مهاجرت

مهاجرت به بلاروس

مهاجرت به بلاروس

آگاهی از روش های مهاجرت به بلاروس به متقاضیان و مهاجران کمک می کند تا با در نظر گرفتن شرایط خود بهترین راه مهاجرت به بلاروس را انتخاب کنند. کارشناسان و متخصصان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با ارائه این نوشتار قصد دارند تا شما عزیزان را از شرایط و روش های مهاجرت به این کشور به صورت کامل مطلع سازند و اطلاعات کاملی درباره شرایط کسب اقامت و تابعیت کشور بلاروس به هموطنان گرامی ارائه دهند.

 • روش های ورود به بلاروس چه روش هایی است؟
 • ارزانترین راه رسیدن به بلاروس چه میباشد؟
 • آیا برای بلاروس میتوان ویزای کار گرفت؟
 • تحصیل در بلاروس ارزشمند است؟
 • آیا می توان در بلاروس درخواست پناهندگی داد؟
 • شرایط کلی زندگی در بلاروس چگونه است؟

مهاجرت و ورود به خاک این کشور از راه های مختلفی امکان پذیر می باشد و هر ساله مهاجران زیادی با اهداف مختلف به این کشور مهاجرت می کنند تا رویاهای خود را تبدیل به واقعیت کنند. بلاروس در قاره اروپا قرار گرفته است و تقربیا 10 میلیون نفر جمعیت دارد. مردم این کشور به زبان های روسی و بلاروسی صحبت می کنند و میانگین سنی مردم این کشور به 27 سال میرسد.

درباره کشور بلاروس

بلاروس کشوریست که در مجاورت و همسایگی روسیه قرار دارد و بسیار رو به رشد می باشد .نظام حقوقی بلاروس به روسیه نزدیک می باشد. بلاروس کشوری کوچک و زیبا و کشوری جدید با تابستان های کم عرض و کوتاه و خنک و از لحاظ مکانی مکانی مناسب برای تفریحات زمستانی و سرد است. کشور جمهوری روسیه سفید یا بلاروس در شمال شرقی اروپا واقع شده است و از شمال غرب با لیتوانی و لتونی و از شرق با روسیه و از غرب با لهستان واز جنوب غربی با اوکراین همسایه می باشد. بلاروس یکی از کشورهای امن و زیبا است که پایتخت آن شهر زیبای مینسک می باشد که 950 سال قدمت دارد و این شهر مرکز صنعتی و فرهنگی بلاروس می باشد و دانشگاه دولتی پزشکی در این شهر واقع شده است.


راه و روش های مهاجرت به بلاروس

همانطور که گفته شد، کشور بلاروس یکی از کشورهای اروپایی می باشد و در همسایگی کشورهایی چون روسیه، لیتوانی، لهستان، لتونی، روسیه قرار گرفته است و پایتخت آن مینسک نام دارد. مهاجرت به بلاروس از راه های مختلفی امکان پذیر می باشد و متقاضیانی که می خواهند به این کشور مهاجرت کنند، حتما باید از شرایط و هزینه های روش مهاجرتی مورد نظر اطلاعات کامل کسب کنند. به طور کلی، مهاجرت به این کشور از طریق تحصیل، ازدواج، تولد فرزند، اشتغال، سرمایه گذاری و همچنین پناهندگی امکان پذیر می باشد.

حقایقی درباره بلاروس

5 روش اصلی رسیدن به بلاروس عبارت است از:

 • تحصیل
 • کار
 • پناهندگی
 • سرمایه گذاری
 • ازدواج

راه و روش های مهاجرت به بلاروس

مهاجرت به کشور بلاروس جهت تحصیل

ورود از طریق تحصیل در دو دهه گذشته یکی از رایج ترین روش های ورود به خاک کشورهای مختلف به صورت قانونی بوده است. مهاجرت به این کشور از طریق کسب ویزای تحصیلی و تحصیل در دانشگاه های این کشور یکی از امن ترین روش های ورود به خاک کشور بلاروس می باشد. دانشجویان و متقاضیان خارجی می توانند با کسب قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های این کشور و ارائه مدارک مورد نیاز، اقدام به کسب ویزای تحصیلی این کشور کنند. متقاضیانی که از دانشگاه های بلاروس فارغ التحصیل می شوند، می توانند با سرمایه گذاری در زمینه های مختلف در این کشور، اقامت دائمی بلاروس را بدست بیاورند. سرمایه گذاری در این کشور معمولا در زمینه های املاک و مستغلات (بیش از 160000$) و همچنین ایجاد کسب و کار و تاسیس کمپانی انجام می شود.

عملا کشور بلاروس در میان همسایگان خود مانند روسیه و اوکراین از هزینه تحصیل بسیار پایینی برخوردار است اما این ارزانی فقط برای هزینه تحصیل در این کشور نیست و هزینه زندگی را نیز شامل می شود زیرا بلاروس را می توان از ارزان ترین کشورهای در حال حاضر نام برد و نکته بسیار جالب نیز این می باشد که این کشور همچنین از نظر اعطای ویزا نیز بسیار راحت است زیرا هیچگونه سخت گیری در امر ویزا برای ایرانی ها نخواهد داشت در جدول زیر بخشی از احتیاجات مهم برای یک زندگی دانشجویی آورده شده است.

از برترین دانشگاه های کشور بلاروس در سال 2024 می توان به موراد زیر اشاره نمود:

نام دانشگاهرتبه جهانی در رنکینگ QS
دانشگاه دولتی بلاروس295
دانشگاه فنی ملی بلاروس751-800
دانشگاه ملی انفورماتیک و رادیوالکترونیک1001+

مهاجرت به کشور بلاروس جهت اشتغال

شرایط اقتصادی نسبتا مطلوب کشور بلاروس باعث شده است تا تعداد مهاجرانی که جهت اشتغال در این کشور به بلاروس مهاجرت می کنند به طور چشمگیری افزایش یابد. مهاجرت به کشور بلاروس جهت اشتغال در صورتی ممکن می باشد که متقاضیان و کارکنان خارجی از کارفرمای کمپانی های معتبر بلاروسی پیشنهاد و دعوت نامه کاری دریافت کنند. کسب ویزای کاری بلاروس با عقد قرارداد رسمی با کمپانی مورد نظر ممکن خواهد بود و به یاد داشته باشید که تمامی موارد و شرایط کاری از جمله ساعات کاری، وظایف، مسئولیت ها و سایر موارد باید در قرارداد رسمی ذکر شوند. اما نکات جالبی است که حتما باید درباره بازار کار بلاروس بدانید. اولا همانطوری که نمودار نرخ بیکاری زیر هم نشان می دهد، نرخ بیکاری بلاروس در سال 2021 حدود 1% است که این رقم از اکثر کشورهای اروپایی پایین تر است:

نرخ بیکاری بلاروس

از سوی دیگر وضعیت درآمدی کارگران در بلاروس با رشد بیش از 100% حاکی از یک شرایط رفاه عمومی برای کارگران این کشور می باشد. به طوری که متوسط درآمد کارگران ساده در این کشور حدود 2930BRY (روبل بلاروسی) معادل حدود 880€ (یورو) می باشد که یک رقم بسیار جذاب و حتی برتر از درآمد کارگران آلمانی با 3309€ (یورو) می باشد

اخذ اقامت بلاروس با سرمایه گذاری

یکی از بهترین روش های مهاجرت به کشور بلاروس، سرمایه گذاری در زمینه های مختلف در این کشور می باشد. به طور کلی، افرادی که قصد سرمایه گذاری در کشورهای خارجی را دارند، می بایست سرمایه و توان مالی کافی برای انجام این امر داشته باشند. سرمایه گذاری در کشور بلاروس در زمینه های خرید ملک، تاسیس کمپانی و ایجاد کسب و کار انجام می شود. به یاد داشته باشید که حداقل سرمایه مورد نیاز جهت سرمایه گذاری در کشور بلاروس 160000$ (دلار) می باشد و متقاضیان می توانند با سرمایه گذاری در کشور بلاروس به همراه خانواده خود وارد خاک این کشور شوند و اقامت این کشور را کسب کنند. شما عزیزان می توانید با به مقاله سرمایه گذاری از طریق خرید ملک بلاروس درباره شرایط سرمایه گذاری در بخش ملک و مستغلات این کشور اطلاعات کافی کسب کنید.

ازدواج در کشور بلاروس با اتباع این کشور

متقاضیانی که با اتباع بلاروسی ازدواج می کنند، می توانند بعد از 3 الی 5 سال زندگی مشترک در خاک این کشور، اقامت کشور بلاروس را بدست بیاورند. شایان ذکر است که زوجین باید ثابت کنند که رابطه آن ها واقعی می باشد و صرفا جهت کسب اقامت و تابعیت کشور بلاروس نمی باشد. فرد خارجی باید ثابت کند که توان مالی کافی جهت اقامت و زندگی در کشور بلاروس را دارد و می بایست شغل مناسبی پیدا کند و درآمد کافی داشته باشد. به یاد داشته باشید که قانون تابعیت مضاعف در کشور بلاروس وجود ندارد و متقاضیان جهت کسب تابعیت کشور بلاروس حتما باید تابعیت کشور قبلی خود را ترک کنند. ازدواج در بلاروس شرایط خاصی دارد و متقاضیان حتما باید مدارک و شرایط مورد نیاز را دارا باشند.

شرایط اقامت دائم بلاروس

یکی از موضوعات مهم در خصوص بحث اقامت بلاروس، اقامت دائم یا Permanent residence این کشور می باشد. طبق قوانین کشور بلاروس اقامت دائمی این کشور به اتباع خارجی اجازه می ده تا به مدت 365 روز سال را در بلاروس مانده و از مزایا و امتیازات مختلف این نوع اقامت بهره گیرند. یکی از این مزایا نیز تخفیف مالیاتی است. اما سوال اینجاست که افراد چگونه و تحت جه شرایطی می توانند به اقامت دائم بلاروس دست یابند.

مجددا مطابق قوانین مهاجرتی بلاروس، شهروندان خارجی به 3 طریق زیر می توانند به اقامت دائمی (PR) بلاروس دست یابند:

شرایط اخذ اقامت دائم بلاروس

پناهندگی در کشور بلاروس

به طور کلی پناهندگی راه مناسبی برای مهاجرت به کشورهای خارجی نمی باشد؛ اما کشور بلاروس آماده پذیرش پناهندگان خارجی می باشد و متقاضیان می توانند به 3 حال پناهندگی سیاسی، نظامی و اجتماعی وارد خاک این کشور شوند. متقاضیان و پناهندگان حتما باید تمامی مدارک هویتی خود را به همراه داشته باشند و بعد از ورود به خاک کشور بلاروس به اداره پلیس این کشور مراجعه کنند. هموطنان عزیز اگر به فکر مهاجرت به کشورهای خارجی هستید و قصد دارید تا رویاهای خود را تبدیل به واقعیت کنید، می توانید با هماهنگی های قبلی به دفتر موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مراجعه کنید و درباره شرایط مهاجرت به کشورهای مختلف به صورت کامل مطلع شوید.

پرسش های اساسی در خصوص مهاجرت به بلاروس

کلیدی ترین سوالاتی که در خصوص مهاجرت به بلاروس پیش می آیند عبارتند از:

 • آیا مهاجرت تحصیلی به بلاروس مقرون به صرفه است؟ هزینه های تحصیل و زندگی در بلاروس به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی مقرون به صرفه بحساب می آید.
 • آیا دانشگاهای بلاروس از نظر علمی جایگاه مناسبی دارند؟ تنها یک دانشگاه در بلاروس وجود دارد که از نظر علمی جایگاه نسبتا مناسبی دارد.
 • بهترین روش برای مهاجرت به بلاروس چیست؟ تحصیل و سرمایه گذاری، روند ساده ترین برای ایرانیان جهت مهاجرت به بلاروس دارند.
 • آیا بلاروس کشور مناسبی برای کار است؟ نرخ بیکاری در بلاروس بسیار پایین است و در صورت در اختیار داشتن شرایط مناسب، متقاضیان می توانند به کاریابی در بلاروس امیدوار باشند.
5/5 - (1 امتیاز)

2 دیدگاه برای “مهاجرت به بلاروس

 1. احسان طاطاری گفت:

  سلام من میخوام به عنوان پناهنده اجتماعی وارد خاک بلاروس شوم و درآنجا مشغول به کار شوم آیا دولت بلاروس اجازه ورود میده یانه؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شما باید اول پناهندگی خودتون رو بگیرید، بعد به شما اجازه کار داده می شه.
   در نظر داشته باشید که به دلیل شرایطی که در بلاروس وجود داره، این کشور خودش مهاجر فرصت هست و بهتره کشورهای دیگه رو برای مهاجرت خودتون انتخاب کنید مگر دلیل خاصی برای انتخاب این کشور داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *