مهاجرت کاری تاجیکستان

مهاجرت به تاجیکستان از طریق کار

مهاجرت به تاجیکستان از طریق کار

مهاجرت به تاجیکستان از طریق کار کمی دشوار است، به خصوص برای کسانی که تخصص آکادمیک بالایی دارند و به دنبال کار در این کشور می گردند. دلیل این امر فقیر بودن کشور تاجیکستان و کم بودن فرصت های شغلی ای است که نیاز به تحصیلات دانشگاهی دارد. به همین دلیل است که خود مردم تاجیکستان به دلیل فقر نمی توانند وارد دانشگاه شوند یا ترک تحصیل می کنند. گروهی نیز که مرفه تر هستند در غالب موارد پس از تحصیل در تاجیکستان کشور خود را ترک می کنند و به کشورهای دیگری مثل روسیه، لهستان، کانادا و غیره مهاجرت می کنند. در این مقاله که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص مهاجرت به تاجیکستان از طریق کار توضیحاتی ارائه گردیده است.

 • شرایط کار در تاجیکستان چگونه است؟
 • متوسط هزینه های مهاجرت کاری به تاجیکستان چقدر است؟
 • چالش های کار در تاجیکستان چیست؟
 • آیا برای کار در تاجیکستان نیاز به تخصص است؟
 • فرایند مهاجرت کاری به تاجیکستان چگونه است؟

چگونگی مهاجرت به تاجیکستان از طریق کار

مهم ترین نکته در خصوص کشور تاجیکستان این است که مردم در این کشور به دو زبان روسی و تاجیک صحبت می کنند. در نتیجه پیدا کردن کار در تاجیکستان بستگی مستقیمی دارد به تسلط به یکی از این زبان ها و ترجیحا به زبان تاجیک. کسانی که قصد دارند با ویزای کاری به تاجیکستان مهاجرت کنند مطابق قوانین این کشور ضروری است از قبل از یک کارفرمای تاجیک (شخص حقیقی یا حقوقی) پیشنهاد شغلی داشته باشند. چرا که دولت تاجیکستان به این ترتیب پیش از صدور ویزای کاری اطمینان حاصل می کند فرد متقاضی، موقعیت کاری و نتیجتا توانایی پرداخت هزینه های خود در تاجیکستان را خواهد داشت. تاجیک ها اصطلاحی دارند که می گوید: “برای پیدا کردن کار در تاجیکستان باید کاغذ داشته باشید.” این بدان معناست متقاضی کار در تاجیکستان باید با واسطه های این کشور یا کارفرمایان آشنا باشد.

باید توجه داشت تخصص های کسانی مثل فیزیکدان ها یا شیمیدان ها شغلی در تاجیکستان نخواهند داشت. اما در صورتی که فرد به زبان های تاجیک یا روسی تسلط کامل داشته باشد و علاوه بر آن به زبان انگلیسی نیز مسلط باشد می تواند به عنوان معلم زبان شغلی در تاجیکستان پیدا کند. هرچند داشتن مهارت های زبان انگلیسی بدون تسلط به زبان روسی یا تاجیک کافی نخواهد بود. از آن جایی که تاجیک های کمی هستند که به زبان انگلیسی مسلط باشند، معلم های زبان شان و منزلت اجتماعی بهتری دارند. همچنین با تدریس خصوصی به کودکان خانواده های ثروتمند فرد می تواند واسطه های کاری بهتری پیدا کند و نهایتا موقعیت شغلی خود را ارتقا دهد. همچنین ذکر این نکته نیز ضروری است که در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، فرصت های شغلی به نسبت بیشتری وجود دارد. نرخ بیکاری در دوشنبه به شرح ذیل است:

سال نرخ بیکاری
2019 %11.08
2020 %11.52
2021 %11.23
2022 %7.5

چگونگی مهاجرت به تاجیکستان از طریق کار

مدارک لازم برای مهاجرت به تاجیکستان از طریق کار

برای مهاجرت به تاجیکستان از طریق کار در سال 2022 مدارک متعددی مورد نیاز است که برخی از مهم ترین آن ها عبارت هستند از:

 • قرارداد کاری که از سوی متقاضی کار و کارفرمای تاجیک امضا شده باشد و حقوق پیشنهادی آن تامین کننده هزینه زندگی در تاجیکستان باشد
 • مدرک زبان روسی، تاجیک یا انگلیسی
 • رزومه
 • ترجمه رسمی مدارکی که در رزومه به اخذ آن ها اشاره شده است
 • بیمه معتبر در تاجیکستان
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی تهیه محل اقامت در تاجیکستان (اجاره منزل، خانه اقوام، رزرو هتل و غیره)
 • پرداخت هزینه بررسی مدارک یا اصطلاحا visa fee

شرایط افراد پس از مهاجرت به تاجیکستان از طریق کار

مهاجرت به تاجیکستان طرفداران زیادی ندارد و یکی از دلایل آن کم بودن درآمد ماهیانه در این کشور است. البته در مقابل هزینه زندگی در تاجیکستان نیز پایین است و ماهیانه بین 200$ تا 300$ (دلار آمریکا) می باشد؛ منتهی سطح حقوقی که افراد در این کشور دریافت می کنند نشان دهنده پایین بودن قدرت خرید مردم است. در نتیجه کار در تاجیکستان برای کسانی که قصد دارند با مهاجرت شرایط خود را بهبود بخشند گزینه مناسبی نخواهد بود و در حال حاضر نیز جز برای گروه اندکی از افغان ها، پاکستانی ها و غیره جذابیتی ندارد. در جدول ذیل در خصوص درآمد دریافتی در تاجیکستان توضیحات بیشتری ارائه گردیده است:

میزان درآمد ماهیانه در تاجیکستان توضیحات
2950 TJS(سامانی تاجیکستان) کم ترین میزان درآمد دریافتی
11700 TJS(سامانی تاجیکستان) متوسط درآمد دریافتی
52000 TJS(سامانی تاجیکستان) بیشترین میزان درآمد دریافتی

در این کشور همچنین زنان جایگاه اجتماعی نسبتا پایینی دارند؛ چرا که نه تنها تعداد خانم هایی که به دلیل مشکلات مالی ترک تحصیل می کنند بیشتر از تعداد آقایان با وضعیت مشابه است، بلکه خانم ها در تاجیکستان جدود 14% کم تر از مردان حقوق دریافت می کنند. در نموداری که در ادامه ترسیم شده است متوسط درآمد ماهیانه خانم ها و آقایانی که رزومه و تخصص مشابهی دارند اما درآمد متفاوتی دریافت می کنند، با توجه به آمارهای سال 2022 تاجیکستان بیان شده است:

مقایسه متوسط درآمد خانم ها و آقایان در تاجیکستان

مقایسه مهاجرت کاری به تاجیکستان و آلمان

در حالی که در تاجیکستان افراد باید حتما ابتدائا پیشنهاد شغلی داشته باشند که با توجه به نرخ بیکاری بالا، نبود فرصت های شغلی کافی برای متخصصین و لزوم داشتن رابطه های قدرتمند در نهادهای مختلف اقتصادی تاجیکستان تقریبا غیرممکن است، برای کار در آلمان نیازی به داشتن پیشنهاد شغلی نیست. در واقع آلمان با نرخ بیکاری 3.2% یکی از صنعتی ترین و قدرتمندترین کشورهای دنیا است که نیاز به جذب نیروهای متخصص خارج از اتحادیه اروپا دارد. به همین دلیل است که از کسانی که حداقل های ذیل را داشته باشند استقبال می کند و برای آن ها ویزای جستجوی کار صادر می کند:

 • داشتن حداقل مدرک کارشناسی
 • داشتن حداقل 3 سال سابقه کار مرتبط با مدرک تحصیلی
 • زیر 40 سال سن داشتن
 • داشتن تسلط به زبان انگلیسی یا آلمانی (ترجیحا آلمانی)

لازم به ذکر است داشتن مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی ضروری نیست اما هم شانس اخذ ویزای جستجوی کار آلمان را افزایش می دهد و هم شانس پیدا کردن کار را پس از ورود به این کشور. متوسط درآمد ماهیانه افراد نیز در آلمان بیش از 3000€ (یورو) می باشد و در عین حال مردم سطح امنیت اقتصادی و اجتماعی بسیار بالایی را در این کشور تجربه می کنند. در این مقاله که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است در خصوص مهاجرت به تاجیکستان از طریق کار توضیحاتی ارائه گردید که امید است مطالعه آن مفید بوده باشد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.