مهاجرت به کشور ترکیه

مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی

مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی

مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی در سال 2021 مورد تقاضا بوده چراکه افراد زیادی به دلیل درگیری، خشونت و آزار، دست به اقدام زده اند. کشور ترکیه بیش از 3 میلیون پناهنده ثبت شده سوریه را همراه با بیش از 365000 نفر از ملیت های دیگر ار میزبانی می کند. همین میزان باعث روبه رو شدن افراد با درهای بسته این کشور شده است. پناهندگی از جمله روندی می باشد که توسط افراد سودجو صورت می گیرد که باعث به خطر افتادن جان افراد نیز می شود. ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت هیچ گونه توصیه یا راه کاری برای این روند نداریم.

شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی

کشور ترکیه جز کشورهای اصلی عضو کنوانسیون 1951 میلادی که حقوق پناهندگان را قبول دارند، می باشد. ناگفته نماند که این کشور با در نظر گرفتن محدودیت جغرافیایی اقدام به تایید نمودن این کنوانسیون کرده است. کشور ترکیه اقدام به پذیرفتن مسئولیت تمامی پناهندگانی که از سایر کشورها به عضویت شورای قاره اروپا شده اند، کرده است. متقاضیانی که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا تمایل پناهندگی در این کشور را دارند، نیز می توانند به صورت غیر دائم و با محدودیت مورد حمایت قرار گیرند. قوانین پناهندگی در سال 2013 با تغیرات زیادی مواجه شده است که همین تغییرات باعث عدم ثبت درخواست پناهنجویان در این کشور شده است. طبق آخرین آماری که در سال 2021 از درخواست های پناهندگی در کشور ترکیه به دست آمده است، دال بر ترک پناهچویان در زمان نتیجه پناهندگی می باشد.

  • مخاطرات پناهندگی در ترکیه چیست؟
  • آیا ترکیه بهترین مقصد برای پناهندگی در اروپا است؟
  • آیا افغانستانی ها می توانند در کشور ترکیه پناهنده شوند؟
  • تعداد پناهجویان در ترکیه در سال گذشته چقدر بوده است؟

وضعیت پناهندگان افغان و ایرانی در ترکیه

با در نظر گرفتن آمار به روز شده از جانب سازمان ملل و همچنین کنوانسیون بین الملل که در سال 2016 میلادی ارائه شده به میزان 35% از جمعیت پناهندگانی که در این کشور وجود داشته اند، اتباع غیر سوری می باشند. همان طور که این آمار نشان می دهد به طور میانگین 120000 نفر از سایر کشورها مثل کشور ایران و افغانستان می توانند اقدام به ورود به خاک این کشور نمایند. ناگفته نماند که تعداد زیادی از مشکلات ناگوار پیش روی اشخاص متقاضی پناهندگی وجود دارد. شهروندان عراقی بزرگ ترین گروه از محافظ جویان در ترکیه هستند. از سال 2016 کشور ترکیه میزان 124000 پناهجو عراقی بوده است که این رقم هشداری جدی محسوب می گردد.

از جمله مشکل های که در این باب افراد پناهجو با آن برخورد خواهند کرد می توان به وجود یکسری از محدودیت هایی خاص نیز اشاره کرده. این میزان محدودیت ها به صورت عمدی وبرای افراد ضع نشده است بلکه به علت وجود تعداد و حجم زیادی از مهاجرین وجود دارد که ویژه اشخاص وضع شده است. با این توضیح که در سال 2016 میلادی تعداد 30000 نفر از هم وطنان ما اقدام به ورود به مرزهای این کشور نموده اند. از جمله مواردی که باعث پناهندگی برخی از هموطنان در این کشور می شود عبارتنداز وجود اختلافات مذهبی و هم چنین سیاسی در کشور، خشونت های موجود در میان جامعه، وضعیت نا به سامان اقتصادی در کشور و غیره در صورتی که این شرایط در میان کشور افغانستان به مراتب سخت تر می باشد. ناگفته نماند که دلایل دیگری هم برای اقدام به پناهندگی وجود دارد.

تبعات مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی

همان طوری که می دانید، کشور ترکیه به دلیل همسایگی با کشور سوریه و مجاورت با مرزهای اروپایی همواره یکی از کانون های توجه و تمرکز پناهندگی در جهان بوده است. هم اکنون و بر پایه آخرین گزارش کمیساریای عالی پناهندگی ملل متحد (UNHCR) مربوط به وضعیت پناهندگی در جهان، بیشترین تعداد پناهندگان بین المللی مربوط به کشور ترکیه با 3.7 پناهجو می باشد. واقعیتی که در نمودار آماری زیر نیز بخوبی نشان داده شده است:

مقایسه کشورهای میزبان پناهندگی

متاسفانه بخاطر جنگ منطقه ای و آثار مخرب آن نیز بیشترین بخش از پناهجویان در سوریه نیز مربوط به پناهندگان سوری است. اما علاوه بر سوری ها، پناهندگانی از ایران، افغانستان، پاکستان و غیره نیز در صف انتظار برای اخذ پاسخ ایستاده اند. از مهمترین تبعات این سیل عظیم پناهندگی به کشور ترکیه می توان به عدم توانایی دولت ترکیه در مدیریت امور پناهندگان، اوضاع معیشتی نامناسب جمعیت پناهجو، رسیدگی کند به درخواست ها و گاها انتظار چندین ماهه و حتی چند ساله، مسائل امنیتی و ریسک جانی این مسئله و غیره همگی از نتایج این انباشتگی پناهجویان در ترکیه است.

فرآیند درخواست مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی

درخواست پناهندگی در ترکیه به وسیله سازمان DGMM مورد بررسی قرار خواهد گرفت. با این توضیح که این مراحل به بررسی واجد شرایط بودن اشخاص متقاضی پناهندگی به وسیله کارشناسان در دفتر مرکزی سازمان DGMM ختم می شود. کلیه مراحل رویه ثبت پناهندگی یعنی تمامی مراحل ثبت نام و هم چنین مصاحبه به وسیله کمیسیون عالی پناهندگی در میان سازمان ملل متحد به انضمام شرکای اجرایی این سازمان مورد بررسی قرار خواهد گرفت. اقدام به بررسی مصاحبه اصلی و همچنین تصمیم گیری در رابطه با موضوع مورد درخواست به وسیله سازمان PDMM انجام خواهد شد.

با این توضیح که تصمیم گیری در رابطه با این موضوع در ظرف 6 ماه انجام خواهد شد. کلیه اشخاص با در نظر گرفتن نیازها و شرایط خاص و همچنین میزان حقوق و اولویت هایی که به صورت بین المللی می باشند اقدام به اولویت بندی می نمایند. بر اساس روند مصاحبه شخصی با اشخاص متقاضی این اشخاص ملزم می باشند که در ظرف 30 روز از زمان اقدام به ثبت نام نمودن انجام خواهد شد. به منظور تشکیل پرونده پناهندگی در کشور ترکیه ارائه مدارک زیر الزامی است:

  • فرم درخواست پناهندگی
  • پاسپورت یا مدرک مسافرتی معتبر
  • مدارک شناسائی معتبر
  • مدارک تحصیلی
  • چند قطعه عکس

فرآیند درخواست مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی

مهاجرت قانونی به ترکیه

کشور ترکیه به دلیل نزدیکی به ایران مورد استقبال افراد زیادی در خصوص تحصیل در ترکیه و کار نیز قرار گرفته است. تحصیل در رشته های پزشکی در دانشگاه های مورد تائید وزارت آموزش و پرورش ایران از امتیازات این طرق نیز می باشد. افراد تمایل به اخذ اقامت این کشو را دارند در ابتدای امر توصیه می گردد که شرایط اخذ اقامت از طریق تحصیل و کار را نیز مورد بررسی قرار دهند. عدم شرایط سنی برای افراد در خصوص اقامت ترکیه از جمله امتیازات این طرق می باشد.

شیوه مهاجرتی قانونی ویزای مورد نظر هزینه درخواست ویزا به دلار
مهاجرت تحصیلی به ترکیه Student Visa $48
مهاجرت کاری به ترکیه Work Visa $445
مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج Family residence permit $467
مهاجرت برای اهداف توریستی در ترکیه Tourism Visa یا (E-VISA) $20
مهاجرت سرمایه گذاری در ترکیه (خرید ملک) Residence Permit $250000 مشتمل بر قیمت خرید خانه، هزینه درخواست ویزای اقامت و غیره

مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی از جمله راه های پر ریسک محسوب می گردد که صرفا توسط افراد سودجو صورت می گیرد. پیشنهاد موسسه سفیران سروش سعادت به متقاضیان این می باشد که قبل از هر گونه اقدامی در باب مهاجرت غیر قانونی به ترکیه با وکلا و کارشناسان موسسه ما تماس حاصل نمایند و شرایط مهاجرت به ترکیه به صورت قانونی را مورد بررسی قرار دهند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :