مهاجرت سرمایه گذاری در ترکیه

مهاجرت به ترکیه با ثبت شرکت

مهاجرت به ترکیه با ثبت شرکت

مهاجرت به ترکیه با ثبت شرکت در 2021 روند اداری و حقوقی آسانی دارد و دارای امتیازاتی مثل اخذ اقامت خانوادگی، تخفیف مالیاتی و غیره می باشد. بنابراین ساختار مهاجرت به ترکیه با ثبت شرکت بر پایه یکسری قوانین و مقررات الگوبرداری شده از کشورهای اتحادیه اروپا و حوزه شنگن نیز می باشد که از امتیازات مثبتی برخوردار می باشد.

 • انواع شرکت ها برای ثبت آن در کشور ترکیه کدامند؟
 • شرایط و مدارک لازم جهت ثبت شرکت چیست؟
 • هزینه ثبت شرکت و مدت زمان این فرآیند در ترکیه به چه صورتی است؟

ترکیه از جمله کشورهای توریستی با آب و هوای مدیترانه ای و اقلیمی می باشد که با شرایط همسایگی ایران توانسته مورد استقبال درصدی از متقاضیان نیز قرار گیرد. این سرزمین و اقلیم بخش مشترک بین قاره‌های آسیا و اروپا می باشد البته قسمت خیلی کمی از این کشور در حوزه اروپا واقع شده است اما همین هم مرزی کوچک باعث شده تا فرهنگ اروپا را تا حدودی به خود نزدیک کند و به همین دلیل نیز فرهنگ ترکیه و اروپا و آسیا آن هم تلفیقی از هر 2 فرهنگ است. شرایط مهاجرت به ترکیه با ثبت شرکت از قوانین مختص به خود برخوردار می باشد که توصیه می گردد قبل از هر گونه اقدامی در این باب با وکلا و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمائید.

آیا ترکیه محل مناسبی برای افتتاح شرکت است؟

شروع مقاله را با این سوال بسیار مهم شروع می کنیم. نظر اکثر کارشناسان اقتصادی و مهاجرتی در پاسخ به این سوال این است که بله صد در صد اینطور است. اولا راه اندازی یک شرکت تجاری در کشور ترکیه 2021 نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار آسان است. شما به عنوان سرمایه گذار خارجی می توانید یک شرکت با مسئولیت محدود (LLC) را در جمهوری ترکیه با 1 سهامدار، 1 مدیر شرکت و حداقل سرمایه 3300€ (یورو) ثبت کنید. درست در همان هفته اول به احتمال زیاد شما تاییدیه شروع بیزینس خود را از دولت دریافت کنید. همان طوری که در نمودار زیر نیز مشاهده می شود هزینه ثبت شرکت در ترکیه 2021 نیز در مقایسه با کشورهای مطرح اروپایی بسیار پایین است:

مقایسه هزینه ثبت شرکت در ترکیه با کشورهای اروپایی

همچنین جالب است بدانید که اگر شما در منطقه آزاد جمهوری ترکیه این ثبت شرکت را انجام دهید دیگر نیازی به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده (VAT) نیست. پس با این حساب ترکیه دارای یک محیط تجاری خوبی است. نباید فراموش کنیم که این کشور به دلیل قرار گیری در مرکز دو قاره آسیا و اروپا نیز موقعیت استراتژیکی داشته و به عنوان مرکز تجاری راحتی برای تجار و سرمایه گذاران بین المللی محسوب می شود.

شرایط مهاجرت به ترکیه با ثبت شرکت

از جمله سوالاتی که در باب تاسیس شرکت در ترکیه می بایست مدنظر قرار داد، حوزه اقتصادی کارایی برای موسس شرکت می باشد. در شرایط امروز، تجار و فعالین اقتصادی ایرانی با ثبت شرکت در کشور ترکیه قادر خواهند بود تا آن قسمت از تجارت خود را با دیگر کشورهای حوزه اروپا و برتر دنیا را که بنا بر دلایل سیاسی قادر به انجام آن نیستند، از طریق تاسیس و تشکیل شخصیت حقوقی و ثبت این شرکت ها انجام دهند. با ثبت و تاسیس شرکت اشخاص متقاضی نیز می توانند کالا و خریدهای مورد نیاز را از کشورهای مختلف خریداری کرده، وجه آن را نیز به شرکت فروشنده واریز کنند و پس از رسیدن محموله به گمرک کشور ترکیه آن را به داخل ایران فرستاده و یا وارد کشور ترکیه کنند.

با مهاجرت به ترکیه با ثبت شرکت و تشکیل یک شخص حقوقی افراد نیز می توانند که در داخل خاک کشور ترکیه فعالیت تجاری و تولیدی و مالی (بر حسب موضوع فعالیت شرکت و مفاد مندرج در اساسنامه مندرج) انجام شود. معمولا اتباع کشورهای خارجی برای انجام هر فعالیت اقتصادی تجاری در کشور ترکیه (حتی برای باز کردن و ایجاد یک سوپر مارکت و یک دکه روزنامه فروشی و یا یک رستوران) نیاز به تاسیس یک شرکت و تشکیل شخص حقوقی در این کشور دارند.

انواع ثبت شرکت در کشور ترکیه

انواع ثبت شرکت در کشور ترکیه همانند سایر کشورهای جهان عبارتند از:

 • ثبت شرکت با مسئولیت محدود
 • ثبت شرکت سهامی (خاص، عام)
 • ثبت شرکت تضامنی
 • موسسات مالی (صرافی)
 • ثبت شرکت مختلط
 • ثبت شرکت با مسئولیت محدود در ترکیه
پارامتر شرح
نام شرکت Limited Sirket یا LLC
شرایط و مدارک لازم سرمایه سهام استاندارد+ اساسنامه شرکت+ تفاهم نامه همکاری
هزینه ثبت شرکت جمعا €2250 (یورو)
مدت زمان ثبت 3 روز کاری

تاسیس و ایجاد این نوع شرکت ها نیازمند حداقل 5 شخص حقیقی و یا حقوقی می باشد. همگی شرکا در قبال تمامی دیون و قروض شرکت به اندازه سهم و درصد مشخص این سهام مسئول می باشند. در شرکت های سهامی سرمایه نقدی و غیر نقدی باید به قسمت های مساوی و مشخص تقسیم شده باشد تا بتوان کامل آن را شناخت و هر یک از این اجزاء قابل تقسیم را سهم گویند.

همه شرکاء لازم نیست که هر یک فقط یک سهم مشخص و مساوی داشته باشند بلکه هر یک از شرکاء نیز می توانند به هر مقداری که بخواهد سهم داشته باشد. بر اساس قانون تجارت کشور ترکیه جلسات مجامع و مجمع عمومی سالانه باید با حضور نمایندگانی از وزارت بازرگانی کشور ترکیه برگزار و تشکیل شود.

مهاجرت به ترکیه با ثبت شرکت سهامی و تضامنی

مهاجرت به ترکیه با ثبت شرکت سهامی و تضامنی

معمولا این نوع از شرکت های سهامی به 2 نوع تقسیم می شود:

 • شرکت سهامی خاص: شرکت هایی هستند که تعداد سهامداران آن مشخصا زیر 250 نفر حقیقی یا حقوقی می باشند.
 • شرکت سهامی عام: شرکت هایی هستند که تعداد سهامداران آن معمولا بیش از 250 نفر حقیقی و حقوقی می باشند.

شرکت های تضامنی، شرکتی است که تحت اسم مخصوصی بین 2 یا چند شخص حقیقی با مسئولیت تضامنی تشکیل می‌شود و اگر دارایی شرکت برای تادیه تمام قروض شرکت کافی نباشد هر یک از شرکا مسئول پرداخت تمام قروض می‌باشند.

ثبت شرکت مختلط و موسسات مالی در ترکیه

در این نوع از شرکت ها با تشکیل یک یا چند نفر شریک، ضامن تمام دیون و دارایی ومشخصا دارای سهم الشرکه می باشند و دیگر افراد شرکا در مقابل دیون شرکت فقط به نسبت سهم و سرمایه خود در شخص حقوقی مسئولیت دارند. قانون اینگونه میگوید که اشخاص حقوقی به هیچ عنوان نمی توانند جزو شرکاء ضامن باشند. تاسیس شخصیت های حقوقی و شرکت موسسات مالی در قالب یک صرافی شرکت سهامی امکان پذیر می باشد. لکن ثبت این نوع موسسات معمولا مستلزم اخذ یک مجوز از نهادهای مربوطه است که این سازمان ها در حال حاضر مجوز صادر نمی کنند.

مراحل مهاجرت به ترکیه با ثبت شرکت

مراحل ثبت شرکت در کشور ترکیه بدین صورت می باشد:

 • مشخص کردن آدرس دفتر شرکت و اصطلاحا محل و تنظیم اجاره نامه
 • تنظیم و تکمیل اساسنامه و تکمیل فرم های مخصوص تاسیس شرکت
 • مراجعه حضوری و امضا فرم مربوط به اداره دارایی و گرفتن شماره مالیاتی شرکت
 • مرحله تایید اساسنامه و اظهارنامه در دفتر خانه رسمی
 • مرحله مراجعه به اتاق بازرگانی ترکیه برای ثبت شخصیت حقوقی یا شرکت
 • چاپ در روزنامه رسمی
 • مرحله بعدی مرحله تایید نمونه امضا و وکالت نامه ها در صورت وجود در دفترخانه
 • بازدید محل شرکت و تایید آدرس شرکت از سوی بازرسان اداره دارایی
 • صدور و تایید کارت بازرگانی
 • تصديق در دفاتر حسابداري و حسابرسی
 • بازگشایی حساب بانکی شرکت به نام شخص حقوقی با اختیارات محدود
 • معرفی حسابدار یا گروه حسابدار

قوانین مهاجرت به ترکیه با ثبت شرکت

در واقع تمامی افرادی که از کشور خارج می شوند و در کشورهای اروپایی سرمایه گذاری می نمایند در حقیقت هدفی جز اخذ اقامت در اروپا ندارند و راهی ساده تر از این راه نیافته اند، اما در حقیقت باید بدانیم که سخت ترین و پرهزینه ترین و همچنین پرریسک ترین نوع ویزا در کشورهای اروپایی ویزای سرمایه گذاری می باشد زیرا این نوع ویزا هم سرمایه فراوانی می طلبد و هم اینکه ما با شرایط و بازار اروپا آشنایی کافی نداریم و هم این که ریزه کاری های زیادی دارد که معقولانه این است که زمانی فردی میخواهد وارد یک کشور اروپایی شود و سرمایه گذاری نماید و از این طریق اقامت بگیرد.

مقایسه ورود به ترکیه با افتتاح شرکت، کار و تحصیل

درابتدا از ساده ترین و ارزان ترین راه ممکن تحصیل در ترکیه و کار در ترکیه نسبت به مهاجرت به ترکیه با ثبت شرکت می باشد که افراد می بایست مورد توجه قرار دهند، و با مدت کوتاهی زندگی در کشور را تجربه کنند. چرا که ماهیت سرمایه گذاری در تمامی کشورها حتی ترکیه بسیار ریسکی است. در نتیجه بهتر است افراد ابتدائا با صرف هزینه کم مدتی در ترکیه کار کنند یا چند ماه در کالج زبان های ترکیه تحصیل نمایند و شرایط اقتصادی و نیازهای جامعه ترکیه را بهتر بشناسند. البته با توجه به این که نرخ بیکاری در ترکیه نسبتا بالا است دولت این کشور از سرمایه گذاران خارجی و داخلی که در این کشور کارآفرینی می کنند، حمایت می کند. در نمودار ذیل نرخ بیکاری در ترکیه و چند کشور دیگرطی سال 2021 مقایسه شده است:

مقایسه نرخ بیکاری در کشورهای مختلف

با وجود حمایت های دولت پیشنهاد می شود افراد، علی الخصوص خارجی ها، ابتدائا با صرف هزینه کم اقامت کاری یا تحصیلی ترکیه را به دست آورند. به عنوان مثال با پرداخت 1500$ تا 4500$ (دلار آمریکا) می توان در بهترین کالج های زبان ترکیه 1 سال تحصیل نمود. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله اطلاعاتی در خصوص مهاجرت به ترکیه با ثبت شرکت ارائه کرد که امید است مطالعه آن مفید بوده باشد.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

83  +    =  85