مهاجرت به کشور دانمارک

مهاجرت به دانمارک

مهاجرت به دانمارک

در میان کشورهای اسکاندیناوی موضوع مهاجرت به دانمارک در سال 2019 یکی از مقاصد برتر به جهت شرایط بهتر پذیرش مهاجران معرفی می گردد. طبق آخرین گزارش ها از U.S.News کشور دانمارک رتبه 8 مهاجرت در دنیا را به خود اختصاص داده است. همین آمار باعث می شود که ذهن بسیاری از افراد به زندگی در چنین کشوری منعطف شود. آیا شرایط مهاجرت به دانمارک برای اتباع ایرانی وجود دارد؟ آیا کشور دانمارک به نیروی کار ماهر نیاز دارد یا خیر؟ آیا می توان پس از تحصیل در این کشور به اقامت دست یافت؟ در ادامه این نوشتار همراه مشاورین و همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت که این اطلاعات را جمع آوری کرده اند، باشید تا اطلاعات مفیدی را در این زمینه کسب نمائید.

در این نوشتار می کوشیم به این سوالات پاسخ دهیم:

 • شرایط کلی و عمومی کشور دانمارک چگونه است؟
 • شرایط مهاجرت به کشور دانمارک چیست؟
 • چه راه هایی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد؟
 • قوانین اشتغال به کار در دانمارک برای خارجی ها به چه نحو است؟
 • شرایط تحصیل در این کشور به چه صورت است؟

مهاجرت به دانمارک 2019

مهاجرت به دانمارک از چه طریق انجام پذیر می باشد؟ مهاجرت به دانمارک در سال 2019 از قوانین مختص به خود نیز برخودار می باشد که ما در این مقاله به بررسی و تحلیل این طرق نیز پرداخته ایم. مهاجرت از طریق تحصیل و مهاجرت از تخصص برای قشر پزشکان از جمله راه های شناخته شده مهاجرت به این کشور می باشد که سالانه مورد توجه قرار گرفته است.

در تقسیمات کشوری جدید دانمارک که در سال 2007 انجام شد، خاک اصلی کشور دانمارک به پنج استان تقسیم گردید: هوودستادن، نوردیولند، میدیولند، شیلند، سیددانمارک. گروئنلند و جزایر فارو نیز دو قلمرو برون‌مرزی و خودگردان دانمارک به شمار می‌ آیند. این کشور در شمال اروپا واقع شده و آب و هوای آن معتدل است و در نواحی دریای شمال در تمام فصل های سال، به خصوص تابستان و پائیز، باران می‌بارد. جمعیت این کشور 5.5 میلیون نفر است و زبان رسمی آن دانمارکی می باشد.

اینفوگرافیک مهاجرت به دانمارک

شرایط مهاجرت به دانمارک

شهروندان کشورهای نروژ، سوئد، فنلاند یا ایسلند نیز می توانند آزادانه وارد کشور دانمارک شوند و تا هر وقت که تمایل داشته باشند در این کشور نیز اقامت کنند. این امکان به دلیل موافقت نامه خاصی است که بین کشورهای شمال اتحادیه اروپا به امضا رسیده است. اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا عضو موافقتنامه منطقه ای شنگن هستند. شهروندانی که در کشورهای شنگن زندگی می کنند می توانند به صورت آزادانه و بدون هیچ گونه کنترل مرزی، بین این کشورها سفر نمایند ولی البته برای اقامت بالای 3 ماه یا 90 روز لازم است، مجوز دریافت کنند.

اتباع سوئیس یا کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا EØS نیز می توانند یک کارت ثبت نام مخصوص از ادارات منطقه ای امور دولتی دانمارک دریافت نمایند. کشور دانمارک عضو اتحادیه اروپا است و بنابراین به مقررات این اتحادیه در مورد آزادی جابجایی وفادار است. به عنوان مثال اشخاص نیز می توانند وارد این کشور شده و به دنبال کار بگردند، سایر افراد مانند بازنشستگان و افرادی که دارای درآمد کافی می باشند نیز می توانند کارت ثبت نام و اقامت در دانمارک را دریافت نمایند.

راه های مهاجرت به دانمارک به دو دسته تقسیم می شوند و عبارتند از:

راه های شخصی و غیرقابل توصیه راه های عمومی و قابل توصیه
مهاجرت از طریق تولد مهاجرت از طریق تحصیل
مهاجرت از طریق ازدواج مهاجرت از طریق کار
مهاجرت از طریق پناهندگی مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت از طریق تولد در دانمارک

مهاجرت از طریق تولد از سایر راه های شناخته شده اخذ اقامت و تابعیت نیز می باشد که سالانه مورد استقبال والدین برای تولد فرندان نیز قرار گرفته است. سیستم اعطای تابعیت در هر کشور از دو قانون اصلی نیز پیروی می کند که عبارتست از؛ سیستم خون و سیستم خاک. سیستم اعطای تابعیت در این کشور از نوع اول یعنی سیستم خون می باشد. در صورت یکسری از شرایط نیز مهیا باشد، فرزند متولد شده در دانمارک نیز می تواند از اقامت و تابعیت در این کشور برخودار شود که عبارتست از:

 • اقامت دائم یا موقت یکی از والدین
 • حق سرپرستی فرزند توسط والدین
 • والدینی که اقامت دانمارک را دارند، فرزند زیر 12 سال آنها نیز می تواند تابعیت دانمارک را اخذ کند.
 • فرزندانی که والدین آنها ناشناخته باشد از سوی دولت کشور دانمارک، شهروند محسوب می شوند.

مهاجرت از طریق ازدواج به دانمارک

مهاجرت به دانمارک از طریق ازدواج یکی از راه های اخذ اقامت برای زوجین محسوب می گردد که در این نوشتار به این موضوع نیز پرداخته می شود. طبق قوانین این کشور، هر شهروند دانمارکی اعم از زن یا مرد از طریق ازدواج با یکی از اتباع کشورهای خارجی نیز می توانند اقامت این کشور را برای شریک زندگی خود اخذ کند. بدیهی می باشد که در این مورد ارائه یک سری از مدارک دال بر ازدواج حائز اهمیت است. از جمله مهمترین مدارک در همین باب ارائه شناسنامه و مدارکی دال بر واقعی بودن رابطه می باشد که می بایست ارائه گردد. قابلیت تامین هزینه ها و محل اقامت توسط شهروند دانمارکی در خصوص الحاق برای همسر خود از سایر موارد حائز اهمیت می باشد که می بایست در نظر گرفته شود.

اقامت از طریق ازدواج در کشور دانمارک با استقبال زیادی در سال های متوالی ایجاده شده است که با توجه به صوری بودن و تعدد آنها، با قوانین سختی در همین باب توسط سفارت و کنسولگری کشور دانمارک مواجه شده است. زوجین می بایست قبل از هر گونه اقدامی در این باب آگاهی خود را نسبت به این موضوع تکمیل نمایند.

مهاجرت از طریق پناهندگی در دانمارک

مهاجرت به دانمارک از طریق پناهندگی از سایر راه های اخذ اقامت و تابعیت محسوب می گردد که به دلیل عدم آگاهی افراد از این روند و اطلاعات تکمیلی مورد توجه نیز قرار گرفته است. این روش شاید غیرقابل توصیه ترین روش مهاجرتی باشد. این روش اصولا برای موارد خاصی تعبیه شده و به عنوان آخرین راهکار در نظر گرفته شده است. مهاجرت از طریق پناهندگی همراه با خطرات و ضررهای مالی و جانی می باشد که قابل محاسبه نیست و بدین جهت، افراد معمولی را اکیدا از این امر برحذر می داریم. اما دولن دانمارک به افرادی که مبتنی بر کنوانسیون ژنو حقیقتا واجد شرایط باشند، پناهندگی می دهد.

مهاجرت از طریق تحصیل در دانمارک

طبق گزارش یک شبکه جهانی تحقیقات دانشگاهی، دانمارک در رتبه بندی جهانی در مکان 5 بهترین کشور دنیا برای ارائه تسهیلات آموزش عالی قرار گرفته است. دانمارک هم چنین در صدر شاخص آموزش سازمان ملل قرار دارد و مدارک دانشگاهی آن در سراسر دنیا معتبر هستند. موسسات عالی تحصیلی دانمارک برنامه های متعدد آموزشی در سطح عالی ارائه می دهند. از اینرو تحصیل در دانمارک گزینه ارزنده ای می باشد. بیوتکنولوژی، تجارت، طراحی، مهندسی محیط زیست، فناوری مواد غذایی، فناوری اطلاعات علمی، انرژی های تجدید پذیر، ارتباطات و داروسازی تنها تعدادی از دوره هایی هستند که ارائه می شوند.

مدرک کارشناسی دانشگاه بعد از تکمیل یک دوره 3 ساله دوره کارشناسی اعطاء می گردد که معمولا به یک یا دو موضوع اختصاص دارد. تدریس بر پایه تحقیق است و علاوه بر مبانی آکادمیک، دانشجو را با دانش تخصصی نیز آشنا می سازد. در مراحل پایانی دوره دانشجویان یک پروژه نهائی ارائه می دهند. این مدرک زمینه ورود فارغ التحصیلان به بازار کار یا تحصیلات عالی (فوق لیسانس) را فراهم می سازد. تحصیل در این مقطع به زبان انگلیسی نیز در یکسری از رشته های مهیا می باشد.

شرایط اخذ پذیرش تحصیلی از دانمارک

الف- شرایط زبان انگلیسی: تمامی برنامه های آموزشی دانمارك نیاز به یك سطح استاندارد انگلیسی دارند. متقاضیان دوره های كاشناسی و كارشناسی ارشد كه به انگلیسی تدریس می شوند، باید حداقل مهارت دانش انگلیسی دبیرستان دانمارك جیمنازیوم را به اثبات برسانند. بعضی از برنامه ها نیاز به زبان انگلیسی یك سطح بالاتر یعنی انگلیسی A دارند، برای اثبات مهارت انگلیسی اغلب آزمون های معتبر زبان انگلیسی IELTS، TOFEL را نیاز دارد.

ب- هزینه تحصیلات: تحصیلات عالی در دانمارک برای دانشجویان از کشورهای EU/EEA و دانشجویان برنامه تبادل دانشجو و شهروندان کشور سویس مجانی می باشد. دانشجویانی که دارای اقامت دائم، اقامت موقت قابل ارتقاء به اقامت دائم بوده و یا اولیاء آنها با وجود اینکه از کشورهای غیر EU/EEA بوده اما در دانمارک مشغول کار باشند، نیز شهریه پرداخت نمی کنند. سایر دانشجویان باید شهریه پرداخت کنند. میزان شهریه سالانه برای دوره های تمام وقت بین 4.500 الی 120.000 € متغیر است.

 

مهاجرت از طریق کار در دانمارک

دانمارك برنامه هایی برای جذب نیروی كار خارجی دارد كه به صورت 3 برنامه مجزا میباشد که عبارتست از:

 • Pay Limit Scheme
 • مبتنی بر قرارداد کاری
 • Positive list
 • مبتنی بر لیست مشاغل
 • Green Card Scheme
 • مبتنی بر امتیازبندی

Pay Limit Scheme (مبتنی بر قرارداد کاری)

در سیستم Pay Limit Scheme متقاضی باید دارای قرارداد كتبی و پیشنهاد شغلی باشد و درآمد سالانه او كمتر از 375.000  SEK نباشد. این نوع كار باید مطابق با استاندارهای دانمارک باشد. برخی از موارد، مدارك متقاضیان باید به تأیید سازمان ذیربط نیز برسد. این نوع اجازه اقامت و كار 3 ساله است و تا 4 سال هم قابل تمدید می باشد. با این نوع روادید می توان برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود مجوز اقامت گرفت و همسر متقاضی هم می تواند با این اقامت مجوز كار بگیرد.

Positive list (مبتنی بر لیست مشاغل)

در طرح Positive list بر اساس فهرست مشاغل مورد نیاز دانمارك كه تعداد این مشاغل حدودا به 125 نوع می رسد، متقاضی برای درخواست كار باید تخصص و مهارت لازم را داشته باشد تا جذب بازار كار دانمارك شود. دولت چارچوب ها را مشخص می كند و در چارچوب قوانین، كارگر و كارفرما توافق می كنند. علاوه بر شرایط كلی كه دولت تعیین می كند، امتیازاتی است كه خود كارفرما برای كارگر در نظر می گیرد. کارگران خارجی خارج از اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا/ سوئیس واجد شرایط کار و اجازه اقامت تحت طرح لیست مثبت هستند اگر آنها پیشنهاد شغلی در یکی از این مشاغل از یک کارفرمای دانمارکی داشته باشند.

پس از دریافت جواز کار و اقامت در دانمارک، افراد نیز می توانند درخواست الحاق خانواده خود را بدهند. یکی از مفاد قانون اتباع خارجی دانمارک این است که آنهایی که خواستار جواز کار و اقامت در دانمارک می باشند، باید بتوانند زندگی خود را تامین نمایند. رشته های نظیر مهندسی، داروسازی، پرشکی، تحصیلات و یکسری دیگر نیز در این لیست نیز قرار دارند. ناگفته نماند که یکسری از رشته ها نظیر شاخه پزشکی افراد باید مدارک خاص دانمارکی یا توافقنامه های بخش های بین المللی داشته باشند.

Green Card Scheme (مبتنی بر امتیازبندی)

ویزای مجوز کاری(گرین کارت)دانمارک، مجوز کاری مبتنی بر سیستم امتیاز است که به اشخاص اجازه می دهد در دانمارک زندگی و کار کنند. اگر افراد بتوانند امتیاز های کافی بر اساس معیارهایی مانند سن، مهارت های زبان، تجربه کاری و تحصیل را کسب کنند و اگر امتیاز حداقل 100 امتیاز کسب نمانید، نیز می توانند یک مجوز اقامت معتبر برای حداکثر 18 ماه دریافت کنید. اگر کاری به افراد پیشنهاد گردد، باید جواز کار و اقامت تقاضا نمایند. افرادی که از کشوری مهاجرت می کنند که تابع مقررات اتحادیه اروپا است، می توانند مطابق با مقررات خاص اتحادیه اروپا در دانمارک به دنبال کار گشته و مشغول به کار شوند. اشخاص می بایست حداکثر تا 3 ماه بعد از ورود به کشور باید از اداره منطقه ای امور دولتی درخواست کارت ثبت نام نمایند

اگر یک پیشنهاد کار مندرج در فهرست مثبت دریافت کرده باشید، می توانید جواز کار و اقامت در دانمارک را کسب نمایید. فهرست مثبت، فهرستی از حوزه های استخدامی است که با کمبود نیروی کار واجد شرایط مواجه می باشند. فهرست مثبت شامل متخصصان فن آوری اطلاعات، مهندسان، پزشکان، داروسازان و پرستاران می شود. به عنوان مثال، برای کار به عنوان یک پزشک، داروساز یا پرستار در دانمارک، باید اجازه رسمی دانمارک را کسب نمایید.

مهاجرت به دانمارک برای پزشکان

در حال حاضر کشور دانمارک یکی از مقاصد برای پزشکان و دندانپزشکان در خصوص مهاجرت می باشد. این طرق به عنوان روشی ارزنده برای مهاجرت این قشر محسوب می گردد که روندی کاملا امتیاز بندی می باشد. در مجموع، افراد می بایست با ارائه مدارک تحصیلی و سطح زبان و سابقه کاری و سازگاری و سن و شرکت در مصاحبه ها و آزمون ها، امتیاز 100 را اخذ نمایند که شامل برنامه گرین کارت (Green Card) است و به صورت امتیاز بندی می باشد که این امتیاز بندی ها بدین صورت می باشد:

امتیاز تحصیلات برای مهاجرت پزشکان به دانمارک

سطح تحصیلی اشخاص متقاضی می بایست حداقل لیسانس باشد. مدرک لیسانس 30 امتیاز، مدرک فوق لیسانس به نحوی که یک از سال از فارغ التحصیلی گذشته باشد، 50 امتیاز و فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد 60 امتیاز و مقطع دکتری 80 امتیاز است. دانشگاهی که افراد از آن فارغ التحصیل شده اند نیز در این میان نقش به سزایی دارد. رتبه دانشگاهی در رده زیر 400 بدین صورت می باشد:

 • 400 دانشگاه اول: 5 امتیاز
 • 200 دانشگاه اول: 10 امتیاز
 • 100 دانشگاه اول: 15 امتیاز

در صورتی که رشته اشخاص در positive list باشد 10 امتیاز دیگر نیز اضافه می گردد.

امتیاز زبان برای مهاجرت پزشکان به دانمارک به نحو زیر است:

حداکثر امتیاز زبان 30 امتیاز میباشد. کار به انگلیسی در دانمارک روندی سخت است که نباید از آن غافل شد.

آزمون دانمارکی، سطح 1 5 امتیاز
آزمون دانمارکی، سطح 2 10 امتیاز
آزمون دانمارکی، سطح 3 15 امتیاز
تحصیل یا کار به زبان دانمارکی حداقل به مدت 1 سال 20 امتیاز

حداکثر امتیاز سابقه کار 15 امتیاز می باشد که بدین صورت است:

1 الی 2 سال در 5 سال گذشته به عنوان محقق یا در زمینه ای که در فهرست مثبت ذکر شده باشد 10 امتیاز
 3 الی 5 سال در 5 سال گذشته به عنوان محقق یا در زمینه ای که در فهرست مثبت ذکر شده باشد 15 امتیاز

امتیاز تحصیلات برای مهاجرت پزشکان به دانمارک

امتیاز سازگاری و سن برای مهاجرت پزشکان به دانمارک

حداکثر امتیاز سازگاری 15 امتیاز می باشد که بدین صورت است:

1 سال تحصیل در دانمارک یا اتحادیه اروپا یا سوئیس 5 امتیاز
3 سال تحصیل در برنامه آموزشی اروپا یا سوئیس 10 امتیاز
1 سال اقامت قانونی در اروپا یا سوئیس 5 امتیاز
حداقل 2 سال اقامت قانونی در اروپا یا سوئیس 10 امتیاز

حداکثر امتیاز سن 15 امتیاز می باشد که بدین صورت است:

35 الی 40 سال 10 امتیاز
34 سال یا کمتر 15 امتیاز

پس از سپری کردن زبان دانمارکی، اشخاص میباید در دو مرحله کتبی و شفاهی دوره های ارزیابی را سپری کنند.

مهاجرت به دانمارک از طریق سرمایه گذاری

کشور دانمارک با داشتن یکی از مدرنترین تکنولوژی های مربوط به کشاورزی و سیستم حکومتی دموکراتیک و اقتصاد باز، همیشه یکی از کشورهای جذاب برای سرمایه گذاران بویژه در بخش کشاورزی بوده است. این کشور حوزه اسکاندیناوی موفق شده یکی از بزرگترین حجم سرمایه گذاری در زمینه تولیدات دارویی در جهان را به خود جلب کند. همچنین دانمارک دارای بزرگترین صنعت حمل و نقل دریایی در جهان است و سرمایه های زیادی را در زمینه انرژی های تجدید شونده جلب کرده است. سرمایه گذاری در کشور دانمارک از 3 طریق خرید املاک مسکونی، تجاری و آغاز کسب و کار و اوراق قرضه نیز صورت می گیرد.

روند سرمایه گذاری در دانمارک از طریق آغاز کسب و کار یا ثبت شرکت از جمله موارد حائز اهمیت در باب این طرق نیز می باشد. البته ناگفته نماند که سرمایه گذاری روندی پر هزینه می باشد که اشخاص نباید از آن چشم پوشی کنند.

ثبت شرکت در کشور دانمارک انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

 • شرکت خصوصی مسئولیت پذیر
 • شرکت دولتی مسئولیت محدود یا شرکت سهامی
 • شرکت تضامنی
 • شرکت تضامنی مسئولیت محدود
 • مالکیت انحصاری

هزینه زندگی در کشور دانمارک

واحد پولی دانمارک کرون دانمارک (SEK) است و از نظر شاخص فساد اقتصادی به عنوان کشور نمونه که کمترین فساد اقتصادی را داشته است معرفی شده است. طبق آخرین آمار هرینه زندگی در دانمارک در سال 2019 شهر کپنهاگ از گران ترین هزینه ها نیز برخودار می باشد که در رتبه 14 شهر گران نیز قرار دارد. هزینه های زندگی در دانمارک میانگین ماهیانه 1500 € می باشد که اتباع خارجی در خصوص مهاجرت به این کشور نباید از آن چشم پوشی کنند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مفتخر به راهنمایی اشخاص در خصوص مهاجرت به دانمارک و اقصی نقاط دنیا نیز می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 7 =