مهاجرت

مهاجرت به سوئد

مهاجرت به سوئد

مهاجرت به سوئد و زندگی در این کشور، همراه با مزایای بسیاری می باشد و از این رو هر ساله متقاضیان زیادی اقدام به مهاجرت به سوئد می کنند. وجود رفاه اجتماعی، ثبات اقتصادی، سیستم آموزشی و پرورشی با کیفیت، زندگی استاندارد و شرایط اقامت بسیار مطلوب، عوامل اصلی جذب مهاجران خارجی به کشور سوئد می باشند. در این کشور تقریبا یازده میلیون نفر زندگی می کنند و زبان اصلی مردم این کشور سوئدی می باشد.

تردیدی وجود ندارد که بزرگترین شهر و همچنین پایتخت سوئد، شهر زیبای استکهلم بود و لازم به ذکر است که مردم این کشور علاوه بر زبان سوئدی، به زبان های نروژی، دانمارکی و انگلیسی نیز تسلط دارند. در این مقاله متقاضیان می توانند با همراهی متخصصان و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت درباره شرایط، هزینه ها، روش ها و راه های مهاجرت به صورت کامل مطلع و آگاه شوند. در این مقاله، به این سوالات پاسخ داده می شود:

 • شرایط زندگی در سوئد چیست؟
 • شرایط مهاجرت به سوئد در سال 2024 چیست؟
 • راه های مهاجرت به این کشور کدامند؟

شرایط مهاجرت به سوئد در سال 2024

شرایط مهاجرت به این کشور برای شهروندان اروپایی، انگلیسی، غیر اروپایی، آمریکایی و استرالیایی متفاوت می باشد. متقاضیان باید جهت مهاجرت به کشور سوئد مدارک مورد نیاز را ارائه دهند و همچنین توان مالی کافی داشته باشند.


هزینه های مهاجرت و شرایط مهاجرت به کشور سوئد در سال 2024 از نقاط مختلف جهان یکسان نمی باشد در ادامه مفصل تر به شرایط هر یک از ملل برای ورود به سوئد پرداخته خواهد شد. اما قبل از پرداختن به اصل موضوع، در کل لازم است که متقاضیان با انواع ویزای مهاجرتی کشور سوئد آشنا شوند که از قرار ذیل می باشد:

انواع ویزای اقامتی سوئد
روش های مهاجرت به سوئد در سال 2024

کشور سوئد یکی از اعضای اتحادیه اروپا (EU) و پیمان شنگن است و اکثر مردم آن به زبان انگلیسی تسلط کامل دارند. به طور کلی برای مهاجرت به کشور سوئد در سال 2024 می توان از راه های ازدواج، سرمایه گذاری یا اخذ ویزای کار اقدام کرد.

روش هانوع ویزامدت اعتبار شرایط اخذ ویزاهزینه ویزا
مهاجرت با هدف دید و بازدید در سوئدویزای شنگن سوئد (کوتاه مدت)حداکثر تا 90 روزپاسپورت معتبر + دعوت نامه رسمی از خانواده یا دوستانبرای بزرگسالان: 60€ (یورو) و برای کودکان 35€ (یورو)
مهاجرت کاری به سوئدویزای کار سوئد (بلند مدت)برای مدت بیش از 1 سالپاسپورت معتبر + قرارداد کاری از کارفرمای معتبر سوئدیبرای متقاضی: 2000SEK (کرونا)
برای بزرگسالان خانواده: 1000SEK (کرونا)
برای کودکان: 500SEK (کرونا)
مهاجرت تحصیلی به سوئدویزای اقامت دانشجوئیبرای مدت بیش از 3 ماه تا 4 سالپاسپورت معتبر + نامه پذیرش دانشگاهیSEK 1000 (کرونا)
مهاجرت به سوئد از طریق سرمایه گذاریویزای اقامت بلند مدتماکسیمم تا 1 سال با قابلیت تمدید مجددحداقل سرمایه 100000€ (یورو) + اساسنامه شرکت2000SEK (کرونا)
مهاجرت به سوئد از طریق تشکیل خانوادهویزای اقامت بلند مدتماکسیمم تا 1 سال با قابلیت تمدید مجددپاسپورت معتبر + سند ازذواج ثبتی در سوئد2000SEK (کرونا)

اینفوگرافیک مهاجرت به سوئد

اقامت شهروندان اتحادیه اروپا و انگلستان

شرایط مهاجرت به این کشور برای شهروندان انگلیسی و اروپایی بسیار آسان می باشد و این افراد هیچگونه محدودیتی برای مهاجرت به کشورهای اسکاندیناوی ندارند. شهروندان کشورهای اروپایی و همچنین انگلیسی که در کشور سوئد مشغول به تحصیل و یا کار باشند و درآمد کافی داشته باشند، به طور اتوماتیک مقیم کشور سوئد محسوب می شوند. این افراد نیازی به apply کردن جهت کسب اقامت و همچنین مراجعه به اداره مهاجرت سوئد نخواهند داشت. این شرایط برای اعضای خانواده شهروندان اروپایی و انگلیسی نیز مشابه می باشد. به یاد داشته باشید که شهروندان کشورهای اروپایی و انگلستان بعد از پنج سال اقامت در سوئد می توانند برای کسب اقامت دائمی این کشور اقدام کنند.

اقامت شهروندان خارجی در سوئد

شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا برای کسب اقامت قانونی در کشور سوئد می بایست مجوز کار در این کشور را دریافت کنند. این افراد برای زندگی کردن و کسب درآمد در کشور سوئد می بایست شغل مشخصی داشته باشند. داشتن شغل مناسب در کشور سوئد با کسب دعوت نامه کاری امکان پذیر می باشد و متقاضیان می بایست اقدام به کاریابی در این کشور کنند. متقاضیان می توانند با دریافت دعوت نامه کاری از کارفرمای کمپانی معتبر و ایمیل از طرف اداره مهاجرت کشور سوئد پروسه مهاجرت به این کشور را شروع کنند.

اگر شهروندان کشورهای خارجی قصد مهاجرت به کشور سوئد از طرق مجوز کاری را ندارند، می توانند با دریافت ویزای ازدواج وارد خاک این کشور شوند و یا با ارائه مدارک ثابت کنند که پدر و یا مادر آن ها شهروند کشور سوئد می باشد و سپس اقدام به مهاجرت به کشور سوئد کنند. در بخش های بعدی به روش های مهاجرت به سوئد اشاره خواهیم کرد.

سوئد کشوری مناسب برای مهاجرت

با اینکه نرخ بیکاری در سوئد نسبت به سال گذشته کمی افزایش یافته اما بازار کار سوئد در منطقه شمال اروپا کماکان برای مهاجران خارجی جذابیت فوق العاده ای دارد. این هم نه فقط بخاطر دست یابی به اقامت اروپایی و بهره مندی از امتیازات آن بلکه بخاطر شرایط و امتیازات کار در سوئد نیز می باشد. شرایطی که رفاه برابر را برای همه کارگران چه داخلی و چه خارجی مدنظر قرار می دهد. برای همین مهاجرت کاری به سوئد زمان و مکان خاصی ندارد:

بررسی نرخ بیکاری و تحولات آن در سوئد

 

اما قبل از هر اقدامی برای ورود به این بازار کار بایستی با لیست مشاغل مورد نیاز سوئد آشنا شد و درصدد تامین شرایط لازم برآمد. معمولا مشاغل سلامت محور، مدیریت، مشاغل فنی و مهندسی و IT از این دست مشاغل است. بهتر است همچنین از شرایط دستمزد در کشور سوئد نیز با خبر باشید.

مقایسه متوسط درآمد در کشور سوئد به کرون سوئد

مهاجرت به سوئد از طریق کار

از جمله بهترین و رایج ترین روش های مهاجرت به این کشور، کسب ویزای کاری است. دریافت ویزای کاری سوئد آسان نیست و معمولا افرادی که مهارت و توانایی های بسیار بالایی دارند می توانند با ارائه مدارک مورد نیاز و کسب مجوز کاری سوئد، جهت کار وارد خاک سوئد شوند. مهم ترین فاکتور برای مهاجرت کاری به سوئد داشتن مجوز کار در این کشور می باشد. برای دریافت مجوز کاری، داشتن دعوت نامه کاری از یک کارفرمای معتبر در این کشور الزامی می باشد. به یاد داشته باشید که کارفرمای متقاضی باید قبل از ارسال دعوت نامه، پیش نیازها و الزامات قانونی خاصی را رعایت کند. از جمله او باید شغل مورد نظر را حداقل 10 روز در کشور سوئد و کشورهای اروپایی آگهی کند.

کارفرمای سوئدی برای جذب نیروی کار خارجی باید از اداره مهاجرت و کار این کشور مجوز دریافت کند. شایان ذکر است که متقاضی باید تمامی مدارک شناسایی، تحصیلی، مدارک زبان، پرونده سابقه های کاری و تحصیلی، شهروندی و ایمیل آدرس خود را ارائه دهد. ارائه ایمیل آدرس معتبر الزامی می باشد؛ زیرا کارفرمای سوئدی دعوت نامه کاری را از طریق ایمیل باید به متقاضی ارسال میکند تا متقاضی بتواند برای کسب ویزای کاری اقدام کند. با دریافت دعوت نامه کاری، متقاضی باید مدارک خود را به همراه دعوت نامه به سفارت این کشور ارائه دهد.

شرایط کار برای مهاجرت به سوئد

اصولا قبل از پرداختن به مبحث اخذ ویزای کاری و مهاجرت به سوئد، اطلاع از شرایط بازار کار و کاریابی در سوئد 2024 اهمیت زیادی دارد. اولین مورد در این زمینه نیز اطلاع دقیق از نرخ بیکاری در این کشور اروپایی است. جالب است بدانید که بالاترین نرخ بیکاری سوئد با 10.50% در ژانویه سال 1997 و پایین ترین نرخ بیکاری با 1.30% در جولای سال 1989 میلادی بوده است و همان طوری که در نمودار زیر هم مشاهده می شود، نرخ بیکاری سوئد از رقم 7.28% در سپتامبر یسال 2022 به 7.25% اکتبر 2022 کاهش یافته است:

نرخ بیکاری سوئد تا سال 2023

نکته دوم پیرامون مهاجرت کاری به سوئد اطلاع از سطح درآمدی کارگران سوئدی است. همان طوری که در نمودار زیر هم مشاهده می شود، متوسط سطح درآمدی در سوئد حدود SEK45100 (کرون)، حداقل سطح درآمدی SEK45100 (کرون) و حداکثر سطح درآمدی نیز SEK201000 (کرون) می باشد:

سطح درآمد سالانه کارگران در سوئد

در این میان بهترین فرصت های شغلی و بالاترین سطح درآمدی در کشور سوئد نیز نصیب کارگرانی می شود که از شرایط زیر برخوردار باشند:

 • مدرک فوق لیسانس داشته باشند
 • سابقه کاری بالای 5 سال داشته باشند

مدارک لازم برای دریافت ویزای کار سوئد

نباید فراموش کرد کهمسئول صدور ویزا برای کار در سوئد، اداره خدمات مهاجرت سوئد (Migrationsverket) می باشد. متقاضیان می توانند در جدول زیر با مراحل و مدارک جهت کسب ویزای کاری کشور سوئد آشنا شوند.

مراحل درخواست ویزامدارک لازم برای اخذ ویزا
دریافت پیشنهاد کاریپاسپورت معتبر
شروع درخواست توسط کارفرمامدارک تحصیلی معتبر
دریافت ایمیل توسط شماCV
تهیه مدارک با مشاوره وکیل حقوقیچهار قطعه عکس
پرداخت هزینه ویزامدارک پزشکی
تحویل درخواستمدارک زبان

آشنایی با قوانین و پروسه کار در سوئد

موسسات و سایت های کاریابی در سوئد

همانطور که بیان شد برای ورود به سوئد با ویزای کاری لازم است فرد حتما پیشنهاد شغلی داشته باشد. منتهی ارتباط با کارفرما بدون حضور در خاک سوئد دشوار است ولی موسسات و سایت های کاریابی این پروسه را نسبتا ساده تر کرده اند. مهم ترین سایت های کاریابی در سوئد در سال 2024 عبارتند از:

 • careerbuilder.se
 • jobb.blocket.se
 • jobbland.se
 • jobbmaskinen.se
 • jobbsafari.se
 • metrojobb.se
 • monster.se
 • stepstone.se

مهاجرت تحصیلی به کشور سوئد

دانشگاه های سوئد از معتبرترین دانشگاه های جهان هستند و رتبه های بسیار بالایی در دنیا کسب کرده اند. تحصیل در سوئد با داشتن سابقه های تحصیلی درخشان و نمرات بالا امکان پذیر خواهد شد. در دانشگاه های کشور سوئد برنامه های تحصیلی با جدید ترین متدهای آموزشی به دانشجویان ارائه می شوند و لازم به ذکر است که تحصیل در برخی از دانشگاه های این کشور به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر است.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های کشور سوئد به طور میانگین از 8000$ الی 25000$ (دلار آمریکا) در سال می باشد؛ اما هزینه های تحصیل، به رشته تحصیلی و نوع دانشگاه و دوره تحصیلی دانشجو بستگی دارند و متغیر می باشند. علاوه بر این، دانشجویان می بایست از 1500$‌ الی 2200$ (دلار آمریکا)‌ در ماه هزینه های زندگی خود را پرداخت کنند. از بهترین دانشگاه های کشور سوئد می توان به Lund University،Uppsala University،University of Stockholm و KTH Royal Institute of Technology اشاره کرد. در جدول زیر به رتبه بندی دانشگاه های کشور سوئد اشاره شده است:

نام دانشگاهشهررتبه جهانیرتبه در کشور سوئد
Karolinska InstituteStockholm891
LundLund952
Chalmers University of TechnologyGothenburg1253
UppsalaUppsala1284
StockholmStockholm1535
University of GothenburgStockholm1856

مهاجرت تحصیلی به کشور سوئد

کسب ویزای تحصیلی کشور سوئد

متقاضیان برای کسب ویزای تحصیلی سوئد نیاز به کسب قبولی در آزمون ورودی دانشگاه مورد نظر دارند. با کسب قبولی، متقاضیان می توانند با ارائه مدارک زیر اقدام به کسب ویزای تحصیلی کشور سوئد کنند:

 • پاسپورت معتبر
 • پرونده سابقه های تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • مدارک پزشکی و بیمه
 • چهار الی شش قطعه عکس
 • پرونده سوابق کاری (در صورت نیاز)
 • مدرک زبان انگلیسی و سوئدی
 • انگیزه نامه و توصیه نامه
 • ارائه مدارک لازم برای اثبات توان مالی کافی

قوانین اخذ ویزای تحصیلی سوئد 2024

مهاجرت به سوئد از طریق سرمایه گذاری

یکی دیگر از شناخته شده ترین روش های مهاجرت، سرمایه گذاری در این کشور می باشد. اقتصاد کشور سوئد به سرعت در حال پیشرفت و توسعه می باشد و لازم به ذکر است که میزان تورم و بیکاری در این کشور بسیار ناچیز می باشد. محبوب ترین زمینه های سرمایه گذاری در کشور سوئد تکنولوژی، زیر ساخت ها، اتوماسیون، تدارکات، صنایع، توریسم، بازیافت و همچنین ساخت و ساز می باشند. متقاضیان می توانند با سرمایه گذاری در سوئد و داشتن تاثیر مثبت در اقتصاد این کشور، اقامت کشور سوئد را بدست بیاورند. به یاد داشته باشید که هر ساله متقاضیان زیادی در زمینه های تاسیس کمپانی و کارآفرینی در سوئد به این کشور مهاجرت می کنند. سرمایه گذاری در سوئد نیاز به داشتن ویزای این کشور و همچنین سرمایه کافی دارد.

از مهم ترین مدارک جهت سرمایه گذاری در سوئد می تواند به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن حداقل 160000$ سرمایه
 • ارائه مدارک تحصیلی در زمینه های مرتبط با سرمایه گذاری
 • پاسپورت (بیش از 6 ماه اعتبار)
 • مدارک شناسایی، پزشکی و بیمه
 • مدارک زبان (در صورت نیاز)

دلایل مهاجرت به سوئد

سوئد یکی از بهترین و جذاب ترین کشورهای اروپایی برای مهاجرت  است و ایرانیان زیادی در این کشور زندگی می کنند. دلایل متعددی را می توان به عنوان عوامل تاثیرگذار در این رابطه دانست که هر یک از آن ها می تواند وزنه سنگینی برای رسیدن به موفقیت قلمداد شود. دانشگاه های معتبر، شرایط مناسب اقتصادی، فرایند نسبتا خوب مهاجرت و غیره همه از عوامل تاثیرگذار در این رابطه هستند. اما دلایل اصلی مهاجرت به سوئد را می توان به شرح زیر معرفی کرد.

مزایا و معایب زندگی در سوئد

شرایط سنی مهاجرت به سوئد

شرایط سنی مهاجرت به سوئد یکی از برتری هایی است که انتخاب این کشور می تواند به همراه داشته باشد. افرادی که این کشور را به عنوان محل زندگی آینده خود انتخاب می کنند، این فرصت را خواهند داشت که تقریبا بدون محدودیت سنی این کشور را برای خود انتخاب کنند و این یکی از برتری های مهم مهاجرت به سوئد است. باید در نظر داشت که محدودیت سنی برای مهاجرت به سوئد شاید تنها برای افرادی اعمال شود که قصد دارند دوره کارشناسی خود را در این کشور سپری کنند.

شرایط سنی مهاجرت به سوئد را می توان به شرح زیر دانست:

شرایط سنی مهاجرت به سوئد

مهاجرت به سوئد از طریق پناهندگی

یکی از بزرگترین چالش هایی که هر فرد در کشور سوئد ممکن است با آن روبرو شود، پناهندگی در این کشور است. افراد زیادی درخواست خود برای پناهندگی را در سوئد به ثبت می رسانند اما در نهایت تقاضای آن ها رد می شود. در چنین شرایطی می توان گفت که پناهندگی در سوئد می تواند یکی از اشتباهات رایجی باشد که افراد با آن روبرو می شوند.

درخواست های رده شده و پذیرفته شده پناهندگی در سوئد

همانطور که مشاهده می شود، با وجود بحران های شدید اجتماعی که در عراق و سوریه وجود دارد، بسیاری از درخواست های مربوط به پناهندگی در کشور سوئد رد شده است و این جدا از تعداد درخواست هایی است که همچنان با گذشت یک سال بدون پاسخ باقی مانده اند.  نکته قابل تامل دیگر آن که بسیاری از درخواست های مجدد نیز با رد تقاضا روبرو شده است.

درصد پذیرش درخواست های مجدد برای دریافت پناهندگی در سوئد

هزینه وکیل مهاجرت به سوئد

برای مهاجرت به سوئد می توان به اختیار خود یک وکیل مهاجرت به سوئد را همراه خود داشته باشید یا خیر. این مسئله که هزینه وکیل مهاجرت به سوئد چه مقدار خواهد بود به عوامل مختلفی از جمله شیوه مهاجرت فرد بستگی دارد. افرادی که سوئد را به عنوان مقصد مهاجرت  خود انتخاب می کنند، راه های بسیار زیادی برای ورود به این کشور خواهند داشت و همین مسئله می تواند شرایط مهاجرت به سوئد را برای آن ها متفاوت تر از گذشته کند. در چنین شرایطی توصیه می شود که افراد ابتدا در رابطه با مهاجرت خود به سوئد با یک وکیل مشورت کنند و پس از آن تصمیم به انتخاب روش مورد نظر مهاجرت خود نمایند.

دلایل ریجکتی ویزای سوئد

هزینه زندگی در سوئد 2024

اگر چه هزینه زندگی در سوئد در سال 2024 نسبت به آلمان٬ مجارستان و غیره بیشتر است اما نسبت به سایر کشورهای حوزه اسکاندیناوی کشور ارزان قیمتی می باشد. کلا افراد برای زندگی درکشور سوئد به مبلغی حدود SEK15000 (کرون) معادل حدودی 2100$ (دلار) در ماه نیازمند هستند تا جوابگوی خرج و مخارج خود در سوئد باشند. تجربه نشان می دهد که عمده لیست هزینه ها در سوئد از این قرار می باشد:

آیتم هاهزینه به کرون (SEK)
خورد و خوراک4000SEK
اجاره مسکن5000SEK الی 15000SEK
دوره های آموزشی1000SEK الی 5000SEK
مخارج دیگر شامل پوشاک، شارژ موبایل، سرگرمی ها و غیره1500SEK

همچنین اقشار خاصی مثل دانشجویان و دانش آموزان در این کشور در رستورانها، هتل ها و یا آژانس های مسافرتی از تخفیف ویژه ای برخوردار هستند. نمودار پایین نشان دهنده توزیع هزینه های زندگی در کشور سوئد می باشد:

نمودار توزیع هزینه های زندگی در سوئد

سرمایه لازم برای مهاجرت به سوئد

لفرادی که قصد دارند سوئد را به عنوان مقصد مهاجرت خود انتخاب کنند، باید به سرمایه لازم برای مهاجرت به سوئد توجه داشته باشند. روش مهاجرت به سوئد به شدت در این رابطه تاثیرگذار است و دانشجویان باید بیش از دیگران به این موضوع توجه داشته باشند. افرادی که با استفاده از پیشنهاد کاری به سوئد مهاجرت می کنند، عملا به هزینه های یک تا دو ماه زندگی در این کشور نیاز خواهند داشت و در نتیجه به راحتی می توانند خود را به این کشور برسانند.

حداقل سرمایه مورد نیاز برای مهاجرت به سوئد

این مبالغ برای دانشجویان در نظر گرفته شده است و باید توجه داشت که ویزای تحصیلی این کشور عموما در یک بازه زمانی 13 ماهه ارائه می شود و دانشجویان باید با توجه به این موضوع اقدام به ارائه تمکن مالی خود کنند. باید در نظر داشت که این مبلغ برای زندگی در این کشور کفایت نمی کند و فرد باید مبلغ بیشتری را برای این مسیر در نظر داشته باشد که البته با کار در سوئد قابل جبران است. چنانچه گفته شد، برای سرمایه گذاری در سوئد نیز به حداقل 160000$ (دلار) نیاز خواهد بود.

علاقه مندان به تحصیل در سوئد و زندگی در این کشور می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرند.

سوالات پرتکرار در خصوص مهاجرت به سوئد

متقاضیان برای اقامت در سوئد در سال 2024 با پرسش های زیر روبرو می شود:

 • چرا مهاجرت به سوئد مورد استقبال است؟ ظرفیت بالای اقتصادی و علمی، ساختار آموزش و کار و پیوستن به جامعه اقتصادی اروپا.
 • شرایط مهاجرت به سوئد برای شهروندان ایرانی چیست؟ شهروندان ایرانی در خصوص زندگی در سوئد باید در ابتدا نسبت به طرق مهاجرت و با توجه به آن اخذ ویزا آگاه باشند.
 • آیا ورود به سوئد از طریق کار امکان پذیر است؟ اخذ اقامت سوئد از طریق کار مستلزم داشتن پیشنهاد کاری از سوی کارفرما می باشد. افراد می توانند در این خصوص به کشور آلمان فکر کنند.
 • آیا مهاجرت تحصیلی به سوئد بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟ با حداقل آیلتس 5.5 و اخذ پذیرش به منزله تحصیل زبان انگلیسی این امر امکان پذیر است.
 • حداقل سرمایه لازم برای سرمایه گذاری در سوئد چقدر است؟ حداقل سرمایه لازم به میزان 100000$ (دلار) است که البته راه های کم هزینه تری نیز برای سرمایه گذاری وجود دارد.
4.9/5 - (21 امتیاز)

4 دیدگاه برای “مهاجرت به سوئد

 1. نادر گفت:

  سلام من ۵۷ سالم میخوام برم سوئد خونه بخرم میخوام ببینم امکان پذیر هست بهمون اقمت میدن بچه هام ۳ تان میتونیم همه باهم بریم

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   سوئد این امکان رو به شما نمی ده متاسفانه. می تونید از طریق کشورهایی مثل اسپانیا، یونان و پرتغال اقدام کنید

 2. آموزش همه زبان های دنیا گفت:

  با تشکر از شما

  1. داوری گفت:

   خواهش میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *