مهاجرت به کشور سوئد

مهاجرت به سوئد

مهاجرت به سوئد

مهاجرت به سوئد و زندگی در این کشور، همراه با مزایای بسیاری می باشد و از این رو هر ساله متقاضیان زیادی اقدام به مهاجرت به سوئد می کنند. وجود رفاه اجتماعی، ثبات اقتصادی، سیستم آموزشی و پرورشی با کیفیت، زندگی استاندارد و شرایط اقامت بسیار مطلوب، عوامل اصلی جذب مهاجران خارجی به کشور سوئد می باشند. در این کشور تقریبا یازده میلیون نفر زندگی می کنند و زبان اصلی مردم این کشور سوئدی می باشد.

بزرگترین شهر و همچنین پایتخت کشور سوئد استکهلم نام دارد و لازم به ذکر می باشد که مردم این کشور علاوه بر زبان سوئدی، به زبان های نروژی، دانمارکی و انگلیسی نیز تسلط دارند. در این مقاله متقاضیان می توانند با همراهی متخصصان و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت درباره شرایط، هزینه ها، روش ها و راه های مهاجرت به صورت کامل مطلع و آگاه شوند. در این مقاله، به این سوالات پاسخ داده می شود:

 • شرایط زندگی در سوئد چیست؟
 • شرایط مهاجرت به سوئد در سال 2022 چیست؟
 • راه های مهاجرت به این کشور کدامند؟

اینفوگرافیک مهاجرت به سوئد

شرایط مهاجرت به سوئد در سال 2022

شرایط مهاجرت به این کشور برای شهروندان اروپایی، انگلیسی، غیر اروپایی، آمریکایی و استرالیایی متفاوت می باشد. متقاضیان می بایست جهت مهاجرت به کشور سوئد مدارک مورد نیاز را ارائه دهند و همچنین توان مالی کافی داشته باشند. هزینه های مهاجرت و شرایط مهاجرت به کشور سوئد در سال 2022 از نقاط مختلف جهان یکسان نمی باشد در ادامه مفصل تر به شرایط هر یک از ملل برای ورود به سوئد پرداخته خواهد شد. اما قبل از پرداختن به اصل موضوع، در کل لازم است که متقاضیان با انواع ویزای مهاجرتی کشور سوئد آشنا شوند که از قرار ذیل می باشد:

انواع ویزای اقامتی سوئد

اقامت شهروندان اتحادیه اروپا و انگلستان

شرایط مهاجرت به این کشور برای شهروندان انگلیسی و اروپایی بسیار آسان می باشد و این افراد هیچگونه محدودیتی برای مهاجرت به کشورهای اسکاندیناوی ندارند. شهروندان کشورهای اروپایی و همچنین انگلیسی که در کشور سوئد مشغول به تحصیل و یا کار باشند و درآمد کافی داشته باشند، به طور اتوماتیک مقیم کشور سوئد محسوب می شوند. این افراد نیازی به apply کردن جهت کسب اقامت و همچنین مراجعه به اداره مهاجرت سوئد نخواهند داشت. این شرایط برای اعضای خانواده شهروندان اروپایی و انگلیسی نیز مشابه می باشد. به یاد داشته باشید که شهروندان کشورهای اروپایی و انگلستان بعد از پنج سال اقامت در سوئد می توانند برای کسب اقامت دائمی این کشور اقدام کنند.

اقامت شهروندان خارجی در سوئد

شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا برای کسب اقامت قانونی در کشور سوئد می بایست مجوز کار در این کشور را دریافت کنند. این افراد برای زندگی کردن و کسب درآمد در کشور سوئد می بایست شغل مشخصی داشته باشند. داشتن شغل مناسب در کشور سوئد با کسب دعوت نامه کاری امکان پذیر می باشد و متقاضیان می بایست اقدام به کاریابی در این کشور کنند. متقاضیان می توانند با دریافت دعوت نامه کاری از کارفرمای کمپانی معتبر و ایمیل از طرف اداره مهاجرت کشور سوئد پروسه مهاجرت به این کشور را شروع کنند.

اگر شهروندان کشورهای خارجی قصد مهاجرت به کشور سوئد از طرق مجوز کاری را ندارند، می توانند با دریافت ویزای ازدواج وارد خاک این کشور شوند و یا با ارائه مدارک ثابت کنند که پدر و یا مادر آن ها شهروند کشور سوئد می باشد و سپس اقدام به مهاجرت به کشور سوئد کنند. در بخش های بعدی به روش های مهاجرت به سوئد اشاره خواهیم کرد.

سوئد کشوری مناسب برای مهاجرت

با اینکه نرخ بیکاری در سوئد نسبت به سال گذشته کمی افزایش یافته اما بازار کار سوئد در منطقه شمال اروپا کماکان برای مهاجران خارجی جذابیت فوق العاده ای دارد. این هم نه فقط بخاطر دست یابی به اقامت اروپایی و بهره مندی از امتیازات آن بلکه بخاطر شرایط و امتیازات کار در سوئد نیز می باشد. شرایطی که رفاه برابر را برای همه کارگران چه داخلی و چه خارجی مدنظر قرار می دهد. برای همین مهاجرت کاری به سوئد زمان و مکان خاصی ندارد:

مقایسه نرخ بیکاری در سوئد

اما قبل از هر اقدامی برای ورود به این بازار کار بایستی با لیست مشاغل مورد نیاز سوئد آشنا شد و درصدد تامین شرایط لازم برآمد. معمولا مشاغل سلامت محور، مدیریت، مشاغل فنی و مهندسی و IT از این دست مشاغل است. بهتر است همچنین از شرایط دستمزد در کشور سوئد نیز با خبر باشید.

مقایسه متوسط درآمد در کشور سوئد به کرون سوئد

مهاجرت به سوئد با ویزای کاری

یکی از رایج ترین روش های مهاجرت به این کشور، کسب ویزای کاری می باشد. کسب ویزای کاری سوئد آسان نیست و معمولا افرادی که مهارت و توانایی های بسیار بالایی دارند می توانند با ارائه مدارک مورد نیاز و کسب مجوز کاری سوئد، جهت کار وارد خاک سوئد شوند. مهم ترین فاکتور برای مهاجرت کاری به سوئد داشتن مجوز کار در این کشور می باشد. برای دریافت مجوز کاری، داشتن دعوت نامه کاری از یک کارفرمای معتبر در این کشور الزامی می باشد. به یاد داشته باشید که کارفرمای متقاضی باید قبل از ارسال دعوت نامه، پیش نیازها و الزامات قانونی خاصی را رعایت کند. از جمله او باید شغل مورد نظر را حداقل 10 روز در کشور سوئد و کشورهای اروپایی آگهی کند.

کارفرمای سوئدی برای جذب نیروی کار خارجی باید از اداره مهاجرت و کار این کشور مجوز دریافت کند. شایان ذکر است که متقاضی باید تمامی مدارک شناسایی، تحصیلی، مدارک زبان، پرونده سابقه های کاری و تحصیلی، شهروندی و ایمیل آدرس خود را ارائه دهد. ارائه ایمیل آدرس معتبر الزامی می باشد؛ زیرا کارفرمای سوئدی دعوت نامه کاری را از طریق ایمیل باید به متقاضی ارسال میکند تا متقاضی بتواند برای کسب ویزای کاری اقدام کند. با دریافت دعوت نامه کاری، متقاضی باید مدارک خود را به همراه دعوت نامه به سفارت این کشور ارائه دهد.

مدارک لازم برای دریافت ویزای کار سوئد

نباید فراموش کرد کهمسئول صدور ویزا برای کار در سوئد، اداره خدمات مهاجرت سوئد (Migrationsverket) می باشد. متقاضیان می توانند در جدول زیر با مراحل و مدارک جهت کسب ویزای کاری کشور سوئد آشنا شوند.

مراحل درخواست ویزا مدارک لازم برای اخذ ویزا
دریافت پیشنهاد کاری پاسپورت معتبر
شروع درخواست توسط کارفرما مدارک تحصیلی معتبر
دریافت ایمیل توسط شما CV
تهیه مدارک با مشاوره وکیل حقوقی چهار قطعه عکس
پرداخت هزینه ویزا مدارک پزشکی
تحویل درخواست مدارک زبان

جهت مطالعه قوانین کار در سوئد کلیک کنید.

موسسات و سایت های کاریابی در سوئد

همانطور که بیان شد برای ورود به سوئد با ویزای کاری لازم است فرد حتما پیشنهاد شغلی داشته باشد. منتهی ارتباط با کارفرما بدون حضور در خاک سوئد دشوار است ولی موسسات و سایت های کاریابی این پروسه را نسبتا ساده تر کرده اند. مهم ترین سایت های کاریابی در سوئد در سال 2022 عبارتند از:

 • careerbuilder.se
 • jobb.blocket.se
 • jobbland.se
 • jobbmaskinen.se
 • jobbsafari.se
 • metrojobb.se
 • monster.se
 • stepstone.se

مهاجرت تحصیلی به کشور سوئد

دانشگاه های سوئد از معتبرترین دانشگاه های جهان می باشند و رتبه های بسیار بالایی در دنیا کسب کرده اند. تحصیل در سوئد با داشتن سابقه های تحصیلی درخشان و نمرات بالا امکان پذیر می باشد. در دانشگاه های کشور سوئد برنامه های تحصیلی با جدید ترین متدهای آموزشی به دانشجویان ارائه می شوند و لازم به ذکر است که تحصیل در برخی از دانشگاه های این کشور به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر می باشد.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های کشور سوئد به طور میانگین از 8000$ الی 25000$ (دلار آمریکا) در سال می باشد؛ اما هزینه های تحصیل، به رشته تحصیلی و نوع دانشگاه و دوره تحصیلی دانشجو بستگی دارند و متغیر می باشند. علاوه بر این، دانشجویان می بایست از 1500$‌ الی 2200$ (دلار آمریکا)‌ در ماه هزینه های زندگی خود را پرداخت کنند. از بهترین دانشگاه های کشور سوئد می توان به Lund University،Uppsala University،University of Stockholm و KTH Royal Institute of Technology اشاره کرد. در جدول زیر به رتبه بندی دانشگاه های کشور سوئد اشاره شده است:

نام دانشگاه شهر رتبه جهانی رتبه در کشور سوئد
Karolinska Institute Stockholm 36 1
Uppsala Uppsala 111 3
Lund Lund 103 2
Stockholm Stockholm 183 4
University of Gothenburg Stockholm 191 5

مهاجرت تحصیلی به کشور سوئد

کسب ویزای تحصیلی کشور سوئد

متقاضیان برای کسب ویزای تحصیلی سوئد نیاز به کسب قبولی در آزمون ورودی دانشگاه مورد نظر دارند. با کسب قبولی، متقاضیان می توانند با ارائه مدارک زیر اقدام به کسب ویزای تحصیلی کشور سوئد کنند:

 • پاسپورت معتبر
 • پرونده سابقه های تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • مدارک پزشکی و بیمه
 • چهار الی شش قطعه عکس
 • پرونده سوابق کاری (در صورت نیاز)
 • مدرک زبان انگلیسی و سوئدی
 • انگیزه نامه و توصیه نامه
 • ارائه مدارک لازم برای اثبات توان مالی کافی

جهت مطالعه قوانین ویزای تحصیلی سوئد کلیک کنید.

مهاجرت به سوئد از طریق سرمایه گذاری

یکی دیگر از شناخته شده ترین روش های مهاجرت، سرمایه گذاری در این کشور می باشد. اقتصاد کشور سوئد به سرعت در حال پیشرفت و توسعه می باشد و لازم به ذکر است که میزان تورم و بیکاری در این کشور بسیار ناچیز می باشد. محبوب ترین زمینه های سرمایه گذاری در کشور سوئد تکنولوژی، زیر ساخت ها، اتوماسیون، تدارکات، صنایع، توریسم، بازیافت و همچنین ساخت و ساز می باشند. متقاضیان می توانند با سرمایه گذاری در سوئد و داشتن تاثیر مثبت در اقتصاد این کشور، اقامت کشور سوئد را بدست بیاورند. به یاد داشته باشید که هر ساله متقاضیان زیادی در زمینه های تاسیس کمپانی و کارآفرینی در سوئد به این کشور مهاجرت می کنند. سرمایه گذاری در سوئد نیاز به داشتن ویزای این کشور و همچنین سرمایه کافی دارد.

از مهم ترین مدارک جهت سرمایه گذاری در سوئد می تواند به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن حداقل 160000$ سرمایه
 • ارائه مدارک تحصیلی در زمینه های مرتبط با سرمایه گذاری
 • پاسپورت (بیش از 6 ماه اعتبار)
 • مدارک شناسایی، پزشکی و بیمه
 • مدارک زبان (در صورت نیاز)

دلایل مهاجرت به سوئد

سوئد یکی از بهترین و جذاب ترین کشورهای اروپایی برای مهاجرت  است و ایرانیان زیادی در این کشور زندگی می کنند. دلایل متعددی را می توان به عنوان عوامل تاثیرگذار در این رابطه دانست که هر یک از آن ها می تواند وزنه سنگینی برای رسیدن به موفقیت قلمداد شود. دانشگاه های معتبر، شرایط مناسب اقتصادی، فرایند نسبتا خوب مهاجرت و غیره همه از عوامل تاثیرگذار در این رابطه هستند. اما دلایل اصلی مهاجرت به سوئد را می توان به شرح زیر معرفی کرد.

مزایا و معایب زندگی در سوئد

مهاجرت به سوئد از طریق پناهندگی

یکی از بزرگترین چالش هایی که هر فرد در کشور سوئد ممکن است با آن روبرو شود، پناهندگی در این کشور است. افراد زیادی درخواست خود برای پناهندگی را در سوئد به ثبت می رسانند اما در نهایت تقاضای آن ها رد می شود. در چنین شرایطی می توان گفت که پناهندگی در سوئد می تواند یکی از اشتباهات رایجی باشد که افراد با آن روبرو می شوند.

درخواست های رده شده و پذیرفته شده پناهندگی در سوئد

همانطور که مشاهده می شود، با وجود بحران های شدید اجتماعی که در عراق و سوریه وجود دارد، بسیاری از درخواست های مربوط به پناهندگی در کشور سوئد رد شده است و این جدا از تعداد درخواست هایی است که همچنان با گذشت یک سال بدون پاسخ باقی مانده اند.  نکته قابل تامل دیگر آن که بسیاری از درخواست های مجدد نیز با رد تقاضا روبرو شده است.

درصد پذیرش درخواست های مجدد برای دریافت پناهندگی در سوئد

هزینه وکیل مهاجرت به سوئد

برای مهاجرت به سوئد می توان به اختیار خود یک وکیل مهاجرت به سوئد را همراه خود داشته باشید یا خیر. این مسئله که هزینه وکیل مهاجرت به سوئد چه مقدار خواهد بود به عوامل مختلفی از جمله شیوه مهاجرت فرد بستگی دارد. افرادی که سوئد را به عنوان مقصد مهاجرت  خود انتخاب می کنند، راه های بسیار زیادی برای ورود به این کشور خواهند داشت و همین مسئله می تواند شرایط مهاجرت به سوئد را برای آن ها متفاوت تر از گذشته کند. در چنین شرایطی توصیه می شود که افراد ابتدا در رابطه با مهاجرت خود به سوئد با یک وکیل مشورت کنند و پس از آن تصمیم به انتخاب روش مورد نظر مهاجرت خود نمایند.

هزینه زندگی در سوئد 2022

اگر چه هزینه زندگی در سوئد در سال 2022 نسبت به آلمان٬ مجارستان و غیره بیشتر است اما نسبت به سایر کشورهای حوزه اسکاندیناوی کشور ارزان قیمتی می باشد. کلا افراد برای زندگی درکشور سوئد به مبلغی حدود SEK15000 (کرون) معادل حدودی 2100$ (دلار) در ماه نیازمند هستند تا جوابگوی خرج و مخارج خود در سوئد باشند. تجربه نشان می دهد که عمده لیست هزینه ها در سوئد از این قرار می باشد:

آیتم ها هزینه به کرون (SEK)
خورد و خوراک 4000SEK
اجاره مسکن 5000SEK الی 15000SEK
دوره های آموزشی 1000SEK الی 5000SEK
مخارج دیگر شامل پوشاک، شارژ موبایل، سرگرمی ها و غیره 1500SEK

همچنین اقشار خاصی مثل دانشجویان و دانش آموزان در این کشور در رستورانها، هتل ها و یا آژانس های مسافرتی از تخفیف ویژه ای برخوردار هستند. نمودار پایین نشان دهنده توزیع هزینه های زندگی در کشور سوئد می باشد:

نمودار توزیع هزینه های زندگی در سوئد

علاقه مندان به تحصیل در سوئد و زندگی در این کشور می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرند.

سوالات پرتکرار در خصوص مهاجرت به سوئد

متقاضیان برای اقامت در سوئد در سال 2022 با پرسش های زیر روبرو می شود:

 • چرا مهاجرت به سوئد مورد استقبال است؟ ظرفیت بالای اقتصادی و علمی، ساختار آموزش و کار و پیوستن به جامعه اقتصادی اروپا.
 • شرایط مهاجرت به سوئد برای شهروندان ایرانی چیست؟ شهروندان ایرانی در خصوص زندگی در سوئد باید در ابتدا نسبت به طرق مهاجرت و با توجه به آن اخذ ویزا آگاه باشند.
 • آیا ورود به سوئد از طریق کار امکان پذیر است؟ اخذ اقامت سوئد از طریق کار مستلزم داشتن پیشنهاد کاری از سوی کارفرما می باشد. افراد می توانند در این خصوص به کشور آلمان فکر کنند.
 • آیا مهاجرت تحصیلی به سوئد بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟ با حداقل آیلتس 5.5 و اخذ پذیرش به منزله تحصیل زبان انگلیسی این امر امکان پذیر است.
 • حداقل سرمایه لازم برای سرمایه گذاری در سوئد چقدر است؟ حداقل سرمایه لازم به میزان 100000$ (دلار) است که البته راه های کم هزینه تری نیز برای سرمایه گذاری وجود دارد.
4.9/5 - (21 امتیاز)

2 دیدگاه برای “مهاجرت به سوئد

 1. آموزش همه زبان های دنیا گفت:

  با تشکر از شما

  1. داوری گفت:

   خواهش میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2  +  5  =