مهاجرت کاری سوئیس

مهاجرت به سوئیس از طریق کار

مهاجرت به سوئیس از طریق کار

بررسی شرایط مهاجرت به سوئیس از طریق کار از جمله مشغله های فکری درصد بالایی از متقاضیان متخصص و با مهارت در خصوص مهاجرت به سوئیس می باشد. سوئیس از جمله کشورهای کوچک با حضور جهانی است. در سوئیس تعداد زیادی از نهادهای غیردولتی، شرکت های چند ملیتی و سایر گروه های بین المللی و خارجی قرار دارد. کشور سوئیس فرصت های شغلی فراوانی فراهم است که باعث ایجاد ذهنیت مهاجرت به سوئیس برای متقاضیان خارجی شده است.

کشور سوئیس رهبری ثروتمندترین و پررونق ترین کشور را در جهان به خود اختصاص داده است. قرارگیری موسسات تحقیقاتی علمی، فناوری جهانی با یک اقتصاد پر رونق باعث روی آوری درصدی از اشخاص در خصوص اخذ ویزای کار در سوئیس می باشد. بررسی شرایط مهاجرت و بهره گیری از خدمات اقامت یکی از اصلی ترین قدم های مهاجرت است که توسط موسسه معتبر حقوقی صورت می پذیرد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت از موسسات حقوقی در باب اخذ اقامت دائم و تابعیت و بهره گیری از خدمات شهروندی می باشد.

کار در سوئیس در 2021

سوئیس کشوری با نرخ بیکاری پائین و اقتصاد پایدار است. در ژانویه 2021 نرخ بیکاری در سوئیس به میزان حدودا 3% بوده است. نرخ بیکاری در سوئیس دارای درصد کمتر بیکاری نسبت به سایر کشورهای اروپایی است. میزان حقوق در سوئیس در میان بالاترین سطح در جهان قرار دارد. پائین بودن میزان نرخ بیکاری باعث گرایش متقاضیان مهاجرت به سوئیس از طریق کار شده است. در سال های اخیر بسیاری از افراد خارجی با مهارت و تخصص بالا موفق به اخذ کار در سوئیس شدند. تفاوت های منطقه ای از جمله موارد قابل توجه در خصوص کاریابی در سوئیس و شرایط کار در سوئیس می باشد. ژنو منطقه ای است که بیشترین درصد کارگران خارجی را دارد (تقریبا 50%). صنعت بانکی عمدتا در زوریخ و اطراف آن متمرکز است.

مهاجرت به سوئیس از طریق کار برای شهروندان اتحادیه اروپا

پس از سال 2002 شهروندان اتحادیه اروپا طبق توافق نامه اجازه اقامت و اشتغال در سوئیس را دارند. طبق توافق ذکر شده شهروندان اتحادیه اروپا برای کاریابی در سوئیس به مدت 3 ماه به روادید نیازی ندارند. درصورتی که کاریابی بیش از 3 ماه زمان برد، مجبور به اجازه اقامت برای 3 ماه دیگر می باشد. طبق این توافق نامه شهروندان اتحادیه اروپا مجوز تحرک کاری، تحرک جغرافیایی، الحاق خانواده و شرایط تحصیل و کار برای اعضای خانواده را دارند. شهروندان اتحادیه اروپا برای رسیدن به کار برنامه راحت تری به نسبت اتباع دیگر کشورهای خارج از اتحادیه اروپا دارند.

مهاجرت به سوئیس از طریق کار برای شهروندان اتحادیه اروپا

مهاجرت به سوئیس از طریق کار (شهروندان غیر اتحادیه اروپا)

شهروندان خارج از اتحادیه اروپا که قصد مهاجرت به سوئیس از طریق کار را دارند می بایست مجوز کاری دریافت نمایند. صدور مجوز کاری برای شهروندان خارج از اتحادیه اروپا با اثبات دعوت نامه کاری با همان پیشنهاد کاری امکان پذیر می باشد. این فرآیند دشوار و سخت برای کارفرما و کارمند خواهد بود. یکی از اصلی ترین موارد قابل ذکر در خصوص دعوت نامه کاری ذکر عدم یافتن موقعیت مربوط برای یک شهروند اتحادیه اروپا یا سوئیسی است.

در صورتی که کارفرمای سوئیسی قصد استخدام شهروند خارج از اتحادیه اروپا را دارد می بایست پیشنهاد کاری را ارسال نماید. در صورت تائید پیشنهاد و قرارداد کاری مجوز اقامت برای کارمند به همراه قرارداد کاری ارسال می گردد. اخذ مجوز کاری روندی زمان بر و بدون تضمین می باشد. زیرا تصمیمات نهایی در خصوص اعطا مجوز توسط مقامات سوئیس اخذ می گردد. طبیعتا بدون دعوتنامه کاری نمی توان برای کار در سوئیس اقدام نمود زیرا ویزای کاری در این خصوص صادر نمی شود.

شرایط مهاجرت به سوئیس از طریق کار

بررسی شرایط کار در سوئیس از الزامات در باب مهاجرت کاری است. طبق آخرین برآوردهای انجام شده متخصصین در سوئیس معمولا به میزان 2 یا 3 برابر بیشتر از سایر کشورهای دیگر حقوق دریافت می نمایند. بر همین اساس مطالعه بین المللی توسط UBS در سال 2000، شهرهای زورنیخ و ژنو، 2 شهر با بالاترین درآمد ناخالص در جهان برای انواع حرفه ها عنوان گشت. میانگین دستمزد واقعی برای تمامی مهارت ها در سال 1990 افزایش یافت که در بخش های خاص همانند بیمه و مالی، دستمزد به میزان قابل توجهی بالاتر است.

حداکثر ساعت کاری در سوئیس به میزان 45 ساعت در هفته برای کارگران صنعتی، پرسنل اداری، پرسنل فنی و دیگر کارکنان است. در برخی از مشاغل در سوئیس ساعت کاری به میزان 41 الی 60 ساعت در هفته متغیر می باشد. کار ضمن تحصیل در سوئیس یکی از گزینه های مثبت کشور سوئیس برای دانشجویان می باشد. ساعات کاری برای متقاضیان تحصیل در سوئیس با توجه به مقطع تحصیلی متغیر می باشد.

مقایسه مهاجرت به سوئیس از طریق کار با آلمان

در سال 2002 توافق نامه ای دال بر جنبه های اقامت و استخدام در سوئیس برای شهروندان اتحادیه اروپا در نظر گرفته شده است. طبق این توافق نامه اساس موافقت نامه ورود برای شهروندان اتحادیه اروپا تسهیل شده است. در همین حین قوانین سخت تری برای شهروندان غیر اروپایی برای کار در سوئیس می باشد. قوانین کشور سوئیس در خصوص صدور مجوز کاری و مهاجرت به سوئیس از طریق کار، سیستم اولویتی دوگانه می باشد. طبق این قانون، اولویت کاریابی برای شهروندان اتحادیه اروپا می باشد. حتی در اعطای پاسپورت هم، قوانین سوئیس برای شهروندان اتحادیه اروپا سهل گیرانه تر است:

تابعیت متقاضی اخذ پاسپورت سوئیس تعداد سال های اقامت در خاک سوئیس به منظور اخذ پاسپورت این کشور
اتحادیه اروپا 5
خارج از اتحادیه اروپا 10

جایگاه پاسپورت سوئیس که یکی از ارزشمندترین پاسپورت های دنیا می باشد در نموداری که در ادامه ترسیم شده نشان داده شده است:

جایگاه پاسپورت سوئیس

در حالی که اروپایی ها برای ورود به سوئیس برای کار ابتدائا نیاز به اخذ ویزا ندارند، شهروندان خارج از اتحادیه اروپا از جمله ایران، باید ابتدائا از کارفرمایی در سوئیس پیشنهاد شغلی داشته باشند تا بر مبنای آن ویزای کاری سوئیس را اخذ نمایند. این در حالی است که کشور آلمان به منظور جذب سریع تر افراد متخصص و جوان خارج از اتحادیه اروپا، ویزایی تحت عنوان ویزای جستجوی کار در نظر گرفته است. به این ترتیب برخلاف سوئیس، ایرانی ها برای ورود به آلمان برای کار، نیازی به داشتن پیشنهاد شغلی ندارند و می توانند ابتدائا ویزای جستجوی کار (job seeker) را اخذ نمایند.

تحصیل در سوئیس در 2021

اخذ ویزای تحصیلی سوئیس از سایر روش های اخذ اقامت می باشد که در مقاله مربوطه به بررسی شرایط و نکات اخذ ویزای تحصیلی سوئیس پرداختیم. تحصیل در ثروتمندترین کشور جهان از جذابیت بالایی برای دانشجویان بین المللی برخوردار می باشد. آموزش و پرورش در سوئیس در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده می باشد منتهی چون سوئیس گران ترین کشور دنیا است معمولا طرفداران آلمان، اتریش، مجارستان، فرانسه و غیره بیشتر هستند.

مهاجرت به سوئیس از طریق کار از سایر طرق برجسته مهاجرتی است. مهاجرت از طریق ازدواج در سوئیس، تولد، تحصیل، پناهندگی و سرمایه گذاری از سایر راه های اخذ اقامت می باشد. امروزه انتخاب طرق مهاجرت از اهمیت بالایی برای افراد برخودار می باشد. اخذ دعوت نامه کاری یا Job offer از جمله موارد پیچیده در باب مهاجرت از طریق کار در سوئیس می باشد. در خصوص کسب اطلاعات بیشتر در باب شرایط مهاجرت کاری به سوئیس با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نموده و از قوانین مرتبط به مهاجرت مطلع شوید.

5/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :