مهاجرت به سوئیس

مهاجرت به سوئیس

مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل

سوئیس از جمله کشورهایی است که هر شخصی جهت مهاجرت به آن فکر میکند. میتوان مهاجرت به سوئیس را از گزینه های اول مهاجرتی در اروپا دانست. طبیعتا کشوری چون سوئیس با اقتصادی قوی شرایط مهاجرتی متفاوتی با دیگر کشورها دارد. این شرایط در مقاله حال حاضر برای شما عزیزان بررسی خواهد شد.

 1. آیا سوئیس کشوری است که برای همه جهانیان مرد استقبال هست یا فقط برای ایرانیان؟

 2. بهترین روش مهاجرت به سوئیس چه راهی میباشد؟

 3. هزینه زندگی در سوئیس چقدر است؟

نکته ای که به طور معمول می بایست مورد توجه متقاضیان مهاجرت به کشور سوئیس قرار گیرد، میانگین بالای هزینه های زندگی در این کشور می باشد. افرادی که به تازگی قصد ورود به این کشور را دارند در ابتدا اقامتی سخت خواهند داشت. راه های اقامت سوئیس از طرق دیگری نظیر تولد، ازدواج، تحصیل، کار و سرمایه گذاری امکان پذیر میباشد. بررسی طرق مهاجرت و اخذ اقامت دائم در خصوص خدمات شهروندی از سایر خدمات موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می باشد.

انواع راه های مهاجرت به سوئیس

انواع راه های مهاجرت به هر کشوری به پنج دسته تقسیم می شود. سوئیس نیز از این قاعده مستثنی نیست. ما نیز می کوشیم تا در این مقاله تمامی این روش ها را مختصر بیان کنیم.

این طرق مهاجرت به دسته های ذیل تقسیم میشود:

 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت از طریق تحصیل
 • مهاجرت از طریق کاری
 • مهاجرت از طریق تولد فرزند
 • مهاجرت از طریق ازدواج و نامزدی
 • مهاجرت از طریق پناهندگی

این روش هایی است که به طور کلی مهاجرت از طریق آنها صورت می پذیرد. در رابطه با پناهندگی میتوان گفت برای افرادی مناسب است که جانشان در آن کشور در خطر است. یعنی طبق تعریف قانون از نظر امنیت جانی در خطر هستند. لذا این روش را توصیه نخواهیم کرد. ضمن اینکه خطرات و معایب این روش بسیار زیاد است. لذا در ادامه به این روش نخواهیم پرداخت.

مهاجرت به سوئیس از طریق تولد

فرزندی که از پدر و مادر سوئیسی در خاک این کشور یا خارج از سوئیس متولد می گردد، سوئیسی محسوب می گردد. فرزند متولد شده امکان اخذ تابعیت کشور سوئیس را دارد. سیستم اعطای تابعیت سوئیس بر مبنای اصل خون می باشد و تولد در خاک این کشور به تنهایی سبب اخذ تابعیت نمی شود. در برخی موارد قانون فرع به اصل ارجعیت دارد که البته اصل خاک نیز مورد پذیرش قرار می گیرد. فرزندان زیر 22 سال که یکی از والدین آن ها از شهروندی سوئیس برخوردار می باشد، در صورتی که مدت 5 سال در خاک سوئیس زندگی کنند، امکان درخواست اخذ تابعیت کشور سوئیس را دارند.

مهاجرت به سوئیس از طریق ازدواج

مهاجرت از طریق ازدواج در سوئیس از دیگر طرق مهاجرتی است. ازدواج با یکی از اتباع کشور سوئیس با ارائه مدارک لازم، این امر را در خصوص اعطای تابعیت فراهم می نماید. برای ازدواج با یک شهروند سوئیسی مدارکی مورد نیاز است. مدارک قابل ذکر عبارتند از:

مدارک هویتی سند ازدواج
نامه تمکن مالی و پرینت حساب سند یا اجازه نامه محل اقامت

درصورتی که فرد مطیع قوانین کشور سوئیس باشد و خطری برای امنیت کشور سوئیس نداشته باشد. بدون نیاز به آزمون زبان می تواند برای اخذ تابعیت کشور سوئیس درخواست دهد. از الزامات درخواست سپری شدن 3 سال از ازدواج در مدت اقامت 5 ساله می باشد.

مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل

تحصیل در کشور سوئیس راه ورود مناسبی برای اخذ اقامت این کشور محسوب می شود. اخذ پذیرش در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری نیز صورت می گیرد. تحصیل در سوئیس از جذاب ترین طرق مهاجرتی به این کشور محسوب می گردد که سالانه مورد استقبال زیادی قرار می گیرد. بررسی میزان هزینه های تحصیل و زندگی در سوئیس از جمله موارد قابل ذکر در خصوص اخذ ویزا می باشد. هزینه های تحصیل برای دانشجویان اتحادیه اروپا و خارج از اتحادیه اروپا متغیر می باشد.

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در سوئیس عبارتند از:

 • هزینه تحصیل قابل پرداخت به مرکز آموزشی
 • پاسپورت و مدارک هویتی
 • مدارک تحصیلی مقاطع گذشته همراه با ریز نمرات
 • مدرک زبان
 • تمکن مالی مورد نیاز
 • اگیزه نامه یا استادی پلن یا همان دلیل نامه

هزینه های زندگی در سوئیس نسبت به سایر کشورهای اروپایی گرانتر میباشد. ژنو و زوریخ از جمله شهرهای گران دنیا محسوب میشوند. ماهیانه به مقدار 1000 الی 1500 فرانک هزینه میباشد که با توجه به سبک زندگی و محل اقامت متغیر است. کشور سوئیس از مزیت های ویژه ای در خصوص تحصیل برای متقاضیان برخوردار می باشد. اجازه کار حین تحصیل و امکان اقامت پس از تحصیل در خاک کشور سوئیس به میزان 6 ماه از مزیت های مهاجرت تحصیلی به سوئیس است. در صورت کاریابی موفق توسط دانشجویان، امکان تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری در این کشور وجود دارد. با تمدید ویزا، دانشجویان فارغ التحصیل می توانند برای اخذ اقامت و تابعیت سوئیس درخواست داده و اقدام نمایند.

هزینه های تحصیل در سوئیس 

هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور میتواند بسیار زیاد باشد. این هزینه ها معمولا شامل خورد و خوراک، پوشاک و مسکن مهاجرین است.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های این کشور شامل موارد ذیل است:

دانشگاه EPFL لوزان ETH زوریخ  BS BE FR GE LA LU NE
هزینه های تحصیل دانشگاه 1266 1288 1400 1310 1524 1000 1160 1570 1580

مهاجرت به کشور سوئیس از طریق کار

با توجه به وضعیت امنیتی و تقاضای شهروندان نسبت به کاهش امر مهاجرت به سوئیس، دولت این کشور محدودیت هایی را برای فرصت های شغلی تعیین نموده و برای متقاضیان اخذ شغل در کشور سوئیس سهمیه مشخص می کند. قوانین کاری در سوئیس برای شهروندان اتحادیه اروپا و شهروندان خارج از اتحادیه اروپا متغیر است. شهروندان اتحادیه اروپا اجازه کاریابی در سوئیس بدون مجوز کاری را دارند. قوانین حاکم برای شهروندان خارج از اتحادیه اروپا می بایست با ارائه نامه کاری صورت گیرد.

کارفرمای مورد نظر با بررسی شرایط و تخصص فرد و بررسی سهمیه باقی مانده برای استخدام اتباع خارجی، جهت اخذ مجوز کاری به اداره فدرال مهاجرت درخواست می نماید. در صورت تائید از سوی دولت و اداره کار سوئیس افراد می توانند نسبت به ویزای کار سوئیس به سفارت و کنسولگری مراجعه نمایند. همانطور که مطالعه فرمودید مهاجرت به سوئیس از طریق کار پروسه ای سخت و دشوار است. دشواری کاریابی برای متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا از دیگر قوانین قابل ذکر است. در همین باب می توان به کشورهای حاکم بر اقتصاد قوی و صنعتی در خصوص اخذ ویزای کاریابی اشاره داشت.

مهاجرت به سوئیس از طریق تولد

سرمایه گذاری و کارآفرینی در سوئیس

دولت سوئیس از افرادی که ارزش خالص دارایی آن ها بالا بوده و حداقل شرایط لازم برای شروع یک کسب و کار در سوئیس را دارند استقبال می نماید. حداقل میزان دارایی برای شروع کسب و کار در کشور سوئیس یک میلیون دلار می باشد. فرد برای سرمایه گذاری در کشور سوئیس باید پلن یا طرح تجاری (Business Plan) مورد نظر را به تایید دولت رسانده و با پرداخت مالیات اقامت خود را تمدید نماید. تمدید ویزای متقاضی در انتها موجب اخذ اقامت و تابعیت خواهد شد.

مدارک لازم برای اخذ ویزای کشور سوئیس

برای اخذ ویزای سوئیس ارائه مدارکی الزامی است.

از مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به سوئیس عبارتند از:

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به سوئیس
عکس اصل شناسنامه
مدارک رزرو هتل گواهی تمکن مالی
گواهی اشتغال به کار سند ازدواج (در صورت وجود)
فیش حقوقی مربوط به 6 ماه گذشته اصل پاسپورت (حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد)

با توجه به روش هایی که برای مهاجرت به سوئیس وجود دارد متقاضیان باید پیش از هر تصمیمی شرایط هر یک را متناسب با رزومه خود مورد بررسی قرار داده و بهترین گزینه را انتخاب نمایند. مهاجرت به کشور سوئیس از طریق هر یک از روش های فوق با رعایت قوانین و شرایط این کشور می تواند در انتها به اخذ اقامت و تابعیت سوئیس منجر گردد. شما می توانید برای دریافت اطلاعات در خصوص مهاجرت به کشور سوئیس با مشاورین مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نموده و متناسب با شرایط خود روش های ورود به این کشور زیبا را مورد بررسی قرار دهید.

9 دیدگاه برای “مهاجرت به سوئیس

 1. leilakk گفت:

  در زمینه مهاجرت کاری، پیشنهاد موسسه شما چه زمینه های شغلی هست؟

 2. علی رام رادین فر گفت:

  بابت مطلب جالبتون در مورد مهاجرت به سوئیس مطلب بذارید اگه امکانش هست در مورد معرفی دانشگاه زوریخ هم مطلب بذارید

 3. قراری گفت:

  ممنون از مطالب مفید و جامع سایتتون

 4. بهرام دارابی گفت:

  مهاجرت به سوئیس چقدر هزینه در برداره؟

 5. امیرحسین گفت:

  با سلام
  مقاله خیلی خوب و مفیدی بود.

 6. لیدا بهرامی گفت:

  خیلی مچکرم بابت اطلاعات مفیدتون در این مقاله

 7. sohrab گفت:

  مهاجرت به سوئیس برای افرادی که توانائی مالی ندارند مناسب هست ؟ من اونجا می تونم به درآمد برسم و کار داشته باشم اما به عنوان یک کارمند می تونم تو این کشور زندگی کنم؟

 8. هزاره گفت:

  سرمایه گذاری در کشور سوئیس چگونه است؟

 9. عادل گفت:

  با سلام ممنون و متشکر از مطالب به روزی که میزارید. البته با توجه به توضیحاتی که دادین به نظرک هلند و کانادا بهتره از مهاجرت به سوئیس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 10 =