مهاجرت به سوئیس

مهاجرت به سوئیس

مهاجرت به سوئیس

سوئیس از جمله کشورهایی است که هر شخصی جهت مهاجرت به آن فکر میکند. میتوان مهاجرت به سوئیس را در سال 2020 از گزینه های اول مهاجرتی در اروپا دانست. آمار بیکاری در سوئیس در سال 2020 تنها 0.09% و تورم نیز 1.2% است نتیجتا زندگی در این کشور تجربه مطبوعی برای همگان خواهد بود. طبیعتا کشوری چون سوئیس با اقتصادی قوی شرایط مهاجرتی متفاوتی با دیگر کشورها دارد. این شرایط در مقاله حال حاضر بررسی خواهد شد.

 • آیا سوئیس کشوری است که برای همه جهانیان مرد استقبال هست یا فقط برای ایرانیان؟
 • بهترین روش مهاجرت به سوئیس چه راهی میباشد؟
 • هزینه زندگی در سوئیس چقدر است؟

نکته ای که به طور معمول می بایست مورد توجه متقاضیان مهاجرت به کشور سوئیس قرار گیرد، میانگین بالای هزینه های زندگی در این کشور می باشد. افرادی که به تازگی قصد ورود به این کشور را دارند در ابتدا اقامتی سخت خواهند داشت. راه های اقامت سوئیس از طرق دیگری نظیر تولد، ازدواج، تحصیل، کار و سرمایه گذاری امکان پذیر میباشد. در مقاله پیش رو به ارائه اطلاعاتی در خصوص مهاجرت به سوئیس از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پرداخته شده است.

اینفوگرافیک مهاجرت به سوئیس

انواع راه های مهاجرت به سوئیس در سال 2020

انواع راه های مهاجرت به هر کشوری به چند دسته تقسیم می شود. سوئیس نیز از این قاعده مستثنی نیست. این طرق مهاجرت در سال 2020 به دسته های ذیل تقسیم میشود:

 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت از طریق تحصیل
 • مهاجرت از طریق کاری
 • مهاجرت از طریق تولد فرزند
 • مهاجرت از طریق ازدواج و نامزدی
 • مهاجرت از طریق پناهندگی

این روش هایی است که به طور کلی مهاجرت از طریق آنها صورت می پذیرد. در رابطه با پناهندگی میتوان گفت برای افرادی مناسب است که جانشان در آن کشور در خطر است. یعنی طبق تعریف قانون از نظر امنیت جانی در خطر هستند. لذا روش پناهندگی به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود.

مهاجرت به سوئیس از طریق تولد

فرزندی که از پدر و مادر سوئیسی در خاک این کشور یا خارج از سوئیس متولد می گردد، سوئیسی محسوب می گردد. فرزند متولد شده امکان اخذ تابعیت کشور سوئیس را دارد. سیستم اعطای تابعیت سوئیس بر مبنای اصل خون می باشد و تولد در خاک این کشور به تنهایی سبب اخذ تابعیت نمی شود. در برخی موارد قانون فرع به اصل ارجعیت دارد که البته اصل خاک نیز مورد پذیرش قرار می گیرد. فرزندان زیر 22 سال که یکی از والدین آن ها از شهروندی سوئیس برخوردار می باشد، در صورتی که مدت 5 سال در خاک سوئیس زندگی کنند، امکان درخواست اخذ تابعیت کشور سوئیس را دارند.

مهاجرت به سوئیس از طریق ازدواج

مهاجرت از طریق ازدواج در سوئیس از دیگر طرق مهاجرتی است. ازدواج با یکی از اتباع کشور سوئیس با ارائه مدارک لازم، این امر را در خصوص اعطای تابعیت فراهم می نماید. برای ازدواج با یک شهروند سوئیسی مدارکی مورد نیاز است. مدارک قابل ذکر عبارتند از:

 • مدارک هویتی
 • سند ازدواج
 • نامه تمکن مالی و پرینت حساب
 • سند یا اجازه نامه محل اقامت

درصورتی که فرد مطیع قوانین کشور سوئیس باشد و خطری برای امنیت کشور سوئیس نداشته باشد. بدون نیاز به آزمون زبان می تواند برای اخذ تابعیت کشور سوئیس درخواست دهد. از الزامات درخواست سپری شدن 3 سال از ازدواج در مدت اقامت 5 ساله می باشد.

مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل

تحصیل در کشور سوئیس راه ورود مناسبی برای اخذ اقامت این کشور محسوب می شود. اخذ پذیرش در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری نیز صورت می گیرد. تحصیل در سوئیس از جذاب ترین طرق مهاجرتی به این کشور محسوب می گردد که سالانه مورد استقبال زیادی قرار می گیرد منتهی بسیار پرهزینه است و خارجیان بسته به رشته و دانشگاه سالیانه بیش از 14000CHF (فرانک سوئیس) پرداخت می کنند. بررسی میزان هزینه های تحصیل و زندگی در سوئیس از جمله موارد قابل ذکر در خصوص اخذ ویزا می باشد. هزینه های تحصیل برای دانشجویان اتحادیه اروپا و خارج از اتحادیه اروپا متغیر می باشد.

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در سوئیس عبارتند از:

 • هزینه تحصیل قابل پرداخت به مرکز آموزشی
 • پاسپورت و مدارک هویتی
 • مدارک تحصیلی مقاطع گذشته همراه با ریز نمرات
 • مدرک زبان
 • تمکن مالی مورد نیاز
 • اگیزه نامه یا استادی پلن یا همان دلیل نامه

هزینه های زندگی در سوئیس نسبت به سایر کشورهای اروپایی گرانتر میباشد. ژنو و زوریخ از جمله شهرهای گران دنیا محسوب میشوند. ماهیانه به مقدار 1000CHF (فرانک سوئیس) الی 1500CHF (فرانک سوئیس)‌ هزینه میباشد که با توجه به سبک زندگی و محل اقامت متغیر است. کشور سوئیس از مزیت های ویژه ای در خصوص تحصیل برای متقاضیان برخوردار می باشد. اجازه کار حین تحصیل و امکان اقامت پس از تحصیل در خاک کشور سوئیس به میزان 6 ماه از مزیت های مهاجرت تحصیلی به سوئیس است. در صورت کاریابی موفق توسط دانشجویان، امکان تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری در این کشور وجود دارد. با تمدید ویزا، دانشجویان فارغ التحصیل می توانند برای اخذ اقامت و تابعیت سوئیس درخواست داده و اقدام نمایند.

کار ضمن تحصیل در سوئیس

سوئیس مطابق آمارهای سال 2020 دومین کشور گران در دنیا محسوب می شود و از آن جایی که شهریه های دانشگاه های سوئیسی نیز برای تابعین کشورهای خارج از اتحادیه اروپا بسیار بالاست٬ دانشجویان غالبا به فکر پیدا کردن کار ضمن تحصیل هستند. منتهی باید توجه داشت انجام کار در تعداد ساعات محدودی در هفته امکان پذیر است و در صورت کار بیش از حد مجاز ممکن است اقامت فرد باطل شود.

مقطع تحصیلی تعداد ساعات مجاز کار در هفته
کارشناسی 10 ساعت
کارشناسی ارشد 20 ساعت
دکتری 30 ساعت

همچنین باید توجه داشت که گاهی اوقات دانشجویان باید پیش از استخدام شدن مجوز کاری دریافت کنند و بعضا اخذ چنین مجوزی لازم نیست.

نوع کار مجوز
کار در محیط دانشگاه نیاز به اخذ مجوز نیست
کار خارج از محیط دانشگاه نیاز به اخذ مجوز است

مهاجرت به کشور سوئیس از طریق کار

با توجه به وضعیت امنیتی و تقاضای شهروندان نسبت به کاهش امر مهاجرت به سوئیس، دولت این کشور محدودیت هایی را برای فرصت های شغلی تعیین نموده و برای متقاضیان اخذ شغل در کشور سوئیس سهمیه مشخص می کند. قوانین کاری در سوئیس برای شهروندان اتحادیه اروپا و شهروندان خارج از اتحادیه اروپا متغیر است. شهروندان اتحادیه اروپا اجازه کاریابی در سوئیس بدون مجوز کاری را دارند. قوانین حاکم برای شهروندان خارج از اتحادیه اروپا می بایست با ارائه نامه کاری صورت گیرد.

کارفرمای مورد نظر با بررسی شرایط و تخصص فرد و بررسی سهمیه باقی مانده برای استخدام اتباع خارجی، جهت اخذ مجوز کاری به اداره فدرال مهاجرت درخواست می نماید. در صورت تائید از سوی دولت و اداره کار سوئیس افراد می توانند نسبت به ویزای کار سوئیس به سفارت و کنسولگری مراجعه نمایند. همانطور که مطالعه فرمودید مهاجرت به سوئیس از طریق کار پروسه ای سخت و دشوار است. دشواری کاریابی برای متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا از دیگر قوانین قابل ذکر است. در همین باب می توان به کشورهای حاکم بر اقتصاد قوی و صنعتی در خصوص اخذ ویزای کاریابی اشاره داشت.

مهاجرت به کشور سوئیس از طریق کار

پردرآمدترین مشاغل در سوئیس

برای متقاضیانی که قصد مهاجرت کاری به سوئیس دارند اطلاع از درآمدها اهمیت دارد. مشاغل پردرآمد در سوئیس به ترتیب عبارتند از:

رتبه مشاغل درآمد (دلار آمریکا)
10 افسر نظامی 84000 دلار $
9 مهندس نرم افزار 87829 دلار $
8 حسابدار 89653 دلار $
7 خلبان 101496 دلار $
6 وزیر 109176 دلار $
5 مامور آمار 112226 دلار $
4 دامپزشکی 114622 دلار $
3 بانکدار سهامدار و سرمایه گذار 118626 دلار $
2 پزشک 131805 دلار $
1 برنامه نویس کامپیوتر 135503 دلار $

سرمایه گذاری و کارآفرینی در سوئیس

دولت سوئیس از افرادی که ارزش خالص دارایی آن ها بالا بوده و حداقل شرایط لازم برای شروع یک کسب و کار در سوئیس را دارند استقبال می نماید. حداقل میزان دارایی برای شروع کسب و کار در کشور سوئیس یک میلیون دلار می باشد. فرد برای سرمایه گذاری در کشور سوئیس باید پلن یا طرح تجاری (Business Plan) مورد نظر را به تایید دولت رسانده و با پرداخت مالیات اقامت خود را تمدید نماید. تمدید ویزای متقاضی در انتها موجب اخذ اقامت و تابعیت خواهد شد.

مدارک لازم برای اخذ ویزای کشور سوئیس

برای اخذ ویزای سوئیس ارائه مدارکی الزامی است.

از مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به سوئیس عبارتند از:

 • عکس
 • اصل شناسنامه
 • مدارک رزرو هتل
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی اشتغال به کار
 • سند ازدواج (در صورت وجود)
 • فیش حقوقی مربوط به 6 ماه گذشته
 • اصل پاسپورت (حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد)

با توجه به روش هایی که برای مهاجرت به سوئیس وجود دارد متقاضیان باید پیش از هر تصمیمی شرایط هر یک را متناسب با رزومه خود مورد بررسی قرار داده و بهترین گزینه را انتخاب نمایند. مهاجرت به کشور سوئیس از طریق هر یک از روش های فوق با رعایت قوانین و شرایط این کشور می تواند در انتها به اخذ اقامت و تابعیت سوئیس منجر گردد. متقاضیان تحصیل و زندگی در سوئیس می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل کنند.

سوالات متداول در خصوص مهاجرت به سوئیس

متقاضیان مهاجرت به سوئیس در سال 2020 موارد زیر را مطرح می نمایند:

 • انواع راه های مهاجرت به سوئیس کدامند؟ سرمایه گذاری، تحصیل، کاری، از طریق تولد فرزند، ازدواج و نامزدی و پناهندگی.
 • مهاجرت به سوئیس از طریق تولد چگونه امکان پذیر است؟ از آنجایی که سیستم انتقال تابعیت در سوئیس بر پایه خون است، به تنهایی و صرف تولد در کشور سوئیس موجب اخذ اقامت و تابعیت نمی شود بلکه باید فرزد از یک پدر یا مادر سوئیسی متولد شود.
 • مهاجرت به سوئیس از طریق ازدواج چگونه امکان پذیر است؟ در صورتی که فرد خارجی با یک شهروند سوئیسی ازدواج کند و تابع قوانین این کشور باشد و خطری هم برای امنیت این کشور ایجاد نکند، می تواند حتی بدون نیاز به آزمون زبان، درخواست تابعیت این کشور را مطرح کند که البته باید در مدت اقامت 5 ساله، مدت 3 سال از ازدواج آن ها گذشته باشد.
 • مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل چگونه امکان پذیر است؟ از ممکن ترین راه های ورود به کشور سوئیس از طریق اخذ ویزای تحصیلی می باشد. اخذ این ویزا برای تمامی مقاطع تحصیلی اعم از کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری امکان پذیر است.
 • مهاجرت به کشور سوئیس از طریق کار چگونه امکان پذیر است؟ مهاجرت به سوئیس از طریق کار فقط در صورتی ممکن است که فرد خارجی پیشنهاد کاری داشته باشد. کارفرمای سوئیسی در صورتی که روال قانونی آگهی را طی کرده باشد حق ارائه پیشنهاد کاری به فردی خارج از اتحادیه اروپا را دارد.

16 دیدگاه برای “مهاجرت به سوئیس

 1. leilakk گفت:

  در زمینه مهاجرت کاری، پیشنهاد موسسه شما چه زمینه های شغلی هست؟

 2. علی رام رادین فر گفت:

  بابت مطلب جالبتون در مورد مهاجرت به سوئیس مطلب بذارید اگه امکانش هست در مورد معرفی دانشگاه زوریخ هم مطلب بذارید

 3. قراری گفت:

  ممنون از مطالب مفید و جامع سایتتون

 4. بهرام دارابی گفت:

  مهاجرت به سوئیس چقدر هزینه در برداره؟

 5. امیرحسین گفت:

  با سلام
  مقاله خیلی خوب و مفیدی بود.

 6. لیدا بهرامی گفت:

  خیلی مچکرم بابت اطلاعات مفیدتون در این مقاله

 7. sohrab گفت:

  مهاجرت به سوئیس برای افرادی که توانائی مالی ندارند مناسب هست ؟ من اونجا می تونم به درآمد برسم و کار داشته باشم اما به عنوان یک کارمند می تونم تو این کشور زندگی کنم؟

 8. هزاره گفت:

  سرمایه گذاری در کشور سوئیس چگونه است؟

 9. عادل گفت:

  با سلام ممنون و متشکر از مطالب به روزی که میزارید. البته با توجه به توضیحاتی که دادین به نظرک هلند و کانادا بهتره از مهاجرت به سوئیس

 10. طاها کسروی گفت:

  سلام.بسیار اطلاعات جامع و کاملی بود. میخواستم بدونم کشور وجود داره که راحتتر از سوئیس بشه به اون مهاجرت کرد؟

 11. عرفان گفت:

  سلام ۲۵ ساله هستم سال دیگر پزشکی عمومی رو به پایان میرسونم‌مهتلم وسربازی هم بعد درسم دارم .مخواستم بدونم برای پذیرش در رشته های تخصص مثل جراحی کلا رشته های تخصص برای خودم وخانوم چه باید بکنم .الان هیچ سرمایه ای ندارم تا بعد سربازی هم سرمایه ندارم

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت برای کار و یا خواندن تخصص در رشته های پزشکی شما باید حتما مدرکتون معادل سازی بشه بدون سرمایه هم نمیتوان مهاجرت کرد

 12. معین گفت:

  درود من اگه بچه م تو سوئیس به دنیا بیاد به من و همسرم تابعیت میدن؟من وضع مالی م هم خوبه

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما خیر سیستم خون هست برای تولد آمریکا، کانادا، اکراین برزیل آرژانتین و … انتخاب کنید

 13. mir گفت:

  سلام.برا مهاجرت به سوییس باید چه زبانی بلد باشیم؟بهترینش کدومه که از الان تمرین کنم؟ممنون

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما برای چه نوع ویزایی مد نظرتون هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *