مهاجرت به کشور فرانسه

مهاجرت به فرانسه

مهاجرت به فرانسه

طبق آماری که از سوی اداره مهاجرت اعلام شد، نرخ مهاجرت به فرانسه در سال 2019 به بیشترین میزان خود در چند سال اخیر رسیده است. از زمان قدیم فرانسه کشوری با سیاست مرزی آزاد شناخته شده است؛ اما قبل از آن باید راه های مهاجرت به فرانسه را شناخت تا متقاضی مطمئن شود که کدامیک از راه های مهاجرت به فرانسه کم ریسک تر و کم هزینه تر می باشد. کما اینکه شهر پاریس شهری گران و پر هزینه به حساب می آید که آن هم به دلیل توریستی بدون این شهر است اما هزینه زندگی و اقامت در فرانسه آنچنان بالا نیست.

 • مزایای مهاجرت به فرانسه چیست؟
 • راه های مهاجرت به فرانسه چه میباشد؟
 • هزینه مهاجرت به فرانسه چقدر میشود؟
 • مهاجرت به فرانسه از طریق کار و کاریابی در فرانسه برای یک فرد خارجی چگونه است؟
 • معایب مهاجرت به فرانسه چیست؟

طبق قانون جولای 2006، در سال‌های اخیر تلاشی برای محدود کردن مهاجرت‌ کارگران بی‌استعداد که اکثر پناهنده هستند انجام گرفته است، چرا که این‌گونه افراد منفعتی برای دولت فرانسه نداشته و تنها سربار این کشور هستند. در این مقاله که متعلق به موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت است شما عزیزان را با قوانین مهاجرت به فرانسه و انواع راه های مهاجرت به این کشور آشنا می‌نمائیم.

مزایا و دلایل مهاجرت به فرانسه

فرانسه کشوری به پایتختی پاریس در غرب اروپا میباشد که از نظر مساحتی جزء پهناورترین کشورها در اروپا میباشد. میتوان گفت الویت مزیت مهاجرت به فرانسه این است که فرانسه در زمینه آموزش و پرورش، تاریخ و هنر زبان زد میباشد، کشور فرانسه از اعضای موسس اتحادیه اروپا و همچنین سازمان ملل و از اعضای دائم شورای امنیت نیز می باشد.

از دیگر مزایای مورد پسند انتخاب فرانسه آب و هوایی مطبوع همراه با چهار فصل را دارد و اتباع کشور فرانسه نسبت به دیگر کشورهای فرانسه بسیار خونگرم و مهمان نواز هستند. این کشور حمایت از حقوق بشر را در راس قوانین خود قرار داده است. از اصلی ترین مزیت های انتخاب این کشور از سوی دانشجویان برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه را می توان سیستم نظام آموزشی رایگان و همچنین مهاجرت بدون مدرک زبان و شرکت در کالج های زبان فرانسه دانست که در ادامه به توضیح آن میپردازیم.

اینفوگرافیک مهاجرت به فرانسه

شرایط اخذ ویزای کشور فرانسه

برای ورود به کشور فرانسه و مهاجرت به این کشور اگر از اتباع کشورهای خارج از اتحادیه اروپا می باشید نیازمند اخذ ویزای این کشور می باشید. بسته به نوع مسیری که برای مهاجرت به این کشور انتخاب می نمائید، نوع ویزای شما متفاوت است. برای درخواست ویزای خود باید به سفارت این کشور مراجعه نمائید و نوع ویزای خود را انتخاب نمائید و متناسب با آن انتخاب نمائید. هر نوع ویزا که مورد نیاز شما باشد، هزینه ای را برای شما در بر دارد که ما سعی نموده ایم در جدول ذیل کلیه ویزاهای این کشور و همچنین هزینه آن را ارائه دهیم.

انواع ویزاهای فرانسه و هزینه اخذ ویزا
نوع ویزا  هزینه به یورو هزینه به دلار
ویزای ترانزیت در فرودگاه 60 € 66 $
ویزای توریستی برای مدت کوتاه 60 € 66 $
ویزای دانشجویی 50 € 55 $
ویزاهای طولانی مدت 99 € 110 $
ویزای توریستی برای کودکان 35 € 38 $

ویزاهای کوتاه مدت فرانسه

انواع زیادی از ویزاهای کوتاه مدت در کشور فرانسه وجود دارد. ویزاهای ترانزیت و ویزای توریستی که این نوع ویزا را اگر از اتباع خارج از اتحادیه اروپا باشید، باید اقدام نمائید. این ویزا فرصت می دهد در مدت زمان مشخص حداکثر 90 روز در این کشور حضور داشته باشید و بعد از 90 روز ویزای شما باطل می شود. با اخذ ویزای توریستی یا کوتاه مدت شما اجازه کار یا تحصیل را ندارید و در صورت داشتن کارفرما باید به کشور خود بازگردید و مجدد درخواست دهید تا اقامت و نوع ویزای خود را تغییر دهید.

اقامت‌ طولانی مدت در فرانسه بیش از 3 ماه

ویزاهای طولانی مدت تنها توسط کنسولگری داده می‌شوند و پیش نیازی جهت تاییدیه برای اقامت در فرانسه و گرفتن کارت اقامتی هستند. یک نوع از ویزا هم به نام ویزای مابین (ویزایی بین اقامت کوتاه‌ مدت و بلندمدت) برای اقامت‌های بیش از 6 ماه وجود دارد و نیازی برای گرفتن کارت اقامتی ندارد. اما این ویزا استفاده‌ های محدودی دارد و اکثر افرادی که خواهان اقامت و مهاجرت به فرانسه هستند، با اجازه یا بدون اجازه‌ کنسولگری، درخواست ویزای بلندمدت می‌ دهند.

هزینه مهاجرت به فرانسه

همانطور که در بالا گفته شد بسیاری از افراد کشور فرانسه را به عنوان سیستم نظام آموزشی رایگان آن و پایین بودن هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه انتخاب می نمایند. اما در کنار آن قطعا از هزینه های زندگی برخوردار هستند اما این هزینه زندگی شهر به شهر فرق دارد به عنوان مثال شهری مانند پاریس از بالاترین میزان هزینه زندگی یعنی 2000 هزار € به بالا میباشد اما هزینه زندگی در شهرهای دیگر مانند شهر معروف استراسبورگ هزینه زندگی ماهیانه بین 800 تا 1000 میباشد.

در مورد هزینه مهاجرت تحصیلی به فرانسه در دانشگاه های دولتی بسته به مقطع انتخابی فرد متفاوت میباشد به عنوان مثال:

 • شهریه در مقطع کارشناسی 2770 € میباشد.
 • (که درمورد رشته های مهندسی این هزینه به 4770 € و رشته های پزشکی 3770 € میرسد)
 • همین وضع برای مقاطع کارشناسی ارشد هزینه 3770 € و دکتری 380 € میرسد.
 • (که البته این هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی بین 4500 تا 7000 € پیش بینی شده است)

این نکته را باید خاطر نشان سازیم که البته هزینه های دانشگاه های دولتی برای افرادی که دارای اقامت دائم از کشورهای اروپایی میباشند بین 170 تا 600  € خواهد بود. از دیگر گزینه های پرمخاطب ورود به کشور فرانسه پذیرش از دوره های زبان در فرانسه میباشد که افراد بدون مدرک زبان از کالج های زبان فرانسه به هزینه 2000 تا 6000 € پذیرش همراه با اجازه کار حین تحصیل دریافت میکنند.

مهاجرت به فرانسه از طریق کار 

علی رغم تلاش کشور فرانسه برای محدود کردن مهاجران بی‌استعداد کارگری، مرزهای این کشور همواره پذیرای کارگران با استعداد برای کار در کارخانجات و توافق‌ نامه‌ های خدماتی بین‌ المللی می باشد. کشور فرانسه با اعمال اصلاحاتی نسبت به قانون خود، به کارگران خارجی غیر اروپایی، اجازه ورود به این کشور را داده است. چندین مورد مجوز ویزای کاری و ویزاهای کاری موقت برای کلیه افراد، علی‌ الخصوص افراد بیگانه‌ تازه استخدام شده و آنهایی که برای مدت محدودی جهت انجام کار به‌خصوصی قصد ورود به این کشور را دارند، صادر شده است.

شرط خاصی برای بیگانه‌ هایی که تمایل به برپایی دفاتر نمایندگی در فرانسه از یک شرکت خارجی دارند، وجود دارد. ممکن است فردی که به قصد کار به این کشور سفر می‌کند، ویزای کاری مستقل (بدون حقوق) از یک شرکت فرانسوی بگیرد. شرایط خاصی هم برای برخی وجود دارد، از جمله دانشمندانی که قصد کار تحقیقی دارند، استادانی که در دانشگاه تدریس می‌ کنند، هنرمندان و خوانندگان، معلمین زبان‌ های خارجی، معلمین دوره متوسطه با برنامه‌ های متغیر، اساتید دانشگاه و دیگر معلمین پایه‌های بالا، محققین، راهنما‌ها و مفسرین، مشاورین سفر، خلبانان و خدمه، مدل‌ های لباس، کارآموزان دانشجویی، کارآموزان حرفه‌ای، دانشجویانی که در طول دوران مطالعه یا تعطیلات حق کار کردن دارند، خدمه‌ بیمارستان‌ های عمومی و متخصصان پزشکی و داروسازی، همگی از این دسته هستند.

شرکت های بین المللی برای کار در فرانسه

سه مورد خاص برای انتقال یافتگان شرکت‌های بین‌المللی و پرسنل بین مرزی وجود دارد:

 • گروه اجرایی سطح بالا
 • گروه انتقال یافته موقتی
 • گروه تازه استخدام شده طبق قانون عرفی نظام

گروه اول، یعنی گروه اجرایی سطح بالا، تمایل به صرفه جویی در زمان داشته و الزامات سختگیرانه‌ای در مورد حداقل حقوق دریافتی، ارشد محسوب شدن در گروه و وجود روابط صمیمی در گروه دارند. گروه دوم، راه حل کوتاه مدتی در نظر گرفته‌اند که طی آن، حداقل حقوق دریافتی یا شرط بین‌المللی بودن گروه برای دسته اجرایی سطح بالا، مورد قبول نیست در نهایت، اگر استخدام در فرانسه برای طولانی مدت باشد، گروه سوم از لحاظ وقت بیشتر صرفه‌جویی خواهند کرد هرچند که یک گزینه‌ قابل دوام و تمام نشدنی باشد.

بر اساس روش استاندارد برای درخواست مجوز کار، کارفرمایان فرانسوی با کمک گرفتن از مشاوران فرانسوی، دادخواستی تنظیم می‌کند. این دادخواست دربردارنده‌ اسنادی درمورد اطلاعات شخصی کارمند به همراه اطلاعات خانوادگی، مدارک تحصیلی وی، ترجمه‌ قسم‌نامه فرد، چنانچه فرانسوی نباشد، به همراه گواهی‌هایی از کارمند فرانسوی با شرح موضوع نیاز به داشتن کارگر فرانسوی و اطلاعاتی در مورد مسکن کارمند و تعهدنامه پرداخت حق عضویت به اداره مهاجرتی فرانسه (ANAEM) است. این فایل‌ها در اختیار DDTEFP قرار داده می‌شوند.

 

آگهی استخدام برای ویزای کاری فرانسه

در این حین، یک آگهی استخدام هم در دفتر بیکاری فرانسه به ثبت می‌رسد. سپس گواهی شغلی به مدت 5 هفته به DDTEFP فرستاده می‌شود تا روند کاری فرد شروع شود. پس از آن، این اداره فایل‌ های تایید شده را به ANAEM ارسال می‌کند تا مروری گذرا بر آنچه نوشته شده، داشته باشد و پس از آن، فایل را به کنسولگری خارجی فرانسه بفرستد. فرد استخدام شونده باید شخصا در محل کنسولگری حضور داشته باشد تا مراحل ویزای ورودی به کشور را طی نماید به محض رسیدن فرد به فرانسه، باید از نظر پزشکی معاینه شود تا اجازه کاری به او داده شود. در قسمت دوم مقاله مهاجرت به فرانسه در مورد سوالات پر تکرار مهاجرت به این کشور یعنی مهاجرت به فرانسه از طریق خرید ملک، مهاجرت به فرانسه از طریق تمکن مالی و معایب مهاجرت به فرانسه و همچنین دلایل آن می پردازیم.

مهاجرت به فرانسه از طریق خرید ملک

نکته مهم این است که آیا ایرانی های اجازه خرید مک در فرانسه را دارند؟ بله

در حال حاضر هیچ محدودیتی برای مهاجرت به فرانسه از طریق خرید ملک برای غیر اروپایی ها وجود ندارد، بازار املاک و مسکن در فرانسه قابلیت های فراوانی برای افراد خارجی و غیر اروپایی فراهم میکند و همچنین در حال حاضر بازار املاک فرانسه به صورت پایدار در طی دو سال گذشته بوده است و همچنین، قیمت مسکن تا 8 % بسته به نوع و محل اقامت خانه افزایش یافته است. در سال 2009 و پس از آن در سال 2013، بازار مسکن فرانسه به طور کلی نسبتا قوی شد، چرا که کشور دارای دارایی مطلوب برای سرمایه گذاران و مهاجرین به کشور شد. البته گفته می شود که بسیاری از مردم فرانسوی به جای فروش خانه هایشان،ترجیح میدهند آن ها را اجاره دهند که این موضوع باعث روند افزایش قیمت خانه ها شده است.

به عنوان مثال قیمت خانه در چند سال گذشته در پاریس به حدود 8000 € در هر متر مربع رسید، که اکثر خانواده های جوان به سادگی نمی توانند به خرید خانه بپردازند که این امر باعث شده خرید خانه در حاشیه شهر و روستاها برای متقاضیان راحت تر باشد. از مراحل اصلی خرید ملک در فرانسه بعد از انتخاب ملک، انعقاد قرارداد و نوشتن پیش قراردادی به نام compromis de vente را هر دو طرف امضا نمایند که پیشنهاد می کنیم برای اطلاعات دقیق تر به مقاله اقامت فرانسه از طریق خرید ملک مراجعه نمایید.

مهاجرت به فرانسه از طریق تمکن مالی

این نوع از مهاجرت در قوانین فرانسه به اسم اثبات ورودی های کافی مالی، نوشته شده است که میتوان از آن به عنوان یهترین راه های اقامت فرانسه برای ایرانیان یاد کرد. در مهاجرت از طریق تمکن مالی، شخص متقاضی باید قادر باشد در تمامی مدت اقامت خود در فرانسه معیشت و هزینه های زندگی و مالی خود و خانواده اش را در حساب خود اثبات نماید تا بتواند کارت اقامت فرانسه را دریافت نماید. متقاضی که به عنوان سرپرست خانواده شناخته میشود باید اثبات نماید ماهیانه مبلغ 3000 € برای خود، مبلغ 1400 € برای همسر و مبلغ 800 € برای هر یک از فرزندان زیر 18 سال خود درآمد دارد. از مزیت های مهاجرت به فرانسه از طریق تمکن مالی میتوان:

 • اجازه افتتاح حساب بانکی در بانک های معتبر در کشورهای اروپایی
 • سریعترین راه اخذ اقامت دائم
 • امکان تحصیل رایگان برای اعضای خانواده
 • بهره مندی از امکانات شهروندی و پوشش بیمه ای
 • بدون نیاز به مدرک زبان و بدون محدودیت سنی
 • امکان رفت و آمد بدون نیاز به ویزا در کشورهای عضو شنگن
 • امکان اخذ پاسپورت فرانسوی پس از گذشت 2 سال از اخذ اقامت دائم فرانسه
 • امکان مهاجرت آسان به کشورهای انگلیسی زبان مانند: کانادا، استرالیا و آمریکا

مهاجرت به فرانسه از طریق تمکن مالی یکی از ایده ال ترین و سریع ترین راه های مهاجرت و همچنین اخذ اقامت دائم این کشور میباشد که باید بدون هیچ ریسکی انجام پذیرد.

مهاجرت خانوادگی به فرانسه

شهروندان متاهل فرانسوی حق داشتن ویزاهای طولانی مدت و کارت اقامتی خانوادگی را بدون هیچ‌گونه اعمال تقلبی دارند و برای آن دسته از زوج‌ هایی که از کشورهای منع شده ویزا هستند، داشتن ویزای طولانی مدت مورد نیاز نیست. زوج فرانسوی می‌ تواند اقامت موقت فرانسه داشته باشد به شرطی که تاریخ ازدواج آن‌ ها حداقل دو سال قبل از تاریخ درخواست آن‌ ها برای اقامت فرانسه باشد. به‌ علاوه، بچه‌ هایی (کمتر از 21 سال) که پدر و مادر فرانسوی دارند، هم می توانند اقامت موقت فرانسه داشته باشند. والدین شهروند فرانسوی هم می‌ توانند درخواست اقامت موقت فرانسه بدهند، به شرطی که والدین فرد مستقل از یک شهروند فرانسوی باشند.

بچه‌ های کوچک خانواده‌ های خارجی که به‌ صورت قانونی در فرانسه به دنیا آمده باشند هم می‌ توانند برای گرفتن ویزا جهت برگشت به محل خانوادگی اقدام کنند. کشور فرانسه چارچوب خاصی هم برای بازنشسته‌ ها در نظر گرفته است، که برخلاف ایالات متحده امریکا، ویزای خاصی برای آن‌ ها وجود دارد.

نحوه گرفتن ملیت فرانسوی

اگر بچه‌ ای که در کشور خارجی به دنیا آمده است، والدینی فرانسوی داشته باشد، با شرط گرفتن گواهی ملیت فرانسوی می‌تواند شهروند محسوب شود. برای درخواست این گواهی نیازی نیست فرد حتما در فرانسه حضور داشته باشد. افرادی که در کشورهای بیگانه متولد شده‌اند و زوجی فرانسوی دارند، می‌توانند پس از گذشت 4 سال از ازدواج، شهروند فرانسوی محسوب شوند.

داشتن ملیت دوگانه در مهاجرت به فرانسه

هرچند داشتن ملیت دوگانه به صراحت در قانون فرانسه بیان نشده، اما مد نظر این دولت است. لذا بچه‌ ای که در کشوری خارجی متولد شده و ملیت محل تولد خود را داشته باشد و توسط والدین خود هم ادعای ملیت کند، دارای ملیتی دوگانه خواهد بود. داشتن ملیتی دوگانه می‌تواند از طریق تابعیتی بودن هم امکان‌پذیر باشد که از طریق ازدواج، انتقال به کشوری دیگر یا از طریق استقلال ایالتی رخ می‌دهد.

قانون فرانسه ملزم نمی‌کند تا فردی بیگانه که فرانسوی شده است، ملیت اصلی خود را انکار کند یا فرد فرانسوی ملیت فرانسوی بودن خود را به هنگام گرفتن ملیت خارجی دیگر، انکار نماید. با این وجود، دولت فرانسه قرارداد 6 می 1963 را اجرا می‌کند که طی آن، کشورهایی که قانونی برای فقدان ملیت دارند (مثل آلمان)، ملیت اولیه افراد را نادیده می‌گیرد. تاثیرات این قرارداد طی اصلاحیه 1993 که بین کشورهای فرانسه، ایتالیا و نروژ امضا شد، کاهش پیدا کرد که در نتیجه، داشتن ملیت دوگانه باید تحت شرایط خاصی ممکن باشد. داشتن ملیت فرانسوی-آمریکایی به دلیل محدودیت‌ هایی امکان ندارد. ممکن است داشتن ملیت فرانسوی طی اصلاحیه‌ ای توسط کنسولگری خارجی انکار شود.

داشتن ملیت دوگانه در مهاجرت به فرانسه

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل

طبق آمار بررسی شده ادامه تحصیل در فرانسه و مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل از دلایل مهاجرت بالا به این کشور به علت نظام آموزشی رایگان و حتی در مواقعی بدون مدرک زبان با تحصیل در کالج زبان در فرانسه می باشد، اشخاصی که قادر به اخذ مدرک زبان در کشور مبدا نیستند به راحتی میتوانند در دوره های یک ساله شرکت کرده و با اخذ مدرک B1 وارد رشته های مختلف پزشکی و مهندسی شوند. جدول زیر نگاهی به تحصیل در فرانسه می باشد:

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل 
مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا
زبان تحصیل فرانسه و انگلیسی
سطح زبان مورد نیاز مقطع کارشناسی آیلتس 6

مقطع کارشناسی ارشد آیلتس 6.5

مقطع دکترا آیلتس 7

امکان دریافت بورس با داشتن معدل بالا، مقاله های بین المللی مانند ISI، جوایز بین المللی و…
امکان دریافت ویزای همراه وجود ندارد و همراه باید به صورت جداگانه اقدام نماید
اجازه کار حین تحصیل وجود دارد
اقامت پس از تحصیل 6 ماه تا یکسال
امکان سفر به تمامی کشورهای عضو شنگن بدون ویزا وجود دارد

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به فرانسه

برای مهاجرت به فرانسه باید مدارک مورد نیاز سفارت را برای اخذ ویزا ارائه دهید. بسته به نوع ویزایی که اقدام می نمائید مدارکی را که ارائه می دهید متفاوت است. به طور مثال برای اخذ ویزای تحصیلی باید نامه پذیرش را از کالج یا دانشگاه موجود در فرانسه دریافت نمائید.

ولی به صورت کلی این مدارک شامل وارد زیر می باشد:

 • مدارک هویتی از جمله شناسنامه، کارت ملی، پاسپورت و…
 • مدارک مالی و ارائه نامه تمکن مالی
 • مدارک تحصیلی و رزومه کاری و علمی- پژوهشی
 • نامه درخواست ویزا
 • مدرک زبان در صورت لزوم
 • مدارک مبنی بر گواهی سلامت پزشکی
 • مدارک مبنی بر گواهی عدم سوء پیشینه

معایب مهاجرت به فرانسه

در کل مزیت های مهاجرت به فرانسه از معایب آن بیشتر خواهد بود اما این نکته را نباید فراموش کرد که بالاخره هر کشوری دارای معایبی نیز خواهد بود، به عنوان مثال اختلاف طبقانی بین اتباع فرانسوی و مهاجران در این کشور بسیار دیده میشود و بافت شهرهای فرانسه به این صورت میباشد که بیشترین پیشرفت و پویایی زندگی در شهر پاریس دیده میشود که در شهرهای دیگر فرانسه کمتر خواهد بود و از طرفی هم این کشور از شهرهای گران دنیا میباشد.

از دیگر معایب مهم مهاجرت به فرانسه نرخ بیکاری و شرایط استخدام این کشور میباشد زیرا اکثر استخدامی ها در بخش خصوصی توسط شخص کارفرما صورت میگیرد نه بخش دولتی و اکثرا تا فردی تسلط کامل به زاب فرانسه نداشته باشد به راحتی نمیتواند در این کشور کار پیدا کنید. در نوشتار بالا سعی بر این شد تا موضوعات پرتکرار که هرروزه برای متقاضیان مهاجرت به فرانسه مورد سوال و پرسش قرار میگیرد به شما عزیزان توضیح داده شود، اما قبل از آن پیشنهاد میکنیم قبل از قدم برداشتن در راه های مختلف مهاجرتی با وکیل و کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته تا به راحتی مهاجرت خود را آغاز نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + سه =