مهاجرت به کشور فرانسه

مهاجرت به فرانسه

مهاجرت به فرانسه

طبق آماری که از سوی اداره مهاجرت اعلام شد، نرخ مهاجرت به فرانسه در سال 2023 با وجود شیوع کرونا نیز همچنان بالا برآورد شده است. از زمان قدیم فرانسه کشوری با سیاست مرزی آزاد شناخته شده است؛ اما قبل از آن باید راه های مهاجرت به فرانسه را شناخت تا متقاضی مطمئن شود که کدامیک از راه های مهاجرت به فرانسه کم ریسک تر و کم هزینه تر می باشد. کمااینکه شهر پاریس شهری گران و پر هزینه به حساب می آید که آن هم به دلیل توریستی بدون این شهر است اما هزینه زندگی و اقامت در فرانسه آنچنان بالا نیست.

 • مزایای مهاجرت به فرانسه چیست؟
 • راه های مهاجرت به فرانسه چیست؟
 • هزینه مهاجرت به فرانسه چقدر می شود؟
 • بهترین دانشگاه ها و کالج های فرانسه برای تحصیل دانشجویان ایرانی کدامند؟
 • مهاجرت به فرانسه از طریق کار و کاریابی در فرانسه برای یک فرد خارجی چگونه است؟
 • معایب مهاجرت به فرانسه چیست؟

طبق قانون جولای 2006، در سال‌ های اخیر تلاشی برای محدود کردن مهاجرت‌ کارگران بی ‌استعداد که اکثر پناهنده هستند انجام گرفته است، چرا که این ‌گونه افراد منفعتی برای دولت فرانسه نداشته و تنها سربار این کشور هستند. در میان تمام روش های مهاجرت به کشور فرانسه در سال 2023 بدترین روش، پناهندگی و در دسترس ترین روش تحصیل در فرانسه است. در مقاله پیش رو که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده، به ارائه اطلاعاتی در خصوص مهاجرت به کشور فرانسه در سال 2023 پرداخته شده است.

روند مهاجرت به فرانسه در سال 2023

شکی در این نیست که فرانسه یکی از بهترین مقاصد مهاجرتی در اروپا و جهان است و همواره نیز مهاجران مخصوصا نیروهای کار متخصص و نخبه های سایر کشورها فرانسه را جزء اولویت های مهاجرتی خود انتخاب می کنند. بر طبق آمارهای موثق نیز روند مهاجرت خالص فعلی به فرانسه در سال 2022 در حدود 0.883 در 1000  نفر می باشد که از سال 2021 افزایش 9.96% را نشان می دهد. در این میان سوالی که برای اغلب افراد پیش می آید این است که معروفترین و پرطرفدارترین روش یا روش های مهاجرتی به فرانسه کدامند؟ روش های الحاق به خانواده و نیز تحصیل در فرانسه دو روش پر متقاضی و محبوب برای مهاجرت به فرانسه محسوب می شود. در این میان بد نیست کمی هم از زبان آمار و ارقام بدانیم:

آمار روند مهاجرت به فرانسه

مزایا و دلایل مهاجرت به فرانسه

فرانسه کشوری به پایتختی پاریس در غرب اروپا می باشد که از نظر مساحتی جزء پهناورترین کشورها در اروپا می باشد. می توان گفت بزرگ ترین مزیت مهاجرت به فرانسه این است که فرانسه در زمینه آموزش و پرورش، تاریخ و هنر زبانزد می باشد. کشور فرانسه از اعضای موسس اتحادیه اروپا و همچنین سازمان ملل و از اعضای دائم شورای امنیت نیز می باشد. از دیگر مزایای مورد پسند انتخاب فرانسه آب و هوایی مطبوع همراه با چهار فصل را دارد و اتباع کشور فرانسه بسیار خونگرم و مهمان نواز هستند.

این کشور حمایت از حقوق بشر را در راس قوانین خود قرار داده است. در سال 2023 از اصلی ترین مزیت های انتخاب این کشور از سوی دانشجویان را می توان نظام آموزشی ارزان و همچنین مهاجرت بدون مدرک زبان و شرکت در کالج های زبان فرانسه دانست. همچنین فرانسه به لحاظ کیفیت زندگی جزو برترین های اروپا است. اگر خواهان اطلاع در خصوص کیفیت زندگی در فرانسه باشید، باید بدانید که شاخص کیفیت زندگی در کشور خروس ها بسیار بالا است. این امر را به وضوح می توان در جدول زیر نیز مشاهده کرد:

شاخص ها مقدار نسبت
قدرت خرید 73.95 متوسط
امنیت 50.68 متوسط
مراقبت های درمانی 80.95 بالا
آب و هوا 89.94 خیلی بالا
هزینه زندگی 80.03 متوسط
نسبت قیمت املاک به درآمد 13.05 بالا (ضعیف)
زمان رفت و آمد ترافیکی 34.53 پایین
شاخص آلودگی 34.53 پایین (عالی)
 شاخص کیفیت زندگی (F) 151.10 خیلی بالا

اینفوگرافیک مهاجرت به فرانسه

شرایط اخذ ویزای کشور فرانسه

برای ورود به کشور فرانسه و مهاجرت به این کشور اگر فرد از اتباع کشورهای خارج از اتحادیه اروپا می باشد باید ویزا اخذ کند. بسته به نوع مسیری که برای مهاجرت به این کشور انتخاب می شود، نوع ویزا متفاوت است. برای درخواست ویزای خود باید به سفارت این کشور مراجعه نمود و نوع ویزای خود را انتخاب کرد. هر نوع ویزا که مورد نیاز باشد، هزینه ای را در بر دارد:

انواع ویزاهای فرانسه و هزینه اخذ ویزا
نوع ویزا  هزینه به یورو هزینه به دلار آمریکا
ویزای ترانزیت در فرودگاه €60 $66
ویزای توریستی برای مدت کوتاه €60 $66
ویزای دانشجویی €50 $55
ویزاهای طولانی مدت €99 $110
ویزای توریستی برای کودکان €35 $38

ویزاهای کوتاه مدت فرانسه

انواع زیادی از ویزاهای کوتاه مدت در کشور فرانسه وجود دارد. ویزاهای ترانزیت و ویزای توریستی که این نوع ویزا را اگر فرد از اتباع خارج از اتحادیه اروپا باشد، باید اقدام کند. این ویزا فرصت می دهد در مدت زمان مشخص حداکثر 90 روز در این کشور حضور داشت و بعد از 90 روز ویزا باطل می شود. با اخذ ویزای توریستی یا کوتاه مدت اجازه کار یا تحصیل وجود نخواهد داشت و در صورت داشتن کارفرما باید به کشور خود بازگشت و مجدد درخواست داد تا اقامت و نوع ویزای تغییر کند.

دلایل ریجکتی ویزای فرانسه

اقامت‌ طولانی مدت در فرانسه بیش از 3 ماه

ویزاهای طولانی مدت تنها توسط کنسولگری داده می‌شوند و پیش نیازی جهت تاییدیه برای اقامت در فرانسه و گرفتن کارت اقامتی هستند. یک نوع از ویزا هم به نام ویزای مابین (ویزایی بین اقامت کوتاه‌ مدت و بلندمدت) برای اقامت‌ های بیش از 6 ماه وجود دارد و نیازی برای گرفتن کارت اقامتی ندارد. اما این ویزا استفاده‌ های محدودی دارد و اکثر افرادی که خواهان اقامت و مهاجرت به فرانسه هستند، با اجازه یا بدون اجازه‌ کنسولگری، درخواست ویزای بلندمدت می‌ دهند.

وبینار تخصصی مهاجرت بدون مدرک زبان

 

هزینه مهاجرت به فرانسه

بسیاری از افراد، کشور فرانسه را به عنوان سیستم نظام آموزشی رایگان آن و پایین بودن هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه انتخاب می نمایند. اما در کنار آن قطعا از هزینه های زندگی برخوردار هستند اما این هزینه زندگی شهر به شهر فرق دارد به عنوان مثال شهری مانند پاریس بالاترین میزان هزینه یعنی به طور متوسط 1600€ (یورو) در ماه است اما هزینه زندگی در شهرهای دیگر مانند استراسبورگ بین 800€ تا 1200€ (یورو) میباشد. در مورد هزینه مهاجرت تحصیلی به فرانسه در دانشگاه های دولتی بسته به مقطع انتخابی فرد متفاوت می باشد به عنوان مثال:

 • شهریه در مقطع کارشناسی 2770€ (یورو)
 • در رشته های مهندسی 4770€ (یورو) و پزشکی 3770€ (یورو)
 • در مقاطع کارشناسی ارشد هزینه 3770€ (یورو) و دکتری 380€ (یورو)
 • هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی بین 4500€ تا 7000€ (یورو)

هزینه های دانشگاه های دولتی برای افرادی که دارای اقامت دائم از کشورهای اروپایی می باشند بین 170€ تا 600€ (یورو) خواهد بود. از دیگر گزینه های پرمخاطب ورود به فرانسه پذیرش از دوره های زبان می باشد که افراد بدون مدرک زبان از کالج های زبان فرانسه به هزینه 2000€ تا 8000€ (یورو) پذیرش همراه با اجازه کار حین تحصیل دریافت می کنند. گرانترین شهر فرانسه پاریس و ارزانترین شهر آن تولوز است.

رتبه شهر شاخص هزینه زندگی
1 پاریس 93.85
2 آنتیب 84.78
3 نیس 82.81
4 لیون 82.02
5 استراسبورگ 81.79

 مهاجرت به فرانسه از طریق کار

علی رغم تلاش کشور فرانسه برای محدود کردن مهاجران بی ‌استعداد کارگر، مرزهای این کشور همواره پذیرای کارگران با استعداد برای کار در کارخانجات و توافق‌ نامه‌ های خدماتی بین‌ المللی می باشد. کشور فرانسه با اعمال اصلاحاتی نسبت به قانون خود، به کارگران خارجی غیر اروپایی، اجازه ورود به این کشور را داده است. چندین مورد مجوز ویزای کاری و ویزاهای کاری موقت برای کلیه افراد، علی‌ الخصوص افراد بیگانه‌ تازه استخدام شده و آنهایی که برای مدت محدودی جهت انجام کار به‌خصوصی قصد ورود به این کشور را دارند، صادر شده است.

شرط خاصی برای بیگانه‌ هایی که تمایل به برپایی دفاتر نمایندگی در فرانسه از یک شرکت خارجی دارند، وجود دارد. ممکن است فردی که به قصد کار به این کشور سفر می‌ کند، ویزای کاری مستقل (بدون حقوق) از یک شرکت فرانسوی بگیرد. شرایط خاصی هم برای برخی وجود دارد، از جمله دانشمندانی که قصد کار تحقیقی دارند، استادانی که در دانشگاه تدریس می‌ کنند، هنرمندان و خوانندگان، معلمین زبان‌ های خارجی، معلمین دوره متوسطه با برنامه‌ های متغیر، اساتید دانشگاه و دیگر معلمین پایه ‌های بالا، محققین، راهنما‌ها و مفسرین، مشاورین سفر، خلبانان و خدمه، مدل‌ های لباس، کارآموزان دانشجویی، کارآموزان حرفه‌ای، دانشجویانی که در طول دوران مطالعه یا تعطیلات حق کار کردن دارند، خدمه‌ بیمارستان‌ های عمومی و متخصصان پزشکی و داروسازی، همگی از این دسته هستند.

لیست مشاغل مورد نیاز فرانسه 2023

اما قبل از پرداختن به موضوع اخذ ویزای کار فرانسه و مهاجرت به این کشور بایستی شغل خودتان را با رشته مشاغل لیست شده در فهرست مشاغل مورد نیاز این کشور وفق بدهید. چرا که با این کار دقیقا دو کار همزمان را انجام می دهید. اولا کارفرمای فرانسوی را پیدا کرده و فرآیند کاریابی اتان آسان می شود و ثانیا از این طریق به راحتی می توانید به ویزای کاری فرانسه دست یابید. برای همین منظور ما ردر این بخش شما را با لیست مشاغل مورد نیاز فرانسه همراه با سطح درآمدیشان آشنا می کنیم:

عنوان شغلی شرکت های برتر استخدام کننده متوسط درآمد سالیانه (یورو)
کارمند بیمه AXA France, Monceau Assurances, JP Morgan Chase & Co., Allianz France 40000€ تا 60000€
مهندس نرم افزار Criteo, Scality, Shippeo, CircleCI France, AXA Group, Veeva Systems 40000€ تا 60000€
تحلیل گر داده CityMapper, Accor, Echo Analytics, Criteo, Volvo Group 35000€ تا 75000€
متخصص مراقبت از کودک Eveil Bilingue, Mômji, AuPair, IAPA 10000€ تا 25000€
پرستار Advantmed, Queensland Health, Medecins Sans Frontieres, Accurate Home Care 30000€ تا 55000€
توسعه دهنده فرونت اند وب WS-Interactive, NielsenIQ, Airswift, Sketchfab, Yassir 35000€ تا 50000€
تکنسین IT Google, Europcar Mobility Group, Optora, AGCO, Microsoft, Hologic 37000€ تا 50000€

متوسط درآمد ماهیانه در فرانسه

علاوه بر زیبایی های طبیعی و بناهای تاریخی ویژگی های متعدد دیگری وجود دارند که فرانسه را تبدیل به مقصد جذابی برای مهاجرت کرده اند. از آن جمله می توان به امنیت بالای اقتصادی و اجتماعی و سطح قدرت خرید مردم فرانسه اشاره نمود. در فرانسه در سال 2023 نرخ بیکاری تنها 7.4% است و کسانی که علاوه بر مهارت های شغلی به زبان فرانسوی نیز مسلط باشند، به راحتی می توانند شغلی در این کشور پیدا کنند. در جدول ذیل متوسط درآمد ماهیانه در فرانسه با تعدادی از کشورهای دیگر دنیا مقایسه شده است:

نام کشور متوسط درآمد ماهیانه در سال 2023 به یورو
سوئیس €9560
آمریکا €6504
ایسلند €4376
نیوزیلند €4765
فرانسه €4130
مالتا €4620
لهستان €1662
ترکیه €1047

شروط کار در فرانسه

شرکت های بین المللی برای کار در فرانسه

سه مورد خاص برای انتقال یافتگان شرکت‌ های بین ‌المللی و پرسنل بین مرزی وجود دارد:

 • اجرایی سطح بالا
 • انتقال یافته موقتی
 • تازه استخدام شده طبق قانون عرفی نظام

گروه اول، یعنی گروه اجرایی سطح بالا، تمایل به صرفه جویی در زمان داشته و الزامات سختگیرانه‌ ای در مورد حداقل حقوق دریافتی، ارشد محسوب شدن در گروه و وجود روابط صمیمی در گروه دارند. گروه دوم، راه حل کوتاه مدتی در نظر گرفته ‌اند که طی آن، حداقل حقوق دریافتی یا شرط بین ‌المللی بودن گروه برای دسته اجرایی سطح بالا، مورد قبول نیست در نهایت، اگر استخدام در فرانسه برای طولانی مدت باشد، گروه سوم از لحاظ وقت بیشتر صرفه‌ جویی خواهند کرد هرچند که یک گزینه‌ قابل دوام و تمام نشدنی باشد.

بر اساس روش استاندارد برای درخواست مجوز کار، کارفرمایان فرانسوی با کمک گرفتن از مشاوران فرانسوی، دادخواستی تنظیم می ‌کند. این دادخواست در بردارنده‌ اسنادی در مورد اطلاعات شخصی کارمند به همراه اطلاعات خانوادگی، مدارک تحصیلی وی، ترجمه‌ قسم‌ نامه فرد، چنانچه فرانسوی نباشد، به همراه گواهی ‌هایی از کارمند فرانسوی با شرح موضوع نیاز به داشتن کارگر فرانسوی و اطلاعاتی در مورد مسکن کارمند و تعهدنامه پرداخت حق عضویت به اداره مهاجرتی فرانسه (ANAEM) است. این فایل‌ ها در اختیار DDTEFP قرار داده می ‌شوند.

 

موسسات و سایت های کاریابی در فرانسه

از آن جایی که فرانسه ویزای جستجوی کار ندارد اگر کسی بخواهد در این کشور مشغول به کار شود باید پیشنهاد شغلی داشته باشد. اخذ پیشنهاد شغلی نیز بدون حضور در خاک فرانسه دشوار است اما موسسات و سایت های کاریابی ذیل این امر را تا حدی آسان کرده اند:

رتبه نام سایت یا موسسه کاریابی در فرانسه
1 monster
2 keljobs
3 apec
4 indeed france
5 jobjoba
6 cadrempoi
7 craiglist
8 emailjob
9 pole emploi
10 ABG L’intelli’agance

آگهی استخدام برای ویزای کاری فرانسه

در این حین، یک آگهی استخدام هم در دفتر بیکاری فرانسه به ثبت می‌ رسد. سپس گواهی شغلی به مدت 5 هفته به DDTEFP فرستاده می‌ شود تا روند کاری فرد شروع شود. پس از آن، این اداره فایل‌ های تایید شده را به ANAEM ارسال می ‌کند تا مروری گذرا بر آنچه نوشته شده، داشته باشد و پس از آن، فایل را به کنسولگری خارجی فرانسه بفرستد. فرد استخدام شونده باید شخصا در محل کنسولگری حضور داشته باشد تا مراحل ویزای ورودی به کشور را طی نماید به محض رسیدن فرد به فرانسه، باید از نظر پزشکی معاینه شود تا اجازه کاری به او داده شود.

مهاجرت به فرانسه از طریق خرید ملک

نکته مهم این است که آیا ایرانی های اجازه خرید مک در فرانسه را دارند؟ بله اما در حال حاضر، محدودیت هایی برای مهاجرت به فرانسه از طریق خرید ملک برای غیر اروپایی ها وجود دارد. بازار املاک و مسکن در فرانسه قابلیت های فراوانی برای افراد خارجی و غیر اروپایی فراهم میکند و همچنین در حال حاضر بازار املاک فرانسه به صورت پایدار در طی 2 سال گذشته بوده است و همچنین، قیمت مسکن تا 8% بسته به نوع و محل اقامت خانه افزایش یافته است. در سال 2009 و پس از آن در سال 2013، بازار مسکن فرانسه بطور کلی نسبتا قوی شد، چراکه کشور دارای شرایط مطلوب برای سرمایه گذاران و مهاجرین به این کشور شد. البته گفته می شود که بسیاری از مردم فرانسه به جای فروش خانه هایشان، ترجیح میدهند آنها را اجاره دهند که این موضوع باعث روند افزایش قیمت خانه شده است.

به عنوان مثال قیمت خانه در چند سال گذشته در پاریس به حدود 6400€ (یورو) در هر متر مربع رسید، که اکثر خانواده های جوان به سادگی نمی توانند به خرید خانه بپردازند که این امر باعث شده خرید خانه در حاشیه شهر و روستاها برای متقاضیان راحت تر باشد. از مراحل اصلی خرید ملک در فرانسه بعد از انتخاب ملک، انعقاد قرارداد و نوشتن پیش قراردادی به نام compromis de vente را هر دو طرف امضا نمایند که پیشنهاد می کنیم برای اطلاعات دقیق تر به مقاله اقامت فرانسه از طریق خرید ملک مراجعه نمایید.

قوانین خرید ملک برای اخذ اقامت فرانسه

مهاجرت به فرانسه از طریق تمکن مالی

این نوع از مهاجرت در قوانین فرانسه به اسم اثبات ورودی های کافی مالی، نوشته شده است که میتوان از آن به عنوان بهترین راه های اقامت فرانسه برای ایرانیان یاد کرد. در مهاجرت از طریق تمکن مالی، شخص متقاضی باید قادر باشد در تمامی مدت اقامت خود در فرانسه معیشت و هزینه های زندگی و مالی خود و خانواده اش را در حساب خود اثبات نماید تا بتواند کارت اقامت فرانسه را دریافت نماید. متقاضی که به عنوان سرپرست خانواده شناخته می شود باید اثبات نماید ماهیانه مبلغ 3000€ (یورو) برای خود، مبلغ 1400€ (یورو) برای همسر و مبلغ 800€ (یورو) برای هر یک از فرزندان زیر 18 سال خود درآمد دارد. از مزیت های مهاجرت به فرانسه از طریق تمکن مالی می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • اجازه افتتاح حساب بانکی در بانک های معتبر در کشورهای اروپایی
 • سریعترین راه اخذ اقامت دائم
 • امکان تحصیل رایگان برای اعضای خانواده
 • بهره مندی از امکانات شهروندی و پوشش بیمه ای
 • بدون نیاز به مدرک زبان و بدون محدودیت سنی
 • امکان رفت و آمد بدون نیاز به ویزا در کشورهای عضو شنگن
 • فرصت اخذ پاسپورت فرانسوی پس از گذشت 2 سال از اخذ اقامت دائم فرانسه
 • امکان مهاجرت آسان به کشورهای انگلیسی زبان مانند کانادا، استرالیا و آمریکا

مهاجرت به فرانسه از طریق تمکن مالی

مهاجرت خانوادگی به فرانسه

شهروندان متاهل فرانسوی حق داشتن ویزاهای طولانی مدت و کارت اقامتی خانوادگی را بدون هیچ ‌گونه اعمال تقلبی دارند و برای آن دسته از زوج‌ هایی که از کشورهای منع شده ویزا هستند، داشتن ویزای طولانی مدت مورد نیاز نیست. زوج فرانسوی می‌ تواند اقامت موقت فرانسه داشته باشد به شرطی که تاریخ ازدواج آن‌ ها حداقل 2 سال قبل از تاریخ درخواست آن‌ ها برای اقامت فرانسه باشد. به‌ علاوه، فرزندان (کمتر از 21 سال) که پدر و مادر فرانسوی دارند، هم می توانند اقامت موقت فرانسه داشته باشند. والدین شهروند فرانسوی هم می‌ توانند درخواست اقامت موقت فرانسه بدهند، به شرطی که والدین فرد مستقل از یک شهروند فرانسوی باشند.

فرزندان خارجی که به‌ صورت قانونی در فرانسه به دنیا آمده باشند هم می‌ توانند برای گرفتن ویزا جهت برگشت به محل خانوادگی اقدام کنند. کشور فرانسه چارچوب خاصی هم برای بازنشسته‌ ها در نظر گرفته است، که برخلاف ایالات متحده آمریکا، ویزای خاصی برای آن‌ ها وجود دارد.

کشورهای لغو روادید با پاسپورت فرانسه

نحوه گرفتن ملیت فرانسوی

اگر کودکی که در کشور خارجی به دنیا آمده است، والدینی فرانسوی داشته باشد، با شرط گرفتن گواهی ملیت فرانسوی می‌ تواند شهروند این کشور محسوب شود. برای درخواست این گواهی، نیازی نیست فرد حتما در فرانسه حضور داشته باشد. افرادی که در کشورهای خارجی متولد شده‌اند و همسری فرانسوی دارند، می‌ توانند پس از گذشت 4 سال از ازدواج رسمی خواد، درخواستی برای دریافت شهروندی فرانسه ارائه دهند. دولت فرانسه در رابطه با اعطای شهروندی به متقاضی تصمیم گیری خواهد کرد.

داشتن ملیت دوگانه در مهاجرت به فرانسه

هرچند داشتن ملیت دوگانه به صراحت در قانون فرانسه بیان نشده، اما مد نظر این دولت است. لذا کودکی که در کشوری خارجی متولد شده و ملیت محل تولد خود را داشته باشد و توسط والدین خود هم ادعای ملیت کند، دارای ملیتی دوگانه خواهد بود. داشتن ملیتی دوگانه می‌تواند از طریق تابعیتی بودن هم امکان ‌پذیر باشد که از طریق ازدواج، انتقال به کشوری دیگر یا از طریق استقلال ایالتی رخ می ‌دهد.

قانون فرانسه ملزم نمی‌ کند تا فردی بیگانه که فرانسوی شده است، ملیت اصلی خود را انکار کند یا فرد فرانسوی ملیت فرانسوی بودن خود را به هنگام گرفتن ملیت خارجی دیگر، انکار نماید. با این وجود، دولت فرانسه قرارداد 6 می 1963 را اجرا می‌ کند که طی آن، کشورهایی که قانونی برای فقدان ملیت دارند (مثل آلمان)، ملیت اولیه افراد را نادیده می ‌گیرد. تاثیرات این قرارداد طی اصلاحیه 1993 که بین کشورهای فرانسه، ایتالیا و نروژ امضا شد، کاهش پیدا کرد که در نتیجه، داشتن ملیت دوگانه باید تحت شرایط خاصی ممکن باشد. داشتن ملیت فرانسوی-آمریکایی به دلیل محدودیت‌ هایی امکان ندارد. ممکن است داشتن ملیت فرانسوی طی اصلاحیه‌ ای توسط کنسولگری خارجی انکار شود.

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل

طبق آمار بررسی شده ادامه تحصیل در فرانسه و مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل از دلایل مهاجرت بالا به این کشور به علت نظام آموزشی رایگان و حتی در مواقعی بدون مدرک زبان با تحصیل در کالج زبان در فرانسه می باشد، اشخاصی که قادر به اخذ مدرک زبان در کشور مبدا نیستند به راحتی میتوانند در دوره های یک ساله شرکت کرده و با اخذ مدرک B1 وارد رشته های مختلف پزشکی و مهندسی شوند. جدول زیر نگاهی به تحصیل در فرانسه می باشد:

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل 
مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا
زبان تحصیل فرانسه و انگلیسی
سطح زبان مورد نیاز کارشناسی آیلتس 6
کارشناسی ارشد آیلتس 6.5
دکترا آیلتس 7
امکان دریافت بورس با داشتن معدل بالا، مقاله های بین المللی مانند ISI، جوایز بین المللی وغیره
امکان دریافت ویزای همراه وجود ندارد و همراه باید به صورت جداگانه اقدام نماید
اجازه کار حین تحصیل وجود دارد
اقامت پس از تحصیل 6 ماه تا یکسال
امکان سفر به تمامی کشورهای عضو شنگن بدون ویزا وجود دارد

فرانسه را یکی از مهدهای فرهنگ و تمدن اروپا و از پایه گذاران کالج ها و دانشگاه های مدرن اروپایی دانست. فرانسه را همچنین با گرند اکول ها یا grand ecoles های آن می شناسند. هر ساله هزاران دانشجوی داخلی و بین المللی برای تحصیل در این دانشگاه ها اخذ پذیرش گرفته و راهی فرانسه می شوند. اما امسال بهترین دانشگاه ها در لیست اولویت این دانشجویان از این قرار است:

برترین دانشگاه های فرانسه

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به فرانسه

برای مهاجرت به فرانسه باید مدارک مورد نیاز سفارت را برای اخذ ویزا ارائه داد. بسته به نوع ویزایی که برای آن اقدام می شود مدارکی که ارائه می شود نیز متفاوت است. به طور مثال برای اخذ ویزای تحصیلی باید نامه پذیرش را از کالج یا دانشگاه موجود در فرانسه دریافت نمود ولی به صورت کلی این مدارک شامل وارد زیر می باشد:

 • مدارک هویتی از جمله شناسنامه، کارت ملی، پاسپورت و غیره
 • مدارک مالی و ارائه نامه تمکن مالی
 • نامه درخواست ویزا
 • مدارک تحصیلی و رزومه کاری و علمی-پژوهشی
 • مدرک زبان در صورت لزوم
 • مدارک مبنی بر گواهی سلامت پزشکی
 • مدارک مبنی بر گواهی عدم سوء پیشینه

معایب مهاجرت به فرانسه در سال 2023

در کل مزیت های مهاجرت به فرانسه از معایب آن بیشتر خواهد بود اما این نکته را نباید فراموش کرد که بالاخره هر کشوری دارای معایبی نیز خواهد بود، به عنوان مثال اختلاف طبقانی بین اتباع فرانسوی و مهاجران در این کشور بسیار دیده می شود و بافت شهرهای فرانسه به این صورت میباشد که بیشترین پیشرفت و پویایی زندگی در شهر پاریس دیده می شود که در شهرهای دیگر فرانسه کمتر خواهد بود و از طرفی هم این کشور از شهرهای گران دنیا می باشد.

از دیگر معایب مهم مهاجرت به فرانسه در سال 2023 نرخ بیکاری و شرایط استخدام این کشور است زیرا اکثر استخدامی ها در بخش خصوصی توسط شخص کارفرما صورت می گیرد نه بخش دولتی و اکثرا تا فردی تسلط کامل به فرانسوی نداشته باشد به راحتی نمی تواند در این کشور کار پیدا کند. چرا که آمار بیکاری در این کشور در سال 2023 در واقع 7.4% گزارش شده یعنی بیش از دو برابر آلمان و اتریش. در نوشتار بالا سعی بر این شد تا موضوعات پرتکرار که هرروزه برای متقاضیان مهاجرت به فرانسه مورد سوال و پرسش قرار می گیرد توضیح داده شود. علاقمندان به تحصیل و زندگی در فرانسه می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته تا به راحتی مهاجرت خود را آغاز کنند.

سوالات متداول در خصوص مهاجرت به فرانسه

برای مهاجرت به فرانسه 2023 اطلاع از موارد زیر الزامی است:

 • دلایل محبوبیت مهاجرت به فرانسه چیست؟ برخورداری از سیستم آموزشی رایگان، وجود جاذبه های گردشگری و بازار کار ایده آل.
 • شرایط مهاجرت کاری به فرانسه چیست؟ داشتن پیشنهاد کاری از سوی یک کارفرما از اصلی ترین موارد در خصوص مهاجرت کاری می باشد.
 • آیا مهاجرت به فرانسه از طریق خرید ملک امکان پذیر است؟ در حال حاضر شهروندان ایرانی می توانند با خرید ملک در این کشور نسبت به اخذ اقامت اقدام نمایند. قیمت مسکن به میزان 8% بسته به محل اقامت و خانه افزایش می یابد.
 • مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به فرانسه چیست؟ مدارک هویتی، مدارک مالی، مدارک تحصیلی، مدرک زبان فرانسوی، گواهی سلامت و گواهی عدم سوء پیشینه.
 • بهترین طرق برای مهاجرت به فرانسه برای ایرانی ها چیست؟ بهترین طرق برای مهاجرت شهروندان ایرانی از طریق تحصیل در دانشگاه ها و مراکز آموزش زبان می باشد.
4.7/5 - (34 امتیاز)

8 دیدگاه برای “مهاجرت به فرانسه

 1. بهنام طالبی گفت:

  سلام میشه بفرمایید مردان مشمول خدمت سربازی چه کار های دیگه ای باید انجام بدن برای اقدام به مهاجرت تحصیلی به فرانسه؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   بهتر هست با مشاورین ما در ارتباط باشید تا شما رو دراین زمینه راهنمایی کنند. البته می تونید با حوزه نظام وظیفه هم تماس بگیرید.

 2. یاسمن گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه و استعداد زیادی توی یادگیری زبان دارم و همچنین مدرک آموزش طراحی دارم و توی طراحی بسیار عالی هستم و علاقه به مهاجرت به فرانسه رو دارم اگه میشه بنده رو راهنمایی کنید

  1. داوری گفت:

   سلام
   بهتره که دیپلم رو اخذ کنید و برای دانشگاه به این کشور مهاجرت کنید
   لطفا مقاله شرایط تحصیل در فرانسهرو مطالعه بفرمائید

 3. M.liyaghat گفت:

  سلام ، بنده رشته زیست شناسی سلولی مولکولی میخونم میخوام برای ادامه تحصیل کارشناسی ارشد گرایش ژنتیک در فرانسه درس بخونم . لطفا من را راهنمایی کنید ! تا الان معدلم 17.47 هستش ممنونم.

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای یک برنامه ریزی خوب باید اطلاعات دقیقی هم داشته باشید برای اطلاعات بیشتر با 02191003232 ما تماس بگیرید

 4. سارا گفت:

  سلام. مدارک مبنی بر گواهی سلامت پزشکی چی هستند؟ مثلا کسی بیماری ام اس داشته باشه بهش اقامت طولانی مدت رو نمیدن؟

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   منظور بیشتر بیماری های واگیردار و مسری هستش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  56  =  62