مهاجرت به کشور فرانسه

مهاجرت به فرانسه

راه های مهاجرت به فرانسه
مهاجرت به فرانسه
میانگین امتیاز 4.8 تعداد 18

طبق آماری که از سوی اداره مهاجرت اعلام شد، نرخ مهاجرت به فرانسه در سال 2019 به بیشترین میزان خود در چند سال اخیر رسیده است. از زمان قدیم فرانسه کشوری با سیاست مرزی آزاد شناخته شده است؛ اما قبل از آن باید راه های مهاجرت به فرانسه را شناخت تا متقاضی مطمئن شود که کدامیک از راه های مهاجرت به فرانسه کم ریسک تر و کم هزینه تر می باشد. به عوان مثال آیا مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل آسان و کم هزینه می باشد؟ برای مهاجرت به فرانسه از طریق کار چه مدارکی را باید آماده کرد؟ و اینکه مزایای مهاجرت به فرانسه برای انتخاب این کشور با در نظر گرفتن هزینه های مهاجرت به این کشور چیست؟

طبق قانون جولای 2006، در سال‌های اخیر تلاشی برای محدود کردن مهاجرت‌ کارگران بی‌استعداد انجام گرفته است، چرا که این‌گونه افراد منفعتی برای دولت فرانسه نداشته و تنها سربار این کشور هستند. در این مقاله که متعلق به موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت است شنا عزیزان را با قوانین مهاجرت به فرانسه و انواع راه های مهاجرت به این کشور آشنا می‌نمائیم.

مزایا و دلایل مهاجرت به فرانسه

فرانسه کشوری به پایتختی پاریس در غرب اروپا میباشد که از نظر مساحتی جز پهناورترین کشورها در اروپا میباشد. میتوان گفت اولیت مزیت مهاجرت به فرانسه این است که فرانسه در زمینه آموزش و پرورش، تاریخ و هنر زبان زد میباشد، کشور فرانسه از اعضای موسس اتحادیه اروپا و همچنین سازمان ملل و از اعضای دائم شورای امنیت نیز می باشد.

از دیگر مزایای مورد پسند انتخاب فرانسه آب و هوایی مطبوع همراه با چهار فصل را دارد و اتباع کشور فرانسه نسبت به دیگر کشورهای فرانسه بسیار خونگرم و مهمان نواز هستند  این کشور حمایت از حقوق بشر را در راس قوانین خود قرار داده است. از اصلی ترین مزیت های انتخاب این کشور از سوی دانشجویان برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه را می توان سیستم نظام آموزشی رایگان و همچنین مهاجرت بدون مدرک زبان و شرکت در کالج های زبان فرانسه دانست که در ادامه به توضیح آن میپردازیم.

نیاز به اجازه ورود به کشور فرانسه

در قانون فرانسه بین ویزا و سند اقامت تمایز وجود دارد. تمامی افرادی که خواهان سند اقامت هستند، باید ویزای طولانی‌ مدت یا اجازه‌ ورود کسب کنند. این بدین معنا است که افراد بیگانه باید از زیر نظر کنسولگری فرانسه رد شده و جهت ورود به این کشور، اجازه‌ لازم را کسب نمایند. البته اعضای کابینه OECD، همچون ایالات متحده امریکا، برای اقامت‌های کمتر از 90 روز در فرانسه به چنین ویزاهای مسافرتی نیاز ندارند  با این حال، تمامی افرادی که قصد ورود به فرانسه را دارند و می‌خواهند بیش از 90 روز، به قصد مسافرت یا کار، در این کشور بمانند، باید ویزا یا اجازه ورود کسب نمایند.

درحالی‌ که استثناهایی برای اجازه ورود یا ویزاهای طولانی‌مدت وجود دارد (مخصوصا برای زوج های فرانسوی)، قانون کلی بدین شکل است که برای هیچ کسی سند اقامت صادر نخواهد شد مگر اینکه سند آن‌ها از سوی کنسولگری خارجی تایید شود. این بدان معنا است که اکثریت مردم باید مهاجرت خود را از طریق ارسال درخواست آماده سازی، به کنسولگری فرانسه انجام دهند و از طرف آن‌ها تاییدیه قانونی برای اقامت خود و مهاجرت به فرانسه بگیرند.

ویزاهای کوتاه مدت فرانسه

قوانین هماهنگی بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای ویزاهای کوتاه مدت به نام ویزاهای شنگن (Schengen) وجود دارد که طی آن، رفت و آمدهای رایگان در منطقه شنگن صورت می‌پذیرد. این‌گونه ویزاها انواع مختلفی دارند؛ به عنوان مثال ویزاهای کاری یا تفریحی که توسط اعضای دولت اروپا نسبت به قرارداد شنگن صادر شده است. این نوع از ویزا برای اقامت‌های یک یا چندین باره و برای مدت کمتر از 3 ماه از هر 6 ماه تنظیم شده‌اند. جهت ورود کوتاه مدت به فرانسه، ویزای کوتاه مدت هم لازم است؛ مگر اینکه فرد بیگانه، شهروندی اروپایی نباشد یا معافیت ویزا داشته باشد (ملت‌های عضو OECD، آمریکا، استرالیا، کانادا، کره، ژاپن، مالزی، مکزیک، نیوزیلند و کشورهای اروپایی نظیر نروژ، سوئیس و ترکیه هستند)

اقامت‌ طولانی مدت در فرانسه بیش از 3 ماه

ویزاهای طولانی مدت تنها توسط قدرت‌ های کنسولگری داده می‌شوند و پیش نیازی جهت تاییدیه برای اقامت در فرانسه و گرفتن کارت اقامتی هستند. یک نوع از ویزا هم به نام ویزای مابین (ویزایی بین اقامت کوتاه‌ مدت و بلندمدت) برای اقامت‌های بیش از 6 ماه وجود دارد و نیازی برای گرفتن کارت اقامتی ندارد. اما این ویزا استفاده‌ های محدودی دارد و اکثر افرادی که خواهان اقامت و مهاجرت به فرانسه هستند، با اجازه یا بدون اجازه‌ کنسولگری، درخواست ویزای بلندمدت می‌ دهند.

هزینه مهاجرت به فرانسه

همانطور که در بالا گفته شد بسیاری از افراد کشور فرانسه را به عنوان سیستم نظام آموزشی رایگان آن و پایین بودن هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه انتخاب می نمایند. اما در کنار آن قطعا از هزینه های زندگی برخوردار هستند اما این هزینه زندگی شهربه شهر فرق دارد به عنوان مثال شهری مانند پاریس از بالاترین میزان هزینه زندگی  یعنی 2000 هزار یورو به بالا میباشد اما هزینه زندگی در شهرهای دیگر مانند شهر معروف استراسبورگ هزینه زندگی ماهیانه بین 800 تا 1000 میباشد.

در مورد هزینه مهاجرت تحصیلی به فرانسه در دانشگاه های دولتی بسته به مقطع انتخابی فرد متفاوت میباشد به عنوان مثال شهریه در مقطع کارشناسی 2770 یورو میباشد که درمورد رشته های مهندسی این هزینه به 4770 یورو و رشته های پزشکی 3770 یورو میرسد و همین وضع برای مقاطع کارشناسی ارشد هزینه 3770 یورو و دکتری 380 یورو میرسد که البته این هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی بین 4500 تا 7000 یورو پیش بینی شده است.

این نکته را باید خاطر نشان سازیم که البته هزینه های دانشگاه های دولتی برای افرادی که دارای اقامت دائم از کشورهای اروپایی میباشند بین 170 تا600  یورو خواهد بود. از دیگر گزینه های پرمخاطب ورود به کشور فرانسه پذیرش از دوره های زبان در فرانسه میباشد که افراد بدون مدرک زبان از کالج های زبان فرانسه به هزینه 2000 تا 6000 یورو پذیرش همراه با اجازه کار حین تحصیل دریافت میکنند.

مهاجرت به فرانسه از طریق کار 

علی رغم تلاش کشور فرانسه برای محدود کردن مهاجران بی‌استعداد کارگری، مرزهای این کشور همواره پذیرای  کارگران با استعداد برای کار در کارخانجات و توافق‌نامه‌های خدماتی بین‌المللی کار می‌کنند. کشور فرانسه با اعمال اصلاحاتی نسبت به قانون خود، به کارگران خارجی غیر اروپایی، اجازه ورود به این کشور را داده است. چندین مورد مجوز ویزای کاری و ویزاهای کاری موقت برای کلیه افراد، علی‌الخصوص افراد بیگانه‌ تازه استخدام شده و آنهایی که برای مدت محدودی جهت انجام کار به‌خصوصی قصد ورود به این کشور را دارند، صادر شده است.

شرط خاصی برای بیگانه‌هایی که تمایل به برپایی دفاتر نمایندگی در فرانسه از یک شرکت خارجی دارند، وجود دارد. ممکن است فردی که به قصد کار به این کشور سفر می‌کند، ویزای کاری مستقل (بدون حقوق) از یک شرکت فرانسوی بگیرد. شرایط خاصی هم برای برخی وجود دارد، از جمله دانشمندانی که قصد کار تحقیقی دارند، استادانی که در دانشگاه تدریس می‌کنند، هنرمندان و خوانندگان، معلمین زبان‌های خارجی، معلمین دوره متوسطه با برنامه‌های متغیر، اساتید دانشگاه و دیگر معلمین پایه‌های بالا، محققین، راهنما‌ها و مفسرین، مشاورین سفر، خلبانان و خدمه، مدل‌های لباس، کارآموزان دانشجویی، کارآموزان حرفه‌ای، دانشجویانی که در طول دوران مطالعه یا تعطیلات حق کار کردن دارند، خدمه‌ بیمارستان‌های عمومی و متخصصان پزشکی و داروسازی، همگی از این دسته هستند.

شرکت های بین المللی برای کار در فرانسه

سه مورد خاص برای انتقال یافتگان شرکت‌های بین‌المللی و پرسنل بین مرزی وجود دارد:

گروه اجرایی سطح بالا گروه انتقال یافته موقتی گروه تازه استخدام شده طبق قانون عرفی نظام

گروه اول، یعنی گروه اجرایی سطح بالا، تمایل به صرفه جویی در زمان داشته و الزامات سختگیرانه‌ای در مورد حداقل حقوق دریافتی، ارشد محسوب شدن در گروه و وجود روابط صمیمی در گروه دارند. گروه دوم، راه حل کوتاه مدتی در نظر گرفته‌اند که طی آن، حداقل حقوق دریافتی یا شرط بین‌المللی بودن گروه برای دسته اجرایی سطح بالا، مورد قبول نیست در نهایت، اگر استخدام در فرانسه برای طولانی مدت باشد، گروه سوم از لحاظ وقت بیشتر صرفه‌جویی خواهند کرد هرچند که یک گزینه‌ قابل دوام و تمام نشدنی باشد.

بر اساس روش استاندارد برای درخواست مجوز کار، کارفرمایان فرانسوی با کمک گرفتن از مشاوران فرانسوی، دادخواستی تنظیم می‌کند. این دادخواست دربردارنده‌ اسنادی درمورد اطلاعات شخصی کارمند به همراه اطلاعات خانوادگی، مدارک تحصیلی وی، ترجمه‌ قسم‌نامه فرد، چنانچه فرانسوی نباشد، به همراه گواهی‌هایی از کارمند فرانسوی با شرح موضوع نیاز به داشتن کارگر فرانسوی و اطلاعاتی در مورد مسکن کارمند و تعهدنامه پرداخت حق عضویت به اداره مهاجرتی فرانسه (ANAEM) است. این فایل‌ها در اختیار DDTEFP قرار داده می‌شوند.

آگهی استخدام برای ویزای کاری فرانسه

در این حین، یک آگهی استخدام هم در دفتر بیکاری فرانسه به ثبت می‌رسد. سپس گواهی شغلی به مدت 5 هفته به DDTEFP فرستاده می‌شود تا روند کاری فرد شروع شود. پس از آن، این اداره فایل‌ های تایید شده را به ANAEM ارسال می‌کند تا مروری گذرا بر آنچه نوشته شده، داشته باشد و پس از آن، فایل را به کنسولگری خارجی فرانسه بفرستد. فرد استخدام شونده باید شخصا در محل کنسولگری حضور داشته باشد تا مراحل ویزای ورودی به کشور را طی نماید به محض رسیدن فرد به فرانسه، باید از نظر پزشکی معاینه شود تا اجازه کاری به او داده شود. در قسمت دوم مقاله مهاجرت به فرانسه در مورد سوالات پر تکرار مهاجرت به این کشور یعنی مهاجرت به فرانسه از طریق خرید ملک، مهاجرت به فرانسه از طریق تمکن مالی و معایب مهاجرت به فرانسه و همچنین دلایل آن می پردازیم.

مهاجرت به فرانسه از طریق خرید ملک

نکته ای که در این مورد باید رعایت شود این است که بررسی شود آیا ایرانی های اجازه خرید مک در فرانسه را دارند؟ بله

در حال حاضر هیچ محدودیتی برای مهاجرت به فرانسه از طریق خرید ملک برای غیر اروپایی ها وجود ندارد، بازار املاک و مسکن در فرانسه قابلیت های فراوانی برای افراد خارجی و غیر اروپایی فراهم میکند و همچنین در حال حاضر بازار املاک فرانسه به صورت پایدار در طی دو سال گذشته بوده است و همچنین. قیمت مسکن تا 8 درصد  بسته به نوع و محل اقامت خانه افزایش یافته است در سال 2009 و پس از آن در سال 2013، بازار مسکن فرانسه به طور کلی نسبتا قوی شد، چرا که کشور دارای دارایی مطلوب برای سرمایه گذاران و مهاجرین به کشور شد. البته گفته می شود که بسیاری از مردم فرانسوی به جای فروش خانه هایشان،ترجیح میدهند آن ها را اجاره دهند که این موضوع باعث روند افزایش قیمت خانه ها شده است.

به عنوان مثال قیمت خانه در چند سال گذشته در پاریس به حدود 8000 یورو در هر متر مربع رسید، که اکثر خانواده های جوان به سادگی نمی توانند به خرید خانه بپردازند که این امر باعث شده خرید خانه در حاشیه شهر و روستاها برای متقاضیان راحت تر باشد. از مراحل اصلی خرید ملک در فرانسه بعد از انتخاب ملک، انعقاد قرارداد و نوشتن پیش قراردادی به نام compromis de vente را هر دو طرف امضا نمایند که پیشنهاد می کنیم برای اطلاعات دقیق تر به مقاله اقامت فرانسه از طریق خرید ملک مراجعه نمایید.

مهاجرت به فرانسه از طریق تمکن مالی

این نوع از مهاجرت در قوانین فرانسه به اسم اثبات ورودی های کافی مالی، نوشته شده است که میتوان از آن به عنوان یهترین راه های اقامت فرانسه برای ایرانیان یاد کرد. در مهاجرت از طریق تمکن مالی، شخص متقاضی باید قادر باشد در تمامی مدت اقامت خود در فرانسه  معیشت و هزینه های زندگی و مالی خود و خانواده اش را در حساب خود اثبات نماید تا بتواند کارت اقامت فرانسه را درافت نماید. متقاضی که به عنوان سرپرست خانواده شناخته میشود باید اثبات نماید ماهیانه مبلغ 3000یورو برای خود، مبلغ 1400 یورو برای همسر و مبلغ 800 یورو برای هر یک از فرزندان زیر ۱۸ سال خود درآمد دارد. از مزیت های مهاجرت به فرانسه از طریق تمکن مالی میتوان:

  • اجازه افتتاح حساب بانکی در بانک های معتبر در کشورهای اروپایی
  • سریعترین راه اخذ اقامت دائم
  • امکان تحصیل رایگان برای اعضای خانواده
  • بهره مندی از امکانات شهروندی و پوشش بیمه ای
  • بدون نیاز به مدرک زبان و بدون محدودیت سنی
  • امکان رفت و آمد بدون نیاز به ویزا در کشورهای عضو شنگن
  • امکان اخذ پاسپورت فرانسوی پس از گذشت 2 سال از اخذ اقامت دائم فرانسه
  • امکان مهاجرت آسان به کشورهای انگلیسی زبان مانند: کانادا، استرالیا و آمریکا

مهاجرت به فرانسه از طریق تمکن مالی یکی از ایده ال ترین و سریع ترین راه های مهاجرت و همچنین اخذ اقامت دائم این کشور میباشد که باید بدون هیچ ریسکی انجام پذیرد.

مهاجرت به فرانسه

مهاجرت خانوادگی به فرانسه

شهروندان متاهل فرانسوی حق داشتن ویزاهای طولانی مدت و کارت اقامتی خانوادگی را بدون هیچ‌گونه اعمال تقلبی دارند و برای آن دسته از زوج‌هایی که از کشورهای منع شده ویزا هستند، داشتن ویزای طولانی مدت مورد نیاز نیست. زوج فرانسوی می‌تواند اقامت موقت فرانسه داشته باشد به شرطی که تاریخ ازدواج آن‌ها حداقل دو سال قبل از تاریخ درخواست آن‌ها برای اقامت فرانسه باشد. به‌علاوه، بچه‌هایی (کمتر از 21 سال) که پدر و مادر فرانسوی دارند، هم می توانند اقامت موقت فرانسه داشته باشند. والدین شهروند فرانسوی هم می‌توانند درخواست اقامت موقت فرانسه بدهند، به شرطی که والدین فرد مستقل از یک شهروند فرانسوی باشند.

بچه‌های کوچک خانواده‌ های خارجی که به‌صورت قانونی در فرانسه به دنیا آمده باشند هم می‌توانند برای گرفتن ویزا جهت برگشت به محل خانوادگی اقدام کنند. کشور فرانسه چارچوب خاصی هم برای بازنشسته‌ها در نظر گرفته است، که برخلاف ایالات متحده امریکا، ویزای خاصی برای آن‌ها وجود دارد.

نحوه گرفتن ملیت فرانسوی

اگر بچه‌ای که در کشور خارجی به دنیا آمده است، والدینی فرانسوی داشته باشد، با شرط گرفتن گواهی ملیت فرانسوی می‌تواند شهروند محسوب شود. برای درخواست این گواهی نیازی نیست فرد حتما در فرانسه حضور داشته باشد. افرادی که در کشورهای بیگانه متولد شده‌اند و زوجی فرانسوی دارند، می‌توانند پس از گذشت 4 سال از ازدواج، شهروند فرانسوی محسوب شوند.

داشتن ملیت دوگانه در فرانسه

هرچند داشتن ملیت دوگانه به صراحت در قانون فرانسه بیان نشده، اما مد نظر این دولت است. لذا بچه‌ای که در کشوری خارجی متولد شده و ملیت محل تولد خود را داشته باشد و توسط والدین خود هم ادعای ملیت کند، دارای ملیتی دوگانه خواهد بود. داشتن ملیتی دوگانه می‌تواند از طریق تابعیتی بودن هم امکان‌پذیر باشد که از طریق ازدواج، انتقال به کشوری دیگر یا از طریق استقلال ایالتی رخ می‌دهد.

قانون فرانسه ملزم نمی‌کند تا فردی بیگانه که فرانسوی شده است، ملیت اصلی خود را انکار کند یا فرد فرانسوی ملیت فرانسوی بودن خود را به هنگام گرفتن ملیت خارجی دیگر، انکار نماید. با این وجود، دولت فرانسه قرارداد 6 می 1963 را اجرا می‌کند که طی آن، کشورهایی که قانونی برای فقدان ملیت دارند (مثل آلمان) ، ملیت اولیه افراد را نادیده می‌گیرد. تاثیرات این قرارداد طی اصلاحیه 1993 که بین کشورهای فرانسه، ایتالیا و نروژ امضا شد، کاهش پیدا کرد که در نتیجه، داشتن ملیت دوگانه باید تحت شرایط خاصی ممکن باشد. داشتن ملیت فرانسوی-آمریکایی به دلیل محدودیت‌هایی امکان ندارد. ممکن است داشتن ملیت فرانسوی طی اصلاحیه‌ای توسط کنسولگری خارجی انکار شود.

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل

طبق آمار بررسی شده ادامه تحصیل در فرانسه و مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل از دلایل مهاجرت بالا به این کشور به علت نظام آموزشی رایگان و حتی در مواقعی بدون مدرک زبان با تحصیل در کالج زبان در فرانسه می باشد، اشخاصی که قادر به اخذ مدرک زبان در کشور مبدا نیستند به راحتی میتوانند در دوره های یک ساله شرکت کرده و با اخذ مدرک B1 وارد رشته های مختلف پزشکی و مهندسی شوند.

تحصیل در فرانسه در یک نگاه

جدول زیر نگاهی به تحصیل در فرانسه می باشد:

مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا
زبان تحصیل فرانسه و انگلیسی
سطح زبان مورد نیاز مقطع کارشناسی آیلتس 6

مقطع کارشناسی ارشد آیلتس 6.5

مقطع دکترا آیلتس 7

امکان دریافت بورس با داشتن معدل بالا، مقاله های بین المللی مانند ISI، جوایز بین المللی و…
امکان دریافت ویزای همراه وجود ندارد و همراه باید به صورت جداگانه اقدام نماید
اجازه کار حین تحصیل وجود دارد
اقامت پس از تحصیل 6 ماه تا یکسال
امکان سفر به تمامی کشورهای عضو شنگن بدون ویزا وجود دارد

معایب مهاجرت به فرانسه

در کل مزیت های مهاجرت به فرانسه از معایب آن بیشتر خواهد بود اما این نکته را نباید فراموش کرد که بلخره هر کشوری دارای معایبی نیز خواهد بود، به عنوان مثال اختلاف طبقانی بین اتباع فرانسوی و مهاجران در این کشور بسیار دیده میشود و بافت شهرهای فرانسه به این صورت میباشد که بیشترین پیشرفت و پویایی زندگی در شهر پاریس دیده میشود که در شهرهای دیگر فرانسه کمتر خواهد بود و از طرفی هم این کشور از شهر های گران دنیا میباشد.

از دیگر معایب مهم مهاجرت به فرانسه نرخ بیکاری و شرایط استخدام این کشور میباشد زیرا اکثر استخدامی ها در بخش خصوصی توسط شخص کارفرما صورت میگیرد نه بخش دولتی و اکثرا تا فردی تسلط کامل به زاب فرانسه نداشته باشد به راحتی نمیتواند دراین کشور کار پیدا کنید. در نوشتار بالا سعی بر این شد تا موضوعات پرتکرار که هرروزه برای متقاضیان مهاجرت به فرانسه مورد سوال و پرسش قرار میگیرد به شما عزیزان توضیح داده شود، اما قبل از از آن پیشنهاد میکنیم قبل از قدم برداشتن در راه های مختلف مهاجرتی با وکیل و کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته تا به راحتی مهاجرت خود را آغاز نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 6 =