مهاجرت به کشور قبرس

مهاجرت به قبرس

مهاجرت به قبرس

قبرس جزیره ای کوچک در غرب دریای مدیترانه است و مهاجرت به قبرس متقاضیان خود را داراست. هم اکنون قبرس به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده است. بخش جنوبی کشور، بخش یونانی نشین آن است که از سوی سازمان ملل به عنوان کشور مستقل شناخته شده و عضو اتحادیه اروپا و پیمان شینگن نیز می باشد. مهاجرت به قبرس از دیرباز مورد استقبال ایرانیان بوده است. این بخش همچنین عمده مساحت و جمعیت ساکنان قبرس را تشکیل می دهد. بخش شمالی آن نیز بخش ترک نشین است که تحت حاکمیت کشور ترکیه است و قوانین ترکیه در آن جاری است.

علی رغم مناقشاتی که در طول تاریخ و حتی به نحوی هم اکنون بر سر این کشور وجود دارد، اما در عین حال، قبرس یکی از امن ترین نقاط دنیا به حساب می آید.این امنیت، در کنار موقعیت جغرافیایی این جزیره و آب و هوای معتدل مدیترانه ای که دارد، آن را به یکی از مقاصد اصلی گردشگران مبدل ساخته است. بر اساس آمار و ارقام، قبرس سالیانه چیزی درحدود چهار میلیون گردشگر را به خود جذب می کند و این یعنی چهار برابر جمعیت خود! مقاله پیش رو ماحصل تحقیقات کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برای اطلاع رسانی کامل درباب شرایط مهاجرت به قبرس 2022 می باشد.

6 راه مهاجرت به قبرس چیست؟

چنانچه از مقدمه فوق بر می آید، قبرس کشوری است مطلوب که جذابیت زیادی برای مهاجران بین المللی دارد. مهاجرت به قبرس از راه های مختلف مانند تحصیل در قبرس، کار در قبرس، سرمایه گذاری در قبرس، ازدواج با یک شهروند قبرس، پناهندگی در قبرس صمرت می پذیرد. عمده مهاجرت به قبرس با اقامت از طریق تمکن مالی و سرمایه گذاری صورت می پذیرد. این پروسه، قوی ترین و جذاب ترین بخش برای مهاجرت به این کشور است. به علاوه، این پروسه می تواند منجر به اقامت دائم و اخذ تابعیت آن کشور شود. مهاجرت به قبرس در 6 حالت اتفاق می افتد که در زیر نام میبریم:

 1. مهاجرت به قبرس از طریق تحصیل
 2. مهاجرت به قبرس از طریق کار
 3. مهاجرت به قبرس از طریق سرمایه گذاری
 4. مهاجرت به قبرس از طریق پناهندگی
 5. مهاجرت به قبرس از طریق ازدواج
 6. مهاجرت به قبرس از طریق تولد

مهاجرت به قبرس از طریق تحصیل

تحصیلات در سطح عمومی مانند بسیاری دیگر از کشورهای جهان، در دو مقطع 6 ساله ابتدایی و دبیرستان انجام می پذیرد. سپس سطح تحصیلات عالیه دانشگاهی است. پذیرش تحصیلی در تمام سطوح و مقاطع انجام می شود. دانشگاه های قبرسی عموما تحت نظر موسسات آموزش عالی آمریکایی و بریتانیایی هستند و بنابراین از استانداردهای بین المللی برخوردارند. دانشگاه های دولتی در این کشور برای پذیرش، آزمون اختصاصی برگزار می کنند ولی پذیرش در دانشگاه های خصوصی راحت تر است. در سیستم آموزشی قبرس برای پایان هر مقطع، مدرکی در نظر گرفته شده که از این قرار است:

پایان دوره تحصیلات عمومی در دبیرستان Certificate
2 سال تحصیل بعد از دبیرستان Diploma
3 سال تحصیل بعد از دبیرستان Higher Diploma
4 سال تحصیل بعد از دبیرستان Bachelor
2 سال تحصیل پس از کارشناسی Master
4 سال پس از کارشناسی ارشد Ph.d

اقامت تحصیلی بصورت موقت و به مدت دوران تحصیلی صادر می گردد و قابل تمدید می باشد. برای مهاجرت تحصیلی به قبرس و اخذ پذیرش از دانشگاه قبرس، دانشجویان علاوه بر ارائه مدرک دیپلم متوسطه همچنین نیازمند شرکت و قبولی در تست پذیرش می باشند. همچنین ارائه نمرات زبان آیلتس 5.5 و تافل 500 جهت اخذ پذیرش از قبرس الزامی است. از بهترین دانشگاه های قبرس برای ادامه تحصیل دانشجویان ایرانی نیز می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • دانشگاه قبرس (UCY)
 • دانشگاه فناوری قبرس (CUT)
 • دانشگاه اروپایی قبرس (EUC)

مهاجرت به قبرس از طریق کار چگونه است؟

قبل از هر اقدامی در جهت کاریابی و اخذ ویزای کار قبرس لازم است کمی درباره شرایط بازار کار این کشور اروپایی نیز بدانید. درست است که قبرس از ثبات اقتصادی و مالی خوبی مخصوصا برای سرمایه گذاری برخوردار است. اما نباید از نرخ بیکاری 11.3% قبرس به این راحتی نیز گذشت. چراکه این نرخ بیکاری از حد متوسط بیکاری در اروپا یعنی 6.7% در سال 2022 هم بالاتر است.

نرخ بیکاری قبرس

برعکس نرخ بیکاری بالا، شرایط درآمدی در قبرس مخصوصا برای کارگران خارجی نسبتا خوب است. از یک طرف هزینه زندگی در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین بوده و هم اینک به طور متوسط حدود 1400€ (یورو) است و از طرف دیگر میانگین درآمدی کارگران در قبرس با متوسط 3084€ (یورو) هم ردیف سطح درآمدی در کشورهای صنعتی اروپا مثل اتریش و آلمان می باشد. شرایطی که نمودار زیر هم آنرا برای قبرس به خوبی نشان می دهد:

مقایسه درآمد و هزینه زندگی در قبرس

نحوه اخذ ویزای کار قبرس در سال 2022

با توجه به عضویت قبرس در اتحادیه اروپایی، افرادی که تابعیت یا اقامت دائم یکی از کشورهای آن اتحادیه را دارند، می توانند آزادانه در قبرس و در رابطه با تحصیلات خود مشغول به کار شوند. اما شهروندان سایر کشورها برای کار در قبرس نیازمند مجوز کار هستند. مجوز کار در قبرس برای خارجی ها، مبتنی بر دعوت نامه کاری اعطا می شود. یعنی متقاضی لازم است که یک قرارداد کاری بر اساس فرمت رسمی شامل تاریخ شروع و پایان کار، سِمت شغلی، مقدار حقوق و غیره داشته باشد.

اما اعتبار دعوت نامه کاری، منوط به پیش نیازی است. به موجب قانون حمایت از نیروی کار داخلی که از قوانین کلی و مشترک اتحادیه اروپا است، پیش نیاز این دعوت نامه کاری، دو نوبت سه ماهه آگهی کردن آن موقعیت شغلی در داخل خود آن کشور و سپس در سطح آن اتحادیه است و نهایتا اگر شخص واجدالشرایطی یافت نشد، دعوت نامه کاری اعتبار می یابد و آن نیروی خارجی می تواند مجوز کار بگیرد. این مجوز، موقت بوده و بر اساس مدت قرارداد کاری، صادر گشته و قابلیت تمدید دارد.

مهاجرت به قبرس از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در قبرس، بهترین و مطمئن ترین راه برای مهاجرت به آن کشور و اخذ اقامت دائم و تابعیت آن کشور می باشد. موارد سرمایه گذاری در قبرس عمدتا در قالب طرح های خرید ملک و ثبت شرکت صورت می پذیرد که از این سه مورد نیز با توجه به مزایای هر کدام، خرید ملک پرطرفدار ترین گزینه است. برای سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در قبرس دو روش وجود دارد:

در روش اول، متقاضی باید ملکی نوساز را با ارزش حداقل 300000€ (یورو) بخرد و همزمان حسابی هم با موجودی دست کم 30000€ (یورو) در یکی از بانک های قبرس داشته باشد و تا سه سال هم برقرار باشد که تضمین کننده و تامین کننده هزینه های زندگی او در قبرس باشد. در این روش، پس از گذشت 6 سال به وی تابعیت و پاسپورت قبرسی داده می شود. در روش دوم، متقاضی باید ملکی به ارزش 2000000€ (یورو) در قبرس بخرد و تا سه سال نیز آن را نگه دارد سپس ظرف تنها شش ماه به او پاسپورت قبرسی داده می شود. انواع روش های سرمایه گذاری در قبرس 2020 بدین قرار است:

انواع روش های سرمایه گذاری در قبرس

ثبت شرکت در قبرس

مطمئنا اقامت قبرس از طریق کارآفرینی و ثبت شرکت در این کشور یکی از ارزانترین و راحتترین مسیرهای مهاجرتی به قبرس محسوب می شود. در این روش مهاجرتی به قبرس کافی است که افراد یک بیزینس پلن موفقی داشته باشند. در مرحله اول از طریق مراجعه به اداره ثبت شرکتهای قبرس نام مناسبی برای شرکت خود انتخاب می کنید. سپس اساسنامه شرکت بایستی توسط یک وکیل ماهر تدوین شود. در گام بعدی مدارک لازم به اداره ثبت شرکتها تحویا و شماره ثبت مالیاتی و VAT از وزارت دارائی این کشور اخذ میشود. مرحله آخر ثبت نام در وزارت کار جهت پرداخت حق بیمه می باشد. اما دلایل و امتیازات این کار عبارتند از:

امتیازات ثبت شرکت در قبرس

اما برای سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت و راه انداختن کسب و کار نیز دو روش وجود دارد:

روش توضیحات
روش اول شرکتی بازرگانی تاسیس می شود که می تواند به هر گونه فعالیت بیزنسی از قبیل خرید و فروش، واردات و صادرات، تولید و توزیع و غیره بپردازد و هیچ محدودیتی از این نظر نخواهد داشت. حداقل سرمایه مورد نیاز برای این نوع شرکت حدود 170000€ (یورو) است.
روش دوم شرکتی خدماتی تاسیس می شود که تنها می تواند در زمینه خدماتی مشغول به کار شود. اگر خرید و فروشی هم صورت پذیرد، در راستای ارائه خدمات خواهد بود. حداقل سرمایه مورد نظر در این نوع شرکت، حدود 60000€ (یورو) می باشد. از طریق ثبت شرکت می توان ابتدا به یک اقامت موقت دو ساله رسید که دائما تمدید می شود و نهایتا به اقامت دائم منجر می شود. هزینه های جانبی این مدل سرمایه گذاری حدود 20000€ (یورو) یورو میشود.

مهاجرت به قبرس از طریق ازدواج

اگر فردی خارجی با یک شهروند قبرس ازدواج کند، به شرطی که ازدواج واقعی باشد و منعی برای آن نباشد مانند آن که قبلا مجرد باشد و یا طلاق قانونی از همسر قبلی اش گرفته باشد، می تواند با طی کردن روال قانونی و تنظیم اسناد اداری آن، به قبرس مهاجرت کرده و با کسب تابعیت آن، به زندگی در قبرس بپردازد. مورد دیگری که می توان آن را در ذیل این مطلب آورد، الحاق به خانواده است. اگر فردی با مجوز قانونی به مدت حداقل دو سال اقامت این کشور را داشته باشد، می تواند درخواست الحاق اعضای خانواده و دریافت اقامت برای آن ها را نیز داشته باشد.

مدارک مورد نیاز ازدواج در قبرس عبارتند از:

 • مدارک هویتی مانند پاسپورت
 • گواهی ازدواج
 • مدارک شفر مشترک
 • تمکن مالی و ارائه توانایی مالی
 • گواهی سلامت

مهاجرت به قبرس از طریق ازدواج

پناهندگی در قبرس

پناهندگی نیز یکی از راه های مهاجرت به قبرس است، پناهندگی ماهیتا مربوط به افراد خاصی و در شرایط خاصی است. پناهندگی به عنوان آخرین راه برای افرادی است که به دلایل مذهبی، سیاسی، قومی و غیره و در حالی که حقیقتا مرتکب جرمی هم نشده اند، تحت تعقیب و تهدید قرار گرفته و جان آن ها در معرض خطر است. این افراد به موجب معاهده بین المللی بشر دوستانه می توانند مورد حمایت سایر دولت های پذیرنده این معاهده باشند. پناهجویان از باب دفع افسد به فاسد، هزینه های انسانی و مخاطرات جانی را به خویش می خرند تا بلکه به شرایط حداقلی از زندگی دست یابند، نهایتا و به هنگام رسیدن به مقصد نیز می باید این مطلب را اثبات کنند. بنابراین اکیدا توصیه می شود که حتل المقدور از ورود به این پروسه اجتناب نمایید.

چرا مهاجرت به قبرس

قبرس کشوری است که به وضوح می تواند آسایش و آرامش را برای افرادی که در آن زندگی می کنند فراهم آورد و آن ها از با داشتن هزینه زندگی در قبرس زندگی در محیطی امن و سالم و زیبا بهره مند گردند ولی همچنین بوضوح با کشورهای اروپای غربی و شمالی متفاوت است. اقتصاد این کشور بیشتر بر پایه گردشگری و کشاورزی است و نمی توان آن را کشوری صنعتی با بازار کار خوب و یا دانشگاه های برتر دانست. قبرس را شاید نتوان مقصد مطلوب ولی می توان آن را پلی برای رسیدن به این امور دانست.

آن چه گزارش های آماری بیان می کند و ماهیت امر نیز موید آن می باشد این است که در سال های اخیر، عمده توجهات به قبرس مربوط به سرمایه داران روس و ترک و اروپای شرقی بوده که توانسته اند از طریق سرمایه گذاری در قبرس به تابعیت این کشور رسیده و در نتیجه به امکان تردد راحت در سطح اروپا و مبادله با بازار بزرگ آن دست یابند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با سال ها تجربه و با در اختیار داشتن وکلای آگاه در امر مهاجرت، شما را به بهترین ها در مورد مهاجرت راهنمایی می کنند.

سوالات متداول مهاجران به قبرس

افرادی که تمایل به مهاجرت به این کشور را دارند سوالات زیر را مطرح می کنند:

 • بهترین روش برای مهاجرت به قبرس چیست؟ در حال حاضر مهاجرت به قبرس از طریق تحصیل بهترین روش برای ورود به این کشور است.
 • آیا امکان مهاجرت به قبرس از طریق سرمایه گذاری وجود دارد؟ یکی از راه های مهاجرت به قبرس استفاده از شیوه سرمایه گذاری 2000000€ (یورو) است.
 • آیا امکان خرید ملک در قبرس برای کسب اقامت وجود دارد؟ خرید ملک به ارزش 300000€ (یورو) در قبرس، یکی از روش های رایج ورود به این کشور است.
 • آیا می توان از طریق پناهندگی به قبرس مهاجرت کرد؟ قبرس در سال های اخیر با خیل عظیم پناهجویان روبرو بوده است و از همین رو شرایط پناهجویان در این کشور اصلا مناسب نیست.
5/5 - (22 امتیاز)

8 دیدگاه برای “مهاجرت به قبرس

 1. سعید گفت:

  سلام ببخشید من که 20 سالمه و مشمول خدمت سربازی هستم چجوری میتونم به قبرس مهاجرت تحصیلی کنم؟اصلا امکانش هست ؟ یا حتما باید برم سربازی؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   بله شما اگر مشمول شدید باید برید خدمت اگر هنوز مشمول نیستید می تونید به قید وثیقه از کشور خارج بشید

 2. علی گفت:

  با سلام
  مهندس عمران هستم با 20 سال سابقه کاری
  که شامل برج سازی هتل سازی
  ساخت تصفیه خانه و مکان های تجاری هستش
  گواهینامه تمامی کلاس های اموزشی و مهارتی نظام مهندسی رو دارم
  مدرک بنده فوق لیسانس و بیمه و پروانه دارم
  زبان انگلیسی بنده هم خوب هستش
  میخواستم در مورد مهاجرت به کشور های مثل قبرس یا کانادا کمک کنید
  با تشکر

  1. داوری گفت:

   سلام
   از چه طریقی میخواین به کانادا یا قبرس مهاجرت کنید دوست من؟ لطفا مقاله کار در کانادا و شرایط کار در قبرس رو مطالعه کنید اگر سوالی بود بفرمائید راهنماییتون کنم

   1. علی گفت:

    با سلام از طریق مهاجرت کاری(پیشنهاد شغلی) میخواستم ببینم در قبرس یا کانادا امکان هست؟با شرایط بنده
    بنده 49 ساله هستم؟

    1. داوری گفت:

     سلام
     موسسه سفیران خدماتی در خصوص کاریابی ارائه نمیکنه متاسفانه

 3. علی گفت:

  مهاجرت کاری برای کار ساختمانی مثل لوله کشي ساختمان چطور است?

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما لطفا این مقاله را مطالعه کنید. https://emigrationplus.com/موسسات-معتبر-کاریابی-در-قبرس/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1  +  9  =