مهاجرت به کشور قبرس

مهاجرت به قبرس

5 (100%) 18 vote[s]

قبرس جزیره ای کوچک و زیبا در غرب دریای مدیترانه است و مهاجرت به قبرس متقاضیان خود را داراست. این کشور در طول تاریخ خود شاهد جنگ های بزرگی ما بین قدرت های زمان به منظور تسلط بر آن بوده است. آخرین آن ها، مناقشه جدی میان یونانی ها و ترک ها بر سر آن بوده است. هم اکنون قبرس به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده است. بخش جنوبی کشور، بخش یونانی نشین آن است که از سوی سازمان ملل به عنوان کشور مستقل شناخته شده و عضو اتحادیه اروپا و پیمان شینگن نیز می باشد.

این بخش همچنین عمده مساحت و جمعیت ساکنان قبرس را تشکیل می دهد. بخش شمالی آن نیز بخش ترک نشین است که تحت حاکمیت کشور ترکیه است و قوانین ترکیه در آن جاری است. علیرغم مناقشاتی که در طول تاریخ و حتی به نحوی هم اکنون بر سر این کشور وجود دارد، اما در عین حال، قبرس یکی از امن ترین نقاط دنیا به حساب می آید.

این امنیت، در کنار موقعیت جغرافیایی این جزیره و آب و هوای معتدل مدیترانه ای که دارد، آن را به یکی از مقاصد اصلی گردشگران مبدل ساخته است. بر اساس آمار و ارقام، قبرس سالیانه چیزی درحدود چهار میلیون گردشگر را به خود جذب می کند و این یعنی چهار برابر جمعیت خود!

انواع راه های مهاجرت به قبرس

چنان چه از مقدمه فوق بر می آید، قبرس کشوری است مطلوب که جذابیت زیادی برای مهاجران بین المللی دارد. مهاجرت به قبرس از راه های مختلف مانند تحصیل در قبرس، کار در قبرس، سرمایه گذاری در قبرس، ازدواج با یک شهروند قبرس، پناهندگی در قبرس صمرت می پذیرد. عمده مهاجرت به قبرس با اقامت از طریق تمکن مالی و سرمایه گذاری صورت می پذیرد. این پروسه، قوی ترین و جذاب ترین بخش برای مهاجرت به این کشور است. به علاوه، این پروسه می تواند منجر به اقامت دائم و اخذ تابعیت آن کشور شود.

تحصیلات در سطح عمومی مانند بسیاری دیگر از کشورهای جهان، در دو مقطع شش ساله ابتدایی و دبیرستان انجام می پذیرد. سپس سطح تحصیلات عالیه دانشگاهی است. پذیرش تحصیلی در تمام سطوح و مقاطع انجام می شود. دانشگاه های قبرسی عموما تحت نظر موسسات آموزش عالی آمریکایی و بریتانیایی هستند و بنابراین از استانداردهای بین المللی برخوردارند. دانشگاه های دولتی در این کشور برای پذیرش، آزمون اختصاصی برگزار میکنند ولی پذیرش در دانشگاه های خصوصی راحت تر است.

در سیستم آموزشی قبرس برای پایان هر مقطع، مدرکی در نظر گرفته شده که از این قرار است:

  • پایان دوره تحصیلات عمومی در دبیرستان ← Certificate
  • دو سال تحصیل بعد از دبیرستان ← Diploma
  • سه سال تحصیل بعد از دبیرستان ← Higher Diploma
  • چهار سال تحصیل بعد از دبیرستان ← Bachelor
  • دو سال تحصیل پس از کارشناسی ← Master
  • چهار سال پس از کارشناسی ارشد ← D

اقامت تحصیلی بصورت موقت و به مدت دوران تحصیلی صادر می گردد و قابل تمدید می باشد.

مهاجرت به قبرس از طریق کار

با توجه به عضویت قبرس در اتحادیه اروپایی، افرادی که تابعیت یا اقامت دائم یکی از کشورهای آن اتحادیه را دارند، می توانند آزادانه در قبرس و در رابطه با تحصیلات خود مشغول به کار شوند. اما شهروندان سایر کشورها برای کار در قبرس نیازمند مجوز کار هستند. مجوز کار در قبرس برای خارجی ها، مبتنی بر دعوت نامه کاری اعطا می شود. یعنی متقاضی لازم است که یک قرارداد کاری بر اساس فرمت رسمی شامل تاریخ شروع و پایان کار، سِمت شغلی، مقدار حقوق و غیره داشته باشد.

اما اعتبار دعوت نامه کاری، منوط به پیش نیازی است. به موجب قانون حمایت از نیروی کار داخلی که از قوانین کلی و مشترک اتحادیه اروپا است، پیش نیاز این دعوت نامه کاری، دو نوبت سه ماهه آگهی کردن آن موقعیت شغلی در داخل خود آن کشور و سپس در سطح آن اتحادیه است و نهایتا اگر شخص واجدالشرایطی یافت نشد، دعوت نامه کاری اعتبار می یابد و آن نیروی خارجی می تواند مجوز کار بگیرد. این مجوز، موقت بوده و بر اساس مدت قرارداد کاری، صادر گشته و قابلیت تمدید دارد.

مهاجرت به قبرس از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در قبرس، بهترین و مطمئن ترین راه برای مهاجرت به آن کشور و اخذ اقامت دائم و تابعیت آن کشور می باشد. موارد سرمایه گذاری در قبرس عمدتا در قالب طرح های خرید ملک و ثبت شرکت صورت می پذیرد که از این سه مورد نیز با توجه به مزایای هر کدام، خرید ملک پرطرفدار ترین گزینه است. برای سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در قبرس دو روش وجود دارد:

در روش اول، متقاضی باید ملکی نوساز را با ارزش حداقل 300.000 یورو بخرد و همزمان حسابی هم با موجودی دست کم 30.000 یورو در یکی از بانک های قبرس داشته باشد و تا سه سال هم برقرار باشد که تضمین کننده و تامین کننده هزینه های زندگی او در قبرس باشد. در این روش، پس از گذشت شش سال به وی تابعیت و پاسپورت قبرسی داده می شود. در روش دوم، متقاضی باید ملکی به ارزش 2.000.000 یورو در قبرس بخرد و تا سه سال نیز آن را نگه دارد سپس ظرف تنها شش ماه به او پاسپورت قبرسی داده می شود.

ثبت شرکت در قبرس

برای سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت و راه انداختن کسب و کار نیز دو روش وجود دارد:

در روش اول، شرکتی بازرگانی تاسیس می شود که می تواند به هر گونه فعالیت بیزنسی از قبیل خرید و فروش، واردات و صادرات، تولید و توزیع و غیره بپردازد و هیچ محدودیتی از این نظر نخواهد داشت. حداقل سرمایه مورد نیاز برای این نوع شرکت حدود 170.000 یورو است.

در روش دوم، شرکتی خدماتی تاسیس می شود که تنها می تواند در زمینه خدماتی مشغول به کار شود. اگر خرید و فروشی هم صورت پذیرد، در راستای ارائه خدمات خواهد بود. حداقل سرمایه مورد نظر در این نوع شرکت، حدود 60.000 یورو می باشد. از طریق ثبت شرکت می توان ابتدا به یک اقامت موقت دو ساله رسید که دائما تمدید می شود و نهایتا به اقامت دائم منجر می شود.

مهاجرت به قبرس از طریق ازدواج

اگر فردی خارجی با یک شهروند قبرس ازدواج کند، به شرطی که ازدواج واقعی باشد و منعی برای آن نباشد مانند آن که قبلا مجرد باشد و یا طلاق قانونی از همسر قبلی اش گرفته باشد، می تواند با طی کردن روال قانونی و تنظیم اسناد اداری آن، به قبرس مهاجرت کرده و با کسب تابعیت آن، به زندگی در قبرس بپردازد. مورد دیگری که می توان آن را در ذیل این مطلب آورد، الحاق به خانواده است. اگر فردی با مجوز قانونی به مدت حداقل دو سال اقامت این کشور را داشته باشد، می تواند درخواست الحاق اعضای خانواده و دریافت اقامت برای آن ها را نیز داشته باشد.

مهاجرت به قبرس از طریق پناهندگی

پناهندگی نیز یکی از راه های مهاجرت به قبرس است، پناهندگی ماهیتا مربوط به افراد خاصی و در شرایط خاصی است. پناهندگی به عنوان آخرین راه برای افرادی است که به دلایل مذهبی، سیاسی، قومی و غیره و در حالی که حقیقتا مرتکب جرمی هم نشده اند، تحت تعقیب و تهدید قرار گرفته و جانشان در معرض خطر است. این افراد به موجب معاهده بین المللی بشر دوستانه می توانند مورد حمایت سایر دولت های پذیرنده این معاهده باشند.

پناهجویان از باب دفع افسد به فاسد، هزینه های انسانی و مخاطرات جانی را به خویش می خرند تا بلکه به شرایط حداقلی از زندگی دست یابند، نهایتا و به هنگام رسیدن به مقصد نیز می باید این مطلب را اثبات کنند. بنابراین اکیدا توصیه می شود که حتل المقدور از ورود به این پروسه اجتناب نمایید.

قبرس کشوری است که به وضوح می تواند آسایش و آرامش را برای افرادی که در آن زندگی می کنند فراهم آورد و آن ها از  با داشتن هزینه زندگی در قبرس زندگی در محیطی امن و سالم و زیبا بهره مند گردند ولی همچنین بوضوح با کشورهای اروپای غربی و شمالی متفاوت است.

اقتصاد این کشور بیشتر بر پایه گردشگری و کشاورزی است و نمی توان آن را کشوری صنعتی با بازار کار خوب و یا دانشگاه های برتر دانست. قبرس را شاید نتوان مقصد مطلوب ولی می توان آن را پلی برای رسیدن به این امور دانست. آن چه گزارش های آماری بیان می کند و ماهیت امر نیز موید آن می باشد این است که در سال های اخیر، عمده توجهات به قبرس مربوط به سرمایه داران روس و ترک و اروپای شرقی بوده که توانسته اند از طریق سرمایه گذاری در قبرس به تابعیت این کشور رسیده و در نتیجه به امکان تردد راحت در سطح اروپا و مبادله با بازار بزرگ آن دست یابند.

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با سال ها تجربه و با در اختیار داشتن وکلای آگاه در امر مهاجرت، شما را به بهترین ها در مورد مهاجرت راهنمایی می کنند.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 − 1 =