مهاجرت به کشور مالزی

مهاجرت به مالزی

وجود بازار کاری ایده آل با نرخ بیکاری 3.3%، سطح درآمدی فوق العاده، هزینه زندگی پایین، کیفیت زندگی بسیار بالا و نظام آموزشی عالی برتر همگی نشانه هایی مبنی بر محبوبیت مهاجرت به مالزی در بین متقاضیان ایرانی است. علا.ه بر این مالزی کشوری اسلامی بوده و دارای اشتراکات فرهنگی بسیار زیادی با ایرانیان است و گذشته از این مردم خونگرم مالزی از ایرانیان به گرمی استقبال می کنند و گواه این روابط نزدیک نیز وجود تفاهم نامه لغو روادید بین دو کشور مالزی و ایران می باشد. متقاضیان از این طریق حتی می توانند به اقامت دائم و تابعیت مالزی نیز دست یابند.

 • روش های مختلف مهاجرت به مالزی 2022 کدامند؟
 • در حال حاضر بهترین روش های مهاجرت ایرانیان به مالزی چیست؟
 • مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به کشور مالزی کدامند؟
 • آیا ورود ایرانیان به مالزی بدون اخذ ویزا امکان پذیر است؟
 • هزینه ویزای مالزی برای ایرانیان چقدر است؟

سوالات لیست شده در فوق جزء سوالاتی که اغلب متقاضیان مهاجرت به مالزی دارند و قصد کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت از طرح آنها پاسخگوئی به این سوالات و نیز راهنمائی هموطنان عزیز می باشد.

دلایلی بر مهاجرت به مالزی (2022)

ابتدائا به عرض می رساند که کشور مالزی نیز همانند ایران کشوری با اکثریت مسلمان بوده و از سال های دور با ایران دارای روابط دوستانه و حسنه ای بوده است. از همین رو این روابط نزدیک و صمیمی در تمامی امور از جمله امر مهاجرت نیز به چشم می خورد. تا جایی که این دو کشور با هم قرارداد لغو روادید داشته و شهروندان دو کشور می توانند آزادانه به کشور مقابل مسافرت کنند. در این مورد هموطنان ایرانی فقط با داشتن پاسپورت معتبر می توانند تا 14 روز به مالزی مسافرت کنند. اما از دلایل مهم دیگر برای مهاجرت به کشور مالزی می توان به کیفیت بالای زندگی در این کشور اشاره کرد.

انگیزه اصلی متخصصان و کارگران ماهر ایرانی برای مهاجرت به مالزی بازار کار ایده آل با نرخ بیکاری 3.3% و سطح درآمد بسیار عالی کارکنان در این کشور است. میانگین درآمد سالانه کار در مالزی در حدود MYR 82288 (رینگیت مالزی) معادل 19076$ (دلار) و ماهیانه حدود 6857$ (دلار) می باشد. در حالی که هزینه زندگی در این کشور پیشرفته آسیایی حدود MYR 4343 (رینگیت) معادل 1006$ (دلار) است. این یعنی قدرت خرید بسیار بالایی که عاید کارگر ایرانی در مالزی می شود و نمودار زیر هم بخوبی نشانگر این واقعیت مهم می باشد:

نمودار مقایسه هزینه زندگی و سطح درآمدی در مالزی

اما دلیل عمده دیگر جهت مهاجرت به مالزی وجود نظام آموزش عالی پیشرفته و هزینه پایین تحصیل در این کشور می باشد. علاوه بر این امکان اخذ بورس تحصیلی و نیز کار دانشجویی نیمه وقت در مالزی هم سبب جذب هر چه بیشتر دانشجویان بین المللی شده است. در این زمینه برترین دانشگاه کشور مالزی، دانشگاه مالایا (UM) با رتبه های بین المللی زیر می باشد:

دانشگاه THE 2022 QS 2022 ARWU 2022
دانشگاه مالایا 301-350 59 301-400

روش های مهاجرتی به مالزی

متقاضیان محترم بایستی در جریان باشند که مهاجرت به این کشور قبل از هر چیزی به هدف یا اهداف مسافرتی آنها و نیز مدت اقامت آنها بستگی دارد. اما طبیعی است که افراد قبل از شروع فرآیند مهاجرت با انواع روش های مهاجرت به این کشور آسیایی نیز آشنا شوند. انواع مختلف شیوه های مهاجرت به مالزی عبارتند از:

 • مهاجرت کاری به مالزی
 • مهاجرت تحصیلی به مالزی
 • مهاجرت به مالزی جهت ازدواج
 • مهاجرت به مالزی جهت تولد
 • مهاجرت توریستی به مالزی
 • مهاجرت سرمایه گذار به مالزی

از بین روش های مختلف مهاجرتی و با توجه به شرایط فوق الذکر می توان چنین گفت که بهترین روش های مهاجرتی ایرانیان برای مهاجرت به کشور مالزی در اولویت اول روش تحصیل در مالزی و در اولویت دوم کار در مالزی می باشد. پس شانس اخذ ویزا در این دو روش مهاجرتی برای ایرانیان بالا است.

روش های مهاجرت به مالزی

انواع ویزای کشور مالزی

حالا که با دلایل و انواع روش های مهاجرت آشنا شدیم بهتر است کمی هم با انواع ویزاهای صادره توسط دولت مالزی نیز آشنا شوید. مطابق اعلان سایت اداره مهاجرت مالزی، دولت این کشور 3 نوع ویزا برای شهروندان خارجی از جمله ایرانیها صادر می کند که عبارتند از:

 • ویزای تک ورود یا Single Entry Visa: این نوع ویزا ویژه اتباع خارجی است که به منظور دیدار از مالزی وارد این کشور می شوند. مدت زمان اعتبار این نوع ویزا تا 3 ماه است. ویزای توریستی را می توان در این دسته از انواع ویزای مالزی تعریف کرد.
 • ویزای چند ورود یا Multiple Entry Visa: این نوع ویزا برای تباع خارجی به منظور انجام بیزینس یا روابط بین دولتی صادر می شود. این ویزای مالزی هم از 3 تا 12 ماه معتبر است. انواع ویزای کار، تحصیل، سرمایه گذاری و ویزای همراه را می توان در این دسته ویزایی گنجاند.
 • ویزای ترانزیت یا Transit Visa: این ویزا صرفا جهت عبور از خاک مالزی جهت مسافرت به کشور ثالث صادر می شود.

شرایط لازم برای مهاجرت به مالزی

مطابق قانون کشور مالزی، شرط ورود به کشور مالزی اخذ ویزای ورود (تک ورود، چند ورود و یا ویزای ترانزیت) می باشد. به همین منظور افراد جهت مهاجرت به مالزی بایستی درخواست خود را به مراجع ذی صلاح تحویل دهند. برای این منظور بسته به شرایط هر کشوری، شهروندان آن کشور می توانند درخواست ویزای خود را به 2 روش زیر ارائه دهند:

نمودار روش های تحویل درخواست ویزای مالزی

در روش اول که از سال 2017 در کشور مالزی پیاده شده است، شهروندان کشورهای خاصی شامل چین، هند، سریلانکا، نپال، میانمار، بنگلادش، پاکستان، بوتان، صربستان و مونته نگرو می توانند درخواست ویزای خود را به صورت آنلاین تحویل دهند. اما در روش دوم که مخصوص شهروندان بقیه کشورهای جهان از جمله ایران است، اتباع این کشورها بایستی با در دست داشتن مدارک زیر به سفارت مالزی جهت اخذ ویزا مراجعه نمایند:

 • فرم درخواست ویزای مالزی تکمیل شده
 • پاسپورت معتبر
 • عکس های پاسپورتی
 • بلیط رزرو شده پرواز برگشت
 • مدرک سکونتی
 • رضایت نامه از طرف کارفرما
 • مدرک تمکن مالی کلفی
 • رسید پرداخت هزینه ویزای مالزی

لازم به ذکر است که هزینه ویزا هم برای ویزاهای تک ورود، هم ویزاهای چند ورود و هم ترانزیت ویزا در سال 2022 حدود RM 20 (رینگیت مالزی) می باشد.

شرایط درخواست اقامت دائم و تابعیت مالزی

مطابق قوانین مهاجرتی کشور مالزی مصوب سال 1963، هر شهروند خارجی که قصد ورود و اقامت مالزی به عنوان مقیم دائم را دارد بایستی ویزای ورود یا Entry Permit درخواست کند. ویزای ورود مالزی نیز در شکل سند برای متقاضیان صادر می شود. بر این اساس، دسته های متقاضیانی که می توانند درخواست ویزای ورود دهند شامل سرمایه گذاران (A1)، متخصصان، کارگران ماهر (A2)، همسر و فرزندان زیر 6 سال اتباع مالزی و افراد شرکت کننده در سیستم امتیاز محور مالزی که جزء دسته های قبلی نبوده اند، می باشند. اما معیارهای ارزیابی متقاضیان شرکت در سیستم امتیازی مالزی برای اخذ ویزای ورود عبارتند از:

شماره معیار عنوان معیار
1 سن
2 مدرک تحصیلی
3 مدت اقامت در مالزی
4 آشنایی با قانون اساسی مالزی
5 میزان سرمایه
6 سابقه کاری
7 مهارت در زبان مالزی

اما تابعیت مالزی از دو طریق ثبت نام (Registration) یا قبول تابعیت (Naturalization) به افراد اعطاء می شود. در این رابطه و نیز امتیازات اخذ تابعیت مالزی توصیه می شود که از مشاوره های وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برخوردار شوید.

3/5 - (2 امتیاز)

4 دیدگاه برای “مهاجرت به مالزی

 1. شهروز گفت:

  سلام خسته نباشید، من میخوام بدونم که با دریافت اقامت MM2H مالزی آیا میشه حساب بانکی یورویی داشت و ازش برای سرمایه گذاری در اروپا استفاده کرد؟ و به دلیل تحریم ها حساب ما مسدود نخواهد شد؟ ممنون میشم این رو توضیح بدید

  1. داوری گفت:

   سلام
   شما بایستی بک حساب بین المللی باز کنید که تحریم ها شامل حالش نشه لطفا مقاله افتتاح حساب بین المللی رو مطالعه نمایید اگر سوالی بود در خدمتتون هستم

 2. قاسم محمدرضایی گفت:

  ایجانب کارشناس پرستاری هستم که درمراکز توانبخشی تجربه ای بالای 20سال دارم میتوانم درمراکز توانبخشی درمالزی کار کنم

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما باید از سوی مراکز توانبخشی کارفرما داشته باشید که از شما دعوت به همکاری کرده باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :