مهاجرت

مهاجرت به مالزی

وجود بازار کاری ایده آل با نرخ بیکاری 3.3%، سطح درآمدی فوق العاده، هزینه زندگی پایین، کیفیت زندگی بسیار بالا و نظام آموزشی عالی برتر همگی نشانه هایی مبنی بر محبوبیت مهاجرت به مالزی در بین متقاضیان ایرانی است. علا.ه بر این مالزی کشوری اسلامی بوده و دارای اشتراکات فرهنگی بسیار زیادی با ایرانیان است و گذشته از این مردم خونگرم مالزی از ایرانیان به گرمی استقبال می کنند و گواه این روابط نزدیک نیز وجود تفاهم نامه لغو روادید بین دو کشور مالزی و ایران می باشد. متقاضیان از این طریق حتی می توانند به اقامت دائم و تابعیت مالزی نیز دست یابند.

 • روش های مختلف مهاجرت به مالزی 2024 کدامند؟
 • در حال حاضر بهترین روش های مهاجرت ایرانیان به مالزی چیست؟
 • مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به کشور مالزی کدامند؟
 • آیا ورود ایرانیان به مالزی بدون اخذ ویزا امکان پذیر است؟
 • هزینه ویزای مالزی برای ایرانیان چقدر است؟

سوالات لیست شده در فوق جزء سوالاتی که اغلب متقاضیان مهاجرت به مالزی دارند و قصد کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت از طرح آنها پاسخگوئی به این سوالات و نیز راهنمائی هموطنان عزیز می باشد.

دلایلی بر مهاجرت به مالزی (2024)

مالزی نیز همانند ایران کشوری با اکثریت مسلمان بوده و از سال های دور با ایران دارای روابط دوستانه و حسنه ای بوده است. از همین رو این روابط نزدیک و صمیمی در تمامی امور از جمله امر مهاجرت نیز به چشم می خورد. تا جایی که این دو کشور با هم قرارداد لغو روادید داشته و شهروندان دو کشور می توانند آزادانه به کشور مقابل مسافرت کنند. در این مورد هموطنان ایرانی فقط با داشتن پاسپورت معتبر می توانند تا 14 روز به مالزی مسافرت کنند. اما از دلایل مهم دیگر برای مهاجرت به کشور مالزی می توان به کیفیت بالای زندگی در این کشور اشاره کرد.


انگیزه اصلی متخصصان و کارگران ماهر ایرانی برای مهاجرت به مالزی بازار کار ایده آل با نرخ بیکاری 3.3% و سطح درآمد بسیار عالی کارکنان در این کشور است. میانگین درآمد ماهیانه کار در مالزی در حدود MYR 6590 (رینگیت مالزی) معادل 1496$ (دلار) و حداکثر سطح آن حدود MYR 29400 (رینگیت) و حداقل سطح آن نیز حدود MYR 1670 (رینگیت) می باشد. در نمودار زیر می توان با نرخ بیکاری کشور مالزی در سال 2024 آشنا شد:

 

بررسی نرخ بیکاری در مالزی

دلیل دیگر مهاجرت به مالزی وجود نظام آموزش عالی پیشرفته و هزینه پایین در این کشور است. علاوه بر این امکان اخذ بورس تحصیلی و نیز کار دانشجویی نیمه وقت در مالزی هم سبب جذب هر چه بیشتر دانشجویان شده است. در این زمینه برترین دانشگاه مالزی، دانشگاه مالایا (UM) با رتبه بین المللی زیر است:

دانشگاهTHE 2024QS 2024ARWU 2024
دانشگاه مالایا251- 30065401- 500

در حالی که هزینه زندگی در این کشور پیشرفته آسیایی حدود MYR3590 (رینگیت) معادل 815$ (دلار) است. این یعنی قدرت خرید بسیار بالایی که عاید کارگر ایرانی در مالزی می شود و نمودار زیر هم بخوبی نشانگر این واقعیت مهم می باشد:

مقایسه دخل و خرج ماهیانه در مالزی (دلار)

روش های مهاجرتی به مالزی

متقاضیان محترم بایستی در جریان باشند که مهاجرت به این کشور قبل از هر چیزی به هدف یا اهداف مسافرتی آنها و نیز مدت اقامت آنها بستگی دارد. اما طبیعی است که افراد قبل از شروع فرآیند مهاجرت با انواع روش های مهاجرت به این کشور آسیایی نیز آشنا شوند. انواع مختلف شیوه های مهاجرت به مالزی عبارتند از:

 • مهاجرت کاری به مالزی
 • مهاجرت تحصیلی به مالزی
 • مهاجرت به مالزی جهت ازدواج
 • مهاجرت به مالزی جهت تولد
 • مهاجرت توریستی به مالزی
 • مهاجرت سرمایه گذار به مالزی

از بین روش های مختلف مهاجرتی و با توجه به شرایط فوق الذکر می توان چنین گفت که بهترین روش های مهاجرتی ایرانیان برای مهاجرت به کشور مالزی در اولویت اول روش تحصیل در مالزی و در اولویت دوم کار در مالزی می باشد. پس شانس اخذ ویزا در این دو روش مهاجرتی برای ایرانیان بالا است.

روش های مهاجرت به مالزی

مالزی مقصد مناسب گردشگران

تنوع جاذبه های گردشگری در مالزی یکی از عواملی است که موجب شده تا همه ساله افراد زیادی برای بازدید از سواحل کم نظیر و پوشش گیاهی منحصر به فرد این کشور به مالزی مهاجرت کنند. آب و هوای مالزی گرم و مرطوب بوده و جنگل های انبوه این کشور دارای شهرت خاصی در آن منطقه جغرافیایی می باشند. مالزی نسبت به همسایگانی چون سنگاپور کشوری بسیار مدرن به حساب آمده و از صادرات اصلی آن می توان به نفت و تجهیزات الکترونیکی اشاره کرد. مالزی دارای 14 ایالت بوده و پایتخت زیبای آن، شهر کوالالامپور، در کنار حفظ بناهای سنتی و موزه ها، آسمان خراش ها و برج های تجاری جذابی چون Bukit Bintang را در خود جای داده است. اگرچه اغلب شهروندان مالزی مسلمان می باشند، این کشور دز زمره سرزمین های چند مذهبی قرار می گیرد.

چگونگی توزیع ادیان در مالزی

مالزی دارای تالاب ها، رودخانه ها و چشمه های آب گرم متعددی می باشد. از مشهورترین آن ها می توان به چشمه آب گرم Banjaran اشاره کرد که مدیتیشن در آب ها آن از متداول ترین فعالیت ها و سرگرمی های گردشگران می باشد؛ شایان ذکر است که تنها افراد با سن بیشتر از 12 سال مجاز به استفاده از این مکان می باشند. در میان دیگر جاذبه های گردشگری مالزی می توان به مسجد Kota Kinabalu اشاره کرد که در کنار مسجد کریستالی یکی از بزرگترین مساجد مالزی به شمار می رود. از سایر زیبایی های مالزی می توان به مجمع الجزایر لنکاوی، برج پتروناس و مناره KL اشاره کرد که هر یک دارای زیبایی ها خاص خود بوده و در مقاله مکان های دیدنی مالزی به آن پرداخته ایم.

انواع ویزای کشور مالزی

حالا که با دلایل و انواع روش های مهاجرت آشنا شدیم بهتر است کمی هم با انواع ویزاهای صادره توسط دولت مالزی نیز آشنا شوید. مطابق اعلان سایت اداره مهاجرت مالزی، دولت این کشور 3 نوع ویزا برای شهروندان خارجی از جمله ایرانیها صادر می کند که عبارتند از:

 • ویزای تک ورود یا Single Entry Visa: این نوع ویزا ویژه اتباع خارجی است که به منظور دیدار از مالزی وارد این کشور می شوند. مدت زمان اعتبار این نوع ویزا تا 3 ماه است. ویزای توریستی را می توان در این دسته از انواع ویزای مالزی تعریف کرد.
 • ویزای چند ورود یا Multiple Entry Visa: این نوع ویزا برای تباع خارجی به منظور انجام بیزینس یا روابط بین دولتی صادر می شود. این ویزای مالزی هم از 3 تا 12 ماه معتبر است. انواع ویزای کار، تحصیل، سرمایه گذاری و ویزای همراه را می توان در این دسته ویزایی گنجاند.
 • ویزای ترانزیت یا Transit Visa: این ویزا صرفا جهت عبور از خاک مالزی جهت مسافرت به کشور ثالث صادر می شود.

شرایط لازم برای مهاجرت به مالزی

مطابق قانون کشور مالزی، شرط ورود به کشور مالزی اخذ ویزای ورود (تک ورود، چند ورود و یا ویزای ترانزیت) می باشد. به همین منظور افراد جهت مهاجرت به مالزی بایستی درخواست خود را به مراجع ذی صلاح تحویل دهند. برای این منظور بسته به شرایط هر کشوری، شهروندان آن کشور می توانند درخواست ویزای خود را به 2 روش زیر ارائه دهند:

نمودار روش های تحویل درخواست ویزای مالزی

در روش اول که از سال 2017 در کشور مالزی پیاده شده است، شهروندان کشورهای خاصی شامل چین، هند، سریلانکا، نپال، میانمار، بنگلادش، پاکستان، بوتان، صربستان و مونته نگرو می توانند درخواست ویزای خود را به صورت آنلاین تحویل دهند. اما در روش دوم که مخصوص شهروندان بقیه کشورهای جهان از جمله ایران است، اتباع این کشورها بایستی با در دست داشتن مدارک زیر به سفارت مالزی جهت اخذ ویزا مراجعه نمایند:

 • فرم درخواست ویزای مالزی تکمیل شده
 • پاسپورت معتبر
 • عکس های پاسپورتی
 • بلیط رزرو شده پرواز برگشت
 • مدرک سکونتی
 • رضایت نامه از طرف کارفرما
 • مدرک تمکن مالی کلفی
 • رسید پرداخت هزینه ویزای مالزی

لازم به ذکر است که هزینه ویزا هم برای ویزاهای تک ورود، هم ویزاهای چند ورود و هم ترانزیت ویزا در سال 2024 حدود RM 20 (رینگیت مالزی) می باشد.

شرایط درخواست اقامت دائم و تابعیت مالزی

مطابق قوانین مهاجرتی کشور مالزی مصوب سال 1963، هر شهروند خارجی که قصد ورود و اقامت مالزی به عنوان مقیم دائم را دارد بایستی ویزای ورود یا Entry Permit درخواست کند. ویزای ورود مالزی نیز در شکل سند برای متقاضیان صادر می شود. بر این اساس، دسته های متقاضیانی که می توانند درخواست ویزای ورود دهند شامل سرمایه گذاران (A1)، متخصصان، کارگران ماهر (A2)، همسر و فرزندان زیر 6 سال اتباع مالزی و افراد شرکت کننده در سیستم امتیاز محور مالزی که جزء دسته های قبلی نبوده اند، می باشند. اما معیارهای ارزیابی متقاضیان شرکت در سیستم امتیازی مالزی برای اخذ ویزای ورود عبارتند از:

شماره معیارعنوان معیار
1سن
2مدرک تحصیلی
3مدت اقامت در مالزی
4آشنایی با قانون اساسی مالزی
5میزان سرمایه
6سابقه کاری
7مهارت در زبان مالزی

اما تابعیت مالزی از دو طریق ثبت نام (Registration) یا قبول تابعیت (Naturalization) به افراد اعطاء می شود. در این رابطه و نیز امتیازات اخذ تابعیت مالزی توصیه می شود که از مشاوره های وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برخوردار شوید.

سوالات مکرر درباب مهاجرت به مالزی

در این قسمت از مقاله به بررسی سوالات متقاضیان مهاجرت به مالزی می پردازیم:

 • دلایل مهاجرت به مالزی 2024 چیست؟ از جمله این دلایل می توان به نرخ بیکاری خیلی پایین، سطح درآمدی نسبتا بالا، نظام آموزشی کیفی و نیز کیفیت بالای زندگی در کشور مالزی اشاره نمود.
 • در حال حاضر نرخ بیکاری مالزی چند درصد است؟ تا سال 2024 نرخ بیکاری این کشور در حدود 3.3% بوده است.
 • در حال حاضر متوسط درآمد ماهیانه در مالزی چقدر ست؟ میانگین درآمد ماهیانه کار در مالزی در حدود MYR 6590 (رینگیت مالزی) معادل 1496$ (دلار) می باشد.
 • متوسط هزینه زندگی در مالزی چقدر می باشد؟ هزینه زندگی در مالزی برای هر نفر ماهیانه در حدود $ 815 (دلار) می باشد.
 • انواع روش های مهاجرت به مالزی 2024 چیست؟ از انواع روش های مهاجرت به کشور مالزی می توان به مهاجرت تحصیلی، سرمایه گذاری، خانوادگی و نیز کاری اشاره نمود. روش هایی که نهایتا منجر به اقامت مالزی می شود.
 • آیا از طریق ازدواج نیز می توان به اقامت مالزی دست یافت؟ بله، فقط لازم است که متقاضی اولا با تبعه مالایی ازدواج کرده باشد. دوما از قبل پاس ویزیت بلند مدت داشته باشد و سوما به مدت 5 سالی نیز در کشور مالزی زندگی کرده باشد. در واقع همسر مالایی برایش به عنوان اسپانسر عمل خواهد کرد.
3/5 - (2 امتیاز)

4 دیدگاه برای “مهاجرت به مالزی

 1. شهروز گفت:

  سلام خسته نباشید، من میخوام بدونم که با دریافت اقامت MM2H مالزی آیا میشه حساب بانکی یورویی داشت و ازش برای سرمایه گذاری در اروپا استفاده کرد؟ و به دلیل تحریم ها حساب ما مسدود نخواهد شد؟ ممنون میشم این رو توضیح بدید

  1. داوری گفت:

   سلام
   شما بایستی بک حساب بین المللی باز کنید که تحریم ها شامل حالش نشه لطفا مقاله افتتاح حساب بین المللی رو مطالعه نمایید اگر سوالی بود در خدمتتون هستم

 2. قاسم محمدرضایی گفت:

  ایجانب کارشناس پرستاری هستم که درمراکز توانبخشی تجربه ای بالای 20سال دارم میتوانم درمراکز توانبخشی درمالزی کار کنم

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما باید از سوی مراکز توانبخشی کارفرما داشته باشید که از شما دعوت به همکاری کرده باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *