مهاجرت به کشور مجارستان

مهاجرت به مجارستان از طریق تولد

مهاجرت به مجارستان از طریق تولد

مهاجرت به مجارستان از طریق تولد از جمله موضوعاتی است که اگر چه خیلی پر طرفدار نمی باشد اما همچنان ذهن برخی افراد را به خود مشغول کرده است. از این رو در مقاله ای که پیش روی شما عزیزان قرار دارد تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به ارائه اطلاعاتی در خصوص این موضوع یعنی مهاجرت به مجارستان از طریق تولد پرداخته اند که امید است مطالعه آن برای شما همراهان همیشگی، مفید باشد.

کشور مجارستان، پس از اینکه در سال 2007 عضو شنگن شد، طرفداران زیادی پیدا کرده است و خیلی از ایرانی ها این سوال برایشان پیش آمده است که آیا می توانند از طریق به دنیا آوردن فرزندان در مجارستان اقامت این کشور را به دست آورند یا خیر؟ 6 طرق اصلی مختلف برای اخذ اقامت یک کشور خارجی وجود دارد که عبارتست از:

  • مهاجرت از طریق تحصیل
  • مهاجرت از طریق کار
  • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری
  • مهاجرت از طریق تولد
  • مهاجرت از طریق ازدواج
  • مهاجرت از طریق پناهندگی

مهاجرت از طریق پناهندگی که به هیچ وجه پیشنهاد نمی شود. در حقیقت روش پناهندگی هم بسیار خطرناک است و هم برای کشور مقصد هزینه های زیادی را به همراه دارد. در این مقاله مهاجرت به مجارستان از طریق تولد مورد بررسی قرار می گیرد تا مشخص شود آیا فردی که در مجارستان به دنیا می آید صرفا با تولد اقامت مجارستان را اخذ می نماید یا خیر؟

تولد در مجارستان

نرخ تولد در مجارستان در سال گذشته یعنی 2020 میزان 9.406% در هر 1000 نفر گزارش شد؛ یعنی در مقایسه با سال 2019 حدود 0.46% کاهش داشت. به عبارت دیگر نرخ تولد فرزند در مجارستان در مقایسه با سایر کشورهای حوزه اتحادیه اروپا (EU) پایین تر است؛ چرا که نرخ تولد در اتحادیه اروپا در سال 2020 حدود 9.9% گزارش شد. به خاطر همین است که دولت مجارستان به منظور تشویق افراد به فرزندآوری، وام های بسیاری را به کسانی که فرزند چهارمشان را نیز به دنیا می آورند اختصاص می دهد.

یکی دیگر از مزایایی که برای تولد فرزند در مجارستان در نظر گرفته شده است این است که زنان از 4 هفته قبل از تاریخ زایمان تا 24 هفته پس از وضع حمل خود مرخصی با حقوق دارند. اخذ حقوق توسط زنان در مجارستان به این صورت است که کارفرمای آنان موظف است 70% حقوقشان را به آن ها در این دوران پرداخت نماید.

سیستم مهاجرت به مجارستان از طریق تولد در 2021

در راستای گرفتن اقامت از طریق تولد فرزند 2 اصل حقوقی و مهم وجود دارد که این 2 اصل عبارتند از:

  • اصل خاک
  • اصل خون

اصل خاک به این معنا می باشد که در صورتی که نوزادی در کشوری متولد شود تابعیت آن کشور را اخذ می کند. بعضی کشورها از جمله کانادا، تابع این اصل هستند. اصل خون به این معنا می باشد که اگر نوزادی در کشوری متولد شود در صورتی که پدر یا مادر آن نوزاد دارای تابعیت این کشور باشند، تابعیت آنجا را اخذ خواهد نمود و صرف متولد شدن در خاک آن کشور، تابعیت را به همراه نخواهد داشت. در سال 2021 در واقع 99% کشورهای اتحادیه اروپا تابع این اصل هستند و سیستم خون دارند، مجارستان نیز تابع سیستم خون است.

سیستم مهاجرت به مجارستان از طریق تولد

قانون سابق مجارستان در راستای مهاجرت از طریق تولد

قبل از سال 1993 میلادی قانون راجع به موضوع صدور تابعیت از روش تولد به این صورت بود که که اگر پدر یک نوزاد دارای تابعیت کشور مجارستان بود و مادر این شخص دارای تابعیت خارجی بود در این صورت حق تابعیت به نوزاد این زوج منتقل می شد. در صورتی که امکان حالت مخالف قانون بالا وجود نداشت. یعنی این قانون وجود داشت که در صورتی که مادر نوزاد تابعیت این کشور را داشت و پدر نوزاد دارای تابعیت خارجی بود در این صورت بر اساس قانون گذشته نوزاد نمی توانست که حق تابعیت این کشور را به دست آورد. مگر در حالتی که تابعیت پدر نوزاد مربوطه مجهول بوده باشد. در این صورت نوزاد به دنیا آمده در این کشور بعد از سپری نمودن 5 سال قادر بوده که حق تابعیت این کشور را به دست آورد.

شرایط اخذ تابعیت کودکان متولد شده در مجارستان

2 شرط اصلی برای اخذ تابعیت مجارستان برای خانواده و فرزندان نیز وجود دارد که این 2 شرط اصلی عبارتند از:

شروط توضیحات
شرط اول در صورتی که نوزادی در این کشور به دنیا آید، حتما باید از زمان تولد وی 5 سال گذشته باشد تا اینکه قادر شود تابعیت این کشور را به دست آورد و در صورتی که یک زوج اقدام به قبول فرزند خواندگی نوزادی نمایند در این صورت فرزند آنها می تواند پس از مدت زمانی به میزان 3 سال تابعیت این کشور را به دست آورد.
شرط دوم در صورتی که یکی از زوجین بی تابعیت باشند و اقدام به دنیا آوردن فرزند در این کشور نمایند، در این صورت فرزند آن ها می تواند حق تابعیت این کشور را به دست آورد.

شرایط مهاجرت به مجارستان از طریق تولد

همان طور که ملاحظه فرمودید، کشور مجارستان تابع سیستم خون است در نتیجه به عنوان یک فرد ایرانی، در صورتی که فرزند وی در این کشور به دنیا بیاید به پدر و مادر اقامتی اعطا نخواهد شد. در نتیجه در صورتی که والدین اصرار به اخذ اقامت از طریق تولد فرزند دارند، می بایست به کشورهایی بروند که تابع سیستم خاک هستند؛ یعنی کشورهایی همچون برزیل و کانادا. البته با توجه به دلایل متعدد، بهتر است رمز ورود خود به کشورهای مختلف را تحصیل یا کار قرار دهید و در صورتی که چنین تصمیمی اتخاذ نموده اید، این که چه کشوری برای شما بهتر باشد بستگی مستقیمی به شرایطتان و انتظاراتی که از کشور مقصد خود در ذهن دارید، دارد.

به عنوان مثال هنگام انتخاب کشور، هزینه هایی که در هر کشور صرف خواهید کرد را می بایست مد نظر داشته باشید؛ مثلا مجارستان جزو کشورهای ارزان قیمت حوزه شنگن است و هزینه تحصیل و زندگی در مجارستان بسیار پایین است؛ یا اگر متاهل هستید، تحقیق کنید که چه کشورهایی هم چنان به ایرانی ها ویزای همراه می دهند. مثلا در حالی که ویزای تحصیلی اتریش در اغلب موارد، ویزای همراه ندارد، کشورهایی همانند هلند، دانمارک و غیره هنوز هم برای ایرانی ها ویزای همراه صادر می کنند.

در نهایت در صورتی که در خصوص مهاجرت به مجارستان از طریق تولد یا هر موضوع مهاجرتی دیگر که در گروه روش های قانونی مهاجرتی قرار می گیرند، سوالی در ذهن دارید، می توانید یا سایر مطالب سایت ما را مطالعه فرمایید و یا سرانجام به منظور بر طرف شدن سوالات و ابهاماتتان با بخش مشاوره موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.