مهاجرت

مهاجرت به موناکو

مهاجرت به موناکو

به واسطه قراردادهای حسن همجواری کشورهای فرانسه و موناکو، شرایط مهاجرت به موناکو دقیقا مشابه شرایط مهاجرت به کشور فرانسه می باشد. به عبارت دیگر، اگر شما نیازمند ویزای فرانسه هستید، پس شما برای مسافرت به موناکو هم نیازمند اخذ ویزا می باشید. حقیقتا، ویزای فرانسه به شما حق ورود به موناکو را هم می دهد. ایضا، مجوز اقامت فرانسه نیز به شما حق اقامت قانونی برای یک دوره زمانی مشخص را می دهد. در نتیجه، اگر شما برای ورود به کشورهای ناحیه شنگن به ویزایی نیاز نداشته باشید پس شما برای ورود به موناکو نیز به ویزا نیاز ندارید.

 • آیا موناکو عضوی از ناحیه شنگن محسوب می شود؟
 • شرایط اخذ ویزای موناکو چیست؟
 • انواع شیوه های مهاجرت به کشور موناکو کدامند؟
 • چه کسانی برای ورود به موناکو معاف از اخذ ویزا هستند؟
 • آیا شرایط تحصیل در موناکو مناسب است؟
 • آیا می توان در موناکو اعلام پناهندگی کرد؟

کلیه مقررات مهاجرتی فوق مبتنی بر قرارداد حسن همجواری فرانسه- موناکو در 18 می سال 1963 می باشد. روش های مختلفی برای مهاجرت به کشور کوچک موناکو وجود دارد. مهاجرت کاری، تجاری، توریستی و غیره از آن جمله روش های مهاجرتی به موناکو محسوب می شوند. بر این اساس، 2 نوع دسته بندی کلی برای مهاجرت به کشور موناکو و اخذ ویزای این کشور وجود دارد که شامل ویزای اقامت کوتاه مدت و بلند مدت می باشد. کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آمادگی دارند تا به سوالات هموطنان عزیز در خصوص شرایط مهاجرت به کشور موناکو پاسخ دهند.

موناکو کشوری مستقل یا بخشی از فرانسه؟

موناکو توسط خاندان گریمالدی (Grimaldi) حکمرانی می شود، که قدیمی ترین دودمان حاکم در اروپا محسوب می شود. اما هموطنان زیادی هستند که این سوال را دارند که آیا موناکو کشور محسوب می شود و یا اینکه جزئی از کشور فرانسه می باشد. حقیقتا، موناکو کشوری مستقل می باشد. این کشور استقلال خود را از جمهوری جنوآ در 8 ژانویه سال 1297 کسب کرد. مطابق یک معاهده قدیمی معتبر تا سال 2002، اگر خاندان گریمالدی هیچ وارثی بعد از خود نداشته باشد پس این کشور به عنوان بخشی از فرانسه تلقی می شود.

پارامترشرح
پایتختموناکو ویله (Monaco- Ville)
بزرگترین محلهمونت کارلو (Monte Carlo)
زبان رسمیفرانسوی
مساحت کل2.2 km (کیلومتر مربع)
ارز رایجیورو (€)

اما قرارداد 2002 جدید بین فرانسه و موناکو موجب الغای قرارداد قبلی شده و مدعی استقلال موناکو است حتی درصورتیکه خانواده سلطنتی هیچ وارث مستقیمی هم نداشته باشد. هم اکنون افرادی از 125 ملیت در پادشاهی موناکو ساکن هستند. این بدان معنا است که شهروندان موناکویی به زبان های مختلفی صحبت می کنند. با این وجود، زبان فرانسوی زبان رسمی موناکو محسوب می شود. مردم بومی موناکو با عنوان Monégasque شناخته می شوند، جایی که دیگران با عنوان موناکویی شناخته می شوند. پرچم موناکو شبیه پرچم اندونزی با 2 نوار قرمر و سفید افقی با پهنای متفاوت می باشد. معروف ترین بخش موناکو، محله مونت کارلو (Monte Carlo) به واسطه تفرجگاه لوکس خود همراه با کازینو مونت کارلو و هتل پاریس به شهرت بین المللی دست یافته است. همچنین مونت کارلو به سبب برگزاری مسابقات اتومبیلرانی فرمول شهرت بین المللی دارد.

سیاست ویزای موناکو در 2024

موناکو از خود دارای سیاست ویزایی نیست و از سیاست ویزای شنگن تبعیت می کند. اگر چه موناکو بخشی از اتحادیه اروپایی یا قرارداد شنگن محسوب نمی شود اما بواسطه آداب و رسومش در اتحاد با فرانسه در اثر قرارداد روابط حسن همجواری 18 می سال 1963 برای ورود، قلمروی آن بخشی از ناحیه شنگن محسوب می شود. قرارداد 1963 به موناکو اجازه تبعیت کامل از سیاست های کنترلی ناحیه شنگن را می دهد، گویی آن بخشی از فرانسه می باشد. ورود و اقامت خارجیها به موناکو توسط قانون n. 3.153 مصوب 19 مارس سال 1964 در رابطه با شرایط ورود و اقامت خارجی ها تعریف می شود.

بر این اساس، شهروندان کشورهای دارای قرارداد لغو ویزا، برای ورود به موناکو نیازی به اخذ ویزای مسافرتی ندارند. لازم به ذکر است که شهروندان خارجی که قصد اقامت برای یک دوره بیش از 3 ماه در موناکو را دارند، حتما باید ویزای اقامت دریافت نمایند. اما در سال 2024 همانند گذشته، هموطنان ایرانی برای ورود به موناکو نیازمند ویزا برای عبور و مرور از کشورهای شنگن (EC 810/2009 Annex IV) می باشند.

شرایط مهاجرت به موناکو

شرایط مهاجرت به موناکو

با وجود اینکه موناکو یک کشور خیلی کوچک است، اما سیاست ویزایی خاص خود را دارد. شما برای ورود به این کشور باید حائز شرایط ویزای موناکو باشید. با این حال، استثنائات مختلفی نیز در این میان وجود دارد. مثلا اگر شما توریستی مجاز به مسافرت معاف از ویزا به کشور فرانسه هستید، پس همچنین مجاز به مسافرت به موناکو بدون اخذ ویزا می باشید. تحت شرایط ذیل نیز شما معاف از اخذ ویزا برای ورود به موناکو هستید:

 • شما ویزای اقامتی صادره از هر کشور شنگن را داشته باشید.
 • شما ویزای شنگن معتبری با پوشش فرانسه داشته باشید.
 • شما ویزای قلمرویی محدود (LTV) فرانسه داشته باشید

ناگفته نماند که شرایط ویزای موناکو دقیقا مشابه شرایط ویزای ناحیه شنگن برای فرانسه می باشد. شیوه درخواست هم مطابق شیوه درخواست ویزای شنگن فرانسه است. این بدان معنا است که اگر شما صلاحیت مهاجرت به فرانسه را داشته باشید، پس شما صلاحیت مهاجرت به موناکو را نیز کسب می کنید. بنابراین، شرایط اجباری ویزای موناکو عبارتند از:

احتیاجات دریافت ویزای موناکو
فرم درخواست ویزادانلود و تکمیل فرم ویزا
عکس2 قطعه عکس پاسپورتی به اندازه ابعاد 35 x 45 mm
پاسپورتبا اعتبار 3 ماهه + کپی هایی از داده های بیومتریک پاسپورت
مدرک تضمین برگشت به کشور مبدابلیط برگشت هوایی
بیمه سلامتبا پوشش حداقل 30000€ (یورویی) در کل اروپا و ناحیه شنگن
مدرک اقامتیهمانند رزرو هتلی در موناکو
کاور لتر یا نامه همراهبه منظور بیان هدف از سفر به موناکو
مدرک نداشتن سوء سابقهاخذ شده از پلیس در طی یک ماه اخیر
اثبات تمکنبا ارائه صورتحساب بانکی

موناکو مقصدی جذاب برای مهاجرت گردشگری

موناکو دومین کشور کوچک جهان بوده و دارای مرز مشترک با فرانسه می باشد. فاصله پایتخت موناکو تا شهرهای اصلی ایتالیا کمتر از 20 کیلومتر بوده و با این اوصاف گردشگرانی که به قصد بازدید از جنگل ها و مناطق دیدنی موناکو به این سرزمین سفر کرده اند قادر خواهند بود در کمترین زمان از جاذبه های ایتالیا نیز دیدن نمایند. جمعیت موناکو بالغ بر 39000 نفر بوده و با این وجود یکی از متراکم ترین کشورهای جهان به حساب می آید که دلیل آن را می توان در مساخت بسیار کم آن جست. شرایط آب و هوایی در اغلب ماه های سال گرم و معتدل بوده و بهترین زمان برای سفر به موناکو پاییز می باشد. هزینه های اقامت در موناکو نسبتا بالا بوده و برای نمونه صرف یک وعده غذا در رستوران های متوسط 90€ (یورو) هزینه در پی خواهد داشت.

موناکو مقصدی جذاب برای مهاجرت کاری

علاقه مندان به اشتغال در کشورهای ثانویه می توانند موناکو را یکی از مطلوب ترین گزینه های پیش روی خود بدانند. یکی از مزیت های اشتغال در موناکو دستمزدهای بسیار بالا در این کشور است. حداقل دستمزد در موناکو 2200$ (دلار) می باشد که در مقایسه با همسایگانی چون ایتالیا بیشتر می باشد. افراد دارای حرفه و تخصص با تجربه کاری قادر خواهئد بود در بازار کاری این کشور مشغول شده و درآمد بسیار مطلوبی داشته باشند. مالیات در نظر گرفته شده برای درآمد افراد صفر بوده و این یکی از بزرگ ترین مزیت های موناکو به شمار می رود. در ادامه به بررسی بهترین شغل های این کشور می پردازیم:

شغلدرآمد به یورو
مدیریت بانک9600€
مدیر مالی8500€
خلبان6100€
کارشناس تبلیغات5600€

گردشگری و امور مالی از پر طرفدارترین مشاغل بوده و دارای دستمزد بسیار خوبی نیز می باشند. استاندارد ساعت کاری موناکو 40 ساعت در هفته تعیین شده و بیگانگان و افراد خارجی برای یافتن فرصت شغلی مناسب در این کشور نیاز به اخذ مجوز دارند. مدارک موردنیاز جهت دریافت ویزای کاری موناکو به شرح ذیل است:

 • گذرنامه معتبر
 • تکمیل فرم مربوطه همراه با ذکر حرفه
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • ارائه مدرکی دال بر اجاره یا خرید مسکن در شهرهای موناکو
 • ارائه رزومه کاری و مدرک تحصیلی
 • پرداخت هزینه های مربوطه

مهاجرت به موناکو با ویزای اقامت

شرایط ویزای موناکو دقیقا مشابه شرایط ویزای ناحیه شنگن فرانسه است. روش درخواست از قوانین و مقررات یکسانی تبعیت می کند. این بدان معنا است که اگر شما صلاحیت اخذ ویزای فرانسه را داشته باشید، پس صلاحیت اخذ ویزای موناکو را نیز خواهید داشت. انواع ویزای موناکو همانند ویزای فرانسه به دو ویزای اقامت کوتاه مدت (برای مدت کمتر از 90 روز) و ویزای اقامت بلند مدت تقسیم می شود. معمولا ویزاهای کوتاه مدت با اهداف توریستی، بیزینسی و یا دیدار با خانواده صادر می شود.

اما ویزای اقامت بلند مدت موناکو برای شهروندان خارجی صادر می شود که قصد اقامت در فرانسه برای مدت بیش از 3 ماه را دارند. از مهمترین ویزاهای اقامت بلند مدت موناکو می توان به ویزاهای کاری یا تحصیلی موناکو اشاره کرد. کارشناسان و وکلای زبده و کارآزموده ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده اند درباره کلیه ویزاهای مهاجرتی از جمله ویزای کار آلمان و فرانسه اطلاعات تکمیلی به شما رائه نمایند.

پرسش های کلیدی درباره مهاجرت به موناکو

موناکو یکی از کشورهای جذاب برای سفرهای توریستی است. سوال هایی در این رابطه مطرح می شوند که عبارتند از:

 • آیا موناکو مقصد مناسبی برای سفرهای گردشگری به حساب می آید؟ بله در حال حاضر، بیشترین درآمدی که موناکو در اختیار دارد از صنعت توریسم است. بسیاری از افراد برای سفرهای کوتاه تر از یک روز به این کشور وارد می شوند.
 • مهم ترین امتیازهای مهاجرت به این کشور چیست؟ در صورتی که فرد بتواند اقامت این کشور را به دست آورد، می تواند یک اقامت بسیار ارزشمند داشته باشد.
 • مهم ترین چالش در مسیر مهاجرت به موناکو چیست؟ هزینه های زندگی در این کشور بسیار بالا است و نیاز به تمکن مالی بالا دارد.
 • بهترین روش مهاجرتی به موناکو چیست؟ در صورتی که فرد بتواند اقامت کاری در این کشور به دست آورد، بهترین امتیاز را نیز در اختیار گرفته است و می تواند درآمدی ارزشمند و بالا را نیز برای زندگی در این کشور به دست آورد.
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *