مهاجرت

مهاجرت به مکزیک

مهاجرت به مکزیک

افراد خارجی جهت مهاجرت به مکزیک از روش های گوناگونی می توانند اقدام کنند تا به این کشور ورود کنند و به اقامت کشور مکزیک دست یابند. از جمله راه هایی که برای این امر وجود دارد می توان از طریق ازدواج، تحصیل، کار و غیره را نام برد. این مقاله توسط محققان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در رابطه با همین موضوع نوشته شده است تا کم و بیش به انواع روش های مهاجرت به کشور مکزیک آشنایی یابید. در نتیجه بتوانید با در نظر گرفتن شرایط فعلی خود و شرایط اقامت در کشور مکزیک، بهترین گزینه مهاجرتی را انتخاب نمایید و آینده شغلی و زندگی خود و خانواده را تضمین کرده و درخشان سازید. از این رو توصیه می گردد به مطالعه مقاله تنظیمی ذیل بپردازید تا اطلاعات جامعی را به دست آورید.

مهاجرت به مکزیک از طریق ازدواج

افراد خارجی می توانند از طریق ازدواج با یکی از اتباع یا شهروندان مکزیکی موفق به مهاجرت به مکزیک شده و اقامت این کشور را به دست آورند. از این طریق کارت سبز برای فرد خارجی که همسر وی اقامت مکزیک را دارد یا از شهروندان این کشور است، صادر می گردد. این فرآیند بین 6 ماه الی 1 سال به طول می انجامد. ناگفته نماند که مواردی مانند قانونی و واقعی بودن ازدواج بایستی برای سفارت ثابت گردد.


مهاجرت تحصیلی به مکزیک

در مهاجرت به مکزیک می توان به مهاجرت تحصیلی اشاره نمود که از دیگر روش ها به شمار می رود. اگر فرد خارجی قصد تحصیل در مکزیک به مدت بیش از 6 ماه را داشته باشد بایستی نسبت به اخذ ویزای تحصیلی اقدام نماید. زبان تحصیلی در دانشگاه های این کشور، انگلیسی و اسپانیایی است. بنابراین ارائه مدرک زبان برای اعزام دانشجو و تحصیل در مکزیک الزامی است. هزینه های تحصیلی با توجه به نوع دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی متغیر است. اما باید توجه داشت مکزیک نظام تحصیلی رایگان ندارد و شهریه دانشگاه های خصوصی آن به سالی 17000$ (دلار آمریکا) هم می رسد.

مهاجرت به مکزیک از طریق تولد

از دیگر راه های مهاجرت به مکزیک، روش تولد فرزند است. سیستم اعطای تابعیت در این کشور بر مبنای خون است. در واقع چنانچه پدر یا مادر فرزند متولد شده، مکزیکی باشند، تابعیت و اقامت مکزیک به فرزند اعطا می گردد اما استثنا هم وجود دارد. کودک با دارا بودن هر یک از شرایط ذیل، شهروند مکزیکی محسوب می گردد:‌

 • در صورتی که پدر و مادر جزو اتباع خارجی باشند اما فرزند آنها در خاک مکزیک متولد گردد.
 • در صورتی که والدین فرزند متولد شده در مکزیک، نامشخص باشد.
 • در صورتی که یکی از والدین (پدر یا مادر) اقامت مکزیک را داشته باشند.

مهاجرت به مکزیک از طریق تولد

مکزیک مقصدی جذاب برای مهاجرت کاری

مکزیک دارای 31 ایالت بوده و متقاضیان اشتغال در این کشور می توانند به فراخور حرفه و تخصص خود شهر ایده آل از این جهت را انتخاب نموده و به بهترین فرصت های شغلی در مکزیک دسترسی داشته باشند. اغلب تبادلات و همکاری های مکزیک با ایالات متحده آمریکا صورت پذیرفته و مهاجرین به علت ارجحیت مکزیک از جنبه مالی، این کشور را به عنوان مقصد خود انتخاب می نمایند. علی رغم اینکه مکزیک دارای معادن فراوانی بوده و صنعت الکترونیک این کشور همواره در بین 10 کشور برتر جهان قرار دارد، همچنان حدود 20% از شهروندان مکزیکی فقیر به حساب می آیند. متقاضیان کار در مکزیک می بایست جهت اخذ یکی از ویزاهای کاری FM2 یا FM3 مبادرت ورزند.

نام ویزاتوضیحات
FM2به مدت 5 سال همراه با اجازه خروج از کشور
FM3بدون محدودیت زمانی برای افراد همراه خانواده

از مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی مکزیک می توان به اصل پاسپورت، ارائه رزومه تحصیلی، دو قطعه عکس، رسید پرداخت هزینه های ویزا و مدرک زبان اسپانیایی با انگلیسی معتبر اشاره کرد.

انواع ویزاهای مکزیک

از جمله مسائل مهمی که در مهاجرت به مکزیک بسیار مهم بوده و بایستی دقیقا مورد بررسی قرار گیرد، هزینه زندگی در مکزیک است. مخارج زندگی برای هر فرد خارجی در کشور مکزیک مبلغی معادل 550$ الی 1000$ (دلار آمریکا) در هر ماه تخمین زده شده است. انواع ویزاهایی که برای مهاجرت به مکزیک برای افراد با شرایط مختلف صادر می گردد عبارتند از:

 • ویزای سفرهای کوتاه مدت (Visitant)
 • ویزای اقامت موقت
 • ویزای اقامت دائم

ممکن است فردی قصد مهاجرت به مکزیک را داشته و بدون انجام هر گونه فعالیت اقتصادی، تصمیم دارد اقامت دائم این کشور دریافت کند. برای این منظور می بایست با ارائه اسناد و مدارک منبع مالی، درآمد و تمکن مالی خود را برای سفارت به اثبات برساند. این منبع مالی که در خارج از کشور مکزیک است، می تواند حقوق مستمری، پس انداز، سرمایه گذاری و غیره باشد.

مجوز سفرهای کوتاه مدت به مکزیک (Visitant)

این نوع مجوز برای افرادی صادر می گردد که قصد دارند برای مدت زمان کوتاه 6 ماه یا کمتر جهت تجارت یا گردشگری به مکزیک سفر کنند. این ویزا در زمان ورود فرد به کشور مکزیک صادر می گردد. برای این منظور فرد به محض ورود به مکزیک به طور مثال در بنادر ورودی یا فرودگاه بایستی فرم مهاجرت چندگانه (Forma Migratoria Multiple) را تکمیل نموده و ارائه کند. اعتبار این ویزا حداکثر به مدت 6 ماه می باشد و قابلیت تمدید نیز ندارد.

ویزای اقامت موقت مکزیک

آن دسته از خارجیانی که قصد مهاجرت به مکزیک را داشته و تمایل به اقامت بین 6 ماه الی 4 سال دارند، می توانند ویزای اقامت موقت این کشور را درخواست دهند. اعتبار اولیه این ویزا یک ساله است اما می توان آن را برای مدت 1 سال، 2 سال یا 3 سال دیگر نیز تمدید نمود. فرد در صورت تمایل مجاز به کار بوده و به صورت نامحدود می تواند ورود و خروج داشته باشد. با در دست داشتن این ویزا، اجازه کار در مکزیک صرفا در برخی از مشاغل مجاز می باشد.

اخذ ویزای اقامت دائم مکزیک در 2024

افرادی که قصد اخذ تابعیت مکزیک را دارند و می خواهند به برای همیشه در این کشور زندگی کنند، می توانند درخواست ویزای اقامت دائم دهند. اما در این میان برای صدور ویزا، شرایطی وجود دارد که در سال 2024 به قرار زیر است:

 • چنانچه اقوام نزدیک فرد متقاضی در مکزیک باشند.
 • چنانچه بازنشسته باشد و درآمد کافی برای زندگی در این کشور را نیز دارا باشد.
 • به مدت 4 سال اقامت موقت و مستمر داشته باشد.
 • در صورت ازدواج با تبعه مکزیکی، حداقل به مدت 2 سال در این کشور اقامت مستمر داشته یا امتیازهای وی به حد نصاب رسیده باشد.

می توانید برای مهاجرت به مکزیک از روش های فوق الذکر اقدام نمایید. اما فراموش نکنید که قبل از هر اقدامی با مشاوران و وکلای ماهر و حرفه ای حاضر در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در خصوص کشورهای مختلف مثل آلمان، فرانسه، کانادا و غیره مشورت نموده و بهترین گزینه مهاجرتی را انتخاب نمایید.

پرسش های کلیدی درباره مهاجرت به مکزیک

اولین پرسشی که در این رابطه مطرح می شود آن است که آیا مکزیک کشور ارزشمندی برای زندگی هست یا خیر. سالانه افراد زیادی برای زندگی به مکزیک سفر می کنند. با این حال باید به این نکته اشاره کرد که جمعیت خروجی ها از مکزیک همواره بیشتر از مهاجران ورودی است. همین مسئله سبب شده است که مکزیک به یک کشور مهاجر فرست تبدیل شود. می توان به این نکته توجه داشت که این مسئله ناشی از سهولت مهاجرت به کانادا و آمریکا برای شهروندان این کشور است. به همین دلیل بدیهی است که افراد بیشتری تمایل به خروج از کشور داشته باشند.

 • آیا مکزیک کشوری ارزشمند برای مهاجرت به حساب می آید؟ باید به این نکته توجه داشت که در حال حاضر مکزیک کشوری درجه دوم برای مهاجرت است. افرادی که می خواهند در کشوری درجه اول زندگی کنند، قطعا مکزیک را برای خود انتخاب نمی کنند.
 • بهترین مسیر مهاجرتی به مکزیک چیست؟ باید به این نکته اشاره داشت که برای بسیاری از افراد، مهاجرت از طریق تحصیل بهترین گزینه است.
 • آیا می توان در مکزیک پناهنده شد؟ باید به این نکته توجه داشت که در حال حاضر، مکزیک بسیاری از پناهجویان را در شرایط خوبی نگهداری نمی کند.
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *