مهاجرت به کشور نروژ

مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی

مهاجرت به نروژ از راه پناهندگی

نروژ از جمله کشورهای اروپایی است که در سال های اخیر، آمار و ارقام روند نزولی در امر مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی را نشان می دهند. یکی از راه های پرهزینه و سخت مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی می باشد. یکی از دلایل این امر مخصوصا پس از بحران پناهندگان سوری، اتخاذ سیاست محدود کننده نروژ در زمینه مسئله پناهندگی می باشد. پناهندگی در نروژ با توجه به شرایط سخت پذیرش از یک طرف و نبود هیچ تضمینی برای اخذ پذیرش پناهندگی از طرف دیگر، روش مهاجرتی معقولی به نظر نمی رسد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با کادری از وکلا و کارشناسان مجرب و حرفه ای حاضرند بهترین و ساده ترین راههای مهاجرتی به کشورهای مختلف را به شما ارایه داده و اخذ انواع روادید را برایتان تضمین کنند.

پناهنده Refugee شخصی است که مجبور به ترک کشورش به خاطر دلایل مورد قبول پناهندگی فرار از جنگ، حبس، یا بلایای طبیعی می گردد. به بیانی، پناهنده شخصی بی خانمان است که مجبور شده تا از مرزهای ملی عبور کند، کسی که نمی تواند سالم به وطنش برگردد. چنین شخصی ممکن است تحت وضعیت پناهندگی Refuge اعطا شده از طرف UNHCR، پناهجو نامیده می شود و این درصورتی ممکن است که شخص مذکور رسما درخواست پناهندگی کند

سیاست یک بام و دو هوای نروژ در قبال پناهندگان

نروژ دارای سابقه تلاش های بشردوستانه زیادی در خصوص پناهندگان و پذیرش آنها دارد. اولویت را همواره به جنگ زده ها داده است. پس از اتمام جنگ جهانی دوم، نروژ از اولین کشورهایی بود که با تاسیس شورای پناهندگی نروژ (NRC) به یکی از بزرگترین طرفداران پناهجویان در دنیا تبدیل شد و طبق آمار، 3.6% جمعیت نروژ متشکل از پناهندگانی است که بطور قانونی در این کشور زندگی می کنند.

این پناهندگان از 169 کشور به نروژ مهاجرت کرده اند و عمدتا هم از پناهجویان بوسنی و هرزگوین می باشند. حتی در بحبوحه جریان جنگ داخلی سوریه در سال 2016، نروژ یکی از بزرگترین محموله های بشر دوستانه را با هدف کمک به پناهندگان سوری با ارزش 1.2 بیلیون دلار، به سوریه گسیل کرد. نروژ اخیرا محدودیت های شدیدی در باب مهاجرت پناهندگان اعمال کرده است. به طوری که در سال 2015، این محدودیت ها باعث کاهش شدید در تعداد پناهندگان وارد شده به این کشور گردید، حتی در سالهای اخیر ما شاهد تعطیلی بسیاری از کمپ های پناهندگان در این کشور هستیم.

شرایط مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی

اگر در بازه زمانی خاصی مهاجرت پناهندگی، از روشهای مهاجرتی راحتی قلمداد می شد، در حال حاضر شرایط تغییر کرده است. همانطوریکه در این مقاله هم به همراه آمار و ارقام و سیاست ها و قوانین فعلی توضیح داده می شود، درصد موفقیت پناهندگی در نروژ فوق العاده پایین است. در اینصورت، امکان آواره شدن پشت مرزها و حتی خطرات جانی هم در انتظار پناهجویان می باشد. در حال حاضر، درخواست پناهندگی در نروژ بنا به دو روش متداول است:

درخواست حفاظت (پناهندگی) در نروژ

اگر شخصی در معرض حبس و بازداشت قرار دارد یا اگر در معرض اعمال غیرانسانی در کشور خود قرار داشته باشد، می تواند درخواست پناهندگی کند. در این روش فرد می بایست جهت درخواست، در داخل یا مرزهای نروژ باشد. فرد مورد نظر می بایست متعهد به گفتن حقایق باشد و جهت ارایه درخواست و ثبت درخواست به اداره پلیس برود. فرد مذکور قبل از اسکان در مرکز پذیرش پناهندگان، 1 تا 2 روز در Ankomstsenter Østfoldاسکان داده می شود. انگشت نگاری، کنترل کارت شناسایی و پاسپورت و پاسخ به سوالات پلیس در اداره پلیس مستقر در Ankomstsenter Østfold  انجام می شود. سازمان پناهجویان نروژی (NOAS) فرد را به عنوان پناهنده با حقوق و تعهداتش آشنا می نماید. پس از انجام مراحل ضروری فوق، فرد پناهنده از Ankomstsenter Østfold به مرکز اسکان پناهجویان منتقل و در آنجا در جریان تاریخ مصاحبه اش قرار می گیرد.

مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی

درخواست مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی از خارج نروژ

در راستای مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی اگر افراد متقاضی پناهندگی در نروژ یا مرزهای نروژ نباشند، حق درخواست پناهندگی یا حفاظت را ندارند. در این مورد، UNHCR تعیین می کند که چه کسی را آنها به عنوان پناهندگان دارای حق اسکان مجدد در نروژ پیشنهاد می کنند. در واقع در مورد درخواست حفاظت (پناهندگی) خارج از کشور، یکی از راه حل های پیشنهادی UNHCR استفاده از برنامه اسکان مجدد پناهنگان یا Resettlement Refugee می باشد.

نحوه درخواست اسکان مجدد پناهندگی به این صورت است که لازم است با UNHCR تماس بگیرید. در حقیقت UNHCR نخست بررسی می کند که آیا شما پناهنده هستید یا خیر. آنها تعیین می کنند که شما به کشورتان دیپورت شده یا به اقامت در کشور ثالث ادامه دهید. اگر شما به عنوان یک پناهنده دارای حق اسکان مجدد به نروژ بیایید، UNHCR ناگزیر است درخواست تان را به نروژ ارسال کند. اگر هیچیک از این راه حل ها ممکن نشد، UNHCR از شما ارسال درخواست اسکان مجدد پناهندگی به نروژ را می خواهد. UDI درخواست واصله از UNHCR را بررسی و در مورد اقامت تان در نروژ تصمیم نهایی را می گیرد.

روش های مختلف مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی

نروژ دارای روش های متعددی برای درخواست پناهندگی است که در بخش زیر می آید:

اگر از کشوری باشید که ساکنین می توانند از دولت و نهادهای دولتی کمک بگیرند، درخواست پناهندگی تان در عرض 48 ساعت رسیدگی و رد خواهد شد. اگر از بنگلادش، یلاروس، نپال یا کوزوو (از اقلیت ها) باشید، درخواست پذیرش تان در عرض 3 هفته رسیدگی می شود. اگر قبل از سفر به نروژ، در کشوری عضو EU غیر از نروژ بوده اید، به همان کشور پیشین بازگردانده می شوید. این روش روش دوبلین Dublin procedure نامیده می شود. در این مورد UDI با شما مصاحبه نخواهد کرد.

همه درخواست های متقاضیان دیگر به پیروی از روش معمولی رسیدگی خواهد شد. این بدان معناست که می توانید در نروژ بمانید و همزمان UDI به پرونده تان رسیدگی و شما در عرض چند ماه پاسخ نهایی را دریافت می کنید. اگر مرتکب جرمی شده باشید و به حفاظت نیازی نیست، UDI درخواست تان را در مدت زمان کوتاهی رسیدگی و درخواست پناهندگی تان را رد خواهد کرد.

مهاجرت قانونی و اصولی به نروژ 

روند مهاجرت به نروژ از طریق پناهندگی در طی سالهای اخیر، روند نزولی داشته است و این به دلیل سیاست های سخت گیرانه نروژ نسبت به پناهندگان می باشد. در حال حاضر، پذیرش پناهندگی در این کشور خیلی مشکل شده است و درخواست های پناهندگان توسط UDI اکثرا رد می شود. عموما افراد کارآمد با راه های قانونی برای مهاجرت به نروژ از طریق ویزای تحصیلی نروژ اقدام می نمایند.

آمارها هم نشانگر آنست که تا پایان ژوئیه سال 2019، حدود 191 نفر درخواست پناهندگی داده اند، 3655 نفر در مراکز پذیرش پناهندگان در حالت بلاتکلیفی زندگی می کنند و 793 نفر توانسته اند اقامت نروژ را به صورت خانوادگی شان اخذ کنند. با توجه به این شرایط، به نظر می رسد که پناهندگی، دیگر روش مطمئنی برای مهاجرت به نروژ قلمداد نمی شود و مهاجران بایستی که بدنبال شیوه های قانونمند و راحتتر باشند. افرادی که دارای تخصص هستند می توانند جهت مهاجرت به نروژ از طریق کار و یا تحصیل اقدام نمایند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با سالها سابقه کار در عرصه اخذ اقامتهای کشورهای مختلف و تخصص در زمینه امور مهاجرتی، آماده ارایه راههای مهاجرتی راحت و تضمینی به شما می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *