صفحه اصلی » نیوزلند » مهاجرت به نیوزلند از طریق پناهندگی

مهاجرت به نیوزلند از طریق پناهندگی

مهاجرت به نیوزلند از طریق پناهندگی
نوشته شده توسط newadmin | نیوزلند | دیدگاه ۰

روش ” مهاجرت به نیوزلند از طریق پناهندگی ” به دو دلیل باب میل پناهندگان خارجی است: ابتدا، به دلیل شرایط مساعد پذیرش وضعیت پناهندگی در نیوزلند و دلیل دیگر بخاطر کسب راحت اقامت دایم و بدنبال آن تابعیت نیوزلندی مورد توجه خاص پناهندگان خارجی است.

اما یادآوری این نکته لازم است که مهاجرت به نیوزلند از طریق پناهندگی تابع شرایط و سهمیه خاص می باشد و بنابراین پروسه پناهندگی به این راحتی ها هم نمی باشد و مشکلات و موانع قانونی و ساختاری فراوانی در این روش مهاجرتی وجود دارد تا آنجایی که در صورت عدم تامین شرایط پناهندگی از طرف فرد پناهجو، ممکن است که حبس یا دیپورت از نیوزلند در انتظار پناهجو باشد.

بنابراین با وجود مزایای اندک شمرده شده، احتمال رد پذیرش یا تعلیق نیز امکانپذیر است و پناهندگان نباید خود را از این  احتمالات مبرا بدانند.

به همین دلیل است که نظر کارشناسی وکلای مهاجرتی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این است که مهاجرت به نیوزلند از طریق پناهندگی به هیچ عنوان  روش مهاجرتی تضمین شده ای نیست و به هیچ عنوانی برای مهاجرت به نیوزلند توصیه نمی شود.

 

روشهای مهاجرت پناهندگان به نیوزلند

بر اساس تحقیق میدانی، پناهندگان به 3 روش به نیوزلند مهاجرت می کنند :

 • در حدود 1000 پناهنده از طریق برنامه اسکان آژانس پناهندگی سازمان ملل متحد (UNHCR) به نیوزلند مهاجرت کرده اند.
 • در حدود 150 پناهنده_ افرادی که از کشورهای خودشان به خاطر ترس از حبس و شکنجه با عنوان پناهنده به نیوزلند گریخته، و با احراز شرایط وضعیت پناهندگی دریافت کرده اند.
 • اعضای خانواده فرد پناهنده در نیوزلند، که از طریق اسپانسری خود پناهنده به وی ملحق شده اند.

مهاجرت به نیوزلند از طریق پناهندگی

کشور نیوزلند از همان ایام قدیم به دلیل سیاست های طرفداری از حقوق پناهندگان، و نیز سطح کیفیت زندگی بالا در این کشور همواره مورد توجه متقاضیان مهاجرت به نیوزلند از طریق پناهندگی بوده است. نیوزلند یکی از 37 کشوری است که در برنامه اسکان پناهندگان کمیسیونر عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) مشارکت فعالی دارد.

همه ساله هم نیوزلند به تعهدات خود در زمینه پناهندگان خارجی در چارچوب برنامه اسکان UNHCR عمل می کند و هر ساله نیوزلند 1000 پناهجو را در این کشور می پذیرد و این در حقیقت سهمیه توافقی نیوزلند برای پذیرش پناهجوی خارجی محسوب می شود.

آمار پناهندگان پذیرفته شده در نیوزلند

هر سال، دولت نیوزلند  750 پناهجو را در این کشور می پذیرفت، و این رقم در جولای سال 2018 یه 1000 پناهجو افزایش یافت. این افزایش بنا به توافق دولت نیوزلند با کمیسیونر عالی پناهندگان سازمان ملل متحد می باشد که بدین طریق دولت نیوزلند متعهد به افزایش آمار پذیرش پناهجویان در سال 2020 شده است.

رتبه های بالاترین آمار پناهندگی در نیوزلند مربوط به سه کشور چین، روسیه و ترکیه می باشد

 

اداره سهمیه پناهندگی (RQB) چیست؟

در سال 1987، دولت نیوزلند یک اداره مربوط به امور سهمیه سالانه رسمی را برای اسکان پناهندگان دایر کرد اداره سهمیه پناهندگی (RQB) در واقع زیر مجموعه اداره مهاجرت نیوزلند (INZ) محسوب می گردد که در برنامه سهمیه پناهندگی همکاری می کنند.

برنامه سهمیه پناهندگی توسط دولت نیوزلند در طی چرخه 3 ساله تعیین و مقرر می شود. ترکیب سهمیه پناهندگی به صورت سالانه توسط وزارت مهاجرت و وزارت امور خارجه مورد موافقت قرار می گیرد.

برنامه پذیرش پناهندگان

برنامه پذیرش پناهندگان در طول مدت سکونت در MRRC اجرا می شود. در واقع، برنامه پذیرش پناهندگان را برای زندگی جدیدشان در نیوزلند قبل و بعد از پذیرش وضعیت پناهندگی آماده می کند.

هدف از برنامه پذیرش پناهندگان، تهیه اطلاعاتی راجع به کار و زندگی در نیوزلند می باشد و در این اثنا، یک ارزشیابی برای هر پناهنده جهت شناسایی نیازها و خدمات لازم او انجام می شود. اما زمینه های کلیدی و مورد تاکید برنامه پذیرش پناهندگان عبارتند از :

 • ارزیابی های بهداشت جسمی و روحی پناهندگان.
 • برنامه ریزی اسکان با محوریت کار و زندگی در نیوزلند به ویژه برای افراد سنین کار.
 • آموزش شامل زبان انگلیسی

پس از تکمیل برنامه پذیرش، پناهندگان سهمیه دار در هشت ناحیه از نیوزلند اسکان داده می شوند. که این هشت ناحیه نیوزلند جهت اسکان پناهندگان عبارتند از :

 • اوکلند ( منحصر به خانواده مرتبط با پرونده های موجود در سال 2016).
 • هانیلتون
 • پالمرسون نورث.
 • ولینگتون.
 • نلسون.
 • کریست چرچ ( که برنامه اسکان پناهندگان پس از زمین لرزه سال 2011 در آنجا متوقف گردید)
 • دوندین و از سال 2018
 • اینورکارگیل.

پناهجویانی که در خواست وضعیت پناهندگی می کنند به سرعت در کمپ یا مرکز پذیرش پناهندگان نگهداری می شوند تا زمانیکه پرونده شان رسیدگی شود. اگر  شرایط پناهندگی اصیل تشخیص داده شود، به پناهجویان حق اقامت دایم و دسترسی به رفاه اجتماعی و سایر امتیازات عمومی داده می شود.

برنامه اسکان پناهندگان در نیوزلند
هنگامی که پناهنگان به نیوزلند می رسند، آنها در اوکلند و در مرکز پناهندگان مانگر (MRRC) به مدت 6 هفته اسکان داده می شوند. پناهجویان زمان 6 هفته ای را صرف آموزش زبان انگلیسی، بهداشت، آموزش کاریابی می کنند. در این میان نقش سازمان های مردم نهاد NGO ها در جهت کمک به پناهندگان برای انطباق با شرایط جدید زندگی، قابل ملاحظه است.

زمانی که درخواست وضعیت پناهندگی  پناهندگان مورد قبول دولت نیوزلند قرار گرفت آنها از مرکز  MRRC جهت اقامت در شهرهای مختلف این کشور نقل مکان می کنند. صلیب سرخ به آنها در تهیه مسکن، دسترسی به خدمات شهری و کار در نیوزیلند کمک می کند.

در حقیقت، به پناهندگانی که به نیوزلند مهاجرت می کنند تحت برنامه سهمیه پناهندگی به آنها وضعیت اقامت دایمی اعطا می شود. از این به بعد، پناهنگان می توانند اسپانسر اعضای خانواده شان جهت مهاجرت به نیوزلند شوند. برنامه حمایت از اسکان پناهندگان برای مدت 12 ماه جهت توانمندسازی می باشد.

نتیجه گیری و توصیه آخر

این گفته درست است که نیوزلند با پناهندگان خارجی خوش رفتار است اما سهمیه مهاجرت به نیوزلند از طریق پناهندگی محدود بوده و مشروط به تامین شرایط لازم در چارچوب تعداد سهمیه های مقرر می باشد. به خاطر همین است که امکان بلاتکلیفی و ماندن در صف طولانی درخواست پناهندگی نیوزلند امری محتمل می باشد.

پس علی رغم وجود برخی مزایای مهاجرت به نیوزلند از طریق پناهندگی، کارشناسان مهاجرتی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به واسطه موانع و محدودیت های قانونی و عدم پذیرش احتمالی این روش مهاجرتی را به هیچ عنوان توصیه نمی کنند.

 

مهاجرت به نیوزلند از طریق پناهندگی
5 (100%) 1 vote