مهاجرت به کشور نیوزلند

مهاجرت به نیوزلند از طریق پناهندگی

مهاجرت به نیوزلند از طریق پناهندگی

روش مهاجرت به نیوزلند از طریق پناهندگی با وجود خطرات خود به دو دلیل باب میل پناهندگان خارجی است و متقاضیان خاص خود را داراست. ابتدا به دلیل شرایط مساعد پذیرش وضعیت پناهندگی در نیوزلند و دلیل دیگر بخاطر کسب راحت اقامت دایم و بدنبال آن تابعیت نیوزلندی مورد توجه خاص پناهندگان خارجی قرار گرفته است. اما یادآوری این نکته لازم است که مهاجرت به نیوزلند از طریق پناهندگی تابع شرایط و سهمیه خاص می باشد، بنابراین پروسه پناهندگی به این راحتی ها هم نبوده و مشکلات و موانع قانونی و ساختاری فراوانی دارد تا آنجایی که در صورت عدم تامین شرایط پناهندگی از طرف فرد پناهجو، ممکن است که حبس یا دیپورت از نیوزلند در انتظار پناهجو باشد.

بنابراین با وجود مزایای اندک شمرده شده، احتمال رد پذیرش یا تعلیق نیز امکانپذیر است و پناهندگان نباید خود را از این احتمالات مبرا بدانند. به همین دلیل است که نظر کارشناسی وکلای مهاجرتی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این است که مهاجرت به نیوزلند از طریق پناهندگی به هیچ عنوان روش مهاجرتی تضمین شده ای نیست و به هیچ عنوانی برای مهاجرت به نیوزلند توصیه نمی شود.

روشهای مهاجرت به نیوزلند از طریق پناهندگی

بر اساس تحقیقات فراوان، پناهندگان به 3 روش به نیوزلند مهاجرت می کنند: در حدود 1000 پناهنده از طریق برنامه اسکان آژانس پناهندگی سازمان ملل متحد (UNHCR) به نیوزلند مهاجرت کرده اند. در حدود 150 پناهنده، افرادی که از کشورهای مبدا به خاطر ترس از حبس و شکنجه با عنوان پناهنده به نیوزلند گریخته و با احراز شرایط وضعیت پناهندگی دریافت کرده اند. اعضای خانواده فرد پناهنده در نیوزلند که از طریق اسپانسری خود پناهنده به وی ملحق شده اند.

کشور نیوزلند از همان ایام قدیم به دلیل سیاست های طرفداری از حقوق پناهندگان و نیز سطح کیفیت زندگی بالا در این کشور همواره مورد توجه متقاضیان مهاجرت بوده است. نیوزلند یکی از 37 کشوری است که در برنامه اسکان پناهندگان کمیسیونر عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) مشارکت فعالی دارد. همه ساله هم نیوزلند به تعهدات خود در زمینه پناهندگان خارجی در چارچوب برنامه اسکان UNHCR عمل می کند و هر ساله نیوزلند 1000 پناهجو را در این کشور می پذیرد و این در حقیقت سهمیه توافقی نیوزلند برای پذیرش پناهجوی خارجی محسوب می شود.

آمار پناهندگان پذیرفته شده در نیوزلند

هر سال، دولت نیوزلند 750 پناهجو را در این کشور می پذیرفت که این رقم در جولای سال 2018 به 1000 پناهجو افزایش یافت. این افزایش بنا به توافق دولت نیوزلند با کمیسیونر عالی پناهندگان سازمان ملل متحد می باشد که بدین طریق دولت نیوزلند متعهد به افزایش آمار پذیرش پناهجویان در سال 2020 شده است. رتبه های بالاترین آمار پناهندگی در نیوزلند مربوط به سه کشور چین، روسیه و ترکیه می باشد.

اداره سهمیه پناهندگی (RQB) در نیوزلند

در سال 1987، دولت نیوزلند یک اداره مربوط به امور سهمیه سالانه رسمی را برای اسکان پناهندگان دایر کرد. اداره سهمیه پناهندگی (RQB) در واقع زیر مجموعه اداره مهاجرت نیوزلند (INZ) محسوب می گردد که در برنامه سهمیه پناهندگی همکاری می کنند. برنامه سهمیه پناهندگی توسط دولت نیوزلند در طی چرخه 3 ساله تعیین و مقرر می شود. ترکیب سهمیه پناهندگی به صورت سالانه توسط وزارت مهاجرت و وزارت امور خارجه مورد موافقت قرار می گیرد.

برنامه پذیرش پناهندگان در مهاجرت به نیوزلند از طریق پناهندگی

برنامه پذیرش پناهندگان در مهاجرت به نیوزلند از طریق پناهندگی

برنامه پذیرش پناهندگان در طول مدت سکونت در MRRC اجرا می شود. در واقع، برنامه پذیرش پناهندگان را برای زندگی جدید در نیوزلند قبل و بعد از پذیرش پناهندگی آماده می کند. هدف از برنامه پذیرش پناهندگان، تهیه اطلاعاتی راجع به کار و زندگی می باشد و در این زمان یک ارزشیابی برای هر پناهنده جهت شناسایی نیازها و خدمات لازم او انجام می شود. اما زمینه های کلیدی و مورد تاکید برنامه پذیرش پناهندگان عبارتند از: آموزش شامل زبان انگلیسی، ارزیابی های بهداشت جسمی و روحی پناهندگان، برنامه ریزی اسکان با محوریت کار و زندگی در نیوزلند به ویژه برای افراد سنین کار

پس از تکمیل برنامه پذیرش، پناهندگان سهمیه دار در هشت ناحیه از نیوزلند اسکان داده می شوند که این هشت ناحیه نیوزلند جهت اسکان پناهندگان عبارتند از اوکلند (منحصر به خانواده مرتبط با پرونده های موجود در سال 2016)، هانیلتون، پالمرسون نورث، ولینگتون، نلسون، کریست چرچ (که برنامه اسکان پناهندگان پس از زمین لرزه سال 2011 در آنجا متوقف گردید)، دوندین (از سال 2018)، اینورکارگیل. پناهجویانی که در خواست پناهندگی می کنند به سرعت در کمپ یا مرکز پذیرش پناهندگان نگهداری می شوند تا زمانیکه به پرونده افراد رسیدگی شود. اگر شرایط پناهندگی اصیل تشخیص داده شود، به پناهجویان حق اقامت دایم و دسترسی به رفاه اجتماعی و سایر امتیازات عمومی داده می شود.

برنامه اسکان در مهاجرت به نیوزلند از طریق پناهندگی

هنگامی که پناهنگان به نیوزلند می رسند، آنها در اوکلند و در مرکز پناهندگان مانگر (MRRC) به مدت 6 هفته اسکان داده می شوند. پناهجویان زمان 6 هفته ای را صرف آموزش زبان انگلیسی، بهداشت و آموزش کاریابی می کنند. در این میان نقش سازمان های مردم نهاد NGO در جهت کمک به پناهندگان برای انطباق با شرایط جدید زندگی قابل ملاحظه است. زمانی که درخواست وضعیت پناهندگی، پناهندگان مورد قبول دولت نیوزلند قرار گرفت آنها از مرکز MRRC جهت اقامت در شهرهای مختلف این کشور نقل مکان می کنند. صلیب سرخ به آنها در تهیه مسکن، دسترسی به خدمات شهری و شرایط کار در نیوزیلند کمک می کنند.

در حقیقت مهاجرت به نیوزلند از طریق پناهندگی تحت برنامه سهمیه پناهندگی به آنها وضعیت اقامت دایمی اعطا می شود. از این به بعد، پناهنگان می توانند اسپانسر اعضای خانواده جهت مهاجرت به کشور نیوزلند شوند. برنامه حمایت از اسکان پناهندگان برای مدت 12 ماه جهت توانمندسازی می باشد. این گفته درست است که نیوزلند با پناهندگان خارجی خوش رفتار است اما سهمیه مهاجرت به نیوزلند از طریق پناهندگی محدود بوده و مشروط به تامین شرایط لازم در چارچوب تعداد سهمیه های مقرر می باشد. به خاطر همین است که امکان بلاتکلیفی و ماندن در صف طولانی درخواست پناهندگی نیوزلند امری محتمل می باشد. پس علی رغم وجود برخی مزایای مهاجرت به نیوزلند از طریق پناهندگی، کارشناسان مهاجرتی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به واسطه موانع و محدودیت های قانونی و عدم پذیرش احتمالی این روش مهاجرتی را به هیچ عنوان توصیه نمی کنند.

2 دیدگاه برای “مهاجرت به نیوزلند از طریق پناهندگی

    1. داوری گفت:

      درود بر شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *