مهاجرت

مهاجرت به هند

مهاجرت به هند

انواع راه های مهاجرت به هند شامل مهاجرت تحصیلی، کاری، مهاجرت از طریق ازدواج و سرمایه گذاری می باشد که شرایط هر کدامیک بررسی می شود. اخیرا به واسطه ثبات اقتصادی، فرصت های کاری فراوان، هزینه زندگی پایین و کیفیت زندگی مناسب کشور هند مورد توجه اکثر مهاجران خارجی قرار گرفته است. دولت هند نیز بنا به سیاست های مهاجرتی و جمعیتی خود برای این مهاجران، ویزاهای مختلفی تعریف کرده است.

 • انواع روش های مهاجرتی به هند کدامند؟
 • برای مهاجرت به هند چه شرایط و مدارکی لازم است؟
 • بهترین شیوه مهاجرت به هند کدام روش می باشد؟
 • آیا می توان با مهاجرت به هند، پاسپورت این کشور را دریافت کرد؟
 • ساده ترین روش مهاجرت به هند چیست؟
 • آیا می توان از طریق مهاجرت توریستی در هند اقامت دریافت کرد؟

ویزاهای تحصیلی، کاری، توریستی، سرمایه گذاری و غیره از جمله ویزاهای متداول درخواستی توسط مهاجران خارجی می باشد. در این بین باید توجه کرد که دریافت اقامت و تابعیت هند دارای شریط خاصی می باشد. افراد برای اخذ اقامت دائم هند می بایست حداقل 182 روز از سال را در هند مانده باشند. همچنین اخذ تابعیت هند منوط به اقامت 12 سال در کشور هند است. برای اخذ کلیه ویزاهای هندی، افراد متقاضی باید با به همراه داشتن مدارک لازم به سفارت هند در تهران مراجعه نمایند. برای تسهیل بخشی به امور مهاجرتی خود می توانید از مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت کمک بخواهید.

موقعیت جغرافیایی کشور هندوستان

یکی از کشورهای پهناور در دنیا کشور هند می باشد که در جایگاه هفتم قرار گرفته است. این کشور به عنوان دومین کشور پرجمعیت در دنیا می باشد. جمعیت این کشور حدودا 1 میلیارد و 300 میلیون نفر می باشد. کشور هندوستان در جنوب قاره آسیا واقع شده است. کشور هند از شمال با کشور چین، کشور تبت، کشور نپال و کشور بوتان، از جنوب با اقیانوس هند، از شمال غرب به کشور بنگلادش و کشور برمه هم مرز و همسایه می باشد. آب و هوای این کشور تحت تاثیر کوه های هیمالیا و بیابان ها قرار دارد و آب و هوا در این کشور گرم و معتدل می باشد. برای مطالعه بیشتر در رابطه با هزینه های زندگی در این کشور می توانید به سایت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مراجعه کرده و مقاله هزینه زندگی در هند را مطالعه نمایید.


دلایل مهاجرت به هند

کشور هند به پایتختی دهلی نو (New Delhi) در منطقه جنوب قاره آسیا واقع شده است. در طی سال های اخیر، کشور هند نیز به دلایل اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در کانون توجه مهاجران خارجی قرار گرفته است. اما برای این افزایش موج مهاجرتی جدید به هند دلایلی چند به صورت زیر بیان می شود:

 • شاخص قدرت خرید بالا: مطابق داده های بدست آمده از صندوق بین المللی پول، کشور هند از نظر شاخص قدرت خرید (PPP) با $10.5 تریلیون (دلار آمریکا) در رده سوم جهان و جلوتر از ژاپن، آلمان و فرانسه قرار دارد.
 • محیط نوآوری و کارآفرینی نسبتا خوب: به واسطه دانشگاه ها و نشریات علمی کیفیت بالا، هند از لحاظ کیفیت نوآوری در بین کشورهای با درآمد متوسط در رده دوم قرار دارد.

ویزای توریستی از انواع راه های مهاجرت به هند

کلیه شهروندان خارجی که مایل به بازدید از هند برای مقاصد گردشگری و یا تجدید دیدار با خانواده هستند، نیازمند اخذ ویزای توریستی هند هستند. البته ویزای توریستی هند یکی از انواع راه های مهاجرت به هند نمی باشد و با آن فقط می توان از جاذبه های گردشگری هند دیدن کرد و یا به تجدید دیدار با خانواده پرداخت. پس انجام کار با ویزای توریستی هند امری ناممکن و غیرقانونی می باشد. شهروندان ایالات متحده با این ویزا می توانند تحت قرارداد فی مابین از 6 ماه الی 10 سال در هند اقامت کنند.

اما شهروندان ایرانی دارنده ویزای توریستی هند فقط حق اقامت 6 ماهه (180 روزه) را دارند. شهروندان ایرانی می توانند ویزای توریستی آنلاین (iVisa) درخواست دهند. حداکثر مدت لازم برای ارسال مدارک لازم از این طریق تا 5 روز می باشد. اما مدارک مورد نیاز شامل پاسپورت معتبر، عکس پاسپورتی دیجیتال، آدرس ایمیل و رسید پرداخت هزینه ویزا می باشد. هموطنان عزیز بنا به فوریت کاری خود می توانند روش درخواست خود را از بین روش های زیر انتخاب کنند:

روش درخواستمدت زمان رسیدگی هزینه درخواست (دلار آمریکا)
رسیدگی استاندارد5 روز$76
رسیدگی فوری3 روز$106
رسیدگی فوق سریع2 روز$141

مهاجرت به هند با ویزای کار در 2024

این ویزا با عنوان employment visa در کشور هند معروف است. اخذ ویزای مذکور نیازمند تامین شرایط و الزاماتی است و متقاضیان حتما باید از طریق سفارت هند اقدام نمایند. اما چه کسانی صلاحیت اخذ ویزای کار هند را دارند. افراد واجد شرایط برای دریافت این نوع ویزای کشور هند عبارتند از:

 • کارمند یا انترن حقوق بگیر از یک شرکت هندی
 • اشخاصی که هدف آنها از مهاجرت به هند، انجام کار داوطلبانه برای یک سازمان مردم نهاد (NGO) می باشد

مهاجرت به هند با ویزای کار

حتما باید بدانید که به همراه آوردن همسر و فرزندان به هند برای متقاضیان کار در هند امری قانونی و امکان پذیر است. اما این کار نه از طریق اخذ ویزای توریستی بلکه از طریق ویزای ورود یا همان Entry visa مقدور می باشد. شما علاوه بر تهیه و تحویل مدارکی همانند پاسپورت و عکس دیجیتالی نیازمند ارائه مدارکی همچون قرارداد کار، CV، گواهی ثبت شرکت (برای کارآفرینان)، نامه تعهدات مالیاتی و فرم درخواست تکمیل شده می باشید. اما مشخصات ویزا:

آیتمشرح
نوع ویزای کارMultiple Entry
مدت اعتبارحداکثر تا یک سال
قابلیت تمدیدوجود دارد
هزینه ویزا
یک ساله = $127 (دلار آمریکا)
6 ماهه = 87.70$ (دلار آمریکا)
مدت زمان رسیدگی به درخواست ها2 هفته تا یک ماه
مرجع رسیدگیسفارت یا کنسولگری کشور هند

لازم به ذکر است در سال 2024 سطح درآمد در هند به شرح نمودار ذیل می باشد:

سطح درآمد در هند

ویزای تحصیلی از انواع راه های مهاجرت به هند

همه ساله بر تعداد متقاضیان تحصیل در کشور هند افزوده می شود. کیفیت آموزشی و امکانات پشتیبانی مالی دو عامل مهم اثر گذار بر افزایش تعداد متقاضیان مهاجرت تحصیلی به هند می باشد. بر این اساس دانشجویان خارجی برای تحصیل در دانشگاه های هند برای مدت حداکثر بیش از 90 روز ملزم به درخواست ویزای دانشجویی هند هستند. شرط اساسی در دریافت ویزای دانشجویی هند داشتن نامه پذیرش دانشگاهی می باشد.

بنابراین قبل از هر اقدامی، اخذ پذیرش از موسسه آموزش عالی هندی باید اولویت نخست متقاضیان در نظر گرفته شود. بعد از دریافت تاییدیه دانشگاهی است که فرد به سفارت هند برای درخواست ویزای تحصیلی می رود. برای اخذ این نوع ویزا، پرداخت هزینه ای معادل $82.70 (دلار آمریکا) جزو ضروریات اخذ ویزا به حساب می آید. لازم به ذکر است که مدت زمان رسیدگی به درخواست متقاضیان ممکن است بنا به ملیت هر متقاضی از چند هفته تا چند ماه طول بکشد.

ویزای سرمایه گذاری از راه های مهاجرت به هند

یکی از سریع ترین روش ها از انواع راه های مهاجرت به هند، درخواست ویزای سرمایه گذار هند می باشد. کلیه شهروندان خارجی می توانند قانونا در هند سرمایه گذاری کرده و کسب و کارشان را راه اندازی بکنند. دولت هند به تازگی برنامه مهاجرتی جدیدی ارائه کرده است که وضعیت اقامت دائمی (PRS) هند را به سرمایه گذارن خارجی واجد شرایط اعطاء می کند. این نوع ویزا اجازه ورود چندباره را بدون کوچکترین محدودیتی برا یک دوره 10 ساله فراهم می کند.

سرمایه گذاران و کارآفرینان می توانند از طرق مختلفی همانند خرید ملک، ثبت شرکت، پس انداز بانکی و یا خرید سهام و اوراق قرضه در هند سرمایه گذاری کنند. اما شرط لازم برای این کار داشتن اقامت 182 روزه در هند با مقاصد کاری و انجام بیزینس می باشد. از همین روی داشتن ویزای توریستی هند به هیچ وجه شرایط سرمایه گذاری قانونی و اخذ ویزای سرمایه گذار هند را برای متقاضیان فراهم نمی کند.

هند مقصدی جذاب برای مهاجرت گردشگری

سرزمین هندوستان در جنوب آسیا واقع شده و وجود آب های بسیار که این کشور را احاطه کرده اند، فعالیت های بازرگانی را در بین مردم رایج کرده است. بخش عمده صادرات هند به همسایگانی چون پاکستان و نپال صورت گرفته و کشاورزی در این کشور به علت وجود آب و هوای قاره ای مرطوب و خاک حاصلخیز بسیاری از مناطق، رونق فراوانی دارد. فلات هیمالیا و جلگه گنگ از مشهورترین جاذبه های طبیعی هند می باشند. با توجه به اینکه هند از منظر جاذبه های گردشگری و تفریحی کشوری شگفت انگیز به حساب آمده و فرهنگ ها و ادیان گوناگون مردم این سرزمین، موجب تشدید این زیبایی ها می گردد، انتخاب بهترین مناطق گردشگری و جذاب این کشور کاری دشوار می باشد.

مقصد اغلب تورهای گردشگری و پروازهایی که با هدف تفریح در هند انجام می شود، شهر دهلی می باشد. این شهر زیبا با بناهای تاریخی و معماری بی نظیر خود همه ساله توجه میلیون ها گردشگر را به خود جلب می نماید. کاخ های باشکوه و ساختمان های عظیم در دهلی از شهرت خاصی برخوردارند. به اعتقاد بسیاری از گردشگران، نماد کشور هند بنای تاج محل می باشد؛ این ساختمان با دیوارهای سفید رنگ از سنگ مرمر ساخته شده و در شهر آگرا واقع شده است. شهر زیبا و سنتی اودیپور (Udaipur) با موزه های متعدد و هتل های ارزان قیمت مقصد بسیاری از توریست ها می باشد. وجود کاخ های سلطنتی متعدد در این منطقه موجبات آشنایی با فرهنگ قومی و اصیل پادشاهی در هند را فراهم می کند. از دیگر جاذبه های گردشگری هند می توان به غارهای آجانتا و ساحا گوا اشاره نمود.

شرایط تولد فرزند در کشور هند

کشور هند همچون اغلب کشورهای آسیایی در زمینه اعطای تابعیت پیرامون تولد فرزند در این کشور، از اصل خون پیروش کرده و صرف تولد فرزند در خاک هند منجر به اخذ پاسپورت این کشور نخواهد شد. درصورتیکه حداقل یکی از والدین نوزاد تازه متولد شده از اتباع هند باشند، تابعیت این کشور به او اختصاص خواهد یافت. از دیگر شیوه های اخذ تابعیت میتوان به ازدواج با همسری هندی اشاره کرد که در صورتیکه حقیقی بودن این امر با ارائه سند ازدواج محضری برای دولت هند محرز گردد، امکان اخذ تابعیت برای افراد وجود خواهد داشت.

علی رغم تمامی پیشرفت های کشور هند در زمینه های گوناگون چون اقتصاد، امور آموزش، کشاورزی، کاهش نرخ بیکاری و افزایش رفاه مردم، این کشور همچنان با معضلاتی در زمینه بهداشت مواجه بوده و درصد کمی از مهاجرین رضایت خود را در این زمینه اعلام می دارند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله اطلاعاتی در خصوص مهاجرت به هند در سال 2024 ارائه نمود.

پرسش هایی درباره مهاجرت به هند

برخی از افراد به دنبال آن هستند که در هند ساکن شوند. مسیرهای مختلفی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد. در سال های نه چندان دور، ایرانی های زیادی از طریق تحصیل خود را به این کشور رسانده اند. آن ها در برخی از مواقع به مدرکی دسترسی پیدا کرده اند که اعتبار کافی نداشته است. این یکی از مهم ترین چالش هایی است که افراد می توانند به عنوان یک دانشجو با آن روبرو شوند. در حال حاضر باید به این نکته اشاره کرد که هند مسیرهای محدودی برای ورود با کیفیت دارد و باید آن ها را به خوبی شناسایی کرد.

 • آیا تحصیل در هند می تواند یک مسیر مهاجرتی مناسب باشد؟ باید به این نکته اشاره کرد که هند یکی از کشورهایی است که بالاترین تعداد دانشگاه را در خود جای داده است. به همین دلیل است می توان گوناگونی فراوانی را پیدا کرد.
 • آیا هند مقصد مناسبی برای مهاجرت کاری است؟ باید در نظر داشت که از نظر سطح درآمد، هند کشور مناسبی برای کار کردن شهروندان خارجی نیست.
 • بهترین مسیر مهاجرتی به هند چیست؟ در حال حاضر، تحصیل در برخی از دانشگاه های این کشور می تواند کیفیت داشته باشد. به طور کلی، تحصیل و اقامت موقت در هند شاید برای برخی از افراد با اهمیت و مناسب باشد.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *