مهاجرت به کشور هنگ کنگ

مهاجرت به هنگ کنگ

مهاجرت به هنگ کنگ

مهاجرت به هنگ کنگ و اخذ ویزای مسافرتی این کشور برای تجار و بازرگانان ایرانی بسیار مهم است چرا که این کشور یکی از شرکای تجاری ایران می باشد. مطابق قوانین مهاجرتی این کشور، شهروندان ایرانی برای مهاجرت به هنگ کنگ نیازمند اخذ ویزا هستند. هم اکنون امکان مهاجرت تحصیلی، کاری، توریستی، سرمایه گذاری و خانوادگی به هنگ کنگ برای ایرانیان فراهم است. ما در این نگارش به بررسی جامع درباره شرایط هر کدامیک از این روش های مهاجرتی به هنگ کنگ خواهیم پرداخت.

هنگ کنگ در ساحل جنوبی کشور چین قرار دارد. هنگ کنگ رسما منطقه اداری خاص جمهوری خلق چین (HKSAR) نامیده می شود. این کشور خود مختار به خاطر موفقیت اقتصادی و کیفیت زندگی بسیار بالا شهرت جهانی دارد. لازم است بدانید که هنگ کنگ پنجمین شهر بسیار مهم در جهان شناخته می شود. هنگ کنگ پیشگام جهانی در اجرای مقررات حمایتی از تجارت، نرخ های مالیاتی پایین و سیاست های تجارت باز می باشد. همین دلیل کافی است تا مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به بررسی شرایط مهاجرت به هنگ کنگ بپردازند.

سوالات متداول درباره مهاجرت به هنگ کنگ

در چارچوب این مقاله، سوالات متعددی ممکن است توسط متقاضیان و علاقه مندان مهاجرت به کشور هنگ کنگ مطرح شود. ما در این بخش به صورت فهرست وار به آنها اشاره می کنیم. در ادامه نیز پاسخ مبسوطی به هر یک از این سوالات داده خواهد شد:

 • امتیازات مهاجرت به هنگ کنگ و اخذ ویزای این کشور چیست؟
 • انواع روش های مهاجرت به کشور هنگ کنگ کدامند؟
 • برای مهاجرت به کشور هنگ کنگ چه شرایط و مدارکی لازم است؟
 • شرایط اخذ اقامت دائمی و پاسپورت هنگ کنگ چیست؟

مهاجرت کاری به هنگ کنگ در 2022

کار در هنگ کنگ مستلزم وجود مجوز کار رسمی صادره از طرف اداره مهاجرت HKSAR می باشد. اخذ ویزای کار کشور هنگ کنگ با وجود اشباع بازار کار از سوی مهاجران خارجی و متخصصان داخلی کار سختی است. اما غیر ممکن نیست. برای اخذ این نوع ویزا در هنگ کنگ در 2022 ابتدا متقاضی نیازمند یک پیشنهاد شغلی Job Offer می باشد. در صورت کسب پیشنهاد کاری، شرکت استخدام کننده با متقاضی همکاری های لازم را به عمل آورده و پیگیر اخذ تاییدیه ویزای کار از اداره کار HKSAR می شود. شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار هنگ کنگ بدین قرار است:

آیتم شرح
مدارک لازم مدارک هویتی (پاسپورت، کارت شناسایی و غیره) + فرم درخواست
متولی رسیدگی و صدور ویزا اداره مهاجرت هنگ کنگ
مدت زمان رسیدگی 8 هفته
مدرک تحصیلی مدرک فوق لیسانس به بالا
سابقه کار بیش از 3 سال
حدود درآمدی آستانه پایین معمولا HK $20000 (دلار هنگ کنگ)

مهاجرت توریستی به هنگ کنگ

مهاجرت توریستی به هنگ کنگ

اتباع ایرانی برای دیدن کشور هنگ کنگ نیازمند اخذ ویزای توریستی هنگ کنگ هستند. مدت اقامت با ویزای توریستی هنگ کنگ حداکثر تا 90 روز می باشد. درخواست این ویزا آنلاین بوده و نیازی به حضور متقاضی نیست. متقاضیان محترم می بایست از طریق سفارت چین برای این کار اقدام نمایند. راه دوم تحویل مستقیم یا پست درخواست به اداره مهاجرت HKSAR می باشد. کلا برای درخواست ویزای توریستی هنگ کنگ 8 مدرک زیر بایستی تهیه شود:

 • فرم تکمیلی درخواست ویزا
 • کپی پاسپورت با اعتبار بیش از 6 ماه پس از اتمام اعتبار ویزا
 • دعوت نامه از طرف سازمان، شرکت، خانواده، دوستان و غیره
 • رزرو بلیت رفت و برگشت
 • رزرو هتل
 • سایر مدارک (در صورت درخواست)

مهاجرت سرمایه گذاری به هنگ کنگ

هنگ کنگ کشوری ثروتمند با درآمد ملی بسیار بالا است. به طوری که این کشور از نظر تولید ناخالص داخلی (GDP) در رده 17 دنیا بالاتر از آلمان، کانادا و یا بلژیک قرار می گیرد. بنا بر آمارهای موثق، سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) در هنگ کنگ در سال 2018 با حدود 16469.27HKD (دلار هنگ کنگ) افزایش یافته است.

ویزای سرمایه گذاری هنگ کنگ (EFIV) به سرمایه گذاران و کارآفرینان خارجی امکان تاسیس شرکت تجاری در این کشور را می دهد. اساسا EFIV یک نوع ویزای کاری خود اسپانسری است. این ویزا را هنگ کنگ برای مالک شرکت خارجی صادر می کند. از شرایط اخذ این نوع ویزا داشتن برنامه شرکت یا Business Plan واضح است. چراکه برای دولت محلی هنگ کنگ باید ثابت شود که این برنامه شرکت تاثیرات مثبتی بر روی اقتصاد هنگ کنگ خواهد داشت. زمان رسیدگی به درخواست ها 4 تا 6 هفته است. اعتبار EFIV برای 2 سال است و امکان تمدید مجدد وجود دارد. از امتیازات مهم ویزای EFIV هنگ کنگ عبارتند از:

 • عدم وجود محدودیت سرمایه گذاری
 • امکان به همراه آوردن اعضای خانواده به هنگ کنگ
 • اخذ اقامت دائم هنگ کنگ پس از گذشت 7 سال متوالی
 • برخورداری از حقوق و مزایای شهروندی در هنگ کنگ

شرایط تحصیل در هنگ کنگ

افراد برای تحصیل در دانشگاه ها یا مدارس هنگ کنگ نمی توانند با ویزای توریستی مشغول تحصیل شوند. به همین دلیل، آنها بایستی برای ادامه تحصیل در هنگ کنگ درخواست ویزای تحصیلی دهند. این ویزا به متقاضیان اجازه اقامت موقتی در هنگ کنگ را می دهد. برای درخواست ویزا، متقاضیان بایستی از طریق اداره امور جهانی (GAO) اقدام کنند. شرایط سیستم اخذ ویزای تحصیلی هنگ کنگ به نوعی مشابه سیستم ویزای تحصیلی انگلستان می باشد. مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی هنگ کنگ عبارتند از:

 • تکمیل شده فرم درخواست ویزا
 • کپی پاسپورت معتبر
 • کپی گواهی اثبات تمکن مالی
 • رضایت نامه والدین برای متقاضیان زیر 18 سال

اخذ اقامت دائمی و پاسپورت هنگ کنگ

شرایط اعطای اقامت دائمی و نیز دریافت پاسپورت هنگ کنگ سال به سال سخت تر و پیچیده تر می شود. توجه کنید که در صورت اعطای ویزای کار تحت برنامه استخدام کارگران حرفه ای و همچنین اقامت پیوسته حداقل 7 ساله است که افراد واجد شرایط اخذ اقامت دائم هنگ کنگ می شوند. اقامتی که در خود کشور هنگ کنگ با عنوان حق اقامت یا Right of Abode نامیده می شود. اما شرایط اخذ تابعیت هنگ کنگی چگونه است؟ فقط اتباع چینی دارای کارت شناسایی دائمی معتبر از HKSR و حق اقامت (ROA) صلاحیت لازم برای کسب پاسپورت هنگ کنگ را دارند. برای اطلاع در خصوص مهاجرت به کشورهای اروپایی یا آمریکایی همانند مهاجرت به سوئیس، آلمان، دانمارک، فرانسه، کانادا و غیره کافی است که از مشاوره تلفنی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برخوردار شوید.

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *