مهاجرت به کشور جمهوری چک

مهاجرت به چک

مهاجرت به چک

این روزها درخواست مهاجرت به چک از راه های مختلف بالا رفته است، زیرا که جمهوری چک از سال 2007 میلادی به عضویت منطقه شنگن و اتحادیه اروپا پیوست و همچنین از سطح رفاهی و امنیت اجتماعی بالایی نیز این کشور برخوردار است. در این مقاله که از سوی تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص مهاجرت به کشور چک در سال 2023 توضیحاتی ارائه گردیده است.

 • بهترین مسیر مهاجرت به جمهوری چک چیست؟
 • آیا می توان با کار در چک اقامت این کشور را به دست آورد؟
 • شرایط تحصیل در جمهوری چک چیست؟
 • ازدواج در جمهوری چک چه مزایایی به همراه دارد؟
 • هزینه زندگی در جمهوری چک چگونه است؟
 • آیا کیفیت زندگی در جمهوری چک مناسب است؟

دلایل اصلی مهاجرت به چک از سوی افراد

طبق آمار بررسی شده مهم ترین دلایل انتخاب مهاجرت به چک از سوی افراد موارد زیر هستند:

 • این روزها امکانات بالای رفاهی و امنیت اجتماعی با حداقل دستمزد CZK15400 (کرونای چک) با محاسبه بیمه و مالیات ماهیانه یکی از مهم ترین دلایل افراد برای مهاجرت به چک شناخته شده است.
 • سیستم مالیاتی در کشور چک بسیار انعطاف پذیر است. حتی افراد از مزایای مالیاتی دولت نیز در خلال راه اندازی کسب و کار بسیار بهره مند می شوند. در نتیجه می توان فهمید که چک یک مقصد عالی به منظور ثبت شرکت با هزینه های پایین تر سایر کشورهای پیشرفته اروپایی است.
 • دارا بودن ثبات اقتصادی پایدار و به تبع آن تضمین های بالای اجتماعی از جمله مزایای این کشور است که با نرخ پایین بیکاری، تحصیل رایگان، حقوق بالا کارمندان و نرخ پایین بهره وام (به عنوان مثال 2% در سال برای وام مسکن) ثابت شده است.
 • زبان این کشور متعلق به گروه زبان های غرب اسلواکی است و به زبان روسی شباهت دارد.
 • بر اساس موقعیت جغرافیایی کشور چک هم مرز و در همسایگی کشورهایی مانند لهستان، آلمان، اتریش و اسلواکی قراد گرفته که این موقعیت جغرافیایی به افراد این امکان را می دهد تا فقط در ظرف مدت چند ساعت به کشورهای همسایه بدون نیاز به ویزا سفر کنند.
 • کشور چک دارای آب و هوایی معتدل است که این دلیل یکی از مزیت های اصلی انتخاب از سوی افراد است. فصل زمستان در چک کوتاه و گرم بوده و متوسط دما در ماه ژانویه -1 و تابستان در ماه جولای +23 درجه سانتیگراد است.

یکی دیگر از مزایای زندگی در جمهوری چک سطح بالای امنیت در این کشور است که در نمودار ذیل نشان داده شده است:

سطح امنیت در جمهوری چک

انواع راه های مهاجرت به چک در 2023

پر واضح است که برای مهاجرت به چک دلایل کافی برای افراد وجود خواهد داشت. اکنون برای متقاضیان مهم است که تصمیم بگیرند که از چه راهی به این کشور شگفت انگیز مهاجرت نماید. در سال 2023 به صورت کلی پروسه مهاجرت را می توان به چند دسته تقسیم کرد:

نوع مهاجرت شرح
مهاجرت تحصیلی به کشور چک در مقاطع مختلفی مانند دبیرستان، کالج های پیش پزشکی و مقاطع دانشگاهی
مهاجرت کاری به کشور چک از طریق کار با داشتن دعوت نامه از سوی کارفرمای چکی
مهاجرت سرمایه گذاری به کشور چک با راه اندازی کسب و کار
مهاجرت با ازدواج در کشور چک ازواج با تبعه چکی
مهاجرت با متولد شدن در کشور چک متولد شدن از مادر یا پدر تبعه چک
مهاجرت پناهندگی به کشور چک غیر قانونی است و از سوی موسسه توصیه نمی شود

پروسه مهاجرت به جمهوری چک نیز می تواند با یک دعوت نامه معتبر از این کشور به جهت اخذ یک ویزای توریستی نیز شروع شود. فردی که اقدام به بازدید از چک با ویزای ویزیتوری می کند می تواند بین 1 تا 90 روز در این کشور سکونت داشته باشد.

شرایط اخذ ویزای ویزیتوری برای مهاجرت به چک

ویزای ویزیتوری چک را با داشتن یکی از این شرایط می توان به دست آورد:

 1. با در دست داشتن یک دعوت نامه از طرف اقوام و آشنایان نزدیک مانند خانواده که شامل همسر و یا اقوام می شود.
 2. با در دست داشتن یک دعوت نامه کاری از سوی یک کارفرمای تبعه چک (برای کارآموزی، برای ارتقاء مهارت ها و یا برای کسب و کار)
 3. داشتن یک دعوت نامه از سوی بنیانگذار یک شرکت

البته ذکر این نکته واجب است که بدانید مهاجرت به چک با ویزای توریستی به هیچ عنوان منجر به اقامت این کشور نشده و افراد نیز با ویزای ویزیتوری (به صورت توریستی) اصلا اجازه تحصیل و کار را نخواهند داشت. اشخاص باید حداقل به مدت 3 الی 5 سال در این کشور کار کرده و بیمه و مالیات را نیز پرداخت نمایند یا اینک ه با سرمایه گذاری در این کشور اقراد بتوانند اقامت جمهوری چک را دریافت نمایند. در این راستا بهترین راه و پرمخاطب ترین راه ها برای رسیدن به اقامت و مهاجرت به این کشور ویزای تحصیلی چک و ویزای کاری چک است که در ادامه به توضیحات آن می پردازیم.

نقشه کشور چک

مهاجرت تحصیلی به چک

این روزها بسیاری از دانشجویانی که علاقه مند به تحصیل رشته های پزشکی در خارج از کشور هستند، این کشور را به منطور تحصیل در چک بر می گزینند. برای رشته های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی، دانشجویان با خواندن دوره های پیش پزشکی در کالج های انگلیسی زبان شروع می کنند. زیرا در کشور چک کالج هایی وجود دارد. شعبه هایی از کالج های پزشکی برای ارائه دوره های Alevel و Fundation در کشور انگلستان هستند که دارای تضمین قبولی بسیار بالا در این رشته خواهند بود. برای تحصیل در مقاطع دانشگاهی نیز افراد می توانند در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا اقدام نمایند. سفارت چک هم در این راستا برای اعطای ویزای تحصیلی به افراد مدارک زیر را تعیین نموده است:

 • اصل نامه پذیرش از دانشگاه
 • اصل و ترجمه مدارک هویتی مانند شناسنامه و پاسپورت
 • ارائه عکس 3*4
 • بلیت رفت و برگشت
 • اجاره نامه و یا خوابگاه
 • پرداخت کامل یک سال هزینه دانشگاه به همراه هزینه های جانبی
 • ارائه گواهی و آزمایش پزشکی
 • پرینت حساب 10000€ (یورو) برای تمکن مالی
 • تکمیل فرم سفارت
 • مدرک زبان آیلتس

پیشنهاد می کنیم برای دانش جزئی تر در مورد نحوه مهاجرت تحصیلی به چک و چگونگی اخذ ویزای تحصیلی این کشور حتما مقاله ویزای تحصیلی چک در سایت مجموعه را مطالعه بفرمایید.

معایب تحصیل در چک

در حال حاضر می توان گفت که جمهوری چک یکی از بهترین کشورهای جهان برای تحصیل در اروپای مرکزی است. می توان انتظار داشت که افراد زیادی این کشور را برای تحصیل خود انتخاب کنند. دانشجویان در این کشور اجازه کار حین و پس از تحصیل را خواهند داشت. بسیاری از رشته های تحصیلی در این کشور به زبان انگلیسی ارائه می شود.

نگاهی اجمالی به رتبه دانشگاه های این کشور نیز نشان می دهد که جمهوری چک در زمینه پیشرفت آموزشی جایگاه بسیار مناسبی به دست آورده است. این مسئله می تواند شرایط تحصیل در این کشور را برای بسیاری از افراد مناسب تر سازد. در کل باید به این نکته اشاره کرد که جمهوری چک یکی از گزینه های ایده آل برای تحصیل در خارج از کشور است. معایب تحصیل در چک بسیار اندک هستند.

معایب تحصیل در چک

معرفی دانشگاه های برتر چک

همان طور که گفته شد یکی از مهم ترین مدارک برای اخذ ویزای تحصیلی چک، نامه پذیرش دانشگاه است. لازم به ذکر است هرچه رنکینگ ملی و جهانی دانشگاه مربوطه بهتر باشد، هم شانس اخذ ویزای تحصیلی چک بالا می رود هم شانس پیدا کردن کار حین و پس از تحصیل در چک. چرا که مشخص می شود. فرد توانایی های ویژه ای دارد که توانسته از بهترین دانشگاه های کشور چک پذیرش بگیرد. برخی از این دانشگاه ها در ادامه معرفی شده اند:

ردیف بهترین دانشگاه های چک
1 Charles University
2 Masaryk University
3 Palacký University Olomouc
4 Czech Technical University
5 University of South Bohemia (USB) in Ceske Budejovice
6 Brno University of Technology
7 Czech University of Life Sciences Prague

اخذ ویزای کاری کشور چک

مهاجرت به چک از طریق کار مطابق قانون حمایت از نیروی کار داخلی این کشور است. این بدین معناست که افرادی که قصد کار در این کشور را دارند در ابتدا باید مجوز کار از سوی یک کارفرمای چکی داشته باشند. این نشان دهنده کم بودن مهارت و توانایی فرد خارجی در کشور چک باشد. اما چرا این روزها بسیاری از افراد این دعوت نامه کاری یا اصطلاحا جاب آفر را از کشور چک ندارند به این دلیل است که وقتی کارفرمایی بخواهد یک سمت شغلی استخدام کند در ابتدا باید آن را در چک آگهی نماید. اگر کسی پیدا نشد این آگهی را در دیگر کشورهای اروپایی آگهی کند. باز اگر کسی پیدا نشد این سمت شغلی به یک فرد خارجی برسد که این کار بسی دور از ذهن است.

اما ممکن است افراد بتوانند از طریق سایت های کاریابی با مصاحبه و فرستادن رزومه شخصی این کارفرما را پیدا کنند ولی بهترین راه ورود تحصیلی و یا سرمایه گذاری به کشور چک به منظور پیدا کردن شغل و کاریابی به صورت حضور فیزیکی خواهد بود.

تجربه زندگی در چک

جمهوری چک یکی از کشورهای با کیفیت برای زندگی در اروپای مرکزی است و می توان آن را به بسیاری از علاقه مندان به این کشور توصیه کرد. تجربه زندگی در چک نشان می دهد که این کشور یکی از کشورهایی است که شاخص کیفیت زندگی در آن کیفت بسیار خوب را نشان می دهد و در نتیجه می توان گفت که این کشور برای زندگی شرایط بسیار ایده آلی دارد.

شاخص کیفیت زندگی در چک

در این راستا سعی شد تا در مورد انواع راه های ورود و مهاجرت به چک و همچنین پر مخاطب ترین و کم هزینه ترین راه های مهاجرت و اخذ اقامت این کشور توضیح داده شود. اما ذکر این نکته واجب است که بگوییم قبل از هر اقدامی حتما با کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برای انتخاب مسیر درست تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *