مهاجرت

مهاجرت به چک

مهاجرت به چک

این روزها درخواست مهاجرت به چک از راه های مختلف بالا رفته است، زیرا که جمهوری چک از سال 2007 میلادی به عضویت منطقه شنگن و اتحادیه اروپا پیوست و همچنین از سطح رفاهی و امنیت اجتماعی بالایی نیز این کشور برخوردار است. در این مقاله که از سوی تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص مهاجرت به کشور چک در سال 2024 توضیحاتی ارائه گردیده است.

 • بهترین مسیر مهاجرت به جمهوری چک چیست؟
 • آیا می توان با کار در چک اقامت این کشور را به دست آورد؟
 • شرایط تحصیل در جمهوری چک چیست؟
 • ازدواج در جمهوری چک چه مزایایی به همراه دارد؟
 • هزینه زندگی در جمهوری چک چگونه است؟
 • آیا کیفیت زندگی در جمهوری چک مناسب است؟

دلایل اصلی مهاجرت به چک از سوی افراد

طبق آمار بررسی شده مهم ترین دلایل انتخاب مهاجرت به چک از سوی افراد موارد زیر هستند:

 • این روزها امکانات بالای رفاهی و امنیت اجتماعی با حداقل دستمزد CZK15400 (کرونای چک) با محاسبه بیمه و مالیات ماهیانه یکی از مهم ترین دلایل افراد برای مهاجرت به چک شناخته شده است.
 • سیستم مالیاتی در کشور چک بسیار انعطاف پذیر است. حتی افراد از مزایای مالیاتی دولت نیز در خلال راه اندازی کسب و کار بسیار بهره مند می شوند. در نتیجه می توان فهمید که چک یک مقصد عالی به منظور ثبت شرکت با هزینه های پایین تر سایر کشورهای پیشرفته اروپایی است.
 • دارا بودن ثبات اقتصادی پایدار و به تبع آن تضمین های بالای اجتماعی از جمله مزایای این کشور است که با نرخ پایین بیکاری، تحصیل رایگان، حقوق بالا کارمندان و نرخ پایین بهره وام (به عنوان مثال 2% در سال برای وام مسکن) ثابت شده است.
 • زبان این کشور متعلق به گروه زبان های غرب اسلواکی است و به زبان روسی شباهت دارد.
 • بر اساس موقعیت جغرافیایی کشور چک هم مرز و در همسایگی کشورهایی مانند لهستان، آلمان، اتریش و اسلواکی قراد گرفته که این موقعیت جغرافیایی به افراد این امکان را می دهد تا فقط در ظرف مدت چند ساعت به کشورهای همسایه بدون نیاز به ویزا سفر کنند.
 • کشور چک دارای آب و هوایی معتدل است که این دلیل یکی از مزیت های اصلی انتخاب از سوی افراد است. فصل زمستان در چک کوتاه و گرم بوده و متوسط دما در ماه ژانویه -1 و تابستان در ماه جولای +23 درجه سانتیگراد است.

اینفوگرفیک مهاجرت به جمهوری چکیکی دیگر از مزایای زندگی در جمهوری چک سطح بالای امنیت در این کشور است که در نمودار ذیل نشان داده شده است:

سطح امنیت در جمهوری چک

انواع راه های مهاجرت به چک در 2024

پر واضح است که برای مهاجرت به چک دلایل کافی برای افراد وجود خواهد داشت. اکنون برای متقاضیان مهم است که تصمیم بگیرند که از چه راهی به این کشور شگفت انگیز مهاجرت نماید. در سال 2024 به صورت کلی پروسه مهاجرت را می توان به چند دسته تقسیم کرد:

نوع مهاجرتشرح
مهاجرت تحصیلی به کشور چکدر مقاطع مختلفی مانند دبیرستان، کالج های پیش پزشکی و مقاطع دانشگاهی
مهاجرت کاری به کشور چکاز طریق کار با داشتن دعوت نامه از سوی کارفرمای چکی
مهاجرت سرمایه گذاری به کشور چکبا راه اندازی کسب و کار
مهاجرت با ازدواج در کشور چکازواج با تبعه چکی
مهاجرت با تولد در چکمتولد شدن از مادر یا پدر تبعه چک
پناهندگی در جمهوری چکغیر قانونی است و از سوی موسسه توصیه نمی شود

پروسه مهاجرت به جمهوری چک نیز می تواند با یک دعوت نامه معتبر از این کشور به جهت اخذ یک ویزای توریستی نیز شروع شود. فردی که اقدام به بازدید از چک با ویزای ویزیتوری می کند می تواند بین 1 تا 90 روز در این کشور سکونت داشته باشد.


شرایط اخذ ویزای ویزیتوری برای مهاجرت به چک

ویزای ویزیتوری چک را با داشتن یکی از این شرایط می توان به دست آورد:

 1. با در دست داشتن یک دعوت نامه از طرف اقوام و آشنایان نزدیک مانند خانواده که شامل همسر و یا اقوام می شود.
 2. با در دست داشتن یک دعوت نامه کاری از سوی یک کارفرمای تبعه چک (برای کارآموزی، برای ارتقاء مهارت ها و یا برای کسب و کار)
 3. داشتن یک دعوت نامه از سوی بنیانگذار یک شرکت

البته ذکر این نکته واجب است که بدانید مهاجرت به چک با ویزای توریستی به هیچ عنوان منجر به اقامت این کشور نشده و افراد نیز با ویزای ویزیتوری (به صورت توریستی) اصلا اجازه تحصیل و کار را نخواهند داشت. اشخاص باید حداقل به مدت 3 الی 5 سال در این کشور کار کرده و بیمه و مالیات را نیز پرداخت نمایند یا اینک ه با سرمایه گذاری در این کشور اقراد بتوانند اقامت جمهوری چک را دریافت نمایند. در این راستا بهترین راه و پرمخاطب ترین راه ها برای رسیدن به اقامت و مهاجرت به این کشور ویزای تحصیلی چک و ویزای کاری چک است که در ادامه به توضیحات آن می پردازیم.

نقشه کشور چک

مهاجرت تحصیلی به چک

این روزها بسیاری از دانشجویانی که علاقه مند به تحصیل رشته های پزشکی در خارج از کشور هستند، این کشور را به منطور تحصیل در چک بر می گزینند. برای رشته های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی، دانشجویان با خواندن دوره های پیش پزشکی در کالج های انگلیسی زبان شروع می کنند. زیرا در کشور چک کالج هایی وجود دارد. شعبه هایی از کالج های پزشکی برای ارائه دوره های Alevel و Fundation در کشور انگلستان هستند که دارای تضمین قبولی بسیار بالا در این رشته خواهند بود. برای تحصیل در مقاطع دانشگاهی نیز افراد می توانند در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا اقدام نمایند. سفارت چک هم در این راستا برای اعطای ویزای تحصیلی به افراد مدارک زیر را تعیین نموده است:

 • اصل نامه پذیرش از دانشگاه
 • اصل و ترجمه مدارک هویتی مانند شناسنامه و پاسپورت
 • ارائه عکس 3*4
 • بلیت رفت و برگشت
 • اجاره نامه و یا خوابگاه
 • پرداخت کامل یک سال هزینه دانشگاه به همراه هزینه های جانبی
 • ارائه گواهی و آزمایش پزشکی
 • پرینت حساب بانکی حدود 10000€ (یورو) برای اثبات تمکن مالی
 • تکمیل فرم سفارت
 • مدرک زبان آیلتس
 • رسید پرداخت هزینه ویزای تحصیلی چک در حدود CZK 2500 (کرون چک)

پیشنهاد می کنیم برای دانش جزئی تر در مورد نحوه مهاجرت تحصیلی به چک و چگونگی اخذ ویزای تحصیلی این کشور حتما مقاله ویزای تحصیلی چک در سایت مجموعه را مطالعه بفرمایید.

معایب تحصیل در چک

معرفی دانشگاه های برتر چک

همان طور که گفته شد یکی از مهم ترین مدارک برای اخذ ویزای تحصیلی چک، نامه پذیرش دانشگاه است. لازم به ذکر است هرچه رنکینگ ملی و جهانی دانشگاه مربوطه بهتر باشد، هم شانس اخذ ویزای تحصیلی چک بالا می رود هم شانس پیدا کردن کار حین و پس از تحصیل در چک. چرا که مشخص می شود. فرد توانایی های ویژه ای دارد که توانسته از بهترین دانشگاه های کشور چک پذیرش بگیرد. برخی از این دانشگاه ها در ادامه معرفی شده اند:

ردیفبهترین دانشگاه های چک
1Charles University
2Masaryk University
3Palacký University Olomouc
4Czech Technical University
5University of South Bohemia (USB) in Ceske Budejovice
6Brno University of Technology
7Czech University of Life Sciences Prague

اخذ ویزای کاری کشور چک

مهاجرت به چک از طریق کار مطابق قانون حمایت از نیروی کار داخلی این کشور است. این بدین معناست که افرادی که قصد کار در این کشور را دارند در ابتدا باید مجوز کار از سوی یک کارفرمای چکی داشته باشند. این نشان دهنده کم بودن مهارت و توانایی فرد خارجی در کشور چک باشد. اما چرا این روزها بسیاری از افراد این دعوت نامه کاری یا اصطلاحا جاب آفر را از کشور چک ندارند به این دلیل است که وقتی کارفرمایی بخواهد یک سمت شغلی استخدام کند در ابتدا باید آن را در چک آگهی نماید. اگر کسی پیدا نشد این آگهی را در دیگر کشورهای اروپایی آگهی کند. باز اگر کسی پیدا نشد این سمت شغلی به یک فرد خارجی برسد که این کار بسی دور از ذهن است.

در باب حقوق ماهیانه کار در چک لینک فوق را بخوانید.

اما ممکن است افراد بتوانند از طریق سایت های کاریابی با مصاحبه و فرستادن رزومه شخصی این کارفرما را پیدا کنند ولی بهترین راه ورود تحصیلی و یا سرمایه گذاری به کشور چک به منظور پیدا کردن شغل و کاریابی به صورت حضور فیزیکی خواهد بود. برای اینکه بیشتر با انواع ویزای کاری چک با توجه به اهداف متقاضیان آشنا شوید، به فهرست زیر که توسط وب سایت معتبر Visaguide.world ارایه شده مراجعه فرمایید:

نوع ویزای کاری چکهزینه درخواست به کرون جمهوری چک
کارت کاری یا The Employee Cardحدود CZK2500
ویزای کاری انتقال گیرنده درون شرکتی The Intra-Company Transferee Cardحدود CZK2500
کارت آبی اتحادیه اروپا Blue Cardحدود CZK5000

نکته آخر اینکه مدت اعتبار انواع ویزای کاری چک معمولا از 1 تا 3 سال بوده و قابل تمدید نیز می باشد. در ضمن مدت زمان رسیدگی به درخواست متقاضیان این نوع ویزای چک نیز بین 30 تا 60 روز کاری می باشد.

مهاجرت سرمایه گذار به چک

یکی از بهترین و در عین حال تضمینی ترین راه های مهاجرت به چک 2024 از طریق سرمایه گذاری و انجام بیزینس در این کشور اروپایی می باشد. اما چگونه؟ بنا به گزارش وب سایت immigration-residency.eu، با اینکه ویزای سرمایه گذاری در جمهوری چک خیلی هم معروف نیست اما روش خیلی مطمئن و کارآمد برای مهاجرت و اخذ اقامت جمهوری چک به حساب می آید. منتها برای اخذ این ویزای مهاجرتی چک شما به عنوان یک سرمایه گذار خارجی بایستی حائز شرایط ذیل باشید:

 • اولا بایستی حداقل حدود CZK75 میلیون (کرون چک) سرمایه گذاری بکنید.
 • دوما برای حداقل 20 نفر تبعه یا مقیم جمهوری چک کار فول- تایم فراهم کنید.
 • سوما اینکه شما برای سرمایه گذاری در چک بایستی یک بیزینس پلن Business plan خوبی هم داشته باشید.

تجربه مهاجرت و زندگی در چک

جمهوری چک یکی از کشورهای با کیفیت برای زندگی در اروپای مرکزی است و می توان آن را به بسیاری از علاقه مندان به این کشور توصیه کرد. تجربه زندگی در چک نشان می دهد که این کشور یکی از کشورهایی است که شاخص کیفیت زندگی در آن کیفت بسیار خوب را نشان می دهد و در نتیجه می توان گفت که این کشور برای زندگی شرایط بسیار ایده آلی دارد.

در باب هزینه زندگی در چک لینک فوق را مطالعه کنید.

شاخص کیفیت زندگی در چک

اقامت در چک به صورت بلند مدت

درخواست برای اقامت طولانی مدت با رعایت اصول اولیه امکان پذیر است. اولین شرط این است که شما برای مدت بیش از 90 روز ویزا دارید و همچنان می خواهید برای بیش از 6 ماه دیگر در چک بمانید، می توان گفت داشتن یک موقعیت کاری در چک که می تواند کارت کارمندی را برای شخص به ارمغان بیاورد که کم هزینه ترین راه مهاجرت به چک قلمداد شود، شما با اخذ ویزای کاری اقامت دائم چک را ظرف 5 سال بدست می آورید. کارت آبی اتحادیه اروپا نیز برای اتباع خارجی که قصد اقامت بلند مدت را دارند پیش بینی شده و افرادی که دارای یک مهارت حرفه ای و تحصیلات آکادمیک هستند می توانند با داشتن یک موقعیت کاری در چک صاحب این کارت شوند.

برخی افراد نیز از ایران با توانایی مالی خوب جهت اخذ ویزاهای تجاری چک اقدام می نمایند که البته ورود به این پروسه ها نیازمند آگاهی کامل از شرایط کارآفرینی و یا سرمایه گذاری در این کشور دارد، زیرا با این نوع اقامت نیز می توان بعد از 5 سال به اقامت دائم دست یافت البته در صورتی که شما به تعهدات خود جامع عمل بپوشانید. در حال حاضر اکثر ایرانیان بعد از حداقل یکبار ورود به چک و ارزیابی های اولیه تشخیص می دهند که می توانند در آنجا یک بیزینس راه اندازی کنند یا خیر.

اقامت بلند مدت و تبدیل آن به تابعیت در چک

همان طور که در بالا نیز اشاره شد برای اخذ اقامت بلند مدت یا همان اقامت بیش از 90 روز در چک باید از طریق یکی از راه های اخذ ویزای تحصیلی یا ویزای کاری یا ویزای توریستی اقدام کنیم. 2 ویزای مذکور عبارتند از:

 • مهاجرت تحصیلی جمهوری چک و اقامت موقت بیش از 3 ماه در این کشور با مقاصد تحصیلی
 • اقامت موقت بیش از 3 ماه با مقاصد تحقیقات علمی
 • مهاجرت به چک از طریق کار و دریافت اقامت موقت با داشتن پیشنهاد کاری و اخذ ویزای کار
 • اقامت موقت بیش از 90 روز با اهداف تجدید دیدار با خانواده یا همان ویزای توریستی
 • اقامت دائم برای اشخاص دارای اصالت چک

افرادی که در این کشور ویزای تحصیلی دریافت کرده اند، باید پس از اتمام تحصیلاتشان برای پیدا کردن کار اقدام کنند و چنانچه به کار برسند ویزای تحصیلیشان به ویزای کاری تغییر پیدا می کند. بعد از اینکه فرد موفق به اخذ موقعیت شغلی شد، باید بین 3 تا 5 سال در شغل مورد نظر مشغول به کار باشد تا بتواند برای اقامت دائم و تابعیت درخواست بدهد.

درمورد ویزای کاری نیز همین روال جاری است. فردی که موفق به اخذ ویزای کاری چک شده است، باید حدود 3 تا 5 سال در این کشور مشغول به کار باشد و سپس برای اخذ اقامت دائم یا تابعیت اقدام کند. درمورد ویزای توریستی فرد باید در همان 90 روز سکونت خود، پذیرش بگیرد و یا به جستجوی کار بپردازد و با دریافت پیشنهاد کاری به ایران بازگردد و برای دریافت ویزای کاری چک از طریق سفارت چک در کشور ایران اقدام کند.

شرایط کلی تبدیل اقامت به تابعیت در کشور چک

در این بخش به بیان شرایط کلی مورد نیاز برای تبدیل اقامت به تابعیت در کشور چک می پردازیم. برای اخذ شهروندی در این کشور باید موارد زیر رعایت شود:

 • فرد باید به زبان ملی این کشور مسلط باشد.
 • به تمامی قوانین و آداب و رسوم رایج در این کشور مسلط باشد.
 • آزمون شهروندی را نیز با موفقیت پشت سر بگذارد.
 • فرد به درآمد مطلوبی رسیده باشد تا بتواند از پس هزینه های خود در این کشور برآید.
 • فرد باید دارای اقامتگاهی متناسب در این کشور باشد.

مهاجرت به چک از طریق الحاق خانواده

یکی از بهترین راه ها برای اخذ اقامت دائم را می توان پیوست به خانواده دانست، اگر شما شرایط زیر را دارا باشید می توانید برای الحاق به خانواده اقدام نمائید: اگر همسر یک شهروند کشور چکی باشید، این بهترین راه برای اخذ اقامت است که یک تبعه ایرانی اگر بخواهد می تواند با ازدواج با یک مرد یا زن چکی به اقامت دست یابد، یا افرادی که بیش از 70 سال سن دارند و به تنهایی زندگی می کنند (و ازدواج نکرده و پدر و مادر شهروند بزرگسال چک هستند) و مورد آخر که فرزندان کمتر از 18 سال هستند، به عنوان همراه پدر یا مادر صاحب اقامت می شوند. مطابق اعلام سایت سفارت جمهوری چک (mzv.gov.cz)، متقاضیان برای درخواست ویزای همراه چک بایستی مدارک زیر را تحویل سفارت دهند:

 • فرم درخواست ویزای بلند مدت جمهوری چک
 • کپی از درخواست ویزای تکمیلی
 • دو قطعه عکس پاسپورتی جدید
 • اصل پاسپورت با دو صفحه خالی با حداقل 3 ماه اعتبار
 • دو کپی از صفحه داده های پاسپورت ملی
 • مدرک اسکان در جمهوری چک
 • گواهی تمکن مالی کافی
 • گواهی عدم سوء سابقه
 • رسید پرداخت هزینه ویزا

در این راستا سعی شد تا در مورد انواع راه های ورود و مهاجرت به چک و همچنین پر مخاطب ترین و کم هزینه ترین راه های مهاجرت و اخذ اقامت این کشور توضیح داده شود. اما ذکر این نکته واجب است که بگوییم قبل از هر اقدامی حتما با کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برای انتخاب مسیر درست تماس حاصل فرمایید.

سوالاتی درباره مهاجرت به چک

جمهوری چک یکی از کشورهایی است که اقامت در آن می تواند ارزشمند باشد. شهروندان خارجی روش های مختلفی را پیش روی خود خواهند داشت تا بتوانند در این کشور اقامت پیدا کنند. محدودیت هایی در این کشور وجود دارد اما به طور کلی امتیازهای اقامت در اتحادیه اروپا و شنگن در نوع خود کم نظیر است. جمهوری چک یکی از کشورهایی است که در روند ورود مهاجران غیرقانونی، سخت گیری های بسیار زیادی اعمال می کند. در چنین شرایطی است که افراد باید در انتخاب مقصد نهایی خود دقت بسیار زیادی داشته باشند. به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی، هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور مقرون به صرفه تر است و به همین دلیل بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. سوالاتی که در این رابطه مطرح می شوند عبارتند از:

 • بهترین روش مهاجرت به جمهوری چک چیست؟ در حال حاضر، اگر کسی توانایی تحصیل را داشته باشد، بهترین گزینه را پیش رو خواهد داشت. با این حال، ساده ترین مسیر، پیوستن به خانواده در این کشور است. افرادی که در این کشور ازدواج کنند یا یکی از والدین آن ها در این کشور باشد، می توانند از پیوست به خانواده استفاده کنند.
 • مهم ترین مزیت مهاجرت به جمهوری چک چیست؟ در شرایط کنونی، دریافت اقامت در چک و همچنین حوزه شنگن مهم ترین مزیت مهاجرت به این کشور است.
 • روند دریافت اقامت در چک چقدر به طول می انجامد؟ بعد از 5 سال حضور قانونی در چک، فرد می تواند برای دریافت شهروندی در این کشور اقدام کند.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *