مهاجرت کاری چین

مهاجرت به چین از طریق کار

مهاجرت به چین از طریق کار

مهاجرت به چین از طریق کار فقط از طریق اخذ ویزای کاری (Z Visa) امکانپذیر است. بنابر اعلام سفارت چین نیز اخذ این ویزا منوط به داشتن مجوز کاری می باشد. در واقع کارفرمای چینی به عنوان اسپانسر شما مسئول درخواست مجوز کار از وزارت کار این کشور می باشد. به محض دریافت مجوز کار می توان برای اخذ ویزای کار چین در سفارت این کشور اقدام نمود. اما در این مسیر ابهامات و سوالات کلیدی هم برای متقاضیان کار در چین 2021 به شرح ذیل پیش می آید:

 • روش های مهاجرت به چین 2021 کدامند؟
 • اعتبار ویزای کار چین چگونه است؟
 • هزینه اخذ ویزای کاری کشور چین چقدر می باشد؟
 • مدارک لازم جهت گرفتن ویزای کار در چین چیست؟
 • نحوه کاریابی در چین چگونه است؟

تمامی موارد فوق از جمله سوالات مهم راجع به شرایط کار در چین است که کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در همین نگارش با اشراف کامل به آنها پاسخ می دهند.

انواع شیوه های مهاجرت به چین

بر اساس قوانین کشور چین، شهروندان خارجی برای مسافرت به چین و یا انجام فعالیت در دروم مرزهای این کشور نیازمند داشتن ویزای چین می باشند. ویزای چین در طیف مختلف و با حروف اختصاری خاص توسط سفارتخانه های این کشور به افراد واگذار می شود. شرایط اخذ انواع ویزای چین نیز به اهداف سفر و نیز مدت اقامت متقاضیان بستگی دارد. اما انواع ویزای کشور چین در سال 2021 از این قرار می باشد:

عنوان ویزا حروف اختصاری شرایط ویزا
ویزای توریستی L Visa صرفا به منظور گشت و گذار و دیدن کشور چین صادر شده و امکان کار و تحصیل برای دارنده آن وجود ندارد.
ویزای بیزینس یا تجاری M & F Visa جهت انجام فعالیت تجاری یا برای اهداف و مقاصد فرهنگی یا علمی
ویزای تحصیلی X Visa ویژه تحصیل در دانشگاه های چین
ویزای کاری Z Visa مخصوص متقاضیان کار در چین که دارای کارفرمای چینی باشند.
ویزای ترانزیت G Visa ویژه عبور از خاک چین برای مسافرت به کشور دیگر

از بین ویزاهای مذکور، ویزای کار چین موضوع مورد بحث ما بوده و در بخش های بعدی همین مقاله به بررسی مفصل آن می پردازیم.

شرایط مهاجرت به چین از طریق کار

شرایط مهاجرت به چین از طریق کار

شرایط بازار کار برای مهاجرت به چین از طریق کار در سال 2021 مخصوصا با نرخ بیکاری 3.6% مطلوب گزارش می شود. علاوه بر این شرایط درآمدی نسبتا خوب و دخل و خرج مردم در چین نیز یکی از عوامل تحریک برای این نوع مهاجرت کاری است. اما به هر ترتیب، افراد برای انجام مهاجرت به چین از طریق کار نیازمند یافتن پیشنهاد کاری از این کشور آسیایی هستند. در واقع کارفرمای چینی مسئول آغاز روند اخذ مجوز کار و متقاضی یا کار جو نیز مسئول اخذ ویزای کاری چین یا z visa از سفارت کشور چین می باشد. پس با این حساب، ویزای کاری کشور چین برای آندسته از افرادی صادر می شود که مجوز کار دریافت کرده و قصد کار در چین را دارند.

در واقع یکی از شرایط مهاجرت به چین از طریق کار یافتن کار در این کشور است. بنابراین متقاضیان ابتداء بایستی در فکر کاریابی در چین باشند. برای این کار داشتن رزومه کاری یا همان cv و تسلط بر زبان انگلیسی اصل اساسی محسوب می شود. اما از روش های معروف جهت یافتن کار در کشور چین می توان به مراجعه به موسسات کاریابی، مطالعه روزنامه ها و مجلات محلی و از همه مهمتر مراجعه به سایت های کار و کاریابی مثل موارد زیر می باشد:

 • com (به زبان چینی)
 • Chinahr (به زبان چینی)
 • China Job (به زبان انگلیسی)
 • Matchdragon (به زبان انگلیسی)
 • Careerengine (به زبان انگلیسی)
 • ChinaHot (به زبان انگلیسی)

ویزا برای مهاجرت به چین از طریق کار

همانطوری که در مطالب فوق نیز بیان شد، ویزای کار چین صرفا برای افرادی صادر می شود که مجوز کار یا Work Permit داشته باشند. در این رابطه و پس از اخذ مجوز کار، متقاضی از طریق سفارت چین نسبت به درخواست ویزای کار چین z visa اقدام می کند. نکته مهم اینکه مجوز کار فقط با درخواست کارفرمای چینی و توسط وزارت کار چین صادر می شود. در ادامه و پس از ورود به چین با ویزای کار افراد فقط 3 ماه فرصت دارند تا علاوه بر ثبت نام در اداره امنیت عمومی محلی نسبت به دریافت مجوز اقامتی خود اقدام نمایند.

با اینکه ویزای Z برای فوق فوق 3 ماه اعتبار داشت ولی مجوز اقامتی جایگزین آن تا 1 سال معتبر بوده و قابلیت تمدید چند باره را نیز دارد همچنین از مشخصات ویزای اقامت مذکور این است که این نوع اقامت از نوع اقامت موقتی چین و Multiple Entry یا ویزای چند ورود می باشد. پس با یک جمع بندی کلی می توان خلاصه فرآیند مهاجرت به چین از طریق کار و اخذ ویزای Z را به این صورت خلاصه کرد:

فرآیند مهاجرت به چین از طریق کار و اخذ ویزای Z

مدارک جهت مهاجرت به چین از طریق کار

با در نظرگرفتن شرایط کلی و مراحل لازم جهت اخذ ویزای کاری چین، اکنون زمان آن فرارسیده است که با مدارک لازم در اینباره آشنا شوید. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای Z چین و مهاجرت به چین از طریق کار در سال 2021 عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر به همراه کپی از صفحه اطلاعات آن
 • یک قطعه عکس پاسپورتی جدید در ابعاد 2 در 2
 • فرم درخواست ویزای کاری چین (Q1)
 • رسید پرداخت هزینه ویزا به مبلغ 30$ (دلار)
 • نامه مجوز کاری یا Work Permit

شرایط زندگی در چین 2021

کیفیت زندگی در چین نسبتا بالا است. مطابق قانون کار جمهوری خلق چین، کارگران به طور نرمال و استاندارد هر روز باید 8 ساعت کار کنند و ساعت کار هفتگی آنها 44 ساعت در هفته باشد. این قانون برای کلیه کارگران حقوق حقوق و امتیازات بازنشستگی، بیمه تامین اجتماعی، مرخصی و  غیره تعریف کرده است. بنابراین کارگران در چین از استاندارد جهانی کار برخوردار هستند. سطح درآمدی کارگران در چین نیز نسبتا در سطح خوبی قرار دارد مخصوصا اگر این سطح را با سطح هزینه های زندگی در چین مقایسه کنیم.

مطابق آمار سال 2021، میانگین ماهیانه درآمد کار در چین حدود CNY19649 (یوآن) معادل 2787$ (دلار) می باشد. این در حالی است که هزینه زندگی در چین ماهیانه در حدود 1500$ (دلار) برای هر نفر می باشد. وضعیتی که انعکاس و نتیجه آن را می توان در نمودار تطبیقی زیر مشاهده کرد:

نمودار مقایسه درآمد و هزینه چینی ها

اما اکنون بد نیست که با شهرهای گران و در عین حال پر درآمد کشور چین نیز آشنا شد. این شهرها شامل شهرهای شانگهای، ووهان و بیجینگ چین می باشند. با این تفاسیر اگر شما هم جزء علاقه مندان مهاجرت به چین در سال 2021 بوده ولی اطلاعی از انواع و شرایط روشهای مهاجرت به چین ندارید، توصیه ما این است که از مشاوره به روز و حرفه ای وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این خصوص استفاده نمائید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  +  35  =  39