مهاجرت به کشور چین

مهاجرت به چین

مهاجرت به چین

همه ساله افراد زیادی از ایران با اهداف مختلف به چین مهاجرت می کنند و این مهاجرت به چین مخصوصا در طی چند سال اخیر افزایش یافته است. بیشترین نوع مهاجرت به چین از نوع مهاجرت تجاری و کاری می باشد که از این طریق بازرگانان و تجار ایرانی اقدام به معامله با همتایان چینی خود می کنند.

 • شرایط تحصیل در چین چگونه است؟
 • چگونه می توان به کشور چین ورود پیدا کرد؟
 • هزینه های زندگی در چین چگونه است؟
 • چه نکاتی درباره زندگی در چین وجود دارد؟

مهاجرت به چین با مهاجرت به کشورهای دیگر کمی متفاوت است و شرایط و مدارک مورد نیاز نیز پیچیدگی خود را دارد، ولی نظر کارشناسی درباره مهاجرت، نگاه فرآیندی به موضوع مهاجرت به این کشور می باشد. نگاه فرآیندی که ما در انواع مهاجرت ها به شرح آن می پردازیم، به صورت مرحله ای بوده و تسهیل کننده مهاجرت می باشد. پس با نگاه فرآیندی به موضوع، مهاجرت خیلی آسان نیست اما امری امکانپذیر است. در این مقاله که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص مهاجرت به کشور چین توضیحاتی ارائه گردیده است.

درباره کشور چین

چین China، رسما معروف به جمهوری خلق چین (PRC)، کشوری است در شرق آسیا و پرجمعیت ترین کشور جهان با جمعیت 1.404 میلیارد نفر محسوب می شود. چین به عنوان یکی از قدیمی ترین تمدن های جهان، در ساحل حاصلخیز رودخانه زرد در جلگه چین شمالی تکوین یافت. به مدت چند قرن، سیستم سیاسی چین مبتنی بر امپراطوری های دودمانی بوده است. از خاندان های معروف تاریخی حاکم بر این کشور می توان به خاندان های خیا و هان و تانگ اشاره کرد. اختراع تفنگ و توپ در سلسله تانگ رخ داد و در همین دوره حاکمیت سلسله تانگ بود که جاده ابریشم به عنوان مسیر بازرگانی شرق و غرب عالم احداث گردید.

آنچه که همواره با شنیدن کلمه چین به ذهن مخاطبین می آید علاوه بر جمعیت چین، اقتصاد بزرگ و درحال رشد چین می باشد. از زمان های قدیم چینی ها علاقه مند به روابط تجاری با سایر ملل بودند و تاکنون هم به سنت تجارت با کشورهای دیگر ادامه می دهند و بنای اقتصاد چینی ها بر پایه داد وستد و معامله با خارجی هاست، اما پس از اصلاحات اقتصادی در 1978 بود که اقتصاد چین یکی از سریعترین رشدها را با نرخ های رشد سالانه بالای 6 درصد تجربه کرد. بر طبق آمار بانک جهانی، GDP چین از 150 بیلیون دلار در 1978 تا 12.24 تریلیون دلار در سال 2017 رشد داشته است. مطابق گزارش بانک جهانی، GDP چین در سال 2019 به ارزش 14342.90$ بیلیون دلار بوده و اقتصاد چین حدود 11.81% از کل اقتصاد جهان را تشکیل می دهد:

GDP چین

حقایق کلیدی درباره مهاجرت به چین

قبل از مهاجرت به این کشور یک سری واقعیت ها وجود دارد که شما بایستی آنها را مدنظرتان قرار دهید:

 • هنگام مهاجرت، اولین اولویت شما باید واکسیناسیون و ویزاها باشد. DPT ،Polio ،MMR، تب دنگو و هپاتیت A همگی واکسیناسیون های لازم در مورد چین می باشند، همچنین در مورد انواع ویزا، لازم است که شما تحت معاینات پزشکی جامعی قرار بگیرید.
 • هر قراردادی که لازم است شما در چین امضا نمایید همواره یک نسخه چینی و یک نسخه انگلیسی خواهند داشت. در هنگام منازعه بین طرفین، نسخه چینی ارجعیت دارد پس شما بایستی که همواره قراردادتان را قبل از امضا نهایی چک نمایید.
 • برخی از مراکز مراقبتی در کلینیک های روستایی از ارایه خدمات به خارجی ها خودداری می کنند، پس شما باید از قبل بیمارستانهای محلی مناسبی را شناسایی نمایید.
 • خیلی از بیمارستان های دولتی چین بیمه درمانی خارجی را قبول نمی کنند؛ بنابرین شما نیازمند بیمه مناسب در چین هستید.
 • چک معمولا به عنوان ابزار معتبر پرداخت در چین مورد قبول نیست و شما باید همیشه وجه نقدی همراهتان باشد.
 • خارجی هایی که در چین زندگی می کنند بایستی از لوازم و متعلقات شخصیشان به عنوان مدرک مالکیت عکس بگیرند تا به هنگامی که دستبردی روی می دهد، مورد استفاده قرار گیرد.

حقایق کلیدی درباره مهاجرت به چین

روش های مهاجرت به چین

چین کشوری با تمدن باستانی و دارای تاریخ غنی می باشد. افرادی که به چین مهاجرت کرده اند و این کشور را از نزدیک دیده اند معترف به این واقعیت هستند که چین کشوری است که تعادل بین مدرنیته غربی و سنت های شرقی را حفظ کرده است. این کشور سومین کشور بزرگ دنیا از نظر مساحت و از نظر جمیعتی پر جمعیت ترین کشور دنیاست. با توجه به هدفتان از مهاجرت، روشهای مهاجرتی بسیاری پیش روی شما قرار می گیرد:

 • تحصیل
 • کار
 • بیزینس
 • دیدار خانواده
 • کارآفرینی
 • توریسم

اخد ویزای کشور چین

هر کسی که بخواهد به چین مهاجرت کند، به ویزای چین نیازمند است. در اکثر موارد، برای درخواست اقامت دایمی یا تابعیت چین، فرد متقاضی باید از قبل، چند سال با در دست داشتن ویزای معتبر در چین مقیم باشد. مقررات ویزای چین خیلی دقیق و سخت گیرانه است و شرایط لازم به ملیت متقاضی بستگی دارد. درخواست های ویزا باید شخصا و یا توسط هر کس دیگر به وکالت از طرف شما صورت گیرد. انواع مختلف ویزای چین وجود دارد که فرد ممکن است که با توجه به هدف خود درخواست دهد. نمودار گرافیکی زیر نشانگر شرایط و فرآیند اخذ ویزای مسافرت به چین می باشد:

فرآیند اخذ ویزای مسافرت به چین

انواع ویزا جهت مهاجرت به چین

انواع ویزای چین را می توان به دسته های زیر تقسیم بندی کرد:

پارامتر شرح
ویزای توریستی ویزای توریستی یا L Visa، امکان مسافرت آزادانه به اکثر نقاط چین
2 سال معتبر
ویزای بیزینس روادید نوع M، انجام تجارت و یا فعالیت های بازرگانی
ویزای نوع F با اهداف تبادل فرهنگی یا علمی، تورهای تحصیلی و تحقیق و غیره
3 ماه معتبر
ویزای دانشجویی X2 Visa ویزا برای اقامت کمتر از 6 ماه است
X1 Visa که مخصوص دانشجویانی است که قصد تحصیل و اقامت به مدت بیش از 6 ماه را دارند.
ویزای کار ویزای کار Z Visa باید توسط شرکت استخدام کننده متقاضی اسپانسری شود.
30 روز اعتبار
متقاضی باید روادید اقامت موقت را منطبق با مدت قرارداد اخذ نماید.
ویزای ترانزیت این نوع ویزا یا G Visa برای متقاضیانی صادر می شود که قصد عبور از کشور چین را به مقصد نهایی دارند.

پرطرفدارترین راه مهاجرت به چین

از میان روش های گفته شده، روش تحصیلی کاربردی ترین راه برای مهاجرت به چین است. چرا که کافی است فرد از یکی از دانشگاه های چین پذیرش بگیرد؛ البته نباید از نظر دور داشت تحصیل تنها در دانشگاه های دولتی چین ارزان قیمت است. در واقع برخی از دانشگاه های خصوصی آمریکایی و غیره نیز در چین شعبه دارند که شهریه های بسیار سنگینی از دانشجویان دریافت می کنند. به طور متوسط شهریه تحصیل در دانشگاه های دولتی چین سالیانه حدود 2670£ (پوند) است در نتیجه برای اتمام تحصیلات دوره کارشناسی که 4 سال به طول می انجامد از دانشجویان حدود 10686£ (پوند) شهریه اخذ می شود

معیارهای واجد شرایط بودن برای اخذ اقامت دائم چین از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است. شهرهای بزرگی مانند شانگهای و پکن سیاست های بیشتری را اتخاذ می کنند که معیارهای واجد شرایط بودن را گسترش می دهد و زمان کلی درخواست های اقامتی را کوتاه می کند. شانگهای، به عنوان اولین شهری که اقدامات جدید را اجرا کرد، زمان رسیدگی اولیه درخواست را از 180 روز به 90 روز کاهش داد و پنج دسته دیگر از خارجیان واجد شرایط را شامل اقامت چین قرارداد.

شانگهای اکنون 13 دسته از افرادی که شامل دسته های زیر باشد اضافه بر شهرهای دیگر چین واجد شرایط اقامت دائم قرارداده است. اساساً، آنها را می توان در چهار گروه عمده طبقه بندی کرد . کارمندان خارجی که دارای موقعیت های کلیدی در شرکت ها، استعدادهای خارجی، سرمایه گذاران خارجی، و بستگان  یک شهروند چینی یا یک خارجی با اقامت دائم چین هستند را مشمول این قوانین قرارده است.

الزامات اساسی مهاجرت به چین از طریق کار

اخیراً، چین سیاست استعدادهای خارجی فعال تر، بازتر و مؤثرتر را اجرا کرده است. این روند درخواست را ساده کرده است و به اکثریت اجازه می دهد تا به صورت آنلاین انجام شوند. برای آن دسته از کارفرمایان که قصد دارند افراد خارجی را در چین استخدام کنند، رعایت قوانین و مقررات محلی در مورد مهاجران بسیار مهم است. به عنوان مثال، کارفرمایان باید به طور قانونی تأسیس شده باشند و باید گواهینامه های لازم را از اداره صنعت مربوطه داشته باشند.

خارجی هایی که برای ویزای کار در چین درخواست می کنند نیز باید شرایط اولیه را داشته باشند. متقاضی باید:

 • بالای 18 سال و سلامت باشید
 • داشتن مهارت های حرفه ای و تجربه کاری مربوطه برای پر کردن جای خالی مربوطه؛
 • نداشتن سابقه کیفری؛
 • یک کارفرمای خاص داشته باشید؛
 • پاسپورت معتبر و/یا هر گواهی نامه بین المللی مورد نیاز دیگر را داشته باشید

در رابطه با مهاجرت به کشور چین نظر کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این است که اولین و مهمترین مرحله از فرآیند مهاجرت تهیه اسناد و مدارک لازم می باشد. انتخاب ویزای صحیح به مدت اقامت شما و هدفتان از مهاجرت بستگی دارد. چنانچه شما هم در پی کسب اقامت چین و اطلاع از انواع روش های مهاجرت به چین و یا به عبارت دیگر، راه های اخذ اقامت چین هستید، می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

سوالات همیشگی در خصوص مهاجرت به چین

آنچه در رابطه با مهاجرت به چین همواره مورد پرسش است، در زیر پاسخ داده شده اند؛

 • بهترین روش های مهاجرت به چین کدامند؟ سرمایه گذاری و تحصیل در این کشور.
 • چرا مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در چین توصیه می شود؟ دوری از تحریم های اقتصادی و امکان فعالیت در مناطق آزاد چین و عدم پرداخت مالیات.
 • کم هزینه ترین راه مهاجرت به چین چیست؟ بدون تردید تحصیل در چین بسیار ارزان قمیت و مقرون به صرفه است.
 • آیا می توان به عنوان نیروی کار به چین مهاجرت کرد؟ با توجه به وسعت جمعیت چین، تنها افراد بسیار متخصص در حرفه خود از این امکان بهرمند می شوند.
5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.