مهاجرت

مهاجرت به چین

مهاجرت به چین

در سال های گذشته افراد زیادی از ایران با اهداف مختلف به چین مهاجرت می کنند و مبحث مهاجرت به چین به خصوص در طی چند سال اخیر افزایش یافته است. بیشترین نوع مهاجرت به چین از نوع مهاجرت تجاری و کاری می باشد که از این طریق بازرگانان و تجار ایرانی اقدام به معامله با همتایان چینی خود می کنند.

 • شرایط تحصیل در کشور چین چگونه است؟
 • چگونه می توان به کشور چین ورود پیدا کرد؟
 • هزینه های زندگی در چین چگونه است؟
 • چه نکاتی درباره زندگی در چین وجود دارد؟

مهاجرت به چین با مهاجرت به کشورهای دیگر کمی متفاوت است و شرایط و مدارک مورد نیاز نیز پیچیدگی خود را دارد، ولی نظر کارشناسی درباره مهاجرت، نگاه فرآیندی به موضوع مهاجرت به این کشور می باشد. نگاه فرآیندی که ما در انواع مهاجرت ها به شرح آن می پردازیم، به صورت مرحله ای بوده و تسهیل کننده مهاجرت می باشد. پس با نگاه فرآیندی به موضوع، مهاجرت خیلی آسان نیست اما امری امکانپذیر است. در این مقاله که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص مهاجرت به کشور چین توضیحاتی ارائه گردیده است.

درباره کشور چین

چین China، رسما معروف به جمهوری خلق چین (PRC)، کشوری است در شرق آسیا و پرجمعیت ترین کشور جهان با جمعیت 1.404 میلیارد نفر محسوب می شود. چین به عنوان یکی از قدیمی ترین تمدن های جهان، در ساحل حاصل خیز رودخانه زرد در جلگه چین شمالی تکوین یافت. از خاندان های معروف تاریخی حاکم بر این کشور می توان به خاندان های خیا، هان و تانگ اشاره کرد. اختراع تفنگ و توپ در سلسله تانگ رخ داد و در همین دوره حاکمیت سلسله تانگ بود که جاده ابریشم به عنوان مسیر بازرگانی شرق و غرب عالم احداث گردید.


آنچه که همواره با شنیدن کلمه چین به ذهن مخاطبین می آید علاوه بر جمعیت چین، اقتصاد بزرگ و درحال رشد چین می باشد. از زمان های قدیم چینی ها علاقه مند به روابط تجاری با سایر ملل بودند و تاکنون هم به سنت تجارت با کشورهای دیگر ادامه می دهند و بنای اقتصاد چینی ها بر پایه داد وستد و معامله با خارجی هاست، اما پس از اصلاحات اقتصادی در 1978 بود که اقتصاد چین یکی از سریعترین رشدها را با نرخ های رشد سالانه بالای 6% تجربه کرد. بر طبق آمار بانک جهانی، GDP چین از 150 بیلیون دلار در 1978 تا 12.24 تریلیون دلار در سال 2017 رشد داشته است. مطابق گزارش بانک جهانی، GDP چین در سال 2019 به ارزش 14342.90$ بیلیون دلار بوده و اقتصاد چین حدود 11.81% از کل اقتصاد جهان را تشکیل می دهد:

GDP چین

حقایق کلیدی درباره مهاجرت به چین

قبل از مهاجرت به این کشور یک سری واقعیت ها وجود دارد که شما بایستی آنها را مدنظرتان قرار دهید:

 • هنگام مهاجرت، اولین اولویت شما باید واکسیناسیون و ویزاها باشد. DPT ،Polio ،MMR، تب دنگو و هپاتیت A همگی واکسیناسیون های لازم در مورد چین می باشند، همچنین در مورد انواع ویزا، لازم است که شما تحت معاینات پزشکی جامعی قرار بگیرید.
 • هر قراردادی که لازم است شما در چین امضا نمایید همواره یک نسخه چینی و یک نسخه انگلیسی خواهند داشت. در هنگام منازعه بین طرفین، نسخه چینی ارجعیت دارد پس شما بایستی که همواره قراردادتان را قبل از امضا نهایی چک نمایید.
 • برخی از مراکز مراقبتی در کلینیک های روستایی از ارایه خدمات به خارجی ها خودداری می کنند، پس شما باید از قبل بیمارستانهای محلی مناسبی را شناسایی نمایید.
 • خیلی از بیمارستان های دولتی چین بیمه درمانی خارجی را قبول نمی کنند؛ بنابرین شما نیازمند بیمه مناسب در چین هستید.
 • چک معمولا به عنوان ابزار معتبر پرداخت در چین مورد قبول نیست و شما باید همیشه وجه نقدی همراهتان باشد.
 • خارجی هایی که در چین زندگی می کنند بایستی از لوازم و متعلقات شخصیشان به عنوان مدرک مالکیت عکس بگیرند تا به هنگامی که دستبردی روی می دهد، مورد استفاده قرار گیرد.

حقایق کلیدی درباره مهاجرت به چین

مزایا و معایب مهاجرت به چین

در هر پروسه مهاجرتی به خارج از کشور مزایا و معایب بسیاری می تواند نهفته باشد و به همین دلیل است که فرد باید پیش از ورود به کشوری دیگر، در رابطه با مزایا و معایب روند مهاجرت اطلاعات کافی به دست آورند. باید به این نکته اشاره داشت که چین نیز یکی از کشورهایی است که می تواند روند مشابهی را برای مهاجرت ایجاد کند.

برخی از مهم ترین مزایا و معایب مهاجرت به چین عبارتند از:

مزایا و معایب مهاجرت به چین

روش های مهاجرت به چین

چین کشوری با تمدن باستانی و دارای تاریخ غنی می باشد. افرادی که به چین مهاجرت کرده اند و این کشور را از نزدیک دیده اند معترف به این واقعیت هستند که چین کشوری است که تعادل بین مدرنیته غربی و سنت های شرقی را حفظ کرده است. این کشور سومین کشور بزرگ دنیا از نظر مساحت و از نظر جمیعتی پر جمعیت ترین کشور دنیاست. با توجه به هدفتان از مهاجرت، روشهای مهاجرتی بسیاری پیش روی شما قرار می گیرد:

 • تحصیلی
 • کاری
 • بیزینس
 • کارآفرینی
 • توریسم

اخد ویزای کشور چین

هر کسی که بخواهد به چین مهاجرت کند، به ویزای چین نیازمند است. در اکثر موارد، برای درخواست اقامت دایمی یا تابعیت چین، فرد متقاضی باید از قبل، چند سال با در دست داشتن ویزای معتبر در چین مقیم باشد. مقررات ویزای چین خیلی دقیق و سخت گیرانه است و شرایط لازم به ملیت متقاضی بستگی دارد. درخواست های ویزا باید شخصا و یا توسط هر کس دیگر به وکالت از طرف شما صورت گیرد. انواع مختلف ویزای چین وجود دارد که فرد ممکن است که با توجه به هدف خود درخواست دهد. نمودار گرافیکی زیر نشانگر شرایط و فرآیند اخذ ویزای مسافرت به چین می باشد:

فرآیند اخذ ویزای مسافرت به چین

انواع ویزا جهت مهاجرت به چین

انواع ویزاهای کشور چین را باید به دسته های زیر تقسیم بندی کرد:

پارامترشرح
ویزای توریستیویزای توریستی یا L Visa، امکان مسافرت آزادانه به اکثر نقاط چین
دو سال معتبر
ویزای بیزینسروادید نوع M، انجام تجارت و یا فعالیت های بازرگانی
ویزای نوع F با اهداف تبادل فرهنگی یا علمی، تورهای تحصیلی و تحقیق و غیره
سه ماه معتبر
ویزای دانشجوییX2 Visa ویزا برای اقامت کمتر از 6 ماه است
X1 Visa که مخصوص دانشجویانی است که قصد تحصیل و اقامت به مدت بیش از 6 ماه را دارند.
ویزای کارویزای کار Z Visa باید توسط شرکت استخدام کننده متقاضی اسپانسری شود.
30 روز اعتبار
متقاضی باید روادید اقامت موقت را منطبق با مدت قرارداد اخذ نماید.
ویزای ترانزیتاین نوع ویزا یا G Visa برای متقاضیانی صادر می شود که قصد عبور از کشور چین را به مقصد نهایی دارند.

روش های اخذ تابعیت و اقامت در کشور چین

متقاضیانی که قصد مهاجرت به کشور چین را دارند می توانند از طرق مختلفی تابعیت این کشور را دریافت نمایند که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

 • اخذ تابعیت از طریق تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزشی کشور چین
 • از طریق ازدواج با فردی با تابعیت کشور چین
 • اخذ اقامت از طریق کار در کشور چین
 • مهاجرت به کشور چین از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت

در خصوص کار در کشور چین باید توجه داشت این کشور به قدر کافی نیروی جوان و متخصص دارد. سطح درآمد در کشورهای اروپایی مثل آلمان نیز بسیار بالاتر از درآمد در چین است و سبب شده مهاجرت کاری به اروپا پرطرفدارتر باشد.

قوانین تابعیت در کشور چین

در جهت اخذ تابعیت از کشور چین باید بدانید که تابعیت این کشور از طریق تولد به دست می آید، آن هم در صورتی است که حداقل یکی از والدین فرد تابعیت این کشور را داشته باشد. با توجه به قوانین ملیت در این کشور، شهروندانی که تابعیت دوگانه دارند به رسمیت شناخته نمی شوند و غیر قانونی می باشد. افراد خارجی و بین المللی برای دریافت تابعیت و اقامت در این کشور برای همسرشان می توانند درخواستشان را ارائه دهند، برای این درخواست افراد باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • همسران شهروندان کشور چین
 • ازدواج هایی که مدت آن ها بیشتر از 5 سال باشد.
 • متقاضیان باید به مدت 5 سال متوالی در چین اقامت داشته باشند.
 • نباید مدت اقامت در چین کمتر از 9 ماه باشد.

افراد خارجی که برای دریافت اقامت دائم در کشور چین تحریم شده اند، اقامت دائم توسط کنسولگری برایشان صادر می شود. مجوز اقامت توسط وزارت امنیت عمومی تایید خواهد شد. متقاضیان در خارج از کشور با فرم تایید شده اجازه اقامت دائمی بیگانه به سفارت خانه و یا کنسولگری چین مراجعه کرده و اقدامات لازم را جهت دریافت ویزای تایپ دی انجام دهند. پس از گذشت یک ماه از ورود به کشور چین متقاضی اقامت دائمی از یک ارگان عمومی که درخواست را تایید کرده اند، دریافت می کند.

هزینه مهاجرت به چین در 2024

یکی از مسائلی که می تواند مهاجرت به چین را تحت تاثیر خود قرار دهد، هزینه هایی است که مهاجرت به چین به همراه دارد. برخی از هزینه های مهاجرتی در کشور مبدا اتفاق می افتند که شامل موارد زیر هستند:

 • ترجمه مدارک
 • ثبت درخواست پذیرش از دانشگاه
 • خرید بلیط هواپیما
 • هزینه دریافت ویزای تحصیل، کاری، اقامتی، توریستی یا غیره
 • هزینه وکیل مهاجرت در صورت تمایل

البته باید در نظر داشت که در هر روش مهاجرتی هزینه ها به طور کلی تغییر پیدا می کند و این مسئله ای است که علاقمندان باید به آن توجه داشته باشند.

بیشترین هزینه مهاجرت مربوط به افرادی است که قصد سرمایه گذاری در چین را دارند و پس از آن نیز دانشجویان باید هزینه های زیادی در این کشور پرداخت کنند. افرادی که برای کار یا پیوست به خانواده نیز مهاجرت می کنند، کمترین هزینه ها را پرداخت می کنند.

پرطرفدارترین راه مهاجرت به چین

از میان روش های گفته شده، روش تحصیلی کاربردی ترین راه برای مهاجرت به چین است. چرا که کافی است فرد از یکی از دانشگاه های چین پذیرش بگیرد؛ البته نباید از نظر دور داشت تحصیل تنها در دانشگاه های دولتی چین ارزان قیمت است. در واقع برخی از دانشگاه های خصوصی آمریکایی و غیره نیز در چین شعبه دارند که شهریه های بسیار سنگینی از دانشجویان دریافت می کنند. به طور متوسط شهریه تحصیل در دانشگاه های دولتی چین سالیانه حدود 2670£ (پوند) است در نتیجه برای اتمام تحصیلات دوره کارشناسی که 4 سال به طول می انجامد از دانشجویان حدود 10686£ (پوند) شهریه اخذ می شود

معیارهای واجد شرایط بودن برای اخذ اقامت دائم چین از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است. شهرهای بزرگی مانند شانگهای و پکن سیاست های بیشتری را اتخاذ می کنند که معیارهای واجد شرایط بودن را گسترش می دهد و زمان کلی درخواست های اقامتی را کوتاه می کند. شانگهای، به عنوان اولین شهری که اقدامات جدید را اجرا کرد، زمان رسیدگی اولیه درخواست را از 180 روز به 90 روز کاهش داد و پنج دسته دیگر از خارجیان واجد شرایط را شامل اقامت چین قرارداد.

شانگهای اکنون 13 دسته از افرادی که شامل دسته های زیر باشد اضافه بر شهرهای دیگر چین واجد شرایط اقامت دائم قرارداده است. اساساً، آنها را می توان در چهار گروه عمده طبقه بندی کرد . کارمندان خارجی که دارای موقعیت های کلیدی در شرکت ها، استعدادهای خارجی، سرمایه گذاران خارجی، و بستگان  یک شهروند چینی یا یک خارجی با اقامت دائم چین هستند را مشمول این قوانین قرارده است.

مهاجرت به چین از طریق تحصیل

یکی از بهترین مسیرهایی که برای مهاجرت به چین وجود دارد، تحصیل در این کشور است و افرادی که این مسیر را برای تحصیل خود انتخاب می کنند شانس بالایی برای دریافت اقامت پس از تحصیل در این کشور خواهند داشت. دانشگاه های چین کیفیت تحصیل بسیار بالایی را ارائه می کنند و این مسئله می تواند در روند جذابیت هرچه بیشتر این کشور در مسیر مهاجرت اثرگذار باشد. افرادی که کمتر از 25 سال سن داشته باشند می توانند تحصیل در چین را بدون مدرک زبان تجربه کنند.

تحصیل در چین شامل هزینه می شود اما کسانی که دوره دکترا در این کشور را انتخاب می کنند، این شانس را خواهند داشت که بدون نیاز به پرداخت شهریه و با دریافت بورسیه در این کشور به ادامه تحصیل بپردازند. در نتیجه می توان گفت که تحصیل در مقطع دکترا یکی از شانس های اساسی برای  مهاجرت به چین از طریق تحصیل است.

برخی از مهم ترین دانشگاه های چین برای تحصیل عبارتند از:

بهترین دانشگاه های چین

الزامات اساسی مهاجرت به چین از طریق کار

اخیراً، چین سیاست استعدادهای خارجی فعال تر، بازتر و مؤثرتر را اجرا کرده است. این روند درخواست را ساده کرده است و به اکثریت اجازه می دهد تا به صورت آنلاین انجام شوند. برای آن دسته از کارفرمایان که قصد دارند افراد خارجی را در چین استخدام کنند، رعایت قوانین و مقررات محلی در مورد مهاجران بسیار مهم است. به عنوان مثال، کارفرمایان باید به طور قانونی تأسیس شده باشند و باید گواهینامه های لازم را از اداره صنعت مربوطه داشته باشند.

خارجی هایی که برای ویزای کار در چین درخواست می کنند نیز باید شرایط اولیه را داشته باشند. متقاضی باید:

 • بالای 18 سال و سلامت باشید
 • داشتن مهارت حرفه ای و تجربه کار مربوط برای پر کردن جای خالی
 • نداشتن سابقه کیفری؛
 • یک کارفرمای خاص داشته باشید؛
 • پاسپورت معتبر یا گواهی نامه بین المللی مورد نیاز دیگر را داشته باشید

در ضمن ناگفته نماند که اعطای ویزای کاری چین یا همان Z Visa منوط به اخذ امتیاز لازم از سیستم امتیازبندی چین می باشد. پس متقاضیان با توجه به معیارهای مختلفی مثل سابقه کاری، میزان تحصیلات، مدرک زبان چینی، سن و سال و نیز سطح درآمدی به 3 دسته زیر تقسیم می شوند:

دسته متقاضیانشرایط امتیازی
دسته Aافراد با امتیاز 85 یا بالاتر که به عنوان نخبگان برتر خارجی محسوب می شوند. افرادی که در پست های مدیریتی و کلیدی استخدام ده و سطح درآمدی آنها 6 برابر متوسط کارگران افراد محلی است.
دسته Bافراد با امتیاز 60 تا 85 که دارای مدرک لیسانس یا بالاتر بوده دارای 2 سال سابقه کاری در رشته مربوطه بوده و بیش از 4 برابر متوسط درآمد گارگران محلی درآمد دارند.
دسته  Cافراد با امتیاز زیر 60 که نه در تایر A و نه تایر B قرار نگرفته و فقط می توانند متقاضی کار کوتاه مدت در چین باشند.

وکیل مهاجرت به چین

باید به این نکته توجه داشت که استفاده از وکیل مهاجرت به خارج از کشور تنها در برخی از کشورها می تواند به نوعی یک الزام باشد اما افرادی که توانمندی مطالعات گسترده در رابطه با روش های مهاجرت را دارند، می توانند با کمی ریسک بیشتر، این مسیر را طی کرده و خود را به چین برسانند.

باید در نظر داشت که وظایف وکیل مهاجرت به چین کاملا مشخص است و او می تواند مسیر مهاجرت به این کشور را هموار سازد. بایستی در نظر داشت که در حال حاضر یک وکیل می تواند در مسیرهای زیر به فرد کمک کند:

 • دریافت پذیرش تحصیلی در بهترین دانشگاه با توجه به رزومه
 • پیدا کردن فرصت های کاری آزاد در چین
 • یافتن بهترین مسیرها برای سرمایه گذاری در چین
 • ارائه مدارک مطابق با آخرین تغییرات در سفارت
 • تنظیم دقیق و درست پرونده مهاجرت

تمام این مراحل در نهایت منجر خواهد شد که فرد شانس بیشتری برای دریافت ویزا داشته باشد و هیچ ضمانتی برای دریافت ویزا در هیچ یک از کشورهای جهان وجود ندارد.

مهاجرت به چین از طریق خرید ملک

یکی دیگر از راه های اقامت در کشور چین، خرید ملک در این کشور است. البته لازم است بدانید تنها با خرید ملک نمی توان اقامت و تابعیت این کشور را به دست آورد بلکه در کنار سرمایه گذاری برای خرید ملک از دیگر راه های کمکی برای این امر نیز باید استفاده کرد تا شانس خود را افزایش داد. چین یکی از کشورهای در حال پیشرفت است و برای سرمایه گذاری در بخش املاک بسیار مناسب می باشد. با توجه به اقدامات مقامات کشور چین طی چند سال گذشته قیمت ملک در حداقل 10 شهر به پایین ترین میزان خود رسیده و این کشور توانسته جذبی حداکثری در سرمایه گذاران املاک و مستغلات داشته باشد.

سرمایه گذاری در این بخش می تواند بسیار پربازده باشد؛ چرا که کشور در حال رشد اقتصادی است، از این رو افراد بسیاری خرید ملک را راهی برای اقامتشان در چین انتخاب می کنند. البته فراموش نشود که میزان سرمایه گذاری در این بخش، تعیین اقامت دائم یا موقت سرمایه گذار نیز طبق قوانین کشور چین تعیین می شود.

تجربه مهاجرت به چین

در حال حاضر چین یکی از کشورهایی است که می توان در پروسه مهاجرت خود به خارج از کشور به آن توجه داشت. افرادی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند، می توانند با آسودگی خاطر بیشتری این کشور را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کنند چراکه که کیفیت تحصیل در این کشور بسیار مناسب است. شرایط زندگی در این کشور نیز می تواند در تجربه مهاجرت به چین نقش بسیار زیادی داشته باشد. شاخص های کیفیت زندگی در چین به شرح زیر هستند:

شاخص کیفیت زندگی در چین

در رابطه با مهاجرت به کشور چین نظر کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این است که اولین و مهمترین مرحله از فرآیند مهاجرت تهیه اسناد و مدارک لازم می باشد. انتخاب ویزای صحیح به مدت اقامت شما و هدفتان از مهاجرت بستگی دارد. چنانچه شما هم در پی کسب اقامت کشور چین و اطلاع از انواع روش های مهاجرت به چین و یا به عبارت دیگر، راه های اخذ اقامت چین هستید، می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

سوالات همیشگی در خصوص مهاجرت به چین

آنچه در رابطه با مهاجرت به چین همواره مورد پرسش است، در زیر پاسخ داده شده اند؛

 • بهترین روش های مهاجرت به چین کدامند؟ سرمایه گذاری و تحصیل در این کشور.
 • چرا مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در چین توصیه می شود؟ دوری از تحریم های اقتصادی و امکان فعالیت در مناطق آزاد چین و عدم پرداخت مالیات.
 • کم هزینه ترین راه مهاجرت به چین چیست؟ بدون تردید تحصیل در چین بسیار ارزان قمیت و مقرون به صرفه است.
 • شرط اصلی برای داشتن این ویزای چین چیست؟ متقاضی یا کارجو دارای پیشنهاد کاری از یک کارفرمای چینی باشد.
 • می توان به عنوان نیروی کار به چین مهاجرت کرد؟ با توجه به وسعت جمعیت چین، تنها افراد بسیار متخصص در حرفه خود از این امکان بهرمند می شوند.
 • آیا اعطای ویزای کاری چین از یک سیستم امتیاز محور پیروی می کند؟ بله همینطور است.
 • ویزای کاری چین چیست؟ ویزای Z عنوان ویزای کاری چین می باشد.
5/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *