مهاجرت به کشور ایسلند

مهاجرت به کشور ایسلند

مهاجرت به کشور ایسلند

یک تبعه خارجی برای مهاجرت به کشور ایسلند که شمالی ترین کشوری اروپایی است، متناسب با شرایطش راه های متفاوتی پیش روی خود دارد. ما در این نوشتار به بررسی آن با سوالات زیر پرداخته ایم.

 • ایسلند چگونه کشوری هست؟
 • شرایط مهاجرت به کشور ایسلند چگونه میباشد؟
 • مزایای شهروندی ایسلند چیست؟

اگر شما قصد تحصیل در این کشور را دارید ابتدا باید از یک موسسه آموزشی پذیرش شوید، اگر قصد ازدواج با یک تبعه ایسلندی را دارید، این بهترین و کوتاه ترین راه اخذ اقامت این کشور است؛ همچنین شما می توانید برای کارآفرینی و یا سرمایه گذاری در این کشور نیز اقدام نمائید. در ادامه این نوشتار همراه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت باشید و سوالات مهاجرتی خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید.

معرفی کشور ایسلند

شمالی ترین کشور اروپا ایسلند می باشد، جمهوری ایسلند یک جزیره با مساحت 103 هزار کیلومتر مربع در آب های آزاد واقع در اقیانوس آتلانتیک و جز کشورهای اسکاندیناوی به شمار می رود. این جزیره کوچک جمعیتی بالغ بر 313 هزار نفر دارد که به زبان ایسلندی صحبت می کنند و 93 %از مردم این کشور را ایسلندی ها تشکیل می دهند که از دودمان ژرمن ها هستند و بقیه مردم ساکن در این جزیره اغلب مهاجرانی هستند که از دیگر کشورهای اروپایی به ایسلند کوچ کرده اند و بیش از 88% مردم ایسلند پیرو دین مسیحیت هستند و اغلب آنها پروتستان هستند.

ایسلند در اول دسامبر سال 1918 میلادی از دانمارک مستقل شد و اکنون یکی از مرفه ترین کشورهای دنیا به شمار می آید که شاید در حال حاضر مهاجرت به کشور ایسلند درخواست بالایی دارد، اما جالب است بدانید این کشور تا قرن بیستم از فقیر ترین کشورهای جهان بود و چند سال پس از جنگ جهانی دوم با دریافت کمک از طرح شمال و صنعتی کردن ماهیگیری خود، به رفاه دست یافت. کشورهای اسکاندیناوی از مرفه ترین کشورهای جهان به شمار می آیند. واحد پول جمهوری ایسلند کرونا می باشد و یکی از اعضای معاهده شنگن می باشد که با اعلام انصراف از اتحادیه اروپا می باشد.

ایسلند دارای آب و هوای سرد و قطبی است، اما تا حدی تحت تأثیر جبهه‌هایی از هوای معتدل قرار دارد و همین موضوع برای مهاجرت به کشور ایسلند می تواند برخی افراد را منصرف نماید. جریان‌های آب گرم گلف استریم در کرانه‌های جنوبی ایسلند سبب افزایش نسبی دما و جلوگیری از یخبندان‌های گسترده در زمستان می‌شود.

تاریخچه کشور ایسلند

ایسلند که تا قرن بیستم از فقیرترین کشورهای جهان بود در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم با صنعتی کردن ماهیگیری خود و دریافت کمک از طرح مارشال به رفاه دست یافت و توانست در دههٔ 1990 تبدیل به یکی از مرفه‌ترین کشورهای جهان شود و حتی در آن سالها از لحاظ شاخص توسعه انسانی در سال 2005 رتبهٔ اول را در میان کشورهای جهان به‌دست آورد. ایسلند دارای بازاری آزاد است و میزان مالیات در این کشور نسبت به دیگر اعضای سازمان همکاری اقتصادی و توسعه نسبتاً پایین است.

کشور ایسلند با 102.819 کیلومتر مربع دومین جزیرهٔ بزرگ اروپاست. منطقه ایسلند که کمی پایین‌تر از مدار قطبی واقع شده آب‌وهوای سرد و قطبی دارد ولی حضور جبهه‌هایی از هوای معتدل از سرمای شدید این جزیره کاسته است. منطقه داخلی جزیره بیشتر از فلاتی تشکیل شده که با ماسه‌زارها، کوه‌ها و یخچال‌ها پوشیده شده‌است. شمار زیادی از رودخانه‌هایی که از این یخچال‌ها سرچشمه می‌گیرند نیز با گذر از زمین‌های پست‌تر به سوی دریا سرازیر می‌شوند. هم‌اینک ایسلند کم‌جمعیت‌ترین کشور عضو پیمان ناتو است و تنها عضو این سازمان است که ارتش دائمی ندارد. سفارت دانمارک در تهران امور مربوط به صدور ویزا ایسلند را انجام می دهد. کشور ایسلند عضو اتحاد شنگن می باشد.

شرایط مهاجرت به کشور ایسلند

اتباع خارجی می توانند به طرق متفاوتی برای مهاجرت به کشور ایسلند اقدام نمایند، از آنجایی که این کشور در حوزه شنگن واقع شده است اتباع این حوزه بدون محدودیت می توانند برای زندگی و کار در این کشور حضور یابند و حتی نیاز به مجوز کار نداشته باشند، تنها این افراد نیاز دارند حضورشان و محل سکونت جدیدشان در این کشور را به اداره پلیس گزارش نمایند.

اما اتباع خارجی و ایرانیان برای مهاجرت به این کشور نیاز به یک اجازه اقامت یا ویزا خواهند داشت، شاید بهترین حالت مهاجرت برای افرادی هست که اعضای خانواده شان در آنجا صاحب اقاممت و درآمد هستند. شما می توانید به عنوان همراه این افراد به عنوان همسر شخصی که در ایسلند اقامت دارد یا اگر سن شما زیر 18 سال هست یا بالای 62 سال سن دارید از طریق ویزای الحاق خانواده صاحب اقامت این کشور شوید. اما اگر به عنوان یک فرد مسقل به دنبال مهاجرت به کشور ایسلند هستید، شما می توانید از اقامت های کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری، کارآفرینی و یا پناهندگی اقامت این کشور را بدست آورید. در این مسیر شما نیازمندیهای خاص هر کدام از این طرق را نیازمند هستید.

مهاجرت به کشور ایسلند از طریق کار 

همانطور که در ابتدا هم خواندید متوجه شدید که این کشور به جهت موقعیتی که در حوزه شنگن دارد اولویت برای کار را به اتباع ایسلندی و سپس اروپایی ها می دهد، اتباع ایرانی برای کار در این کشور نیاز به یک پیشنهاد کاری از سوی یک کارفرمای ایسلندی خواهند داشت. اگر شما دارای توانایی خاص و شغل مورد نیاز این کشور باشید می توانید با ارتباط با یک کارفرمای ایسلندی برای بدست آوردن یک پیشنهاد کاری مکاتبه نمائید تا او راضی شود این موقعیت را به شما بدهد، معمولا این اتفاق به دلیل عدم حضور شما در این کشور خیلی ساده اتفاق نمی افتد و افراد ترجیح می دهند که پایشان به این کشور با یک اقامت بلند مدت به غیر از ویزای توریستی شنگن باز شود و به دنبال کار باشند. مدارک لازم برای اخذ ویزای کار در ایسلند:

 • ارائه قرارداد کار از سوی کارفرمای ایسلندی
 • گذر نامه معتبر دارای حداقل 6 ماه اعتبار
 • کپی از شناسنامه
 • گواهی اثبات تجربه ها و مهارت های کاری فرد
 • رزومه شخصی
 • دو قطعه عکس 6*4
 • فرم تکمیل شده ویزای طولانی مدت
 • ضمانت نامه کارفرما مبنی بر ساپورت تمامی هزینه ها همراه با کپی از اسناد هویتی
 • اثبات پوشش بیمه درمانی
 • ارائه مدارک تحصیلی

مهاجرت به کشور ایسلند از طریق کار 

مهاجرت از طریق تحصیل به ایسلند

می توان گفت بر اساس آمار در سال های اخیر اکثر افراد ترجیحشان این بود که بتوانند از این طریق پایشان به ایسلند باز شود تا پس از تحصیل بتوانند در این کشور با داشتن شرایط خیلی بهتر برای بدست آوردن یک موقعیت کاری و سپس اقامت اقدام نمایند. دانشجویان در ابتدا در یکی از مقاطع دانشگاهی این کشور بایستی پذیرش شوند، در این راستا نیاز شما بنا به هر مقطع تحصیلی از سوی مراکز آموزشی و دانشگاه ها مشخص شده، می توان گفت یکی از ابزار اصلی این برنامه داشتن مدرک زبان مورد نیاز برنامه تحصیلی شماست که در این راستا می توانید با مراجعه به موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت و مشاوره با این مجموعه جهت اخذ ویزای تحصیلی ایسلند اقدام نمائید. مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی در ایسلند:

 • برای اخذ ویزای تحصیلی در مقطع کارشناسی ارائه ترجمه مدرک اتمام دوره دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات
 • برای اخذ ویزای تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد ارائه ترجمه مدرک اتمام دوره کارشناسی به همراه ریز نمرات
 • برای اخذ ویزای تحصیلی در مقطع دکترا ارائه ترجمه مدرک اتمام دوره کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات
 • انگیزه نامه SOP و سه عدد توصیه نامه
 • رزومه CV
 • ترجمه از صفحات شناسنامه و پاسپورت
 • نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی، GREوGMAT در صورت نیاز
 • نامه تمکن مالی

مزایای شهروندی ایسلند

اگر فرایند پیوستن به تیم ایسلندی به راحتی صورت می گرفت بسیاری از بخش ها نیز آزاد به سرمایه گذاری بودند لذا هیچ کس پول خود را رد نمی کرد. به خاطر داشته باشید که آنها نمی توانند به طور قانونی به منابع ایسلندی دسترسی پیدا کنند (هرچند معامله کانادایی به صورت معترضانه ای ثابت کرده است که با چند کلاهبرداری این امر ممکن شده است) چرا که در هر صورت، وکیل بایستی این امر را به تایید برساند. به زودی کشفیات خاصی بر سر این موضوع صورت خواهد گرفت که با مراجعه به وب سایت های مربوطه امکان پذیر خواهد بود. این کشفیات توسط Lesperance و تحت عنوان Flight of the Goose Golden Geys صورت خواهد گرفت. البته این یک تصور عجیب و غریب است همانند تجربه ای که برای MacDonald قدیمی و مزرعه اش در نظر گرفته شده بود.

هزینه تحصیل و زندگی در ایسلند

هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه های ایسلند به شرح زیر میباشد:

دانشگاه بیفست (Bifröst)، آکادمی هنر، دانشگاه ریکیاویکReykjavik 540,000 ال2,000,000 ISK (کرون) معادل 5,351 الی 19820$ (دلار)
دانشگاه کشاورزی ایسلند، کالج هولارHólar، دانشگاه آکوریهAkureyri ،دانشگاه ایسلند 75,000 ISK (کرون) معادل743 $(دلار)

در ادامه چند مورد از این مراکز تهیه غذا و اقلام ضروری زندگی و حمل و نقل در ایسلند را مشاهده می کنید:

یک وعده غذا در رستوان معمولی 2,500.00 kr (کرونای ایسلند)
غذا برای 2 نفر در رستوران معمولی 12,000.00 kr
McMeal در McDonalds 1,531.84 kr
کاپوچینو 546.75 kr
کوکا / پپسی (بطری 0.33 لیتر) 298.93 kr
آب (0.33 لیتر بطری) 246.15 kr
شیر، (1 لیتر) 154.48 kr
یک قرص نان 500گرمی 350.23 kr
1کیلو گرم برنج سفید 324.99 kr
تخم مرغ 12 عدد 614.60 kr
1کیلوگرم پنیر محلی 1,721.56 kr
1کیلوگرم سینه مرغ 1,978.36 kr
1کیلوگرم گوشت گاو 2,970.71 kr
1کیلوگرم سیب زمینی 265.09 kr
بلیط یک طرفه (حمل و نقل محلی) 460.00 k
عبور مرور ماهیانه 12,300.00 k
تاکسی کیلومتری 288.00 k
تاکسی با 1ساعت انتظار با تعرفه معمولی 7,920.00 k
تاکسی با تعرفه معمولی 690.00 k
بنزین لیتری 222.20 kr

آماده سازی مدارک لازم برای مهاجرت به کشور ایسلند

هر مستند و مدرک خارجی که به زبان انگلیسی نمی باشد، باید توسط یک مترجم معتبر ترجمه شود. اعضای خانواده و ساکنان EEA که موفق به اقامت در کشور شده اند (به عنوان مثال همسر و فرزندان) ممکن است از حقوق ساکنین EEA و برای زندگی نیز برخوردار شوند. با این حال، برای اینکه اقامت به صورتی قانونی باشند، باید کارت اقامت توسط اداره نیز صادر گردد. در مورد شرایط کار در ایسلند در مقاله مربوطه مطالعه فرمائید. کشورهای عضو EEA شامل کشورهای اسپانیا، فرانسه، آلمان، اتریش، بلژیک، قبرس، جمهوری چک، استونی، یونان، هلند، مجارستان، ایرلند، ایتالیا، لتونی، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، لهستان، پرتغال، اسلواکی و اسلوونی نیز خواهند شد.

اقامت شهروندان غیر اروپایی در مهاجرت به کشور ایسلند

برای شهروندان غیر EEA (افرادی از کشورهایی چون ایالات متحده، استرالیا و کانادا) روند به دست آوردن اقامت ایسلندی کمی پیچیده تر است. اولا درخواست برای ویزا / اجازه اقامت به طور معمول باید قبل از اینکه شهروند غیر EEA به ایسلند وارد شود، تصویب شود. اگر یک خارجی که در حال حاضر در ایسلند اقامت دارد، درخواست مجوز اقامت خود را صادر کند، این فرایند بایستی به طور کامل پردازش شود. با این وجود چندین استثناء برای این قانون وجود دارد که یک شهروند غیر EEA می تواند برای اقامت در ایسلند و در صورت داشتن اقامت نیز درخواست دهد. در حال حاضر اقامت همسر برای شخصی که اقامت دائم را در اختیار ندارد با محدودیت هایی روبرو می باشد.

فرزند شهروند ایسلند بدون داشتن اقامت دائم (زیر 18 سال) با محدودیت هایی نیز روبرو می باشد. برای کسب اطلاعات بهتر در راستای مهاجرت به کشور ایسلند و همچنین آگاهی از بهترین مسیر مهاجرتی این کشور، موضوع تحصیل در ایسلند را در میان مقالات مطالعه بفرمائید. همچنین شما عزیزان می توانید سوالات مهاجرتی خود را با مشاورین موسسه ما برای مهاجرت به بهترین کشورهای دنیا در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *