مهاجرت به کشور یونان

مهاجرت به یونان

مهاجرت به یونان

زادگاه المپیک و مهد تمدن باستان؛ جمهوری یونان کشوری است در جنوب شرقی اروپا که از شرق با ترکیه و از شمال با بلغارستان و آلبانی مرز مشترک دارد. کشور یونان تابستانهای گرم و زمستانهای سردی دارد. مهاجرت به یونان در دهه اخیر به دلیل گسترش زیرساخت های تجاری و اقتصادی در این کشور افزایش چشمگیری داشته است. کشور یونان رشد اقتصادی و رشد تولید ناخالص داخلی بسیار بیشتری نسبت به باقی اعضای اتحادیه اروپا در سال های اخیر داشته است. صنعت گردشگری در کشور یونان یکی از بزرگترین منابع درآمدی این کشور محسوب می‌شود و حدود %20 از سهم تولید ناخالص داخلی این کشور را در بر می گیرد. این مقاله توسط همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت و برای راهنمایی شما علاقه مندان نگارش شده است.

شرایط و ضوابط کلی مهاجرت به یونان

یونان کشور مهاجر پذیری محسوب می شود به طوری که در حدود %25 از حقوق بگیران این کشور مهاجران سابق بودند که اکنون شهروند این کشور می باشند. جمعیت کل کشور یونان کمی بیشتر از 10/800/000 نفر است که بیشتر این جمعیت در پایتخت این کشور یعنی آتن متمرکز شده است. واحد پولی این کشور متمدن نیز مانند بسیاری از کشورهای جهان “یورو” می باشد.

خوب است بدانید که شما با ویزای یونان می توانید به بیش از 160 کشور جهان بدون نیاز به روادید سفر کنید. بیشترین جمعیت مهاجران در کشور یونان از کشورهای آلبانی، ایران، ترکیه، مصر و عراق می باشند. یونان با توجه به خدمات و امکانات اجتماعی که ارائه می کند، همچنین از جهت هزینه های زندگی یکی از گزینه های مناسب برای مهاجرت می باشد. هر کشوری قوانین و شرایط خاص خود را برای پذیرفتن مهاجران دارد کشور یونان نیز برای ارائه ویزای اقامت شرایطی دارد که در لیست زیر مختصر آن به شرح آن ها می پردازیم:

اخذ اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری

ویزای سرمایه گذاری در بخش املاک و مستغلات اقامت 5 ساله و در بخش سرمایه گذاری و کارآفرینی در یونان متمرکز اقامت 10 ساله را برای فرد سرمایه‌گذار در بر دارد. به دلیل هزینه‌های بالا این گزینه صرفاً برای افراد ثروتمند و دارای ارزش خالص بالا می باشد که می توانند به واسطه خرید ملک یا سرمایه گذاری با مبالغ مال مشخص در کشور یونان اخذ اقامت این کشور را از دولت یونان طلب کنند.

مهاجرت به یونان از طریق کار

به طور کلی اگر شما از شهروندان اتحادیه اروپا می باشید برای کار کردن در یونان احتیاج به مجوز خاصی ندارید اما اگر از کشوری غیر از کشورهای حوزه اتحادیه اروپا به یونان می آیید و با یک شهروند یونانی هم ازدواج نکرده اید کار برای شما سخت خواهد شد! مانند بسیاری از کشورهای اروپایی اجازه کار در کشور یونان به واسطه یک درخواست کار و دعوت نامه کاری از سوی یک کارفرمای یونانی می باشد. به طور کلی شما باید دارای تحصیلات یا تخصص خاصی باشد که بتوانید توسط کارفرمایان یونانی جذب شوید و جواز اقامت از طریق کار در یونان را دریافت کنید.

کشور یونان برای مهاجران خارجی ابتدا ویزای ورود به یونان و سپس اجازه کار و اقامت در این کشور را صادر می‌کند. ظرف مدت 30 روز از زمانی که شما وارد کشور یونان می‌شوید باید برای اجازه کار در دفتر پلیس محلی یا شهرداری ها ثبت نام کنید و درخواست دهید. این مجوزهای اقامت می توانند با توجه به شرایط پرونده شما از 1 سال تا 5 سال معتبر باشند.

مهاجرت به یونان از طریق کار

مهاجرت به یونان از طریق تحصیل

تحصیل در کشور یونان هزینه های زیادی دارد و مهم ترین مطلب قبل از انتخاب این گزینه برای مهاجرت به یونان بررسی تمکن مالی و مقایسه درآمد خود با شرایط اقتصادی و هزینه های زندگی در کشور یونان است. به طور کلی لازم است:

  • در یکی از دانشگاه‌ های موسسات آموزش عالی کشور یونان پذیرفته شوید.
  • یک رشته تحصیلی خاص را انتخاب کنید و وارد دانشگاه شوید.
  • تمکن مالی خود را به دولت یونان اثبات کنید.
  • شهریه دانشگاه را به طور کامل در اول ترم تحصیلی پرداخت کنید.

هنگامی که مراحل فوق را پشت سر گذاشتید اجازه اقامت برای زمان یک ساله به شما داده می شود که می‌توانید هر سال با مراجعه به دفاتر پلیس مهاجرت و سازمان آموزش و پرورش یونان برای تمدید اعتبار جواز خود اقدام کنید. توجه داشته باشید که بورسیه های تحصیلی در کشور یونان صرفا به افراد فوق العاده با استعداد با رزومه تحصیلی عالی پرداخت می شود. اگر قصد مهاجرت به یونان از طریق ویزای تحصیل را دارید باید تمکن مالی کافی داشته باشید. نکته مهم دیگر این است که قبل از انتخاب دانشگاه مورد نظر در یونان برای ادامه تحصیل، باید به لیست وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران برای بررسی این مهم که آیا دانشگاه مورد نظر شما مورد تایید وزارت علوم هست یا خیر مراجعه کنید.

اخذ اقامت یونان از طریق ازدواج

در ابتدا باید اثبات کنید که ازدواج شما با یک شهروند یونانی یا شهروند اتحادیه اروپا برای اخذ اقامت نیست و با عشق و علاقه انجام می شود؛ پس مدارک زیر را باید آماده کنید:

  • مدارک مربوط با تابعیت یونانی همسرتان
  • ثبت ازدواج به صورت رسمی و قانونی در کشور یونان
  • گواهی ازدواج
  • تکمیل درخواست ویزای خود

خوب است بدانید برای تمام ازدواج های یونانی مراحل اخذ ویزا به صورت رایگان خواهد بود و برای صدور ویزا از شما هزینه ای دریافت نمی شود.

هزینه های زندگی برای مهاجرت به یونان

با اینکه می شنویم هزینه های زندگی در کشور یونان به نسبت دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا کمی پایین تر است اما باید توجه داشته باشیم که به طور متوسط میزان حقوق ها نیز در این کشور پایین تر از سایر کشورهای اروپایی می باشد. شما می توانید در روزنامه های محلی کشور یونان با توجه به رشته تحصیلی و توانایی های خود به دنبال شغل باشید اما اگر موفق به اخذ شغل مورد نظر نشدید همواره می توانید از موسسات کاریابی که در این کشور وجود دارند کمک بگیرید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان مجرب و وکلای متخصص موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *