مهاجرت به کشور یونان

مهاجرت به یونان

مهاجرت به یونان

زادگاه المپیک و مهد تمدن باستان؛ جمهوری یونان کشوری است در جنوب شرقی اروپا که از شرق با ترکیه و از شمال با بلغارستان و آلبانی مرز مشترک دارد. کشور یونان تابستان های گرم و زمستان های سردی دارد. مهاجرت به یونان در دهه اخیر به دلیل گسترش زیرساخت های تجاری و اقتصادی در این کشور افزایش چشمگیری داشته و مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. کشور یونان رشد اقتصادی و رشد تولید ناخالص داخلی بسیار بیشتری نسبت به باقی اعضای اتحادیه اروپا در سال های اخیر داشته است. صنعت گردشگری در کشور یونان یکی از بزرگترین منابع درآمدی این کشور محسوب می‌شود و حدود %20 از سهم تولید ناخالص داخلی این کشور را در بر می گیرد. این مقاله توسط همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت و برای راهنمایی شما علاقه مندان نگارش شده است.

ارزانترین راه مهاجرت به اروپا آیا از مسیر یونان میگذرد؟

شرایط و ضوابط کلی مهاجرت به یونان

یونان کشور مهاجرپذیری محسوب می شود به طوریکه در حدود %25 از حقوق بگیران این کشور مهاجران سابق بودند که اکنون شهروند این کشور می باشند. جمعیت کل کشور یونان کمی بیشتر از 1000000 است که بیشتر این جمعیت در پایتخت این کشور یعنی آتن متمرکز شده است. واحد پولی این کشور متمدن نیز مانند بسیاری از کشورهای جهان (یورو) می باشد. همه ساله افراد از سراسر جهان برای اهدافی مثل تحصیل، کار، سرمایه گذاری و… ویزای اقامت یونان را اخذ و به این کشور مهاجرت می کنند. بر این اساس افراد با توجه به مدت زمان اقامت خود، به دو نوع ویزای اقامت این کشور دسترسی دارند:

انواع ویزای اقامت یونان

خوب است بدانید که شما با پاسپورت یونان می توانید به بیش از 160 کشور جهان بدون نیاز به روادید سفر کنید. بیشترین جمعیت مهاجران در کشور یونان از کشورهای آلبانی، ایران، ترکیه، مصر و عراق می باشند. یونان با توجه به خدمات و امکانات اجتماعی که ارائه می کند، همچنین از جهت هزینه های زندگی یکی از گزینه های مناسب برای مهاجرت می باشد. هر کشوری قوانین و شرایط خاص خود را برای پذیرفتن مهاجران دارد.

کشور یونان نیز برای ارائه ویزای اقامت شرایطی دارد که در لیست زیر مختصر آن به شرح آن ها می پردازیم:

مهاجرت به یونان از راه تمکن مالی

راه تمکن مالی یونان ارزانترین راه و ممکن ترین راه مهاجرتی جهت اخذ اقامت اروپا میباشد. بر خلاف سخت ترین راه های تمکن مالی مانند اتریش و فرانسه و… که عملا راهیست نشدنی، میتوان گفت راه اقامت بونان از طریق تمکن مالی بهترین و ممکن ترین راه اقامت از طریق تمکن مالی و اراده توانایی مالیست. ( ارزانترین راه مهاجرت به اروپا )

اخذ اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری

ویزای سرمایه گذاری در بخش املاک و مستغلات اقامت 5 ساله و در بخش سرمایه گذاری و کارآفرینی در یونان متمرکز اقامت 10 ساله را برای فرد سرمایه‌گذار در بر دارد. به دلیل هزینه ‌های بالا این گزینه صرفاً برای افراد ثروتمند و دارای ارزش خالص بالا می باشد که می توانند به واسطه خرید ملک یا سرمایه گذاری با مبالغ مشخص در کشور یونان اخذ اقامت این کشور را از دولت یونان طلب کنند.

در شرایط کنونی بهترین گزینه برای سرمایه گذاری در یونان 2020 سرمایه گذاری در بازار املاک است. چرا که این روش با کمترین سرمایه بیشترین بازدهی و حداقل ریسک را داشته و در ضمن به اقامت سریع خانوادگی منجر می شود. برای اخذ اقامت دائم یونان از این طریق یا از طریق سرمایه گذاری های دیگر، حداقل سرمایه لازم 250000€ (یورو) می باشد که در قیاس با سایر کشورهای اروپایی که برنامه اقامت سرمایه گذار ارائه می دهند، بسیار ارزان در می آید:

نمودار مقایسه حداقل سرمایه گذاری برای اخذ اقامت در کشورهای مختلف اروپایی

خود حمایتی راهی برای مهاجرت به یونان

این امکان برای متقاضیان فراهم است که از طریق برنامه خود حمایتی یا تمکن مالی (ویزای FIV) خود و خانواده خود را به یونان رسانده و اقامت یونانی کسب کنند. آزادی مسافرت به ناحیه شنگن، اقامت اروپایی، بهره مندی از خدمات عمومی، اقامت کل اعضای خانواده (بجز کار) از امتیازات این برنامه منحصر به فرد است. مطابق قانون کشور یونان، ویزای FIV توسط دولت این کشور برای مدت 2 سال صادر شده اما به شرط حفظ سطح درآمد (پاسیو) از امکان تمدید مجدد برخوردار است. شرایط درآمدی متقاضیان جهت دریافت این نوع ویزای مهاجرتی یونان در سال 2020 بدین قرار است:

برنامه تمکن مالی یونان 2020 میزان هزینه
متقاضی اصلی 100% (بیش از 2000€ یورو)
همسر 500€ (یورو)
فرزند زیر 18 سال 500€ (یورو)
هزینه درخواست ویزای ورود (اقامت طولانی) 450€ (یورو) برای متقاضی اصلی و رایگان برای فرزندان خردسال
هزینه درخواست مجوز اقامت 16€ (یورو)

مهاجرت به یونان از طریق کار

به طور کلی اگر شما از شهروندان اتحادیه اروپا می باشید برای کار کردن در یونان احتیاج به مجوز خاصی ندارید اما اگر از کشوری غیر از کشورهای حوزه اتحادیه اروپا به یونان می آیید و با یک شهروند یونانی هم ازدواج نکرده اید کار برای شما سخت خواهد شد! مانند بسیاری از کشورهای اروپایی اجازه کار در کشور یونان به واسطه یک درخواست کار و دعوت نامه کاری از سوی یک کارفرمای یونانی می باشد. به طور کلی شما باید دارای تحصیلات یا تخصص خاصی باشد که بتوانید توسط کارفرمایان یونانی جذب شوید و جواز اقامت از طریق کار در یونان را دریافت کنید. در تصویر زیر می توانید با فرآیند اخذ ویزای ورود و مجوز کار یونان آشنا شوید:

فرآیند اخذ ویزای ورود و مجوز کار یونان

در حقیقت، کشور یونان برای مهاجران خارجی ابتدا ویزای ورود به یونان و سپس اجازه کار و اقامت در این کشور را صادر می ‌کند. ظرف مدت 30 روز از زمانی که شما وارد کشور یونان می ‌شوید باید برای اجازه کار در دفتر پلیس محلی یا شهرداری ها ثبت نام کنید و درخواست دهید. این مجوزهای اقامت می توانند با توجه به شرایط پرونده شما از 1 سال تا 5 سال معتبر باشند.

مهاجرت به یونان از طریق تحصیل

تحصیل در کشور یونان هزینه های زیادی دارد و مهم ترین مطلب قبل از انتخاب این گزینه برای مهاجرت به یونان بررسی تمکن مالی و مقایسه درآمد خود با شرایط اقتصادی و هزینه های زندگی در کشور یونان است. به طور کلی لازم است:

 • در یکی از دانشگاه‌ های موسسات آموزش عالی کشور یونان پذیرفته شوید.
 • یک رشته تحصیلی خاص را انتخاب کنید و وارد دانشگاه شوید.
 • تمکن مالی خود را به دولت یونان اثبات کنید.
 • شهریه دانشگاه را به طور کامل در اول ترم تحصیلی پرداخت کنید.

هنگامی که مراحل فوق را پشت سر گذاشتید اجازه اقامت برای زمان یک ساله به شما داده می شود که می ‌توانید هر سال با مراجعه به دفاتر پلیس مهاجرت و سازمان آموزش و پرورش یونان برای تمدید اعتبار جواز خود اقدام کنید. توجه داشته باشید که بورسیه های تحصیلی در کشور یونان صرفا به افراد فوق العاده با استعداد با رزومه تحصیلی عالی پرداخت می شود. اگر قصد مهاجرت به یونان از طریق ویزای تحصیل را دارید باید تمکن مالی کافی داشته باشید. نکته مهم دیگر این است که قبل از انتخاب دانشگاه مورد نظر در یونان برای ادامه تحصیل، باید به لیست وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران برای بررسی این مهم که آیا دانشگاه مورد نظر شما مورد تایید وزارت علوم هست یا خیر مراجعه کنید.

مهاجرت به یونان از طریق تحصیل

اخذ اقامت یونان از طریق ازدواج

در ابتدا باید اثبات کنید که ازدواج شما با یک شهروند یونانی یا شهروند اتحادیه اروپا برای اخذ اقامت نیست و با عشق و علاقه انجام می شود؛ پس مدارک زیر را باید آماده کنید:

 • مدارک مربوط با تابعیت یونانی همسر
 • ثبت ازدواج به صورت رسمی و قانونی در کشور یونان
 • گواهی ازدواج
 • تکمیل درخواست ویزای خود

خوب است بدانید برای تمام ازدواج های یونانی مراحل اخذ ویزا به صورت رایگان خواهد بود و برای صدور ویزا از شما هزینه ای دریافت نمی شود. اما نکته مهمتر اینکه با وجود قبول تابعیت دوگانه در کشور یونان و امکان اخذ پاسپورت دوم در این کشور، در حال حاضر ازدواج منجر به کسب تابعیت یونانی برای افراد نمی گردد.

وضعیت دخل و خرج مهاجران در یونان

با اینکه می شنویم هزینه های زندگی در کشور یونان به نسبت دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا کمی پایین تر است اما باید توجه داشته باشیم که به طور متوسط میزان حقوق ها نیز در این کشور پایین تر از سایر کشورهای اروپایی می باشد. علت این وضعیت نیز تا حدودی مشخص است و آن هم به دلیل طرح های ریاضتی و ورشکستگی اقتصادی بنگاه های اقتصادی این کشور در طی سالیان گذشته می باشد. بر این مبنا، شرایط متوسط درآمدی (خالص) یونانی ها حدود 729.66€ (یورو) می باشد. این در حالی است که متوسط هزینه زندگی ماهیانه حدود 1000€ (یورو) است که این امر هرگز به مذاق مهاجران خارجی مخصوصا کارگران ماهر خوش نمی آید.

نمودار مقایسه سطح درآمد و هزینه در یونان

شما می توانید در روزنامه های محلی کشور یونان با توجه به رشته تحصیلی و توانایی های خود به دنبال شغل باشید اما اگر موفق به اخذ شغل مورد نظر نشدید همواره می توانید از موسسات کاریابی که در این کشور وجود دارند کمک بگیرید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان مجرب و وکلای متخصص موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول در خصوص مهاجرت به یونان

متقاضیان مهاجرت به یونان با سوالات زیر مواجه می شوند:

 • بهترین روش مهاجرت به یونان چیست؟ از آنجایی که یونان وضعیت اقتصادی چندان مساعدی ندارد، تحصیل و خرید ملک در این کشور می توانند منطقی ترین مسیر ورود را برای افراد فراهم آورند.
 • مهم ترین دلایل افراد برای مهاجرت به یونان چیست؟ از آنجا که یونان یکی از کشورهای عضو شنگن است، افراد از این کشور به عنوان پلی برای ورود به کشورهای پیشرفته اروپایی استفاده می کنند.
 • آیا تحصیل در یونان ارزان قیمت است؟ دانشجویان اروپایی نیازی به پرداخت شهریه در یونان نخواهند داشت اما دانشجویان غیر اروپایی باید سالیانه در حدود 1500€ (یورو) شهریه به دانشگاه پرداخت کنند.
 • مهاجرت از طریق خرید ملک در یونان به چه سرمایه اولیه ای نیاز دارد؟ خرید ملک در یونان حداقل به 250000€ (یورو) سرمایه نیاز خواهد داشت.
 • چگونه می توان همراه با خانواده به صورت همزمان به یونان مهاجرت کرد؟ استفاده از دو روش مهاجرتی خرید ملک و تمکن مالی در یونان به افراد اجازه خواهد داد که همراه خانواده به این کشور مهاجرت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *