مهاجرت

مهاجرت به یونان

مهاجرت به یونان

زادگاه المپیک و مهد تمدن باستان؛ جمهوری یونان کشوری است در جنوب شرقی اروپا که از شرق با ترکیه و از شمال با بلغارستان و آلبانی مرز مشترک دارد. کشور یونان تابستان های گرم و زمستان های سردی دارد. مهاجرت به یونان در دهه اخیر به دلیل گسترش زیرساخت های تجاری و اقتصادی در این کشور افزایش چشمگیری داشته و مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. کشور یونان رشد اقتصادی و رشد تولید ناخالص داخلی بسیار بیشتری نسبت به باقی اعضای اتحادیه اروپا در سال های اخیر داشته است. صنعت گردشگری در کشور یونان یکی از بزرگترین منابع درآمدی این کشور محسوب می‌شود و حدود %20 از سهم تولید ناخالص داخلی این کشور را در بر می گیرد. این مقاله توسط همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت و برای راهنمایی شما علاقه مندان نگارش شده است.

 • ارزانترین راه مهاجرت به اروپا آیا از مسیر یونان میگذرد؟
 • شرایط تحصیل در یونان چگونه است؟
 • آیا می توان از طریق تمکن مالی به یونان مهاجرت کرد؟
 • شرایط خرید ملک در یونان چگونه است؟
 • آیا یونان می تواند مقصدی مناسبی برای کار باشد؟
 • شرایط مهاجرت به یونان جهت پیوستن به اعضای خانواده چگونه است؟
 • مهاجرت توریستی به یونان چگونه است؟

شرایط و ضوابط کلی مهاجرت به یونان

یونان کشور مهاجرپذیری محسوب می شود به طوریکه در حدود %25 از حقوق بگیران این کشور مهاجران سابق بودند که اکنون شهروند این کشور می باشند. جمعیت کل کشور یونان کمی بیشتر از 1000000 است که بیشتر این جمعیت در پایتخت این کشور یعنی آتن متمرکز شده است. واحد پولی این کشور متمدن نیز مانند بسیاری از کشورهای جهان (یورو) می باشد. همه ساله افراد از سراسر جهان برای اهدافی مثل تحصیل، کار، سرمایه گذاری و غیره ویزای یونان را اخذ و به این کشور مهاجرت می کنند. بر این اساس افراد با توجه به مدت زمان اقامت خود، به دو نوع ویزای اقامت این کشور دسترسی دارند:

انواع ویزای اقامت یونان

خوب است بدانید که شما با پاسپورت یونان می توانید به بیش از 160 کشور جهان بدون نیاز به روادید سفر کنید. بیشترین جمعیت مهاجران در کشور یونان از کشورهای آلبانی، ایران، ترکیه، مصر و عراق می باشند. یونان با توجه به خدمات و امکانات اجتماعی که ارائه می کند، همچنین از جهت هزینه های زندگی یکی از گزینه های مناسب برای مهاجرت می باشد. هر کشوری قوانین و شرایط خاص خود را برای پذیرفتن مهاجران دارد. کشور یونان نیز برای ارائه ویزای اقامت شرایطی دارد که در لیست زیر مختصر آن به شرح آن ها می پردازیم.


مهاجرت به یونان از راه تمکن مالی

راه تمکن مالی یونان ارزانترین راه و ممکن ترین راه مهاجرتی جهت اخذ اقامت اروپا می باشد. بر خلاف سخت ترین راه های تمکن مالی مانند  تمکن مالی اتریش و فرانسه و غیره که عملا راهی است نشدنی، می توان گفت راه اقامت بونان از طریق تمکن مالی بهترین و ممکن ترین راه اقامت از طریق تمکن مالی و ارائه توانایی مالی است.

شرایط تمکن مالی یونان به گونه ای است که هر فرد برای اقامت خود در این کشور باید یک گواهی تمکن مالی به ارزش 24000€ (یورو) را ارائه دهد، به ازای همسر و هر فرزند زیر 18 سال نیز فرد باید 6000€ (یورو) به ازای هر نفر ارائه شود. در تصویر زیر، می توان دریافت که برای هر فرد ماهانه به چه مبلغی نیاز است. تمکن مالی اولیه در این کشور باید برای یک بازه زمانی یک ساله ارائه گردد.

شرایط تمکن مالی در یونان

مهاجرت متخصصان به یونان

متخصصان به افراد مهارت بالایی گفته می شود که به شدت نیز مورد نیاز بازار کار یونان هستند. از جمله این دسته از مهاجران خارجی می توان به پزشکان، دندانپزشکان، مهندسان، اساتید و سایر اشاره نمود. دولت یونان همانند سایر دولت های اروپایی برای این دسته از مهاجران یک گزینه ویژه ای به نام کارت آبی یا بلوکارت اتحادیه اروپایی را اعطاء می کند. در واقع این کارت یک نوع مجوز اقامتی در کشور یونان به حساب می آید و با توجه به اعتبار آن به دو صورت زیر صادر می شود:

شرایط مهاجرت متخصصان به یونان

اما شرایط درخواست بلوکارت اتحادیه اروپایی از طریق کشور یونان به صورت زیر می باشد:

 • اولا متقاضی باید دارای پاسپورت ملی معتبر باشد
 • دوما متقاضی بایستی مهارت های حرفه ای تخصص بالایش را از طریق ارائه مدرک تحصیلی یا سوابق کاری اثبات کند
 • سوما قرارداد کاری حداقل یکساله برای پست شغلی مهارت بالا ارائه کرده و سطح درآمدی حداقل 1.5 برابر متوسط درآمد ناخالص سالانه در کشور یونان را تضمین کند
 • چهارما دارای بیمه سلامت معتبری باشد

اخذ اقامت یونان از طریق سرمایه گذاری

ویزای سرمایه گذاری در بخش املاک و مستغلات اقامت 5 ساله و در بخش سرمایه گذاری و کارآفرینی در یونان متمرکز اقامت 10 ساله را برای فرد سرمایه‌گذار در بر دارد. به دلیل هزینه ‌های بالا این گزینه صرفاً برای افراد ثروتمند و دارای ارزش خالص بالا می باشد که می توانند به واسطه خرید ملک یا سرمایه گذاری با مبالغ مشخص در کشور یونان اخذ اقامت این کشور را از دولت یونان طلب کنند.

در شرایط کنونی بهترین گزینه برای سرمایه گذاری در یونان 2024 سرمایه گذاری در بازار املاک است. چرا که این روش با کمترین سرمایه بیشترین بازدهی و حداقل ریسک را داشته و در ضمن به اقامت سریع خانوادگی منجر می شود. برای اخذ اقامت دائم یونان از این طریق یا از طریق سرمایه گذاری های دیگر، حداقل سرمایه لازم 250000€ (یورو) می باشد که در قیاس با سایر کشورهای اروپایی که برنامه اقامت سرمایه گذار ارائه می دهند، بسیار ارزان در می آید:

نمودار مقایسه حداقل سرمایه گذاری برای اخذ اقامت در کشورهای مختلف اروپایی

خود حمایتی راهی برای مهاجرت به یونان

این امکان برای متقاضیان فراهم است که از طریق برنامه خود حمایتی یا تمکن مالی (ویزای FIV) خود و خانواده خود را به یونان رسانده و اقامت یونانی کسب کنند. آزادی مسافرت به ناحیه شنگن، اقامت اروپایی، بهره مندی از خدمات عمومی، اقامت کل اعضای خانواده (بجز کار) از امتیازات این برنامه منحصر به فرد است. مطابق قانون کشور یونان، ویزای FIV توسط دولت این کشور برای مدت 2 سال صادر شده اما به شرط حفظ سطح درآمد (پاسیو) از امکان تمدید مجدد برخوردار است. شرایط درآمدی متقاضیان جهت دریافت این نوع ویزای مهاجرتی یونان در سال 2024 بدین قرار است:

برنامه تمکن مالی یونان 2024میزان هزینه
متقاضی اصلی100% (بیش از 2000€ یورو)
همسر500€ (یورو)
فرزند زیر 18 سال500€ (یورو)
هزینه درخواست ویزای ورود (اقامت طولانی)450€ (یورو) برای متقاضی اصلی و رایگان برای فرزندان خردسال
هزینه درخواست مجوز اقامت16€ (یورو)

و اگر بخواهیم برنامه تمکن مالی یونان را با دیگر برنامه های تمکنی در اروپا مقایسه کنیم بایستی به نمودار مقایسه ای زیر مراجعه کنیم. همان طوری که در این نمودار هم مشاهده می شود، حداقل سطح درآمد متقاضی برنامه تمکن مالی یونان (FIV) با €2000 (یورو) بعد از تمکن مالی اتریش پایین ترین نرخ می باشد:

سطح درآمد ماهیانه متقاضی اصلی در برنامه تمکن مالی (یورو)

با این توضیح اکنون به معرفی مدارک لازم برای اخذ اقامت تمکن مالی یونان می پردازیم:

 • فرم درخواست ویزای ملی یونان
 • فرم درخواست ویزای اقامت غیرکاری
 • عکس پاسپورتی جدید
 • گذرنامه ملی معتبر
 • گواهی اثبات تمکن مالی
 • بیمه سلامت با پوشش خدمات درمانی €30000 (یورو)
 • گواهی اسکان مثل اجاره نامه خانه یا آپارتمان در کشور مقصد
 • تاییدیه پزشکی
 • تاییدیه عدم سوء سابقه
 • مدارک شناسایی
 • سند ازدواج
 • رسید پرداخت هزینه درخواست مجوز اقامت

مهاجرت به یونان از طریق کار

درمورد شرایط بازار کار در یونان باید به یک واقعیت تلخ اشاره کرد و آن اینکه شرایط کاری در یونان همانند حال و روز اقتصادی این کشور چندان مناسب مهاجران خارجی نیست. نرخ بیکاری بالاتر از متوسط اروپایی، متوسط درآمدی پایین تر از متوسط اروپایی، هزینه زندگی به مراتب بالا و غیره همه و همه یونان را به مقصد کاری نامطلوبی برای مهاجران تبدیل می کند. اما با این حال ظاهرا از امسال و با تمهیدات دولت یونان وضعیت کسب و کار در این کشور سامانی یافته است.

نرخ بیکاری در یونان در ابتدای سال 2024 به 9.2% رسیده است.

به طور کلی اگر شما از شهروندان اتحادیه اروپا هستید برای کار کردن در یونان احتیاج به مجوز خاصی ندارید اما اگر از کشوری غیر از کشورهای حوزه اتحادیه اروپا به یونان می آیید کار برای شما سخت خواهد شد! مانند بسیاری از کشورهای اروپایی اجازه کار در یونان به واسطه یک درخواست کار و دعوت نامه کاری از سوی یک کارفرمای یونانی می باشد. به طور کلی شما باید دارای تحصیلات یا تخصص خاصی باشد که بتوانید توسط کارفرمایان یونانی جذب شوید و جواز اقامت از طریق کار در یونان را دریافت کنید. در تصویر زیر می توانید با فرآیند اخذ ویزای ورود و مجوز کار یونان آشنا شوید:

فرآیند اخذ ویزای ورود و مجوز کار یونان

در حقیقت، کشور یونان برای مهاجران خارجی ابتدا ویزای ورود به یونان و سپس اجازه کار و اقامت در این کشور را صادر می ‌کند. ظرف مدت 30 روز از زمانی که شما وارد کشور یونان می ‌شوید باید برای اجازه کار در دفتر پلیس محلی یا شهرداری ها ثبت نام کنید و درخواست دهید. این مجوزهای اقامت می توانند با توجه به شرایط پرونده شما از 1 سال تا 5 سال معتبر باشند.

مهاجرت به یونان از طریق تحصیل

تحصیل در یونان هزینه های زیادی دارد و مهم ترین مطلب قبل از انتخاب این گزینه برای مهاجرت به یونان بررسی تمکن مالی و مقایسه درآمد خود با شرایط اقتصادی و هزینه های زندگی در کشور یونان است. به طور کلی لازم است:

 • در یکی از دانشگاه‌ های موسسات آموزش عالی کشور یونان پذیرفته شوید
 • یک رشته تحصیلی خاص را انتخاب کنید و وارد دانشگاه شوید.
 • تمکن مالی خود را به دولت یونان اثبات کنید.
 • شهریه دانشگاه را به طور کامل در اول ترم تحصیلی پرداخت کنید.

هنگامی که مراحل فوق را پشت سر گذاشتید اجازه اقامت برای زمان یک ساله به شما داده می شود که می ‌توانید هر سال با مراجعه به دفاتر پلیس مهاجرت و سازمان آموزش و پرورش یونان برای تمدید اعتبار جواز خود اقدام کنید. توجه داشته باشید که بورسیه های تحصیلی در کشور یونان صرفا به افراد فوق العاده با استعداد با رزومه تحصیلی عالی پرداخت می شود. اگر قصد مهاجرت به یونان از طریق ویزای تحصیل را دارید باید تمکن مالی کافی داشته باشید. نکته مهم دیگر این است که قبل از انتخاب دانشگاه مورد نظر در یونان برای ادامه تحصیل، باید به لیست وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران برای بررسی این مهم که آیا دانشگاه مورد نظر شما مورد تایید وزارت علوم هست یا خیر مراجعه کنید.

جدول زیر نشانگر برترین دانشگاه های یونان 2024 می باشد:

دانشگاهرتبه جهانی از نظر رنکینگ QS
دانشگاه ملی کاپودیستریان آتن444
دانشگاه کرت534
دانشگاه ارسطوی تسالونیکی530
دانشگاه اقتصاد و بازرگانی آتن901-950
دانشگاه فنی ملی آتن347

مهاجرت به یونان از طریق تحصیل

اخذ اقامت یونان از طریق ازدواج

در ابتدا باید اثبات کنید که ازدواج شما با یک شهروند یونانی یا شهروند اتحادیه اروپا برای اخذ اقامت نیست و با عشق و علاقه انجام می شود؛ پس مدارک زیر را باید آماده کنید:

 • مدارک مربوط به تابعیت یونانی همسر
 • ثبت ازدواج به صورت رسمی و قانونی در کشور یونان
 • گواهی ازدواج
 • تکمیل درخواست ویزای خود
 • ارائه مدارک هویتی
 • ارائه مدارکی دال بر حقیقی بودن ازدواج
 • گواهی طلاق و یا فوت همسر قبلی
 • گواهی تجرد هر دو طرف

خوب است بدانید برای تمام ازدواج های یونانی مراحل اخذ ویزا به صورت رایگان خواهد بود و برای صدور ویزا از شما هزینه ای دریافت نمی شود. اما نکته مهمتر اینکه با وجود قبول تابعیت دوگانه در کشور یونان و امکان اخذ پاسپورت دوم در این کشور، در حال حاضر ازدواج منجر به کسب تابعیت یونانی برای افراد نمی گردد. افرادی که در یونان اقامت دارند اما می توانند با ارسال دعوت نامه های رسمی، همسر و فرزندان خود را به کشور یونان دعوت کرده و در این کشور در کنار یکدیگر زندگی کنند.

یونان مقصدی جذاب برای مهاجرت گردشگری

همه ساله افراد زیادی برای بازدید از جزایر زیبای یونان و طبیعت بکر و بی نظیر این کشور، اقدام به اخذ ویزای توریستی می نمایند. کشور یونان به علت گستردگی عرض جغرافیایی، در فصل های مختلف سال آب و هوا های گوناگونی را برای مردم و ساکنین خود به ارمغان می آورد. اگرچه آب و هوای یونان در اغلب اوقات سال معتدل مدیترانه ای است، دمای شهر آتن در برخی ماه ها تا 40 درجه سانتی گراد نیز می رسد. جزایر توریستی و تفریحی یونان تنها 20% از خاک این کشور را تشکیل داده و با توجه به سابقه دیرینه این کشور در جنگ های تاریخی، علی رغم وجود بناهای عظیم در بسیاری از شهرها، تعداد قابل توجهی از قلعه ها و اماکن مذهبی این تمدن در طول تاریخ تخریب شده اند.

کرت، بزرگترین جزیره یونان در خط ساحلی محسوب می شود که ساحل های شنی و غروب های در انگیز آن توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب می نماید. بسیاری از گردشگران جهان، بنای آکروپولیس در شهر آتن را نماد کشور یونان دانسته و منظره سنگی آن را از با شکوه ترین جاذبه های معماری در سطح اروپا می دانند. ساخت این بنا مربوط به قرن 5 پیش از میلاد بوده و وجود ستون های متعدد در پی ریزی آن، زیبایی دوچندانی به آن بخشیده است. موزه آکروپولیس از دیگر مکان هایی است که بازدید از آن در زمان مهاجرت به یونان قویا پیشنهاد می شود. از دیگر جاذبه های طبیعی یونان می توان به جزیره باستانی دلفی اشاره کرد؛ این منطقه در دامنه کوه پارناسوس بنا شده و دارای معابد، سالن های تئاتر و موزه های بی نظیری می باشد.

مقایسه درآمد و هزینه های زندگی در یونان

با اینکه می شنویم هزینه های زندگی در یونان به نسبت دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا کمی پایین تر است اما باید توجه داشته باشیم که به طور متوسط میزان حقوق ها نیز در این کشور پایین تر از سایر کشورهای اروپایی می باشد. علت این وضعیت نیز تا حدودی مشخص است و آن هم به دلیل طرح های ریاضتی و ورشکستگی اقتصادی بنگاه های اقتصادی این کشور در طی سالیان گذشته می باشد. بر این مبنا، شرایط متوسط درآمدی (خالص) یونانی ها حدود 812.7€ (یورو) می باشد. این در حالی است که متوسط هزینه زندگی ماهیانه حدود  1096€ (یورو) است که این امر شرایط را برای زندگی یک خانواده در یونان کمی دشوار می سازد و به همین دلیل توصیه نمی شود برای کار به این کشور مهاجرت کرد.مقایسه دخل و خرج زندگی در یونان (یورو) شما می توانید در روزنامه های محلی کشور یونان با توجه به رشته تحصیلی و توانایی های خود به دنبال شغل باشید اما اگر موفق به اخذ شغل مورد نظر نشدید همواره می توانید از موسسات کاریابی که در این کشور وجود دارند کمک بگیرید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان مجرب و وکلای متخصص موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول در خصوص مهاجرت به یونان

متقاضیان مهاجرت به یونان با سوالات زیر مواجه می شوند:

 • بهترین روش مهاجرت به یونان چیست؟ از آنجایی که یونان وضعیت اقتصادی چندان مساعدی ندارد، تحصیل و خرید ملک در این کشور می توانند منطقی ترین مسیر ورود را برای افراد فراهم آورند.
 • مهم ترین دلایل افراد برای مهاجرت به یونان چیست؟ از آنجا که یونان یکی از کشورهای عضو شنگن است، افراد از این کشور به عنوان پلی برای ورود به کشورهای پیشرفته اروپایی استفاده می کنند.
 • آیا تحصیل در یونان ارزان قیمت است؟ دانشجویان اروپایی نیازی به پرداخت شهریه در یونان نخواهند داشت اما دانشجویان غیر اروپایی باید سالیانه در حدود 1500€ (یورو) شهریه به دانشگاه پرداخت کنند.
 • مهاجرت از طریق خرید ملک در یونان به چه سرمایه اولیه ای نیاز دارد؟ خرید ملک در یونان حداقل به 250000€ (یورو) سرمایه نیاز خواهد داشت.
 • چگونه می توان همراه با خانواده به صورت همزمان به یونان مهاجرت کرد؟ استفاده از دو روش مهاجرتی خرید ملک و تمکن مالی در یونان به افراد اجازه خواهد داد که همراه خانواده به این کشور مهاجرت کنند.
 • برنامه تمکن مالی یونان چیست؟ مهاجرت از طریق برنامه تمکن مالی یونان این است که فرد متقاضی بایستی حداقل درآمد ماهیانه خود را بدون کار کردن، سرمایه گذاری و یا راه اندازی شرکت اثبات کند. برای این منظور نیز فرد متقاضی تمکن مالی یونان می تواند از درآمدهای ناشی از اجاره ملک، درآمدهای ناشی از بهره بانکی و یا درآمدهای ناشی از بهره سهام استفاده کند.
 • حداقل سطح درآمدی برای اخذ ویزای تمکن مالی یونان چقدر است؟ حداقل سطح درآمد متقاضی برنامه تمکن مالی یونان (FIV) EUR 2000 (یورو) می باشد.
4.8/5 - (5 امتیاز)

2 دیدگاه برای “مهاجرت به یونان

 1. مینا گفت:

  آیا اقامت تمکن مالی برای افراد مجرد امکان پذیره؟ اگر بله میزان تمکن همون 24000 یورو در ساله؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   اقامت تمکن مالی فارغ از تاهل یا تجرد اگر امکانش رو داشته باشید این امکان وجود داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *