مهاجرت تحصیلی آذربایجان

مهاجرت تحصیلی به آذربایجان

مهاجرت تحصیلی به آذربایجان

مهاجرت تحصیلی به آذربایجان نیاز به کسب ویزای تحصیلی این کشور دارد و علاقه مندان به تحصیل باید از شرایط و سیستم آموزشی آذربایجان مطلع باشند. اگرچه کشورهایی مثل آذربایجان و ترکیه جزو کشورهای در حال توسعه هستند اما ارزان بودن هزینه های تحصیل و زندگی در آن ها باعث شده مورد توجه برخی افراد قرار بگیرند. متقاضیانی که مایل به دریافت ویزای تحصیلی آذربایجان هستند می توانند برای کسب اطلاعات لازم از شرایط مهاجرت تحصیلی به آذربایجان با متخصصان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تا انتهای این نوشتار همراه باشند.

 • آیا انتخاب آذربایجان به عنوان مقصد تحصیلی درست است؟
 • شرایط آموزش در کشور آذربایجان چگونه است؟
 • آیا سیستم آموزشی در کشور آذربایجان مناسب است؟
 • بهترین دانشگاه های آذربایجان کدامند؟
 • هزینه مهاجرت تحصیلی به کشور آذربایجان چه مقدار است؟
 • شرایط اقامت پس از تحصیل در کشور آذربایجان چیست؟

سیستم آموزشی در آذربایجان

آموزش عمومی متوسطه در جمهوری آذربایجان شامل 3 سطح ابتدایی، متوسطه عمومی و آموزش عالی است و آموزش سطح ابتدایی از 6 سالگی شروع می شود. آموزش عمومی متوسطه در برنامه های آموزشی مربوطه (برنامه های درسی) انجام می شود. آموزش عمومی دوره متوسطه در کشور آذربایجان در مدارس آموزش عمومی، مدارس خاص، ژیمناستیک، مدارس حرفه ای ابتدایی و متوسطه و همچنین دانشکده ها و مدارس مستقر تحت حمایت مؤسسات آموزش عالی ارائه می شود. دانشجویان و متقاضیان می توانند پس از اتمام دوره تحصیلی آموزش متوسطه کامل، اقدام به ورود به دانشگاه های کشور آذربایجان کنند و در برنامه های تحصیلی مور علاقه خود شرکت نمایند.

امروزه، علیرغم تسلط ایالات متحده، انگلستان و چندین دانشگاه پیشرفته اروپایی در آموزش جهانی، دانشگاه های دیگر کشورها تمایل دارند که به سرعت استانداردهای آموزشی خود را با این کشورها است تطبیق دهند و دستاوردهای جدیدی کسب کنند. اگرچه کیفیت آموزش در کشورهای یاد شده بالاست، هزینه تحصیل نیز بالاست. در حالی که برای دانشجویان بین المللی معیار اصلی، ضمن انتخاب دانشگاه، دریافت آموزش با کیفیت بالا و با هزینه ارزان تر است. در نتیجه، از این نظر جمهوری آذربایجان می تواند کشوری ایده آل محسوب شود.

آموزش عالی در کشور آذربایجان در 2022

اگرچه جمهوری آذربایجان کشوری تازه شکل گرفته می باشد، اما در سال 2022 دارای سیستم آموزش قوی است. دلیل اصلی آن نقش اساسی سیستم آموزش اتحاد جماهیر شوروی سابق در شکل گیری سنت آموزشی و سیستم آموزشی آذربایجان می باشد. در زمانی که کشور آذربایجان هنوز عضو اتحاد جماهیر شوروی بود، بسیاری از دانشجویان خارجی در سراسر جهان، تحصیلات خود را در جمهوری آذربایجان گذراندند و در کشور خود جایگاه های خوبی کسب کردند.

آذربایجان پس از به دست آوردن استقلال، با سوابق آموزشی قبلی و پتانسیل های علمی سیستم آموزش و پرورش در سیستم آموزش اروپا و همچنین جهان ادغام شده است. دانشگاه های جمهوری آذربایجان در اسرع وقت به روند بولونیا پیوستند و پروژه ها و برنامه های مشترکی را با تعدادی از دانشگاه های پیشرو اجرا کردند. در نتیجه، اکثر دانشگاه های جمهوری آذربایجان در مدت زمان کوتاهی از طریق مسیر پیشرفت شگرف به موفقیت های بزرگی دست یافته اند. به همین دلیل، در سال های اخیر دانشجویان، از بیش از 70 کشور در سراسر جهان، دانشگاه های جمهوری آذربایجان را انتخاب کرده اند.

ارزش مهاجرت تحصیلی به آذربایجان

بطور کلی، اعتبارنامه های مؤسسات آموزش عالی توسط مقامات محلی آموزش و پرورش عمدتا براساس معیارهای ورودی از جمله دانشجویان، کفایت دانشکده، برنامه درسی و غیره انجام می شود و گاهی اوقات این فرایند اعتبارنامه اولیه نامیده می شود. از طرف دیگر، سازمان های معتبر بین المللی اعتبار سنجی در بررسی های خود جنبه های خروجی مانند اطمینان از یادگیری و بهبود مستمر را مدنظر دارند.

تمام دانشگاه های جمهوری آذربایجان توسط وزارت آموزش و پرورش کاملاً شناخته شده و معتبر هستند. علاوه بر این، جمهوری آذربایجان در 3 کنوانسیون بین المللی، از جمله کنوانسیون لیسبون که شامل منطقه اروپا است، عضو می باشد. این یک مبنای حقوقی بسیار مهم برای شناخت دیپلم های صادر شده دانشگاه های آذربایجان توسط سایر کشورها است. بنابراین تمام مدرک های دانشگاه جمهوری آذربایجان توسط همه کشورها شناخته می شوند و معتبر می باشند.

مزیت های مهاجرت تحصیلی به آذربایجان

مهمترین مزایای تحصیل در آذربایجان موارد زیر است:

 • با تحصیل در جمهوری آذربایجان این فرصت را خواهید داشت که به 3 زبان روسی، انگلیسی و ترکی (آذربایجانی) تحصیل کنید.
 • آموزش در آذربایجان در مقام مقایسه بسیار ارزان تر است. علاوه بر این، هزینه های زندگی در آذربایجان معقول است.
 • آذربایجان یکی کشورهای مهمان نواز جهان است و هرگونه تبعیض بر اساس دین و قومیت به ندرت دیده می شود.
 • با تحصیل در جمهوری آذربایجان می توانید تابعیت آذربایجان را پس از 5 سال دریافت کنید و با داشتن این تابعیت می توانید به راحتی به بسیاری از کشورها بدون ویزا و برخی از آن ها با ویزا ساده تر سفر کنید.

دوره های تحصیلی در دانشگاه های آذربایجان

آموزش متخصصان در موسسات آموزش عالی جمهوری آذربایجان از 3 چرخه است:

چرخه دوره
چرخه 1 کارشناسی و یا BACHELOR
چرخه 2 کارشناسی ارشد و یا MASTER
چرخه 3 دکتری و یا PhD

تحصیل در دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه های کشور آذربایجان به ترتیب حداقل 3، 2 و 4 سال تحصیلی به طول می انجامد. البته دانشجویان در هیچ مقطعی در آذربایجان اجازه کار ضمن تحصیل ندارند. مگر این که ترک تحصیل کنند و مبلغی معادل 1500$ (دلار آمریکا) برای اخذ مجوز بپردازند. پس در چنین کشورهایی مثل آذربایجان، امارات و ژاپن که اجازه کار دانشجویی به خارجی ها داده نمی شود، بهتر است تمرکزشان به یافتن شغل پس از فارغ التحصیلی باشد. شرایط درآمد حاصل از کار پس از فارغ التحصیلی در آذربایجان در نمودار ذیل نشان داده شده است:

شرایط درآمد حاصل از کار پس از فارغ التحصیلی در آذربایجان

الزامات عمومی مهاجرت تحصیلی به آذربایجان

به طور کلی، کلیه متقاضیان و مهاجران خارجی برای مهاجرت تحصیلی به آذربایجان ورود به دانشگاه های معتبر این کشور موظفند موارد زیر را ارائه دهند:

 • درخواست برای فرم پذیرش
 • گواهی دوره متوسطه
 • رونوشت های دانشگاهی سوابق
 • اهداف نامه
 • (CV)
 • گواهی معاینه پزشکی
 • کپی گذرنامه بین المللی
 • مدارک زبان آیلتس و یا تافل

کسب اقامت از طریق مهاجرت تحصیلی به آذربایجان

متقاضیان و مهاجران خارجی که قصد تحصیل در دانشگاه های خارجی را دارند، یکی مهم ترین مواردی که باید در نظر داشته باشند، یافتن محل مناسب برای اقامت و زندگی می باشد. پیدا کردن مکانی برای زندگی به ویژه در شهرهای بزرگ آذربایجان مانند باکو بسیار آسان می باشد. دانشجویان خارجی می توانند با اجاره اتاق، زندگی با یک خانواده محلی را انتخاب کنند. این شاید کمی بیشتر از خوابگاه های دانشگاه هزینه داشته باشد؛ اما این امکان را برای شما فراهم می کند که با زبان و فرهنگ کشور آذربایجان بیشتر آشنا شوید.

گزینه دیگر اقامت در خوابگاه های دانشگاه می باشد. خوابگاه ها معمولاً در پردیس هایی واقع شده اند که اساساً مبله هستند و امکانات کامل دارند. هزینه های اقامت در خوابگاه بسیار کمتر از هزینه های اجاره آپارتمان، خانه و یا زندگی در یک خانه با خانواده محلی می باشند. هزینه اقامت به نوع مسکن، محل مسکن و تعداد اتاق های آن بستگی دارد. اجاره ماهیانه یک آپارتمان 1 خوابه از 100$ الی 250$ (دلار آمریکا) در ماه متغیر می باشد. همچنین زندگی در یک آپارتمان 2 خوابه از 150$ الی 300$ (دلار آمریکا) در ماه هزینه خواهد داشت.

بهترین دانشگاه های آذربایجان

جهت مهاجرت تحصیلی به آذربایجان و تحصیل در این کشور، متقاضیان می توانند با ارائه مدارک ذکر شده و داشتن شرایط مورد نیاز وارد دانشگاه های معتبر این کشور شوند. از بهترین دانشگاه های خصوصی و دولتی کشور آذربایجان می توان به دانشگاه های زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان
 • مدرسه عالی نفت باکو
 • دانشگاه فنی جمهوری آذربایجان
 • دانشگاه اسلاو باکو
 • دانشگاه زبان های جمهوری آذربایجان
 • دانشگاه معماری و ساخت و ساز آذربایجان
 • دانشگاه نفت و صنعت کشور جمهوری آذربایجان
 • دانشگاه قفقاز
 • دانشگاه خزر
 • دانشگاه آذربایجان
 • دانشگاه اودلار یوردو

پیش نیاز مهاجرت تحصیلی به آذربایجان

پیش نیاز مهاجرت تحصیلی به آذربایجان

برای تحصیل در دانشگاه های کشور آذربایجان و مهاجرت تحصیلی به آذربایجان، متقاضیان و مهاجران خارجی می توانند با ارائه مدارک زیر، ویزای تحصیلی کشور آذربایجان را کسب کنند و وارد دانشگاه های این کشور شوند:

 • دعوت نامه از دانشگاه (نامه پذیرش)
 • اثبات درآمد برای حمایت از دانشجو در طول اقامت خود و پرداخت شهریه
 • گذرنامه
 • 2 قطعه عکس
 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • پرداخت هزینه های کسب ویزا

مقایسه تحصیل در آذربایجان و ترکیه

اگرچه زندگی در ترکیه کمی پرهزینه تر از آذربایجان است گزینه مناسب تر و آینده دارتری در قیاس با آذربایجان می باشد. در کشور ترکیه تحصیل با توجه به رشته انتخابی و مقطع تحصیلی در دانشگاه های دولتی مثل دانشگاه استانبول یا دانشگاه آنکارا سالانه در دوره های به زبان ترکی استانبولی 450$ تا 800$ (دلار آمریکا) و در دوره های به زبان انگلیسی سالانه از 600$ تا 1500$ (دلار آمریکا) هزینه دربرخواهد داشت. البته شهریه دانشگاه های خصوصی ترکیه مثل دانشگاه کوچ، که البته رنکینگ جهانی خیلی خوبی دارد، ممکن است در برخی رشته ها مثل دندانپزشکی و مدیریت به سالانه 20000$ (دلار آمریکا) هم برسد.

در آذربایجان اما در کالج های پیش دانشگاهی شهریه سالانه بین 600$ تا 2000$ (دلار آمریکا) و در دانشگاه سالانه 1000$ تا 2500$ (دلار آمریکا) است. البته کالج های پیش دانشگاهی ترکیه کمی گران تر از آذربایجان هستند و 4500$ (دلار آمریکا) شهریه می گیرند اما نباید فراموش کرد این کالج ها زمینه را برای ورود به بهترین دانشگاه های ترکیه فراهم می کنند که به مراتب رنکینگ بهتری از دانشگاه های آذربایجان دارند.

زندگی پس از فارغ التحصیلی در آذربایجان

بعد از فارغ التحصیلی دانشجویانی که از هر دانشگاه آذربایجان فارغ التحصیل شده اند می توانند در صورتی که حداقل تحصیلات دانشگاهی خود را به پایان رسانده باشند، در بسیاری از شرکت ها و کمپانی ها مانند بانک ها، شرکت های نفتی بین المللی، کارخانه ها، هتل ها، سازمان های مختلف و غیره مشغول به کار شوند. دانش آموختگان باید قبل از درخواست مجوز کار و اجازه اقامت، از یک کارفرمای معتبر پیشنهاد کاری داشته باشند. متقاضیان و فارغ التحصیلان می توانند پس از اتمام دوره های تحصیلی خود با مراجعه به سایت های کاریابی معتبر و همچنین موسسه های کاریابی مراجعه کنند و شغل مناسبی بیابند.

برای مطلع شدن از شرایط تحصیل و کسب ویزای تحصیلی کشورهای همسایه آذربایجان یعنی کشورهای روسیه و گرجستان می توانید به مقاله های مدارک لازم برای ویزای تحصیلی روسیه و ویزای تحصیلی گرجستان مراجعه کنید. اکثر دانشگاه ها واحدهای ویژه ای دارند که به فارغ التحصیلان کمک می کند شغل مناسب را برای ماندن و کار در آذربایجان پیدا کنند. این امر یکی از اصلی ترین دلایلی می باشد که باعث می شود تعداد زیادی از فارغ التحصیلان دانشگاه های جمهوری آذربایجان در مدت کوتاهی از فارغ التحصیلی خود در آذربایجان مشغول به کار شوند. متقاضیان عزیز و هموطنان گرامی می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر از شرایط و مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه های کشور آذربایجان و همچنین تحصیل در سایر کشورهای منطقه با مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  49  =  50