مهاجرت تحصیلی نروژ

مهاجرت تحصیلی در نروژ

هزینه تحصیل و زندگی در مهاجرت تحصیلی در کشور نروژ

در طی سالهای اخیر، روند مهاجرت تحصیلی در نروژ به واسطه کیفیت بالای آموزشی و برنامه های تحصیلی مختلف به زبان انگلیسی روندی رو به رشد به خود گرفته است. دلایل تحصیل دانشجویان خارجی در کشور نروژ می تواند زیاد و متنوع باشد، اما آموزش عالی کیفیت بالا، آموزش رایگان، روابط استاد و دانشجوی نزدیک و برابر، تشویق تفکر انتقادی، مهارت آموزی و تخصص یابی، ارتقای دانش زبان انگلیسی، گزینه های اخذ بورسیه تحصیلی و نیز کار ضمن تحصیل می تواند جزو دلایل اصلی مهاجرت تحصیلی در نروژ محسوب شود.

دانشگاه های دولتی و خصوصی زیادی در نروژ وجود دارد اما دانشگاه اوسلو (رتبه بین المللی 62)، دانشگاه برگن (رتبه بین المللی 171)، دانشگاه علم وصنعت نروژ (رتبه بین المللی 101) و دانشگاه علوم زیست (رتبه بین المللی 501) جزو بهترین ها می باشند. بی تردید، نروژ به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در زمینه ارائه آموزش استاندارد بالا برای دانشجویان خارجی محسوب می شود. با وجود گرانی هزینه زندگی در نروژ، اما نباید از وجود فرصت های کاری با درآمد بالا و نیز استاندارد زندگی بالا در این کشور غافل شد. مسلما تحصیل در نروژ می تواند آینده شغلی و زندگی خوبی را  برای متقاضیان فراهم نماید و در این مسیر تلاش کارشناسان و مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت راهنمائی همه جانبه و دقیق هموطنان عزیز تا کسب موفقیت نهایی در اخذ ویزای تحصیلی و اقامت نروژ می باشد.

برنامه های تحصیلی مختلف در کشور نروژ

دانشگاه های کشور نروژ در زمینه ارائه طیفی از برنامه های تحصیلی مختلف به زبان انگلیسی در سطح بین المللی معروف هستند. مقطع لیسانس در دانشگاه های نروژ در حدود 3 سال طول می کشد و دانشجویان می توانند با شرکت در آزمون ورودی و ارائه مدرک دیپلم متوسطه، درخواست پذیرش خود را به یکی از دانشگاه های کشور نروژ ارائه داده و در یکی از برنامه های لیسانس ثبت نام نمایند:

لیسانس علوم (B.SC) 38 برنامه
لیسانس هنر (B.A.) 12 برنامه
لیسانس مهندسی (B.Eng) 8 برنامه

مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های نروژ درحدود 2 سال طول می کشد و متقاضیان با ارائه مدرک معتبر لیسانس می توانند در یکی از برنامه های زیر ثبت نام نمایند:

فوق لیسانس علوم (M.SC) 292 برنامه
فوق لیسانس هنر (M.A.) 14 برنامه
فوق لیسانس مهندسی (M.Eng) 32 برنامه
فوق لیسانس حقوق (LL.M) 9 برنامه

مقطع PhD در دانشگاه های نروژی یک دوره تخصصی بوده و در حدود 5 سال طول می کشد. تحصیل دکتری در دانشگاه های نروژ از روش پژوهش محور می باشد و با دفاع از رساله پژوهشی و کسب نمره نهایی به اتمام می رسد:

دکتر فلسفه (PhD) 35 برنامه

شرایط پذیرش از دانشگاه های نروژ

مهاجرت تحصیلی در نروژ با مرحله اخذ پذیرش دانشگاهی شروع می شود. هر دانشگاه در نروژ شرایط پذیرش خاص خود را دارند که با دیگر دانشگاه ها اندکی متفاوت است. در این بین، شرایط پذیرش متقاضیان تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف شامل لیسانس، فوق لیسانس و دکتری نیز باهم متفاوت است. مثلا، متقاضیان دوره های لیسانس دانشگاه های نروژ نیازمند ارائه مدارک زیر می باشند:

 • دیپلم متوسطه
 • ریزنمرات تحصیلی
 • پاسپورت معتبر بین المللی
 • مدرک زبان انگلیسی IELTS, TOEFL ,C1 Advanced
 • شناسنامه
 • چند قطعه عکس جدید
 • نامه مرجعه از کارفرماها یا معلمان گذشته
 • انگیزه نامه
 • CV یا رزومه

بسته به رشته تحصیلی و نیز تخصص در مقطع فوق لیسانس از متقاضیان مدارک و شرایط بیشتری جهت ارائه درخواست می شود. مثلا در مقطع فوق لیسانس، متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی از نروژ بایستی نمرات آزمون های GRE, GMAT و LAST را نیز ارائه نمایند. لازم به یادآوری است که مهلت درخواست از دانشگاه های نروژ در طی تایستان (جولای- ژوئن) یا در زمستان (ژانویه-فوریه) می باشد.

اخذ ویزا جهت مهاجرت تحصیلی در نروژ

اکثر دانشجویانی که قصد اقامت و تحصیل در کشور نروژ را برای مدت بیش از 3 ماه دارند بایستی بدانند که آنها یه ویزای اقامت تحصیلی یا Student residence visa نیازمندند. در واقع ویزای اقامت تحصیلی نروژ در حکم ویزای تحصیلی می باشد. بنابراین ویزای توریستی صادره صرفا برای 90 روز معتبر هستند و برای پوشش مدت اقامت بیش از 90 روز مناسب نیستند، اما پیش شرط درخواست ویزای اقامت تحصیلی نروژ، دریافت نامه پذیرش از دانشگاه نروژی می باشد.

اما شرایط درخواست ویزای اقامت نروژ برای متقاضیان ایرانی به چه نحوی است؟ متقاضیان ایرانی بایستی توجه نمایند که از 2 الی 3 ماه قبل از شروع دوره تحصیلی برای درخواست ویزای اقامت تحصیلی اقدام نمایند. برای درخواست ویزای اقامت تحصیلی نروژ در ابتداء بایستی در پورتال اداره مهاجرت نروژ (UDI) ثبت نام کرده و سفارت نروژ در دبی را برای پیگیری دریافت ویزا انتخاب نمود. سپس باید مدارک لازم را به همراه اطلاعات بیومتریک به مرکز درخواست ویزا در تهران تحویل داد. مدت زمان رسیدگی به درخواست ویزای اقامت تحصیلی نروژ بین 30 الی 45 روز می باشد و هزینه درخواست ویزا درحدود 556 EUR می باشد. مدارک لازم عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر به علاوه کپی از صفحه اطلاعات
 • فرم درخواست ویزای اقامت تحصیلی نروژ
 • دو قطعه عکس 2*2 جدید از نوع پاسپورتی و رنگی
 • نامه پذیرش از دانشگاه نروژی
 • مدرک اسکان
 • مدرک اثبات تمکن مالی کافی در قالب پس انداز بانکی با اعتبار NOK 116 369 نزد بانک های نروژی

اخذ ویزا جهت مهاجرت تحصیلی در نروژ

هزینه زندگی و تحصیل در مهاجرت تحصیلی در نروژ

شهریه تحصیلی دانشجویان در نروژ بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت است. اما در مجموع، دانشجویان خارجی شهریه ای به مبلغ NOK 300-600 یا ($ 50-100) را در هر ترم به حساب دانشگاه واریز می کنند. واقعیت این است که هزینه زندگی در نروژ بسیار بالا است. حتی هزینه زندگی در شهر اوسلو (پایتخت نروژ) به مراتب بالاتر از شهرهای اروپایی بزرگی همانند مادرید یا پاریس می باشد. پس بنابراین متقاضیان بایستی در زمینه درخواست پذیرش تحصیلی از نروژ احتیاط به خرج داده و با بررسی همه جوانب امر اقدام به تصمیم گیری نمایند. هزینه زندگی در کشور نروژ در سال 2019 بر حسب واحد پول نروژ (کرونا) به شرح زیر می باشد:

هزینه منزل (اجاره ماهیانه)
آپارتمان 1 خوابه در شهر 10,007.58 kr آپارتمان 3 خوابه در شهر 16,498.18 kr
آپارتمان 1 خوابه در بیرون از شهر 7,838.28 kr آپارتمان 3 خوابه در بیرون از شهر 12,819.73 kr
خرید
تخم مرغ (1شانه) 36,95 kr برنج (1 کیلوگرم) 25.50 kr
یک قرص نان 26.19 kr سینه مرغ (1کیلوگرم) 118.54 kr
خدمات شهری
نرخ مکالمه موبایل (در هر دقیقه) 0.85 kr اینترنت پر سرعت 466.24 kr
قبوض آب، برق، گاز و … 1,513.69 kr
حمل و نقل
نرخ کرایه تاکسی (هر 1 کیلومتر) 36.00 kr کرایه تاکسی بی سیم 90.00 kr
بنزین (1 لیتر) 15.69 kr

شرایط تامین مالی هزینه تحصیل در نروژ

یکی از گزینه های در دسترس دانشجویان خارجی برای پوشش هزینه های تحصیلی خود، بهره گیری از گزینه کار ضمن تحصیل در کشور نروژ می باشد. متقاضیان بایستی بدانند که شرایط کار ضمن تحصیل در نروژ شامل ثبت نام در برنامه تمام وقت در یکی از دانشگاه های معتبر نروژی می باشد. بدین ترتیب، امکان انجام کار تمام وقت و پاره وقت برای دانشجویان در کشور نروژ فر اهم می باشد.

بر طبق قوانین آموزشی کشور نروژ، انجام کار پاره وقت تا 20 ساعت در هفته در حین تحصیل برای اکثر دانشجویان فراهم  می باشد. همچنین، فرصت کار تمام وقت صرفا در طی تعطیلات بین دو ترم امکان پذیر است. شایان ذکر است که قوانین نروژ برای خاطیان انجام کار بیش از 20 ساعت قانونی، مجازاتی را در نظر گرفته است که بایستی به آن توجه نمود. فقط در سال 2019، بیش از 500 فرصت بورسیه تحصیلی در نروژ وجود دارد. متقاضیان مهاجرت تحصیلی در نروژ به گزینه های مختلف بورسیه تحصیلی شامل موارد زیر دسترسی دارند:

 • Erasmus +
 • University of Oslo
 • NORAM Scholarship
 • Norwegian University of Science and Technology
 • Norwegian-Russian Scholarship Scheme
 • University of Bergen

متقاضیان ایرانی مهاجرت تحصیلی در نروژ می توانند از طریق تماس با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت و اخذ مشاوره های تخصصی و دقیق از کارشناسان و وکلای حرفه ای و با تجربه این موسسه، کلیه مراحل فرآیند اخذ پذیرش تحصیلی نروژ را با موفقیت به سپری کرده و اخذ ویزای اقامت تحصیلی خود را در یکی از برترین و ثروتمندترین کشورهای اروپایی تضمین نمایند.

2 دیدگاه برای “مهاجرت تحصیلی در نروژ

 1. رضا گفت:

  سلام من امسال دبیرستان رو تموم میکنم و کنکور دارم مدرک زبان انگلیسی هم دارم میخوام واسه دانشگاه در نروژ رشته نفت بخونم الان یادگیری زبان نروژی الزامی هست یا نه؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما برای مقاطع کارشناسی تمامی رشته ها به زبان اصلی خود آن کشور می باشد یعنی اینکه در نروژ هم به زبان نروژی هست و باید زبان نروژی یاد بگیرید برای اطلاعات بیشتر با شماره های موسسه تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *