اروپا

مهاجرت تحصیلی و ویزای تحصیلی اروپا

مهاجرت تحصیلی و ویزای تحصیلی اروپا یکی از محبوب ترین طرق اخذ اقامت محسوب می گردد که سالانه با استقبال افراد زیادی در این زمینه نیز مواجه شده است. برای مهاجرت به هر کشوری در ابتدای امر می بایست ویزای آن کشور، در واقع اجازه ورود به آن کشور را تهیه نماییم. در این مقاله خواستار آنیم که به سوالات بالا پاسخ دهیم.

  1. مهاجرت از طریق تحصیل به اروپا چگونه است؟

  2. ماهیت مهاجرت تحصیلی چیست؟

  3. ویزای تحصیلی اروپا به چه ویزایی اطلاق می‌ شود؟

  4. برای اخذ ویزای تحصیلی اروپا چه مدارکی لازم است؟

  5. برای مهاجرت تحصیلی به اروپا چه مراحلی باید طی شود؟

شخصی که مهاجرت از طریق تحصیل به اروپا می ‌رود، به طور قطع باید اجازه‌ی ورود به جهت تحصیل را دریافت کند. به این اجازه‌ی ورود برای تحصیل را ویزای دانشجویی یا ویزای تحصیلی می ‌نامند. این مقاله در باب مهاجرت تحصیلی و ویزای تحصیلی اروپا نگارش شده است.

ویزای تحصیلی

برای مهاجرت از طریق تحصیل به اروپا باید ویزای دانشجویی تهیه کرد. یکی از اصلی ترین شروطی که در باب ویزای تحصیلی حائز اهمیت می باشد، نامه پذیرش است. اخذ نامه پذیرش از دانشگاه ها در ابتدای امر با گرفتن پذیرش مشروط آغاز میگردد که پس از پرداخت شهریه و هزینه های مربوطه به ثبت نام، پذیرش نهایی صادر میگردد. ویزای دانشجویی در کشورهای گوناگون جهان با اسامی گوناگونی یاد می ‌شود.

این ویزا در محدوده شنگن با نام ویزا D خوانده می ‌شود.

در انگلستان به ویزای دانشجویی ویزای Tier 4 می ‌گویند.

در آمریکا نیز این ویزا را با نام ویزای F1 می‌ شناسند.

اقامت دانشجویی چیست؟

در حقیقت در همه‌ی کشور ها هدف از این ویزا، برابر است. اجازه‌ای با مدت مشخص برای اشخاصی است که با هدف تحصیل وارد آن کشور شده و اقامت می ‌نمایند. به این اقامت اقامت دانشجویی یا اقامت تحصیلی می‌ گویند. در برخی از کشور ها که کشور های محدوده شنگن را شامل می‌ شود؛ بعد ورود، دانشجویان، کار هایی قانونی را باید انجام دهند. پس از انجام کار های قانونی کارت اقامت دریافت می‌ نمایند. این کارت معمولاً دارای اعتبار 1 سال است. به این ترتیب دانشجو می ‌تواند به کشور های محدوده شنگن سفر نماید یا به ایران برگردد.

مهاجرت تحصیلی و ویزای تحصیلی اروپا

ویزای تحصیلی به پاسپورت الصاق می ‌شود! ولی در بعضی دیگر از کشور های محدوده شنگن، از همان اول به جای ویزای تحصیلی، کارت اقامت صادر خواهد شد. کشور سوئد نمونه‌ای از این کشور ها است. در کشور هایی دیگر مانند، ویزای تحصیلی را با اعتبار طول تحصیل، به طور برچسب به گذرنامه الصاق می ‌نمایند. کشور انگلستان از نمونه‌ های این کشور ها است. به اقامتی که دانشجو و همراهانش با استفاده از این نوع ویزا دارند، اقامت دانشجویی می ‌گویند.

در بعضی از کشور ها همگام با ویزای دانشجو، ویزای همراهان هم صادر می ‌شود. مثلا کشور های سوئد و اتریش قبل از سال 2013. ولی در بعضی دیگر از کشور ها ویزای دانشجو حاضر می ‌شود. بعد از 2 ماه یا بیشتر (بسته به کشور مورد نظر) ویزای همراهان صادر خواهد شد. در بعضی دیگر از کشور ها نیز ویزا برای همراهان صادر نمی ‌شود. مانند کشور پرتقال.

در مهاجرت از طریق تحصیل به اروپا، به چه کسانی همراه گفته می ‌شود؟ همراهان در حقیقت همسر و فرزندان زیر 17 سال دانشجو هستند. این افراد می‌ توانند همراه با اخذ تحصیلی توسط دانشجو، اقامت تحصیلی را دریافت نمایند.

مرحله اول اخذ ویزای تحصیلی

جهت گرفتن ویزای تحصیلی و مهاجرت از طریق تحصیل به اروپا، اول باید از دانشگاه یا کالج مورد نظر در کشور مقصد پذیرش بگیرند. یعنی دانشگاه و یا کالج مقصد باید اجازه‌ تحصیل این شخص را در دانشگاه و یا کالج مورد نظر بدهد. در این صورت مدرکی که اثبات کننده پذیرش شخص است به او اعطا می ‌شود. شخص متقاضی با در دست داشتن این مدرک به سفارت مربوطه مراجعه کرده و حال درخواست ویزای تحصیلی می ‌نماید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی، بستگی به این دارد که شما در کدام کشور قصد تحصیل دارید. به این ترتیب با توجه به کشور انتخابی شما، مدارک نیز متفاوت است. همین‌طور اگر به شما بورس تعلق گرفته باشد و یا تحصیل رایگان بخواهید، مدارک فرق می‌ کنند. گرفتن ویزای تحصیلی کشور هایی مثل مالزی راحت است. در این کشور ها فقط با ارائه پذیرش تحصیلی و ارائه کردن مدارک هویتی قادر به اخذ ویزای تحصیلی هستید. اما در کشور هایی مثل آمریکا، انگلستان و کشور های حوزه شنگن، گرفتن ویزای تحصیلی کمی سخت ‌تر است.

در این کشور ها علاوه بر پذیرش تحصیلی و مدارک هویتی و مدارک تحصیلی، باید اثبات کنید توانایی مالی دارید. از توانایی مالی برای تامین هزینه‌ های زندگی و تحصیل در این کشور برخوردارید. اما اگر جزء دانشجویانی هستید که از تحصیل رایگان و یا بورسیه تحصیلی استفاده می‌ کنید، این متفاوت است. در این مورد نیازی به نشان دادن کفایت مالی نیست. چرا که در واقع تحصیل رایگان است، یا بورسیه به شما تعلق گرفته است. ضمناً باید مدارکی ارائه نمایید که اثبات‌ کننده‌ی این باشد که شما دانشجوی واقعی هستید. باید بتوانید ثابت کنید هدف شما از مهاجرت به دلیل تحصیل است. نکته‌ قابل توجه این است که مدارک مورد نیاز با توجه به شرایط روز و وضع قوانین جدید متغیر است.

زمان لازم برای اخذ ویزای دانشجویی

برای مهاجرت از طریق تحصیل به اروپا دریافت ویزای تحصیلی الزامی است. جهت گرفتن ویزای دانشجویی از زمان تحویل مدارک لازم به سفارت تا صدور ویزا، زمانی سپری می‌ شود. این مدت زمان سپری شده در کشور های گوناگون، فرق می ‌کند. در جدول زیر به این زمان بندی ها نیز اشاره شده است.

کشور مدت زمان ویزا
مالزی حدود 15 روز کاری
انگلستان 25 روز کاری
ویزای تحصیلی در بعضی از کشور های عضو شنگن مثل اتریش 90 الی 150 روز کاری

مقالات دیگر در رابطه با تحصیل در کشورهای اروپایی و دریافت تابعیت کشورهای اروپایی برایتان خالی از لطف نخواهد بود. تحصیل پزشکی در خارج از کشور از مقاله های حائز اهیمت در باب مهاجرت می باشد.

جهت نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات تکمیلی، با کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *