مهاجرت به کشور یونان

مهاجرت قاچاقی به یونان

مهاجرت قاچاقی به یونان

مهاجرت مانند هر پدیده دیگری، روش های خاص خود را دارد که به آن جنبه مشروع و قانونی می بخشد. مهاجرت قاچاقی به یونان یکی از راه های نامطلوب مهاجرت می باشد. افراد بسیار فراوانی در سراسر دنیا وجود دارند که بنا به دلایل متفاوتی خواستار مهاجرت به کشورهای دیگری می باشند. اما همچنین عمده آن ها واجد شرایط این امر نمی باشند. از این رو این افراد به فکر راه های غیر متعارف و غیر قانونی می افتند. بدنبال به وجود آمدن چنین نیازی، بازار سیاهی متناسب با آن و به منظور پاسخگویی به آن شکل می گیرد. مهاجرت قاچاقی، پدیده شومی است که همواره مشتریان خود را دارد و همواره هم قربانیان زیادی را در پی دارد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، اکیدا شما را از هرگونه مهاجرت قاچاقی و خصوصا مهاجرت قاچاقی به یونان نهی می کند و شما را به راه های قانونی دعوت می کند.

مهاجرت قاچاقی چیست؟

مهاجرت قاچاقی همان مهاجرت از راه های نامتعارف و غیر قانونی است. طبق قوانین رایج و شناخته شده در تمامی دنیا، هرگاه یک فرد خارجی بخواهد به هر دلیلی به کشور دیگری غیر از زادگاه خود وارد شود لازم است که از دولت آن کشور اجازه ای در قالب ویزا بگیرد. ویزا، مجوزی است که هر دولتی برای افراد خارجی صادر می کند. به آن ها اجازه می دهد که وارد کشور مقصد شوند و به انجام هدفی که از پیش اعلام داشته اند مشغول گردند. اگر فردی بدون دریافت این مجوز، وارد کشور دیگری شود، از طریق غیر قانونی اقدام کرده و اصطلاحا قاچاقی وارد آن کشور شده است.

حال، فردی که به طور قاچاقی وارد کشور دیگری شده است. ممکن است مقصدش همان کشور باشد و نیز ممکن است که مقصد نهایی اش آن کشور نباشد بلکه صرفا قصد عبور از آن کشور را داشته باشد. آن چه که در عمل شاهد آن می باشیم این است که اکثر کسانی که اقدام به مهاجرت قاچاقی به یونان کرده اند، مقصد نهایی شان آن کشور نبوده است و خواستار مهاجرت قاچاقی از آن جا به کشور دیگری هستند.

هزینه های سنگین مهاجرت قاچاقی به یونان

بسیاری گمان می کنند که این گونه راه ها برای مهاجرت، همچنین کم هزینه ترین راه است. ولی محاسبه آن ها اشتباه است. آن ها در واقع تمامی هزینه ها را در نظر نمی گیرند و به زوایای مختلف کار آگاه نیستند. از طرف دیگر، از آن جا که این راه ماهیتا غیر قانونی می باشد. بنابراین هیچ تعهدی هم از جانب هیچکس وجود ندارد. به هنگام خلف وعده کارگزاران غیر قانونی در این مسیر، معمولا امکان پیگیری و اعاده حق نمی باشد. از همه این ها گذشته، بزرگترین هزینه ای ممکن است فردی در این مسیر پرداخت کند، جانش می باشد.

فردی که اقدام به مهاجرت می کند اساسا به منظور رسیدن به رفاه و آسایش بیشتر این کار را می کند. ولی چون راه غیر قانونی را بدین منظور برگزیده است. ممکن است در این راه اصلا همان جان شیرین خود را از دست دهد و چه خسارتی از این بیشتر و بدتر. علاوه بر سلامت جسمی، سلامت روحی هم مهم است. ممکن است فردی حتی به سلامت به مقصد برسد. ولی روح و روان او دستخوش صدمات و لطمات فراوانی گردیده باشد و عوارض آن تا سالها دامن گیر او باشد و زندگی او را تحت تاثیر قرار دهد. نهایتا این که هزینه هایی در این راه وجود دارد که ممکن است فرد با جسم و روحش آن را پرداخت کند که در این صورت قطعا بازنده خواهد بود.

خطرات مهاجرت قاچاقی به یونان

ممکن است برخی چنین تصور کنند که تنها عیب مهاجرت قاچاقی، نقض قانون است. این نقض قانون نیز چون از روی اضطرار است پس قابل اغماض است. ولی واقعیت این است که معایب مهاجرت قاچاقی به همین سادگی نیست و به این مورد ختم نمی شود. به طور کلی می توان معایب زیر را برای مهاجرت قاچاقی به یونان برشمرد.

خطرات مهاجرت قاچاقی به یونان

قوانین بازدارنده کشور یونان

بین اعضای اتحادیه اروپایی قوانین مشترک و توافقاتی در زمینه امور مهاجرتی و توابع آن وجود دارد. یکی از آن موارد، قانون دوبلین است که تا حدود زیادی کار را بر مهاجران غیر قانونی سخت می کند و می تواند کلیت تلاش آن ها را بی ثمر بگذارد. به موجب این قانون اولین کشوری که مهاجر غیر قانونی را شناسایی کند، اطلاعات او را در منبع جامعی تحت عنوان یورو داک (Euro Doc) وارد می کند و مسئول نهایی رسیدگی به وضعیت او نیز همان کشور خواهد بود.

یعنی اگر مهاجر غیر قانونی قصد رفتن به آلمان را داشته باشد و در راه و به هنگام عبور از یونان توسط ماموران آن کشور شناسایی شود، دولت یونان مسئول رسیدگی به پرونده وی خواهد بود. حتی اگر آن شخص از یونان خارج شود و خود را به آلمان برساند، باز توسط آلمان به یونان بازگردانده می شود تا در آن جابه پرونده او رسیدگی شود. این یعنی که تقریبا دیگر هیچ وقت آلمان را نمی بیند و به خواسته خود نمی رسد.

عدم تضمین رسیدن به یونان

نهایتا این که اگر فردی بتواند از طریق مهاجرت قاچاقی خود را به مقصد هم برساند و همه هزینه ها را هم به جان بخرد و در راه هم شناسایی نشود، باز تضمینی وجود ندارد که توسط دولت مقصد پذیرفته شود و این بدترین قسمت ماجرا است. برای پذیرفته شدن و تضمین موفقیت لازم است که از ابتدا همه امور از مجرای قانونی و از مسیر متعارف پیموده گردد تا هم هزینه متعارفی پرداخت گردد و هم از حمایت قانونی برخوردار بود.

قوانین مهاجرت قاچاقی به یونان

دولت یونان اعلام داشته که در راستای قوانین بین المللی و نه صرفا بشر دوستانه، متعهد به حمایت از حقوق پناهجویان خواهد بود. ولی لازم است که این پروسه پناهجویی از ابتدا تا انتها مبتنی بر قانون و در مسیر قانون طی شود. در غیر اینصورت دولت این کشور نیز هیچگونه تعهدی در قبال متقاضیان نخواهد داشت. کلیات و اصول این روند نیز در معاهده بین المللی ژنو به وضوح بیان شده است و مورد تایید و تاکید اتحادیه اروپایی نیز می باشد. متقاضیانی که در چهارچوب آن حرکت نکرده باشند تحت حمایت قانونی قرار نمی گیرند. حتی به عنوان مجرم شناخته می شوند چرا که جرم های متعددی و از جمله ورود غیر قانونی به آن کشور داشته اند. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله مهاجرت به یونان مراجعه نمایید.

یونان قبلا به خاطر مشکلات اقتصادی و اجتماعی که داشت و فشار زیادی که پذیرش مهاجران و اِعمال قانون در مورد آن ها به جامعه یونانی وارد می کرد، سخت گیری چندانی در قبال آن ها نداشت ولی با کمک های مشروط اعضای اصلی اتحادیه اروپا هم اکنون وضع تغییرکرده است. کشورهایی مانند آلمان که مقصد اصلی و نهایی مهاجران قاچاقی هستند، از قدرت اقتصادی خود و ضعف یونان استفاده کرده اند و در ازای کنترل بیشتر یونان، کمک های مالی بزرگی به این کشور کرده اند. روی هم رفته، مهاجرت قاچاقی را می توان بدترین و سخت ترین و خطرناک ترین طریق دانست. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در عوض مهاجرت قاجاقی به یونان شما را دعوت به مهاجرت قانونی می کند. با ما در تماس باشید و از مشاورهما بهره مند گردید.

2 دیدگاه برای “مهاجرت قاچاقی به یونان

 1. مسافر گفت:

  خواهشن مردم به یونان دعوت نکنید.اصلا بهش فکرم نکید.این از کسی بشنوید که چهار سال تو کف بازار اتن بالا و پایین میکند.ایران خودمون سگش به کل اروپا ارزش مند تر هست.اگر واقعا تو ایران مشکلی ندارید عاجزانه ازتون میخوام که نیایید.ابن تجربه من تنها تیست.خوب به درد دل مردم گوش بدید.برای مهاجرت علاوه بر زندگی باید شخصیت و غرور تون هم تو وطنت جا بزاری و بیخیال خیلی چیزا بشید.داداش و ابجی های گل

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   دوست عزیز صحبت شما در صورتی درسته که فرد از راه اشتباهی مثل قاچاق یا پناهندگی مهاجرت کنه
   که ما هر دو راه رو کاملا نهی میکنیم
   برای کسی که قانونی و از راه درستش مهاجرت میکنه مشکلاتی که شما بیان کردید پیش نمیاد خوشبختانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *