مهاجرت به کشور ژاپن

مهاجرت کاری به ژاپن

مهاجرت کاری به کشور ژاپن
Rate this post

یکی از پر طرفدارترین اما رقابتی ترین راهای مهاجرتی به ژاپن، از طریق مهاجرت کاری به ژاپن می باشد که در طی سالهای اخیر هم در ایران متقاضی فراوانی یافته است. شما با مهاجرت کاری به ژاپن می توانید علاوه بر اشتغال و کسب درآمد عالی در ژاپن از امتیازات خاص دیگری همچون اقامت و زندگی در این کشور پیشرفته برخوردار شوید. برای انجام مهاجرت کاری به ژاپن، یک سری پیش شرایطی وجود دارد که شما در ابتدا باید آنها را تهیه نمایید. مثلا شما بایستی که شرایط سطح مهارتی و دانش زبان خودتان را ارزیابی نموده و بر اساس این شرایط در یکی از سه دسته ویزاهای کاری ژاپن درخواست دهید.

اگر شما هم جزو افرادی هستید که دارای مهارت بالای شغلی هستید و متقاضی مهاجرت کاری به ژاپن هستید، توصیه می شود که از برنامه های مشاوره تخصصی و دقیق کارشناسان و وکلای مهاجرتی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این خصوص استفاده نمایید تا به بهترین نتایج دست یابید.

انواع ویزای کار ژاپن

شما به عنوان شهروند خارجی که قصد “مهاجرت کاری به ژاپن” را دارید، قبل از مهاجرت بایستی که بر اساس سطح مهارت حرفه ای خود نوع ویزای کاری تان را مشخص نمایید. در ژاپن 3 نوع ویزای کار برای سه طیف از مهاجران خارجی جویای شغل وجود دارد که عبارتند از :

 • ویزای کار استاندارد؛
 • ویزای کار شهروند خارجی با مهارت بالا ( که اغلب ویزای HSP یا HSFP نامیده می شود) و برای اولین بار در می سال 2012 به تصویب هیئت دولت ژاپن رسید؛
 • ویزای کار با وضعیت خاص.

ویزای کار استاندارد ژاپن

شما برای انجام کار در ژاپن، نیازمند اخذ ویزای کار هستبد. ویزای کار ژاپن صرفا انجام کاری را مجاز می کند که مستلزم  وجود سطح مهارت یا دانش حرفه ای خاص می باشد. چراکه هدف از اعطای ویزای کار ژاپن، جذب نیروهای متخصص و ماهر خارجی به این کشور می باشد. ویزای کاری 5 نوع زیر می باشند:

نوع ویزا فعالیت های مجاز شرایط
مهندس/کارشناس در علوم انسانی/ خدمات بین المللی مهندس: کار در رشته های علوم فیزیکی، علوم مهندسی یا علوم طبیعیکارشناس در علوم انسانی: اشتغال در رشته های حقوق، اقتصاد و علوم اجتماعی یا علوم انسانی.

 

خدمات بین المللی: کار در فعهالیت هایی مثل مترجمی، مفسری، آموزش زبان، تجارت بین المللی، طراحی مد و لباس، طراحی داخلی، توسعه محصول

مهندس: با مدرک دانشگاهی در رشته مربوطه یا وجود سابقه کار 10 ساله

کارشناس در علوم انسانی: دار ای مدرک آکادمیک یا/ 10 سال تجربه کار

 

خدمات بین المللی: 3 سال تجربه کاری در این رشته به استثنای مترجمی و مفسری یا مدرس زبان که تنها نیازمند وجود مدرک دانشگاهی است.

انتقال درون- شرکتی مشمول کارگران خارجی شرکت ها یا شرکت های تابعه ژاپنی مستقر در خارج سابقه کار بیش از 1 سال در اداره مطبوع در خارج
نیروی کار ماهر آشپز و سرآشپز، معمار/ مهندس عمران ماهر، جواهرساز سنگ ها و فلزات قیمتی، آموزش حیوانات، خلیان هواپیما، مربی ورزشکار تجربه کاری 3 تا 10 سال
سرمایه گذار/مدیر شرکت شروع/ یا سرمایه گذاری در تشکیل شرکتی در ژاپن، یا انجام مدیریت شرکت از جانب دیگر سرمایه گذاران آدرس دفتر رسمی تعیین شده در ژاپن و 5 میلیون ین سرمایه گذاری جهت تشکیل  شرکت در ژاپن به عنوان سقف سرمایه گذاری

ویزای کار شهروند خارجی با مهارت بالا (HSFP)

این نوع ویزا از سال 2012 در ژاپن لازم الاجرا شد. این ویزا دارای امتیازات بیشتری از ویزای کار معمولی است، و برای کارگران خارجی دارای استعداد ویژه حرفه ای طراحی شده است. این نوع ویزا تابع سیستم امتیازبندی می باشد.

شغل با مهارت بالا امتیاز دهی در این سیستم ویزا، بر طبق مدرک تحصیلی متقاضی و سابقه شغلی، متوسط درآمدی و دستاوردهای تحصیلی به افراد اعطاء می شود. در صورتی که شما از مجموع امتیازات، حداقل 70 امتیاز اخذ نمایید، وضعیت ویزای کار شهروند خارجی با مهارت بالا یا HSFP به شما اعطاء می شود که شامل امتیازات زیر می باشد:

·         امکان کار در فعالیت های متعدد که دسته ویزهای مختلف را شامل می شود.

·         مدت اعتبار ویزای HSFP 5 ساله می باشد و با احراز شرایط قابل تمدید مجدد است.

·         امکان اخذ سریعتر ویزا اقامت دائم.

·         رسیدگی اولویت دار به درخواست متقاضیان مهاجرت به ژاپن با این شیوه مهاجرتی.

·         امکان کار همسر به صورت فول- تایم.

·         امکان به همراه آوردن خانواده به ژاپن.

·         احتمال استخدام یک دستیاز تحت شرایط خاص.

.

ویزای کار با وضعیت خاص

این دسته از ویزاهای کار متقاضیان خاص خود را دارد و همانطوری که در جدول زیر نیز مشاهده می شود، افراد در سمت ها و مشاغل زیر می توانند ویزای کار با وضعیت خاص را درخواست دهند:

دیپلمات کادر سفارت و کنسولگری، هیئت های دیپلماتیک، کادر دولت خارجی و اعضای خانواده اشان.  ابن نوع ویزا را می توان از طریق نهاد وزارت امور خارجه ژاپن درخواست کرد.
استاد دانشگاه پژوهش و تدریس در دانشگاهها یا موسسات آموزشی
*دبیر تدریس زبان های خارجی یا آموزش در مدارس و دبیرستانها و موسسات آموزشیلازم به ذکر است که دبیران در مدارس زبان خصوصی می بایستی که ” ویزای متخصص در علوم انسانی یا خدمات بین المللی ” را درخواست کنند.
 هنرمندان کارهای هنری که درآمد کافی برای حمایت مالی زندگی هنرمندان و خانواده های شان را در ژاپن فراهم می کنند ( فعالیت های هنری  مثل نقاشی، مجسمه سازی، عکاسی، نویسندگی، آهنگ سازی، خوانندگی و …)
 فعالیت های از نوع   مذهبی مسیونرهای اعزامی از طرف موسسات مذهبی خارجی
 ژورنالیست ژورنالیست هایی که قراردادهایی را با شرکت های رسانه ای خارجی، منعقد کرده اند ( شامل ژورنالیست های مستقل)
 خدمات حقوقی و  حسابداری وکیل، حسابداران عمومی، یا دیگر متخصصان با مدارک قانونی
 خدمات پزشکی پزشکان، دندان پزشکان یا دیگر متخصصان دارای مدارک ژاپنی.
 محقق پروژه های تحقیقاتی از طریق قرارداد با شرکت های دولتی/ خصوصی در ژاپن
 هنرمند اجراهای نمایشی، اجراهای موسیقایی، فعالیت های ورزشی یا فرهنگی یا هر کار نمایشی دیگر

مهاجرت کاری به ژاپن

فرآیند مهاجرت کاری به ژاپن با توجه به سطح مهارتی و شرایطتان آغاز شده و به مرحله درخواست ویزای کار می رسد. شما در مرحله درخواست ویزا لازم است که با راهنمایی ها و مشاوره های وکلای مهاجرتی مان در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت شرایط و مدارک لازم را تهبه نمایید.

در راستای مهاجرت کاری به ژاپن، ما در اینجا شما را با مدارک مورد نیاز جهت درخواست ویزای کار آشنا می کنیم که لازم است شما آنها را به همراه فرم درخواست مربوطه به سفارت ژاپن تحویل دهید.

مدارک مورد نیاز ویزای کار ژاپن 

 • فرم درخواست ویزای کار؛
 • یک عکس از نوع پاسپورتی و جدید؛
 • اصل و کپی گواهی صلاحیت تان که توسط اداره مهاجرت محلی صادر شده و امتیازتان را در سیستم مهاجرتی امتیاز محور تایید می کند.
 • توصیف کار.
 • همچنین، برای اکثر ویزاهای کار ژاپن، ارایه دعوت نامه کارفرما به عنوان ” اسپانسر ویزا” الزامی است.
 • مدرک عدم سوسابقه کیفری.
 • گواهی معاینه پزشکی معتبر.
 • مدرک تمکن مالی جهت زندگی و اقامت در ژاپن.
 • دفترچه بیمه سلامت مسافر.

مهاجرت کاری به ژاپن

این نوع ویزا در رتبه اول انواع مهاجرت به ژاپن از طریق ویزای کار قرار دارد و این موضوع اصلا جای تعجب ندارد. چرا که کشور ژاپن مهد تکنولوژی و پیشرفت فنی و مکانی ایده آل برای خارجیانی است که در زندگی شان سخت کوش بوده، خواهان تجربه شیوه منحصر به فردی از زندگی می باشند.

مهاجرت کاری به کشور ژاپن

کارشناسان و وکلای حرفه ای ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بر اساس دانش روز و تجربه چندین ساله خود در زمینه اخذ انواع ویزاهای کاری، ویزاهای کاری ژاپن را به 3 دسته اصلی زیر تقسیم بندی می کنند:

 • ویزای کار استاندارد؛
 • ویزای کار شهروند خارجی با مهارت بالا ( که اغلب ویزای HSP یا HSFP نامیده می شود) و برای اولین بار در می سال 2012 به تصویب هیئت دولت ژاپن رسید. اخذ این ویزا منوط به قبولی در سیستم مهاجرتی ارزیابی امتیاز-محور می باشد.
 • ویزای کار با وضعیت خاص که طیف محدود و مشخصی از مناصب و مشاغل را شامل می شود.

لازم است که شما جهت انجام مهاجرت کاری به ژاپن و بر مبنای شرایط و سطح مهارتی خودتان، به یکی از این ویزاهای کاری ژاپن درخواست دهید. درخواست ویزا و انجام مصاحبه لازم از طریق سفارت ژاپن در تهران انجام می شود. با توجه به شرایط مشابه از جهت داشتن صنعت قوی و همچنین وجود موقعیت های کاری مناسب در کشوری اروپایی شما عزیزان را دعوت به مطالعه مقاله کار در آلمان می نمائیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − پانزده =