مهاجرت کاری ژاپن

مهاجرت کاری به ژاپن

مهاجرت کاری به ژاپن

به واسطه تامین کمبود نیروی ماهر در صنایع مختلف در ژاپن، شرایط مهاجرت کاری به ژاپن تا سال 2025 میلادی مطلوب عنوان شده است. همین امر سبب گرایش روز افزون نیروی کار ایرانی جهت مهاجرت به ژاپن شده است. اولین و مهمترین شرط برای مهاجرت کاری به ژاپن، اطلاع از فهرست مشاغل مورد نیاز در کشور ژاپن و تطبیق آن با مهارت های فردی می باشد. بر اساس آمارها، بسیاری از مقیم های خارجی ژاپن در این کشور به عنوان مربی زبان کار می کنند، پس تقاضا برای مربیان زبان بومی در ژاپن همچنان بالا است.

اما شاغلین حرفه های دیگر همانند حرفه های مهندسی، فناوری اطلاعات (IT) ،مدلسازی، آشپزی، مسئول فروش و بازاریاب نیز از شانس خوبی برای مهاجرت کاری به کشور ژاپن برخوردار هستند. بازار کار کشور ژاپن به شدت تخصص گرا می باشد و در این راستا متقاضیان بایستی قبل از درخواست ویزای کار ژاپن، 2 پیش شرط مهم را از یاد نبرند:

آیتم شرح
اول مهارت زبانی
دوم سطح مهارتی لازم

پس از ارزیابی اولیه از صلاحیت خود، متقاضیان می توانند در یکی از سه دسته ویزاهای کاری ژاپن شامل ویزای مهارت خاص، ویزای ورکینگ هالیدی و ویزای همسر درخواست خود را ارائه دهند. در این مقاله که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص مهاجرت کاری به ژاپن توضیحاتی ارائه گردیده است.

شرایط مهاجرت کاری به ژاپن در سال 2021

متقاضیان مهاجرت به ژاپن در سال 2021 از طریق کار قبل از هر چیزی بایستی درباره شرایط کار در این کشور مطلع باشند. لازم به یادآوری می باشد، با وجود اینکه تایم قانونی کار در ژاپن تا 8 ساعت در روز و 40 ساعت در هفته می باشد اما کارگران و کارمندان در ژاپن غالبا 50 یا 60 ساعت در هفته کار می کنند. در مقایسه با کشورهای اروپایی، بالاترین ساعت کاری در جهان مربوط به ژاپنی ها می باشد.

با این حساب، در ژاپن کار 60 ساعتی در هفته چندان هم عجیب نیست و همین امر سبب شده است که این پدیده در ژاپن با عنوان Karo-shi یا مرگ بخاطر اضافه کاری معروف شود. هر تیم دارای یک رهبر است و رهبر مسئول تعیین کار روزانه در یک جلسه صبحگاهی (chorei) می باشد. مدیریت ژاپنی بر پایه اصل هارمونی گروهی (wa) می باشد و تاکید مدیران در ژاپن بر روی آموزش پرسنل می باشد.

وضعیت کار در ژاپن

در ژاپن نرخ بیکاری بسیار پایین است که در نمودار ذیل نشان داده شده است:

نرخ بیکاری در ژاپن

اما باید توجه داشت ژاپن در حال حاضر حدود 125 میلیون نفر جمعیت دارد در نتیجه برخلاف کشورهای غربی مثل آلمان٬ سوئد و غیره که به دلیل پیر شدن جمعیت به دنبال جذب نیروی متخصص خارجی هستند٬ قوانین مهاجرپذیرانه ای ندارد. به عنوان مثال با توجه به مالیات های زیادی که از خارجی ها گرفته می شود مطابق آمارها این گروه نهایتا 10 سال در ژاپن اقامت خواهند داشت.

البته نباید فراموش کرد اگرچه در برخی از کشورها از جمله نیوزلند٬ اسلوونی و غیره محدودیت هایی برای خرید ملک توسط خارجی ها از سوی دولت ها اعمال شده است٬‌ در ژاپن حتی کسانی که اقامت نداشته باشند نیز اجازه خرید ملک دارند. با این وجود پیشنهاد می شود افراد کشورهای مهاجرپذیری مثل آلمان را برای کار انتخاب کنند تا هم درآمد بالایی داشته باشند و هم نیازی به اخذ پیشنهاد شغلی نداشته باشند. در واقع برای کار در آلمان کافی است فرد ابتدائا ویزای جستجوی کار اخذ کند و با حضور در خاک این کشور شانس پیدا کردن کار را افزایش دهد. البته متوسط درآمد در ژاپن نیز بالا است و در سال 2021 ماهانه JPY515000 (ین ژاپن) می باشد.

شرایط و مدارک اخذ ویزای کار ژاپن

به منظور ورود به ژاپن و انجام کار در این کشور، متقاضیان مهاجرت کاری به ژاپن نیازمند اخذ ویزا می باشند. بنابراین، بر طبق قوانین مهاجرت ژاپن اشتغال به کار با ویزای توریستی ژاپن ممنوع می باشد و متقاضیان حتما قبل از ورود به ژاپن ملزم به درخواست ویزای کار ژاپن می باشند.

شرایط اخذ ویزای کار ژاپن چیست و چه کسانی صلاحیت مهاجرت کاری به ژاپن را دارند؟ اساتید، هنرمندان، مدیران شرکت و سرمایه گذاران، ژورنالیست ها، حسابداران، پزشکان و پرستاران، محققان و دانشمندان، مهندسان، کارگران ماهر جزو افرادی هستند که صلاحیت مهاجرت کاری به ژاپن را دارند. اخذ ویزای کار ژاپن مشروط به برخورداری از پیشنهاد کار از سوی کارفرمای ژاپنی می باشد و نهایتا افراد با تهیه مدارک زیر می توانند ویزای کار ژاپن را اخذ نمایند:

  • پاسپورت معتبر
  • یک قطعه عکس پاسپورتی
  • پیشنهاد کار از سوی کارفرمای ژاپنی (شرکت، دانشگاه، موسسه علمی وغیره)
  • گواهی صلاحیتی (COE) صادره توسط وزارت دادگستری ژاپن بنا به درخواست کارفرمای ژاپنی
  • CV یا رزومه
  • کپی مدارک تحصیلی یا حرفه ای
  • مدرک اثبات تمکن مالی
  • گواهی عدم سوء سابقه کیفری

انواع ویزای کار در مهاجرت کاری به ژاپن

انواع ویزای کار در مهاجرت کاری به ژاپن

دولت ژاپن از از 1 آوریل سال 2019 جهت تامین کمبودهای نیروی کار در صنایع مختلف نسبت به صدور ویزاهایی موسوم به ویزاهای مهارت خاص یا Specified skilled visas اقدام کرد. در حال حاضر بیش از 345000 کارگر خارجی تحت این ویزا موفق به مهاجرت کاری به ژاپن شده اند. اما خود ویزای مهارت خاص ژاپن 2 نوع می باشد:

ویزای مهارت خاص شرح
ویزای مهارت خاص SSV1 این نوع ویزا به مدت 5 سال معتبر بوده و قابلیت تمدید مجدد را نیز دارد. همچنین از مزایای مهم این نوع ویزا امکان به همراه آوردن اعضای خانواده می باشد.
ویزای مهارت خاص SSV2 مدت زمان اقامت با این نوع ویزا نامحدود می باشد و امکان به همره آوردن اعضای خانواده نیز وجود دارد.

از دیگر ویزاهای کاری ژاپن می توان به ویزای معلم زبان صادره تحت برنامه JET (انتقال و آموزش ژاپن)، ویزای هالیدی ورکینگ برای انجام کار پاره وقت با اقامت یک ساله برای جوانان 25-18 ساله کشورهای طرف قرارداد با ژاپن و ویزای همسر برای انجام کار آزادانه در ژاپن به مدت 3 سال اشاره نمود. کارگران ماهر ایرانی که مایل به مهاجرت کاری به ژاپن می باشند، می توانند از این طریق اقامت خود و خانواده خود را در سریع ترین زمان ممکن بدست آورند. در این مقاله که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است در خصوص نحوه اخذ ویزای کاری ژاپن و شرایط کار در این کشور در سال 2021 توضیحاتی ارائه گردید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *