ویزای کاری ژاپن

مهاجرت کاری به ژاپن

مهاجرت کاری به ژاپن

به واسطه تامین کمبود نیروی ماهر در صنایع مختلف در ژاپن، شرایط مهاجرت کاری به ژاپن تا سال 2025 میلادی مطلوب عنوان شده است. همین امر سبب گرایش روز افزون نیروی کار ایرانی جهت مهاجرت به ژاپن شده است. اولین و مهمترین شرط برای مهاجرت کاری به ژاپن، اطلاع از فهرست مشاغل مورد نیاز در کشور ژاپن و تطبیق آن با مهارت های فردی می باشد. بر اساس آمارها، بسیاری از مقیم های خارجی ژاپن در این کشور به عنوان مربی زبان کار می کنند، پس تقاضا برای مربیان زبان بومی در ژاپن همچنان بالا است.

اما شاغلین حرفه های دیگر همانند حرفه های مهندسی، فناوری اطلاعات (IT)، مدلسازی، آشپزی، مسئول فروش و بازاریاب نیز از شانس خوبی برای مهاجرت کاری به کشور ژاپن برخوردار هستند. بازار کار کشور ژاپن به شدت تخصص گرا می باشد و در این راستا متقاضیان بایستی قبل از درخواست ویزای کار ژاپن، 2 پیش شرط مهم را از یاد نبرند:

اول مهارت زبانی
دوم سطح مهارتی لازم

پس از ارزیابی اولیه از صلاحیت خود، متقاضیان می توانند در یکی از سه دسته ویزاهای کاری ژاپن شامل ویزای مهارت خاص، ویزای ورکینگ هالیدی و ویزای همسر درخواست خود را ارائه دهند. اگر شما هم جزو افراد دارای مهارت بالای شغلی هستید و متقاضی مهاجرت کاری به ژاپن می باشید، توصیه می شود که از برنامه های مشاوره تخصصی و دقیق کارشناسان و وکلای مهاجرتی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این خصوص استفاده نمایید تا موفقیت مهاجرتی خود را تضمین نمائید.

شرایط مهاجرت کاری به ژاپن

متقاضیان مهاجرت به ژاپن از طریق کار قبل از هر چیزی بایستی درباره شرایط کار در این کشور مطلع باشند. لازم به یادآوری می باشد، با وجود اینکه تایم قانونی کار در ژاپن تا 8 ساعت در روز و 40 ساعت در هفته می باشد اما کارگران و کارمندان در ژاپن غالبا 50 یا 60 ساعت در هفته کار می کنند. در مقایسه با کشورهای اروپایی، بالاترین ساعت کاری در جهان مربوط به ژاپنی ها می باشد. با این حساب، در ژاپن کار 60 ساعتی در هفته چندان هم عجیب نیست و همین امر سبب شده است که این پدیده در ژاپن با عنوان Karo-shi یا مرگ بخاطر اضافه کاری معروف شود.

بر طبق گزارشات دولتی، حداقل دستمزد ساعتی در ژاپن در حدود ¥ 848 و میانگین دستمزدها در حدود ¥ 357436 می باشد. شایان ذکر است که میز کار ژاپنی ها به صورت اوپن پلان (obeya seido) می باشد به طوریکه، امکان دورهمی به صورت یک تیم واحد مهیا شود. هر تیم دارای یک رهبر است و رهبر مسئول تعیین کار روزانه در یک جلسه صبحگاهی (chorei) می باشد. مدیریت ژاپنی بر پایه اصل هارمونی گروهی (wa) می باشد و تاکید مدیران در ژاپن بر روی آموزش پرسنل می باشد.

شرایط مهاجرت کاری به ژاپن

شرایط و مدارک اخذ ویزای کار ژاپن

به منظور ورود به ژاپن و انجام کار در این کشور، متقاضیان مهاجرت کاری به ژاپن نیازمند اخذ ویزا می باشند. بنابراین، بر طبق قوانین مهاجرت ژاپن اشتغال به کار با ویزای توریستی ژاپن ممنوع می باشد و متقاضیان حتما قبل از ورود به ژاپن ملزم به درخواست ویزای کار ژاپن می باشند. لازم است بدانیم که ویزای کار ژاپن یکی از پرمتقاضی ترین ویزاهای ایرانی ها در سال 2019 می باشد.

شرایط اخذ ویزای کار ژاپن چیست و چه کسانی صلاحیت مهاجرت کاری به ژاپن را دارند؟ اساتید، هنرمندان، مدیران شرکت و سرمایه گذاران، ژورنالیست ها، حسابداران، پزشکان و پرستاران، محققان و دانشمندان، مهندسان، کارگران ماهر جزو افرادی هستند که صلاحیت مهاجرت کاری به ژاپن را دارند. اخذ ویزای کار ژاپن مشروط به برخورداری از پیشنهاد کار از سوی کارفرمای ژاپنی می باشد و نهایتا افراد با تهیه مدارک زیر می توانند ویزای کار ژاپن را اخذ نمایند:

  • پاسپورت معتبر
  • 1 قطعه عکس پاسپورتی
  • پیشنهاد کار از سوی کارفرمای ژاپنی (شرکت، دانشگاه، موسسه علمی و …)
  • گواهی صلاحیتی (COE) صادره توسط وزارت دادگستری ژاپن بنا به درخواست کارفرمای ژاپنی
  • CV یا رزومه
  • کپی مدارک تحصیلی یا حرفه ای
  • مدرک اثبات تمکن مالی
  • گواهی عدم سوء سابقه کیفری

انواع ویزای کار در مهاجرت کاری به ژاپن

دولت ژاپن از از 1 آوریل سال 2019 جهت تامین کمبودهای نیروی کار در صنایع مختلف نسبت به صدور ویزاهایی موسوم به ویزاهای مهارت خاص یا Specified skilled visas اقدام کرد. در حال حاضر بیش از 345000 کارگر خارجی تحت این ویزا موفق به مهاجرت کاری به ژاپن شده اند. اما خود ویزای مهارت خاص ژاپن 2 نوع می باشد:

ویزای مهارت خاص SSV1 این نوع ویزا به مدت 5 سال معتبر بوده و قابلیت تمدید مجدد را نیز دارد. همچنین از مزایای مهم این نوع ویزا امکان به همراه آوردن اعضای خانواده می باشد.
ویزای مهارت خاص SSV2 مدت زمان اقامت با این نوع ویزا نامحدود می باشد و امکان به همره آوردن اعضای خانواده نیز وجود دارد.

از دیگر ویزاهای کاری ژاپن می توان به ویزای معلم زبان صادره تحت برنامه JET (انتقال و آموزش ژاپن)، ویزای هالیدی ورکینگ برای انجام کار پاره وقت با اقامت 1 ساله برای جوانان 25-18 ساله کشورهای طرف قرارداد با ژاپن و ویزای همسر برای انجام کار آزادانه در ژاپن به مدت 3 سال اشاره نمود. کارگران ماهر ایرانی که مایل به مهاجرت کاری به ژاپن می باشند، می توانند از این طریق اقامت خود و خانواده خود را در سریع ترین زمان ممکن بدست آورند. جهت پاسخگوئی به سوالاتتان و نیز دسترسی به اطلاعات بیشتر در این مورد با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *