مهاجرت کاری یونان

مهاجرت کاری به یونان

مهاجرت کاری به یونان

مهاجرت کاری به یونان با وجود وضعیت بد بازار اما به دلیل آسانی صدور ویزا و امکان اخذ اقامت اروپا میتواند گزینه خوبی برای متقاضیان کار در اتحادیه اروپا باشد. در واقع فرآیند مهاجرت کاری به کشور یونان در سال 2021 با یافتن کار در این کشور شروع می شود. پس از یافتن کار در یونان و انجام هماهنگی و ارسال مدارک لازم به کارفرمای یونانی، کارفرما مجوز کار از اداره کار این کشور درخواست داده و در صورت تایید، متقاضی در کشور خود می تواند با مراجعه به سفارت یونان ویزای ورود یا ویزای بلند مدت یونان (نوع D) را درخواست داده و به این کشور مهاجرت کند.

دارندگان ویزای ورود یونان فقط 30 روز مهلت دارند تا با مراجعه به اداره شهرداری محلی یا دیمارچیو (Δημαρχείο) مجوز اقامتی/ کاری خود را دریافت کنند. چراکه آنها فقط با برخورداری از این اقامت کاری است که می توانند فعالیت خود در کشور یونان را شروع کنند. گروه کارشناسان مهاجرتی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با اشراف بر قوانین مهاجرتی کشور یونان 2021 به سوالات کلیدی زیر در همین مقاله پاسخ می دهد:

 • انواع روش های مهاجرت به کشور یونان چیست؟
 • آیا یونان عضوی از اتحادیه اروپا (EU) و ناحیه شنگن می باشد؟
 • شرایط و اوضاع بازار کار در یونان چگونه است؟
 • نحوه درخواست ویزای کار یونان به چه صورتی است؟
 • هزینه ویزای کار یونان چقدر می باشد؟
 • مدت زمان رسیدگی به درخواست ویزای کار یونان چقدر است؟

اقامت های کوتاه و بلندمدت در یونان در سال 2021

کلا فرآیند مهاجرت به یونان به هدف و مدت اقامت متقاضیان بستگی دارد.از لحاظ هدف، برای مهاجرت به کشور یونان راه ها و روش های مختلفی وجود دارد که از جمله این موارد می توان به مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری، مهاجرت از طریق ازدواج، مهاجرت به یونان از طریق تولد، پناهندگی در یونان، مهاجرت سرمایه گذاران اشاره نمود. اما از لحاظ اقامتی نیز متقاضیان مهاجرت به این کشور اروپایی به دو نوع ویزای اقامت در یونان دسترسی دارند:

انواع اقامت یونان در سال 2021 شرح
اقامت کوتاه مدت یونان یا ویزای شنگن (C Type) ویزاهای توریستی، بیزینس، درمانی و … با مدت اعتبار کمتر از 90 روز
اقامت بلند مدت یونان یا ویزای ملی (D Type) ویزاهای کار، تحصیل، تمکن مالی، سرمایه گذاری و … با مدت اعتبار بیش از 90 روز

شرایط مهاجرت کاری به یونان

وضعیت اشتغال در یونان

مطمئنا یافتن کار در یونان به عنوان یک شهروند خارجی، آن هم با وجود نرخ بیکاری 22.5% به نظر می رسد که یک کار بسی سخت و دشوار باشد. اما با این اوصاف، بخش هایی هستند که هنوز از رونق اقتصادی و فرصت های شغلی خوبی برخوردار بوده و مزه مهاجرت کاری به یونان را در کام متقاضیان شیرین می کنند. از جمله این بخش ها می توان به بخش استارت آپ ها در یونان اشاره کرد. این بخش یک بخش کاملا در حال رشدی در کشور یونان بوده که هنوز هم تقاضای بالایی برای جذب افراد متخصص و با استعداد خارجی دارد. از جمله بخش های مهم دیگر برای کاریابی در یونان بخش گردشگری این کشور می باشد.

طول هفته کاری معمول در کشور یونان 8 ساعت در روز و 5 روز در هفته می باشد که بین 8 تا 9 صبح شروع می شود. بر طبق گزارش اداره آمار اروپا (یورواستات) یونانی ها وقت زیادی برای کار می گذارند. به طور متوسط کارگران و کارمندان در یونان حدود 42 ساعت در هفته را کار می کنند. در حالیکه میانگین اروپایی حدود 40.3 ساعت در هفته می باشد. اما متاسفانه به دلیل مشکلات و موانع اقتصادی موجود، تعادل کار و زندگی در یونان با وجود میانگین درآمدی (پس از کسر مالیات) 729.66€ (یورو) در برابر متوسط هزینه زندگی ماهیانه حدود 1000€ (یورو) بسیار نامطلوب گزارش می شود که با توجه به نمودار زیر نیز می توان به این مهم پی برد:

نمودار مقایسه سطح درآمد و هزینه در یونان

شرایط مهاجرت کاری به یونان 2021

به عنوان بخشی از قرارداد شنگن، یونان به شهروندان کشورهای اروپایی این اجازه را می دهد که بدون اخذ ویزا یا مجوز کاری در این کشور کار و زندگی بکنند. اما کارگران غیر اروپایی مثل هموطنان ایرانی مایل به کار در یونان بایستی ویزای کار درخواست دهند. برای این منظور هموطنان ایرانی بایستی در ابتداء به فکر یافتن پیشنهاد کاری از این کشور اروپایی باشند. چراکه مهاجرت کاری به یونان و اخذ ویزای کار در این کشور در واقع با محوریت کارفرما انجام می گیرد. پس از یافتن پیشنهاد کاری است که فرآیند درخواست به ترتیب مراحل زیر شروع می شود:

نمودار فرآیند دریافت اقامت کاری یونان

اما پروسه اسپانسری کارگر خارجی در یونان بدین گونه است که ابتداء متقاضی با مراجعه به سفارت یونان و تحویل مدارکی از جمله پاسپورت معتبر، قرارداد کاری، بیمه سلامت و نیز گواهی عدم سوء پیشینه ویزای ورود یا ویزای اقامت طولانی (نوع D) یونان را درخواست داده و به یونان مسافرت می کند. در مرحله بعدی و در عرض 30 روز از زمان ورود به کشور یونان، دارنده ویزا با مراجعه به شهرداری محلی شخصا درخواست مجوز اقامت/کار یونان می دهد.

اخذ مجوز اقامتی در مهاجرت کاری به یونان

قبل از درخواست مجوز اقامتی، متقاضیان بایستی شماره مالیاتی (AFM) را از اداره مالیات محلی و نیز شماره تامین اجتماعی (AMKA) خود را از سازمان تامین اجتماعی یا اداره خدمات شهروندی یونان دریافت کنند. سپس در گام بعدی افراد بایستی با مراجعه به شهرداری یا اداره پلیس فرم های درخواست مجوز اقامتی را دریافت نموده و به همراه مدارک ذیل به این اداره تحویل دهند:

 • ویزای ورود (نوع D)
 • پاسپورت معتبر به اضافه فتوکپی ها
 • حداقل 2 قطعه عکس پاسپورتی
 • بیمه پزشکی یا بیمه مسافرتی معتبر
 • گواهی سلامت از یک بیمارستان دولتی
 • مدرک آدرس محلی (سند ملک یا اجاره نامه)
 • مدرک اثبات کننده تمکن مالی کافی
 • مدرک پرداخت هزینه لازم به اداره مالیات ملی (Eforia)

تمدید ویزای کاری یونان

در ادامه فرآیند مهاجرت کاری به یونان، متقاضیان بایستی به این نکته توجه کنند که حداقل 60 روز قبل از اتمام اعتبار مجوز کار یا اقامت بایستی نسبت به تمدید آن در اداره شهرداری محلی اقدام نمایند. برای این منظور آنها بایستی از شرایط احراز اولیه برخوردار باشند. به همین دلیل ارائه مدارکی مثل پاسپورت، فوتوکپی تمام صفحات پاسپورت، کپی برابر اصل از مجوز کار/اقامت، فرم درخواست تکمیلی به زبان یونانی و دیگر مدارک لازم الزامی است. نکته آخر در این مورد آنکه کل فرآیند درخواست ویزای ورود حدود 30 روز به طول انجامیده و هزینه درخواست این نوع ویزا برای متقاضیان در حدود 50€ (یورو) می باشد. برای اطلاع از سایر روش های مهاجرت به یونان از جمله سرمایه گذاری و اخذ ویزای طلایی یونان با وکلای مهاجرتی ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

3/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *