مهاجرت تحصیلی کانادا

نظام آموزشی کانادا

نظام آموزشی کانادا

نظام آموزشی کانادا به صورت ایالتی مدیریت می شود و از آن جایی که سیستم آموزشی این کشور زیر نظر دولت فدرال می باشد، دارای یکپارچگی خاصی است. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با ارائه مقالات معتبر در سایت رسمی خود، همراه و همگام شما در تمامی مراحل مربوط به اخذ ویزا و اقامت دائمتان خواهند بود. در مقاله پیشه رو با عنوان نظام آموزشی کانادا تمام تلاش خود را کرده ایم تا مطالب جامع و مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

نظام آموزشی کانادا دارای یک سیستم قوی و مجهز می باشد. این سیستم مجزا و قوی فقط در مرکز کشور کانادا متمرکز نشده است، بلکه در تمام استان های کشور کانادا پراکنده شده است. نظام آموزشی در کشور کانادا فقط به صورت خصوصی نمی باشد. بلکه دارای سیستم آموزشی همگانی یا به عبارتی عمومی نیز می باشد. کشور کانادا از جمله کشورهایی می باشد که برای تحصیل و آموزش از مقطع پیش دبستانی و کودکستان تا مقاطع دانشگاهی اهمیت بسیاری قائل است. بنابراین می توان حدس زد که آموزش و تحصیل در کشور کانادا بسیار پرهزینه می باشد و از آنجایی که کانادا عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی می باشد، برای نظام آموزشی خود بسیار هزینه می کند.

سطح بندی دانش آموزان در نظام آموزشی کانادا

در حالت کلی مدارس کانادا مختص افراد در گروه سنی 5 تا 18 سال می باشد. این رنج سنی در گروه های زیر سطح بندی می شوند:

 1. همان سطح پیش دبستانی می باشد. مدارس ابتدایی نیز در همین سطح قرار می گیرند که حدودا 4، 5، 6 و 7 سطح تحصیلی را شامل می شود.
 2. مدارس راهنمایی در این سطح قرار گرفته اند و حدودا 5، 6، 7 و 8 سطح تحصیلی را شامل می شود. دقت نمایید که سطوح ارائه شده در نظام آموزشی کانادا به نوع مدرسه نیز بستگی دارد.
 3. مدارسی که به دوره مقدماتی دبیرستان مربوط است را شامل می شود و حدودا سطوح 7، 8 و 9 تحصیلی را در بر می گیرد. در مدارس مقدماتی دبیرستان، دانش آموزان برای ورود به دبیرستان آماده می شوند.
 4. مدارس دبیرستان در این سطح قرار گرفته اند و شامل سطوح تحصیلی، 8، 9، 10 تا 12 می باشد. چنانچه شما در استانی غیر از استان کبک شروع به تحصیل کنید، سطوح 7 تا 11 جز مدارس دبیرستانی می شود.

ساعات مدارس کشور کانادا، حدودا 5 تا 6 ساعت می باشد. ساعات مدارس پیش دبستانی، نیمی از ساعات روز را در میگیرد. برخی مدارس در کل سال دارای برنامه آموزشی هستند. اما چیزی که عموما در بین مدارس کشور کانادا راجع است، از سپتامبر تا ژوئن را دربرمیگیرد.

هزینه مدارس کشور کانادا در 2022

در سال 2022 چنانچه در مدارس دولتی کشور کانادا تحصیل کنید، تحصیل تقریبا رایگان است. مسلما مبلغ پرداختی برای مدارس خصوصی کمی افزایش می یابد. زمانی که فرزند شما 5 سال داشته باشد، امکان آموزش در سیستم آموزشی کشور کانادا برای وی فراهم می باشد. اما چنانچه شما در استان های کبک یا انتاریو سکنی گزیده باشید، فرزند شما یک سال زودتر از سایر استان های کشور کانادا شروع به تحصیل می کند. البته باید به این نکته اشاره داشت که شهریه یک سال تحصیل برای دانش آموزان بین المللی حداقل 20000$ (دلار کانادا) است.

بسته به این که شما در کدام استان کشور کانادا شروع به تحصیل کنید، می تواند مقطع کودکستان اجباری باشد یا حتی ممکن است اجبار نباشد. در صورت تمایل برای کسب اطلاعات در مورد تحصیل در کانادا به لینک مربوطه مراجعه کنید.

نحوه شروع به تحصیل کودکان در کانادا

فرصت شروع به امر آموزش در این کشور ویژه کودکان از مدت زمانی که کودک به سن 5 سالگی می رسد شروع می شود. در صورتی که در استان‌ کبک و همچنین استان انتاریو، زمان شروع دوران تحصیلی کودکان از یک سال زودتر می‌ باشد. لازم به ذکر است که با توجه به قوانین صادر شده توسط هر استان، این امکان وجود دارد که مقطع کودکستان در هر استان به صورت اجباری نباشد یا به عبارت دیگر این مقطع یک مقطع آموزشی از نوع اختیاری باشد.

در جدول زیر محدوده‌ سنی کودکان در استان های مختلف کانادا برای حضور دانش آموران در مدراس مشخص شده است:

استان محدوه سنی جهت آموزش
استان آلبرتا 6 الی 16 سال
استان بریتیش کلمبیا 6 الی 16 سال
استان مانیتوبا 7 الی 18 سال
استان نیوبرانزویک 5 الی 18 سال
استان نیوفاندلند و لابرادور 6 الی 16 سال
استان نورت‌وست تریتوریز 5 الی 17 سال
استان نوا اسکوشیا 5 الی 16 سال
استان انتاریو 6 الی 16 سال
جزیره پرنس ادوارد 5 الی 16 سال
استان کبک  6 الی 16 سال
استان ساسکاچوان 7 الی 16 سال
استان یوکان 6 الی 16 سال

تنها کافیست اطلاعات و خواسته های خود را در زمینه مهاجرت در اختیار مشاورین و افراد متخصص ما قرار دهید. تا از تجربیات ارزشمند وکلای ما بهرمند شوید. در صورت تمایل برای کسب اطلات در مورد اخذ اقامت دائم کانادا به لینک مربوطه مراجعه کنید.

دوره های زبان در کشور کانادا

برای گذراندن دوره های زبان انگلیسی و یا فرانسوی در کشور کانادا، می توانید پذیرش آموزش زبان را از یکی از کالج ها یا دانشگاه ها دریافت کنید. مدت آموزش بستگی به سطح زبان فردی است که اقدام به آموزش زبان در کشور کانادا کرده است و می تواند بین 6 ماه تا 1 سال به طول بیانجامد. در صورت تمایل برای کسب اطلات در مورد تحصیل در کانادا بی مدرک زبان به لینک مربوطه مراجعه کنید. دوره های زبان در کالج ها، موسسات زبان کانادا و دانشگاه های کانادا برگزار می شود.

شما برای تحصیل در کشور کانادا می توانید وارد دانشگاه های پلی تکنیک، موسسات فنی در کشور کانادا و کالج شوید. بر اساس توافق نامه ای که در مراکز آموزشی کشور کانادا وجود دارد، این امکان برای محصلان وجود دارد که واحدهای درسی که در کالج ها گذرانده اند را به دانشگاه ها منتقل کنند.

سطح بندی دانش آموزان در نظام آموزشی کانادا

هزینه تحصیل در دانشگاه های کانادا

میزان شهریه پرداختی در غالب دانشگاه های کانادا بستگی به موارد ذیل دارد:

 • ملیت
 • رشته انتخابی
 • مقطع تحصیلی

مثلا در اکثر دانشگاه های کانادا، دانشجویان کانادایی و کسانی که اقامت دائم این کشور را دارند در مقایسه با دانشجویان بین المللی شهریه پایین تری پرداخت می نمایند. همچنین برخی رشته های تحصیلی از جمله معماری و مدیریت، از جمله رشته هایی هستند که شهریه بالاتری در کانادا به همراه خواهند داشت. در مجموع با توجه به عوامل گفته شده، در سال 2022 شهریه دانشگاه های کانادا سالانه بین 2500$ تا حدود 35000$ (دلار کانادا) خواهد بود. هزینه زندگی در کانادا نیز ماهانه بین 1000$ تا 1400$ (دلار کانادا) می باشد. خوشبختانه با توجه به پایین بودن نرخ تورم در کانادا، میزان شهریه دانشگاه ها و هزینه زندگی در این کشور به مرور زمان افزایش چشم گیری نخواهد داشت.

سطوح تحصیل در کانادا

از آنجایی که سیستم آموزشی در کانادا توسط دولت های استانی اداره می شود، سطوح تحصیل و مراحل آموزشی ممکن است که در دسته های مختلفی با اسامی مختلف قرار گیرند.

مدرک مدت توصیف
پیش- ابتدایی معمولا 1 سال برای کودکان 5 ساله
ابتدایی 5 الی 6 سال شروع این دوره از 6 یا 7 سالگی است
دارای 6 پایه می باشد
متوسطه 2 سال شامل متوسطه و دبیرستان با پایه های 7 و 8
دبیرستان 4 سال از پایه 9 الی پایه 12
تاییدیه ها و دیپلم 1 الی 2 سال برنامه های شغلی و کار محور، اساسا فنی
درجه کاردانی 2 سال معادل با 2 سال اول از 4 سال درجه لیسانس یا کارشناسی
درجه لیسانس 3 الی 4 سال اکثر دوره ها تا 4 سال طول می کشد
استان های خاصی همانند کبک دارای درجه لیسانس 3 ساله هستند
درجه مفتخران لیسانس 4 ساله این درجه مستلزم کسب GPA یا واحد خاص، یک رشته یا برنامه تخصصی است
دانشنامه فوق لیسانس 1 الی 2 سال مدرک درجه فوق لیسانس
 درجه ارشد (همراه با پایان نامه) 1 تا 2 سال اغلب اشاره شده به عنوان ارشدهای پژوهشی، این مدرک مستلزم ارائه اجباری پایان نامه جهت ارزیابی و اتمام دوره می باشد
درجه ارشد (بدون پایان نامه) 1 تا 2 سال این درجه ارشد آموزشی است و نه پژوهشی و نیازی به ارائه پایان نامه نیست
 دکتری یا PhD 4 تا 7 سال Ph.D زمانی به دانشجو اعطا می شود که دانشجو رساله را تمام کرده و در مهلت قانونی از رساله اش دفاع کرده است
برنامه های پست دکتری بدون محدودیت زمانی برنامه های پژوهشی محور تخصصی

انواع موسسات در سیستم آموزشی کانادا

انواع مختلف مدارک علمی توسط موسسات مختلف آموزشی در کانادا اعطا می شود:

 • مدارس: که از پیش دبستانی تا دبیرستان را شامل شده و به دانش آموزان دروس اجباری را ارائه می دهند. گواهی یا دیپلم پایان دوره ماحصل اتمام تحصیل در این دوره ها است.
 • دانشگاه: دانشجویان می توانند مدرک لیسانس، دانشنامه یا گواهی فوق لیسانس، درجات حرفه ای و دکتری در دانشگاه های کانادا درخواست دهند.
 • کالج دانشگاه ها: برنامه های پیشنهادی توسط کالج دانشگاه ها شامل دیپلم و برنامه های انتقال دانشگاهی است.
 • کالج های عمومی: دانشجویان می توانند تاییدیه، دیپلم، درجه کاردانی، کرشناسی و دانشنامه فوق لیسانس را در اینگونه کالج ها اخذ کنند.
 • فنی و حرفه ای: در این کالج ها، گواهی یا دیپلم پیشنهاد شده برای آموزش فنی و حرفه ای ارائه می گردد.

شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات مربوط به دوره های تحصیلی در کانادا به لینک مربوطه مراجعه بفرمایید.

مقطع لیسانس در نظام آموزشی کانادا

چنانچه قصد تحصیل در مقطع لیسانس در کشور کانادا را دارید، بایستی دارای شرایط زیر باشید:

 • معدل بالا
 • نمره زبان بالا
 • سابقه تحصیلی مطلوب

چنانچه دوره لیسانس در کشور کانادا به صورت تمام وقت باشد، 3 تا 4 سال به طول می انجامد. جهت پذیرش در مقطع لیسانس علاوه بر این که دانش زبان مورد اهمیت است، فرد باید مدرک دیپلم و مدرک پیش دانشگاهی معتبری داشته باشد.

مقطع فوق لیسانس و دکترا در نظام آموزشی کانادا

متقاضیان تحصیل در مقطع فوق لیسانس و دکترا باید دارای معدل بالای 13 باشند. دارا بودن مدرک IELTS و نمره IELTS حداقل 5 الزامی می باشد، همچنین برای برخی رشته ها مدرک GRE و GMAT ضروری می باشد. شما عزیزان و سروران گرامی می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نظام آموزشی کانادا از راهنمایی ها و تجربیات ارزشمند مشاوران برجسته ما بهرمند شوید. هدف موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت جلب اعتماد و رضایتمندیتان می باشد. سایت رسمی و بروز موسسه حقوقی ما با ارائه مطالب جامع و مفید در ارتباط با مهاجرت، اخذ ویزا و همچنین موضوع مورد بحث این مقاله نظام آموزشی کانادا در تلاش است تا به اطلاعات شما بیفزاید.

سوالات پرتکرار درباب نظام آموزشی کانادا

افرادی که در خصوص نظام آموزشی کانادا سوالاتی دارند می توانند موارد زیر را مطالعه نمایند:

 1. نظام آموزشی کانادا چگونه است؟ نظام آموزشی کانادا دارای یک سیستم قوی و مجهز می باشد. این سیستم مجزا و قوی فقط در مرکز کشور کانادا متمرکز نشده، بلکه در تمام استان های کانادا پراکنده شده است. نظام آموزشی در کانادا فقط به صورت خصوصی نبوده بلکه دارای سیستم آموزشی همگانی یا به عبارتی عمومی نیز می باشد.
 2. سطح بندی دانش آموزان در کانادا چگونه است؟ در حالت کلی مدارس کانادا مختص افراد در گروه سنی 5 تا 18 سال می باشد. این رنج سنی در 4 سطح به این شرح می باشد. سطح یک: سطح پیش دبستان که دارای سطوح 4 ،5 ،6 ،7 می باشد. مرحله دو: سطح راهنمایی که دارای سطوح 5 ،6 ،7 ،8 می باشد. سطح سه: سطح دوره مقدماتی که شامل سطوح 7 ،8 ،9 می باشد. سطح چهار: سطح دوره دوم دبیرستان و شامل سطوح 8 ،9 ،10 تا 12 می باشد.
 3. ساعات مدارس در کانادا چگونه است؟ ساعات مدارس کانادا، حدودا 5 تا 6 ساعت می باشد و زمان تحصیل در مدارس پیش دبستانی، نیمی از ساعات روز را دربرمیگیرد. برخی مدارس در کل سال دارای برنامه آموزشی هستند.
 4. هزینه مدارس دولتی در کانادا چقدر است؟ چنانچه در مدارس دولتی کشور کانادا تحصیل کنید، چیزی حدود 10000$ تا 14000$ CAD (دلار کانادا) باید پرداخت کنید. مسلما مبلغ پرداختی برای مدارس خصوصی کمی افزایش می یابد.
 5. شهریه یک سال تحصیل برای دانش آموزان بین المللی چقدر می باشد؟ شهریه یک سال تحصیل برای دانش آموزان بین المللی حداقل 20000$ CAD (دلار کانادا) است.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.