مهاجرت به کشور آلمان

هزینه اقامت آلمان

هزینه اقامت آلمان

هزینه اقامت آلمان برای کسانی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند سوال مهمی است و قبل از مهاجرت باید متقاضیان هزینه زندگی را بررسی نمایند. در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است، سعی خود را بر این مبنا قرار داده ایم که کلیه اطلاعات را در خصوص هزینه اقامت آلمان خدمت شما ارائه دهیم. در این مقاله به سوالات ذیل پاسخ داده می شود:

 • هزینه های زندگی سالیانه در آلمان چگونه است؟
 • هزینه تحصیل در این کشور چگونه است؟
 • هزینه های جانبی رفتن به آلمان چه میباشد؟

بررسی هزینه اقامت آلمان در 2021

همانطور که می دانید آلمان یک کشور اروپایی و عضو شنگن می باشد. کیفیت زندگی در این کشور در سال 2021 بسیار بالا است و شرایط اقتصادی مناسبی دارد. هزینه اقامت شما بسته به نوع اقامت شما متفاوت است. اگر شخصی برای ادامه تحصیل وارد این کشور شود، با وجود حداقل هزینه تحصیل در این کشور به دلیل وجود نظام تحصیلی رایگان، باید یک برآورد اولیه از هزینه اقامت آلمان، داشته باشد. در ادامه به بررسی هزینه های کلی در کشور آلمان می پردازیم. اگر شما مجوز اقامت تحصیلی در این کشور دریافت نمائید، این امکان را دارید که به 2 صورت تحصیلات خود را ادامه دهید. نظام آموزشی آلمان به 2 صورت رایگان و خصوصی به تمام متقاضیان ارائه می شود.

هزینه اقامت آلمان از طریق تحصیل

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی شامل 250€ تا 300€ (یورو) می باشد. در حالیکه هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی سالیانه بین 10000€ تا 23000€ (یورو) می باشد. برخی از دانشگاه های رایگان آلمان در سال 2021 عبارت هستند از:

 • University of Stuttgart
 • University of Mannheim
 • University of Bremen
 • University of Cologne
 • University of Hamburg

اگر چه شما این امکان را دارید که در دانشگاه های تقریبا رایگان تحصیلات خود را ادامه دهید ولی باید از هزینه اقامت آلمان یک برآورد اولیه داشته باشید. به طور کلی هزینه کل زندگی و اقامت در آلمان به عواملی مانند موقعیت مکانی که در آن اقامت کرده اید و سبک زندگی شما بستگی دارد. در شهرهای بزرگ صنعتی هزینه اجاره، غذا و لباس گران است. در حالیکه در شهرهای کم جمعیت تر شما می توانید با هزینه های بسیار پایین تر زندگی نمائید.

بیشترین هزینه اقامت آلمان

به طور کلی جنوب آلمان گران ترین منطقه برای زندگی محسوب می شود. 2 شهر بزرگ در این بخش از کشور، مونیخ و اشتوتگارت جزو لیست گران ترین شهرها برای زندگی محسوب می شود. به عنوان مثال هزینه اجاره یک آپارتمان یک خوابه در اشتوتگارت به طور متوسط 849.43€ (یورو) می باشد. درحالیکه هزینه اجاره یک آپارتمان در قسمت شمالی آلمان شهر برمن، به طور میانگین 560€ (یورو) می باشد. با این شرایط هزینه اجاره آپارتمان در شهر برمن 30% ارزان تر از شهر اشتوتگارت می باشد.

پایتخت آلمان شهر برلین نسبت به خیلی از کشورهای اروپایی گران نیست. بالاترین هزینه شما در برلین هزینه مسکن است. یک آپارتمان کوچک در برلین با یک اتاق خواب به طور متوسط ​​795€ (یورو) هزینه دارد. شهرهای دیگر در اطراف برلین در شرق آلمان عمدتا ارزان تر از شهرهای واقع شده در جنوب می باشند. شهر لایپزیک یکی از مقرون به صرفه ترین شهرهای آلمان محسوب می شود.

میزان اجاره بها در آلمان

اولین و بزرگ ترین نگرانی برای هر متقاضی که از راه تحصیل در آلمان و یا کار در آلمان وارد این کشور شده است، یافتن مکان مناسب برای زندگی است. در واقع بزرگترین هزینه زندگی شما در کشور آلمان پرداخت هزینه اجاره است. همانطور که می توانید به طور معمول انتظار داشته باشید، اجاره های مسکونی در مرکز شهر بالاتر است. شهرهای بزرگ مانند مونیخ، هامبورگ، کلن و فرانکفورت عمدتا گرانتر از شهرهای دیگری مانند لایپزیگ و کارلسروهه هستند. هزینه اجاره یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر حدودا 700€ (یورو) در هر ماه می باشد. در صورتی که هزینه یک آپارتمان مبله در مرکز شهر ممکن است بین 1000€ تا 1500€ (یورو) باشد. در نمودار ذیل متوسط اجاره بهای ماهانه در شهر برلین آلمان طی سال 2021 بیان شده است:

متوسط اجاره بهای ماهانه در شهر برلین آلمان

هزینه غذا در آلمان

از دیگر هزینه اقامت آلمان می توان به هزینه غذا در این کشور اشاره نمود. اگر به دنبال صرفه جویی در هزینه ها می باشید، باید طبخ غذا در آشپزخانه خود را یاد بگیرید. در حال حاضر 3 وعده غذایی برای 2 نفر در یک رستوران معمولی ممکن است هزینه ای به طور متوسط حدود 50€ (یورو) را در بر داشته باشد. در یک رستوران کوچک قیمت غذا ممکن است بین 6€ تا 18€ (یورو) باشد. هزینه یک بطری آب حدود 1.77€ (یورو) می باشد. به طور کلی هزینه غذا و نوشیدنی در آلمان زیاد بالا نیست.

ریز هزینه های مواد غذایی در آلمان

در زیر هزینه برخی از محصولات غذایی آلمان را خدمتتان ارائه می دهیم:

 • نان سفید 500 گرم: 1.24€ (یورو)
 • 1 لیتر شیر: 0.87€ (یورو)
 • 12 عدد تخم مرغ: 2.26€ (یورو)
 • 1 کیلوگرم برنج: 1.95€ (یورو)
 • 1 کیلوگرم سیب زمینی: 1.06€ (یورو)
 • 1 کیلوگرم پیاز: 1.30€ (یورو)
 • 1 کیلوگرم گوجه فرنگی: 2.62€ (یورو)
 • مرغ 1 کیلوگرم: 7.08€ (یورو)
 • گوشت گاو 1 کیلوگرم: 10.42€ (یورو)
 • 1 کیلوگرم سیب: 2.22€ (یورو)
 • 1 کیلوگرم موز: 1.58€ (یورو)
 • 1 کیلوگرم پرتقال: 2.29€ (یورو)

بودجه لازم برای حمل و نقل در آلمان

در برآورد هزینه اقامت آلمان و هزینه مهاجرت به المان باید هزینه حمل و نقل را در لیست هزینه های خود قرار دهید. در حال حاضر بلیت 1 طرفه در حمل و نقل عمومی محلی به طور متوسط ​​2.00€ (یورو) است. شما همچنین می توانید یک بلیت ماهیانه را که به طور متوسط ​​70€ (یورو) هزینه دارد خریداری کنید. هزینه اولیه تاکسی در هر محدوده 3.50€ (یورو) می باشد. اگر ماشین دارید، باید بدانید که هزینه بنزین از 1.25€ تا 1.49€ (یورو) می باشد.

شرایط بیمه درمانی در آلمان

یکی از مواردی که باید به آن توجه نمائید و در هزینه های خود لحاظ نمائید، هزینه بیمه اجباری می باشد. در آلمان بدون توجه به نوع اقامت و درآمد شما بیمه اجباری می باشد. شما باید از اولین روزی که وارد کشور می شوید هزینه های بیمه درمانی را پرداخت نمائید.

به طور کلی 2 نوع طرح بیمه درمانی در کشور آلمان وجود دارد:

 • بیمه درمانی عمومی
 • بیمه درمانی خصوصی

بیمه درمانی عمومی برای همه افراد اجباری است. میزان پرداخت حق بیمه توسط دولت تعیین شده است. در حال حاضر نرخ حق بیمه برای هر فرد حدود 70€ (یورو) تعریف شده است. هزینه های دیگری که باید در هزینه های اقامت خود لحاظ نمائید، هزینه پوشاک شما می باشد. کیفیت اجناس در آلمان بسیار بالا است و در عین حال هزینه بالایی را برای خرید این اجناس باید پرداخت نمائید. یک شلوار جین حدود 50€ تا 100€ (یورو) هزینه دارد. یک جفت کفش حدودا بین 60€ تا 120€ (یورو) هزینه دارد.

نکاتی در خصوص کاهش هزینه اقامت آلمان

نکاتی در خصوص کاهش هزینه اقامت آلمان

به طور کلی بیشترین هزینه ای که شما باید پرداخت نمائید هزینه اجاره مسکن می باشد. اگر شما دانشجو باشید می توانید خانه های خود را با افراد دیگر به اشتراک بگذارید. شما همچنین می توانید شهرهای ارزان قیمت را برای زندگی انتخاب نمائید. این شهرها شامل کارلسروها و لایپزیک می باشد. شهرهای بزرگ مانند مونیخ و فرانکفورت بسیار گران هستند، به عنوان مثال یک وعده غذایی در یک رستوران ارزان قیمت در مونیخ بین 10€ تا 15€ (یورو) می باشد. در حالیکه در یک رستوران لایپزیک بین 7€ تا 12€ (یورو)می باشد.

در این مقاله که توسط کارشناسان حاذق در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده شده است، در رابطه با هزینه اقامت آلمان اطلاعاتی را در خدمت شما علاقه مندان مهاجرت به این کشور ارائه داده ایم. در خصوص اطلاعات بیشتر و همچنین مقایسه هزینه های اقامت در سایر کشورها می توانید با مشاوران خبره ما در این زمینه تماس حاصل فرمائید و از مشاوره بهره مند گردید.

سوالات پرتکرار در خصوص هزینه اقامت آلمان

اقامت آلمان در حال حاضر یکی از پرمخاطب ترین روش های مهاجرتی است و بدیهی است که متقاضیان علاقمند به کسب آگاهی در رابطه با هزینه های زندگی خود در آلمان باشند.

 • هزینه های مربوط به سفارت آلمان برای مهاجرت به این کشور چه میزان است؟ متوسط هزینه های انجام امور سفارتی 80€ (یورو) است.
 • متوسط هزینه های زندگی در آلمان چند یورو است؟ هزینه زندگی در آلمان در طول 1 ماه در حدود 850€ (یورو) در ماه است.
 • چگونه می توان هزینه های اقامت در آلمان را کاهش داد؟ استفاده از خانه های اشتراکی و پخت و پز در منزل، اصلی ترین راه های کاهش هزینه های زندگی در آلمان است.
 • در حال حاضر بهترین روش برای اخذ اقامت آلمان چیست؟ استفاده از ویزای جستجوی کار و کاریابی در آلمان.
4.7/5 - (11 امتیاز)

8 دیدگاه برای “هزینه اقامت آلمان

 1. سعید غلامی گفت:

  سلام
  بنده کارشناس HSE ایمنی .بهداشت و مخیط زیست و دانشجو ارشد HSE هستم و صاحب 2 فرزند و35 سال سن دارم کارمند شرکت نفت و رزومه نسبتا خوبی ذارم . مدرک خانمم هم لیسانس علوم اجتماعی هست با 32 سال سن اما سابقه کار و رزومه کاری ندارد . ایا میتونیم اقامت بگیریم؟ با توجه به تعداد افراد خانواده خداقل درامد ما چقدر هست و آیا از پس هزینه ها بر می آییم؟ ما ساپورت مالی نداریم

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای آلمان اگر اقدام کنید شرایط خوبی دارید
   در خصوص درآمرد لطفا مقاله 10 مشاغل پر درآمد در آلمانرو مطالعه نمایید

 2. مهسا گفت:

  سلام، برای تحصیل پزشکی در المان شرایط سنی مطرح است؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   بله شرایط سنی ملاک عمل خواهد بود لطفا روزمه خودتون رو ارسال کنید

 3. صبا صابری گفت:

  سلام
  در مورد ویزای تحصیلی آلمان لطفا توضیح دهید.
  ممنون از مطالب به روزتون

  1. داوری گفت:

   سلام
   لطفا ویزای تحصیلی آلمان رو مطالعه نمایید

 4. hiva گفت:

  ba tashakor az maqale khooobetoon

 5. منصور گفت:

  سپاس از اطلاعات مفیدتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *