مهاجرت تحصیلی بلژیک

هزینه تحصیل در بلژیک

هزینه تحصیل در بلژیک

یکی از کشورهایی که دانشجویان برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند، بلژیک می باشد. حال این سوال برای متقاضیان پیش می آید که هزینه تحصیل در بلژیک به چه صورت میباشد؟ راه های مهاجرت به کشور بلژیک متفاوت می باشد اما یکی از آسان ترین و رایج ترین راه ها مهاجرت تحصیلی می باشد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با نگارش این نوشتار سعی دارد اطلاعاتی در رابطه با شرایط و هزینه تحصیل در بلژیک در اختیار متقاضیان قرار دهد. اگر برای ادامه تحصیل کشور بلژیک را انتخاب کرده اید تا پایان ما را همراهی نمایید.

شرایط تحصیل در دانشگاه های بلژیک

پیش از بررسی هزینه تحصیل در بلژیک قصد داریم به بررسی شرایط تحصیل در این کشور بپردازیم. سیستم آموزشی در کشور بلژیک بر اساس زبان های اصلی بلژیک یعنی هلندی و فرانسوی ارائه می شود. دانشجویان خارجی و بین المللی می توانند در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ادامه تحصیل دهند. باید به این نکته اشاره کرد که امکان تحصیل در برخی از رشته های تحصیلی به زبان انگلیسی نیز میسر می باشد. دانشجویانی که قصد دارند در رشته های پزشکی، دندان پزشکی و فنی و مهندسی ادامه تحصیل دهند باید در آزمون های ورودی در نظر گرفته شده شرکت نمایند.

متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های بلژیک را دارند باید در اولین قدم پذیرش یکی از دانشگاه های این کشور را به دست بیاورند. برای دریافت پذیرش از دانشگاه لازم است متقاضی مدارکی را آماده کرده و به دانشگاه ارسال نماید، که این مدارک عبارتند از:

  • دریافت فرم مربوطه و تکمیل آن
  • ارائه فتوکپی از پاسپورت معتبر
  • ارائه رزمه تحصیلی کامل و دقیق
  • ارائه مدارک تحصیلی پیشین و ریز نمرات
  • ارائه گواهی تمکن مالی
  • ارائه انگیزه نامه
  • ارائه توصیه نامه
  • ارائه مدرک معتبر زبان انگلیسی یا فرانسوی

پس از اخذ پذیرش از دانشگاه متقاضیان باید اقدامات لازم را برای اخذ ویزای تحصیلی انجام دهند. جهت دریافت ویزای تحصیلی لازم است دانشجو مدارکی مانند: دریافت فرم مربوطه و تکمیل آن، ارائه مدرک اخذ پذیرش از دانشگاه، ارائه 2 قطعه عکس پاسپورتی، ارائه پاسپورت معتبر و ارائه گواهی بیمه درمانی را ارائه نمایند.

هزینه های تحصیل در کشور بلژیک

هزینه های تحصیل در کشور بلژیک

در رابطه با هزینه تحصیل در بلژیک باید بگوییم که دانشجویان اتحادیه اروپا می توانند با هزینه های بسیار کم سالانه 500€ (یورو) در دانشگاه های بلژیک ادامه تحصیل دهند. اما دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا باید برای تحصیل در این کشور سالانه مبلغی بین 800€ تا 3000€ (یورو) پرداخت نمایند، که این هزینه ها با توجه به دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت می باشد.

هزینه های تحصیل در این کشور نسبت به بسیاری از کشورهای دنیا ارزان و مقرون به صرفه می باشد با این حال این امکان برای دانشجویان وجود دارد که بورس های تحصیلی دریافت نمایند. شرایط در نظر گرفته شده برای ارائه بورسیه های تحصیلی با توجه به دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت می باشد. برای اطلاع بیشتر در رابطه با شرایط اخذ بورسیه تحصیلی بلژیک پیشنهاد می شود مقاله بورسیه تحصیلی بلژیک را مطالعه نمایید.

باید به این نکته اشاره کرد که متقاضیان می توانند در طول دوره تحصیلی با دریافت مجوز کار در مشاغل پاره وقت مشغول به کار شوند. مدت زمان در نظر گرفته شده در طول هفته برای انجام کار دانشجویان مقطع کارشناسی 10 ساعت، دانشجویان کارشناسی ارشد 20 ساعت و دانشجویان دکتری 30 ساعت می باشد. دانشجویان به ازای هر ساعت کار مبلغی بین 8€ تا 10€ (یورو) دریافت می کنند. دانشجویانی که در مقطع دکتری تحصیل می کنند مبلغ 2000$ (دلار) به عنوان حقوق دریافت می کنند. باید به این نکته اشاره کرد افرادی که به زبان بلژیکی تسلط دارند می توانند به راحتی مشغول به کار شوند.

هزینه های زندگی از طریق تحصیل در کشور بلژیک

علاوه بر هزینه تحصیل در بلژیک دانشجویان باید هزینه های زندگی در این کشور را نیز برآورد کنند. هزینه های زندگی با توجه به نوع زندگی و منطقه زندگی شما متفاوت می باشد، اما به طور تقریبی برای زندگی دانشجویی در کشور بلژیک فرد باید در هر ماه مبلغی بین 550€ تا 600€ (یورو) در نظر بگیرد. این مبالغ شامل هزینه های محل اقامت، خورد و خوراک و رفت و آمد با وسایل نقلیه عمومی دانشجویی می شود. دانشجویان خارجی برای استفاده از خدمات درمانی و بهداشتی باید هر 3 ماه یکبار مبلغ 50€ (یورو) بابت بیمه سلامت پرداخت نماید. داشتن بیمه سلامت برای دانشجویان الزامی می باشد. برای اطلاع از ریز هزینه های زندگی در کشور بلژیک می توانید به مقاله هزینه زندگی در بلژیک مراجعه نمایید.

با مطالعه نوشتار فوق اطلاعاتی در رابطه هزینه تحصیل در بلژیک به دست آوردید، برای کسب اطلاعات کامل و دقیق تر و دریافت مشاوره های رایگان در نظر گرفته شده می توانید با کارشناسان حرفه ای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمایید و یا با دریافت وقت قبلی به موسسه مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *