مهاجرت تحصیلی تایلند

هزینه تحصیل در تایلند

هزینه تحصیل در تایلند

وجود جاذبه های گردشگری بسیار و پایین بودن هزینه تحصیل در تایلند موجب شده همه ساله متقاضیان بسیاری از سراسر جهان برای مهاجرت به این کشور اقدام نمایند. تایلند کشوری در جنوب شرق آسیا بوده و فرهنگ مردمان آن ریشه در چین و هندوستان دارد. علاوه بر صنعت توریسم که منبع اصلی درآمد این سرزمین می باشد، بیش از 40% مردم تایلند مشغول به فعالیت در کشاورزی بوده و از این طریق امرار معاش می کنند. هزینه های مقرون به صرفه تحصیل و زندگی در شهرهای بزرگ این کشور چون بانکوک، موجب شده درصد زیادی از دانشجویان حاضر در رشته های مهندسی و علوم پزشکی این کشور از مهاجران خارجی باشند.

در سال 2022 دانشجویان حاضر در تایلند از 40 کشور گوناگون جهان در این سرزمین گرد هم آمدند. ما کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ادامه این نگارش سعی داریم شما را با هزینه تحصیل در این کشور آشنا گردانیم:

  • آیا امکان تحصیل در تمامی مقاطع برای مهاجران خارجی فراهم است؟
  • تفاوت هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی و خصوصی به چه صورتی است؟
  • هزینه خوابگاه دانشجویی در پایتخت تایلند به چه میزان است؟
  • انواع راه های تامین هزینه های دانشگاه برای دانشجویان کدامند؟

هزینه تحصیل دوره های مختلف در تایلند

تایلند کشوری مدرن و پیشرفته بوده و امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های آن فراهم می باشد. دوره ها و رشته های تحصیلی گوناگون اغلب در شهرهای اصلی این کشور چون چیانگ مای و بهترین شهرهای تایلند برای تحصیل متمرکز بوده و مدارک تحصیلی اخذ شده در مقاطع مختلف دارای اعتبار جهانی می باشد. تحصیل در دوره کارشناسی 4 سال به طول انجامیده و با صرف نظر از رشته های علوم پزشکی، متوسط شهریه سالانه در این مقطع 3450$ (دلار آمریکا) می باشد. همچنین دانشجویان ملزم به گذراندن بیش از 120 واحد درسی در مقطع کارشناسی می باشند. دانشجویان با معدل مطلوب می توانند به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه مورد نظر خود بپردازند. به طور معمول سپری کردن این دوره 2 سال زمان برده و هزینه آن اغلب 20% بیش از تحصیل کارشناسی در رشته مشابه می باشد.

تایلند در مجموع دارای 151 مرکز ارائه آموزش می باشد که از این تعداد 71 مرکز مربوط به موسسات آموزش خصوصی بوده و مابقی را دانشگاه های دولتی تشکیل می دهند. رشته های مدیریت کسب و کار، اقتصاد و زبان شناسی از پر طرفدارترین شاخه در بین مهاجرین با ویزای تحصیلی تایلند می باشد. تحصیل در دوره دکتری نیز دارای ضوابط خاص خود بوده و به دلیل هزینه های بالای تحصیل در این مقطع، انواع بورسیه های تحصیلی توسط دولت تایلند با همکاری آموزش و پرورش این کشور به افراد اعطا می گردد. امکان کار دانشجویی نیز برای افراد وجود داشته و با جستجو در سطح شهر بانکوک می توان موارد فراخوان بسیاری نظیر کار در کافه ها، کتابخانه و انواع مراکز تجاری را مشاهده کرد. میزان درآمد دانشجویان از این طریق مطلوب بوده و می توانند برای هر ساعت کار 22 بات دریافت نمایند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های برتر تایلند

همچون سایر کشورهای آسیایی، دانشگاه های تایلند نیز دارای رده بندی و رتبه های معین در جهان می باشند. مشهورترین دانشگاه این کشور ماهیدول (Mahidol University) نام داشته و علاوه بر دارا بودن دانشکده های مهندسی متعدد، در شاخه های پزشکی نیز به آموزش دانشجویان می پردازد. همچنین طیف گسترده ای رشته های هنر و موسیقی زیر نظر این مرکز ارائه می شود. در این بین دانشگاه ماهیدول در رتبه 44 آسیا و 334 جهان قرار دارد و طبعا جزء دانشگاه های ممتاز گروه الف محسوب می گردد:

دانشگاه های گروه الف دانشگاه های گروه ب
King Mongkut’s University of Technology Chulalongkorn University
Mahidol University Chiang Mai University
Asian Institute of Technology Assumption University
Thammasat University
Suranaree University of Technology

علی رغم اینکه هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی تایلند اندکی بالا بوده، شهریه دانشگاه های دولتی این کشور بسیار معقول می باشد. برای گذراندن هر واحد درسی در دانشگاه های برتر خصوصی دانشجویان ملزم به پرداخت 75$ تا 125$ (دلار آمریکا) می باشند. در صورتیکه هزینه تحصیل شرایط مشابه در دانشگاه های دولتی حدود 30% این مبلغ است.

هزینه تحصیل در دانشگاه های برتر تایلند

هزینه تحصیل و خوابگاه دانشجویی در تایلند

هر ساله بیش از 16 میلیون نفر با اهداف به تایلند سفر می کنند؛ علی رغم اینکه امکان اقامت موقت 30 روزه موجود بوده و افراد مدت زیادی را در تایلند سپری می کند، دغدغه اسکان و هزینه های آن هرگز از هزینه های عمده افراد به شمار نمی رود. با توجه به وضعیت مطلوب و کیفیت بسیار بالای خوابگاه های در نظر گرفته شده برای افراد، اغلب دانشجویان خوابگاه را برای اقامت خود بر می گزینند. علاوه بر خوابگاه های دولتی با هزینه بسیار اندک، تعدادی خوابگاه نیمه خصوصی نیز در سطح شهرها وجود دارد که مورد استقبال افراد خواهان امکانات بالاتر می باشد. افراد می بایست به محض دریافت پذیرش از دانشگاه هدف، برای اسکان در خوابگاه مبادرت ورزند. در غیر این صورت آپارتمان های دانشجویی تعبیه شده در مرکز شهر بهترین انتخاب می باشد که حداقل اجاره آن ها 168$ (دلار آمریکا) می باشد.

هزینه زندگی دانشجویی در تایلند

هرچند عموما هزینه زندگی به فراخور سبک زندگی هر فرد متفاوت می باشد، در مقایسه با کشور ما ایران می توان اظهار داشت هزینه زندگی در تایلند 8% بالاتر بوده و مردم این کشور در سطح خوبی از رفاه اجتماعی به سر می برند. هزینه خرید بازار بخش عمده مخارج ماهیانه را تشکیل داده و سایر بخش ها چون حمل و نقل هزینه زیادی را به خود اختصاص نمی دهند. ذکر این نکته حائز اهمیت است که افراد دارای کارت دانشجویی سه ستاره می توانند از خدماتی چون خرید کتاب و حمل و نقل رایگان بهره ببرند. علاوه بر این برخی رستوران ها تخفیف هایی را به این افراد اختصاص می دهند. حداقل هزینه روزانه زندگی دانشجویان در تایلند 20$ و حداکثر آن 46$ (دلار آمریکا) برآورد شده است که شامل هزینه هایی چون اینترنت، تفریح، آب و برق می باشد.

در نهایت می توان تایلند را با توجه به انواع هزینه های ذکر شده مقصدی ایده آل جهت تحصیل معرفی نمود. شما عزیزان مس توانید برای ارتباط با کارشناسان ما و دریافت اطلاعات بیشتر با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته و یا به صورت حضوری به دفتر این موسسه مراجعه نمایید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.