مهاجرت تحصیلی فرانسه

هزینه تحصیل در فرانسه

هزینه تحصیل در فرانسه

مطلع بودن از هزینه تحصیل در فرانسه و شرایط پذیرش دانشجویان بین المللی، از مهم ترین عوامل برای تحصیل در دانشگاه های این کشور می باشد. دانشجویان بین المللی که به فکر تحصیل در دانشگاه ها، موسسات و مراکز تحصیلی معتبر کشور فرانسه هستند حتما باید از هزینه تحصیل در فرانسه آگاه باشند. سطح تدریس و تحصیل در مراکز تحصیلی فرانسه بسیار بالا می باشد. این امر باعث شده است تا متقاضیان و دانشجویان زیادی برای ادامه تحصیل در دوره های مختلف اقدام به ورود به دانشگاه های این کشور کنند. سوالات مورد بررسی در این نگارش بدین شرح است:

 • شرایط اعزام دانشجو و اخذ پذیرش تحصیلی از فرانسه چگونه است؟
 • دانشجویان خارجی برای تحصیل در فرانسه به چه میزان بودجه مالی نیازمند هستند؟
 • هزینه زندگی در کشور فرانسه برای یک دانشجوی خارجی به چه میزان است؟

لازم به ذکر است که میزان هزینه تحصیل در این کشور و سایر کشورهای دنیا به دوره، مقطع و رشته تحصیلی بستگی دارد و متغیر می باشد. در این نوشتار متخصصان با تجربه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت شما عزیزان را با شرایط و هزینه در فرانسه و همچنین ورود به دانشگاه های این کشور به صورت کامل آگاه خواهند ساخت.

شرایط تحصیل در کشور فرانسه

فرانسه به دلیل داشتن شرایط فرهنگی، اقتصادی و آموزشی بسیار مطلوب از محبوب ترین و پر مخاطب ترین کشورهای دنیا جهت ادامه تحصیل به شمار می رود. با تحصیل در دانشگاه های کشور فرانسه دانشجویان بین المللی می توانند زبان فرانسوی را یاد بگیرند، از موزه های مختلف بازدید کنند و سیستم آموزشی با کیفیت این کشور بهره مند شوند. در کشور فرانسه بیش از 250000 دانشجوی بین المللی در حال تحصیل در دوره های تحصیلی مختلف می باشند. لازم به ذکر است که تقریبا 10% دانشجویانی که در دانشگاه های کشور فرانسه مشغول به تحصیل می باشند اهل کشورهای خارجی هستند.

کلیاتی در خصوص تحصیل در کشور فرانسه در 2022

یکی از مهم ترین دلایلی که موجب جذب دانشجویان بین المللی به دانشگاه های کشور فرانسه شده است، مناسب بودن هزینه های تحصیل می باشد. کلیاتی در خصوص تحصیل در کشور فرانسه طی سال 2022 به شرح ذیل می باشد:

مشخصه آموزش عالی شرایط
برترین دانشگاه فرانسه دانشگاه علوم و ادبیات پاریس (PSL)
سال آکادمیک سپتامبر تا ژوئن
شرایط مدرک زبان زبان فرانسه در سطح B1 و زبان انگلیسی در سطح C1
امکان اخذ بورس تحصیلی وجود دارد
امکان کار نیمه وقت وجود دارد
امکان کار پس از تحصیل  کاریابی با طرح autorisation proviso ire de sejour یا (APS) برای اقامت 1 ساله پس از تحصیل و بدون ویزای کار وجود دارد

حداقل هزینه تحصیل در فرانسه

در فرانسه بیش از 70 دانشگاه دولتی وجود دارد و دانشجویان می توانند علاوه بر این دانشگاه ها، در دانشگاه خصوصی نیز مشغول به تحصیل شوند. هر سال تحصیلی در دانشگاه های فرانسه به 2 ترم تقسیم می شود و دانشجویان می توانند در طول دوره های تحصیلی خود در سمینار ها، سخنرانی ها، فعالیت های آزمایشگاه، فعالیت های دانشجویی و عملی و همچنین کارآموزی شرکت کنند.

تحصیل در دانشگاه های کشور فرانسه در مقطع Bachelor، Master و PhD به ترتیب 4، 2 و 3 سال به طول می انجامد. هزینه های تحصیل در مقاطع مختلف در دانشگاه های فرانسه متفاوت می باشد. ارزان ترین دانشگاه های فرانسه عبارت هستند از:

 • University of Burgundy: شهریه سالانه 170€ تا 601€ (یورو)
 • Grenoble INP Institute of Engineering Univ. Grenoble Alpes: شهریه سالانه 122€ تا 470€ (یورو)
 • University of Strasbourg: شهریه سالانه 184€ تا 610€ (یورو)
 • University of Orleans: شهریه سالانه 170€ تا 601€ (یورو)

میزان هزینه تحصیل در فرانسه

هزینه تحصیل برای دانشجویان کشورهای اروپایی و دانشجویان کشورهای خارجی متفاوت می باشد. هزینه های تحصیل و شرکت در دوره های تحصیلی مختلف در دانشگاه های این کشور برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا بیشتر از دانشجویان اتحادیه اروپا می باشد. به طور کلی، هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی بسیار پایین تر از هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی می باشد و دانشجویان و متقاضیانی که مایل به تحصیل در دانشگاه های دولتی هستند حتما باید شرایط مناسبی داشته باشند.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه تقریبا یکسان می باشد و دانشجویان اتحادیه اروپا می توانند با پرداخت مبالغ زیر در بهترین دانشگاه های دولتی فرانسه مشغول به تحصیل شوند:

دوره تحصیلی هزینه تحصیل (1 سال تحصیلی به یورو)
دوره کارشناسی €170 (یورو)
دوره کارشناسی ارشد €243 (یورو)
دوره های مهندسی €601 (یورو)
دوره های دکترا €380 (یورو)

با این حال، هزینه های تحصیل برای دانشجویان بین المللی در دانشگاه های دولتی فرانسه بصورت زیر میباشد:

دوره تحصیلی هزینه تحصیل (1 سال تحصیلی به یورو)
دوره کارشناسی €2.770 (یورو)
دوره کارشناسی ارشد €3.770 (یورو)
دوره دکترا €380 (یورو)

همانطور که گفته شد، هزینه های تحصیل ذکر شده برای دانشجویانی می باشد که قصد تحصیل در دانشگاه های عمومی را دارند و به یاد داشته باشید که تحصیل در دانشگاه های خصوصی نیاز به داشتن توان مالی کافی دارد؛ برای مثال، هزینه تحصیل در دوره های تحصیلی مختلف در یک دانشگاه خصوصی معتبر در کشور فرانسه از 3000€ الی 20.000€ (یورو) در سال می باشد.

میزان هزینه تحصیل در فرانسه

هزینه های زندگی دانشجویی در فرانسه

بر خلاف اکثر کشورهای اروپایی، هزینه های زندگی دانشجویی و اقامت دانشجویی در کشور فرانسه بسیار مناسب می باشند. حتی در شهر های مانند لیون، تولوز و یا بوردو دانشجویان و محصلان می توانند با مبلغ 850€ الی 1000€ (یورو) هزینه های زندگی خود که شامل محل اقامت نیز می شود را پرداخت کنند. مبلغ ذکر شده میزان نرمال هزینه های یک دانشجو در این کشور می باشد و لازم به ذکر است که دانشجویانی که در شهرهای کوچک تر مشغول به تحصیل می شوند می توانند مبالغ کمتری برای هزینه های زندگی و اقامت پرداخت کنند.

هزینه اقامت از طریق تحصیل در فرانسه

مهاجرت به فرانسه با کسب ویزای تحصیلی با داشتن توان مالی کافی امکان پذیر خواهد بود. هزینه های اقامت دانشجویی در کشور فرانسه به محل اقامت دانشجویان بستگی دارد. دانشجویان و متقاضیانی که به فکر تحصیل در دانشگاه های فرانسه هستند، می توانند در خوابگاه های دانشجویی، آپارتمان های شخصی، خانه های مهمان (Host Family) و یا خانه های مشترک زندگی کنند. هزینه اقامت در خوابگاه های دانشجویی از 150€ الی 600€ (یورو) در ماه می باشد و لازم به ذکر است که خوابگاه های دانشجویی به دو بخش خصوصی و مشترک تقسیم می شوند.

دانشجویان می توانند با پرداخت مبلغ 400€ الی 700€ (یورو) خانه های شخصی و یا آپارتمان های شخصی اجاره کنند. به یاد داشته باشید که متقاضیان در صورتی که بخواهند به صورت مشترک اقدام به اجاره آپارتمان کنند، باید مبلغ بیشتری برای اجاره ماهانه پرداخت کنند. هزینه های خوراک 1 دانشجو در کشور فرانسه به طور میانگین از 190€ الی 300€ (یورو) در ماه می باشد و با در نظر گرفتن عادات دانشجویان این مبلغ متغیر است. اگر به فکر مهاجرت تحصیلی به کشور فرانسه هستید و قصد کسب اقامت پس از تحصیل در فرانسه را دارید می توانید جهت انجام امور پرونده مهاجرت خود با متخصصان کاردان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمائید.

سوالات پرتکرار درباب هزینه تحصیل در فرانسه

برای اطلاع از هزینه تحصیل در این کشور سوالات زیر را مطالعه نمایید:

 • شرایط تحصیل در فرانسه چیست؟ دانش زبان فرانسوی در سطح B1 و اخذ پذیرش از دانشگاه از اصلی ترین موارد می باشد.
 • هزینه تحصیل در فرانسه در دانشگاه های دولتی چقدر است؟ هزینه های تحصیل در مقطع لیسانس به میزان 170€ (یورو) که کمترین شهریه است و در دوره های فنی مهندسی 701€ (یورو) می باشد.
 • میزان هزینه تحصیل در فرانسه در دانشگاه های خصوصی چقدر است؟ در دانشگاه های خصوصی هزینه تحصیل به میزان 2770€ الی 20000€ (یورو) می باشد.
 • هزینه زندگی در فرانسه چقدر است؟ میزان هزینه ها از 850€ الی 1450€ (یورو) در ماه متغیر است.
 • هزینه اقامت دانشجویی در کشور فرانسه چقدر است؟ میزان هزینه در خوابگاه دانشجویی از 150€ الی 600€ (یورو) متغیر می باشد.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *