مهاجرت تحصیلی پرتغال

هزینه تحصیل در پرتغال

هزینه تحصیل در پرتغال

هرساله دانشجویان زیادی برای تحصیل به پرتغال مهاجرت می کنند. هزینه تحصیل در پرتغال موضوعی است که متقاضیان  تحصیلی بایستی در خصوص آن کسب اطلاع کند. پرتغال ویژگی های زیبا و جالب بسیاری دارد که باعث می شود دانشجویان بین المللی پس از ورود به آن برای تجربه تحصیل، عاشق این کشور شوند. برای مثال، شما از آب و هوای شگفت انگیز، سالن های وسیع مطالعه و تحقیق، هم صحبتی با دانشجویان نخبه و مخترع، غذاهای دوست داشتنی و متنوع دانشگاه لذت خواهید برد. از طرفی پرتغال یکی از کشورهای ارزان در اروپا است که هزینه زندگی کمتری به نسبت همسایگان خود دارد و دانشگاه های پرتغال ضمن شهریه مقرون به صرفه، برنامه های مطالعاتی با کیفیت زیادی را ارائه می دهند. برای پی بردن به هزینه تحصیل در پرتغال تنها کافیست مطلب پیش رو را مطالعه نمایید.

بررسی هزینه تحصیل در پرتغال در سال 2020

اگر می خواهید در پرتغال تحصیل کنید، باید بدانید که به طور کلی دانشگاه های دولتی برای دانشجویان بین الملل ارزان تر هستند، اما برخی از دانشگاه های خصوصی نیز با توجه به علائم ارزیابی دانشجویان، تخفیف های حداکثر 40٪  ارائه می کنند. نکته ای که باید به خاطر بسپارید این است که اگر در دانشگاه دولتی پرتغال شرکت می کنید هزینه ها به صورت سالیانه دریافت می شود، اما بیشتر دانشگاه های خصوصی شهریه خود را به صورت ماهیانه اخذ می نمایند. دانشگاه های پرتغال بیشترین شهریه را برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا و EEA دریافت می کنند. بدین جهت میانگین شهریه دانشگاه های برتر پرتغال را بررسی کنید:

 • دانشگاه Aveiro – میانگین شهریه 5000€ (یورو) در هر ترم
 • دانشگاه کویمبرا – میانگین شهریه 1500€ الی 1800€ (یورو) در هر ترم
 • دانشگاه لیسبون – متوسط شهریه 2500€ (یورو) در هر ترم
 • دانشگاه پورتو – میانگین شهریه 3،000€ الی 4500€ (یورو) در هر ترم

همچنین در اینجا لیستی از دانشگاه های پرتغال که مقرون به صرفه ترین شهریه ها را دارند ارائه شده است:

 • دانشگاه کاتولیک پرتغال Porto – میانگین شهریه 700€ (یورو) در سال
 • موسسه پلی تکنیک Bragança – میانگین شهریه 1050€ (یورو) در سال
 • موسسه پلی تکنیک لیریا – شهریه متوسط ​​1150€ (یورو) در سال
 • پلی تکنیک تامار – شهریه متوسط ​​شهریه 1200€ الی 1400€ (یورو) در سال

بررسی هزینه تحصیل در پرتغال در سال 2020

هزینه های زندگی در پرتغال برای دانشجویان

همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم، زندگی در پرتغال آسانتر است زیرا یکی از ارزانترین کشورهای اروپاست. البته هزینه های زندگی در پرتغال در مناطق مختلف متفاوت است، اما میانگین آن بین 500€ تا 800€ (یورو) در ماه است. این مبالغ برای تأمین هزینه های کل شما در نظر گرفته شده است: اقامت، غذا، حمل و نقل عمومی و سایر هزینه ها. همچنین لیسبون بالاترین هزینه زندگی را دارد، در حالی که در شهرهای کوچکتر مانند کویمبرا و پورتو، با بودجه کمتری می توان زندگی کرد و با مبالغی بین 600€ الی 900€ (یورو) در ماه به راحتی می توانید زندگی کنید.  هزینه اسکان در پرتغال نیز تقریباً مطابق با میانگین بین المللی است. اگر از خوابگاه های دانشجویی برای اقامت استفاده کنید، مبلغ زیادی را صرف هزینه مسکن نمی کنید (حدود 100€ تا 200€ یورو). در اینجا لیستی از رایج ترین گزینه های مسکن آورده شده است:

خوابگاه های خصوصی اقامت دانشجویان انتظار می رود مبلغ 165€ تا 300€ (یورو) در ماه برای یک اتاق واحد پرداخت کنید
اجاره آپارتمان دانشجویی یک آپارتمان یک خوابه بین 350€ تا 530€ (یورو) در ماه است.
اقامت در خانه های مستقل در کشور پرتغال حدود 500€ (یورو) در ماه، همراه با صبحانه است

قیمت غذا و نوشیدنی معمولاً در پرتغال تفاوت چندانی با سایر کشور ها ندارد. برای صورتحساب ماهانه مواد غذایی خود از مواد غذایی محلی استفاده کنید. در این صورت شما به طور متوسط ​​200€ (یورو) هزینه می کنید. برخی از ارزانترین هایپر مارکت های زنجیره ای در پرتغال عبارتند از:

 • جامبو
 • قارنتته
 • مدلو
 • لیدل
 • پینگو دکته

هزینه های جانبی برای دانشجویان پرتغال

یکی دیگر از گزینه های خوب برای غذای ارزان، غذاهای دانشگاهی است که در آن می توانید یک وعده غذایی با حدود 2-4€ (یورو) تهیه کنید. در یک رستوران کوچک، حتی در لیسبون، می توانید یک وعده غذایی با 7€ (یورو) تهیه کنید. همچنین یک وعده شام ​​در سلف ها و یا رستوران های وابسته به دانشگاه از این هم ارزان تر خواهد بود، این در صورتی است که به طور کلی هزینه های وعده شام در رستوران های پرتغال حدود 15€ (یورو) است.

در برخی از شهرهای کوچک پرتغال یا بسته به مکانی که در آن اقامت دارید، دیگر نیازی به پرداخت هزینه حمل و نقل نخواهید داشت، به جز برخی موارد نادر، زیرا می توانید از کارت های دانشجویی استفاده کنید. همچنین در یکشنبه یکم هر ماه، دانشجویان به موزه های بی شماری در لیسبون دسترسی رایگان دارند. با این شرایط چنانچه علاقه مند به مهاجرت به پرتغال و کسب اقامت پرتغال هستید با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *