مهاجرت تحصیلی ژاپن

هزینه تحصیل در ژاپن

هزینه تحصیل در ژاپن

قطب صنعت آسیا و یکی از پایه های تجارت صنعتی جهان بدون شک در چند دهه اخیر کشور ژاپن بوده است که در شرق این قاره واقع شده است. اطلاع از هزینه تحصیل در ژاپن برای متقاضیان تحصیل در یکی از پیشرفته ترین کشورهای جهان از اهمیت زیادی برخوردار است و مورد توجه بسیاری از افراد می باشد. بطور کلی تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور 4 سال و در مقطع کارشناسی ارشد دو سال به طول می انجامد. تحصیل در رشته های پزشکی در دانشگاه های کشور ژاپن حداقل 5 سال و حداکثر 6 سال به طول می انجامد و تحصیل در مقطع دکترا در رشته های غیرپزشکی در ژاپن 3 سال طول می کشد. این مقاله توسط کارشناسان مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با هدف راهنمایی علاقه مندان مهاجرت تحصیلی به ژاپن نگارش شده است.

بررسی هزینه تحصیل در ژاپن

از ژاپن میتوان به عنوان پیشرفته ترین کشور قاره آسیا و یکی از صنعتی ترین کشورهای جهان در زمینه الکترونیک و تکنولوژی یاد کرد. علاوه بر رشته های صنعتی تحصیل در رشته های علوم سیاسی و علوم پزشکی به دلیل کیفیت بالای آموزش در دانشگاه های ژاپن طرفداران زیادی دارد. نکته قابل توجه این است که به زبان انگلیسی نیز می شود در ژاپن در مقطع کارشناسی تا مقطع دکترا تحصیل کرد.

ژاپن همواره با آغوش باز پذیرای دانشجویان بین المللی مستعد برای ادامه تحصیل در مرزهای خود می باشد و امکانات رفاهی و آموزشی مناسب به آن ها ارائه می کند. تحصیل در ژاپن نسبت به کشورهای اروپایی مانند انگلستان و آلمان هزینه های مقرون به صرفه ای دارد اما به نسبت کشورهای آسیایی مانند هند و چین هزینه ها بالاتر است. هزینه تحصیل در دانشگاه های ژاپن از حدود 500 هزار ین تا 1 میلیون ین در سال متغیر است که این هزینه وابسته به رشته دانشجو و شهر محل سکونت وی تغییر می کند.

هزینه زندگی در ژاپن نیز علاوه بر هزینه های تحصیل از سالانه 280 هزار ین تا 380 هزار ین مناسب با سبک زندگی افراد و محل سکونت آن ها متغیر است. دانشجویان برای تحصیل در ژاپن باید ثبت نام اولیه را در دانشگاه های این کشور با پرداخت مبلغ 300 هزار ین انجام دهند؛ به طور کلی هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور 500 هزار ین در سال است. هر دانشجو در کشور ژاپن حداقل ماهانه 80000 ین برای تامین هزینه های مسکن، تهیه غذا، پوشاک و حمل و نقل احتیاج دارد که این مبلغ در حداقل محاسبه شده است. اکثر بورسی  های تحصیلی کشور ژاپن به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا تعلق می گیرد؛ حتی دانشجویان مقطع دکترا در برخی موارد خاص می توانند رایگان تحصیل کنند.

بررسی هزینه تحصیل در ژاپن

تحصیل در مقاطع دانشگاهی در کشور ژاپن

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور ژاپن یک دوره 4 ساله است که برای شرکت در این دوره دانش آموزان باید مدرک دیپلم متوسطه را همراه با ترجمه و ریز نمرات ارائه کنند. تعداد کل واحدهای درسی برای رشته های پزشکی 188 واحد و برای رشته های غیر پزشکی 124 واحد درسی می باشد. در اکثر دانشگاه های این کشور متمدن و پیشرفته تحصیل در مقطع کارشناسی تنها به زبان ژاپنی امکان پذیر است؛ از این جهت تسلط به زبان ژاپنی یک برگ برنده نسبت به سایر متقاضیان می باشد. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد که دوره ای دو ساله است نیازمند ارائه مدرک کارشناسی همراه با ترجمه رسمی و ریز نمرات قابل قبول می باشد.

لازم به ذکر است که شرکت در آزمون ورودی و کسب نمره قبولی از الزامات تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ژاپن می باشد. مقطع کارشناسی ارشد در ژاپن 30 واحد درسی دارد که بعد از اتمام آن ها تنها فاصله شما با دریافت مدرک ارائه یک پایان نامه خوب و دفاع می باشد. تحصیل در این مقطع نیز مانند دوره کارشناسی تنها به زبان ژاپنی امکان پذیر است؛ تسلط به زبان ژاپنی برگ برنده شما نسبت به سایر متقاضیان محسوب می شود. تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های این کشور به زبان انگلیسی نیز انجام می شود و در کل 30 واحد درسی برای تحصیل به دانشجویان ارائه می شود.

اخذ ویزای تحصیلی کشور ژاپن

بعد از اخذ ویزای تحصیلی کشور ژاپن و فارغ التحصیلی از دانشگاه  های این کشور اقامت پس از تحصیل برای فارغ التحصیلان از دو طریق کار یا سرمایه گذاری در ژاپن ممکن می شود. فارغ التحصیلان این کشور با یافتن شغل متناسب با رشته تحصیلی خود در ژاپن می توانند اقامت دائم این کشور دریافت کنند.

  • نامه پذیرش از یک دانشگاه کشور ژاپن
  • تکمیل و تسلیم فرم درخواست ویزای تحصیلی
  • ارائه گواهی تمکن مالی و گردش شش ماهه حساب بانکی
  • ارائه گواهی سلامت پزشکی گواهی عدم سو سابقه کیفری
  • کپی از تمام مدارک شناسایی با چند قطعه عکس پاسپورتی
  • ارائه گذرنامه معتبر با اعتبار شش ماه تمام
  • پرداخت هزینه های بررسی درخواست ویزای تحصیلی

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در ژاپن به همراه بورسیه یا اخذ ویزای کار ژاپن می توانید با کارشناسان متخصص و وکلای با تجربه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *