مهاجرت تحصیلی یونان

هزینه تحصیل در یونان

هزینه تحصیل در یونان

یکی از دلایل اصلی گرایش دانشجویان به تحصیل در یونان، هزینه تحصیل در یونان می باشد که در مقایسه با سایر کشورها در سطح بسیار پایینی قرار دارد. تحصیل در دانشگاه های یونان مستلزم پرداخت هزینه هایی موسوم به شهریه دانشگاهی می باشد. مطابق آمار و اطلاعات سال تحصیلی 2023-2022، همه ساله دانشگاه های یونان از دانشجویان خارجی هزینه ای (حداکثر) در حدود 15000€ (یورو) را به عنوان هزینه تحصیل در یونان اخذ می نمایند. البته باید به این نکته نیز توجه کرد که این هزینه بسته به مقطع و برنامه تحصیلی و حتی نوع دانشگاه متفاوت است. مثلا هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی یونان بالاتر از دانشگاه های دولتی است.

علاوه بر هزینه تحصیل در کشور یونان، دانشجویان خارجی هزینه زندگی روزمره نیز دارند که این هزینه ها شامل هزینه خورد و خوراک، البسه، خرید کتب، تفریحات و غیره می باشد. هزینه ماهیانه ای در حدود 750€ (یورو) را شامل می شود. اما دانشجویان خارجی برای جبران این هزینه ها نباید نگران باشند. چرا که آنها از گزینه هایی مثل درخواست بورسیه تحصیلی و نیز امکان کار ضمن تحصیل تا 20 ساعت در هفته برخوردار هستند. متقاضیان محترم می توانند پاسخ سوالات خود درباره شرایط تحصیل و اعزام دانشجو به یونان را از مشاورین مجرب ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت جویا شوند.

سیستم آموزشی یونان

کشور یونان به پایتختی آتن، یکی از اعضای اتحادیه اروپایی و عضو ناحیه شنگن اروپا است که در جنوب قاره اروپا و در کنار سواحل مدیترانه واقع شده است. وجود مناظر طبیعی سواحل زیبای مدیترانه و نیز اماکن و بناهای باستانی و تاریخی جز جاذبه های این کشور تمدن ساز اروپایی است. در جدول زیر شما با برخی حقایق کشور یونان آشنا می شوید:

پایتخت آتن
زبان رسمی یونانی یا Greek
دولت پارلمان واحد
مساحت 50949 کیلومتر مربع
جمعیت 10.9
ارز یورو (Euro)
کد تماس 30+

نظام آموزشی یونان همانند سایر نقاط از اعتبار بالایی برخوردار است. آموزش ابتدائی و متوسطه در یونان 12 سال طول می کشد. تحصیل تا 15 سالگی برای کودکان اجباری است. تحصیل بعد از دوره دبیرستان به سطح غیردانشگاهی، مرحله اول سطح دانشگاهی، مرحله دوم سطح دانشگاهی و مرحله سوم سطح دانشگاهی گروهبندی می شود. مرحله سطح غیردانشگاهی همان برنامه های فنی و حرفه ای ارائه شده توسط مدرسه عالی مطالعات مذهبی آتن یا دوره ها در مهندسی برق، عمران و مکانیک ارائه شده توسط موسسات آموزش حرفه ای (IEK) می باشد. اما 3 سطح دانشگاهی یونان به شرح ذیل است:

 • سطح اول تحصیلات دانشگاهی یا همان مقطع لیسانس منجر به اخذ مدرک Ptychio شده و مدت تحصیل 4 سال است.
 • سطح دوم تحصیلات دانشگاهی که 4 ترم طول می کشد منجر به اخذ دانشنامه تخصصی فوق لیسانس یا Metaptychiako Diploma Exidikefsis می گردد.
 • سطح سوم تحصیلات دانشگاهی منجر به اخذ مدرک دکترا یا Didaktoriko شده و اتمام آن به مدت 5 سال طول می کشد.

شرایط و هزینه تحصیل در کشور یونان

آموزش عالی یونان کاملا زیر نظر دولت است و در کشور یونان تنها دانشگاه ها مجاز ارائه آموزش عالی هستند. البته برخی از موسسات آموزش عالی خصوصی نیز در یونان وجود دارند که شعبه هایی از دانشگاه های خارجی همانند دانشگاه های ایالات متحده و انگلستان هستند که مدارک اعطایی از طرف آنها نیز مورد تایید هیئت های ناظر دولتی یونان می باشد. سیستم آموزش عالی یونان نیز همانند سایر سیستم های آموزشی اروپا در رابطه با فرآیند بلونیا (Bologna Process) دچار تغییر و تحول شده است و همانند بقیه نقاط اروپا به سمت کیفیت تضمینی و سیستم آموزش عالی معتبر بین المللی، نمره بندی و مدارک در حال حرکت است.

مقطع لیسانس تعداد برنامه
لیسانس علوم (B.Sc) 62
لیسانس هنر (B.A.) 53
لیسانس مهندسی (B.Eng) 7
فوق لیسانس علوم (M.Sc) 75
فوق لیسانس هنر (M.A) 48
فوق لیسانس مدیریت بازرگانی (M.B.A) 19
دکتری (PhD) 4

در هنگام اخذ پذیرش تحصیلی، یکی از ملاک های گزینش داوطلبان توجه به معدل کل دبیرستان یا GPA است که باید معادل 10 از 20 باشد. متقاضیان همچنین باید توجه نمایند که تاریخ ثبت نام و مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. کلیه درخواست های تحصیل در یونان جهت بررسی و بازبینی به وزارت آموزش ملی و امور مذهبی یونان تحویل داده می شود. لازم به ذکر است که کلیه درخواست ها باید تا 1 جولای هر سال تحویل داده شود.

شرایط و هزینه تحصیل در کشور یونان

الزامات و مدارک جهت پذیرش از دانشگاه های یونان

به منظور اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور یونان، متقاضیان نیازمند ارائه مدرک دیپلم متوسطه معادلApolytirio Lykeiou یا تاییدیه تعداد سال های تحصیل در مدرسه می باشند. همچنین شما باید یک توصیه نامه نیز تحویل دانشگاه دهید. همچنین ممکن است که قبل از ثبت نام از برخی متقاضیان گواهی معاینه پزشکی نیز درخواست شود. اما از آنجایی که آموزش عالی یونان به زبان یونانی برگزار می شود، پس شما باید مدرک مهارت زبان یونانی ارائه نمائید. این مدرک را می توان از طریق مدرسه زبان یونانی و یا از طریق آزمون های استاندارد همانند KPG بدست آورد.

اما اگر شما قصد تحصیل در دانشگاه های خصوصی را دارید، پس شرایط زبان شما به زبان آموزشی موسسه مورد نظر بستگی دارد. در بسیاری از موارد، زبان آموزشی معمولا زبان انگلیسی می باشد و شما مجبور به ارائه مدرک زبان انگلیسی می باشید.

به طور کلی مدارک لازم جهت اخذ پذیرش در یونان بدین شرح است:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • دیپلم متوسطه و ریزنمرات تحصیلی
 • توصیه نامه از موسسه آموزشی قبلی
 • ارائه نمره آزمون زبان با نمره حداقل 6.5 برای آزمون IELTS و نمره 570 برای آزمون TOEFL

شرایط و مقررات ویزا جهت تحصیل در یونان

دانشجویان خارجی که قصد تحصیل در یونان به مدت بیش از 90 روز را دارند باید نسبت به درخواست ویزای تحصیلی یونان از سفارت این کشور اقدام نمایند. بر اساس قوانین مهاجرتی یونان نیز، شرط اصلی اخذ این ویزا اثبات تمکن مالی دانشجو جهت اقامت تحصیلی در یونان می باشد. لازم به ذکر است که هزینه درخواست این نوع ویزای یونان حدودا 120€ (یورو) بوده و صدور آن ممکن است 2 الی 3 ماه طول بکشد. مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی یونان نیز بدین شرح است:

 • پاسپورت معتبر با اعتبار بیش از 3 ماه پس از ورود به خاک یونان
 • فرم درخواست تکمیلی
 • 1 قطعه عکس پاسپورتی
 • کپی نامه پذیرش
 • مدرک اثبات تمکن مالی کافی
 • گواهی معاینه پزشکی

ارزیابی هزینه تحصیل در یونان

یونان در معاملات خود از واحد پول مشترک اروپایی Euro (€) استفاده می کند. هزینه تحصیل در یونان نیز بیشتر به دانشگاه محل تحصیل و برنامه آموزشی شما بستگی دارد. مسلما هزینه تحصیل در دانشگاه دولتی پایین تر از موسسات خصوصی است. همچنین دانشجویان اروپایی از پرداخت هزینه تحصیل در یونان معاف هستند. به طور متوسط، هزینه سالیانه تحصیل شما در دانشگاه های یونان بین 3000€ الی 15000€ (یورو) خواهد بود.

هزینه تحصیل در یونان در مقایسه با کشورهای رقیب اروپایی بسیار پایین و مقرون به صرفه است. به ویژه زمانی که بتوان این شهریه ها را با کار دانشجویی و اخذ بورسیه تحصیلی در یونان پوشش داد. به هر صورت، اگر شما نیز علاقه مند مهاجرت تحصیلی به یونان یا هر کشور اروپایی دیگر هستید توصیه می شود که حتما از مشاوره های راهگشای کارشناسان و مشاورین زبده موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این زمینه بهره مند شوید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *