شرایط آلمان

هزینه تحصیل و زندگی در آلمان

هزینه تحصیل و زندگی در آلمان

هزینه تحصیل و زندگی در آلمان یکی از اصلی ترین موارد در خصوص مهاجرت به آلمان است که باید یک برآورد اولیه از آن پیش از اقدام داشته باشید. هزینه ­های تحصیل و زندگی در کشورهای مختلف دنیا به دو قسمت کلی، تقسیم می ­شوند. دسته اول کشورهایی مانند انگلستان، کانادا، آمریکا و استرالیا که هزینه زندگی و تحصیل بالایی دارند و دسته دوم کشورهایی مانند آلمان، اتریش و غیره هزینه­ های زندگی و تحصیلی پایین تری نسب به کشورهای ذکر شده دارند. در سال 2014، دولت کشور آلمان، هزینه دانشجویان دوره لیسانس را در تمامی دانشگا­ه های دولتی این کشور رایگان اعلام کرد. در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده راجع به هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان در سال 2021 توضیحاتی ارائه گردیده است.

 • بهترین دانشگاه های آلمان کدامند؟
 • آیا تحصیل در آلمان کاملا رایگان است؟
 • هزینه تحصیل در آلمان چه مقدار است؟
 • آیا راهی برای دریافت بورسیه در آلمان وجود دارد؟
 • هزینه زندگی در آلمان برای یک دانجشو ماهانه چقدر است و آیا راهی برای تامین آن وجود دارد؟

کشور آلمان در مرکز اروپا قرار دارد و نام رسمی آن، جمهوری فدرال آلمان می ­باشد. پایخت این کشور، شهر برلین است. همسایگان آلمان، کشورهای دانمارک، لهستان، اتریش، سوئیس، جمهوری چک، فرانسه، بلژیک، هلند و لوکزامبورگ می­باشند. جمعیت این کشور حدود 82 میلیون است و پرجمعیت ترین کشور قاره اروپا محسوب می­ شود. این کشور دارای 16 ایالت و نظام سیاسی آن به طور دموکراتیک پارلمانی می­باشد. صنعتی ترین کشور اتحادیه و ثروتمندترین کشور اروپایی، کشور آلمان می­باشد. شهرهای بزرگ این کشور، شهرهای مونیخ، برلین، هامبورگ، فرایبورگ و فرانکفورت می ­باشند.

دانشگاه های کشور آلمان

دانشگاه های دولتی و خصوصی، انواع دانشگاه های موجود در آلمان می ­باشند. هزینه تحصیل و زندگی در دانشگاه های دولتی آلمان پایین و گزینه مناسبی برای متقاضیان محسوب می شود. کشور آلمان جزء کشورهایی است که هزینه زندگی پایینی دارد. هزینه تحصیل در این کشور، حدودا 300€ الی 400€ (یورو) در هر ترم است که اکثرا مربوط به ثبت نام می­باشد. به طور متوسط هزینه­ های زندگی در این کشور حدودا 750€ الی 1000€ (یورو) می­ باشد. دانشجویان با کار در حین تحصیل می­ توانند کمک شایانی به مخارج زندگی خود نمایند.

تامین هزینه تحصیل و زندگی در آلمان

معمولا دانشجویان در طول هفته در مقطع لیسانس 10 ساعت و در مقطع فوق لیسانس 20 ساعت اجازه کار دارند. مجوز کار در طول تحصیل برای دانشجویان دوره دکترا، تفریباً 30 الی 40 ساعت در هفته است. حقوق و دستمزد یک ساعت کار تقریبا مبلغی بین 8€ الی 15€ (یورو) خواهد بود. با مشغول شدن به کار ضمن تحصیل در کشور آلمان، با توجه به ساعات کاری و نوع شغل معمولا می توان ماهانه 100€ تا 500€ (یورو) درآمد داشت. البته تامین هزینه ها برای دانشجویان دانشگاه های دولتی آلمان ساده تر است، چرا که دانشجویان در این دانشگاه ها نیازی به پرداخت شهریه ندارند.

دانشگاه های کلن، مونیخ و برمن از جمله دانشگاه های دولتی کشور آلمان می­باشند. تنها ایالتی در آلمان که از سال 2017 دانشگاه های دولتی آن از غیر اروپایی ها یعنی non-EU/EEA students شهریه دریافت می کنند، ایالت Baden-Wuttemberg است. دانشگاه های دولتی این ایالت معمولا سالانه 3000€ (یورو) شهریه از غیر اروپایی ها اخذ می کنند. موسسه آلمانی تبادلات آکادمیک (DAAD) برای دانشجویان آلمانی و خارجی، کمک هزینه­ هایی مهیا نموده است. یکی دیگر از موسسه­ هایی که بورسیه ارائه می ­دهد، وزارت فدرال آموزش و پژوهش می ­باشد.

تامین هزینه تحصیل و زندگی در آلمان

هزینه تحصیل و زندگی در آلمان در مقاطع تحصیلی

اگر مستقیماً از مقطع کارشناسی وارد مقطع کارشناسی ارشد شوید، اخذ مدرک در این مقطع رایگان خواهد بود. شهریه مقطع فوق لیسانس ناپیوسته برای دانشجویانی که مدرک لیسانس خود را از کشورهای مختلف اخذ کرده باشند، متفاوت می­ باشد. شهریه این مقطع در دانشگا­ه های دولتی در حدود 5000€ (یورو) در سال و برای دانشگاه های خصوصی تا 35000€ (یورو) خواهد رسید. در مقطع دکترا برای 6 ترم ابتدایی، تحصیل در همه دانشگاه ها به صورت رایگان است. هزینه­ های جانبی مانند مخارج ثبت نام و موارد اداری، مبلغی در حدود 300€ (یورو) خواهد بود.

دانشجویان برای هر ترم تحصیلی، باید هزینه ­ای تقریبا به معادل 300€ (یورو) به دانشگاه پرداخت ­نمایند. با پرداخت مبلغی، کارت حمل و نقل رایگان دریافت می نمائید. در اینصورت دیگر احتیاجی به خرید بلیت اتوبوس و یا مترو ندارند و رفت و آمد در شهر و یا شهرهای اطراف، به طور رایگان صورت خواهد گرفت. پرداخت هزینه Semester Ticket مبلغی در حدود 300€ (یورو) در هر ترم می ­باشد که اجباری است. زیرا سمستر کارت به عنوان کارت دانشجویی شما نیز به شمار می ­آید و پرداخت مبلغ کارت برای دانشجویان ضروری است.

دانشگاه های خصوصی کشور آلمان

مهاجرت از طریق تحصیل به آلمان به دلیل وجود نظام رایگان متقاضیان زیادی دارد. نسبت به دانشگاه های دولتی، دانشگاه های خصوصی آلمان از هزینه بالایی برخوردار هستند. در سال هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی تقریبا 10000€ (یورو) است. اخذ مجوز کار برای دانشجویان در حین تحصیل امکان پذیر است که می ­توانند بخشی از هزینه ­های زندگی را پرداخت نمایند. رشته ­ها در دانشگاه های خصوصی، اکثرا به زبان انگلیسی ارائه می ­شوند، اما تسلط به زبان آلمانی برای کار بعد از تحصیل بسیار مهم می­ باشد. دانشگاه های اقتصاد، موسیقی دورتموند و علوم کاربردی از جمله دانشگاه های خصوصی کشور آلمان می­ باشند.

لیست هزینه تحصیل و زندگی در آلمان

هزینه ­های دانشجویی در کل به 2 قسمت هزینه­های تحصیل و دانشگاه و هزینه ­های جانبی تقسیم می­شود. هزینه­ های جانبی شامل بیمه، هزینه رفت و آمد، مسکن، خوراک و غیره می ­باشد. همانطور که قبلا ذکر شد تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان، تقریبا رایگان و در حدود 300€ الی 400€ (یورو) می ­باشد. بیشتر هزینه­ ها در مورد مخارج جانبی می­ باشد. دانشجویان برای اجاره مسکن و مکان زندگی می­ توانند از 2 روش استفاده نمایند. از طریق خوابگاه­ های دانشجویی که هزینه کمتری دارند، روش دوم خرید یا اجاره خانه­ های شخصی می­باشد. نرخ اجاره مسکن در آلمان در سال 2021 به شرح نمودار ذیل است:

نرخ اجاره مسکن در آلمان

دانشجویان با پرداخت هزینه بیمه، کارت بیمه دریافت خواهند کرد که بوسیله این کارت در اتحادیه اروپا قادر خواهند بود رایگان تحت درمان قرار بگیرند. دانشجویان زیر 30 سال، موظف به پرداخت هزینه بیمه در حدود 160€ (یورو) هستند. همچنین امکان شرایط کار پس از تحصیل در آلمان برای دانشجویان فراهم است. متقاضیان برای اخذ ویزا باید مدارکی برای اثبات حقوق سالیانه خود در حدود 8700€ (یورو) ارائه نمایند. این حقوق در ماه باید حدود 725€ (یورو) باشد تا بتواند هزینه ­های زندگی را پرداخت نماید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه تحصیل و زندگی در آلمان می‌توانید با وکلا و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

3.7/5 - (3 امتیاز)

3 دیدگاه برای “هزینه تحصیل و زندگی در آلمان

 1. رضا گفت:

  سلام . خسته نباشید
  برای تحصیل در رشته mba آیا تحصیل در این رشته در آلمان مثل سایر رشته رایگان است ؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   بله تفاوتی نداره در کل

 2. وحید گفت:

  اطلاعات‌تون عالیه.

  من سالها پیش کتابی به نام زندگی و کار در کانادا رو میخوندم که به این اندازه‌ جامع هم ننوشته بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *