شرایط استرالیا

هزینه تحصیل و زندگی در استرالیا

هزینه تحصیل و زندگی در استرالیا

آنچه که مشخص است هزینه تحصیل و زندگی در استرالیا برای دانشجویان خارجی بالاست، اما کیفیت آموزش استرالیا را به مقصدی جذاب تبدیل میکند. هزینه تحصیل در استرالیا به دانشگاه محل تحصیل و نیز برنامه تحصیلی دانشجویان بستگی دارد و هزینه زندگی در این کشور نیز به شهر محل اقامت و سبک زندگی خود دانشجو در استرالیا بستگی دارد. ما در این مقاله قصد داریم تا با ارائه آمار و ارقام به روز شما را با جزئیات هزینه های تحصیل و زندگی در کشور استرالیا آشنا سازیم.

 • تحصیل در کدامیک از کشورهای انگلیسی زبان برای دانشجویان خارجی ارزانتر است؟
 • شهریه دانشگاه های استرالیا برای تحصیل در رشته های مختلف به چه صورت است؟
 • آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای دانشجویان ایرانی در استرالیا وجود دارد؟

در کل، میانگین هزینه تحصیل و زندگی در استرالیا در حدود $60000 (دلار استرالیا) می باشد که حدود $40000 (دلار استرالیا) مربوط به هزینه تحصیل در استرالیا و در حدود $20000 (دلار استرالیا) متعلق به هزینه زندگی در این کشور مهاجر پذیر می باشد. اما اگر شما عزمتان را جزم کرده اید تا در برترین دانشگاه استرالیا یعنی دانشگاه ملی استرالیا (ANU) دارای رتبه 24 رنکینگ بین المللی QS، تحصیل کنید. پس شما باید هزینه سالیانه تحصیل حدودا $36400 (دلار استرالیا) برای برنامه لیسانس هنر و $43680 (دلار استرالیا) برای برنامه های لیسانس علوم یا علوم پزشکی مدنظرخود قرار دهید. اگر شما شرایط پذیرش تحصیلی از استرالیا را دارید و مایل به مشاوره با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت هستید، کارشناسان این موسسه آماده مشاوره و پاسخگوئی به سوالات شما می باشند.

چرا تحصیل در استرالیا؟

اگر مایل به اطلاع درباره اهمیت و نقش تحصیل در کشور استرالیا می باشید، باید بدانید که در حال حاضر استرالیا در دنیای کشورهای انگلیسی زبان برای دانشجویان خارجی مقصد سوم معروف بعد از ایالات متحده و انگلستان به حساب می آید. بسیاری از دانشجویان استرالیا را به خاطر تنوع فرهنگی این کشور، محیط دانشجویی و سالم آن و نیز کیفیت بالای آموزشی دانشگاه های استرالیایی با وجود 6 دانشگاه استرالیایی در بین 100 دانشگاه برتر جهان انتخاب می کنند. بنابراین دلایل متعددی برای انتخاب استرالیا به عنوان مقصد تحصیلی جذاب در بین دانشجویان خارجی وجود دارد.

اما در کنار این مزایا و امتیازات نباید از هزینه تحصیل و زندگی در استرالیا که در این مقاله به تفصیل مورد ارزیابی قرار می گیرد، غافل شد. از شرایط تحصیل در استرالیا می توان به ارائه آخرین مدرک تحصیلی و ریزنمرات مربوطه، نمره آزمون زبان انگلیسی IELTS یا TOEFL،توصیه نامه و انگیزه نامه اشاره کرد. لازم به یادآوری است که پس از اخذ نامه پذیرش دانشگاهی، متقاضیان ملزم به درخواست ویزای تحصیلی استرالیا (sub-class 500) از طریق سفارت استرالیا هستند.

ارزیابی هزینه تحصیل و زندگی در استرالیا

کشور استرالیا و دانشگاه های این کشور یکی از مقاصد تحصیلی بسیار معروف در دنیا است که در سال 2017 میزبان 624000 دانشجوی خارجی از کل دنیا بود. اما متاسفانه همزمان یکی از گرانترین مقاصد تحصیلی نیز استرالیا محسوب می شود که دانشجویان برای تامین هزینه سالیانه زندگی خود در این کشور نیازمند بودجه $20290 (دلار استرالیایی) معادل $14600 (دلار آمریکا) می باشند. در این بین، هزینه تحصیل در دانشگاه های استرالیایی عمدتا به دانشگاه و برنامه تحصیلی شما بستگی دارد. بر این اساس، هزینه تحصیل دانشجویان خارجی در دانشگاه های استرالیا در سال 2022 به شرح ذیل می باشد:

مقطع تحصیلی هزینه تحصیل سالیانه به دلار استرالیا
لیسانس 30840$ الی 31596$
فوق لیسانس 20000$ الی 37000$
دکترا 14000$ الی 37000$

شایان ذکر است که برخی از دانشگاه های استرالیا همانند دانشگاه ملی استرالیا (ANU) دارای رتبه 24 رنکینگ بین المللی QS، برآوردهای هزینه تحصیل رسمی را منتشر کرده است. هزینه سالیانه دوره لیسانس از ANU از مبلغ $36400 (دلار استرالیا) برای لیسانس هنر تا $43680 (دلار استرالیا) برای برنامه های لیسانس علوم یا علوم پزشکی متغیر است.

ارزیابی هزینه تحصیل و زندگی در استرالیا

بررسی هزینه تحصیل و زندگی در استرالیا 2022

اطلاع از وضعیت هزینه تحصیل و زندگی در استرالیا برای دانشجویان خارجی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. چراکه آنها از این طریق علاوه بر برنامه ریزی جهت اخذ پذیرش تحصیلی همچنین می توانند برای ادامه تحصیل در کشور استرالیا بودجه بندی کرده و از راه های تامین مالی در استرالیا اطمینان حاصل نمایند. مطابق گزارش وزارت کشور استرالیا، هزینه سالیانه زندگی شما در کشور استرالیا در حدود $20290 (دلار استرالیا) معادل $14600 (دلار آمریکا) می باشد. اما وب سایت رسمی Study in Australia guidelines بودجه بندی هفتگی زیر را برای هزینه زندگی در استرالیا پیشنهاد می کند:

عنوان هزینه مبلغ هزینه به دلار استرالیا (AU$)
اجاره منزل 85$ الی 440$
خوار و بار و خوراکی 80$ الی 280$
گاز و برق 35$ الی 140$
تلفن و اینترنت 20$ الی 55$
حمل و نقل عمومی 15$ الی 55$
اتومبیل (پس از خرید) 150$ الی 260$
تفریحات 80$ الی 150$

کمک هزینه های تحصیلی در استرالیا

یکی از گزینه های پوشش هزینه تحصیل و زندگی در استرالیا، بهره مندی از بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی در این کشور می باشد. در واقع، پاداش های استرالیا همان بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی بین المللی تامین مالی شده توسط دولت استرالیا می باشد که در دسترس دانشجویان داخلی و خارجی است. بورسیه ها و گرانت های دولت استرالیا یا Australia Awards Endeavour Scholarships and Fellowships اساسا با محوریت تحصیلات تکمیلی و تحقیق و پژوهش به دانشجویان خارجی اعطا می شود. چهار نوع بورسیه تحصیلی در دسترس دانشجویان خارجی بدین شرح است:

 • بورسیه تحقیقات کوتاه مدت برای دانشجویان ارشد و دکترا با ماکسیمم پاداش $24500 (دلار استرالیا) تا حداکثر 6 ماه
 • بورسیه توسعه حرفه ای (شغلی) حداقل پاداش $18500 (دلار استرالیا) تا 4 ماه
 • بورسیه آموزش فنی و حرفه ای برای اخذ مدرک دیپلم یا کاردانی (VET) تا $6500 (دلار استرالیا) در هر ترم برای 2.5 سال

دانشجویان تحصیلات تکمیلی حارجی که به دنبال اخذ فاند برای برنامه های ارشد و PhD خود هستند بایستی بورسیه تحصیلات تکمیلی Endeavour Postgraduate Scholarship درخوست دهند که تا $15000 (دلار استرالیا) در هر ترم برای مدت 2 سال از برنامه ارشد و 4 سال برای دانشجویان دکترا تخصیص می یابد. حداکثر پاداش برای دوره ارشد حدود $140500 (دلار استرالیا) و برای دوره PhD حدودا $272500 (دلار استرالیا) می رسد.

شرایط و هزینه های ویزای تحصیلی استرالیا

طبق قانون مهاجرت استرالیا، دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در استرالیا جهت ورود به استرالیا و تحصیل در این کشور نیازمند درخواست ویزای تحصیلی استرالیا (Sub-class500) می باشند. این نوع ویزا مخصوص دانشجویانی است که قصد تحصیل در استرالیا برای مدت بیش از 90 روز را دارند. هزینه فعلی صدور ویزای تحصیلی استرالیا در حدود $575 (دلار استرالیا) می باشد. به عنوان شرط اخذ ویزا، شما باید برای خود و خانواده همراه پوشش بیمه سلامت دانشجویان خارجی (OSHC) دریافت نمائید. هزینه حق اشتراک این پوشش بیمه در حدود $2149.10 (دلار استرالیا) می باشد.

دیگر شرایط و مدارک اخذ ویزای تحصیلی استرالیا به قرار زیر است:

 • کپی پاسپورت بین المللی با اعتبار بیش از 6 ماه پس از ورود به استرالیا
 • مدارک شناسایی داوطلب
 • پوشش بیمه سلامت دانشجویان خارجی (OSHC)
 • مدرک اثبات قصد اقامت موقت برای اهداف تحصیلی (GTE)
 • فرم درخواست ویزای تحصیلی استرالیا (فرم شماره A157)
 • مدرک اثبات تمکن مالی کافی برای پوشش مخارج زندگی و شهریه با ارائه صورت حساب بانکی به مبلغ AU$20,290 (دلار استرالیا) برای یک سال تحصیلی
 • مدرک آزمون مهارت زبان انگلیسی شامل IELTS, TOEFL iBT, Pearson Test of English (PTE) Academic و (Cambridge Advanced English (CAE
 • تاییدیه ثبت نام دانشگاهی (COE) از دانشگاه های استرالیا
 • رسید پرداخت هزینه درخواست ویزای تحصیلی کشور استرالیا به مبلغ $575 (دلار استرالیا)
 • 4 قطعه عکس پاسپورتی رنگی و جدید
 • گواهی عدم سوء سابقه کیفری

فارغ از ارائه مشاوره ای اصولی و صادقانه همکاران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با کارنامه ای درخشان در امر اخذ پذیرش تحصیلی و اعزام دانشجو به استرالیا همواره آماده است تا در راستای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی استرالیا و سایر کشورها به متقاضیان محترم تا رسیدن به قله های موفقیت تحصیلی و کاری همراه و همگام آنها باشد.

سوالات متداول درباب هزینه تحصیل و زندگی استرالیا

متقاضیان تحصیل و زندگی در این کشور با سوالات زیر روبرو می شوند:

 • به طور کلی هزینه تحصیل و زندگی در این کشور به چه میزانی است؟ میانگین هزینه تحصیل و زندگی در حدود $60000 (دلار استرالیا) می باشد که حدود $40000 (دلار استرالیا) مربوط به هزینه تحصیل و در حدود $20000 (دلار استرالیا) متعلق به هزینه زندگی در این کشور مهاجرپذیر است.
 • هزینه تحصیل در دانشگاه ملی استرالیا چقدر است؟ شما باید هزینه سالیانه تحصیل حدودا $36400 (دلار استرالیا) برای برنامه لیسانس هنر و علوم انسانی و $43680 (دلار استرالیا) برای برنامه های لیسانس علوم یا علوم پزشکی مدنظرخود قرار دهید.
 • شهریه تحصیل در مقاطع مختلف این کشور چقدر است؟ لیسانس 30840$ الی 31596$ (دلار استرالیا)، فوق لیسانس 20000$ الی 37000$ (دلار استرالیا)، و دکترا 14000$ الی 37000$ (دلار استرالیا).
 • هزینه زندگی در استرالیا چقدر است؟ هزینه سالیانه زندگی در کشور استرالیا در حدود $20290 (دلار استرالیا) معادل $14600 (دلار آمریکا) است.
 • آیا به دانشجویان استرالیا بورسیه تحصیلی نیز تعلق می گیرد؟ پاداش های استرالیا همان بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی بین المللی تامین مالی شده توسط دولت استرالیا می باشد که در دسترس دانشجویان داخلی و خارجی است. بورسیه ها و گرانت های دولت استرالیا یا Australia Awards Endeavour Scholarships and Fellowships اساسا با محوریت تحصیلات تکمیلی و تحقیق و پژوهش به دانشجویان خارجی اعطا می شود.
3/5 - (2 امتیاز)

2 دیدگاه برای “هزینه تحصیل و زندگی در استرالیا

 1. محمدی گفت:

  سلام خسته نباشید ضمن تبریک عید فطر سوالی داشتم من تریدر فارکس هستم و ماهانه بین 8 تا 12 هزار دلار آمریکا درآمد دارم و میخوام به کشوری مهاجرت کنم که مالیات زیادی بدم ولی دولت هم خدمات زیادی برام فراهم کنه بنظرتون استرالیا گزینه خوبیه ؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   در خصوص نحوه مهاجرتتون فکر کردید؟ با کدوم یک از ساب کلاس های استرالیا میخواین مهاجرت کنید؟
   ابتدا رزومه تون رو بفرمائید تا بتونم راهنماییتون کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *