شرایط دانمارک

هزینه تحصیل و زندگی در دانمارک

هزینه تحصیل و زندگی دانمارک

یکی از معیارهای مهم در امر تصمیم گیری برای مهاجرت سطح هزینه ها در کشور انتخابی می باشد و در این مقاله به بررسی هزینه تحصیل و زندگی در دانمارک پرداخته ایم. شرایط و هزینه تحصیل و زندگی در دانمارک ثابت نبوده و در طول زمان تغییر نموده است. به صورت کلی ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله به بررسی هزینه تحصیلی و زندگی در این کشور و ارائه راهکار برای کاهش هزینه تحصیل و زندگی در کشور دانمارک پرداخته ایم. در همین راستا نیز تلاش کردیم تا پاسخ سوالات زیر را تهیه کنیم:

 • وضعیت شهریه ها در دانشگاه های دانمارک چگونه است؟

 • هزینه یک ماه زندگی دانشجوئی در دانمارک چقدر است؟

 • آیا امکان اخذ بورسیه تحصیلی در دانمارک برای دانشجویان خارجی فراهم می باشد؟

هزینه تحصیل در دانمارک

هزینه تحصیل بسته به رشته و دانشگاه متفاوت است ولی به صورت کلی در جدول زیر هزینه تحصیل در برخی رشته ها و مقاطع ارائه شده است:

هزینه تحصیل در مقطع AP (فوق دیپلم) رشته های بازاریابی و طراحی مد

یورو (€) کرون
ترم اول 6200 46,500
ترم دوم 3600 27,000
سال دوم 6000 45,000
اخذ یک سال مجدد 6000 45,000

هزینه تحصیل در مقطع AP (فوق دیپلم) رشته های علوم کامپیوتر، مولتی مدیا و تکنیکال

یورو (€) کرون
ترم اول 7500 56,250
سال اول (ترم 1 + ترم 2) 4900 36,750
سال دوم (ترم 3 + ترم 4) 8000 60,000
ترم 5 2000 15,000
اخذ یک سال مجدد 8000 60,000

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی

یورو (€) کرون
ترم اول و دوم 7800 58,500
ترم سوم 2500 18,750

متقاضیان بین المللی تحصیل در دانمارک که عضو اتحادیه اروپا و سوئیس هستند قادر به تحصیل رایگان در این کشور می باشند. متقاضیان دارای اقامت دائم کشور دانمارک، متقاضیانی که دارای اقامت موقت قابل تغییر و اصلاح به اقامت دائم می باشند و فرزندان تبعه های غیر اتحادیه اروپایی که به واسطه کار والدین خود اقامت موقت دانمارک را اخذ نمودند نیز قادر به تحصیل رایگان در دانمارک می باشند. مبلغ شهریه در دانمارک پیشتر اعلام گردید، این مقدار باید در هنگام تقاضای ویزای تحصیلی پرداخت شده باشد. شرایط تقاضای ویزای تحصیلی بطور مختصر به شرح زیر می باشد:

 • داشتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه ها یا موسسات آموزشی دانمارک
 • اثبات استطاعت مالی با پرینت گردش حساب و…

به منظور اطلاع از این موضوع بطور مفصل مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی در دانمارک را مطالعه نمایید.

بورس و کمک هزینه تحصیلی در دانمارک

امکان استفاده از بورس و کمک هزینه ها برای متقاضیان بین المللی فراهم شده است. طرح های مختلفی برای این افراد در نظر گرفته شده است. این طرح ها به شرح زیر می باشند: طرح Nordplus: این طرح مربوط به شهروندان با تابعیت کشورهای منطقه بالتیک و اسکاندیناوی می باشد. طرح Erasmus: این طرح نیز به دانشجویان عضو اتحادیه اروپا و کشور سوئیس تعلق می گیرد. این بورسیه تا مدت 3-12 ماه به این دانشجویان برای اتمام تحصیل فرصت می دهد. طرح Erasmus Mundus: این طرح بطور مشترک برای تمام دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی ارشد طراحی گردیده است. این طرح برای رشته های خاصی در این مقطع قابل استفاده می باشد.

طرح بورس تحصیلی دولتی در دانمارک

این طرح به تعداد اندکی از دانشجویان غیر اروپایی که دارای شرایط خاصی هستند تعلق می گیرد. این بورسیه را موسسات آموزش عالی اعطا می نمایند. شرایط خاص مربوط به این طرح به شرح زیر می باشد:

 • فرد از سایر کشورهای اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس محسوب گردد.
 • فرد در مقاطع تحصیلات تکمیلی بطور تمام وقت ثبت نام نموده باشد.
 • فرد دارای اقامت موقت دانشجویی باشد.

با وجود یکی از حالات زیر صلاحیت اخذ این بورسیه از فرد سلب می گردد:

 • تقاضای اخذ پذیرش از موسسه آموزش عالی هنر را داشته باشد.
 • بطور قانونی شهروندی دانمارک محسوب گردد.
 • براساس ماده 9 قانون اتباع خارجی به عنوان فرزند والدین غیر دانمارکی اقامت دائم دانمارک را اخذ نموده باشد.
 • براساس ضوابط و قوانین دانمارک متقاضی حق استفاده از کمک هزینه مالی دولتی را داشته باشد.

به صورت کلی در دانمارک بورس ها به دو بخش تقسیم می گردند: بورسیه با پوشش تمام هزینه تحصیل و کمک هزینه تامین هزینه زندگی. این موضوع که متقاضی قادر به اخذ و استفاده از کدامیک از این دو است، با تصمیم دانشگاه است. جهت آگاهی از سایر شرایط برای اخذ بورسیه مقاله بورسیه دانمارک را مطالعه نمایید.

هزینه زندگی در کشور دانمارک

کشور دانمارک جزء کشورهای گران قیمت محسوب می گردد. با رعایت موارد زیر هزینه های زندگی متقاضیان تا حد قابل توجهی کاهش می یابد. این موارد عبارتند از رفت و آمد با دوچرخه برای رفتن به دانشگاه و مصرف وعده های غذایی در منزل. بنابراین می توان گفت هزینه زندگی در دانمارک تا حد زیادی به سبک زندگی فرد وابسته می باشد. توصیه می گردد؛ دانشجویان بین المللی اقدام به افتتاح حساب در دانمارک نمایند.

برای این منظور شماره شناسایی یا CPR در ابتدا اخذ می گردد. فرد ملزم به پرداخت هزینه های یک سال ابتدایی خود در این حساب می باشد. در این شرایط در هنگام پرداخت هزینه ها نیاز به وجه نقد ندارد. همچنین قادر به انتقال پول به حساب مورد نظر می باشد. این حساب افتتاح شده باید در سیستم مالی عمومی Nemkonto ثبت گردد. ثبت این حساب به دولت مجوز دسترسی جهت پرداخت حقوق و کسر مالیات یا تخفیفات را می دهد.

هزینه تحصیل و زندگی در دانمارک

میانگین هزینه های زندگی دانمارک

میانگین هزینه های زندگی در کشور دانمارک در جدول زیر ارائه شده است:

هزینه های زندگی مبلغ به کرون
اجاره بهای مسکن در دانمارک 2,500 – 4,000 کرون
هزینه های بیمه و خدمات درمانی 200 کرون
هزینه های تلفن همراه و تماس 150 – 200 کرون
هزینه خورد و خوراک 1,500 – 2,000 کرون
حمل و نقل و جابجایی 300 کرون
سایر مخارج شخصی 1000 کرون

بررسی هزینه تحصیل و زندگی در دانمارک

به صورت کلی هزینه شهریه برای تحصیل در دانمارک بین 6,000-16,000 یورو که معادل 45,000-120,000 کرون می باشد و هزینه زندگی در دانمارک نیز ماهانه بین 600-900 یورو است. به منظور آشنایی با مهاجرت تحصیلی به مقاله مهاجرت تحصیلی به دانمارک مراجعه نمایید. مخارج و هزینه های زندگی در دانمارک مشابه کشورهایی همچون سوئد و آلمان می باشد. دانشجویان محصل در شهرهای بزرگی چون کپنهاگ ماهانه 7000 کرون برای هزینه های زندگی نیاز دارند. این هزینه به ازای هر نفر همراه به اندازه 3500 کرون افزایش می یابد. دانشجویان محصل در شهرهای کوچک تر ماهانه 5000 کرون نیاز خواهند داشت. این هزینه به ازای هر نفر همراه به اندازه 2500 کرون افزایش می یابد.

از این رو متقاضیان با اقدام برای یک شهر کوچک تر می توانند برای یافتن کار دانشجویی اقام نمایند. سپس برای ادامه تحصیل در شهر بزرگتر اقدام نمایند. همانطور که ذکر شد امکان کار ضمن تحصیل در دانمارک فراهم می باشد. برای اطلاع در این زمینه مقاله کار ضمن تحصیل در دانمارک را مطالعه نمایید. برای اطمینان از درستی مسیر پیش رو با مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید. مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با ارائه راهکارهایی مسیر پیش روی شما را آسان تر می نمایند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *