شرایط فرانسه

هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه

هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه

افراد زیادی در پی کسب اطلاع در خصوص مهاجرت به فرانسه هستند بدین جهت در این مقاله هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه مورد بررسی قرار می گیرد. چرا که کسب اطلاع در خصوص هزینه ها در فرانسه یکی از مهم ترین موضوعات در مورد مهاجرت به این کشور بوده و معمولا بیشترین سوالاتی که در جلسات مشاوره مهاجرتی مطرح می شود در این باره است. هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه مورد توجه بسیاری از متقاضیان ورود به کشور فرانسه می باشد؛ زیرا پیش از هر اقدامی بررسی هزینه های موجود کمک بسیاری در انتخاب صحیح کشور مورد نظر می نماید، در زیر هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه را برای شما عزیزان مورد بررسی قرار می دهیم.

کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با نگارش مقاله پیش روی در پی پاسخ به سوالات زیر هستند:

 • تحصیل در فرانسه برای دانشجویان خارجی چقدر هزینه بر می دارد؟
 • آیا دانشجویان خارجی حق درخواست بورسیه تحصیلی در فرانسه را دارند؟

هزینه تحصیل در کشور فرانسه در 2023

افرادی که به دنبال اخذ ویزای تحصیلی فرانسه هستند، همواره موضوع هزینه های تحصیل در کشور فرانسه برایشان مهم می باشد؛ زیرا هزینه ها در این کشور، نسبت به مابقی کشورهای اروپایی نسبتا کمتر می باشد. دانشگاه ها در فرانسه به دو بخش عمومی (دولتی) و بین الملل (خصوصی) تقسیم می شوند و دانشگاه های دولتی تنها برای شهروندان تابعه فرانسوی می باشد، هزینه شهریه در دانشگاه های دولتی بسیار ارزان است، تقریبا شهریه یک سال تحصیلی حدود 250€ (یورو) می باشد.

البته دانشجویان بین الملل تنها در شرایطی که بتوانند بورسیه تحصیلی و یا اسپانسری دولت را اخذ نمایند، می توانند در دانشگاه های دولتی تحصیل کنند، در غیر این صورت دانشگاه های خصوصی برای دانشجویان بین الملل آماده پذیرش می باشد که هزینه این دانشگاه ها از حدود 800€ (یورو) در هر ترم شروع شده و تا 15000€ (یورو) ادامه دارد، این میزان هزینه تحصیل در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی به نسبت ارزان تر می باشد.

هزینه تحصیل دانشجویان بین المللی در فرانسه

آموزش و پرورش در فرانسه اکثرا به صورت دولتی است، به این معنی که هزینه های تحصیلی نسبتا کم و یا در مواقعی رایگان می باشد، به همین منظور بسیاری از دانشجویان به دنبال تحصیل رایگان در فرانسه هستند. به طور متوسط، در یک دانشگاه عمومی حدود 200€ (یورو) در سال برای دانشجویان اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا هزینه می شود، با این حال، هزینه بسته به برنامه انتخابی متغیر است.

به عنوان مثال، مطالعه هزینه پزشکی حدود 450€ (یورو) در سال و مهندسی حدود 620€ (یورو) است، برنامه های کارشناسی ارشد و دکتری در فرانسه نیز گران تر هستند، میانگین سالیانه 260€ (یورو) و آخرین 396€ (یورو) در سال می باشد و هزینه تحصیل در یک موسسه خصوصی، مدارس عالی و Grandes Écoles ها می توانند در هر سال بین 250€ تا 20000€ (یورو) هزینه کنند. هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه گزینه ای است که باید به صورت مجزا بررسی گردد.

هزینه تحصیل و زندگی در کالج های فرانسه

متوسط ​​هزینه های تحصیل برای حضور در کالج زبان در فرانسه یا دیگر رشته ها با یکدیگر متفاوت می باشد، با توجه به نوع کالجی که مایل به حضور در آن هستید، دوره ها تقسیم بندی می شود و شرایط این دوره ها وابسته به اینکه شما از اروپا یا کشورهای غیر اتحادیه اروپا باشید، نمی باشد. نرخ متوسط ​​برای تحصیلات از 300€ (یورو) در هر دوره تا 6000€ (یورو) در هر دوره متفاوت است، باز هم این مقدار بر اساس تعدادی از عوامل متفاوت است. علاوه بر این، اگر شما یک دانش آموز بین المللی هستید، لازم است که این مدرک را ارائه دهید.

به صورت میانگین هزینه خواندن زبان فرانسه در فرانسه بسته به نوع کالج همانطور که در بالا ذکر شد متفاوت است و در این میان دانشجویان باید هزینه های زندگی را نیز در نظر داشته باشند که به صورت میانگین می توان بین 450€ تا 800€ (یورو) ماهیانه در شهرهایی به غیر از پاریس تخمین زد.

بورسیه تحصیلی در فرانسه در 2023

به عنوان یک دانشجوی بین المللی، ممکن است از طریق بورس تحصیلی عالی ایفل، تحصیلی که توسط وزارت امور خارجه فرانسه ارائه می شود واجد شرایط باشید. برخی از دانشگاه ها بورس تحصیلی به ارزش 10000€ (یورو) برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند که از دانشجویان دارای شایستگی های علمی استقبال می کنند (عمدتا از دوره های کارشناسی ارشد و دکترا)، تعدادی کمک های مالی و کمک هزینه تحصیلی از فرانسه به شهروندانی که مایل به ادامه تحصیل در فرانسه هستند، وجود دارد، تعداد وجوه، اعتماد و کمک های مالی برای دانش آموزان بین المللی بسیار کمتر است.

گزینه های مختلفی وجود دارد که شامل کمک مالی و دولتی فرانسه برای هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور، کمک های دولتی بومی یا کمک های سازمان های بین المللی و غیر دولتی می شود. کمک مالی در فرانسه می تواند بر اساس نیاز به کمک بر اساس شایستگی به دانش آموز اختصاص یابد؛ زیرا بعضی موسسات وجود دارند که به دانشجویان در هزینه های زندگی نیز کمک میکنند. اخذ بورسیه تحصیلی در فرانسه به هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه کمک شایانی می نماید.

انواع بورس تحصیلی در فرانسه در 2023

برخی از بورس تحصیلی داخلی و خارجی موجود در موسسات دانشگاهی در فرانسه می توانند هزینه های جزئی یا کلی هزینه تحصیل در کالج را پوشش دهند. در مقاله هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه به بیان چندین مورد بورسیه تحصیلی فرانسه برای دانشجویان خارجی می پردازیم:

 • بورسیه تحصیلی Memar Michaela Farnum توسط شرکت مطالعات بین المللی در خارج از کشور (ISA)
 • بورسیه تحصیلی دکتر کارلوس E یادبود بین المللی در خارج از کشور
 • دانشجویان شاتوبرندی توسط دانشگاه ایلینوی.
 • IES در خارج از کشور در یک بورس تحصیلی خارجی توسط موسسه آموزش بین المللی دانشجویان
 • بورس تحصیلی تنوع ISA توسط مطالعات بین المللی در خارج از کشور
 • بورس تحصیلی تابستانی GSE با تجربه دانشجویان جهانی
 • بورس تحصیلی BSE توسط دانشجویان جهانی
 • بورس تحصیلی GSE توسط تجربه دانشجویان جهانی
 • کمک هزینه تحصیلی بورن و بورس تحصیلی بورن برای تحصیلات بین المللی
 • دانشگاه آرکادیا گیلمن کمک هزینه تحصیلی
 • بورس تحصیلی Annette Kade توسط برنامه بین المللی دانشجویان

گرچه میزان کمک مالی برای دانشجویان بین المللی محدود است، هزینه تحصیل در فرانسه در مقایسه با هزینه های کشورهای دیگر بسیار کمتر است. اگر علاقه مند به دریافت کمک مالی برای کمک به پوشش هزینه های تحصیل در کالج باشید، باید با بخش مالی دانشکده که مایل به شرکت در آن هستید صحبت کنید، آنها می توانند برنامه های کاربردی، رویه ها و سایر اطلاعات مهم را برای کمک به شما در جهت درست ارائه کنند.

هزینه تحصیل و زندگی در پاریس فرانسه

سیستم حمل و نقل در کشور فرانسه

فرانسه دارای یک سیستم حمل و نقل عمومی چشمگیر است و مهاجرانی که در شهرهای بزرگ زندگی می کنند متوجه خواهند شد که زندگی بدون ماشین آسان است. علاوه بر این، بعضی موسسات که در هزینه های زندگی به دانشجویان در فرانسه کمک می کنند، کارتی به آن ها ارائه می کنند که معمولا یک ساله بوده و بسیاری از هزینه های حمل و نقل را با تخفیف در برمیگیرند و همچنین، بسیاری از کارفرمایان در پاریس حتی بخشی از هزینه های حمل و نقل را نیز یارانه می دهند. از سوی دیگر زیرساخت های روستایی به همان اندازه جامع نیستند که شهرها و اقوام ساکن در مناطق روستایی، ممکن است نیاز به خرید یک ماشین داشته باشند که می تواند باعث افزایش هزینه زندگی روستایی نسبت به پیش شود.

هزینه زندگی در فرانسه در 2023

هزینه زندگی در فرانسه در سال 2023 بالاتر از بسیاری از کشورهای همسایه اروپای غربی است، اگرچه پاریس یکی از دلایل اصلی این امر است. بقیه مناطق کشور، به ویژه در مناطق روستایی و جنوب فرانسه، هزینه زندگی کمتری برای افراد خارجی دارد، اگر فکر می کنید هزینه های بالای زندگی در فرانسه به ویژه در شهرهای بزرگ، بیش از حد است، به یاد داشته باشید که فرانسه نیز یکی از بالاترین استانداردهای زندگی در جهان را دارد و با در نظر گرفتن هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه بسیاری از افراد برای این کشور اقدام می نمایند.

براساس OECD (سازمان همکاری اقتصادی و توسعه) این تعادل در زندگی در فرانسه و عملکرد تعادل بالاتر از حد متوسط ​​است، همچنین یک احساس عموم قوی از جامعه وجود دارد، مردم فرانسوی تمایل بیشتری به مشارکت شهروندی دارند، به این معنی که آنها واقعا در مورد آنچه در کشورشان اتفاق می افتد، مراقبت می کنند. این ممکن است به این دلیل باشد که آن ها از لحاظ مالی به عنوان یک کشور با یک سیستم امنیتی گسترده فرانسه فرق می کنند، اما هنوز به نفع فرانسه است.

هزینه تحصیل و زندگی در پاریس فرانسه

چرا افراد شهر پاریس را انتخاب می کنند؟ بعضی ها می خواهند ایده رومانتیک پاریس را ببینند اما بعضی افراد این شهر را به دلیل استقرار شرکت های بین المللی برای استخدامی انتخاب می کنند. مقایسه هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه، توسط آمار Numbeo نسبت به شهرهای دیگر:

 • حدود 20% گران تر از مادرید است.
 • حدود 22% گران تر از ریودوژانیرو است.
 • حدود 10% گران تر از مونیخ و رم است.
 • حدود 6% گران تر از بروکسل است.
 • حدود 5% گران تر از هنگ کنگ است.
 • حدود 1% گران تر از لس آنجلس است.
 • حدود 3% ارزان تر از لندن است.
 • حدود 1% ارزان تر از توکیو است.
 • حدود 17% ارزان تر از نیویورک است.

هزینه های رستوران در فرانسه

هزینه های رستوران رفتن در کشور توریستی فرانسه عبارتند از:

انواع هزینه میزان هزینه در فرانسه (یورو)
یک وعده غذایی، رستوران ارزان قیمت €14.00
غذا برای 2 نفر، رستوران متوسطه، سه دوره €50.00
McMeal در مک دونالد (یا غذای ترکیبی معادل) €8.50
کاپوچینو (به طور منظم) €2.83
پپسی (بطری 0.33 لیتر) €2.49
آب (0.33 لیتر بطری) €1.66

بخش مواد غذایی (سوپر مارکت) در فرانسه

هزینه تامین مواد غذایی در کشور فرانسه شامل موارد زیر است:

انواع هزینه میزان هزینه در فرانسه (یورو)
شیر (یک لیتر) €1
نان سفید تازه (500 گرم) €1.43
برنج (یک کیلوگرم) €1.83
12 تخم مرغ €2.99
سینه مرغ (یک کیلوگرم) €15.43
گوشت گاو (یک کیلوگرم) €10.20

حقوق و تامین مالی در فرانسه

میانگین حقوق سالانه در فرانسه 49500€ (یورو) می باشد که با توجه به هزینه های زندگی در این کشور رقم مقبولی است. در این مقاله به توضیحاتی در خصوص هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه پرداخته شد، در صورتی که مایل به اخذ اطلاعات در خصوص بهترین کشور و بهترین روش برای مهاجرت از جمله ویزای کار فرانسه و یا ویزای تحصیلی فرانسه، همراه با هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه هستید با مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نموده و مشاوره دریافت نمایید.

سوالات پرتکرار درباب هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه

سوالاتی که پیرامون هزینه ها در فرانسه مطرح می گردد شامل موارد زیر است:

 • هزینه تحصیل در فرانسه چقدر است؟ هزینه تحصیل در مراکز دولتی رایگان و در مراکز خصوصی به میزان 9000€ الی 12000€ (یورو) متغیر است.
 • گران ترین شهر فرانسه برای زندگی کدام است؟ شهر پاریس بیشترین هزینه های زندگی را به خود اختصاص داده است که به میزان 1500€ (یورو) است.
 • هزینه تحصیل زبان فرانسوی چقدر است؟ هزینه تحصیل زبان فرانسوی در دانشگاه های دولتی 2000€ (یورو) و در مراکز خصوصی به میزان 6000€ (یورو) است.
 • شرایط بورسیه تحصیلی در فرانسه چیست؟ مکاتبه با استاد راهنما، دانش زبان فرانسوی، قبولی در آزمون ورودی، مقاله بین المللی.
 • هزینه کالج زبان در فرانسه چقدر است؟ شهریه تحصیل کالج زبان در فرانسه از 2000€ الی 6000€ (یورو) متغیر است.
5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  58  =  67