هزینه زندگی در نروژ

هزینه تحصیل و زندگی در نروژ

هزینه های تحصیل و زندگی درکشور نروژ

بهتر دیدیم برای آگاهی از میزان هزینه تحصیل و زندگی در نروژ نوشتاری را برای دانشجویان ایرانی علاقه مند به تحصیل در این کشور تهیه نمائیم. شما دانشجویان عزیز با اشراف کامل به این موضوع می توانید به درستی برای مهاجرت به این کشور برنامه ریزی کرده و زندگی راحتی را در این کشور تجربه نمائید. موسسه حقوقی و مهاجرتی سفیران سروش سعادت در این نوشتار مشخصا به بررسی هزینه ها پرداخته و شما عزیزان علاقه مند به موضوع ادامه تحصیل در اروپا و یا سایر کشورها می توانید با مراجعه به مقالات کشورهای دیگر از راه های مهاجرتی و ابزار مورد نیاز آن برنامه ها مطلع گردید.

آیا تحصیل در همه مقاطع دانشگاهی نروژ رایگان است؟

آیا جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی کشور نروژ همانند آلمان و اتریش شرط قبولی در کنکور دولتی کشور مبدا مرورد نیاز است؟

در ادامه این نوشتار به جواب این سوالات پرداخته ایم.

هزینه های تحصیلی در کشور نروژ

دانشگاه های این کشور معمولا مبلغی به عنوان شهریه در تمامی مقاطع تحصیلی دریافت نمی کنند. دانشجویان باید در هر ترم تحصیلی با توجه به رشته تحصیلی خود مبلغی بین 300 تا 600 کرون بپردازند. این مبلغ برای هزینه های آزمون، کمک هزینه برای خدمات رفاهی دانشجویان مانند خدمات بهداشتی، مشاوره، خدمات ورزشی و فعالیت های هنری می باشد.

همچنین باید به این موضوع اشاره کرد که با پرداخت مبلغی که در بالا ذکر شد کارت دانشجویی برای دانشجو صادر می شود تا از وسایل حمل و نقل عمومی و تخفیفات برای بلیط مراسم فرهنگی استفاده نماید. اما دانشگاه های خصوصی شهریه هر ترم و مبالغی برای برنامه های در نظر گرفته شده دریافت می نمایند ولی می توان گفت شهریه های دریافتی در دانشگاه های خصوصی نیز به نسبت دانشگاه های کشورهای دیگر مبلغ ناچیزی می باشد. باید به این نکته اشاره کرد که دانشجویان خارجی و بین المللی مبالغ بیشتری را نسبت ب دانشجویان نروژی پرداخت نمی کنند. در ادامه به بررسی هزینه های مقاطع مختلف تحصیلی می پردازیم.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در نروژ

این روزها میل به مهاجرت و همچنین عواملی تاثیر گذار در کشورمان باعث شده که سن مهاجرت کاهش یابد و خانواده ها از سنین پایین و حتی قبل از دانشگاه فرزندان خود را راهی بهترین کشورها نمایند. می توان شرایط ورود به مقطع کارشناسی در نروژ برای دانشجویان خارجی را بدین صورت تعریف نمود: متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی دارند باید به زبان نروژی مسلط باشند زیرا دروس در این مقطع تحصیلی به زبان نروژی تدریس می شود. متقاضیان برای تحصیل در این مقطع شهریه ای پرداخت نمی کنند و تحصیل به صورت رایگان برای دانشجویان در نظر گرفته شده است.

دانشجویان باید 30 واحد دانشگاهی که مرتبط به رشته تحصیلی آن ها می باشد را در خارج از دانشگاه بگذرانند. این مورد جزء موارد اجباری می باشد و دانشجویان با گذراندن این دوره می توانند پذیرش تحصیلی دریافت نمایند. دانشجویانی که به زبان نروژی تسلط ندارند باید به مدت یک سال دوره های زبان را بگذرانند و سپس وارد دانشگاه های این کشور شوند. یکی از شرایط دیگر برای تحصیل در این مقطع تسلط به زبان انگلیسی و ارائه مدرک IELTS 5.5 می باشد. متقاضیان باید توجه داشته باشند که امکان تحصیل در رشته های پزشکی و علوم پایه برای فرد امکان پذیر نمی باشد.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در نروژ

تحصیل در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد نیز به صورت رایگان امکان پذیر می باشد. تحصیل در بیشتر رشته ها به زبان انگلیسی نیز برای دانشجویان امکان پذیر می باشد. متقاضیان باید در این مقطع رشته ای را انتخاب نمایند که مرتبط با رشته تحصیلی مقطع کارشناسی باشد و 60 واحد در این دوره پاس کرده باشند. یکی از شروط تحصیل در این مقطع ارائه مدرک زبان IELTS 6.5 می باشد. دانشجویانی که توانسته اند در مقطع کارشناسی معدل 16 را کسب نمایند شانس بیشتری برای پذیرفته شدن در این مقطع را دارند. تحصیل در دانشگاه Telemark universitycollege به صورت رایگان می باشد و ثبت نام در این دانشگاه در فصل پاییز آغاز می شود. یکی از شروط مهم برای اخذ پذیرش در این دانشگاه ارائه مدرک زبان TOEFL 90 و IELTS 6.5 می باشد.

شرایط تحصیل در مقطع دکترا در نروژ

جهت بررسی هزینه های تحصیل و زندگی در نروژ باید اشاره کرد که تحصیل در مقطع دکترا نیز همانند دوره های پیشین به صورت رایگان ممکن می باشد. در این مقطع برای دانشجویان حقوق و دستمزد نیز در نظر گرفته شده است. دانشجویان در طول دوره تحصیلی و در هر ماه مبلغ 22 هزار کرون دریافت می نمایند. ممکن است این مبلغ در سال دوم تحصیلی به بعد افزایش یابد. مدت تحصیل در این مقطع تحصیلی با توجه به رشته تحصیلی فرد بین 3 تا 5 سال می باشد. برای مطالعه بیشتر در رابطه با تحصیل رایگان در این کشور می توانید به مقاله تحصیل رایگان در نروژ که توسط موسسه مهاجرتی سفیران سروش سعادت به نگارش در آمده مراجعه کرده و مقاله را مطالعه نمایید.

هزینه تحصیل و زندگی در کشور نروژ

هزینه های زندگی در کشور نروژ

برای بررسی هزینه های تحصیل و زندگی در نروژ باید بدانید که هزینه های زندگی در هر شهر متفاوت می باشد. و می توان گفت هزینه های زندگی در این کشور مبلغی بین 7.000 تا 10.000 کرون می باشد. این مقدار هزینه برای زندگی دانشجویی و برای یک نفر در نظر گرفته شده است و می تواند با توجه به نوع زندگی فرد این مبلغ متفاوت باشد.

در صورتی که دانشجو در این کشور همراه نیز داشته باشد هزینه های همراه نصف این هزینه ها می باشد. کشور نروژ جزء کشور های ثروتمند در دنیا می باشد و در عین حال جزء کشور های گران نیز محسوب می شود پس می توان گفت هزینه های زندگی در این کشور در سطح بالایی قرار دارد. اگر شخصی در طول تحصیل در خوابگاه های در نظر گرفته شده شده اقامت داشته باشد باید ماهانه مبلغ 3000 کرون بپردازد و اگر فردی قصد داشته باشد یک خانه معمولی اجاره کند باید ماهانه مبلغ 5000 کرون پرداخت نماید.

هزینه های خورد و خوراک در نروژ

در ادامه و برای بررسی هزینه های تحصیل و زندگی در نروژ قصد داریم به هزینه اقلام خوراکی در این کشور بپردازیم.

اقلام مصرفی مبلغ
هزینه تخم مرغ – 1 شانه 32 کرون
هزینه شیر – 1 بطری 13 کرون
هزینه نان – 1 قرص 6 کرون
هزینه مربا – 1 کیلویی 14 تا 28 کرون
هزینه نوشابه – 1 بطری 11 تا 20 کرون
هزینه پنیر خامه ای 20 کرون
هزینه گوشت چرخ کرده مرغ – 400 گرمی 20 کرون
گوشت گوساله – 1 کیلو 150 کرون
گوشت گوسفند – 1 کیلو 110 کرون
فیله مرغ – 1 کیلو 100 کرون
شکر – 1 کیلو 13 کرون
چای – 1 کیلو 120 کرون
روغن مایع – یک و نیم لیتری 25 کرون
آب میوه – 1 لیتری 12 کرون
هزینه سیب، پرتغال،انگور و گلابی  – هر یک کیلو 20 کرون
هزینه هویج – هر کیلو 10 تا 30 کرون
هزینه کاهو 15 تا 30 کرون

سایر موارد در زمینه هزینه تحصیل و زندگی در نروژ

در ادامه به بررسی برخی از هزینه های زندگی در نروژ می پردازیم. هزینه ماهانه حمل و نقل با وسایل نقلیه عمومی حدودا 600 کرون می باشد. متوسط هزینه در نظر گرفته شده برای برق و اینترنت در ماه 800 کرون می باشد. به طور متوسط می توان گفت هزینه متفرقه در ماه نیز 600 کرون می باشد. برای آگاهی بهتر از میران دقیق هزینه ها به مقاله هزینه زندگی در نروژ که مشخصا در این راستا نگارش شده است مراجعه نمائید. مقاله ای که مطالعه کرده اید اطلاعات مختصری را در رابطه با هزینه های تحصیل و زندگی در نروژ در اختیار شما قرار داده است. اگر همچنان سوالاتی در این رابطه برای شما پیش آمد می توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس بوده و از مشاوره های رایگان با کارشناسان حرفه ای بهره مند شوید و پاسخ سوالات خود را دریافت نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *