مهاجرت تحصیلی ژاپن

هزینه تحصیل و زندگی در ژاپن

هزینه تحصیل و زندگی در ژاپن

هزینه تحصیل و زندگی در ژاپن یکی از دغدغه های متقاضیان تحصیل در کشور ژاپن می باشد که ما در این مقاله قصد داریم که به تحلیل این موضوع بپردازیم. اصولا هزینه تحصیل و زندگی در کشور ژاپن بسیار بالا است اما امتیازات مهم تحصیل در ژاپن موجب آن می شود که علی رغم هزینه ها بالا، تحصیل در ژاپن به مشکلاتش اولویت داشته باشد. کیفیت آموزشی برتر، استاندارد زندگی بالا و از همه مهمتر امکان اخذ اقامت کاری در ژاپن از جمله دلایل اصلی تبدیل ژاپن به یکی از مقاصد معروف تحصیلی برای دانشجویان خارجی می باشد.

هم اکنون، در ژاپن 700 دانشگاه دولتی و خصوصی وجود دارد که بر طبق آخرین رنکینگ بین المللی QS در سال 2019، 4 دانشگاه ژاپنی از بین دیگر دانشگاه های این کشور جزو 100 دانشگاه برتر جهان می باشد. اهمیت و جایگاه آموزش آکادمیک در کشور ژاپن تا بدانجاست که بدانید از دهه 1950 به این طرف، فقط حدود 20 دانشمند ژاپنی برنده جایزه علمی نوبل شده اند. با اینکه هزینه تحصیل و زندگی در ژاپن تا حدودی بالا است اما راه های برای پوشش این هزینه ها نیز وجود دارد که ما در این مقاله به آن روش های تامین مالی تحصیل در ژاپن نیز اشاره خواهیم کرد. در پایان، کارشناسان مجرب ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده پاسخگوئی به سوالات هموطنان در هر مورد از موضوع تحصیل در ژاپن می باشند.

چرا تحصیل در ژاپن؟

دلایل خوبی برای تحصیل در ژاپن وجود دارد. برخی از دانشجویان به واسطه استاندارد آموزشی بالای ژاپن جذب تحصیل در دانشگاه های این کشور می شوند. در حالی که برخی دیگر از  دانشجویان به خاطر صرفا فرهنگ غنی ژاپنی و آشنایی نزدیک با این فرهنگ مشتاق تحصیل در ژاپن هستند. تقریبا همه ساله حدود 5 میلیون دانشجوی خارجی برای تحصیل عازم کشورهای خارجی می شوند که همه ساله نیز بر تعداد آن افزوده می شود. در این بین، کشور ژاپن با 150000 دانشجوی خارجی یکی از مقاصد بسیار معروف برای دانشجویان خارجی محسوب می شود. اگر بخواهیم امتیازات تحصیل در ژاپن را ذکر کنیم، ما به لیست زیر از امتیازات و دلایل تحصیل در ژاپن دست می یابیم:

 • بهره مندی از کیفیت آموزشی برتر
 • امکان آموزش زبان ژاپنی
 • فرصت آشنایی با فرهنگ ژاپنی
 • افزایش شانس اشتغال در ژاپن و خارج با ارتقای کیفی رزومه یا CV
 • فرصت مهارت آموزی و ارتقای سابقه کار
 • کار ضمن تحصیل برای پوشش هزینه تحصیل و زندگی در ژاپن
 • سطح پایین هزینه تحصیل و زندگی در ژاپن در مقایسه با آمریکا و انگلستان
 • وجود شهریه های پایین و بورسیه های فراوان

شرایط و هزینه تحصیل و زندگی در ژاپن

تحصیل در ژاپن و اخذ مدرک از دانشگاه های این کشور علاوه بر دریافت آموزش کیفیت بالا توسط دانشجویان باعث افزایش شانس موفقیت آنها در یافتن کار در سراسر دنیا می شود. چرا که مدرک دانشگاهی کشور ژاپن جزو معتبرترین مدارک آکادمیک جهان می باشد و مورد قبول اکثر کارفرمایان در جهان می باشد. شما برای تحصیل در ژاپن نیازمند رعایت 3 شرط اصلی می باشید. این شروط شامل ارائه مدرک دیپلم متوسطه و ریزنمرات آن با شرط معدل کل (GPA) 16 به بالا، تحویل مدرک زبان انگلیسی (IELTS یا TOEFL) و نیز کسب نمره قبولی در آزمون ورودی برخی رشته های خاص می باشد.

همانطوری که در مطالب فوق نیز بیان شد، دانشگاه های ژاپنی به خاطر ارائه برنامه های آموزشی کیفیت بالا و متنوع در هر سه مقطع لیسانس (3 ساله)، فوق لیسانس (2 ساله) و نیز دکترا (4 الی 5 سال) معروف هستند. شما در جدول زیر می توانید با برنامه های تحصیلی سال 2019 دانشگاه های دولتی ژاپن آشنا شوید.

لیسانس علوم (B.SC) 18 برنامه
لیسانس هنر (B.A.) 7 برنامه
لیسانس مهندسی (B.Eng) 5 برنامه
فوق لیسانس علوم (M.SC) 23 برنامه
فوق لیسانس هنر (M.A.) 9 برنامه
فوق لیسانس مهندسی (M.Eng) 6 برنامه
فوق لیسانس مدیریت بازرگانی (M.B.A) 5 برنامه
دکتر فلسفه (PhD) 10 برنامه

شرایط و هزینه تحصیل و زندگی در ژاپن

مدارک لازم برای اخذ پذیرش از ژاپن

قبل از پرداختن به بحث درباره مدارک و الزامات پذیرش از دانشگاه های ژاپنی، بایستی بدانید که شرط اصلی پذیرش از دانشگاه های ژاپنی همچنان شرکت در آزمون ورودی و قبولی در آن است. این آزمون ها با عنوان Examination for Japanese University Admission for International Students مخصوص داوطلبان خارجی می باشد که قصد تحصیل در ژاپن را دارند. این آزمون شامل تست آکادمیک و آزمون زبان است و هر سال دو بار ( در تابستان و پاییز) برگزار می شود. به این ترتیب، مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ژاپنی و مهاجرت به ژاپن از طریق تحصیل به شرح زیر است:

 • مدرک دیپلم متوسطه و ریزنمرات مربوطه
 • پاسپورت معتبر بین المللی
 • چند قطعه عکس پاسپورتی
 • مدرک اثبات تمکن مالی کافی جهت ساپورت مالی حین تحصیل در ژاپن
 • توصیه نامه یا مراجع از اساتید یا معلمان قبلی

ارزیابی وضعیت هزینه تحصیل و زندگی در ژاپن

مطابق آمارها و گزارشات دولتی، هزینه حضور سالیانه در دانشگاه های ژاپنی معمولا بین 500,000 الی  ¥1,000,000(ین ژاپن) می باشد. برخلاف بسیاری از کشورها، کشور ژاپن یک فرهنگ دانشگاهی ندارد که هزینه را با کیفیت برابر بداند. به عبارت دیگر، دانشگاه ها یا موسسات گران قیمت تر در ژاپن ضرورتا به معنای بهترین دانشگاه ها نیستند. پس به هنگام ارزیابی دانشگاه های ژاپنی توجه به تعداد ساعت واحدهای ارائه شده در هر ترم و کیفیت زیرساخت ها و تجهیزات و اساتید دانشکده  توصیه می شود.

اما در هنگام مقایسه این شهریه ها با شهریه های دیگر کشورها، متوجه این نکته می شویم که هزینه تحصیل در ژاپن نسبتا ارزان است. مطابق آمار، شهریه سالیانه یک دانشجو در دانشگاه های دولتی ایالات متحده در حدود $10,000 (دلار) یا بیشتر است در حالی که شهریه سالانه یک دانشجوی خارجی در دانشگاه های دولتی ژاپن حدودا ¥535,800 (ین ژاپن) یا معادل $5500 (دلار) است که نصف هزینه تحصیل در آمریکا است. اما دانشجویان خارجی در ژاپن هزینه های زندگی روزه مره ای مثل خرید اقلام غذایی، اجاره منزل، خرید کتب و … نیز دارند. بر اساس آمارهای دولتی، میانگین ماهیانه هزینه زندگی دانشجویی در کشور ژاپن در حدود ¥89,000 (ین ژاپن) یا US$790 (دلار) می باشد.

اخذ بورسیه و کاهش هزینه تحصیل و زندگی در ژاپن

بورسیه ها برای تقریبا کلیه دانشجویان خارجی در هر مقطعی در ژاپن فراهم است. اما همانند فرآیند اخذ پذیرش تحصیلی، درخواست برای بورس ژاپنی نیز فوق العاده رقابتی است. اسپانسر مالی کلیه بورسیه های تحصیلی ژاپن (MEXT Japan Scholarship) خود دولت ژاپن می باشد و مسئول ارزیابی وضعیت درخواست متقاضیان و نیز تخصیص بورسیه به متقاضیان نیز وزارت آموزش، فرهنگ، ورزش، فنآوری ژاپن (MEXT) می باشد. در واقع بورسیه Monbukagakasho (وزارت آموزش) را می توان خارج از کشور ژاپن و از طریق سفارت این کشور پیگیری کرد. مبلغ سالانه این بورس برای دانشجویان لیسانس، فوق لیسانس و دکترا به ترتیب ¥143000، ¥144000 و ¥145000 (ین) می باشد.

این بورسیه ها در واقع مجوز پوشش هزینه تحصیل و زندگی در ژاپن می باشد و در اختیار کلیه دانشجویان خارجی قرار دارد. ما در مقاله حاضر درباره هزینه تحصیل و زندگی در کشور ژاپن بحث کردیم و از شرایط و انتیازات تحصیل در این کشور پیشرفته آسیایی سخن گفتیم.  در این مسیر مهاجرتی خطیر، کارشناسان و مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده راهنمائی هموطنان عزیز می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *