مهاجرت تحصیلی سوئیس

هزینه تحصیل پزشکی در سوئیس

هزینه تحصیل پزشکی در سوئیس

پزشکی از جمله پر طرفدارترین رشته ها در سرتاسر دنیا می باشد و با توجه به رفاه اجتماعی و تولید ناخالص داخلی بالای سوئیس، آمار بیکاری زیر 1% و تورم پایین در این کشور، بسیاری از افراد تمایل دارند با توجه به هزینه تحصیل پزشکی در سوئیس به این ارزیابی برسند که این کشور را به عنوان مقد تحصیلی خود انتخاب کنند یا خیر. لازم به ذکر است در غالب موارد رشته های پزشکی با توجه به رقابتی بودن علاوه بر این که پذیرش آن ها نیازمند شرکت در آزمون ورودی دارد، به سختی مشمول کمک هزینه تحصیلی نیز می شوند. نتیجتا افراد باید توجه داشته باشند که باید روی تمکن مالی خود برای پرداخت هزینه تحصیل و زندگی در سوئیس حساب کنند نه کمک هزینه دانشگاه. در مقاله پیش رو تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به ارائه اطلاعاتی در خصوص تحصیل پزشکی درسوئیس پرداخته اند.

 • آیا تحصیل در سوئیس رایگان است؟
 • شرایط تحصیل در سوئیس برای دانشجویان ایرانی فراهم است؟
 • مزایای تحصیل پزشکی در سوئیس چیست؟
 • هزینه تحصیل در رشته های گروه پزشکی در سوئیس از طریق بورسیه قابل جبران است؟
 • بهترین دانشگاه های سوئیس برای تحصیل پزشکی کدامند؟

تحصیل در سوئیس

زبان های آلمانی، فرانسوی و ایتالیایی، زبان های رسمی کشور سوئیس هستند و اگر چه تقریبا تمامی رشته های دانشگاهی از جمله پزشکی به زبان انگلیسی نیز تدریس می شوند، اما کسانی که تمایل دارند پس از تحصیل نیز در سوئیس کار کنند باید خصوصا در رشته پزشکی و زیر مجموعه های آن، به یکی از این سه زبان نیز تسلط داشته باشند. تحصیل در سوئیس در واقع بهترین راه برای اخذ اقامت این کشور است چرا که این فرصت برای فارغ التحصیلان فراهم می شود که پس از اتمام تحصیلاتشان همچنان چند ماه در این کشور اقامت داشته باشند به دنبال کار باشند. اگر چه همان طور که ذکر شد بهتر است تحصیلات به زبان های رسمی سوئیس باشد اما همچنان تحصیل به انگلیسی پرطرفدار تر می باشد.

میزان هزینه تحصیل پزشکی در سوئیس

این که فرد چه زبان و چه دانشگاهی را در سوئیس برای تحصیل در رشته پزشکی انتخاب کند تاثیر عمده ای بر میزان شهریه وی دارد. هزینه تحصیل پزشکی در سوئیس در مقطع عمومی سالیانه تا حدود 400€ (یورو) تا 3700€ (یورو) و در مقطع تخصص 100€ (یورو) تا 900€ (یورو) در دانشگاه های دولتی می باشد. در دانشگاه های خصوصی هزینه های سالیانه به 40000€ (یورو) نیز می رسد و ضروری است که ذکر شود معمولا دانشگاه های گروه دوم یعنی دانشگاه های خصوصی راحت تر به دانشجویان بین المللی که نه تابعیت سوئیس را دارند و نه تابعیت یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا را، پذیرش می دهند. این در حالی است که در یک سری دیگر از کشورها دانشگاه های دولتی کاملا رایگان هستند و از آن جمله می توان به تحصیل در نروژ اشاره کرد.

میزان هزینه تحصیل پزشکی در سوئیس

هزینه زندگی برای تحصیل پزشکی در سوئیس

زندگی در سوئیس بسیار پر هزینه است و زوریخ که یکی از شهرهای مهم این کشور است، به عنوان گران قیمت ترین شهر دنیا خصوصا به لحاظ نرخ اجاره آپارتمان و خانه شناخته شده است. در واقع سوئیسی ها 20% درآمد ماهیانه خود را فقط صرف پرداخت اجاره منزل می کنند منتهی دانشجویان از آن جایی که اجازه کار تمام وقت ندارند و باید از بودجه از پیش تعیین شده خود برای پرداخت هزینه ها استفاده کنند برای زندگی در سوئیس در مضیقه خواهند بود.

یکی از راه های کم کردن هزینه های زندگی استفاده از خوابگاه دانشجویی سوئیس است که بسیار کم هزینه تر از آپارتمان های سوئیس می باشند. مطابق محاسبات سایت نامبیئو هزینه های زندگی در سوئیس 214% بیشتر از هزینه زندگی در ایران است و اجاره منزل در سوئیس در مقایسه با متوسط اجاره در شهرهای ایران 249% بیشتر است. در جدول ذیل برخی هزینه های اقلام مختلف در سوئیس برای محاسبه راحت تر به یورو بیان شده اند:

اقلام قیمت به یورو
وعده در رستوران متوسط 23€
یک بطری آب معدنی 3.14€
یک کیلوگرم برنج 2.70€
یک کیلوگرم پرتقال 3.42€
بلیت یک طرفه وسایل نقلیه عمومی 3.20€
ماهیانه آب، برق، گرمایش و سرمایش یک واحد 85 متری 173.60€
اجاره ماهیانه آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 1378.78€
اجاره ماهیانه آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 2543.30€

 مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در سوئیس

رشته پزشکی و زیر مجموعه های آن تقریبا در تمامی دانشگاه های دنیا آزمون ورودی دارند و به منظور ثبت نام نهایی مدارک ذیل مورد نیاز است:

 • نتیجه قبولی فرد در آزمون ورودی
 • مدرک بین المللی نشان دهنده تسلط فرد به یکی از زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی یا ایتالیایی
 • ریز نمرات مقطع تحصیلی قبلی با ترجمه رسمی
 • مدرک قبلی با ترجمه رسمی
 • هزینه بررسی مدارک
 • گواهی اثبات کننده توانایی فرد برای پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل در سوئیس
 • مدرکی که نشان دهنده تهیه منزل از سوی متقاضی تحصیل باشد

همچنین لازم به ذکر است اکثر افراد برای این که شانس قبولی خود را در آزمون ورودی افزایش دهند در دوره های پیش پزشکی که معمولا یک ساله هستند و غالبا به زبان آلمانی یا فرانسوی ارائه می شوند، نیز شرکت می کنند. در مقاله بالا که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده اطلاعاتی در خصوص هزینه تحصیل پزشکی در سوئیس بیان شد که امید است مطالعه آن مفید بوده باشد.

2/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :