مهاجرت تحصیلی مجارستان

هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان

هزینه زندگی دانشجویی در کشور مجارستان

از جاذبه های تحصیل در مجارستان برای دانشجویان ایرانی، پایین بودن هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان و شرایط مناسب زندگی در این کشور می باشد. هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان در این مقاله به صورت جامعی بررسی میشود. در قالب هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان، ما به بررسی تحصیل در مجارستان، شهریه های اخذ شده از دانشگاه های مجارستان، هزینه زندگی در مجارستان، شرایط پذیرش و غیره می پردازیم.

شهریه های تحصیلی در کشور مجارستان نسبت به دیگر کشورهای اروپایی بسیار ارزانتر و مقرون به صرفه تر است. دانشجویان خارجی و غیر اتحادیه اروپایی درحال تحصیل در دانشگاه های مجارستان بایستی شهریه پرداخت نمایند. هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان هم بیشتر به سبک زندگی دانشجو بستگی دارد. هزینه زندگی در مجارستان برای دانشجویان خارجی در حدود 600 تا 700 € یورو در ماه می باشد. هدف ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، ارائه آخرین و به روزترین اطلاعات و مشاوره های تخصصی در زمینه های مختلف حقوقی و مهاجرتی به هموطنان عزیز می باشد. جهت انجام مشاوره های دقیق و تضمینی درباره اخذ ویزای مهاجرتی به اروپا و مشور مجارستان با کارشناسان و وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

درباره کشور مجارستان

مجارستان کشوری با جمعیت 9.8 میلیون نفری در اروپای مرکزی واقع می باشد. پایتخت مجارستان، شهر بوداپست می باشد که توسط رودخانه دانوب به دو بخش تقسیم شده است. چشم انداز شهری آن با شاخص های معماری از قلعه های قرون وسطایی و ساختمان های نوکلاسیک عظیم در امتداد خیابان پست آندرسی تا پل زنجیره ای قرن 19 مشخص می شود. یکی از عوامل جذابیت مجارستان برای خارجی ها، تحصیل در دانشگاه های مجارستان است.

دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی متعددی در مجارستان حضور دارند که طیفی از برنامه های آموزشی را به دانشجویان خارجی ارائه می دهند. استاندارد آموزشی در مجارستان بالاست و شهریه های اخذ شده در مجارستان یکی از پایین ترین شهریه ها در اروپا به شمار می رود. اهمیت موضوع هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان تا بدانجاست که متقاضیان با اطلاع از این هزینه ها، اولا مقصد تحصیلی خود را در خارج به راحتی مشخص می کنند، ثانیا برای تحصیل خود در مجارستان می توانند برنامه ریزی صحیحی انجام دهند. ما در بخش های زیر از مقاله حاضر، شما را درجریان جزئیات این هزینه ها قرار می دهیم.

شهریه ها در دانشگاه های مجارستان

همانطوریکه گفته شد، شهریه در دانشگاه های مجارستان بسیار به صرفه و ارزان می باشد. این شهریه ها از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است. دانشجویان تحت برنامه  تحصیل با “بودجه دولتی”، معاف از پرداخت شهریه می باشند. دانشجویان خارجی و غیر اتحادیه اروپایی بایستی شهریه سالیانه تقریبا 2000 € در سال پرداخت بکنند. شهریه ها در مجارستان بسته به برنامه تحصیلی و دانشگاه انتخابی شما نیز متفاوت می باشد. ما در جدول زیر شما را با جزئیات شهریه های برنامه های مختلف دانشگاه های مجارستان آشنا می کنیم. لازم به ذکر است که در اکثر موسسات آموزش عالی مجارستان، شهریه ها بایستی قبل از ثبت نام پرداخت شود.

شماره رشته مبلغ شهریه
1 پزشکی و دندانپزشکی 13000-15000  € یورو
2 برنامه های رشته مهندسی 1600-2500 € یورو
3 برتامه های مدیریت بازرگانی 1200 € یورو
4 برنامه های روابط بین المللی 600-1000 € یورو

علاوه بر پرداخت شهریه ها، شما در دانشگاه های مجارستانی همچنین بایستی هزینه درخواست پذیرش، هزینه آزمون و هزینه ثبت نام، هر کدامیک در حدود 15 € را نیز پرداخت کنید.

میزان هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان

در حدود 600 تا 700 € در ماه هزینه زندگی در مجارستان برای دانشجویان خارجی برآورد می‌شود. این مقدار در حقیقت هزینه تغذیه، اجاره منزل، حمل و نقل، اقلام تحصیلی همانند کتاب و غیره را شامل می شود. هزینه های زندگی دانشجویان خارجی در مجارستان را می توان به صورت جدول زیر سرشکن کرد:

شماره عنوان هزینه کرد هزینه
1 اجاره یک آپارتمان کوچک در بوداپست از 70000 HUF

(220 EUR)

هزینه خدمات شهری (200-230 €).

2 اجاره اتاق در بوداپست ( در ماه) از 60000 HUF

(190 EUR)

+ هزینه خدمات شهری.

3 اجاره آپارتمان کوچک در محدوده خارج از شهر از 50000 HUF

(155 EUR)

+ هزینه خدمات شهری.

4 اجاره اتاق در محدوده خارج از شهر ( در ماه) از 20000 HUF

(60 EUR)

+ هزینه خدمات شهری.

5 حمل و نقل محلی در بوداپست حمل و نقل ماهانه بوداپست: 9.500 HUF

( 30 EUR)

حمل و نقل ماهانه بوداپست برایس دانشجویان : 3.450 HUF

(12 EUR)

تک بلیط: 350 HUF
6 1 قرص نان 270 HUF

(1 EUR; 1.5 USD)

7 1 بطری نوشیدنی مالت 250 HUF

(1 EUR; 1.4 USD)

8 1 بطری نوشیدنی محلی 1000 HUF

( 3.5 EUR; 3.5 USD)

9 1 لیتر شیر 220 HU

F (1 EUR; 1.4 USD)

10 یک وعده غذایی در بیرون 1.500- 2.500 HUF

(5-8 EUR; 6-12 USD)

11 منوی روزانه 890-1.500 HUF
12 بلیط سینما 1.090- 1.670 HUF

(4 EUR; 5.5 USD)

دیجیتال 3 بعدی 1.600- 2.100 HUF

هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان

گزینه تامین مالی دانشجویی در مجارستان

آن دسته از دانشجویان مستقل که مایل به یافتن گزینه های مالی برای تامین مالی تحصیلشان می باشند، آنها می توانند از مرکز وام دانشجویی مجارستان، وام های دانشجویی با نرخ سود مناسب اخذ کنند. برای درخواست وام دانشجویی، شما لازم است که روادید اقامت دائم مجارستان یا کارت مهاجرت داشته باشید و زیر 40 سال باشید. از آنجایی که مجارستان از این جریان مطلع است که دانشجویان ممکن است در بازپرداخت وام هایشان به مشکل برخورد کنند، یک سیستم بازپرداخت درآمد- محور دانشجویی را پیشنهاد می کند. این بدان معناست که مقدار پولی که لازم است پرداخت شود و نیز مهلت بازپرداخت اقساط وام، بسته به میزان درآمد دانشجو تعیین می شود.

گزینه دیگر برای تامین مالی تحصیلاتتان یافتن کار دانشجوئی در مجارستان از طریق سازمانهای کار دانشجوئی است. بر طبق قوانین مجارستان، دانشجوی خارجی حق انجام کار تمام وقت (8 ساعت) یا کار پاره وقت (1 یا 6 ساعت) را دارد، با این حال قراردادهای دانشجویی ممکن است که شرایط کار دانشجو را کنترل کند. حداقل دستمزد کار ساده برای 8 ساعت در روز در حدود 430 $ می باشد درحالی که دستمزد مشاغل مهارتی در مجارستان تقریبا 560 $ می باشد.

تحصیل رایگان در مجارستان

با توجه به مطالعات میدانی ما، می توان چنین استنباط کرد که شرایط تحصیل رایگان در مجارستان برای دانشجویان ایرانی از همه نظر فراهم می باشد. شهریه های تحصیلی معقول، هزینه های زندگی مقرون به صرفه تر، امکان انجام کار ضمن تحصیل، وجود کارهای تابستانی یا Summer Jobs، امکان اخذ وام و بورسیه های تحصیلی همگی در راستای تحصیل رایگان در مجارستان می باشند.

هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان از جمله مهمترین مباحث تحصیل رایگان در مجارستان می باشد که متقاضیان تحصیل در مجارستان بایستی به آن توجه ویژه ای داشته باشند. بر اساس نتایج حاصل از این مطالعه می توان چنین گفت که هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان بسیار ارزان و مقرون به صرفه است. شما برای تحصیل در مجارستان نیازمند پرداخت شهریه و هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان می باشید اما، در مقابل هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان، گزینه های مالی اخذ وام دانشجویی و نیز کار ضمن تحصیل در مجارستان برای دانشجویان خارجی فراهم است. در پایان در صورت نیاز به اخذ مشاوره های تخصصی در زمینه تحصیل در اروپا با کارشناسان خبره و با تجربه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 2 =