مهاجرت تحصیلی مجارستان

هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان

هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان

از جاذبه های تحصیل در مجارستان برای دانشجویان ایرانی، پایین بودن هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان و شرایط مناسب زندگی در این کشور است. هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان در این مقاله به صورت جامعی بررسی میشود. در قالب هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان، ما به بررسی تحصیل در مجارستان، شهریه های اخذ شده از دانشگاه های مجارستان، هزینه زندگی در مجارستان، شرایط پذیرش و غیره می پردازیم.

  • تحصیل در کدامیک یک از شهرهای مجارستان برای دانشجویان خارجی کم هزینه می باشد؟
  • برترین کالج ها و دانشگاه های کشور مجارستان در سال 2023 کدامند؟
  • میزان هزینه زندگی ماهیانه برای یک دانشجوی خارجی در مجارستان چه مقدار برآورد می شود؟

شهریه های تحصیلی در کشور مجارستان نسبت به دیگر کشورهای اروپایی بسیار ارزانتر و مقرون به صرفه تر است. دانشجویان خارجی و غیر اتحادیه اروپایی درحال تحصیل در دانشگاه های مجارستان بایستی شهریه پرداخت نمایند. هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان هم بیشتر به سبک زندگی دانشجو بستگی دارد. هزینه زندگی در مجارستان برای دانشجویان خارجی در حدود 600€ تا 700€ (یورو) در ماه است. هدف ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، ارائه آخرین و به روزترین اطلاعات و مشاوره های تخصصی در زمینه های مختلف حقوقی و مهاجرتی به هموطنان عزیز است. جهت انجام مشاوره های دقیق و تضمینی درباره اخذ ویزای مهاجرتی به اروپا و مشور مجارستان با کارشناسان و وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

درباره کشور مجارستان

مجارستان کشوری با جمعیت 9.8 میلیون نفری در اروپای مرکزی واقع است. پایتخت مجارستان، شهر بوداپست می باشد که توسط رودخانه دانوب به دو بخش تقسیم شده است. چشم انداز شهری آن با شاخص های معماری از قلعه های قرون وسطایی و ساختمان های نوکلاسیک عظیم در امتداد خیابان پست آندرسی تا پل زنجیره ای قرن 19 مشخص می شود. یکی از عوامل جذابیت مجارستان برای خارجی ها، تحصیل در دانشگاه های مجارستان است.

دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی متعددی در مجارستان حضور دارند که طیفی از برنامه های آموزشی را به دانشجویان خارجی ارائه می دهند. استاندارد آموزشی در مجارستان بالاست و شهریه های اخذ شده در مجارستان یکی از پایین ترین شهریه ها در اروپا به شمار می رود. اهمیت موضوع هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان تا بدانجاست که متقاضیان با اطلاع از این هزینه ها، اولا مقصد تحصیلی خود را در خارج به راحتی مشخص می کنند، ثانیا برای تحصیل خود در مجارستان می توانند برنامه ریزی صحیحی انجام دهند. ما در بخش های زیر از مقاله حاضر، شما را درجریان جزئیات این هزینه ها قرار می دهیم.

معرفی سیستم آموزش عالی مجارستان

اگرچه نظام آموزش عالی مجارستان در بین سایر کشورهای صاحب نام و معروف اروپایی مثل آلمان، فرانسه و یا انگلستان کمتر شناخته شده است. اما دانشگاه ها و کالج های این کشور مزایا و امتیازات زیادی به دانشجویان خارجی ارائه می دهند که مجارستان را به عنوان مقصد تحصیلی شماره یک خود انتخاب می کنند. از جمله این امتیازات می توان به تحصیل به زبان های انگلیسی و آلمانی، هزینه تحصیلی بسیار ارزان، شرایط مهاجرتی و اخذ ویزای آسان، محیط امن و آرام برای ادامه تحصیل، امکان اخذ اقامت و تابعیت اروپایی و غیره اشاره نمود. دانشگاه های مجارستان دامنه وسیعی از برنامه های تحصیلی را به دانشجویان خارجی پیشنهاد می کنند که همگی این برنامه ها نیز مطابق اصول استاندارد فرآیند بلونیا (Bologna process) است. اما بهترین دانشگاه های مجاری در سال 2023 عبارتند از:

دانشگاه رتبه بندی QS در سال 2023 رتبه بندی Times در سال 2023 رتبه بندی ARWU در سال 2023
University of Szeged 551 801 701
University of Debrecen 651 801
(Eötvös Loránd University (ELTE 701 601 601
University of Pécs 701 801
Budapest University of Technology and Economics 801 1201 901
Corvinus University of Budapest 1001 1201
Semmelweis University 251 601
Szent István University 801

شهریه ها فارغ از هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان

شهریه ها فارغ از هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان

همانطوریکه گفته شد، شهریه در دانشگاه های مجارستان بسیار به صرفه و ارزان می باشد. این شهریه ها از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است. دانشجویان تحت برنامه تحصیل با “بودجه دولتی”، معاف از پرداخت شهریه می باشند. دانشجویان خارجی و غیر اتحادیه اروپایی بایستی شهریه سالیانه تقریبا 2000€ (یورو) در سال پرداخت بکنند. شهریه ها در مجارستان بسته به برنامه تحصیلی و دانشگاه انتخابی شما نیز متفاوت می باشد. ما در جدول زیر شما را با جزئیات شهریه های برنامه های مختلف دانشگاه های مجارستان آشنا می کنیم. لازم به ذکر است که در اکثر موسسات آموزش عالی مجارستان، شهریه ها بایستی قبل از ثبت نام پرداخت شود.

شماره رشته مبلغ شهریه به یورو
1 پزشکی و دندانپزشکی 19000€ تا 21000€
2 برنامه های رشته مهندسی 1600€ تا 2500€
3 برتامه های مدیریت بازرگانی 1200€
4 برنامه های روابط بین المللی 600€ تا 1000€

علاوه بر پرداخت شهریه ها، شما در دانشگاه های مجارستانی همچنین بایستی هزینه درخواست پذیرش، هزینه آزمون و هزینه ثبت نام، هر کدامیک در حدود 15€ (یورو) را نیز پرداخت کنید.

میزان هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان

در حدود 600€ تا 700€ (یورو) در ماه هزینه زندگی در مجارستان برای دانشجویان خارجی برآورد می‌شود. این مقدار در حقیقت هزینه تغذیه، اجاره منزل، حمل و نقل، اقلام تحصیلی همانند کتاب و غیره را شامل می شود. هزینه های زندگی دانشجویان خارجی در مجارستان را می توان به صورت جدول زیر سرشکن کرد:

شماره عنوان هزینه میزان هزینه
1 اجاره یک آپارتمان کوچک در بوداپست از 351.663.30HUF معادل 800€ (+هزینه خدمات شهری 200€ تا 230€)
2 اجاره اتاق در بوداپست (در ماه) از 193.702.00HUF معادل 600€ (+هزینه خدمات شهری 200€ تا 230€)
3 اجاره آپارتمان کوچک در محدوده خارج از شهر از 250.113.24HUF معادل 400€ (+هزینه خدمات شهری 200€ تا 230€)
4 اجاره اتاق در محدوده خارج از شهر (در ماه) از 146.822.90HUF معادل 300€ (+هزینه خدمات شهری 200€ تا 230€)
5 حمل و نقل محلی در بوداپست حمل و نقل ماهانه بوداپست 9500HUF معادل 23.52€
حمل و نقل ماهانه بوداپست برای دانشجویان 9.500.00HUF معادل 12€
تک بلیط 350HUF
6 1 قرص نان 530.88HUF معادل 1.31€
7 1 بطری نوشیدنی مالت 800.00HUF معادل1.76€
8 1 بطری نوشیدنی محلی 711.76HUF معادل 1.10€
9 1 لیتر شیر 429.36HUF معادل 1.6€
10 یک وعده غذایی در بیرون 3.200.00HUF تا 15.000.00HUF معادل 7.92€ تا 37.13€
11 منوی روزانه 890HUF تا 1500HUF

با توجه به اطلاعات جدول فوق، اکنون می توان نمودار توزیع هزینه های دانشجوئی در مجارستان 2023 را بدین سان ترسیم کرد. همان گونه که در این نمودار هم مشخص است، بیشترین هزینه های زندگی در مجارستان به هزینه خرید از بازار تعلق می گیرد:

توزیع هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان

گزینه تامین مالی دانشجویی در مجارستان

آن دسته از دانشجویان مستقل که مایل به یافتن گزینه های مالی برای تامین مالی تحصیلشان می باشند، آنها می توانند از مرکز وام دانشجویی مجارستان، وام های دانشجویی با نرخ سود مناسب اخذ کنند. برای درخواست وام دانشجویی، شما لازم است که روادید اقامت دائم مجارستان یا کارت مهاجرت داشته باشید و زیر 40 سال باشید. از آنجایی که مجارستان از این جریان مطلع است که دانشجویان ممکن است در بازپرداخت وام هایشان به مشکل برخورد کنند، یک سیستم بازپرداخت درآمد- محور دانشجویی را پیشنهاد می کند. این بدان معناست که مقدار پولی که لازم است پرداخت شود و نیز مهلت بازپرداخت اقساط وام، بسته به میزان درآمد دانشجو تعیین می شود.

گزینه دیگر برای تامین مالی تحصیلاتتان یافتن کار دانشجوئی در مجارستان از طریق سازمانهای کار دانشجوئی است. بر طبق قوانین مجارستان، دانشجوی خارجی حق انجام کار تمام وقت (8 ساعت) یا کار پاره وقت (1 یا 6 ساعت) را دارد، با این حال قراردادهای دانشجویی ممکن است که شرایط کار دانشجو را کنترل کند. حداقل دستمزد کار ساده برای 8 ساعت در روز در حدود 430$ (دلار) می باشد درحالی که دستمزد مشاغل مهارتی در مجارستان تقریبا 560$ (دلار) است.

تحصیل رایگان در مجارستان

با توجه به مطالعات میدانی ما، می توان چنین استنباط کرد که شرایط تحصیل رایگان در مجارستان برای دانشجویان ایرانی از همه نظر فراهم می باشد. شهریه های تحصیلی معقول، هزینه های زندگی مقرون به صرفه تر، امکان انجام کار ضمن تحصیل، وجود کارهای تابستانی یا Summer Jobs، امکان اخذ وام و بورسیه های تحصیلی همگی در راستای تحصیل رایگان در مجارستان هستند.

هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان از جمله مهمترین مباحث تحصیل رایگان در مجارستان است که متقاضیان تحصیل در مجارستان بایستی به آن توجه ویژه ای داشته باشند. بر اساس نتایج حاصل از این مطالعه می توان چنین گفت که هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان بسیار ارزان و مقرون به صرفه است. شما برای تحصیل در مجارستان نیازمند پرداخت شهریه و هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان می باشید اما، در مقابل هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان، گزینه های مالی اخذ وام دانشجویی و نیز کار ضمن تحصیل در مجارستان برای دانشجویان خارجی فراهم است. در پایان در صورت نیاز به اخذ مشاوره های تخصصی در زمینه تحصیل در اروپا با کارشناسان خبره و با تجربه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

سوالاتی در خصوص هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان

مجارستان یک مقصد جذاب برای مهاجرت تحصیلی است و بدیهی است که متقاضیان سوالات فراوانی در خصوص تحصیل و هزینه های آن در مجارستان داشته باشند.

  • هزینه تحصیل در مجارستان چه مقدار است؟ هزینه تحصیل در کشور مجارستان به طور متوسط 7000€ (یورو) در سال است.
  • هزینه زندگی ماهانه در کشور مجارستان چه مقدار است؟ هزینه یک زندگی دانشجویی در کشور مجارستان 1200€ (یورو) در ماه است.
  • آیا دانشجویان می توانند در کشور مجارستان مشغول به کار شوند؟ طبق قوانین امکان کار دانشجویی در کشور مجارستان برای دانشجویان خارجی وجود دارد.
  • چگونه می توان هزینه های زندگی در مجارستان را کاهش داد؟ استفاده از خوابگاه دانشجویی یا بورسیه تحصیلی به دانشجویان کمک زیادی خواهد کرد.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *