شرایط اتریش

هزینه زندگی در اتریش

هزینه زندگی در اتریش

اتریش در سال 2020 یکی از اولویت های ایرانیان برای مهاجرت به اروپا محسوب می شود و در این مقاله هزینه زندگی در اتریش بررسی شده است. اگر چه هزینه ها در اتریش، از کشور همسایه یعنی مجارستان بالاتر است اما همچنان در مقایسه با یک سری دیگر از کشورها پایین می باشد. به عنوان مثال اتریش همیشه به “سوئیس ارزان” معروف بوده چرا که تقریبا اکثر هزینه ها در اتریش نصف هزینه در سوئیس است.

 • هزینه های زندگی در اتریش ماهیانه چقدر است؟
 • هزینه زندگی یک خانواده در اتریش چقدر است؟
 • زندگی در اتریش برای ایرانیان چگونه است؟
 • هزینه تحصیل در اتریش چقدر است؟
 • مزایا و معایت اتریش چه می باشند؟

این کشور، ترکیبی از صنعت و هنر، طبیعت و تکنولوژی، سنت و مدرنیسم و غیره است. شرایط بسیار مطلوب این کشور، مهاجران بسیاری را از روش های مختلف، راهی این کشور کرده است. در مقاله پیش رو که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده اطلاعاتی در خصوص هزینه زندگی در اتریش بیان گردیده است.

مهاجرت به کشور اتریش

اتریش (یکی از ده کشور برتر دنیا طبق آمار سال 2020) به مساحت و وسعت استان فارس ایران و با 8 میلیون نفر جمعیت و یازدهمین کشور ثروتمند دنیا با اقلیمی خاص در منطقه کوه های آلپ و همسایگی سوئیس و آلمان که از ان به عنوان خواهر کوچکتر آلمان نیز یاد میشود. با آب و هوایی معتدل و اقتصادی پویا و ثابت و کشوری توریسم خیز با حضور حد اکثری سازمانهای بین المللی و بشردوستانه. زبان کشور اتریش آلمانی است. بیش از 90% مردم این کشور به زبان آلمانی سخن میگویند. زبانی که در کشورهای همسایه مانند آلمان و سوئیس نیز کاربرد دارد.

اینفوگرافیک هزینه زندگی در اتریش

بهترین شهرهای اتریش

شهر وین در سال 2020 امپراطوری شهر ملبورن را پس از 7 سال کنار زد و در سال 2020 بهترین شهر دنیا شناخته شد. این آمار از طریق نشریه معتبر اکونومیست به چاپ رسید. پارامترهای اساسی زندگی معیار این انتخاب همیشه بوده است. پس از وین به تریب شهرهای گراتس، لینتس، زالتسبورگ، اینسبروک، کلاگن فورت، زانکت پولتن، برگنتس، آیزن اشتات، هشت شهر برتر دیگر اتریش جهت زندگی هستند.

مزایای کشور اتریش:

 • تحصیل رایگان
 • برخورداری از استانداردهای بالای زندگی
 • اقیلم مناسب (آب و هوای عالی) رشته کوه های آلپ
 • امنیت اجتماعی خوب
 • ثروتمند بودن کشور و نرخ بیاری پائین
 • سیستم درمانی رایگان و مناسب و…

معایب کشور اتریش:

 • زبان رسمی این کشور (آلمانی)
 • کوچکی این کشور (به وسعت استان فارس)
 • سخت بودن صدور ویزا برای ایرانیان
 • هزینه مسکن بالا در این کشور

هزینه زندگی در اتریش در سال 2020

در ده سال گذشته ایرانیان بیشماری به کشور اتریش مهاجرت کردند که بیشترین آنها از طریق ویزای تحصیلی خود را به این کشور رسانده اند. البته تحصیل رایگان و عدم نیاز به مدرک زبان دلیل انتخاب این روش از سوی ایرانیان بوده است. با توجه به فرهنگ و اقتصاد این کشور همچنان مورد انتخاب ایرانیان برای زندگی است. و از این رو باعث شده حتی در این باره انجمن های ایرانیان و رستورانهای ایرانی بیشمار و حتی مهمانی های ایرانی در این کشور برقرار شود. هزینه زندگی در این کشور در سال 2020 به طور ماهیانه در حدود 800€ (یورو) تا 1200€ (یورو) می باشد که متناسب با سبک زندگی و شهر محل اقامت فرد متفاوت است.

گرچه اتریش در میان ثروتمندترین کشورهای جهان جای گرفته است، هزینه عمومی زندگی در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی خیلی بالا نیست. آنچه که بیش از هر امر دیگری حائز اهمیت می باشد، این است که بین درآمد در این کشور و هزینه های زندگی در آن، تعدل برقرار است. هزینه زندگی یک خانواده 4 نفره در کشور اتریش ماهیانه در حدود 2500€ (یورو)‌ میباشد.

اقتصاد اتریش

از آنجایی که اتریش همسایه آلمان میباشد تا حدودی صنعت و اقتصاد این کشور نیز از این کشور الهام گرفته است. به غیر از صنعت توریسم و جهانگردی که کشور اتریش همیشه در رتبه هشتم تا دهم جهانی بوده است و بیشترین درآمد این کشور روی این صنعت است پس از آن در موارد زیر نیز سرآمد میباشد:

 1. صنعت عمران و راه و ساختمان سازی
 2. تولید ماشین الات صنعتی و فولاد سازی
 3. صنعت چوب و کاغذ
 4. صنعت شکلات سازی
 5. الکترونیک و تولید برق
 6. تولید اتومبیل و صنعت خودرو
 7. صنعت توریسم و گردشگری
 8. واردات و صادرات

صنعت توریسم و واردات کالا از جمله صنایع و مشاغل پردرآمد در این کشور میباشند که به اختصار به توضیح آن میپردازیم.

صنعت توریسم و گردشگری در اتریش

کشور اتریش در اروپا از جمله کشورهایی میباشد که دارای جاذبه های گردشگری بسیاری مانند مجسمه های زیبا، کلیسا، جنگل و مراتع سر سبز و… میباشد که دارای ارزش بالایی برای افراد خارجی هست در نتیجه اگر فردی به عنوان لیدر برای راهنمایی افرادی خارجی در این زمینه به صورت فردی و یا گروهی باشد از درآمد بالایی برخوردار خواهد بود البته نباید فراموش شود که دانش زبان آلمانی در این شغل نقش مهمی را ایفا میکند.

صنعت واردات و صادرات در اتریش

صنعت واردات و صادرات از کشورهای مختلف از جمله آمریکا، کانادا، کشورهای اروپایی و آسیایی و همچنین عربی به اتریش دارای بازار فوق العاده ای میباشد اما به نوبه خود سختی هایی نیز دارد اما اگر افراد بتوانند در موارد زیر این اجناس را به کشور اتریش وارد کرده و یا در کمپانی های مربوط به واردات این اجناس مشغول به کار شوند، دارای درآمد بالایی خواهند بود.

درآمد و نرخ بیکاری در اتریش

با توجه به اینکه اتریش یازدهمین کشور ثروتمند دنیا محسوب میشود و این کشور فقط 8 میلیون تفر جمعیت دارد شانس کاریابی در این کشور پایین نیست. فقط لازم است متقاضی به زبان آلمانی تسلط داشته باشد. در این حالت میتوان گفت استخدام شخص قطعی است. درآمد در اتریش به صورت میانگین حدود 3000€ (یورو) تا 5000€ (یورو) در ماه برآورد میشود. البته خوشبختانه کشور اتریش یک ویزای کاری خوب به نام ویزای کاری اتریش صادر میکند که به متقاضی کمک میکند راحت تر به اروپا رسیده و اقامت اتریش را از آن خود کند.ویزای جستجوی کار اتریش یک ویزای شش ماهه است که به دلیل نیاز اتریش به استخدام نیروی کار متخصص خارجی صادر می شود. در سالهای اخیر همواره اقتصاد قوی اتریش باعث شده نرخ بیکاری این کشور زیر 5% باشد. که این خود یک امتیاز برای این کشور به حساب می اید.

مواد غذایی بخشی از هزینه زندگی در اتریش

هزینه های خورد و خوراک نیز به استثنای مکان های لوکس و گران قیمت برای هر نفر نزدیک به 250€ (یورو)‌ در ماه در نظر گرفته شده است. خوشبختانه اتریش سوپر مارکت های همواره تخفیف بسیاری دارد که مواد غذایی را با قیمت مناسبی عرضه می کنند. قیمت برخی از اقلام عبارت است از:

(تمامی هزینه ها به یورو (€) می باشد.)

پارامتر هزینه قیمت
1 لیتر شیر 1.08€
1 قرص نان 2€
1 کیلو برنج 2€
12 تخم مرغ 3€
1 کیلو گوشت قرمز 17.37€
آب (بطری 1.5 لیتر) 0.63€

مواد غذایی بخشی از هزینه زندگی در اتریش

هزینه اجاره یا خرید ملک جهت زندگی در اتریش

اجاره ماهیانه آپارتمان با توجه به متراژ آن یا خرید آپارتمان در این کشور شامل موارد زیر می شود: (قیمت ها به یورو میباشد)

پارامتر هزینه قیمت
اجاره ماهیانه آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر بین 500 تا 1000€
اجاره ماهیانه آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر بین 400 تا 750€
اجاره ماهیانه آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر بین 950 تا 2000€
اجاره ماهیانه آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر بین 800 تا 1400€
قیمت هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر بین 3500 تا 7500€
قیمت هر متر مربع آپارتمان خارج از مرکز شهر بین 2500 تا 4500€

سایر هزینه های زندگی در اتریش

سایر هزینه ها نظیر آب و برق و پوشاک و … در این کشور به موارد زیر تقسیم می شود:

هزینه آب، برق و…( ماهیانه)
آب و برق و گرمایش و سرمایش 100 تا 300€
اینترنت 20 تا 40€
هزینه لباس و پوشاک
یک جفت شلوار جین 50 الی 100€
یک عدد لباس تابستانی در فروشگاه های زنجیره ای 20 الی 50€
یک جفت کفش نایک 60 الی 100€
یک جفت کفش مردانه 80 الی 150€
هزینه حمل و نقل
بلیط یک طرفه مترو 2.20 الی 2.40€
بلیط یک ماهه مترو 30.42 الی 51€
هزینه سوار شدن به تاکسی 3.50 الی 5€
کرایه تاکسی هر کیلومتر 1.20 الی 2€
یک لیتر بنزین 1.10 الی 1.30€

مقایسه هزینه زندگی در اتریش و مجارستان

اگرچه تحصیل در دانشگاه های دولتی اتریش تقریبا رایگان است و برخی افراد علاقه مند هستند تحصیلات خود را در این کشور ادامه دهند٬ اما هزینه زندگی در اتریش ماهیانه حدود 1000€ (یورو) است. دانشجویان در صورت ثبت نام خوابگاه دانشجویی یا اشتراک منزل با دانشجویان دیگر می توانند این هزینه را به ماهی 800€ (یورو) نیز برسانند. در واقع در مقایسه با ایران٬ هزینه های زندگی در کشور اتریش در سال 2020 به میزان 88.39% بدون احتساب اجاره منزل از ایران گران تر است. اجاره ماهیانه خانه نیز 86.76% از ایران بیشتر می باشد. این در حالی است که هزینه زندگی در کشور همسایه اتریش یعنی مجارستان نصف هزینه های زندگی در اتریش است و بدون احتساب اجاره خانه تنها 8.10% از ایران بیشتر است. لازم به ذکر است اجاره خانه در مجارستان به میزان 2.44% از ایران ارزان تر می باشد.

مجارستان اتریش
اجاره ماهیانه یک آپارتمان یک خوابه: 394€ (یورو) اجاره ماهیانه یک آپارتمان یک خوابه: 738€ (یورو)
اجاره ماهیانه یک آپارتمان سه خوابه: 723€ (يورو) اجاره ماهیانه یک آپارتمان سه خوابه: 1349€ (یورو)

همانطور که ملاحظه شد هزینه تحصیل در اتریش و کار در اتریش و بطور کل، هزینه زندگی در اتریش به نسبت دیگر کشورهای اروپایی نه بسیار بالا و نه بسیار پایین است. در مواردی می توان گفت این هزینه ها بالاست به عنوان مثال برای شخصی که قصد تحصیل در دانشگاه های این کشور را دارد اگر بخواهد خانه ای اجاره کند این هزینه ممکن است بسیار بیشتر از هزینه های متعارف یک پانسیون دانشجویی باشد مگر اینکه آن فرد بخواهد مسکنی خارج از وین اجاره نماید تا هزینه های جاری مربوط به اقامتش کمتر از میزان مشابه در وین باشد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در زمینه راه های مهاجرت به اتریش و یا سایر کشورهای اروپایی خدمات برجسته ای ارائه می دهد. به منظور به دست آوردن اطلاعات دقیقتر با موسسه سفیران تماس بگیرند.

سوالات پرتکرار در خصوص هزینه زندگی در اتریش

برای اطلاع از هزینه زندگی در اتریش 2020 باید موارد زیر را مطالعه نمایید:

 • بطور میانگین هزینه زندگی در اتریش برای یک نفر چقدر است؟ این هزینه حداقل 800€ تا 1000€ (یورو) در ماه خواهد بود.
 • مزیت زندگی در اتریش چیست؟ تحصیلات رایگان و کیفیت بالای زندگی در کنار امنیت خوب و نرخ بیکاری پایین از مزایای زندگی در اتریش می باشد.
 • یک خانواده 4 نفره در کشور اتریش چقدر هزینه در بر دارند؟ یک خانواده 4 نفره در اتریش بطور میانگین در حدود 2000€ یورو در ماه نیاز دارند.
 • حقوق ماهیانه یک نفر در اتریش چقدر است؟ به کار وی بستگی دارد اما به طور میانگین در حدود 2000€ یورو در ماه خواهد بود.
 • شانس رسیدن به کار در اتریش چقدر است؟ اتریش با توجه به نرخ بیکاری پایین پتانسیل بالایی برای به کار رسیدن دارد.

25 دیدگاه برای “هزینه زندگی در اتریش

 1. v!da گفت:

  سلام
  بسيار از مقاله هاي خوبتون ممنونم،ايا براي اجاره خانه در اتريش نياز به ضامن معتبر هست؟
  ممنونم

 2. leilakk گفت:

  سلام. میشه در مورد گردشگری و صنعت توریسم در این کشور هم اطلاعاتی رو در اختیار بذارین؟ متشکرم.

 3. حامد گفت:

  اتريش شرايط ويزا سختي داره

 4. تبسم گفت:

  سلام ويزاي كار اتريش به چه صورت هست؟؟

 5. Amin گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  هزینه زندگی در اتریش برای مهاجرت تحصیلی به این کشور چگونه است ؟

 6. قراری گفت:

  سلام. مدت زمان ویزای اقامت و کار اتریش چگونه است؟ و آیا تمدید امکانپذیر می باشد؟

 7. امیر عباس گفت:

  بابت مطلب به روزتون در مورد هزینه زندگی در اتریش تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد ویزای تحصیلی اتریش هم مطلب بذارید

 8. علی رام گفت:

  بابت مطلب به روزتون در مورد هزینه زندگی در اتریش تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد ویزای تحصیلی اتریش هم مطلب بذارید

 9. مصطفی سروانی گفت:

  هزینه زندگی در اتریش بیشتره یا آلمان؟

 10. Roya گفت:

  سلام و سپاس.
  امکان کار در حین تحصیل برای دانشجویان وجود دارد؟ در صورت امکان درآمد کار تا چه حد هزینه های تحصیل را پوشش می دهد؟

 11. اصغرزاده گفت:

  هزینه های زندگی در اتریش بیشتره یا آلمان؟

 12. صبا گفت:

  سلام یک سوال داشتم
  آیا برای ویزای تحصیلی اتریش نیاز به مدرک زبان آلمانی می باشد؟
  ممنون از سایت به روزتون

 13. نظریان گفت:

  عالی بود ممنون

 14. یلدا گفت:

  برای ارائه مدرک مالی ویزا میشه بفرمائید چه مدارکی رو سفارت قبول می کنه ؟

 15. طلایی پور گفت:

  کار کردن با کمترین حقوق کفاف زندگی در اتریش را می دهد؟

 16. داداش زاده گفت:

  هزینه ها توی اتریش بالاست، برای منی که مکانیک م بنظرتون میصرفه برم ویزا اروپا بگیرم. ممنون ت

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب در کل هزینه زندگی ساده در کشورهای اروپایی بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو ماهیانه باید در نظر بگیرید و برای رشته مکانیک کشورهایی مانند آلمان و اتریش حتی بدون مدرک زبان به شما ویزای کار میدن

 17. اصغررحیمی گفت:

  سلام بنده به عنوان یک تعمیر کار لوازم خانگی (یخچال ولباسشویی)شانسی برای کار وزندگی در اتریش را دارم؟؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما شوایط شما باید بررسی شود برای اطلاعات بیشتر با شماره های موسسه تماس بگیرید

 18. سلام هزینه سفر و اقامت«اعم از بلیط و ویزا و اجاره » خانواده 4 نفره در اونجا چقدره ،
  و اینکه زن و شوهر خیاط هستیم و هیچ تسلطی به زبان آلمانی نداریم ، فقط خودم در سطح آماتور انگلیسی بلدم ، آیا میشه سریع کار پیدا کرد و زندگی امن و نسبتا راحتی برای خانواده تامین کرد ،
  خواهشا توضیح کاملی ارائه بدین .
  با تشکر

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما برای اطلاعات بیشتر با مشاوران ما تماس بگیرید ممنونم

 19. محسن گفت:

  سلام
  برای دریافت ویزا جهت اقامت دائم در اتریش با عنوان خود سرپرست مراحل و شرایط سختی داره اتریش یا نه
  حدودا چقدر زمان میبره
  (خود سرپرست یعنی همون که ثابت میکنید شرایط مالی خوبی دارید و فقط خواستار انتخاب کشور دیگه برای محل زندگی هستید)
  اصلا اگر مشکل مالی خوبه داشته باشیم چه روشهایی برای مهاجرت بهتره به ترتیب؟
  ممنون

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام لطفا این مقاله را مطالعه فرماییدhttps://emigrationplus.com/%d8%aa%d9%85%da%a9%d9%86-%d9%85%d8%a7%d9%84%db%8c-%d8%a7%d8%aa%d8%b1%db%8c%d8%b4/

 20. سیدمنصورموسوی مقدم گفت:

  سلام؛ دارای تجربه و سابقه کاری معتبر با پرداخت بیمه در رشته تکنسین مکانیک صنعتی به مدت ۱۵ سال در کارخانه ای معتبر دارم. آیا میشود بااین سابقه ویزای کار اتریش را دریافت کنم ؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *