شرایط اتریش

هزینه زندگی در اتریش

میزان هزینه زندگی در اتریش

اتریش در سال 2019 یکی از اولویت های ایرانیان برای مهاجرت در اروپا محسوب شده که در این مقاله هزینه زندگی در اتریش را با جزئیات در خدمت شما دوستان قرار میدهیم. یکی از دغدغه ها و نگرانی های اصلی مردمی که به این کشور مهاجرت می کنند تامین هزینه زندگی در کشور اتریش است، در نتیجه قبل از مهاجرت به اتریش باید از شرایط زیر مطلع شد:

 1. هزینه های زندگی در اتریش ماهیانه چقدر است؟

 2. هزینه زندگی یک خانواده در اتریش چقدر است؟

 3. زندگی در اتریش برای ایرانیان چگونه است؟

 4. هزینه تحصیل در اتریش چقدر است؟

 5. مزایا و معایت اتریش چه میباشند؟

این کشور، ترکیبی از صنعت و هنر، طبیعت و تکنولوژی، سنت و مدرنیسم و غیره است. شرایط بسیار مطلوب این کشور، مهاجران بسیاری را از روش های مختلف، راهی این کشور کرده است. اگر شما هم خواهان مهاجرت به اتریش هستید، پیشتر با کارشناسان مهاجرت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید تا شما را در جریان جزئیات آن و خصوصا هزینه زندگی در اتریش قرار دهند.

مهاجرت به کشور اتریش

اتریش (یکی از ده کشور برتر دنیا طبق آمار سال 2019) به مساحت و وسعت استان فارس ایران و با 8 میلیون نفر جمعیت و یازدهمین کشور ثروتمند دنیا با اقلیمی خاص در منطقه ی کوه های آلپ و همسایگی سوئیس و آلمان که از ان به عنوان خواهر کوچکتر آلمان نیز یاد میشود. با آب و هوایی معتدل و اقتصادی پویا و ثابت و کشوری توریسم خیز با حضور حد اکثری سازمانهای بین المللی و بشردوستانه. زبان کشور اتریش آلمانی است. بیش از 90 % مردم این کشور به زبان آلمانی سخن میگویند. زبانی که در کشورهای همسایه مانند آلمان و سوئیس نیز کاربرد دارد.

بهترین شهرهای اتریش

شهر وین در سال 2019 امپراطوری شهر ملبورن را پس از هفت سال کنار زد و در سال 2019 بهترین شهر دنیا شناخته شد. این آمار از طریق نشریه ی معتبر اکونومیست به چاپ رسید. پارامترهای اساسی زندگی معیار این انتخاب همیشه بوده است.

پس از وین به تریب شهرهای:

گراتس، لینتس، زالتسبورگ، اینسبروک، کلاگن فورت، زانکت پولتن، برگنتس، آیزن اشتات، هشت شهر برتر دیگر اتریش جهت زندگی هستند.

مزایا و معایب اتریش

مزایا:

 • تحصیل رایگان
 • برخورداری از استانداردهای بالای زندگی
 • اقیلم مناسب ( آب و هوای عالی) رشته کوه های آلپ
 • امنیت اجتماعی خوب
 • ثروتمند بودن کشور و نرخ بیاری پائین
 • سیستم درمانی رایگان و مناسب و…

معایب:

 • زبان رسمی این کشور (آلمانی)
 • کوچکی این کشور ( به وسعت استان فارس)
 • سخت بودن صدور ویزا برای ایرانیان
 • هزینه مسکن بالا در این کشور

زندگی در اتریش برای ایرانیان به چه نحوی است؟

در ده سال گذشته ایرانیان بیشماری به کشور اتریش مهاجرت کردند که بیشترین آنها از طریق ویزای تحصیلی خود را به این کشور رسانده اند. البته تحصیل رایگان و عدم نیاز به مدرک زبان دلیل انتخاب این روش از سوی ایرانیان بوده است. با توجه به فرهنگ و اقتصاد این کشور همچنان مورد انتخاب ایرانیان برای زندگی است. و از این رو باعث شده حتی در این باره انجمن های ایرانیان و رستورانهای ایرانی بیشمار و حتی مهمانی های ایرانی در این کشور برقرار شود.

البته اگر در ایران جزو آن دسته از افرادی هستید که تمایل به شلوغی و پرهیایو بودن شهر دارید، باید بدانید کشور اتریش از ساعت 7 غروب به بعد عملا تعطیل است و کشور به سمت خاموشی میرود. البته این موضوع در شهر وین هم دیده میشود.

هزینه های یک خانواده در اتریش

اگر بخواهیم هزینه زندگی در این کشور را محاسبه کنیم با قلم گرفتن هزینه های اندک تحصیل باید به این نکته آگاه باشیم که زندگی در کشوری صنعتی و پیشرفته در قلب اروپا ممکن است برای ما هزینه هایی در بر داشته باشد. همینطور هزینه های جانبی تحصیل که امری جدای از هزینه های مورد نیاز دانشگاه است نیز به دانشجو تحمیل می شود مانند کتاب های درسی و غیره. اما از آنجا که مهاجرت به اتریش منحصر به مهاجرت از طریق تحصیل نیست و حتی در مهاجرت تحصیلی نیز تمام هزینه ها منحصر به هزینه های تحصیل نیست، لازم است که هزینه های عمومی زندگی نیز مورد بررسی قرار بگیرد.

گرچه اتریش در میان ثروتمندترین کشورهای جهان جای گرفته است، هزینه عمومی زندگی در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی خیلی بالا نیست. آنچه که بیش از هر امر دیگری حائز اهمیت می باشد، این است که بین درآمد در این کشور و هزینه های زندگی در آن، تعدل برقرار است. حال با این مقدمه می توانیم با دید بازتری به هزینه زندگی در اتریش که مورد نیاز است بپردازیم.

هزینه زندگی یک خانواده 4 نفره در کشور اتریش 2000 € میباشد.

هزینه زندگی در اتریش بصورت دانشجویی

همواره و به درستی بیان شده است که هزینه های زندگی هر فرد به سبک زندگی او بستگی دارد. بنابراین اگر بخواهیم اطلاعات درستی درباره هزینه زندگی و شرایط زندگی در اتریش یا در هر جای دنیا بیان کنیم، مناسب است که عددی میانگین و آن هم تنها از هزینه های ضروری زندگی ارائه نماییم. مجموع هزینه تحصیل و زندگی در این کشور به طور میانگین ماهیانه مبلغی در حدود 1000 € می شود که متوسط هزینه های زندگی ماهانه یک نفر است. حقوق ماهیانه یک فرد در اتریش نیز پس از کسر مالیات های مربوط در حدود 2000 € در ماه است. مبتنی بر مطلب فوق، در ذیل به قیمت برخی از اصلی ترین اقلام و نیازهای زندگی افراد اشاره می کنیم.

برای اگاهی در این مورد مقاله ی اجاره نامه در اتریش را از این سایت مطالعه کنید. هزینه زندگی دانشجویی در ارتیش ماهیانه 700 € میباشد. (هزینه در خوابگاه محاسبه شده است)

اقتصاد اتریش و نرخ بیکاری در اتریش

از آنجایی که اتریش همسایه  آلمان میباشد تا حدودی صنعت و اقتصاد این کشور نیز از این کشور الهام گرفته است. به غیر از صنعت توریسم و جهانگردی که کشور اتریش همیشه در رتبه س هشتم تا دهم جهانی بوده است و بیشترین درآمد این کشور روی این صنعت است پس از آن در موارد زیر نیز سرآمد میباشد:

 1. صنعت عمران و راه و ساختمان سازی
 2. تولید ماشین الات صنعتی و فولاد سازی
 3. صنعت چوب و کاغذ
 4. صنعت شکلات سازی
 5. الکترونیک و تولید برق
 6. تولید اتومبیل و صنعت خودرو
 7. صنعت توریسم و گردشگری
 8. واردات و صادرات

صنعت توریسم و واردات کالا از جمله صنایع و مشاغل پردرآمد در این کشور میباشند که به اختصار به توضیح آن میپردازیم.

صنعت توریسم و گردشگری

کشور اتریش ر اروپا از جمله کشورهایی میباشد که دارای جاذبه های گردشگری بسیاری مانند مجسمه های زیبا، کلیسا، جنگل و مراتع سر سبز و… میباشد که دارای ارزش بالایی برای افراد خارجی هست در نتیجه اگر فردی به عنوان رهبر برای راهنمایی افرادی خارجی در این زمینه به صورت فردی و یا گروهی باشد از درآمد بالایی برخوردارد خواهد بود البته  نباید فراموش شود که دانش زبان آلمانی در این شغل نقش مهمی را ایفا میکند.

صنعت واردات و صادرات

صنعت واردات و صادرات از کشورهای مختلف از جمله آمریکا، کانادا، کشورهای اروپایی و آسیایی و همچنین عربی به اتریش دارای بازار فوق العاده ای میباشد اما به نوبه خود سختی هایی نیز دارد اما اگر افراد بتوانند در موارد زیر این اجناس را به کشور اتریش وارد کرده و یا در کمپانی های مربوط به واردات این اجناس مشغول به کار شوند، دارای درآمد بالایی خواهند بود.

 نرخ بیکاری در اتریش:

در سالهای اخیر همواره اقتصاد قوی اتریش باعث شده نرخ بیکاری این کشور زیر 5% باشد. که این خود یک امتیاز برای این کشور به حساب می اید.

درآمد در اتریش

با توجه به اینکه اتریش یازدهمین کشور ثروتمند دنیا محسوب میشود و این کشور فقط 8 میلیون تفر جمعیت دارد شانس کاریابی در این کشور پایین نیست. فقط لازم است متقاضی به زبان آلمانی تسلط داشته باشد. در این حالت میتوان گفت استخدام شخص قطعی است. درآمد در اتریش به صورت میانگین حدود 3000 تا 5000 € یورو در ماه برآورد میشود.

البته خوشبختانه کشور اتریش یک ویزای کاری خوب به نام ویزای کاری اتریش صادر میکند که به متقاضی کمک میکند راحت تر به اروپا رسیده و اقامت اتریش را از آن خود کند. جهت اگاهی کامل در مورد این راه مقاله <<ویزای جستجوی کار اتریش>> را مطالعه فرمائید.

هزینه مواد غذایی در اتریش 

هزینه های خورد و خوراک نیز به استثنای مکان های لوکس و گران قیمت برای هر نفر نزدیک به 250 € در ماه در نظر گرفته شده است. خوشبختانه اتریش سوپر مارکت های همواره تخفیف بسیاری دارد که مواد غذایی را با قیمت مناسبی عرضه می کنند. قیمت برخی از اقلام عبارت است از:

دقت نمایید تمامی هزینه ها به یورو (€) می باشد.

1 لیتر شیر 1.08 €
1 قرص نان 2 €
1 کیلو برنج 2 €
12 تخم مرغ 3 €
1 کیلو گوشت قرمز 17.37 €
آب (بطری 1.5 لیتر) 0.63 €

اجاره یا خرید ملک در اتریش

اجاره ماهیانه آپارتمان با توجه به متراژ آن یا خرید آپارتمان در این کشور شامل موارد زیر می شود: {قیمتها به یورو میباشد}

اجاره ماهیانه آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر بین 500 تا 1000 €
اجاره ماهیانه آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر بین 400 تا 750 €
اجاره ماهیانه آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر بین 950 تا 2000 €
اجاره ماهیانه آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر بین 800 تا 1400 €
قیمت هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر بین 3500 تا 7500 €
قیمت هر متر مربع آپارتمان خارج از مرکز شهر بین 2500 تا 4500 €

هزینه زندگی در اتریش

سایر هزینه های زندگی در اتریش

سایر هزینه ها نظیر آب و برق و پوشاک و … در این کشور به موارد زیر تقسیم می شود:

هزینه آب، برق و…( ماهیانه)
آب و برق و گرمایش و سرمایش 100 تا 300 €
اینترنت 20 تا 40 €
هزینه لباس و پوشاک
یک جفت شلوار جین بین 50 الی 100 €
یک عدد لباس تابستانی در فروشگاه های زنجیره ای بین 20 الی 50 €
یک جفت کفش نایک بین 60 الی 100 €
یک جفت کفش مردانه بین 80 الی 150 €
هزینه حمل و نقل
بلیط یک طرفه مترو بین 2.20 الی 2.40 €
بلیط یک ماهه مترو بین 30.42 الی 51 €
هزینه سوار شدن به تاکسی بین 3.50 الی 5 €
کرایه تاکسی هر کیلومتر بین 1.20 الی 2 €
یک لیتر بنزین بین 1.10 الی 1.30 €

همانطور که ملاحظه کردید هزینه تحصیل در اتریش و کار در اتریش و بطور کل، هزینه زندگی در اتریش به نسبت دیگر کشورهای اروپایی نه بسیار بالا و نه بسیار پایین است. در مواردی می توان گفت این هزینه ها بالاست به عنوان مثال برای شخصی که قصد تحصیل در دانشگاه های این کشور را دارد اگر بخواهد خانه ای اجاره کند این هزینه ممکن است بسیار بیشتر از هزینه های متعارف یک پانسیون دانشجویی باشد مگر اینکه آن فرد بخواهد مسکنی خارج از وین اجاره نماید تا هزینه های جاری مربوط به اقامتش کمتر از میزان مشابه در وین باشد.

در این مقاله به هزینه زندگی در این کشور پرداخته ایم و امیدواریم توانسته باشیم شما را در این زمینه راهنمایی نماییم و با این امید از شما صمیمانه دعوت می نماییم تا در صورت نیاز به مشاوره و کسب راهنمایی بیشتر با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در زمینه راه های مهاجرت به اتریش و یا سایر کشورهای اروپایی با قوی ترین کادر مهاجرت در موسسه ما تماس حاصل فرمائید.

17 دیدگاه برای “هزینه زندگی در اتریش

 1. v!da گفت:

  سلام
  بسيار از مقاله هاي خوبتون ممنونم،ايا براي اجاره خانه در اتريش نياز به ضامن معتبر هست؟
  ممنونم

 2. leilakk گفت:

  سلام. میشه در مورد گردشگری و صنعت توریسم در این کشور هم اطلاعاتی رو در اختیار بذارین؟ متشکرم.

 3. حامد گفت:

  اتريش شرايط ويزا سختي داره

 4. تبسم گفت:

  سلام ويزاي كار اتريش به چه صورت هست؟؟

 5. Amin گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  هزینه زندگی در اتریش برای مهاجرت تحصیلی به این کشور چگونه است ؟

 6. قراری گفت:

  سلام. مدت زمان ویزای اقامت و کار اتریش چگونه است؟ و آیا تمدید امکانپذیر می باشد؟

 7. امیر عباس گفت:

  بابت مطلب به روزتون در مورد هزینه زندگی در اتریش تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد ویزای تحصیلی اتریش هم مطلب بذارید

 8. علی رام گفت:

  بابت مطلب به روزتون در مورد هزینه زندگی در اتریش تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد ویزای تحصیلی اتریش هم مطلب بذارید

 9. مصطفی سروانی گفت:

  هزینه زندگی در اتریش بیشتره یا آلمان؟

 10. Roya گفت:

  سلام و سپاس.
  امکان کار در حین تحصیل برای دانشجویان وجود دارد؟ در صورت امکان درآمد کار تا چه حد هزینه های تحصیل را پوشش می دهد؟

 11. اصغرزاده گفت:

  هزینه های زندگی در اتریش بیشتره یا آلمان؟

 12. صبا گفت:

  سلام یک سوال داشتم
  آیا برای ویزای تحصیلی اتریش نیاز به مدرک زبان آلمانی می باشد؟
  ممنون از سایت به روزتون

 13. نظریان گفت:

  عالی بود ممنون

 14. یلدا گفت:

  برای ارائه مدرک مالی ویزا میشه بفرمائید چه مدارکی رو سفارت قبول می کنه ؟

 15. طلایی پور گفت:

  کار کردن با کمترین حقوق کفاف زندگی در اتریش را می دهد؟

 16. داداش زاده گفت:

  هزینه ها توی اتریش بالاست، برای منی که مکانیک م بنظرتون میصرفه برم ویزا اروپا بگیرم. ممنون ت

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب در کل هزینه زندگی ساده در کشورهای اروپایی بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو ماهیانه باید در نظر بگیرید و برای رشته مکانیک کشورهایی مانند آلمان و اتریش حتی بدون مدرک زبان به شما ویزای کار میدن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + پانزده =