شرایط ایتالیا

هزینه زندگی در ایتالیا

هزینه زندگی در ایتالیا

هزینه زندگی در ایتالیا در سال 2020 رابطه ای مستقیم با سبک زندگی افراد دارد و هر فرد بسته به نیازهای روزانه خود، باید ماهیانه مبلغی را پرداخت کند. برای مثال دانشجویان در کشور ایتالیا ناچار هستند با توجه به این که از درآمدی، مگر در شرایط خاص، برخوردار نیستند، از بخشی از تفریحات و یا امکانات زندگی در ایتالیا چشم پوشی کنند تا توان تحصیل در این کشور را داشته باشند.

با توجه به رایگان بودن تحصیل کشور ایتالیا و همچنین توریستی بودن ایتالیا هزینه زندگی در ایتالیا مورد سوال بسیاری از علاقمندان مهاجرت، سفر و زندگی در این کشور می باشد. هزینه زندگی در ایتالیا جهت زندگی توریستی با زندگی دانشجویی بسیار متفاوت است. در مقاله پیش رو که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده اطلاعاتی در خصوص هزینه زندگی در ایتالیا بیان گردیده و سعی بر این بوده تا پاسخ سوالات ذیل داده شود:

 • بهترین شهرهای ایتالیا برای زندگی کدامند؟
 • کمک هزینه خوابگاهی به چه صورت است؟
 • هزینه های تحصیل در ایتالیا چگونه است؟
 • شرایط اجاره مسکن در ایتالیا چگونه است؟
 • هزینه خوراک روزانه در ایتالیا چگونه است؟
 • هزینه هر وعده غذایی در ایتالیا چه میزان است؟

مهاجرت به ایتالیا – مهاجرت به قلب هنر

سرزمین چکمه با مردمانی خون گرم و آب و هوای مدیترانه ای و معتدل و همچنین هفتمین کشور صنعتی جهان، سومین کشور توریست خیز دنیا و مقصد تحصیلی بسیاری از مردم دنیا با هزینه تحصیل پایین است. ایتالیا با جمعیتی بیش از 60 میلیون نفر پنجمین کشور پر جمعیت اروپا و بیست و سومین در دنیا است. با جاذبه های توریستی خاص و شهرهای معروف و غروب های عاشقانه است. اگرچه بسیاری بر این باور هستند که ایتالیا از نظر اقتصادی دچار بحران است اما باید اشاره داشت که افراد تحصیل کرده و دارای توانایی خاص می توانند به راحتی در ایتالیا مشغول به کار شوند.

افرادی که تنها به زبان انگلیسی تسلط دارند ممکن است در ایتالیا دچار مشکل شوند چرا که بجز در شهر میلان، سطح تسلط به زبان انگلیسی در کشور ایتالیا بسیار محدود است. بنابراین به متقاضیان توصیه می شود قبل از عزیمت به کشور ایتالیا حتما زبان رسمی این کشور را، حداقل در سطح مقدماتی، فرا بگیرند. از نظر آب و هوایی نیز کشور ایتالیا شباهت های زیادی با ایران دارد و به نسبت کشورهای شمال اروپا، سرمای شدید در این کشور وجود ندارد.

اینفوگرافیک هزینه زندگی در ایتالیا

بهترین شهر ایتالیا برای زندگی

هر شهر بسته به هدف فرد از مهاجرت به کشور ایتالیا می تواند جایگاه متفاوتی داشته باشد. برای مثال تورین یکی از شهرهای بسیار خوب ایتالیا برای تحصیل است اما نسبت به سایر شهرهای این کشور از سرزندگی کمتری برخوردار است چرا که در جمع شهرهای صنعتی کشور ایتالیا قرار دارد. البته لازم به ذکر است که بر خلاف تصورات بهترین شهر ایتالیا جهت زندگی رم نیست و با استندارهای زندیگ شهر پوتنزا در این رنکینگ قرار دارد. برخی شهرهای ایتالیا د رادامه معرفی شده اند:

 • رم: پایتخت تاریخی اروپا و در عین حال شهری مدرن با جاذبه های خاص توریستی، هنری و سینمایی
 • میلان: شهری دانشجویی و با اصالت و فعال و در صدر حرفه مدلینگ و خواستگاه تجاری ایتالیا
 • بولونیا: شهری معروف به سرای آشپزی ایتالیا خواستگاه یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان
 • پیزا: شهر برج معروف پیزا با جاذبه های توریستی دیگر و شهری دانشجویی با هزینه زندگی معقول وشهری با آرامش
 • تورین: شهری با طبیعتی بی نظیر و همچنین دارای کارخانه های صنعتی از جمله شرکت فیات
 • ونیز: یکی از زیباترین شهرهای دنیا معروف به شهر روی آب و طبیعیت بکر و مثال زدنی اما با هزینه بالا
 • پوتنزا: بهترین جایگاه زندگی در ایتالیا با سطح زندگی بالا و هزینه زندگی متوسط با کمترین میزان جرم در ایتالیا

معرفی ارزانترین و گرانترین شهرهای ایتالیا

بسیاری از افراد ترجیح می دهند که در شهرهای ارزان قیمت یک کشور ساکن شوند تا بتوانند با پرداخت کمترین هزینه ممکن در کشور دیگری ساکن شوند. معمولا افرادی که از طریق ویزای بازنشستگی مهاجرت می کنند به جستجوی چنین شرایطی هستند. در برخی از موارد نیز دانشجویان ترجیح می دهند تا در شهرهای نزدیک به محل تحصیل خود اقامت داشته باشند تا هزینه های تحصیل و زندگی خود را تا حد زیادی کنترل کنند. امکانات زندگی در این شهرها در حداقل ممکن قرار دارد و به همین دلیل کمتر کسی برای زندگی، این شهرها را انتخاب می کند. جاذبه های توریستی این شهرها با این وجود در سطح بسیار مناسبی قرار دارد و مناظر موجود در این شهرها را می توان در انواع کارت پستال های مشهور جهان مشاهده کرد.

جایگاه 1 2 3 4 5
ارزانترین شهرها لوکا پیستویا ول ترا مونتریجونی پینزا
گرانترین شهرها میلان رم بلونیا فلورانس تورین

هزینه های مهم زندگی در ایتالیا در سال 2020

در ادامه به جهت روشن شدن هزینه زندگی در ایتالیا، لیست مهم ترین هزینه های زندگی در ایتالیا را به صورت آپدیت شده ارائه می شود. مهم ترین هزینه زندگی در ایتالیا در سال 2020 میلادی شامل هزینه های تحصیل در ایتالیا، تهیه مسکن، مخارج مرتبط با خوراک و مواد غذایی و حمل و نقل است. این هزینه ها در سراسر جهان یکسان است و افراد در طول زندگی خود به ناچار با آن روبرو خواهند شد. یکی از مهم ترین مزایایی که کشور ایتالیا به سایر کشورهای همسایه خود دارد، فراهم ساختن امکان استفاده از بورسیه های تحصیلی و تحصیل رایگان در این کشور است. میزان درآمد در کشور ایتالیا به نسبت بسیاری از کشورهای پیشرفته اروپایی کمتر است اما باید اشاره داشت که هزینه های زندگی در این کشور نیز به مراتب کمتر است. آنچه در ادامه ارائه خواهد شد، عمده هزینه های زندگی در ایتالیا است.

بررسی هزینه های تحصیل در کشور ایتالیا در سال 2020

رایج ترین روش مهاجرت به ایتالیا در حال حاضر، مهاجرت از طریق تحصیل است. دانشگاه های ایتالیا جایگاه بسیار مناسبی در رقابت با سایر دانشگاه های جهان دارند و در برخی از رشته های تحصیلی در جهان سرآمد هستند. متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه های غیر دولتی ایتالیا را داشته باشند، به راحتی می توانند پذیرش تحصیلی خود را دریافت کنند اما باید هزینه های سنگین تحصیل در این دانشگاه ها را نیز شخصا پرداخت کنند. شرایط برای تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا به طور کلی متفاوت است. دانشجویان خارجی در این دانشگاه ها قادر خواهند بود تا با استفاده از بورسیه تحصیلی ایتالیا، هزینه های تحصیل خود را به صفر کاهش دهند و مبلغی را نیز به عنوان کمک هزینه تحصیلی دریافت کنند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی در ایتالیا در حدود 800€ تا 5000€ (یورو) است و دانشجویان موظف هستند که این مبلغ را در روز ثبت نام خود به دانشگاه پرداخت کنند. در صورتی که با بورسیه تحصیلی دانشجویان تایید شود، کل هزینه پرداختی دانشجویان به دانشگاه در سال دوم تحصیلی به وی استرداد می شود. دسترسی به تحصیل 100% رایگان تنها در برخی از استان های کشور ایتالیا برای دانشجویان خارجی ممکن می شود. دانشجویان برای یک زندگی عادی در سال 2020 حدودا به 600€ تا 1000€ (یورو) در ماه نیاز خواهند داشت. دانشجویان در ایتالیا می توانند بر اساس قوانین تا سقف 20 ساعت در هفته کار کنند. همه این ها باعث شده اعزام دانشجو به ایتالیا بسیار پرطرفدار باشد.

بررسی بازار مسکن در ایتالیا

یکی از بزرگترین هزینه هایی که شما باید قبل از مهاجرت به این کشور یک برآورد اولیه از آن داشته باشید هزینه رهن و اجاره و یا خرید مسکن در کشور ایتالیا می باشد. دانشجویان دانشگاه های مختلف در کشور ایتالیا می توانند از طریق به اشتراک گذاشتن یک واحد مسکونی و همچنین اقامت در خوابگاه های دانشجویی، بخش قابل توجهی از هزینه های اقامت و زندگی خود در کشور ایتالیا را کاهش دهند.

کمک هزینه خوابگاهی

با توجه به بورسیه تحصیلی خاصی که ایتالیا به اکثر دانشجویان خارجی ارائه میدهد میتوان گفت عملا هزینه زندگی خوابگاهی و اصطلاحا هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا به حدود 350€ (یورو) در ماه میرسد.

 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر حدود 400€ تا 800€ (یورو) می باشد.
 • هزینه اجاره آپارتمان تک خوابه خارج از مرکز شهر حدود 300€ تا 600€ (یورو) می باشد.
 • هزینه اجاره آپارتمان 2 تا 3 خوابه اتاق در مرکز شهر حدود 1000€ (یورو) می باشد.
 • هزینه اجاره آپارتمان 2 تا 3 خوابه اتاق خارج از شهر حدود 750€ (یورو) می باشد.
 • قیمت خرید ملک برای هر متر مربع در مرکز شهر 3500€ (یورو) و حومه شهر حدود 1200€ (یورو) می باشد.

هزینه زندگی در ایتالیا در بخش مواد غذایی

از جمله هزینه هایی که همواره افراد با آن روبرو خواهند بود، هزینه هایی است که در سوپرمارکت ها و به صورت روزانه پرداخت می کنند. در حقیقت کالاهای ضروری زندگی هر فرد از این طریق تامین می شود. برخی از سوپرمارکت ها در کشور ایتالیا، حراج های ویژه ای را در نظر می گیرند که با کمک آن می توان بخش قابل توجهی از هزینه های روزانه را کاهش داد. آگاهی از شرایط سوپر مارکت ها در کشور ایتالیا کمی زمان بر است اما با پرس و جو می توان به ارزان قیمت ترین مراکز عرضه خدمات دسترسی پیدا کرد.

ریز هزینه مربوط به خرید مایحتاج روزانه در جدول زیر ارائه شده است:

نوع هزینه حداقل قیمت به یورو حداکثر قیمت به یورو میانگین قیمت به یورو
شیر 0.8€ 1.5€ 1.1€
قرص نان سفید 1€ 2.2€ 1.53€
برنج (1 کیلو) 1€ 3€ 2€
12 عدد تخم مرغ 1.68€ 4€ 2.63€
پنیر 8€ 18€ 11.9€
گوشت مرغ 6€ 12€ 8.22€
گوت گوسفندی 10€ 20€ 15€
انواع میوه 1€ 2.5€ 1.7€
آب معدنی کوچک 0.2€ 0.7€ 0.4€

البته هزینه یک کالای مشخص می تواند در مراکز مختلف متفاوت باشد.

هزینه زندگی در ایتالیا در بخش مواد غذایی

قیمت غذا و رستوران در ایتالیا

ایتالیا خانه غذاهای خوشمزه و متفاوت است و بسیاری از شهروندان این کشور نیز ترجیح می دهند تا وعده های غذایی خود را خارج از خانه صرف کنند. بنابراین بسیاری از افراد مهاجر نیز برای وعده های غذایی خود به رستوران ها مراجعه می کنند.

لیست هزینه های خوراک در کشور ایتالیا به شرح زیر است:

رستوران در ایتالیا قیمت به یورو
یک وعده غذا در رستوران متوسط 15€
یک وعده غذا در فست فودهای زنجیره ای 8€
سه وعده غذا برای دو نفر 50€
کاپوچینو 1.35€
نوشابه (0.33 لیتری بطری) 2.3€
 آب (0.33 لیتر بطری) 1€

شرایط تغذیه برای دانشجویان متفاوت است و آن ها می توانند از وعده های رایگان غذایی سلف دانشگاه استفاده کنند.

هزینه زندگی در ایتالیا در بخش حمل و نقل

یکی دیگر از هزینه هایی که باید در لیست هزینه های خود وارد نمائید و یک برآورد اولیه از آن داشته باشید هزینه حمل و نقل در ایتالیا می باشد. هزینه تهیه بلیت های محلی حمل و نقل همگانی هر سفر 1.20€ (یورو)، بلیت های حمل و نقل عمومی نامحدود ماهانه 30€ (یورو)، هزینه تاکسی در مسیر های مستقیم 3€ (یورو)، تاکسی های دربست برای هر کیلومتر 1.5€ (یورو)، اجاره دربست تاکسی برای یک ساعت 25€ (یورو) و نرخ بنزین هر لیتر 1.68€ (یورو) می باشد.

به طور کل با مقایسه این لیست می توان به این نتیجه رسید که عمده ترین و گران ترین هزینه ای که در ایتالیا چشم گیر بوده قیمت مسکن می باشد و مابقی قیمت ها تفاوت چندانی با دیگر کشورهای اروپایی ندارد. البته با توجه به این که میزان حقوق دریافتی در ایتالیا همان طور که اشاره شد میانگین 1400€ (یورو) می باشد، اگر بتوان در ایتالیا مشغول به کار شد هزینه زندگی در این کشور قابل قبول و منطقی خواهد بود.

حمل و نقل در ایتالیا قیمت یورو
یک بلیط یک طرفه (حمل و نقل داخلی) 2.9€
تمدید بلیط سی روزه 33€
تاکسی مرکز شهر 12€
یک لیتر بنزین 1.6€

مزایا و معایب زندگی در ایتالیا

هر پدیده ای در جهان هستی دارای مزایا و معایبی است و زندگی در ایتالیا نیز از این قضیه مستثنی نیست. هر فرد بسته به شرایط زندگی خود، یک کشور را بهترین کشور ممکن برای زندگی می داند و فرد دیگری ممکن است در آن کشور زندگی بسیار دشواری داشته باشد. متقاضیان مهاجرت به ایتالیا نیز باید بر اساس شرایط خود نسبت به این امر اقدام کنند.

از مهم ترین مزایا و معایب زندگی در کشور ایتالیا می توان به موارد زیر اشاره داشت:

مزایای زندگی در کشور ایتالیا معایب زندگی در ایتالیا
هزینه کم زندگی دانشجویی و اعطای بورس تحصیلی سخت بودن زبان رسمی کشور ایتالیا جهت یادگیری
زیبایی و طبیعت بکر کشور ایتالیا نرخ بیکاری نسبتا بالا
امکان سفر به اکثر کشورهای معتبر اروپا عدم ساختار مناسب سیاسی و اقتصادی در ایتالیا
نزدیکی فرهنگ این کشور به فرهنگ مردم ایران طولانی بودن اخذ اقامت ایتالیا برای یک خارجی
آب و هوای معتدل در کشور ایتالیا تغییر سریع قوانین در کشور ایتالیا

مقایسه هزینه زندگی ایران با ایتالیا

زندگی در ایتالیا در سال 2020 بسیار بیشتر از ایران است. مطابق آمارها زندگی در این کشور بدون احتساب اجاره منزل در سال 2020 به میزان 79.11% گران تر از ایران می باشد. اجاره خانه نیز در کشور ایتالیا به میزان 50.03% از ایران زیادتر است. در واقع اگرچه ایرانی ها می توانند با داشتن شرایطی از بورسیه تحصیلی استفاده کنند و تحصیل در ایتالیا برای آن ها تقریبا رایگان شود اما زندگی در ایتالیا به طور متوسط ماهیانه حدود 900€ (يورو) هزینه خواهد داشت. به عنوان مثال در حالی که یک وعده غذایی در رستوران در کشور ایران حدود 2€ (یورو) می باشد در ایتالیا بابت آن باید 15€ (یورو) پرداخت شود. در نتیجه افراد باید از تمکن مالی لازم برای زندگی در ایتالیا برخوردار باشند زیرا آمار بیکاری این کشور 10% است و دانشجویان در ایتالیا شانس بالایی با توجه به این آمار برای استخدام شدن ندارند و باید هزینه زندگی را از قبل فراهم کنند.

متقاضیان تحصیل و زندگی در ایتالیا می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرند تا هم از قوانین جدید مهاجرتی با خبر گردند و هم شرایط آن ها توسط کارشناسان مجرب مجموعه سفیران بررسی گردد.

سوالات پرتکرار در خصوص هزینه زندگی در ایتالیا

برای بررسی هزینه زندگی در ایتالیا در 2020 موارد زیر را مطالعه نمایید:

 • مهم ترین بخش هزینه های زندگی در ایتالیا کدام است؟ بدون تردید هزینه اجاره مسکن در ایتالیا مهم ترین بخش هزینه های اقامتی است.
 • هزینه زندگی در ایتالیا به صورت ماهیانه در حدود چند یورو است؟ یک فرد عادی در ایتالیا برای گذران زندگی خود به حدود 1000€ تا 1500€ (یورو) نیاز خواهد داشت.
 • هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا چگونه است؟ برای زندگی دانشجویی در ایتالیا هر فرد به حدود 700€ تا 1200€ (یورو) در ماه نیاز خواهد داشت.
 • هزینه تحصیل سالیانه در ایتالیا معادل چند یورو است؟ هزینه تحصیل در دانشگاه های ایتالیا در رشته های مختلف تحصیلی معمولا از 1200€ تا 7000€ (یورو) است.
 • پرهزینه ترین شهرهای کشور ایتالیا کدامند؟ میلان، رم، بلونیا، فلورانس و تورین به ترتیب 5 شهر پرهزینه ایتالیا هستند.

16 دیدگاه برای “هزینه زندگی در ایتالیا

 1. حسین گفت:

  سلام و عرض خسته نباشید برای مقاله های خوبی که قرار میدهید.
  سوالی داشتم در مورد میزان پولی که برای اثبات تمکن مالی باید ارائه داد.
  این مبلغ چقدر است؟ چه مدت باید داخل حساب باشد؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما ، خواهش میکنم ممنونم از نظر خوبتون برای تمکن مالی باید یک سال تحصیل همراه با یک سال زندگی را داخل حساب داشته باشید و اینکه بین ۱ الی ۳ ماه در حساب داشته باشید کافی هست بای اطلاعات دقیق با شماره های موسسه تماس بگیرید

 2. مهشاد گفت:

  مرسی از مطلب خوبتون!ولی من متوجه نشدم هزینه تحصیل رشته معماری مقطع فوق لیسانس رایگان هست؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما رایگان نیست خیر بهتون بورس استانی تعلق می گیره

 3. مینا گفت:

  سلام من متولد 62 هستم معدل لیسانسم هم 13.36 سال 93 و نمره ایلتس هم 6.5 هست و 5 سال سابقه بیمه دارم آیا شانسی برای گرفتن فاند ایتالیا دارم؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما اگر منظورتون بورس استانی ایتالیا هست بله شرایطتتون خوب هست

 4. محمد گفت:

  سلام من شرایط مالی اصلا خوبی ندارم میتونم این رو ام ثابت کنم و دانشجوی کارشناسی پرستاری تهران هستم آیا میتونم بورسیه ای بگیرم که کمک هزینه تحصیلی علاوه بر شهریه دانشگاه بهم عطا بشه و درکل اگه واجد باشم چقد هزینه اولیه میخواد حدودا واسه مهاجرت؟؟؟

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام و عرض ادب خدمت شما ایتالیا با اینکه به جهان سومی ها بورسیه می دهد اما حداقل باید ۲۰۰ میلیون داشته باشید

 5. hadis گفت:

  سلام وقتتون بخیر.
  در صورت شرکت در امتحان imath پزشکی ایتالیا و قبولی هزینه ی تحصیل به صورتی هست که توضیح دادید و آیا شامل بورسیه میشه؟
  و اینکه من لیسانسم لیزر هست وسابقه ب کاری هم در این زمینه دارم با این تفاسیر امکان پیدا کردن کار پاره وقت با توجه به نوع تخصصی که دارم کنار تحصیلم برام وجود داره؟

  1. داوری گفت:

   سلام وقت شما هم بخیر باشه
   اگر در این آزمون قبول بشید و بورسیه بگیرید هزینه تحصیل رایگان میشه و تقریبا هزینه های زندگی رو به شما میپردازن
   امکان کار پاره وقت نیز وجود داره

 6. ملیکا گفت:

  سلام هسته نباشید
  اگر ما ازمونimat را قبول بشیم (حداقل نمره برای دانشگاه ها را میشه بگید چنده؟) و ایتلس هم بگیریم(چه نمره ای نیازه؟) بورسیه استانی هم بهمون تعلق بگیره، آیا این بورسیه هزینه تحصیل و زندگی را فراهم میکنه؟یا باید دویست تومان که گفتید داشته باشیم؟(که ندارم!)
  یعنی امگان این هست که بدون پشتوانه مالی از ایران ، اونجا زندگی دانشجویی و تحصیل کرد؟
  هزینه خوابگاه چقدره؟
  کار چجوریه ؟ با ویزا دانشجویی کار میشه کرد و اصلا پیدا میشه؟ چقدر میتونیم کار کنیم و چقدر میتونیم در بیاریم؟
  ببخشید سوالات زیاد شد ممنون از این سایت خ خوبتون که کلی بهمون کمک کرد.❤✌

  1. داوری گفت:

   سلام و درود
   بهتون پیشنهاد میکنم اول مقاله های آزمون IMAT و بورسیه تحصیلی در ایتالیا رو مطالعه کنید پاسخ تمام سوالاتتون رو دریافت میکنید اگر ابهامی بود در خدمتتون هستم

 7. امیر محمد گفت:

  سلام ببخشید ایا کسی که بورسیه ایتالیا را قبول شده میتواند کسی را همراه خودش ببرد؟ و برای تحصیل در مقطع دبیرستان در ایتالیا راهی وجود دارد ؟

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   منظورتون از کسی همسره یا فرزند یا پدر و مادر؟
   برای ایتالیا خیر این امکان بطور کلی وجود نداره
   نه متاسفانه

 8. andromeda گفت:

  سلام
  اگر کسی در کشور خودش ارشد گرفته باشه، آیا میتونه از بورس استانی برای ارشد مجدد استفاده کنه؟

  1. داوری گفت:

   سلام و عرض ادب
   بله امکانپذیره لطفا مقاله بورسیه تحصیلی در ایتالیا رو مطالعه کنید
   یا برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *