شرایط ایسلند

هزینه زندگی در ایسلند

هزینه زندگی در ایسلند

بر خلاف سطح بالای هزینه زندگی در ایسلند کیفیت زندگی و رفاه عمومی آن زبانزد است و از این نظر ایسلند در رتبه 6 بهترین کشورها قرار دارد. در مورد هزینه زندگی در ایسلند نیز باید به عرض برسانیم با اینکه سطح این هزینه در ایسلند بسیار بالا بوده و از این نظر این کشور در رده 3 گرانترین کشور اروپایی قرار دارد اما بخش اعظمی از این هزینه ها به سبک و سیاق زندگی و عادات مصرفی خود افراد بستگی دارد. با توجه به مطالب و آمارهای به روز و کاملی که گروه کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله به رشته تحریر در آورده اند می توان راهنمائی های خوبی درباب شرایط زندگی در این کشور اروپایی بدست آورده و به پاسخ سوالات مختلف نیز رسید:

 • زندگی در ایسلند چطور است؟
 • چگونه میتوان به ایسلند مهاجرت کرد؟
 • آیا ایسلند کشوری گران برای زندگی است؟
 • میزان هزینه زندگی دانشجوئی و کارگری در ایسلند چقدر است؟
 • میانگین درآمد کارگری در ایسلند به چه صورتی میباشد؟
 • آیا ایسلند کشور مرفهی در اروپا به شمار می رود؟

ایسلند کجاست و راه های مهاجرت به آن چیست؟

ایسلند یا بهتر بگوئیم جمهوری ایسلند به پایتختی ریکیاویک کشوری محصور در اقیانوس اطلس و واقع در شمال اروپاست که جزء پنج کشور مرفه حوزه اسکاندیناوی محسوب می شود. با اینکه ایسلند در سال 2009 درخواست عضویت اتحادیه اروپا را به این اتحادیه ارائه داد ولی با آن موافقتی صورت نگرفت و از همین رو این کشور جزء 27 کشور عضو اتحادیه اروپا (EU) محسوب نمی شود. اما جالب است بدانید که این کشور به عضویت ناحیه شنگن اروپا درآمده و شهروندان اروپایی و افراد مقیم (دائم و موقت) اروپا به طور آزادانه حق تردد از مرزهای این کشور را دارند. همچنین ایسلند عضو رسمی ناحیه اقتصادی اروپا (EEA) نیز محسوب می شود. نقشه زیر نشانگر وضعیت ایسلند و کشورهای عضو اتحادیه اروپا می باشد:

وضعیت ایسلند و کشورهای عضو اتحادیه اروپایی

بهتر است بدانید که قوانین و شرایط مهاجرت به ایسلند مطابق قوانین ناحیه شنگن بوده و دارندگان ویزای شنگن اروپا می توانند آزادانه به این کشور مسافرت و از آن دیدن کنند. در این راستا راههای مختلفی نیز برای مهاجرت و اخذ اقامت ایسلند وجود دارد که شامل مهاجرت تحصیلی، کار در ایسلند، ازدواج در ایسلند و سرمایه گذاری در این کشور را می توان نام برد. با توجه به هر یک از روش های فوق، دولت ایسلند از طریق سفارت خانه های خود برای متقاضیان مهاجرت به ایسلند دو دسته ویزا به قرار زیر صادر می کند:

 • ویزای اقامت کوتاه مدت ایسلند یا شنگن ویزای ایسلند (تایپ C): جهت اقامت ایسلند به مدت ماکسیمم 90 روز
 • ویزای اقامت بلند مدت ایسلند یا ویزای ملی (تایپ D): جهت اقامت ایسلند به مدت بیش از 90 روز

انواع هزینه زندگی در ایسلند 2021

قبل از پرداختن به بحث هزینه زندگی در ایسلند به چند نکته مهم درباره این کشور اشاره کنیم. با توجه به صحبت های فوق در اینباره که ایسلند عضو اتحادیه اروپایی (EU) به حساب نمی آید، پس طبیعتا این کشور عضو ناحیه یورو یا EUROZONE نیز محسوب نمی شود و در معاملات تجاری داخل کشور از واحد پول ملی یعنی کرون (ISK) بهره می برد. طبق نرخ مبادلات ارزی روز نیز هر 1€ (یورو) معادل با 161.60ISK (کرون ایسلند) می باشد. برآوردهای آماری خود گویای این است که متاسفانه هزینه زندگی در کشور ایسلند بسیار بالا است. در مجموع و با توجه به قیمت های روز سال 2021 می توان هزینه های زندگی در ایسلند را به صورت درصدی به صورت نمودار زیر بیان کرد:

هزینه های زندگی در ایسلند

همان طوری که در نمودار آماری فوق هم مشخص شده، آیتم بازارها با سهم 31% در بین کل آیتم های هزینه زندگی بیشترین بودجه را به خو اختصاص می دهد. در ادامه همین مبحث، ما به تحلیل جداگانه و مفصلتری از هر آیتم زندگی در ایسلند می پردازیم تا شما بتوانید با شرایط زندگی در ایسلند 2021 بهتر آشنا شوید.

هزینه رستوران ها و زندگی در ایسلند

رستوران ها با اختصاص 17% از هزینه زندگی به خود جز هزینه های مهم افراد در ایسلند محسوب می شود. در مورد این هزینه بایستی به انتخاب نوع رستوران خود توجه کنید. معمولا در ایسلند 3 دسته رستوران ارزان یا Inexpensive، متوسط یا Mid-range و گران یا Expensive وجود دارد که هر یک قیمت های خاص خود را دارند. بر این اساس، جزئیات این هزینه در ایسلند از قرار ذیل می باشد:

آیتم هزینه به کرون
یک وعده غذایی در رستوران ارزان 2500.00ISK
غذا برای دو نفر در رستوران متوسط 13000.00ISK
مک میل در مک دونالد 1800ISK
کاپوچینو روزانه 571ISK
کوکا/ پپسی 340.75ISK
آب (در بطری 0.33 لیتری) 268.12ISK

قیمت خریدهای روزانه در ایسلند

دانشجویان و کارگران متقاضی مهاجرت به ایسلند به این نکته مهم توجه کنند که عمده هزینه اقامتی آنها در کشور ایسلند مربوط به هزینه خرید از بازارها است که حدودا 31% از مخارج در ایسلند را به خود اختصاص می دهد. این هزینه ها در سال جاری بدین قرار است:

آیتم هزینه به کرون
1 لیتر شیر 172.02ISK
یک عدد نان تازه 500 گرمی 430.56ISK
یک کیلو برنج 355.87ISK
تخم مرغ 12تایی 698.15ISK
1 کیلو پنیر محلی 1640.72ISK
یک کیلو فیله مرغ 2010.72ISK
یک کیلو گوشت گاو 3460.41ISK
آب (بطری 1.5 لیتری) 239.36ISK

هزینه حمل و نقل در ایسلند

ایسلند همانند سایر کشورهای اروپایی از زیرساحت های حمل و نقلی پیشرفته و مدرنی بهره می برد و شما در ریکیاویک (پایتخت ایسلند) می توانید از انواع مختلف ناوگان حمل و نقل عمومی من جمله تاکسی، اتوبوس، مترو، هواپیما و کشتی برای تردد خود بهره گیرید. این آیتم هزینه ای 11% از کل هزینه های افراد در ایسلند را به خود اختصاص می دهد و جزئیات آن بدین قرار است:

آیتم هزینه به کرون
بلیط یک طرفه 480.00ISK
هزینه حمل و نقل ماهانه 12800.00ISK
تاکسی استارت 700.00ISK
تاکسی مسیر 1 کیلومتر 1200.00ISK
1 لیتر بنزین 224.99ISK

هزینه خدمات شهری و زندگی در ایسلند

خدمات شهری یا Utilities جز هزینه هایی است که بر عهده مستاجر بوده و شامل هزینه های برق، گرمایش، سرمایش، آب، تلفن، موبایل و هزینه شهرداری می باشد که کلا 4% از هزینه های زندگی در این کشور را به خود اختصاص می دهد و از این قرار می باشد:

آیتم هزینه به کرون
خدمات اساسی (برق، آب و غیره) برای آپارتمان 14827.91ISK
1 دقیقه مکالمه موبایل 20.85ISK
اینترنت پر سرعت 8820ISK

هزینه خدمات شهری و زندگی در ایسلند

هزینه ورزش و تفریحات در ایسلند

بالاخره زمانی برای گذران تعطیلات و وقت آزاد در ایسلند لازم است و برای این منظور شما می توانید در انواع باشگاه های ورزشی موجود در ریکیاویک عضو شوید.کلا هزینه این کار در ایسلند 5% از مجموع هزینه های ماهیانه شما را به خود اختصاص داده و جزئیات آن از این قرار است:

آیتم هزینه به کرون
هزینه ماهیانه باشگاه بدنسازی 7623.60ISK
اجاره زمین تنیس (یک ساعت در آخر هفته) 4538.55ISK
بلیط سینما یک نفره (اکران بین المللی) 1645.00ISK

قیمت پوشاک و کفش در ایسلند

این هزینه با 3% از کل مخارج زندگی در ایسلند، کمترین هزینه افراد در کشور ایسلند محسوب می شود. از همین رو باید اذعان کرد که هزینه پوشاک در این کشور اروپایی به مراتب پایین تر از هزینه های دیگر بوده و جزئیات قیمتی آن از این قرار است:

آیتم هزینه به کرون
یک جفت جین 15286.26ISK
یک عدد لباس تابستانی در فروشگاه زنجیره ای 7307.28ISK
یک جفت کفش دومیدانی نایک 19727.62ISK
یک جفت کفش چرم مردانه 23777.13ISK

هزینه اجاره خانه و زندگی در ایسلند

اجاره خانه بعد از خرید از بازار در ایسند دومین هزینه ای است که بالاتر گزارش می شود. در ایسلند انواع مختلفی از خانه و آپارتمان جهت اجاره وجود دارد و در اینباره شهروندان خارجی محدودیتی ندارند. البته نباید از این نکته غافل شد که هزینه اجاره خانه در ایسلند غالبا به فاکتورهای مختلفی مثل نوع خانه، مساحت آن، قدمت ساخت، مبلمان خانه، موقعیت جغرافیایی و غیره بستگی دارد. متوسط هزینه اجاره آپارتمان های مختلف در ایسلند 2021 از قرار ذیل می باشد:

آیتم هزینه به کرون
آپارتمان تک خواب وسط شهر 181630.67ISK
آپارتمان تک خواب حومه شهر 153892.22ISK
آپارتمان سه خواب وسط شهر 275888.35ISK
آپارتمان سه خواب حومه شهر 241050.00ISK

آیا ایسلند کشوری گران برای مهاجران است؟

آمار و ارقام بدست آمده از میانگین آیتم های هزینه زندگی در ایسلند 2021 نشانگر آنست که در مجموع ایسلند را می توان در زمره کشورهای گران دنیا دسته بندی کرد. چرا که به لحاظ شاخص هزینه زندگی نیز این کشور در جمع گرانترین کشورهای دنیا قرار دارد. به استناد رتبه بندی سایت معتبر نامبئو نیز ایسلند در رتبه چهارم گرانترین کشورهای جهان و در رتبه سوم گرانترین کشورهای اروپایی قرار دارد. اگر مایل به اطلاع از 10 کشور گران جهان و رتبه ایسلند در آن هستید، حتما به نمودار آماری زیر توجه کنید:

گرانترین کشورهای جهان بر طبق شاخص هزینه زندگی

همان طوری که در نمودار فوق نیز مشاهده می شود، کشور ایسلند با شاخص هزینه زندگی 90.19 در جایگاه چهارم گرانترین کشورهای جهان پس از برمودا (147.77)، سوئیس (125.69) و نروژ (96.80) قرار می گیرد. پس با این حساب، بله می توان ایسلند را کشوری گران برای زندگی مهاجران خارجی تلقی کرد.

هزینه زندگی دانشجوئی در ایسلند

دانشجویان یکی از دسته های متقاضی مهاجرت به ایسلند هستند و از همین رو اطلاع آنان از هزینه زندگی در این کشور از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که کشور ایسلند جای گرانی برای زندگی است و قبل از مهاجرت به این کشور بایستی اطلاعات خود درباره هزینه زندگی در این کشور را کامل کنید. معمولا میانگین هزینه زندگی دانشجوئی دانشجویان بین المللی در ایسلند در حدود 161504ISK (کرون) معادل 1000€ (یورو) می باشد. البته این به شرطی است که دانشجو از قبل خوابگاهی برای خود رزرو کرده باشد. بر این مبنا، برخی از این هزینه های دانشجوئی بدین قرار است:

 • هزینه خوابگاه دانشجوئی: 500€ (یورو)
 • هزینه غذا و مخارج روزانه: 340€ (یورو)
 • کتب و سایر ملزومات تحصیلی: 247€ (یورو)
 • حمل و نقل عمومی: 37€ (یورو)

هزینه زندگی کارگری در ایسلند

برای بررسی شرایط زندگی کارگران در ایسلند، ابتدا بایستی به شرایط کاری این قشر از جامعه ایسلند بپردازیم. به طور کلی، استاندارد کاری ایسلند حدود 37 ساعت کار هفتگی می باشد. با توجه به این میزان ساعت کاری نیز متوسط درآمد کارگران در این کشور نیز ماهیانه حدود 365162ISK (کرون) معادل 2261€ (یورو) می باشد. این در حالی است که مطابق نظر اداره رفاه شهر ریکیاویک، حداقل معیار ساپورت مالی جهت زندگی در این شهر ماهیانه حدود 189875ISK (کرون) معادل 1500€ (یورو) می باشد. با اینکه این مقدار به هیچ وجه هزینه های زندگی واقعی را منعکس نمی کند چراکه این هزینه ها تابعی از سبک زندگی و عادات مصرفی است. در نمودار زیر مقایسه این دو کمیت در قالب شاخص دخل و خرج در ایسلند نشان داده می شود:

شاخص دخل و خرج در ایسلند

کیفیت زندگی در ایسلند

با وجود اینکه ایسلند به عنوان کشوری گران برای زندگی مهاجران خارجی محسوب می شود اما این کشور از لحاظ تمامی زیرساخت ها و امکانات رفاهی دست کمی از کشورهای مدرن اروپایی نداشته بلکه گاها از خیلی از آنها نیز سرتر است. خدمات بهداشتی و درمانی ایده آل، امکانات آموزشی مخصوصا در زمینه آموزش عالی، سیستم حمل و نقلی توسعه یافته، شرایط سرمایه گذاری ایده آل، تجارت آزاد با کل اتحادیه اروپا، نرخ بیکاری پایین و درآمدزایی نسبتا خوب از جمله امتیازات زندگی در ایسلند می باشد. در اینباره جالب است بدانید که ایسلند از حیث شاخص کیفیت زندگی در رتبه 6 اروپا و در رتبه 7 جهانی قرار دارد و نمودار زیر مبین همین واقعیت مهم می باشد:

بهترین کشورهای جهان از نظر شاخص هزینه زندگی

همان طوری که در مطالب فوق هم بیان شد، شیوه های مختلفی جهت مهاجرت به ایسلند 2021 وجود دارد که در شرایط کنونی مسیر مهاجرت تحصیلی بهترین راه ممکن برای هموطنان ایرانی است. هموطنان عزیز جهت آشنایی بهتر با شرایط اعزام دانشجو به ایسلند و اخذ ویزای تحصیلی این کشور حتما از مشاوره های وکلای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بهره مند شوند.

سوالات پرتکرار درباب هزینه زندگی در ایسلند

ایسلند هم کشوری گران و هم درعین حال کشوری مرفه است. ممکن است شما نیز جز علاقه مندان و متقاضیان مهاجرت به ایسلند بوده و سوالات زیر بخشی از سوالاتتان در اینباره باشد:

 • آیا ایسلند عضو ناحیه شنگن اروپاست؟ بله، این کشور عضو ناحیه شنگن اروچاست ولی هنوز به عضویت اتحادیه اروپایی (EU) در نیامده است.
 • چگونه می توان به این کشور مهاجرت کرد؟ از طرق مختلفی مثل تحصیل، کار، ازدواج و یا سرمایه گذاری می توان اقامت ایسلندی خود را بدست آورد.
 • آیا ایسلند کشور اروپایی گرانی است؟ بله، از این حیث ایسلند در رتبه چهارم گرانترین کشورهای جهان و در رتبه سوم گرانترین کشورهای اروپایی قرار دارد.
 • متوسط ماهیانه هزینه زندگی در ایسلند چقدر برآورد می شود؟ مطابق نظر اداره رفاه شهر ریکیاویک، حداقل معیار ساپورت مالی جهت زندگی در این شهر ماهیانه حدود 189875 ISK (کرون) معادل 1500€ (یورو) می باشد.
 • آیا ایسلند جز دسته کشورهای اروپایی با استاندارد زندگی بالاست؟ بله، از این نظر نیز ایسلند در رتبه ششم اروپا قرار داشته و کیفیت زندگی مردم آن بالاست.
5/5 - (16 امتیاز)

20 دیدگاه برای “هزینه زندگی در ایسلند

 1. diana گفت:

  سلام و احترام برای اقامت در کشور ایسلند یا سوئد وبطور کلی کشورهای اسکاندیناوی شرایط به چگونه است؟

  1. رهنما گفت:

   سلام و وقت بخیر
   باید از طریق تحصیل یا کار وارد این کشورها شوید و سال به سال ویزای خود را جهت اخذ اقامت تمدید کنید. دقت نمایید ویزای تحصیلی شما جهت اخذ اقامت حتما باید به ویزای کاری ایسلند یا سایر کشورهای اسکاندیناوی تبدیل گردد.

  2. داوری گفت:

   سلام
   سوالتون خیلی کلیه برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرید

 2. sohrab گفت:

  هزینه ها برای یک مهاجر تو این کشور خیلی بالاست

 3. اکبر گفت:

  چطور میتونم مشاوره دریافت کنم؟

  1. رهنما گفت:

   عرض ارادت
   با شماره 021-91003232 ارتباط بگیرید.

  2. داوری گفت:

   با شماره 02191003232 تماس بگیرید

 4. ترانه گفت:

  در بین کشورهای انگلیسی زبان میشه در مورد کانادا راهنمایی بفرمایین؟

  1. رهنما گفت:

   عرض ارادت
   سوال شما کلی است. در صورتی که در خصوص تحصیل در کانادا یا هزینه زندگی در کانادا ابهامی دارید مقالات فوق را مطالعه نمایید یا مجددا بصورت دقیق سوال خود را مطرح کنید.

  2. داوری گفت:

   سلام
   لطفا مقاله مهاجرت به کانادا رو مطالعه نمایید

 5. صبا صابری گفت:

  با سلام و عرض ادب
  امکانش هست در مورد هزینه تحصیل در این کشور هم بفرمایید؟
  ممنون از اطلاعات مفیدتون

  1. رهنما گفت:

   سلام و عرض احترام
   مقاله هزینه تحصیل در ایسلند راهنمای خوبی برای شما میباشد.

  2. داوری گفت:

   سلام
   لطفا مقاله هزینه تحصیل در ایسلند رو مطالعه نمایید

 6. هما گفت:

  ممنون از اطلاعات خوبى كه در اختيارمون گذاشتيد

 7. مهشید رحمانی گفت:

  خیلی عالی بود

 8. بیژن مرتضوی گفت:

  وای این کشور فوق العاده است ولی یخچاله

 9. ناصر زارعی گفت:

  سلام..
  تشکر از زحماتتون
  لطفا در خصوص راهای مختلف اخذ اقامت کشورهایی با آب و هوای معتدل تر اما پیشرفته هم مقاله بزارید .

  1. رهنما گفت:

   سلام دوست عزیز
   در خصوص تمامی کشورها میتوانید محتوای مورد نظر خود را در سایت بیابید. در صورت وجود ابهام عنوان نمایید.

  2. داوری گفت:

   سلام
   چه کشوری مدنظرتون هست؟ ما برای تمام کشورها مقاله داریم

 10. مصطفی گفت:

  شنیدم خیلی کشور سردیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *