شرایط روسیه

هزینه زندگی در روسیه

هزینه زندگی در روسیه در سال 2019 کاملا مقرون به صرفه می باشد که توانسته این کشور را به محلی راحت برای زندگی تبدیل کند. تصور یک مهاجر به روسیه بسیار متفاوت از واقعیت زندگی در این کشور است، این کشور نیز می توان تحت عنوان کشوری پرهزینه در باب هزینه های زندگی محسوب گردد که بیش تر در مراکز اصلی این کشور این اتفاق نیز رقم می خورد. در مقاله پیش رو که توسط تیم موسسه سفیران سروش سعادت نگارش شده است به شرایط و هزینه زندگی در روسیه در سال 2019 نیز کامل پرداخته شده است.

هزینه تحصیل و زندگی در روسیه

میزان هزینه های تحصیل و زندگی در کشور روسیه بسته به عواملی نظیر محل سکونت، دانشگاه، مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی و سایر عوامل تاثیر گذار نیز دارد. دولت این کشور برای تسهیل و کمک به دانشجویان راهکارهای را نیز ارائه می دهد که دانشجویان با استفاده از کارت دانشجویی می توانند از این موقعیت های ویژه بهره مند شوند. این موقعیت های ویژه شامل حمل و نقل عمومی دانشگاه، خوابگاه های دانشجویی، اینترنت های رایگان برای دانشجویان، قیمت مناسب رستوان ها و کتابخانه ها برای دانشجویان و… که شرایط بسیار خوب برای دانشجویان ایجاد می کند. هزینه اقامت و زندگی در روسیه حدودا ماهی بین 400 و 500 $ (دلار) می باشد که در شهر سن پطرزبوگ این هزینه ها کمتر از شهر مسکو می باشد که اگر هزینه های خانه را در مسکو نادیده بگیریم از شهر های غربی دیگر هزینه کمتری دارد.

هزینه زندگی در روسیه در سال 2019

هزینه های زندگی در روسیه نیز به شدت به عواملی نظیر ارزش روبل و سطح زندگی در این کشور نیز بستگی دارد که از جمله عواملی که در میزان مخارج زندگی ماهانه افراد تاثیرگذار می باشد، هزینه های خوراک، تفریحات، حمل و نقل و سایر موارد نیز بستگی دارد که در ادامه نیز به این موارد پرداخته می شود.

هزینه های خوراک و تفریحات در روسیه

هزینه های خوراک و تفریحات در کشور روسیه بدین صورت می باشد:(لازم به ذکر است منظور از دلار، دلار آمریکا می باشد)

آیتم هزینه
هزینه های خوراک ماهانه برای 1 نفر 40 الی 50 $ (دلار)
غذا به طور منصفانه و معقول 30 $ (دلار)
هزینه های بلیط سینما، تئاتر، موزه، نمایشگاه های هنری 10 $ (دلار)
بلیط تائتر 3 $ (دلار)
موزه و نمایشگاه های هنری 50 ¢ (سنت) الی 10 $ (دلار)

هزینه های گردشگری و حمل و نقل در روسیه

هزینه های گردشگری و حمل و نقل در روسیه بدین صورت می باشد:

حمل و نقل هزینه
مسافرت های روزانه به شمال مسکو به شهر گلدن رینگ و یا شهر های باستانی 10 الی 20 $ (دلار)
هزینه قطار متوسط روبه بالا 3 ستاره از مسکو به سن پطرزبوگ 12 $ (دلار)
بلیط ماهانه مترو 16 $ (دلار)
بلیط اتوبوس 10 الی 50 ¢ (سنت)

هزینه پوشاک و ورزش در روسیه

روسیه کشوری است که بهترین فروشگاه های زنجیره ای با مارک های معروف و بین المللی را دارد اما به طور کلی هزینه های لباس در روسیه بیشتر از اروپا می باشد ولی لباس های جنس معروف و خوب را می توان در فروش های ویژه خریداری کرد و برای مثال یک لباس را را با 5 $ (دلار) و یا حتی شلوار جین را با 21 $ (دلار) می توان خرید. هزینه های باشگاه در روسیه بدین صورت می باشد:

ورزش هزینه
باشگاه تناسب اندام در شهر مسکو ماهانه 26 الی 57 $ (دلار)
باشگاه تناسب اندام در شهرهای دیگر 13 الی 56 $ (دلار)
استخر در یک ماه در شهر مسکو 5 الی 8 $ (دلار)

لازم به ذکر است که در دانشگاه ها سالن های ورزشی، استخر و … وجود دارد که هزینه های خدمات کمتر می باشد و حتی برای دانشجویان به صورت رایگان می باشد.

بیمه درمانی و عمر روسیه

لازم به توضیح است که بیمه درمانی و عمر برای کسانی که وارد روسیه شدند و در حال ادامه تحصیل می باشند به صورت اجباری خواهد بود و هزینه بیمه عمر و درمان متغیر است، هزینه به نوع بیمه بستگی دارد که بین 160 تا 250 $ (دلار) می باشد.

هزینه دانشگاه های کشور روسیه

همان طور که می دانید هزینه های تحصیل در هر کشوری باتوجه به عواملی نظیر رشته و مقطع تحصیلی نیز متغیر می باشد که روسیه نیز از این قانون مستثنی نمی باشد. هزینه های تحصیل در روسیه، در لیست زیر ذکر شده است. البته ناگفته نماند که دوره های تخصصی و فوق لیسانس به زبان انگلیسی هم نیز ارائه می شود. هزینه های تحصیل در کشور روسیه بدین صورت است:

مقطع تحصیلی هزینه
لیسانس 2650 الی 7450 $ (دلار)
فوق لیسانس 2850 الی 7350 $ (دلار)
دوره های تخصصی 2850 الی 7350 $ (دلار)

دوره های فارغ التحصیلان در روسیه

مدت تحصیل برای مقطع دکترا 3 تا 4 سال  است که میزان هزینه های آن به مقدار 1750 الی 5350 $ (دلار) برای هر یکسال در  مقطع های رزیدنتی و مطالعه پزشکی در خارج از کشور 2 تا 5 سال که میزان هزینه های آن 3250 الی 5900 $ (دلار) برای هر یکسال است. مقطع های پیشرفته 6 ماه تا 2 سال که میزان هزینه های آن 350 الی 550 $ (دلار) برای هر یک ماه و  مقطع های کوتاه مدت 1 ماه تا 1 سال که میزان هزینه های آن 450 تا 550 $ (دلار) برای هر یک ماه می باشد.

شرایط زندگی در مسکو

لازم به ذکر است که در مسکو برای هزینه مسکن هزینه پیش (رهن) وجود ندارد و فقط معادل یک ماه به عنوان گارانتی گرفته می شود، این هزینه حتما در اول معامله باید پرداخت شود یعنی اول هر ماه برای ماه بعد پرداخت می گردد. اگر از راه آژانس ها اجاره کنید (آژانس ها به معادل هزینه یک ماه را به عنوان کمیسیون دریافت میکنند) و در بیشتر مواقع اجاره 11 ماه می باشد. همه هزینه ها بستگی به توافق بین مستاجر و صاحب خانه دارد.

اجاره خوابگاه برای دانشجویان به دانشگاه بستگی دارد و اینکه از اجاره یک آپارتمان بسیار کمتر است. تمامی هزینه ها حدودی است و بستگی به نوع خانه، سلیقه و محل خانه متفاوت می باشد. مثلا ممکن است هزینه خوراک و پوشاک بالا باشد اما هزینه شارژ ساختمان پایین باشد یا برعکس.

 • حداقل دستمزد و حقوق رسمی حدودا 250 $ (دلار)
 • حداقل دستمزد در مسکو برای دو زبانه ها 1000 الی 1500 $ (دلار)

حقوق کسانی که تخصصی یا مدیریتی هستن بسیار بیشتر است. بررسی هزینه زندگی در روسیه در سال 2019 از جمله عوامل حائز اهمیت در باب مهاجرت به روسیه می باشد که با توجه به درصد قابل توجه استقبال افراد به ویژه متقاضیان تحصیل در روسیه می بایست مدنظر قرار گیرد. این مقاله توسط تیم موسسه سفیران سروش سعادت نیز برای افراد نگارش شده است.

Related Posts

3 دیدگاه برای “هزینه زندگی در روسیه

 1. ناصر زارعی گفت:

  بسیار عالی بود

 2. جعفر گفت:

  باسلام میخواهم ببینم آیامیشه درروسیه نانوایی لواشی زد آیا طرفدار دارد مممنون

  1. ف.فرجی گفت:

   سلام بله نوعی ثبت شرکت محسوب میشه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *