شرایط سوئیس

هزینه زندگی در سوئیس

هزینه زندگی در سوئیس

هزینه زندگی در سوئیس بسیار بالاست و این امر بر کسی پوشیده نیست. هزینه زندگی از نکاتی می باشد که در باب مهاجرت باید مورد توجه قرار گیرد. واجدین شرایط مهاجرت با در نظر گرفتن طرق مهاجرت توسط موسسه سفیران سروش سعادت امکان بهره گیری از مشاوره تخصصی در همین باب را دارند. در این مقاله به بررسی هزینه های زندگی در سوئیس پرداخته شده است و سعی بر این بوده تا پاسخ سوالات ذیل داده شود:

 • شرایط درآمد در سوئیس چگونه است؟
 • هزینه مسکن در سوئیس چگونه است؟
 • قیمت حمل و نقل در سوئیس چگونه است؟
 • گرانترین شهرهای سوئیس کدامند؟

معرفی کشور سوئیس

سوئیس، کشوری در اروپای غربی می باشد و در همسایگی بهترین کشورهای اقتصادی نظیر آلمان، اتریش، لیختن اشتاین، ایتالیا و فرانسه قرار دارد. پایتخت این کشور شهر برن است و بهترین کشورهای اقتصادی آن ژنو و زوریخ می باشند. این کشور یکی از اعضای اتحادیه اروپا بوده و همچنین جز اعضای انجمن تجارت آزاد اروپا (FATA) نیز می باشد. کشور سوئیس یکی از ثروتمندترین و لوکس ترین کشورهای جهان محسوب می شود، در نتیجه از نظر هزینه های زندگی می توان گفت دارای هزینه ها و قیمت های بالایی است. هزینه زندگی در سوئیس نسبتا بالا می باشد، از سوی دیگر، حقوق و استانداردهای زندگی در سوئیس نیز یکی از بالاترین استانداردها در جهان می باشد.

زیرساخت های بسیار خوب سوئیس و خدمات عمومی باعث روی آوری اکثر سرمایه گذاران به این کشور شده است. همین مورد باعث مورد قبول واقع شدن هزینه های بالای سرمایه گذاری در سوئیس شده است. از موارد برجسته سوئیس در باب شرایط زندگی، حمل و نقل عمومی برای شهروندان است. با بهره گیری از حمل و نقل عمومی اشخاص می توانند این کشور ثروتمند را کشف نمایند.

اینفوگرافیک هزینه زندگی در سوئیس

سوئیس؛ گرانترین ولی بهترین کشور برای زندگی

همگان کشور سوئیس را گرانترین کشور اروپا و جهان می دانند و این سخن گزافی نیست چرا که شاخص هزینه زندگی در سوئیس بسیار بالاتر از حد متوسط جهانی است. اما از آنسو نیز نباید از این نکته غفلت کرد که سطح درآمدی افراد در سوئیس نیز بسیار بالاتر از حد متوسط اروپا و جهان است. پس تعادل کار و زندگی به بهترین نحو ممکن در سوئیس رعایت شده است. بر طبق رنکینگ گرانترین شهرهای جهان نیز 6 شهر اصلی کشور سوئیس جزء 6 شهر گران دنیا حتی بالاتر از نیویورک و اوسلو می باشند. نمودار پایین نشانگر این رده بندی از شهرهای گران دنیا در سال 2021 می باشد:

نمودار گرانترین شهرهای جهان

اما باز هم متذکر می شود که نرخ بیکاری در سوئیس بسیار پایین تر و میانگین درآمدی بسیار بالاتر از بقیه کشورهای اروپایی بوده و در یک کلمه سطح رفاه عمومی در سوئیس بسیار بالا است. همین امر باعث آن شده است که سوئیس از نظر کیفیت زندگی در جهان در رتبه اول قبل از کشور دانمارک و هلند قرار گیرد:

بررسی شاخص کیفیت زندگی در کشورهای مختلف جهان

هزینه اقامت در سوئیس

میزان هزینه های زندگی در هر کشور بسته به محل اقامت و سبک زندگی متغیر است. کشور سوئیس نیز از این شرایط مستثنی نمی باشد. متقاضیانی که تمایل به تحصیل در سوئیس، مهاجرت به سوئیس از طریق کار و سرمایه گذاری در سوئیس دارند می بایست با در نظر گرفتن شرایط لازم توسط وکلا و کارشناسان معتبر نسبت به روند مهاجرت اقدام نماید. کار ضمن تحصیل در سوئیس از مواردی است که به منظور پوشش هزینه زندگی در سوئیس برای دانشجویان از برجستگی ویژه ای برخوردار می باشد.

اجاره مسکن در کشور سوئیس بسته به شهر و منطقه متفاوت است، به عنوان مثال در شهر برن که پایتخت این کشور می باشد هزینه اجاره از ماهی 650€ تا 1300€ (یورو) متفاوت است. وضعیت در زوریخ و ژنو بسیار ویژه است و رقابت شدید، موجب افزایش قیمت اجاره می شود. مهاجرین باید انتظار داشته باشند که برای سکونت باید حداقل 20% از حقوق خود را بپردازند. در بسیاری از موارد، آنها همچنین نیاز به پرداخت سه ماهه پول پیش دارند. هزینه های متوسط خانوار در سوئیس نسبت به سایر کشورهای حوزه یورو بالاتر می باشد. پوشش هزینه های زندگی با کار حین تحصیل در سوئیس، مزیتی برای دانشجویان خارجی است. بررسی طرق مهاجرت به سوئیس و شرایط لازم در خصوص مهاجرت و اقامت از سایر موارد پر اهمیت می باشد.

هزینه خدمات جمع آوری زباله در سوئیس

در سوئیس، کیسه های ویژه زباله که بر اساس اندازه آن ها قیمت گذاری می شوند، برای جمع آوری زباله ها ضروری است. به طوری که خانواده هایی که ضایعات بیشتری تولید می کنند، بیشتر پرداخت خواهند کرد. بازیافت در سوئیس رایگان است. هزینه ها و شرایط در شهرداری های مختلف شهرها متفاوت است.

هزینه حمل و نقل بخشی از هزینه زندگی در سوئیس

سیستم گسترده و کارآمد حمل و نقل عمومی سوئیس تقریبا دارای قیمت بالایی می باشد. ایستگاه های مختلف مترو، اتوبوس، تاکسی در مرکز شهر وجود دارد. برنامه ریزی های منظم و چندگانه در خصوص ساعات تردد وسایل نقلیه از مزیت ویژه حمل و نقل عمومی است. قیمت حمل و نقل در سوئیس به صورت تقریبی بدین صورت می باشد:

وسیله نقلیه هزینه به فرانک
بلیط مترو 3.60CHF
تاکسی 6.50CHF
تاکسی برای 1 کیلومتر 3.80CHF

گاهی بلیط های تخفیف تا 50% نیز برای افراد در برخی فواصل وجود دارد. میزان هزینه های حمل و نقل در سوئیس را می توان با استفاده از وسایلی نظیر دوچرخه کاهش داد. به منظور اجازه استفاده از یک دوچرخه، فرد باید از سن حداقل 7 سال برخوردار باشد. داشتن یک ماشین در سوئیس گران تر از هزینه های تکمیلی است. بسیاری از کسانی که بدون ماشین می توانند کار کنند، علاوه بر هزینه واردات، خرید یا اجاره وسیله نقلیه می بایست هزینه های جانبی نظیر بیمه ماهیانه، مالیات کانتون، مجوز پارکینگ، برچسب بزرگراه و بنزین را پرداخت نمایند.

هزینه بیمه درمانی در سوئیس

بیمه های درمانی اکثرا به بیماری های معمولی تعلق دارد و اگر فرد مجبور به جراحی های تخصصی شود، می بایست هزینه درمانش را پرداخت نماید. در کل حق بیمه بر اساس منطقه و محل سکونت متفاوت می باشد و حق بیمه در ماه از 300CHF تا 500CHF (فرانک) در کشور سوئیس می باشد. سوئیس یکی از کشورهای خاص با خدمات درمانی خاص و به روز است.

هزینه های مسکن در هزینه زندگی در سوئیس

هزینه های محل اقامت در سوئیس با توجه امکانات و موقعیت متغیر می باشد که بدین صورت خواهد بود:

محل اقامت هزینه به فرانک
خانه دو خوابه ویلایی مبله 3900CHF
خانه دو خوابه ویلایی غیر مبله 3500CHF
آپارتمان دو خوابه مبله 2900CHF
آپارتمان دو خوابه غیر مبله 2400CHF

هزینه های مواد غذایی در سوئیس

هزینه های مواد غذایی در سوئیس بدین صورت می باشد:

اقلام خوراکی هزینه به فرانک
12 عدد تخم مرغ
5.54CHF
شیر 1 لیتر 1.56CHF
برنج 1 کیلوگرم 2.90CHF
یک قرص نان سفید 2.76CHF
1کیلوگرم مرغ
25.31CHF
گوشت گوساله 49.54CHF
سه وعده غذایی برای دو نفر در یک رستوران متوسط
100CHF
یک وعده غذای مک دونالد
14CHF
کوکاکولا 330 میلی لیتر
4.09CHF
کاپوچینو
4.59CHF

هزینه های جانبی در هزینه زندگی در سوئیس

هزینه های جانبی در هزینه زندگی در سوئیس

هزینه های جانبی بدین صورت می باشد:

خدمات هزینه به فرانک
امکانات عمومی در هر ماه برای یک آپارتمان 85 متری
196CHF
اینترنت در هر ماه به صورت متوسط 60CHF
نرخ تلفن همراه در هر دقیقه 0.23CHF

هزینه اوقات فراغت در سوئیس

هزینه اوقات فراغت در سوئیس بدین صورت می باشد:

اوقات فراغت هزینه به فرانک
باشگاه تناسب اندام، هزینه ماهانه برای یک فرد 83.54CHF
اجاره زمین تنیس یک ساعت در آخر هفته 34.78CHF
سینما، تئاتر 19.00CHF

هزینه پوشاک بخشی از هزینه زندگی در سوئیس

هزینه پوشاک در سوئیس بدین صورت می باشد:

پوشاک هزینه به فرانک
شلوار جین مارک Levis یا مشابه 104.21CHF
یک دست لباس تابستانی در یک فروشگاه زنجیره ای (زارا، H & M و غیره) 51.03CHF
یک جفت کفش نایک 112.03CHF
یک جفت کفش مردانه 154.92CHF

هزینه تحصیل در سوئیس

یکی از مزیت های تحصیل در سوئیس برای شهروندان خارجی، برابری شهریه پرداختی توسط شهروندان بومی و خارجی است. شهریه تحصیل در در دانشگاه های سوئیس در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد 400€ تا 3700€ (یورو) است. تحصیل در مقطع دکترا در این کشور اما بسیار ارزان قیمت تر است. تحصیل در این مقطع تحصیلی با 100€ تا 900€ (یورو) در سال برای دانشجویان خارجی امکان پذیر است. با این وجود تحصیل در دانشگاه های خصوصی در 43000€ (یورو) است.

حقوق ماهیانه در سوئیس در سال 2021

حقوق ماهیانه در سوئیس در سال 2021 به طور متوسط ماهیانه 10300 CHF (فرانک) می باشد. همانطور که مشاهده می شود اگر چه سوئیس کشوری گران و پرهزینه است اما درآمد ماهیانه افراد نیز در این کشور رقم بالایی را به خود اختصاص داده است. به علاوه در سال 2021 آمار بیکاری سوئیس تنها 4.97% بوده و نرخ تورم نیز تنها 1.2% است در نتیجه غالب افراد مشغول به کار هستند و قیمت اجناس در طول زمان در این کشور تغییری نمی کند.

گران ترین کشورهای دنیا

در سال 2021 سوئیس دومین کشور گران در دنیا شناخته شده است. البته درآمد در این کشور نیز بسیار بالاست در نتیجه قدرت خرید مردم نیز در سوئیس بیشتر از غالب کشورهای دنیا می باشد. در جدول ذیل سه کشور به لحاظ سطح درآمد متوسط ماهیانه، شاخص هزینه زندگی و شاخص قدرت خرید در سال 2021 مقایسه شده اند:

رنکینگ کشور شاخص هزینه زندگی درآمد ماهیانه (دلار آمریکا) شاخص قدرت خرید
1 برموردا 145.07 $1600 83.43
2 سوئیس 131.75 $11400 110.96
3 نروژ 106.09 $5990 79.43

اگر افراد تمکن مالی لازم برای پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در سوئیس را داشته باشند این کشور یکی از بهترین گزینه های هر فردی می باشد. به منظور کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط افراد همچنین می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایند.

سوالات پرتکرار در خصوص هزینه زندگی در سوئیس

برای اطلاع از هزینه های زندگی در سوئیس 2021 موارد زیر را مطالعه نمایید:

 • سوئیس از نظر هزینه های زندگی چگونه است؟ کشور سوئیس جزو کشورهای لوکس و ثروتمند جهان به حساب می آید پس در نتیجه هزینه زندگی در این کشور بسیار بالاست که البته می توان گفت که به همین میزان حقوق و استانداردهای زندگی هم بالا می باشد.
 • هزینه اجاره مسکن در سوئیس چقدر است؟ هزینه اجاره مسکن در سوئیس تقریبا بالاست اما باز هم نسبت به شهر و منطقه سکونت متفاوت است. در شهر برن که پایتخت این کشور محسوب می شود هزینه اجاره منزل از ماهی 700€ تا 1800€ (یورو) متفاوت است. در شهرهای زوریخ و ژنو شرایط ویژه و رقابت شدیدی حاکم است که موجب افزایش قیمت اجاره ملک می شود.
 • هزینه حمل و نقل در سوئیس چگونه است؟ در کشور سوئیس بلیط مترو 3.60 فرانک است و تاکسی 6.50CHF (فرانک).
 • هزینه بیمه درمانی در سوئیس چقدر است؟ بیمه های درمانی در کشور سوئیس به طور معمول به بیماری های عادی تعلق می گیرد. اگر شخصی در این کشور مجبور شود جراحی های تخصصی انجام دهد، موظف است هزینه های درمانی خود را بپردازد. میزان حق بیمه پرداختی در مناطق مختلف به طور میانگین در ماه از 300CHF تا 500CHF (فرانک) متفاوت است.
 • درآمد در کشور سوئیس به صورت تقریبی چقدر است؟ نرخ بهره وام به درصد (%)، سالانه، برای نرخ ثابت: 4.914.37CHF (فرانک)، میانگین حقوق ماهانه خالص بعد از مالیات: 1.54CHF (فرانک).
5/5 - (17 امتیاز)

22 دیدگاه برای “هزینه زندگی در سوئیس

 1. فرشاد گفت:

  سلام …من ۳۸ ساله و کارشناسی ارشد بازاریابی و می خواستم بدونم واسه اپلای دکترا آیا دانشگاه‌ها هزینه دارند منظورم از نظر خصوصی یا دولتی بودنش هستش ؟ ممنون

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   بستگی داره. ممکن هست استاد شما این مسئله رو برای شما کاور کنه یعنی اعلام کنه شما برای ورود به دانشگاه نیازی به پرداخت شهریه ندارید

 2. محسن موسویان گفت:

  سلام
  مدتی بعنوان یک تریدر در بازار جهانی فارکس فعالیت دارم و علیرغم ضررهایی که داشتم کم کم در حال تغییر به سود آوری مناسب شدم.البته به نظرم ثبات سود طی مدت زمان حدود یکسال آینده قادر به ایجاد درآمد ماهیانه 3 الی 4 برابر مبلغ آن کشور خواهم بود .در صورت ثبات درآمد که اطلاعات آن بصورت روزانه در ایمیل ارسال میشود آیا میتواند بعنوان یک بیزینس من یا تریدر درخواست اقامت داد .ضمنا از در آمدی ایجادی چقدر ممکن است بعنوان مالیات کسر گردد.ضمنا از آنجا که اقامت چن ماه زمان بر است چگونه میتوان حساب بانکی برای فعالیت فارکس ایجاد نمود تا در همان مدت که در آن کشور حضور داری از کسب درآمد فاصله نگیری؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   شما نمی تونید از این طریق وارد سوئیس بشید

 3. دان گفت:

  سلام،اگر‌کسی مدرک تحصیلی خاصی نداشته باشه و حدودا یک میلیارد سرمایه داشته باشه میتونه مهاجرت کنه و اونجا کار کنه و کم‌کم خونه بخره؟

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   بستگی به بسیاری از عوامل از جمله سن و شرایط تجربه کاری داره. با مشاورین ما در تماس باشید تا شما رو راهنمایی کنند.

 4. ارش گفت:

  سلام یک سوال حد اقل حقوق رو چند گفتین دقیقا 10300 فرانک یکم زیاد نیست ایا ممنون

  1. امیر جلالی گفت:

   سلام
   حداقل دستمزد با متوسط درآمد تفاوت بسیاری داره. خیلی از مشاغل بیش از این مقدار دریافت می کنند و بسیاری هم کمتر اما به طور متوسط، درآمد یک نیروی کار در سوئیس همین مقدار هست. با این تفاوت که یک مدیر مالی ممکن هست بیش از 20000 فرانک در ماه درآمد داشته باشه و یک منشی کمتر از 5000 فرانک

 5. سروش گفت:

  تو چطوری مدرک برنامه نویسی گرفتی تو این سن اگه راستشو گفته باشی که خیلی خوبه بعد تو این پسنداز رو از کار تو این حرفه بدست آوردی

  1. داوری گفت:

   سلام
   الان این سوال رو از چه شخصی میپرسید دوست من ؟

 6. الهام گفت:

  سلام همسرم تکنسین فنی هستن و دخترم دیپلمه حسابداری و نقاشی بلده پسرم ۱۰ دارن خودم هم کار خیاطی و کیف چرم انجام میدم آیا شرایط مهاجرت داریم

  1. داوری گفت:

   سلام
   شرایط سنی و کاری و مدرک تحصیلیتون رو بفرمایید تا بتونم راهنماییتون کنم

 7. محمدی گفت:

  سلام خسته نباشید من تریدر فارکس و بورس های بین المللی هستم و ماهی بین 10 تا 12 هزار دلار درآمد دارم بنظرتون میتونم به راحتی در سوئیس زندگی کنم ؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

 8. زهرا گفت:

  سلام ممکنه بفرمایید چه مشاغلی در سوئیس پرطرفدار هست؟و اینکه آیا محدودیت سنی برای شغل و مهاجرت برای این کشور وجود داره؟و زبانش غالب و رسمی‌شون چی هست
  ممنون

  1. داوری گفت:

   سلام
   لطفا مقاله مشاغل مورد نیاز سوئیس رو مطالعه نمایید

 9. امیر گفت:

  سلام من ۱۵ سالمه و دارای مدرک بین المللی برنامه نویسی و انگلیسی بلدم و حداقل ۴۰۰ میلیون سرمایه دارم میخواستم بدونم اگه درخواست کار از سوئیس بگیرم میتونم با این شرایط مهاجرت کنم؟

  1. داوری گفت:

   سلام
   در شرایطی که دارید میتونید از طریق تحصیل مهاجرت کنید

 10. علی اصغر کردبچه گفت:

  هزینه زندگی در سوئیس خیلی بالاست میشه یه کشوری معرفی کنید که هزینه های زندگیش پایین تر باشه؟ ممنونم

  1. پرهام پورکریم گفت:

   سلام شاید برای یک ایرانی که از دید به درامد خودش در ایران نگاه کنه بالا هست اما برای کسی که در سوئد کارکند و در امد داشته باشد {حتی یک کارگر ساده}زندگی خیلی خوبی خواهد داشت و برای ان فرد در سوئیس همه چیز ارزان است.

 11. ترانه گفت:

  خیلی از شما سپاسگذارم که ریز به ریز همه چیو توضیح دادین احساس کردم که واقعا در سوئیس زندگی میکنم واقعا فوق العاده هست دستمریزاد

  1. داوری گفت:

   سلام
   خواهش میکنم سرکار خانم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *